Τί είναι αυτό που το λένε Αγάπη;

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αγάπη είναι το όριο του ανθρώπου όταν ο εγωισμός τείνει στο μηδέν. Δε ξέρω όμως αν υπάρχει αυτό το όριο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,816 μηνύματα.
Δίνεις κάτι πάσες πάντως που δεν μπορείς να μην σχολιάσεις και να πας ενα βήμα παρακάτω:) αλλα οκ ας μην ξεφύγουμε γιατί εμένα καθαρά σαν γυναικά , αυτο πραγματικά λιγάκι με εξοργίζει οταν το ακούω σαν απόλυτο κριτήριο επιλογής συντρόφου .
Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι ακυρώνουν αυτόματα τον ίδιο τον ευατο τους θέλοντας να βρουν ένα ¨χορηγό ¨και όχι ένα σύντροφο για να τους καλύπτει μόνο τις υλικές τους ανάγκες και κατ επέκταση και τις συναισθηματικές ...

Εχω δει πολλα... Άντρες η και γυναίκες να χωρίζουν άλλους επειδή ξαφνικά μπήκαν στο δημόσιο και έπρεπε να βρουν κάποια δημόσιο υπάλληλο. Εγώ δεν ημουν ποτε έτσι οπότε... Ήμουν και πιο αυθόρμητος άνθρωπος δεν κινουμουν με κουτακια. Ααα βρες τη δημόσιο για το διπλό μισθό και οι δυο να βολευυειτε για αυτό σου λέω.... Λέμε λέμε στα λόγια και συμφωνουμε όλοι πινοντας κρασάκι και χασκογελωντας και όλα καλά!

Επειδή κάτι διάβασα για εξαρτήσεις και είπα να το γράψω και αυτό.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχω δει πολλα... Άντρες η και γυναίκες να χωρίζουν άλλους επειδή ξαφνικά μπήκαν στο δημόσιο και έπρεπε να βρουν κάποια δημόσιο υπάλληλο. Εγώ δεν ημουν ποτε έτσι οπότε... Ήμουν και πιο αυθόρμητος άνθρωπος δεν κινουμουν με κουτακια. Ααα βρες τη δημόσιο για το διπλό μισθό και οι δυο να βολευυειτε για αυτό σου λέω.... Λέμε λέμε στα λόγια και συμφωνουμε όλοι πινοντας κρασάκι και χασκογελωντας και όλα καλά!

Επειδή κάτι διάβασα για εξαρτήσεις και είπα να το γράψω και αυτό.
Πραγματικά πολύ παρατραβηγμενο μου ακούγεται ολο αυτό σαν λόγος χωρισμού ...
Δεν έχει τύχει να γνωριζω τέτοια περίπτωση αλλά σίγουρα θα υπάρχει γιατί πλέον με τόσα που ακούμε ...

Τι να πω ,αν Θεός σου είναι το χρημα και από αυτόν εξαρτάσαι, τότε ναι μπορείς να το κάνεις και αυτό ...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,816 μηνύματα.
Πραγματικά πολύ παρατραβηγμενο μου ακούγεται ολο αυτό σαν λόγος χωρισμού ...
Δεν έχει τύχει να γνωριζω τέτοια περίπτωση αλλά σίγουρα θα υπάρχει γιατί πλέον με τόσα που ακούμε ...

Τι να πω ,αν Θεός σου είναι το χρημα και από αυτόν εξαρτάσαι, τότε ναι μπορείς να το κάνεις και αυτό ...

Και μένα τραβηγμενο μου φαίνεται.... Αλλά όταν ο άλλος σου λέει η κοπέλα μου που τα έχουν τρία χρόνια ήδη και μετά το διορισμό του μετά από μερικους μήνες χωρίζουν λες κάτι παιζει εδώ... Και αν αυτό έγινε επί άλλες 3-4 φορές εεεε... Λες κάτι άλλο παιζεται εδώ!!!!


Δηλαδή τα προβλημαγα τώρα τα είδανε... Που μπήκε ο άλλος στο δημόσιο ;;;; τρία χρόνια όλα καλά και τώρα ξαφνικά γεια σας ; δεν είμαστε χαζοί βλέπουμε τι γίνεται.

Απλά ψάχνουν τη βολέψη τους... Δυο μισθουλάκια... 2.500 χιλιάρικα το μήνα μαζί... Συνυπηρετηση... Άδειουλες... Ζωή και ζάχαρη σε λέω. Όταν όμως αγαπάς πραγματικα έναν άνθρωπο δεν σκέφτεσαι τέτοιες δυσκολίες λες μαζί θα βρουμε μια λυση αρκεί κ ο άλλος να κατανοεί τα δικά σου θέματα αλλιώς ας παει να κάνει μια αίτηση να βρει τον μιστερ τέλειο...

Λατίνο εραστή στο κρεβάτι.... Απολλώνιο σώμα.... Πιστό.... Με κατανόηση... Με δουλειά με μόρφωση να ξέρει να μιλήσει να ξέρει να τραγουδήσει να ξέρει να γαυγιζει να έχει δικό του σπίτι να μην είναι μαμάκιας να μην είναι μπαμπάκι ας να μην είναι σκυλάκιας.... Από μένα θα τα ακουσουν όλα. Αντε και καλή τυχη!
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λατίνο εραστή στο κρεβάτι.... Απολλώνιο σώμα.... Πιστό.... Με κατανόηση... Με δουλειά με μόρφωση να ξέρει να μιλήσει να ξέρει να τραγουδήσει να ξέρει να γαυγιζει να έχει δικό του σπίτι να μην είναι μαμάκιας να μην είναι μπαμπάκι ας να μην είναι σκυλάκιας.... Από μένα θα τα ακουσουν όλα. Αντε και καλή τυχη!
Να φτιαχνουν καλό καφέ και να τον φέρνουν στο κρεβάτι ξέχασες :lol:

Μαλλον εχεις ζησει πολλα γι αυτο και ολα αυτα :)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,816 μηνύματα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε κάτι έχουμε ζήσει και εμείς. Σε 4 μήνες γίνομαι 35 αλοιμονο!
Εντάξει μικρός είσαι ακόμα και ελεύθερος (εννοώ οχι παντρεμένος )οπότε έχεις να μάθεις και άλλα από τις γυναίκες ,ρώτα ενα παντρεμένο άντρα και θα σου πει τι εννοώ :)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,816 μηνύματα.
Εντάξει μικρός είσαι ακόμα και ελεύθερος (εννοώ οχι παντρεμένος )οπότε έχεις να μάθεις και άλλα από τις γυναίκες ,ρώτα ενα παντρεμένο άντρα και θα σου πει τι εννοώ :)

Χαχα αυτό το μικρός με εμψυχώνει ευχαριστώ!!!

Θα ήθελα να ήμουν 28-30 οχι παρακατω ! Ξεκινάει η καλυτερη ηλικια αρκεί βέβαια να μην εισαι μπουφος.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαχα αυτό το μικρός με εμψυχώνει ευχαριστώ!!!

Θα ήθελα να ήμουν 28-30 οχι παρακατω ! Ξεκινάει η καλυτερη ηλικια αρκεί βέβαια να μην εισαι μπουφος.
Μεγαλη κουβεντα ανοιγεις οποτε ας μην το πιασουμε αυτο, ειναι και εκτος θεματος :)

Κρατα μονο τις επιθυμιες σου,καντες πραξεις οσο μπορεις και ασε τα νουμερα ,τα καλυτερα ερχονται μετα τα 30 με 35 να το ξερεις και αυτο ισχυει και για τους αντρες και για τις γυναικες !
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μιλάμε για συναισθηματική συνεξάρτηση. Το παράδειγμα που αναφέρεις είναι άτοπο, καθώς αφορά οργανικά μέλη του ανθρώπινου σώματος και όχι τα συναισθήματα.

Γενικά, από αυτά που που διαβάζω φαίνεται πως συγχέεις τις έννοιες "ενδιαφέρον/αδιαφορία" με την συνεξάρτηση. Η συνεξάρτηση σημαίνει ότι:

α) κάποιος (θα τον πούμε "χ") εξαρτάται από κάποιον άλλον (ή κάποιους άλλους)· (θα τους πούμε "ψ")/δεν μπορεί να υπάρξει αυτόνομα και ανεξάρτητα χωρίς τον άλλον,

β) ο ψ εξαρτάται/εξαρτώνται ΕΠΙΣΗΣ από τον χ.

Αρχικά να πούμε λοιπόν ότι το α) δεν ισχύει για κανέναν εκτός από κάτι εντελώς ακραίες περιπτώσεις που αυτοκτονούν όταν χωρίσουν. Όλοι εν τέλει μπορούμε να ζήσουμε και αυτόνομα, χωρίς κάποιον άλλο, όσο αγαπημένοι και να είμαστε, και η απόδειξη σε αυτό είναι πως σχεδόν πάντα αν πεθάνει κάποιος πρόωρα, ο άλλος συνεχίζει να ζει και το ξεπερνά κάποτε.

Οπότε όταν λες ότι ο άλλος δεν μπορεί να ζήσει μιλάς εντελώς μεταφορικά, και επομένως έχει αρχίσει να θολώνει ήδη η συζήτηση.

Το παράδειγμα που έδωσα δεν είναι άκυρο, διότι σε ένα γάμο αρκετές φορές υπάρχει και φυσική συνεξάρτηση μεταξύ των ατόμων. Η μάνα μιας φίλης μου έχασε τον άντρα της και έμεινε μόνη της με τρία κορίτσια κάτω των 10, και χωρίς κανέναν να φέρνει εισόδημα στο σπίτι διότι ο άντρας της ήταν αγρότης. Πέραν από το συναισθηματικό πόνο από τον θάνατο του άντρα της λοιπόν, είχε να αντιμετωπίσει πλέον και πάρα πολλά φυσικά προβλήματα, όπως την έλλειψη εισοδήματος, και ως εκ τούτου έπεσε σε βαριά κατάθλιψη. Όταν υπάρχει και φυσική εξάρτηση λοιπόν αυξάνεται ακόμη περισσότερο η συναισθηματική εξάρτηση.

Συνεπώς, εδώ μιλάμε για ένα φάσμα το οποίο εμπεριέχει ένα δίπολο πάνω στο οποίο από την μία έχουμε την ελευθερία, και από την άλλη την συναισθηματική εξάρτηση. Και αυτά τα δύο πράγματα είναι όντως αντιφατικά, διότι το όλο νόημα της αγάπης είναι να την εξετάζουμε όταν υπάρχει κάποιο conflict of interset. Όταν και οι δύο θέλουν τα ίδια ακριβώς πράγματα σε κάθε πτυχή της ζωής τότε ναι μπορεί να είναι και πλήρως ελεύθεροι, και να αγαπιούνται παράφορα ταυτόχρονα, αλλά αυτό πολύ σπάνια συμβαίνει. Συνήθως όταν κάνουν σχέση δυο άτομα, υπάρχουν πράγματα στα οποία διαφωνούν και κάποιες κόκκινες γραμμές που ο καθένας τραβάει. Αυτομάτως λοιπόν ο ένας περιορίζει την ελευθερία του άλλου, και κυριολεκτικά ο μόνος λόγος που ο άλλος το δέχεται αυτό είναι επειδή θεωρεί πως τα συναισθήματα που τρέφει αξίζουν περισσότερο από την ελευθερία του.

Ξαναλέω, η ίδια η αγάπη αποτελεί συναισθηματική εξάρτηση καθώς αυτός είναι το μόνο είδους αγάπης που μπορεί να βιώσει το 99,9999% του ανθρώπινου πληθυσμού.

Πρόκειται, λοιπόν, για μία αμφίδρομη σχέση εξάρτησης, στην οποία και οι δύο πλευρές αδυνατούν να θέσουν τα όριά τους. Αυτό έχει ως συνέπεια την επεμβατικότητα της μίας - έστω - πλευράς στη ζωή της άλλης (πλευράς), με αποτέλεσμα το συνεξαρτώμενο άτομο να μην μπορεί στην ουσία να ζήσει τη ζωή που εκείνος επιθυμεί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. ΠΑΝΤΑ σκέφτεται και την άλλη πλευρά (τις ανάγκες που ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ η άλλη πλευρά, οι οποίες δεν αποκλείεται τις περισσότερες φορές να είναι ΕΠΙΠΛΑΣΤΕΣ και, άρα, όχι πραγματικές).
Δεν είναι κακό να νοιαζόμαστε βαθιά για τους ανθρώπους που αγαπάμε, αλλά ΑΓΑΠΗ σημαίνει ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ. Δεν πνίγεις τον άλλον π.χ. με τις ενοχές πως "αν δε συμβεί αυτό, θα πάθω εκείνο", "ΠΡΕΠΕΙ να με προσέξεις" ούτε μπλέκονται στη ζωή του άλλου με ΠΡΟΦΑΣΕΙΣ κτλ. Οι ενοχές σε αυτήν την περίπτωση συνιστούν χειριστικό εργαλείο.

Αλήθεια τώρα? Και πως ακριβώς καθορίζει ο κάθε μέγας ψυχολόγος ποιες ανάγκες ενός ατόμου είναι πραγματικές και ποιες επίπλαστες? Τώρα σοβαρά, βρίσκεται κάποιος σε μια σοβαρή σχέση και τίθεται το θέμα ότι πάντα σκέφτεται και την άλλη πλευρά πριν πάρει μια απόφαση ως κάτι κακό? Αν εγώ είμαι παντρεμένος δηλαδή και θέλω ταυτόχρονα να έχω και άλλες δυο γκόμενες αλλά δεν το κάνω επειδή σκέφτομαι και την άλλη πλευρά αυτό είναι καλό ή είμαι συνεξαρτημένος συναισθηματικά αφού μειώνεται η ελευθερία μου?

Αν η γυναίκα έχει αγοραφοβία ή κατάθλιψη ή κάποιο άλλο πρόβλημα και εγώ αποφεύγω να κάνω πάρτυ με 20 άτομα στο σπίτι ή να κανονίζω ομαδικές εξόδους με πολύ κόσμο είμαι συναιξαρτημένος συναισθηματικά αφού μειώνεται η ελευθερία μου ή όχι?

Και αυτά τα παραδείγματα που ανέφερα δεν είναι καθόλου ακραία, διότι η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου είναι άτομα με ανασφάλειες, και ιδιαίτερα όσοι ισχυρίζονται ότι δεν έχουν καμία και απόλυτα υγιείς.

Σε μια σχέση λοιπόν, αρκετές φορές ξέρεις ότι ο άλλος έχει τις Χ ανασφάλειες, και δεν τίθεται καν θέμα του να σου βάλει ο άλλος ενοχές. Αν έχεις πχ κοπέλα η οποία ξέρεις ότι έχει αγοραφοβία και την φέρεις προ εκπλήξεως σε κάποια κοινωνική περίσταση που δεν μπορεί να αντέξει και της κοπεί η ανάσα και λιποθυμήσει εκεί δεν θα αισθανθείς από μόνος σου ενοχές? Πρέπει να στις βάλει αυτή? Οποιοσδήποτε δεν είναι ψυχοπαθής θα αισθανθεί.

Και προφανώς υπάρχουν και οι χειριστικές περιπτώσεις. Μπορεί η άλλη να είναι τέρμα ζηλιάρα γιατί έχει παιδικά τραύματα και να σου κάνει κάθε μέρα σκηνή άμα πεις καλημέρα σε άλλη γυναίκα στο δρόμο. Αλλά ακόμα και αυτό δεν είναι κάποια επίπλαστη ανάγκη όπως ισχυρίζονται οι "ειδήμονες". Είναι μια πραγματική ανάγκη που έχει η άλλη να επιβεβαιώνει συνεχώς την πίστη του άντρα της γιατί έχει η ίδια trust issues, εκτός και αν νομίζεις πως αν υπήρχε κάποιο χάπι που να το έπαιρναν όλοι όσοι έχουν ψυχικά τραύματα και ανασφάλειες και να γιατρεύονταν δεν θα το έκαναν.

Με αυτό που λες παρουσιάζεις τη συνεξάρτηση ως κάτι φυσιολογικό και υγιές, ενώ δεν είναι. Ολόκληρη επιστήμη της Ψυχολογίας το υποστηρίζει, επομένως θεωρώ πως κάτι καλύτερο θα ξέρουν από εμάς που δεν είμαστε ειδήμονες.

Η ψυχολογία ποτέ δεν κατάφερε να ανεξαρτητοποιηθεί από την ηθική και ως εκ τούτου είναι εντελώς ανίκανη να δώσει σοβαρές απαντήσεις για την εσωτερική κατάσταση του ανθρώπου. Αντίθετα το μόνο που κάνει πάντα είναι να εντάσει την ανθρώπινη συμπεριφορά σε κουτάκια και να προσπαθεί να φέρει όλους τους ανθρώπους σε αυτό που η κοινωνία ορίζει ως κανονικό κάθε φορά με γνώμονα πάντα την ηθική της. Αν δεν απατάω τη γυναίκα μου γιατί τη σκέφτομαι ειμαι ψυχικά υγειής, αν δεν μιλάω με γυναίκες επειδή η άλλη είναι ζηλιάρα είμαι συναισθημαιτκά εξαρτημένος, παρά το γεγονός πως και οι δυο συμπεριφορές πηγάζουν ακριβώς από το ίδιο μέρος. Το ότι σκέφτεσαι τον άλλο που έχει μια ανάγκη και περιορίζεις μια δική σου ενέργεια.
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Oκ Χακερ, αν έχεις τέτοια άποψη για την Ψυχολογία ως επιστήμη, τότε δεν έχει και κάποιο νόημα να αναλύσω περαιτέρω τις σκέψεις μου πάνω στα γραφόμενα σου. :scratchhead:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Oκ Χακερ, αν έχεις τέτοια άποψη για την Ψυχολογία ως επιστήμη, τότε δεν έχει και κάποιο νόημα να αναλύσω περαιτέρω τις σκέψεις μου πάνω στα γραφόμενα σου. :scratchhead:
Δες μόνο πόσο φλου είναι ο ορισμός της ψυχικής υγείας και της ψυχικής νόσου και βγάλε συμπεράσματα.

Δεν ξέρω τι ακριβώς νομίζεις πως προσφέρει η ψυχολογία στον άνθρωπο πέραν από κάποιους τεχνικούς τρόπους για να κάνει cope με τα προβλήματα του.

Η καινούργια τάση σήμερα είναι πως όλοι πρέπει να στοχεύουμε να είμαστε ψυχικά υγιείς και καλά προσαρμοσμενα άτομα, όταν είναι πασιφανές πως ο ούτε καν ξέρουμε τι είναι ψυχική υγεία, αλλά και ούτε κανένας έχει σαν άσκοπο την ζωής του να είναι ψυχικά υγιής.

Οι άνθρωποι απλά δεν θέλουν να υποφέρουν στην ζωή και η ψυχανάλυση εξ τέλει είναι το ίδιο coping με το αλκοόλ, το σεξ, τα ναρκωτικά, την αγάπη, την δουλειά κ.ο.κ.

Οι πραγματικές αλήθειες του εαυτού μας είναι μέσα μας και πολύ μακριά από οτιδήποτε μπορεί να προσφέρει η ψυχολογία.

Sad but true.
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχάς, ποιος μίλησε για ψυχανάλυση;;

Λυπάμαι που το λέω έτσι ωμά, αλλά συνήθως οι ψυχαναλυτές δεν είναι ψυχολόγοι. Προσωπικά, δε θα εμπιστευόμουν ποτέ έναν/μία ψυχαναλυτή/τρια. Μόνο ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή.

Ναι, ξέρω ότι η ψυχανάλυση είναι μία ψυχοθεραπευτική μέθοδος, αλλά δε θα την προτιμούσα.

Μόνο και μόνο το γεγονός ότι αναφέρεις την ψυχανάλυση ως την μόνη ψυχοθεραπευτική μέθοδο ("η ψυχανάλυση εξ τέλει είναι το ίδιο coping με το αλκοόλ, το σεξ, τα ναρκωτικά, την αγάπη, την δουλειά κ.ο.κ") σημαίνει ότι ίσως θα μπορούσες να ξαναπιάσεις κάποια πράγματα από την αρχή. Τελείως φιλικά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,816 μηνύματα.
Αρχικά να πούμε λοιπόν ότι το α) δεν ισχύει για κανέναν εκτός από κάτι εντελώς ακραίες περιπτώσεις που αυτοκτονούν όταν χωρίσουν. Όλοι εν τέλει μπορούμε να ζήσουμε και αυτόνομα, χωρίς κάποιον άλλο, όσο αγαπημένοι και να είμαστε, και η απόδειξη σε αυτό είναι πως σχεδόν πάντα αν πεθάνει κάποιος πρόωρα, ο άλλος συνεχίζει να ζει και το ξεπερνά κάποτε.

Οπότε όταν λες ότι ο άλλος δεν μπορεί να ζήσει μιλάς εντελώς μεταφορικά, και επομένως έχει αρχίσει να θολώνει ήδη η συζήτηση.

Το παράδειγμα που έδωσα δεν είναι άκυρο, διότι σε ένα γάμο αρκετές φορές υπάρχει και φυσική συνεξάρτηση μεταξύ των ατόμων. Η μάνα μιας φίλης μου έχασε τον άντρα της και έμεινε μόνη της με τρία κορίτσια κάτω των 10, και χωρίς κανέναν να φέρνει εισόδημα στο σπίτι διότι ο άντρας της ήταν αγρότης. Πέραν από το συναισθηματικό πόνο από τον θάνατο του άντρα της λοιπόν, είχε να αντιμετωπίσει πλέον και πάρα πολλά φυσικά προβλήματα, όπως την έλλειψη εισοδήματος, και ως εκ τούτου έπεσε σε βαριά κατάθλιψη. Όταν υπάρχει και φυσική εξάρτηση λοιπόν αυξάνεται ακόμη περισσότερο η συναισθηματική εξάρτηση.

Συνεπώς, εδώ μιλάμε για ένα φάσμα το οποίο εμπεριέχει ένα δίπολο πάνω στο οποίο από την μία έχουμε την ελευθερία, και από την άλλη την συναισθηματική εξάρτηση. Και αυτά τα δύο πράγματα είναι όντως αντιφατικά, διότι το όλο νόημα της αγάπης είναι να την εξετάζουμε όταν υπάρχει κάποιο conflict of interset. Όταν και οι δύο θέλουν τα ίδια ακριβώς πράγματα σε κάθε πτυχή της ζωής τότε ναι μπορεί να είναι και πλήρως ελεύθεροι, και να αγαπιούνται παράφορα ταυτόχρονα, αλλά αυτό πολύ σπάνια συμβαίνει. Συνήθως όταν κάνουν σχέση δυο άτομα, υπάρχουν πράγματα στα οποία διαφωνούν και κάποιες κόκκινες γραμμές που ο καθένας τραβάει. Αυτομάτως λοιπόν ο ένας περιορίζει την ελευθερία του άλλου, και κυριολεκτικά ο μόνος λόγος που ο άλλος το δέχεται αυτό είναι επειδή θεωρεί πως τα συναισθήματα που τρέφει αξίζουν περισσότερο από την ελευθερία του.

Ξαναλέω, η ίδια η αγάπη αποτελεί συναισθηματική εξάρτηση καθώς αυτός είναι το μόνο είδους αγάπης που μπορεί να βιώσει το 99,9999% του ανθρώπινου πληθυσμού.




Αλήθεια τώρα? Και πως ακριβώς καθορίζει ο κάθε μέγας ψυχολόγος ποιες ανάγκες ενός ατόμου είναι πραγματικές και ποιες επίπλαστες? Τώρα σοβαρά, βρίσκεται κάποιος σε μια σοβαρή σχέση και τίθεται το θέμα ότι πάντα σκέφτεται και την άλλη πλευρά πριν πάρει μια απόφαση ως κάτι κακό? Αν εγώ είμαι παντρεμένος δηλαδή και θέλω ταυτόχρονα να έχω και άλλες δυο γκόμενες αλλά δεν το κάνω επειδή σκέφτομαι και την άλλη πλευρά αυτό είναι καλό ή είμαι συνεξαρτημένος συναισθηματικά αφού μειώνεται η ελευθερία μου?

Αν η γυναίκα έχει αγοραφοβία ή κατάθλιψη ή κάποιο άλλο πρόβλημα και εγώ αποφεύγω να κάνω πάρτυ με 20 άτομα στο σπίτι ή να κανονίζω ομαδικές εξόδους με πολύ κόσμο είμαι συναιξαρτημένος συναισθηματικά αφού μειώνεται η ελευθερία μου ή όχι?

Και αυτά τα παραδείγματα που ανέφερα δεν είναι καθόλου ακραία, διότι η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου είναι άτομα με ανασφάλειες, και ιδιαίτερα όσοι ισχυρίζονται ότι δεν έχουν καμία και απόλυτα υγιείς.

Σε μια σχέση λοιπόν, αρκετές φορές ξέρεις ότι ο άλλος έχει τις Χ ανασφάλειες, και δεν τίθεται καν θέμα του να σου βάλει ο άλλος ενοχές. Αν έχεις πχ κοπέλα η οποία ξέρεις ότι έχει αγοραφοβία και την φέρεις προ εκπλήξεως σε κάποια κοινωνική περίσταση που δεν μπορεί να αντέξει και της κοπεί η ανάσα και λιποθυμήσει εκεί δεν θα αισθανθείς από μόνος σου ενοχές? Πρέπει να στις βάλει αυτή? Οποιοσδήποτε δεν είναι ψυχοπαθής θα αισθανθεί.

Και προφανώς υπάρχουν και οι χειριστικές περιπτώσεις. Μπορεί η άλλη να είναι τέρμα ζηλιάρα γιατί έχει παιδικά τραύματα και να σου κάνει κάθε μέρα σκηνή άμα πεις καλημέρα σε άλλη γυναίκα στο δρόμο. Αλλά ακόμα και αυτό δεν είναι κάποια επίπλαστη ανάγκη όπως ισχυρίζονται οι "ειδήμονες". Είναι μια πραγματική ανάγκη που έχει η άλλη να επιβεβαιώνει συνεχώς την πίστη του άντρα της γιατί έχει η ίδια trust issues, εκτός και αν νομίζεις πως αν υπήρχε κάποιο χάπι που να το έπαιρναν όλοι όσοι έχουν ψυχικά τραύματα και ανασφάλειες και να γιατρεύονταν δεν θα το έκαναν.



Η ψυχολογία ποτέ δεν κατάφερε να ανεξαρτητοποιηθεί από την ηθική και ως εκ τούτου είναι εντελώς ανίκανη να δώσει σοβαρές απαντήσεις για την εσωτερική κατάσταση του ανθρώπου. Αντίθετα το μόνο που κάνει πάντα είναι να εντάσει την ανθρώπινη συμπεριφορά σε κουτάκια και να προσπαθεί να φέρει όλους τους ανθρώπους σε αυτό που η κοινωνία ορίζει ως κανονικό κάθε φορά με γνώμονα πάντα την ηθική της. Αν δεν απατάω τη γυναίκα μου γιατί τη σκέφτομαι ειμαι ψυχικά υγειής, αν δεν μιλάω με γυναίκες επειδή η άλλη είναι ζηλιάρα είμαι συναισθημαιτκά εξαρτημένος, παρά το γεγονός πως και οι δυο συμπεριφορές πηγάζουν ακριβώς από το ίδιο μέρος. Το ότι σκέφτεσαι τον άλλο που έχει μια ανάγκη και περιορίζεις μια δική σου ενέργεια.

Αν κατάλαβα καλά χάκερ η Felid δεν λέει αυτο που κατάλαβες. Ουσιαστικά αναφέρει πως αν 2 άτομα έχουν σχέση και συγγενεις ή καποιο αγαπημενο προσωπο του αγοριου ή της γυναικας εμφανισθει κάποια στιγμή κάποια ανάγκη ή έχουν μια στενή σχέση τοτε θεωρει πως οι αναγκες ειναι επιπλαστες τα ατομα αυτα ψαχνουν αφορμές για να επεμβαινουν στη ζωη του άλλου και ο αλλος αμα τους στηριζει μέχρι κάποιο οριο φυσικά θεωρειται εξαρτημενος.

Ποια η τοποθετηση σου πάνω σε αυτο ;

εμένα η δικια μου τοποθετηση ειναι οτι δεν θα ειχα κανενα προβλημα. Ειναι δυνατον να μου πει εμενα η κοπελα οτι έχει κάποιο προβλημα πχ ο ξαδερφος της που αγαπάει και να μην της πω πηγαινε βρές τον ; ακομη κ να ειχαμε κανονισει κάτι. Αν ηθελε έξτρα βοηθεια πήγαινα και εγώ να βοηθήσω.
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν κατάλαβα καλά χάκερ η Felid δεν λέει αυτο που κατάλαβες. Ουσιαστικά αναφέρει πως αν 2 άτομα έχουν σχέση και συγγενεις ή καποιο αγαπημενο προσωπο του αγοριου ή της γυναικας εμφανισθει κάποια στιγμή κάποια ανάγκη ή έχουν μια στενή σχέση τοτε θεωρει πως οι αναγκες ειναι επιπλαστες τα ατομα αυτα ψαχνουν αφορμές για να επεμβαινουν στη ζωη του άλλου και ο αλλος αμα τους στηριζει μέχρι κάποιο οριο φυσικά θεωρειται εξαρτημενος.

Ποια η τοποθετηση σου πάνω σε αυτο ;

Καμία σχέση.

Όταν κάτι είναι πραγματική ανάγκη φαίνεται (π.χ. θέμα υγείας).
Όταν κάτι δεν είναι πραγματική ανάγκη, πάλι φαίνεται. Τρανό παράδειγμα: οι άνθρωποι που κλαίγονται χωρίς λόγο, ενώ είναι μια χαρά.

Το θέμα είναι να είναι κάποιος ειλικρινής με τον εαυτό του, να βλέπει καθαρά και να έχει κριτική σκέψη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,816 μηνύματα.
Συνεξαρτηση υπάρχει εξ ορισμου σε μια σχέση .... οποτε κάτι αλλο εννοει. Μάλλον τα τριτα προσωπα της σχέσης.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καμία σχέση.

Όταν κάτι είναι πραγματική ανάγκη φαίνεται (π.χ. θέμα υγείας).
Όταν κάτι δεν είναι πραγματική ανάγκη, πάλι φαίνεται. Τρανό παράδειγμα: οι άνθρωποι που κλαίγονται χωρίς λόγο, ενώ είναι μια χαρά.

Το θέμα είναι να είναι κάποιος ειλικρινής με τον εαυτό του, να βλέπει καθαρά και να έχει κριτική σκέψη.

Και σου λέει ο άνθρωπος... το αν κάτι ειναι πραγματικη ανάγκη ποιος θα το κρινει ; εσυ ; ερωτηση έκανε. Αν διαβασα καλά γιατι γράψατε πολλά.
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η συνεξάρτηση ΔΕΝ είναι κάτι φυσιολογικό. Άρα, δεν πρέπει να υπάρχει εξ ορισμού σε καμία ανθρώπινη σχέση. Μάλλον, δε διαβάσατε καλά το μήνυμά μου. :kitty:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και σου λέει ο άνθρωπος... το αν κάτι ειναι πραγματικη ανάγκη ποιος θα το κρινει ; εσυ ; ερωτηση έκανε. Αν διαβασα καλά γιατι γράψατε πολλά.

Ε ντάξει τώρα. Τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια. :P Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Αν κάποιος δεν έχει την κατάλληλη κριτική σκέψη για να δει τι όντως είναι πραγματική ανάγκη και τι όχι, τότε είναι δικό του θέμα.

Δηλαδή, δεν καταλαβαίνουμε, ως άνθρωποι, πότε κάποιος χρειάζεται όντως βοήθεια; Θα τρελαθούμε τελείως τώρα; :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,816 μηνύματα.
Η συνεξάρτηση ΔΕΝ είναι κάτι φυσιολογικό. Άρα, δεν πρέπει να υπάρχει εξ ορισμού σε καμία ανθρώπινη σχέση. Μάλλον, δε διαβάσατε καλά το μήνυμά μου. :kitty:

Μια χαρα το διαβασα αλλα αυτες οι συζητησεις ειναι συνηθως ευμεταβλητες να το πω... ειναι αναλογα το content καθε φορά... πχ αυτος εδω



ναι έχει προβλημα... γιατι τον άγει και τον φέρει η μαμά του. δεν αναλαμβάνει τιποτε μονος του και ειναι χειριζομενος και κατευθυνομενος οπως λές και εσύ.


αλλα κάποιος που απλά εχει μια στενότερη σχέση με τη οικογενεια του και τα καταφέρνει και στα ερωτικά του... για μενα δεν ειναι καθολου μαμάκιας και συνεξαρτημενος ... για μενα. Τωρα αν ρωτησεις 10 διαφορετικους ανθρωπους θα πάρεις και 5-10 διαφορετικές γνώμες.

Οποτε κρατας και αυτη που σε καλύπτει και σε κανει ευτυχισμενη / ευτυχισμενο οπως ειπε και ο χάκερ. Γιατι αν το παμε με ψυχολογιες θα αρχισουμε τους ορισμους εδω και δε θα τελειωσουμε ποτέ.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε ναι felid απλά επιβεβαιώνεις αυτό που είπα στην αρχή. Ο σκοπός της ψυχολογίας είναι να αντιμετωπίσει τον άνθρωπο σαν μάζα, και βάσει τεχνικών μπούσουλα να τον φέρει σε μια κατάσταση που ταιριάζει όσο το δυνατόν καλύτερα στην μάζα. Δεν ειναι φυσιολογικό να υπάρχει συνεξαρτηση, όπως δεν είναι φυσιολογικό να υπάρχουν da vinci, χριστοι, Αλέξανδροι, serial killers κ.ο.κ. Κοινώς η ψυχολογία δεν έχει καμία σχέση με την προσέγγιση της αλήθειας όσον αφορά τον άνθρωπο και είναι απλά ένα σύνολο μεθόδων για εκπαιδεύσεις όσο πιο καλά γίνεται ένα ζώο ώστε να συμπεριφερεται με έναν προκαθορισμενο τρόπο. Και μ'αρεσει που βασίζεστε και σε σε τέτοια πράγματα για τα σημαντικά ερωτήματα της ζωής.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,816 μηνύματα.
Η συνεξάρτηση ΔΕΝ είναι κάτι φυσιολογικό. Άρα, δεν πρέπει να υπάρχει εξ ορισμού σε καμία ανθρώπινη σχέση. Μάλλον, δε διαβάσατε καλά το μήνυμά μου. :kitty:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Ε ντάξει τώρα. Τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια. :P Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Αν κάποιος δεν έχει την κατάλληλη κριτική σκέψη για να δει τι όντως είναι πραγματική ανάγκη και τι όχι, τότε είναι δικό του θέμα.

Δηλαδή, δεν καταλαβαίνουμε, ως άνθρωποι, πότε κάποιος χρειάζεται όντως βοήθεια; Θα τρελαθούμε τελείως τώρα; :P

Δεν ειπα οτι δεν καταλαβαινουμε ως ανθρωποι ποτε κάποιο χρειαζεται βοηθεια.... εγω ρωτησα εσενα πως κρινεις οτι κάποιος προσποιειται ανάγκη και δεν την έχει όντως. Αυτο σε ρωτησε και ο χάκερ.

Τωρα τι κανει νιάου νιαου στα κεραμυδια... στα 34 μου πλεον διατηρω επιφυλαξεις για το πως ο καθενας αντιλαμβανεται τις έννοιες και τους ορισμους. Χωρις να θέλω να προσβάλλω κάποιον αλλα έτσι ειναι. 10 ανθρωπους να ρωτησεις μπορει να πάρεις 10 διαφορετικές γνώμες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top