Ταξίδια στην Ευρώπη: Τι δεν πρέπει να χάσουμε

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Yπόσχομαι ότι το Σάββατο που θα έχω χρόνο θα γράψω απάντηση ολοκληρωμένη και συγκροτημένη και μακροσκελή.

Αν δεν το κάνω, μα τον τούτατις, να μη με λένε Εδάδ!

btw πολύ ευφάνταστο όνομα το ξενοδοχείο σου nana :P

Το μέρος που βρίσκεται είναι βολικό και αρκετά κέντρικό. Πολλά νυχτερινά λεωφορεία περνούν από κει. Τι άλλο? Α ναι, είναι συνοικία με τα περισσότερα γκέυ μαγαζιά της πόλης. Χι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Yπόσχομαι ότι το Σάββατο που θα έχω χρόνο θα γράψω απάντηση ολοκληρωμένη και συγκροτημένη και μακροσκελή.

Αν δεν το κάνω, μα τον τούτατις, να μη με λένε Εδάδ!

Ευχαριστώ! :)

btw πολύ ευφάνταστο όνομα το ξενοδοχείο σου nana :P

Ναι το σκέφτονταν 5 μήνες και 28 μέρες! :P

Το μέρος που βρίσκεται είναι βολικό και αρκετά κέντρικό. Πολλά νυχτερινά λεωφορεία περνούν από κει. Τι άλλο? Α ναι, είναι συνοικία με τα περισσότερα γκέυ μαγαζιά της πόλης. Χι!

Αααα, γι'αυτό περνούν πολλά νυχτερινά λεωφορεία από εκεί ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Γίδι;;; Εδάδ;;; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σόρι ξεχάστηκα!!! Όταν ξαναβρεθώ στο δικό μου pc θα στο στείλω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Εγώ είμαι στο δικό μου πισι, αλλά φέυγω σε λίγο.
Όχι, ρε γαμώτο, αναξιόπιστη και στο ίντερνετ πάει πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
6 μέρες έμειναν! Προλαβαίνετε δεν προλαβαίνετε! :P
(ή προλαβαίνω δεν προλαβαίνω να μαζέψω πληροφορίες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
που πας νανα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Έιπαμε είναι σίγουρο ότι πάω με τις νέες ταυτότητες Πράγα ε;:redface:
Αυτοί που μου απάντησαν το λένε από προσωπική εμπειρία και όχι γιατί έτσι άκουσαν ε;:redface:
Sorry, αλλά οι μέρες πλησιάζουν και δεν θα ήθελα να βρεθώ προ εκπλήξεως:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γενικά, αυτός είναι ο κανόνας. Ο ιχλχίμπεντιχ με ταυτότητα πήγε Τσεχία, Αγγλία, Ουγγαρία... Αλλά ρώτα το αεροδρόμιο ή το ταξιδιωτικό γραφείο. Θα μου φαινόταν όμως πολύ περίεργο, να είχες πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Εδάααααδ......
κάτι είχες υποσχεθεί!!! :redface:

Γίδι, μήπως μπορείς να μου στείλεις κι εμένα εκείνο το pdf για Berlin? :)

Αντε πλησιάζει ο καιρός...μόνο ενάμισις μήνας έμεινε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν έχω για Βερολίνο, καρδιά μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Εδάααααδ......
κάτι είχες υποσχεθεί!!! :redface:

Γίδι, μήπως μπορείς να μου στείλεις κι εμένα εκείνο το pdf για Berlin? :)

Αντε πλησιάζει ο καιρός...μόνο ενάμισις μήνας έμεινε! :P

Να σου πω εγώ λίγα πράγματα (όσα πρόλαβα να δω σε 2,5 μέρες) που πήγα τα Χριστούγεννα...

Πρώτα από όλα να σου πω ότι προσωπικά μου άρεσε πολύ το Βερολίνο γιατί έχει "χαρακτήρα"... Μπορεί να μην έχει παντού τα κλασικά ωράια κτίρια όπως στο Παρίσι, που όπου και να κοιτάξεις είναι σαν καρτ ποστάλ, αλλά αυτή η αυστηρότητα που έχει εμένα μου άρεσε πολύ. Έχει ΑΠΛΕΤΟ χώρο... τεράστιες πλατείες και χώρο, χώρο, χώρο... χάνεσαι...

Τα κτίρια, αλλού είναι κλασικά, αλλού υπερμοντέρνα και αλλού σοβιετικής αρχιτεκτονικής (που ακόμα και αν δεν ήταν καθόλου ωραία αυτά, έδιναν κάτι στο χαρακτήρα της πόλης).

Αυτό που με παραξένεψε ήταν ότι έξω δεν είχε καθόλου κόσμο. Δεν ξέρω αν έφταιγε το ότι ήταν ημέρες Χριστουγέννων, αλλά από ότι μου είπε και μια γνωστή που είχε πάει σε νορμάλ εποχή, πάλι δεν είχε κόσμο. :hmm:

Σίγουρα και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να πας στην Τιεργκάρντεν (νομίζω έτσι λέγεται)... Τεράστιο πάρκο, οπου νομίζεις ότι δεν είσαι στην πόλη, αλλά στο δάσος. Βρίσκεται δυτικά του Reichstag (Βουλής)...(θα το δεις στο Google Earth, καταπράσινο). Εκεί είναι ωραία παρόλο που τα δέντρα δεν έχουν φύλλα. Φαντάσου την άνοιξη πώς θα είναι!

Πολύ κοντά στη Βουλή είναι η Πύλη του Βραδενβούργου και μια ευθεία με αυτή (2χλμ περίπου) είναι το άγαλμα της Νίκης.

Πήγα στην Potsdamerplatz, όπου έχει μοντέρνα κτίρια, ένα μέρος του τείχους (πολύ μικρό) και το Sony Center, όπου ήταν εντελώς άδειο όταν πήγα.

Φυσικά να πας στην περίφημη Alexanderplatz. Μπορείς να πας στον Πύργο της τηλεόρασης που βρίσκεται εκεί κοντά (πολύυυυυυυυυ ψηλό κτίριο, σαν λεπτος πύραυλος με μια μπάλα ψηλά). Εκεί μπορείς να ανέβεις (εγώ δεν πρόλαβα) και λένε ότι έχει πολύ ωραία θέα. (Έχε υπόψη σου ότι νυχτώνει νωρίς, γύρω στις 4.30, οπότε κανόνισε τι ώρα να πας... θα έχει ουρά 30' πιστεύω και από ό,τι είδα - εγώ αυτήν είδα και δεν ανέβηκα).

Εγώ περπάτησα και κατά μήκος του τείχους που έχει απομείνει (κάπου 1,5 χλμ). Η περιοχή δεν είναι ωραία εκεί, αλλά αν είσαι σε διακοπές πάς παντού... :D

Πάντως πρέπει να περπατήσεις το Βερολίνο σίγουρα. Επιπλέον βολέυει γιατί είναι και επίπεδο (Εγώ περπάτησα εκεί 6-7χλμ την ημέρα...). Ωραία θα είναι και με ποδήλατο, παντού έχει ποδηλατόδρομους .

Αν και δεν πήγα, έμαθα ότι είναι πολύ καλός ο ζωολογικός κήπος (έχει και στάση U εκεί: Zoologischer Garten). Κοντά στον ζωολογικό είναι και δύο εκκλησίες.. η παλιά και η καινούρια, όπου η παλιά ψιλογκρεμίστηκε στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο νομίζω.(Kaiser-Wilhelm-Gedachtniskirche)

Αν θες να ρωτήσεις κάτι, ευχαρίστως να σου απαντήσω... :)

ΥΓ: Θα ξαναπήγαινα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Είσαι καταπληκτική!!!!
Φυσικά να πας στην περίφημη Alexanderplatz. Μπορείς να πας στον Πύργο της τηλεόρασης που βρίσκεται εκεί κοντά (πολύυυυυυυυυ ψηλό κτίριο, σαν λεπτος πύραυλος με μια μπάλα ψηλά). Εκεί μπορείς να ανέβεις (εγώ δεν πρόλαβα) και λένε ότι έχει πολύ ωραία θέα. (Έχε υπόψη σου ότι νυχτώνει νωρίς, γύρω στις 4.30, οπότε κανόνισε τι ώρα να πας... θα έχει ουρά 30' πιστεύω και από ό,τι είδα - εγώ αυτήν είδα και δεν ανέβηκα).
Το ξενοδοχείο μας είναι εκεί κοντά και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι θα ανέβω στον πύργο!!

Πάντως πρέπει να περπατήσεις το Βερολίνο σίγουρα. Επιπλέον βολέυει γιατί είναι και επίπεδο (Εγώ περπάτησα εκεί 6-7χλμ την ημέρα...). Ωραία θα είναι και με ποδήλατο, παντού έχει ποδηλατόδρομους .
Καλά να το περπατήσω δεν με βλέπω :P, αλλά το ποδηλατάκι θα το νοικιάσω στανταρ. :clapup:

Αν και δεν πήγα, έμαθα ότι είναι πολύ καλός ο ζωολογικός κήπος (έχει και στάση U εκεί: Zoologischer Garten). Κοντά στον ζωολογικό είναι και δύο εκκλησίες.. η παλιά και η καινούρια, όπου η παλιά ψιλογκρεμίστηκε στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο νομίζω.(Kaiser-Wilhelm-Gedachtniskirche)
Ο ζωωολογικος κήπος πρέπει να είναι σούπερ! Βασικά τα 2 πράγματα που θέλω να δω οπωσδηποτε είναι ο ζωολογικός και το μουσείο της Περγάμου. Αλήθεια, εκεί πήγες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Είσαι καταπληκτική!!!!

Το ξενοδοχείο μας είναι εκεί κοντά και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι θα ανέβω στον πύργο!!

Καλά να το περπατήσω δεν με βλέπω :P, αλλά το ποδηλατάκι θα το νοικιάσω στανταρ. :clapup:


Ο ζωωολογικος κήπος πρέπει να είναι σούπερ! Βασικά τα 2 πράγματα που θέλω να δω οπωσδηποτε είναι ο ζωολογικός και το μουσείο της Περγάμου. Αλήθεια, εκεί πήγες?

Δεν πήγα ούτε στο ένα, ούτε στο άλλο.
Ο ξεναγός μας είπε ότι (όπως είναι και λογικό) στον ζωολογικό πρέπει να πας νωρίς, γιατί τα ζώα κοιμούνται νωρίς, οπότε δε λέει να πας όταν είναι για ύπνο...:/:

Για το Μουσείο της Περγάμου μας είχε πει μια γνωστή να πάμε οπωσδήποτε. Δεν πήγαμε όμως λόγω έλλειψης χρόνου, οπότε δώσαμε προτεραιότητα να δούμε την πόλη παρά το μουσείο (δεν είμαστε και πολύ των μουσείων, αλλά των ποδαρόδρομων).

Πάντως μη χάσεις το Τιεργκάρτεν... ήταν φανταστικό (για μένα)... Βασικά εγώ είχα πάει πρώτα στη Βουλή, η οποία μπροστά της έχει μια τεράστια έκταση και πιο πέρα είναι αυτός ο κήπος, ο καιρός ήταν μουντός (χωρίς όμως βροχή) και το όλο σκηνικό ήταν σαν παραμύθι-θρίλερ... :)

Το ολοήμερο εισιτήριο για U και S Bahn και λεωφορεία είναι 6.10 ευρώ !!! Οι στάσεις των λεωφορείων έχουν πίνακα που λέει πότε ΑΚΡΙΒΩΣ περνά το κάθε λεωφορείο. Στη στάση μετρό που πηγαίναμε τουλάχιστον εμείς, είχε ΜΟΝΟ μηχάνημα για να πάρεις εισιτήριο, αλλά οι ευγενικοί "admins" του σταθμού μας είπαν ότι μπορούσαμε να αγοράσουμε και από ένα ψιλικατζίδικο που ήταν μέσα στο σταθμό (γιατί δεν είχαμε ψιλα χαρτονομίσματα).

Δεν ξέρω αν πάτε και εκει... αλλά εμάς μας έκανα ξενάγηση στο Πότσνταμ, Ολλανδική συνοικία, γέφυρα των κατασκόπων. Αν σας πάνε στο "σπίτι" που έγινε η "συνθήκη του Πότσνταμ", δεν αξίζει, γιατί είναι μόνο 3-4 δωμάτια. Μόνο αν θέλετε να δείτε τις καρέκλες και τις τραπεζαρίες που κάθονταν οι Στάλιν, Τρούμαν και Τσόρτιλ. :P

Η Ολλανδική συνοικία, μικρή, αλλά σαν ψεύτικη (από ομορφιά). Λες και είσαι στη EuroDisney.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akatergastos

Νεοφερμένος

Ο akatergastos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παρίσι - Αμστερνταμ!!

Πήγα Νοέμβριο 2008 με ένα φίλο. Παρίσι αεροπορικώς "πήγαινε - έλα" 82 ευρώ!!!!
έκατσα 8 ημέρες, πήγαμε σε όλα τα γνωστά αξιοθέατα περισσότερο όμως με εντυπωσίασε η Μονμάρτη και θα μου μείνουν χαραγμένες οι φτωχογειτονιές με τις πολλές μειονότητες όπου και μείναμε (18 Ευρώ τη βραδιά) Εξθπηρετηκότατο υπό κανονικές συνθήκες το μετρό (απαραίτητος ο χάρτης του που μοιράζεται παντού). Έβγαλα εβδομαδιαίο εισητήριο και είχα μεγάλο κέρδος. Και προανέφρα παραπάνω τη φράση υπό καονικές συνθήκες διότι έτυχα σε περίοδο απεργιών που το μετρό υπολειτουργούσε και γύρισα μεγάλο μερος της πόλης με τα πόδια. έφαγα κρύο και βροχές όμωςήταν τεράστια εμπειρία. ένα βράδυ μάλιστ ξεμείναμε λογω της απεργιας στη dsneyland και βρήκαμε μετά από πάρα πολλές προσπάθεις ταξί το οποίο μας πήρε 50 ευρω.

Αμστερνταμ πηγα με τρενο απο παρίσι. Συνεχίζω από κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μάλλον εννοείς Νοέμβρη 2007; :)
Ευχαριστούμε πάντως! Έχεις να προτείνεις και κάποιο μαγαζί ή εστιατόριο για τις πόλεις αυτές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Παρίσι - Αμστερνταμ!!

'Η βερολίνο?
Έχεις ξεχάσει που ακριβώς θέλεις να πας.
Όσα και αν έχω δανεικά πια δεν σου δίνω
Να κάνεις βόλτες με το Μάτζικ Μπας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akatergastos

Νεοφερμένος

Ο akatergastos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
:):clapup:Αστερνταμ λοιπόν πήγαμε με τρενο από παρισι. το κανονίσαμε τελευταία στιγμη και απισκεφτήκαμε το πρωτο net-cafe για να κλείσουμε ξενοδοχείο. το εισητήριομε επιστροφή κόσισε 130 περίπου ευρω (dgv) και η διαδομή ήταν 4 ώρες παρά κατι (μια ώρα ήταν οι βρυξέλλες). Τελικά μείναμε σε hostel μαζι με άλλα 8 άτομα, τιμή 17 ευρώ με πρωινό του οποίου η τοποθεσία ήταν πάνω στην red light district όπου βρίσκονται τα coffee shop και οι βιτρίνες με τις πόρνες

Γενικά είναι η πόλη που πουλάει σεξ και ναρκωτικά. Είναι τεράστια εμπειρία όχι όμως για πάνω από 3 μερες, μετά καίγεσαι...
Σημαντικό αξιοθέατο το σπίτι της Αννας Φρανκ και το μουσείο Βαν Γκονγκ. Κατά τα άλλα καθε μορφής εμπορευματοποιημένο σεξ και βέβαια παντού ναρκωτικα

Μιλάω για το κένρο του Αμστερνταμ που απευθύνεται σε νεολαίους τουρίστες, δεν θέλω να γενικεύω.
Παρίσι και Αμστερνταμ = φοβερός συνδυασμός -
φοβερή εμπειρία!!

νοεμβριος 2007. σε ευχαριστώ που με διάβασες...

Δυστυχως στο Παρίσι δεν επισκέφτηκα κάποιο κλαμπ. Ψάχναμε τη νεολαία με μικροσκόπιο. Στο Αμστερνταμ πήγα στο κλαμπ Paradise. το συστήνω ανεπιφύλαχτα!! είσοδος 5-6 ευρω χωρις πότο( το ποτο έκανε 3-4 ευρω, η μπυρα φτηνότερα). λιγο underground φάση ομως 1000 περίπου άτομα χόρευαν ασταμάτητα - κυρίως κοπέλες. μου έκανε εντύπωση η φιλική διάθεση όλων ταμπού κλπ. Ηταν τρομερά

χωρις ταμπού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top