Ταξίδια στην Ευρώπη: Τι δεν πρέπει να χάσουμε

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Λοιπόν έχω αρχίσει να ψάχνομαι για διακοπές το καλοκαίρι. Θα ήθελα μια Ευρωπαική χώρα που δεν έχω ξαναπάει και η οποία να αξίζει να δω. Έχετε να προτείνετε κάτι εκτός από:
Ισπανία, Πορτογαλία, Γαλλία, Αγγλία, Γερμανία (δεν έχω πάει, αλλά προς το παρόν δεν θέλω), Ιταλία, Τσεχία, Ολλανδία (δεν έχω πάει αλλά το προγραμματίζεται για άλλη χρονιά) Ελβετία-Αυστρία (πάλι δεν έχω πάει, αλλά θα γίνεται χαμός το καλοκαίρι)

:P
Έχουν μείνει πολλές ακόμα, οπότε ακούω προτάσεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι θέλεις να κάνεις; Τουρισμό στις πόλεις ή δραστηριότητες στη φύση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Θέλω να δω πράγματα που αξίζει να δω. Κυρίως όμως μιλάμε για πόλεις, μιας και ο τουρισμός στη φύση απαιτεί μεγάλες διαδρομές και άρα περισσότερα έξοδα ή ενοικίαση ιχ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κάθε ευρωπαϊκή πρωτεύουσα αξίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
:)
Όμως δεν μπορώ να πάω σε όλες, οπότε δεν υπάρχει κάποια που να ξεχωρίζει; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τι θέλεις να κάνεις; Τουρισμό στις πόλεις ή δραστηριότητες στη φύση;
Warsaw. Θα δεις τόσο πράσινο που δεν θα το ξεχάσεις! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Λοιπόν έχω αρχίσει να ψάχνομαι για διακοπές το καλοκαίρι. Θα ήθελα μια Ευρωπαική χώρα που δεν έχω ξαναπάει και η οποία να αξίζει να δω. Έχετε να προτείνετε κάτι εκτός από:
Ισπανία, Πορτογαλία, Γαλλία, Αγγλία, Γερμανία (δεν έχω πάει, αλλά προς το παρόν δεν θέλω), Ιταλία, Τσεχία, Ολλανδία (δεν έχω πάει αλλά το προγραμματίζεται για άλλη χρονιά) Ελβετία-Αυστρία (πάλι δεν έχω πάει, αλλά θα γίνεται χαμός το καλοκαίρι)

:P
Έχουν μείνει πολλές ακόμα, οπότε ακούω προτάσεις :D

:hmm:Σουηδία? δεν έχω πάει βέβαια αλλα πιστευω οτι αξίζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να έρθω μαζί σας :(


Οι δανειοδότες μου με αγαπάνε τόσο πολύ, που μου ζήτησαν να μη φύγω από τη χώρα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να έρθω μαζί σας :(


Οι δανειοδότες μου με αγαπάνε τόσο πολύ, που μου ζήτησαν να μη φύγω από τη χώρα :redface:
ααχαχχαχαχαααααααααααααχχχαχχαχαχαχχα :lol::lol::lol:

να'σαι καλα αγορι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Νορβηγία είναι πολύ ωραία, το Bergen είναι πόλη που συνδυάζει αξιοθέατα με φύση χωρίς να χρειάζεσαι αμάξι.

Επίσης Σκωτία, Γλασκώβη-Εδιμβούργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Warsaw. Θα δεις τόσο πράσινο που δεν θα το ξεχάσεις! :D
Είχα στο μυαλό μου την Πολωνία. Υπάρχουν και άλλα αξιόλογα μέρη κοντά, ώστε να πεις ότι θα κάνω διακοπές άνω της εβδομάδας σε περισσότερες από μία πόλη(2 το πολύ 3); :worry:
:hmm:Σουηδία? δεν έχω πάει βέβαια αλλα πιστευω οτι αξίζει!
Νορβηγία είναι πολύ ωραία, το Bergen είναι πόλη που συνδυάζει αξιοθέατα με φύση χωρίς να χρειάζεσαι αμάξι.
Για τις Σκανδιναβικές χώρες η μόνη μου ένσταση είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσον νιώθεις καλοκαίρι εκεί. Θα ήθελα να πάω, αλλά όχι να είμαι με μπουφάν, κασκόλ και γάντια :)
Επίσης Σκωτία, Γλασκώβη-Εδιμβούργο.
Μια καλή πρόταση επίσης, που έχει πέσει στο τραπέζι. Είναι φτηνός προορισμός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Σκωτία δε νομίζω ότι το λες φτηνό προορισμό.
Και προς θεού, δε λέει για καλοκαιρινές διακοπές (τωρά θα με δείρει το underwater)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εδάδ :devil:!

Fandago η Σκωτία δεν είναι φτηνή, αλλά ανάλογα με το πού πας μπορεί να σου βγει low-budget. Δεν θα μείνεις Εδιμβούργο, αλλά Γλασκώβη. Δεν θα πετάξεις με British, αλλά με globespan. Δεν θα νοικιάσεις αμάξι για Highlands, αλλά θα πας οργανωμένα. Η Γλασκώβη έχει φτηνό φαγητό και πολύ φτηνό ποτό. Την βγάζεις αξιοπρεπώς.:P

Βέβαια δεν είναι πολύ ζεστά, αλλά κι εσύ Ιταλία δεν θες, Ισπανία δεν θες, τι να βρω σε Ευρώπη? :hehe:Μάλτα πιθανώς, δεν έχω πάει, αλλά ξέρω είναι οικονομικά, ζεστά και έχει παραδοσιακό στυλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ. Είναι όσο ακριβά όσο το Λονδίνο ή το Παρίσι; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Όχι, είναι πιο φτηνά. Δηλ. και το Εδιμβούργο είναι πολύ πιο φτηνό από τις πόλεις που λες (αν και Λονδίνο την έβγαλα πολύ φτηνά, το Παρίσι μου φάνηκε ακριβό σε τρελό επίπεδο βασικά)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ok, τότε νομίζω δεν υπάρχει σοβαρό θέμα στο οικονομικό :P
Γιατί η αλήθεια είναι ότι και μένα το Παρίσι είναι απαγορευτικό για διακοπές :worry:

Όσο για την ζέστη, δεν με νοιάζει να είμαι απαραίτητα με κοντομάνικο, αλλά δεν θέλω να είμαι και με το χοντρό το μπουφάν και 3353452 μπλούζες από μέσα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πέρισυ το καλοκαίρι η θερμοκρασία ήταν γύρω στους 15 βαθμούς! Δηλαδή με κοντομάνικο κι ελαφρύ μπουφάν ήσουν χαλαρός. Το αρνητικό με Γλασκώβη είναι η βροχή, αλλά καθώς 1 περιήγηση θα έχει σίγουρα κι Εδιμβούργο και Highlands και άλλους προορισμούς πιθανώς δεν θα φας φρίκη. Αν αποφασίσεις στείλε pm για να σου δώσω πληροφορίες για μέρη, ΜΜΜ και οικονομικά μαγαζιά για φαγητό, ποτό και δραστηριότητες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KOULA

Νεοφερμένος

Η KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
γαλλια ειναι ονειρο,αγγλια, ωραιο για να δεις μουσεια και να γινεις χιππις , ολλανδια για να ηρεμησεις και να κανεις ποδηλατο,ελβετια να κανεις ορειβασια ,ιταλια να περασεις ρομαντικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ

Σας τη συστήνω ανεπιφύλακτα. Είναι μια πόλη στην οποία με το που πατήσεις το πόδι σου αισθάνεσαι σα στο σπίτι σου. Έχει την τάξη & καθαριότητα της Γερμανίας, την κουλτούρα και την αίγλη της Γαλλίας και το ταπεραμέντο & ζωντάνια της Ελλάδας. Καταπληκτικός συνδιασμός.

Προτεινόμενη εποχή για επίσκεψη Άνοιξη ή Φθινόπωρο!

Αν ποτέ πάτε μη χάσετε:

1. Font Magica
Ένα καταπληκτικό συντριβάνι και όχι μόνο. Δείτε

2. Μουσείο Εθνικής Τέχνης της Καταλονίας (MNAC)
Ένα τεράστιο μουσείο με απίθανα εκθέματα και το κτίριο σαν αρχιτεκτονική φανταστικό! Δείτε

3. Sagrada Familia
Απίθανο αρχιτεκτονικό δημιούργημα το οποίο ξεκίνησε ο περίφημος αρχιτέκτονας Antonio Gaudi. Το κτίσμα από τότε που ξεκίνησε (1882) συνεχίζει να κατασκευάζεται βάση των σχεδίων του αρχιτέκτονα του. Αυτό αποτελεί και ένα ξεχωριστό κίνητρο για να το επισκεφτεί κανείς. Δείτε

4. Το καταπληκτικό ενυδρείο
Ένα από τα πιο αξιόλογα της Ευρώπης. Δείτε

5. Το ολυμπιακό χωριό
Μπράβο στους καταλανούς, τα λεφτά των Ο.Α. πιάσαν τόπο! Δείτε

6. Tibidabo
Είναι λατινική έκφραση που σημαίνει "θα στα δώσω όλα". Από την ιστορία με τους πειρασμούς του Ιησού όπου ο διάβολος τον άνεβασε σε ένα υψηλό όρος και του είπε "Αν με προσκυνήσεις θα σου δώσω όλ αυτά που βλέπεις". Έτσι και οι βαρκελωνέζοι κατασκεύασαν σε ένα υψηλό μέρος (512 μ.) μια εκκλησία αφιερωμένη στο Χριστό. Εκεί θα βρείτε επίσης μερικές από τις πιο in και καθως πρέπει καφετέριες, ρεστωράν με πανοραμική θέα στην πόλη. Δείτε

7. Camp nou
Για τους/τις ποδοσφαιρόφιλους/λες μη χάσετε το θρυλικό στάδιο της Βαρκελώνης. Είναι τεράστιο, αλλά αυτό που βρήκα καταπληκτικό είναι το μουσείο του. Πολύ υλικό και πολύ αξιόλογο. Δείτε

8. Monjuik
Ένας λόφος με πολλά αξιόλογα αξιοθέατα. Μεταξύ αυτών το ολυμπιακό στάδιο της Βαρκελώνης και ο καταπληκτικός πύργος τηλεόρασης που αποτελεί και ηλιακό ρολόι σχεδιασμένο από τον γνωστό και μη εξαιρετέο Καλατράβα! Δείτε

9. Ισπανικό χωριό
Ένα χωριουδάκι κατασκευασμένο αποκλειστικά με παραδοσιακά ισπανικής αρχιτεκτονικής σπίτια. Εκεί μπορείτε να απολαύσετε εκτός από μια όμορφη και ρομαντική βόλτα, παραδοσιακή κουζίνα και Flamenco show. Δείτε

...και πολλά άλλα που θα σας καταπλήξουν σίγουρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3l3n@

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βασιλικά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Ρώμη

Σκοπεύουμε να πάμε με τη φαμίλια ιταλία, ρώμη συγεκριμένα για 4 ημέρες. Έχετε να μου προτείνετε κάτι? Ότι πληροφορία έχετε είναι 100% ευπρόσδεκτη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top