Τα ελαττώματα του άντρα

Ποιο είναι το χειρότερο ελάττωμα του άντρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 84)
  • Ψεύτης

    Ψήφοι: 15 17.9%
  • Τσιγκούνης

    Ψήφοι: 6 7.1%
  • Πνεύμα αντιλογίας

    Ψήφοι: 6 7.1%
  • Ατημέλητος

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Βωμολόχος

    Ψήφοι: 6 7.1%
  • Αναποφάσιστος

    Ψήφοι: 6 7.1%
  • Ασυνεπής

    Ψήφοι: 5 6.0%
  • Πολυλογάς

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Ξερόλας

    Ψήφοι: 9 10.7%
  • Μαμάκιας

    Ψήφοι: 17 20.2%
  • Όλα τα παραπάνω

    Ψήφοι: 5 6.0%
  • Άλλο...

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 5 6.0%

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι οκ μακρυά όλοι αφού για ελαττώματα μιλάμε :P αλλά σοβαρά θα προτιμούσατε να έχετε ερωτική σχέση με ένα μεγάλο μωρό που λέει στη μάνα του τι κάνατε το προηγούμενο βράδυ στο κρεβάτι για να του δώσει έγκριση από κάποιον που αλλά λέει και άλλα κάνει; :P μου κάνει μεγάλη εντύπωση.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Κανέναν δε θα θέλαμε. Τον ασυνεπή αν δεν τον πάρεις σοβαρά και έχετε κάτι πρόσκαιρο, οκ. Αυτός που ορίζεται από την μάνα του δεν παλεύεται, έχεις δίκιο. Αυτό το χαρακτηριστικό σκοτώνει κάθε πιθανό ερωτισμό.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Εσυ θα προτιμούσες δηλαδή τον μαμακια και τον τσιγγουνη από κάποιον που σε στήνει; :D

Εγώ αν τα ιεραρχουσα θα πήγαιναν κάπως εστι.

Μαμάκιας (Είναι μακράν το χειρότερο γιατί όλοι οι άλλοι μπορούν τουλάχιστο να είναι άντρες ενώ αυτός εξ ορισμού οχι)
Τσιγκούνης
Ψεύτης (ο ψεύτης είναι καλύτερος του τσιγγουνη για αφενός δεν ζεις μέσα στη μιζέρια και αφετέρου μπορεί να μην λέει ψέμματα για κακό)
Αναποφάσιστος
Ασυνεπής
Ξερόλας
Πνεύμα Αντιλογίας
Βωμολόχος
Πολυλογάς
Ατημέλητος
Ε κοίτα αν διυλίσουμε τον κώνωπα που λέει και η Λένω :D άλλο ψεύτης με τον τρόπο που το εννοείς εσύ άλλο ψεύτης γενικά, άλλο τσιγκούνης μόνο με τα δικά του χρήματα ( παρτακισμός) και άλλο οικονόμος και με τα δικά σου χρήματα γιατί έχει αυτή τη νοοτροπία, άλλο μαμάκιας του δικού σου ορισμού και άλλο αυτό που είπα εγώ στο πως το νιώθει ο ίδιος, άλλο πολυλογάς από τη φύση του και άλλο πολυλογάς που δεν τον ενδιαφέρει να ακούσει και εσένα, άλλο ξερόλας που πασχίζει να κάνει τον έξυπνο, άλλο ξερόλας που για όλα έχει μια απάντηση και δικαίωμά του . Άλλο βωμολόχος να βρίζει με την παρέα του , άλλο να είναι άξεστος και χυδαίος και να μην μπορεί να σταθεί κάπου σοβαρά, άλλο ατημέλητος του στυλ φοράω μια φόρμα και βγαίνω , άλλο δεν κάνω μπάνιο και φοράω σκισμένα και βρώμικα ρούχα .
Αυτά :D
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Ηθελα να ΄ξερα γιατί όταν μιλάμε για παρεμβατικές μητέρες αναφερόμαστε μόνο στις μητέρες των αντρών και όχι και των γυναικών.
Επειδή υπάρχουν περιπτώσεις που και οι μητέρες των γυναικών μπορούν να προκαλέσουν μεγάλα προβλήματα.
Να υποθέσω λόγω του τίτλου του θέματος.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Εξαρτάται πάντα από τα πεθερικά. Κι εμείς μέναμε πολύ κοντά με την γιαγιά και θα μπορούσε αν ήθελε να έρχεται κάθε μέρα σπίτι και να ανακατωνει, αλλά ούτε ποτέ ήρθε, ούτε ποτέ είπε κακό λόγο για τη μάνα μου. Υπάρχουν όντως πεθερές κακουργες αλλά και πεθερές που έχουν τις νύφες σαν κόρες τους. Είναι πάντα στον άνθρωπο.
Εσύ ήσουν το παιδί, δεν μπορείς να ξέρεις πώς επηρέασε το ζευγάρι (τους γονείς σου) η ύπαρξη των πεθερικών κοντά ή μέσα στο σπίτι. Μπορεί εσύ να μην έμαθες ποτέ οτι υπήρξε προστριβή για το θέμα αυτό ή εξαιτίας του, αλλά να συνέβη. Επίσης πεθερά που δεν ανακατεύεται είναι μια μεγάλη εξαίρεση, οπότε κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
΄Ηθελα να ΄ξερα γιατί όταν μιλάμε για παρεμβατικές μητέρες αναφερόμαστε μόνο στις μητέρες των αντρών και όχι και των γυναικών.
Επειδή υπάρχουν περιπτώσεις που και οι μητέρες των γυναικών μπορούν να προκαλέσουν μεγάλα προβλήματα.
Να υποθέσω λόγω του τίτλου του θέματος.
Και λόγω τίτλου, αλλά πιστεύω ότι δεν είναι τόσο πολλές ή τόσο ακραίες οι περιπτώσεις. Η μάνα της γυναίκας συνήθως θα χαρεί να είναι η κόρη της με ένα καλό παιδί, ενώ η μάνα του άντρα μπορεί να επιτεθεί στη νύφη μόνο και μονο επειδή νιώθει ότι της πήρε το γιο! Σίγουρα όμως υπάρχουν και προβληματικές πεθερές ανδρών.. Πρέπει να κάνουμε θέμα να ακούσουμε τις ιστορίες των αγοριών.

Αν έχετε χρόνο, δείτε αυτό το βίντεο. Πέρα από πολύ γέλιο, έχει και αρκετές αλήθειες μέσα!!!

 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Εσύ ήσουν το παιδί, δεν μπορείς να ξέρεις πώς επηρέασε το ζευγάρι (τους γονείς σου) η ύπαρξη των πεθερικών κοντά ή μέσα στο σπίτι. Μπορεί εσύ να μην έμαθες ποτέ οτι υπήρξε προστριβή για το θέμα αυτό ή εξαιτίας του, αλλά να συνέβη. Επίσης πεθερά που δεν ανακατεύεται είναι μια μεγάλη εξαίρεση, οπότε κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε.
Πιστεύω ότι το κοντά δεν έχει καμία σχέση με το να μένουν στο ίδιο το σπίτι. Αν μένουν κοντά και δεν έχουν κλειδιά να μπαίνουν ότι ώρα τους καπνίσει ή είναι από τη φύση τους διακριτικοί να μην έρχονται ακάλεστοι ή κάνουν αρμένικες βίζιτες μπορεί να έχει και καλά , να εξυπηρετεί ο ένας τον άλλον , να κάνετε παρέα πότε πότε .Το να είναι μέσα στο σπίτι το θεωρώ πρόβλημα γιατί θέλοντας και μη , έχεις κάποιον να σε παρατηρεί και χάνεται η ιδιωτική ζωή όσο διακριτικοί και να είναι . Για τον ίδιο λόγο έχουμε κουρτίνες στα παράθυρα παρότι δεν σημαίνει ότι κάνουμε και όργια μέσα στο σπίτι, αλλά δεν θέλουμε δυο μάτια καρφωμένα πάνω μας . Αυτά πάνε και για πεθερικά και για γονείς γιατί δεν μπορούμε να θέλουμε τους γονείς μας και τα πεθερικά όχι , αντίστοιχα και ο άντρας μας θα θέλει τους δικούς του γονείς . Κανένα τετράγωνα παρά πέρα θα ήταν καλά και όχι και στην απέναντι πολυκατοικία να λέμε και καλημέρα κάθε πρωί :D
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αυτός είναι ο ασυνεπής; :D

Άμα κάποιος σε στήνει και σε αφήνει μες στο κρύο ή σου ακυρώνει κάτι τελευταία στιγμή ή σου λέει ''αυτό θα το αναλάβω εγώ '' και δεν το κάνει, θεωρητικά είναι παρτάκιας και δεν τον ενδιαφέρεις. Και ο τσιγκούνης που εξοικονομεί εις βάρος σου είναι παρτάκιας . Ο μαμάκιας δεν είναι απαραίτητα.

Ισχύει, ο ασυνεπής στην ήπια και "αθώα" του εκδοχή σου ακυρώνει μια βόλτα, που δεν το λες big deal. Αν όμως αργότερα έχετε παιδιά και τους λέει ότι θα πάει να τα δει στην θεατρική τους παράσταση πχ και δεν εμφανιστεί ποτέ, αν είναι ασυνεπής στη δουλειά του και γι αυτό δεν παίρνει προαγωγή ή ακόμη και χάνει τη δουλειά του, όπως είναι φανερό το πρόβλημα είναι πολύ μεγάλο. Εγώ δεν μπορώ να τα ιεραρχησω με 1 2 3 4 5 αλλά μπορώ να τα ομαδοποιησω σε περισσότερο και λιγότερο σημαντικά και ο ασυνεπής με τον μαμακια, τον τσιγκούνη και τον ψεύτη είναι στα πολύ σημαντικά.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσυ θα προτιμούσες δηλαδή τον μαμακια και τον τσιγγουνη από κάποιον που σε στήνει; :D

Εγώ αν τα ιεραρχουσα θα πήγαιναν κάπως εστι.

Μαμάκιας (Είναι μακράν το χειρότερο γιατί όλοι οι άλλοι μπορούν τουλάχιστο να είναι άντρες ενώ αυτός εξ ορισμού οχι)
Τσιγκούνης
Ψεύτης (ο ψεύτης είναι καλύτερος του τσιγγουνη για αφενός δεν ζεις μέσα στη μιζέρια και αφετέρου μπορεί να μην λέει ψέμματα για κακό)
Αναποφάσιστος
Ασυνεπής
Ξερόλας
Πνεύμα Αντιλογίας
Βωμολόχος
Πολυλογάς
Ατημέλητος
Τα ψεύτης, μαμάκιας και τσιγκούνης απορρίπτονται άνευ κατάταξης. Τα υπόλοιπα νομίζω ότι η ίδια η ζωή (και όχι μόνο ο ερωτικός τομέας), θα τον αναγκάσει να τα βελτιώσει. Θα φάει χοντρή πόρτα αρκετές φορές και επειδή ασφαλώς δεν θα του αρέσει, θα τον προβληματίσει και αν είναι έξυπνος, θα κάνει προσπάθειες από μόνος του έτσι ώστε να μην του ξανασταθούν εμπόδια.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα ψεύτης, μαμάκιας και τσιγκούνης απορρίπτονται άνευ κατάταξης. Τα υπόλοιπα νομίζω ότι η ίδια η ζωή (και όχι μόνο ο ερωτικός τομέας), θα τον αναγκάσει να τα βελτιώσει. Θα φάει χοντρή πόρτα αρκετές φορές και επειδή ασφαλώς δεν θα του αρέσει, θα τον προβληματίσει και αν είναι έξυπνος, θα κάνει προσπάθειες από μόνος του έτσι ώστε να μην του ξανασταθούν εμπόδια.

Μπα δεν είναι έτσι Λένω. Εγώ έχω πολύ απτά παραδείγματα και μιλώ εκ πείρας. Για κάθε θύτη και σκατανθρωπο στον κόσμο υπάρχει και ένα θύμα που θα τον ανεχτεί γιατί έχει μάθει από πολύ μικρή ηλικία σε αυτό το πράγμα. Αυτό που θα κάνει συνήθως η ζωή είναι να κάνει τον θύτη να φάει αρκετά άκυρα ώστε να οδηγηθεί να βρει το θύμα του και εκεί αρχίζει το πανηγύρι.
Εξάλλου η Ελληνική κοινωνία μας προσφέρει πολλούς τρόπους (πχ δημόσιο) με τους οποίους ένας σκατανθρωπος μπορεί να ζήσει χωρίς να χρειαστεί να προσαρμοστεί.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ισχύει, ο ασυνεπής στην ήπια και "αθώα" του εκδοχή σου ακυρώνει μια βόλτα, που δεν το λες big deal. Αν όμως αργότερα έχετε παιδιά και τους λέει ότι θα πάει να τα δει στην θεατρική τους παράσταση πχ και δεν εμφανιστεί ποτέ, αν είναι ασυνεπής στη δουλειά του και γι αυτό δεν παίρνει προαγωγή ή ακόμη και χάνει τη δουλειά του, όπως είναι φανερό το πρόβλημα είναι πολύ μεγάλο. Εγώ δεν μπορώ να τα ιεραρχησω με 1 2 3 4 5 αλλά μπορώ να τα ομαδοποιησω σε περισσότερο και λιγότερο σημαντικά και ο ασυνεπής με τον μαμακια, τον τσιγκούνη και τον ψεύτη είναι στα πολύ σημαντικά.
Κάποια σου κοστίζουν και στην έλξη στον τσιγκούνη για παράδειγμα , κάποια όχι .
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Ποτέ. Δεν πάει να ήταν κι ο Μπραντ Πιτ. Πεθερικά στο ίδιο σπίτι (ή σε άλλο όροφο) είναι θάνατος για τη σχέση.

Επειδη κάτι μου έτυχε σήμερα και πρέπει να το φροντισω θα τα γράψω συνοπτικα.
Για το ιδιο σπιτι συμφωνώ. Παραβιάζεται η ιδιωτικοτητα. Για άλλον οροφο οχι τοσο.
Τουλάχιστον οχι μέχρι να δωσω κάποια ευκαιρια να γνωρισω τους ανθρωπους καλυτερα. Οποτε θα έμενα ναι ειτε στο δικο μου ειτε στο δικο της (με τους δικους της). Οι διπλανοι μου έμεναν μαζι και ο παππους ειχαν μεζονέτα ... οπως κ εγώ... 3 οροφους στο ισογειο έμενε ο παπούς .. δεν ειδα να δημιουργησει ποτε καποιο προβλημα μετα απο καιρο πεθανε κιολας ο άνθρωπος. Οι απεναντι μου μενουν διπλα διπλα 2 αδερφες που τα παιδια τους πηδανε το μπαλκονι και παει το ενα στο σπιτι του άλλου. Μη τρελαθούμε κ τελειως.

Κοιταξε να δεις εγω θεωρω οτι η προσεγγιση σου σε αυτο ειναι λιγο αποτομη αλλα οκ ειναι γνωμη σου.
Στη τελικη δεν ταιριαζουμε ολοι με ολους κ ολες. Οπως ειπε και η Αυρα προσωπικα απο ενα σημειο κ μετά
δεν γουσταρω να πληρωνω άλλο ενοικια ηδη ειμαι 5 χρονια που τα πληρώνω. Ειναι δυσκολα τα ενοικια η συνενοηση με τους σπιτονοκοικυρηδες δεν ειναι πάντα και η καλυτερη. Οποτε απο τη στιγμη που η κοπελα ή εγω εχουμε κάποιο δικο μας σπιτι δεν βρισκω κ λογο να πάω στο ενοικιο. Αν μεναμε στο δικο της θα πλήρωνα εγω τους λογαριασμούς ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ κτλπ.

Στη τελικη απο οσο καταλαβα η δική μου προσεγγιση ειναι και πιο ελαστικη σε κάποια πράγματα απο άλλων απο οτι διαβασα κ εδω μέσα απο αποψεις που κατατέθηκαν. Εγω προσωπικα θα επέτρεπα τις μονές εξοδους με κάποιους στοιχειώδεις ορους λογικούς. Θα επετρεπα κάποια να διατηρει τις φιλενάδες της. Να βγαινει μαζι τους οποτε θέλει να έχει το χρονο της και μεσημερι κ απογευμα κ βράδυ κ οποτε θέλει. Και αν χρειαζοταν θα επενεβαινα αν έβλεπα κάποιον να της την πέφτει.

Εννοειται οτι θα μπορουσε να μιλάει κ με άντρες απο τη δουλεια της , μέχρι ποιο σημειο αυτο θα το βλέπαμε.
Δηλαδη αν εγω κάνω αντ στο φβ κάποια κοπελα απο τη δουλειά μου κ μια στο τοσο πουμε κ καμια κουβεντα και ως εκει έγινε κάτι ;

Δεν μ αρεσει να βλέπω αποκλεισμενους ανθρώπους επειδη έχουν σχέση. Εγω σατράπης να εχω την γυναικα μεσα στο σπιτι και να βάζω κανονες δεν ειμαι και το ιδιο απαιτώ και απο την άλλη.

Αυτος ειμαι και αν αρέσω σε κάποια οκ. Σε παραλογα και πιεστικα καλουπια εγω δεν μπαινω.

Και εννοειται οτι 3 φορες την εβδομάδα εχει γυμναστηριο... και στα 40 και στα 50... και στα 60 :)
Και θέλω τη γυναικα επισης να προσέχει την εμφανιση της ειτε γυμνάζεται ελαφρα ειτε οχι. Γιατι αν δεν την προσέξει μπορει να έχουμε θέμα. Δεν θα γμιεμαι μονο εγω για να ειμαι αξιοπρεπης εμφανισιακα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπα δεν είναι έτσι Λένω. Εγώ έχω πολύ απτά παραδείγματα και μιλώ εκ πείρας. Για κάθε θύτη και σκατανθρωπο στον κόσμο υπάρχει και ένα θύμα που θα τον ανεχτεί γιατί έχει μάθει από πολύ μικρή ηλικία σε αυτό το πράγμα. Αυτό που θα κάνει συνήθως η ζωή είναι να κάνει τον θύτη να φάει αρκετά άκυρα ώστε να οδηγηθεί να βρει το θύμα του και εκεί αρχίζει το πανηγύρι.
Εξάλλου η Ελληνική κοινωνία μας προσφέρει πολλούς τρόπους (πχ δημόσιο) με τους οποίους ένας σκατανθρωπος μπορεί να ζήσει χωρίς να χρειαστεί να προσαρμοστεί.
Πόσα παιδιά τη σημερινή εποχή εκπαιδεύονται να είναι θύματα;
Τα ερεθίσματα έρχονται κατά ριπάς από παντού!
Είναι αδύνατον να μην αντιδράσει!

Γι΄αυτό που είπα πριν, ας πάρουμε για παράδειγμα τον ασυνεπή.
Ο ασυνεπής λοιπόν όταν είναι φοιτητής, δεν πάει στην ώρα του, χάνει μαθήματα στην εξεταστική, τρώει τα μούτρα του, αργότερα αργεί να πάει στις προγραμματισμένες συναντήσεις για δουλειά, του την παίρνουν άλλοι, στη δουλειά του παραβιάζει επανειλημμένα τις προθεσμίες παράδοσης όσων του ανατέθηκαν, παίρνει την προαγωγή άλλος αντί γι΄αυτόν, αργεί στα ραντεβού με τους φίλους και την κοπέλα του, μια, δυο, τρεις στο τέλος τον στέλνουν απο κει που ήρθε και δεν ασχολούνται πια μ΄αυτόν.
Ε πόσο βλάκας μπορεί να είναι πια που δεν θα καταλάβει ότι κάτι πρέπει ν΄αλλάξει για να βελτιώσει τη ζωή του;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πόσα παιδιά τη σημερινή εποχή εκπαιδεύονται να είναι θύματα;
Τα ερεθίσματα έρχονται κατά ριπάς από παντού!
Είναι αδύνατον να μην αντιδράσει!

Γι΄αυτό που είπα πριν, ας πάρουμε για παράδειγμα τον ασυνεπή.
Ο ασυνεπής λοιπόν όταν είναι φοιτητής, δεν πάει στην ώρα του, χάνει μαθήματα στην εξεταστική, τρώει τα μούτρα του, αργότερα αργεί να πάει στις προγραμματισμένες συναντήσεις για δουλειά, του την παίρνουν άλλοι, στη δουλειά του παραβιάζει επανειλημμένα τις προθεσμίες παράδοσης όσων του ανατέθηκαν, παίρνει την προαγωγή άλλος αντί γι΄αυτόν, αργεί στα ραντεβού με τους φίλους και την κοπέλα του, μια, δυο, τρεις στο τέλος τον στέλνουν απο κει που ήρθε και δεν ασχολούνται πια μ΄αυτόν.
Ε πόσο βλάκας μπορεί να είναι πια που δεν θα καταλάβει ότι κάτι πρέπει ν΄αλλάξει για να βελτιώσει τη ζωή του;

Πηγαίνω χτες στο μπακάλικο και τυχαινω σε μια σκηνή στην οποία η γυναίκα του μπακάλη λέει στην κόρη της να της δώσει ένα πλαστικό μπουκάλι με νερό που κρατάει και η μικρή αρνείται. Αφού η μάνα της επανέλαβε την προσταγη δύο τρεις φορές και η μικρή αρνήθηκε άρχισε να της λέει πως είναι κακό κορίτσι. Η λέξη κακό κορίτσι φυσικά δεν έχει καμία σημασία για ένα νήπιο το οποίο βρίσκεται σε μια κατάσταση καθαρότητας και δεν αντιλαμβάνεται επιπλαστες έννοιες όπως το καλό και το κακό. Συνεπώς για να έχει οποιαδήποτε επίδραση στο νήπιο η λέξη κακό κορίτσι πρέπει να συνοδεύεται από μια επίπτωση, όπως η μαμά δεν σε αγαπάει όταν είσαι κακό κορίτσι.

Άρα έχουμε μια σειρά γεγονότων. Δεν υποτασεσαι στο θέλημα της μαμάς, άρα είσαι κακο κορίτσι και άρα δεν θα λάβεις της αγάπη της μαμάς που χρειάζεσαι. Και αυτό το μοτίβο θα είναι ο τρόπος με τον οποίο θα μεγαλώσει αυτό το κορίτσι.

Αυτό το κορίτσι λοιπόν θα μάθει πως η αξία της ως άνθρωπος εξαρτάται από το πόσο υπακούει στα άτομα από τα οποία αισθάνεται ότι θέλει να λάβει αγάπη. Όταν λοιπόν μεγαλώσει και ψάξει να βρει έναν άντρα πιθανότατα θα αναζητήσει κάποιον ο οποίος της προσφέρει την αγάπη του όταν τον υπακούει και θα αισθάνεται καλή γυναίκα μόνο όταν κερδίζει την αγάπη του άντρα της υπακουοντας την. Και αυτή η γυναίκα θα αποτελέσει την τέλεια γυναίκα για έναν τοξικό άντρα και η φυση αργά ή γρήγορα θα τους κάνει να συναντηθούν.

Αυτό το κροριτσι λοιπόν δεν μεγαλώνει σε κανένα περιβάλλον με τραγικό abuse. Ούτε τη δέρνουν θέλω να πιστεύω, ούτε ασελγουν πάνω της. Είναι απλα το κορίτσι της διπλανής πόρτας που η μάνα της επειδή έχει πλήρη άγνοια περί διαπαιδαγωγησης και επειδή δεν ενδιαφέρθηκε να μάθει ποτέ, θα μεγαλώσει πιθανον με λανθάνουσα αίσθηση αξίας και αυτοπεποίθησης.

Οταν αντίκρισα τη σκηνή είπα στη μάνα της "σκέφτηκες πως ίσως να είσαι εσύ κακή μαμά;" και γέλασε αυτή, χαμογέλασα κι εγώ και η μικρή ήταν ακόμη κακό κορίτσι.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Για το ιδιο σπιτι συμφωνώ. Παραβιάζεται η ιδιωτικοτητα. Για άλλον οροφο οχι τοσο.
Τουλάχιστον οχι μέχρι να δωσω κάποια ευκαιρια να γνωρισω τους ανθρωπους καλυτερα. Οποτε θα έμενα ναι ειτε στο δικο μου ειτε στο δικο της (με τους δικους της). Οι διπλανοι μου έμεναν μαζι και ο παππους ειχαν μεζονέτα ... οπως κ εγώ... 3 οροφους στο ισογειο έμενε ο παπούς .. δεν ειδα να δημιουργησει ποτε καποιο προβλημα μετα απο καιρο πεθανε κιολας ο άνθρωπος. Οι απεναντι μου μενουν διπλα διπλα 2 αδερφες που τα παιδια τους πηδανε το μπαλκονι και παει το ενα στο σπιτι του άλλου. Μη τρελαθούμε κ τελειως.

Κοιταξε να δεις εγω θεωρω οτι η προσεγγιση σου σε αυτο ειναι λιγο αποτομη αλλα οκ ειναι γνωμη σου.
Στη τελικη δεν ταιριαζουμε ολοι με ολους κ ολες. Οπως ειπε και η Αυρα προσωπικα απο ενα σημειο κ μετά
δεν γουσταρω να πληρωνω άλλο ενοικια ηδη ειμαι 5 χρονια που τα πληρώνω. Ειναι δυσκολα τα ενοικια η συνενοηση με τους σπιτονοκοικυρηδες δεν ειναι πάντα και η καλυτερη. Οποτε απο τη στιγμη που η κοπελα ή εγω εχουμε κάποιο δικο μας σπιτι δεν βρισκω κ λογο να πάω στο ενοικιο. Αν μεναμε στο δικο της θα πλήρωνα εγω τους λογαριασμούς ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ κτλπ.
Δέχεσαι λοιπόν οτι κάθε Κυριακή κι αργίες θα πηγαίνετε να τρώτε μαζί ή θα έρχονται εκείνοι. Όταν σχεδιάζετε να πάτε μια εκδρομή ή να κάνετε ένα πάρτυ ή να καλέσετε κόσμο θα πρέπει να ενημερώνετε. Όταν βγαίνεις το πρωί και έχεις τα νεύρα σου και δε θες να μιλήσεις σε κανέναν, αν πέσεις πάνω στον πεθερό ή την πεθερά, πρέπει να είσαι κεφάτος και να πιάσεις κουβεντούλα. Κάθε απόφαση που παίρνεται στη σχέση μάλλον θα μαθαίνεται από όλους.

Και λες για κάποιον παππού που πέθανε αλλά αν η κοπέλα σου είναι στα 30, οι γονείς της δε θα είναι πάνω από 60, νέοι άνθρωποι δηλαδή.

Καταλαβαίνω τα οικονομικά και προφανώς αυτό που θα κάνεις είναι η σωστότερη επιλογή και αφού είσαι 1000% πιο κοινωνικός από μένα θα τα πάτε μια χαρά. Απλά έχε στο μυαλό σου να είναι κάτι βραχυπρόθεσμο όσο μαζεύεις λεφτά για κάτι άλλο πχ, γιατί αν κάνετε στο μέλλον και παιδί, εκεί είναι που τα πεθερικά θα είναι συχνά πυκνά στο σπίτι.

Μοναχός σου χόρευε κι όσο θέλεις πήδα. Σοφή παροιμία.

(φιλικές οι συμβουλές πάντα)
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Κάποια σου κοστίζουν και στην έλξη στον τσιγκούνη για παράδειγμα , κάποια όχι .
Ισχύει. Εγώ απορώ μ' αυτούς που ψήφισαν πολυλογάς και πνεύμα αντιλογίας· αν δεν είναι σε παθολογική βαθμό, εγώ τα βρίσκω και χαριτωμένα! :laugh:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Δέχεσαι λοιπόν οτι κάθε Κυριακή κι αργίες θα πηγαίνετε να τρώτε μαζί ή θα έρχονται εκείνοι. Όταν σχεδιάζετε να πάτε μια εκδρομή ή να κάνετε ένα πάρτυ ή να καλέσετε κόσμο θα πρέπει να ενημερώνετε. Όταν βγαίνεις το πρωί και έχεις τα νεύρα σου και δε θες να μιλήσεις σε κανέναν, αν πέσεις πάνω στον πεθερό ή την πεθερά, πρέπει να είσαι κεφάτος και να πιάσεις κουβεντούλα. Κάθε απόφαση που παίρνεται στη σχέση μάλλον θα μαθαίνεται από όλους.

Γιατι είσαι πάντα της υπερβολής ; :P
Τα ιδια και στο θρεντ με τις απροσδοκητες μου έκανες παλιά ! Το οτι μιλάς σε κάποια ακομη και μέσα στη δουλειά της δεν σημαινει οτι θα τη βγάλεις γκομενα ή θα το μαθει το αφεντικο κ θα τη τζάσει ή μπορει και να τη βγάλεις ! Αυτο αναφερομαι στο σκηνικο που σας ειχε αναστατωσει μια προσεγγιση στο χωρο εργασιας. Παλαιοτερα οταν συζητουσαμε.

Ετσι και εδω λοιπον αν κανονιζοταν κάποιο τσιμπουσι δεν θα ειχα προβλημα... κανα μπάρμπεκιου κτλπ στο θέμα της ενημερωσης οχι γιατι να ενημερωσω ;

Οταν βγαινεις το πρωι κ έχεις νευρα καλυτερα να πέσεις στο πεθερο παρά στο αφεντικο και να σε ξεχέσει κανονικοτατα ή να σε διώξει ! Εν παση περιπτωση αυτα ειναι πολυ μικρες λεπτομέρειες.

Και λες για κάποιον παππού που πέθανε αλλά αν η κοπέλα σου είναι στα 30, οι γονείς της δε θα είναι πάνω από 60, νέοι άνθρωποι δηλαδή.

Καταλαβαίνω τα οικονομικά και προφανώς αυτό που θα κάνεις είναι η σωστότερη επιλογή και αφού είσαι 1000% πιο κοινωνικός από μένα θα τα πάτε μια χαρά. Απλά έχε στο μυαλό σου να είναι κάτι βραχυπρόθεσμο όσο μαζεύεις λεφτά για κάτι άλλο πχ, γιατί αν κάνετε στο μέλλον και παιδί, εκεί είναι που τα πεθερικά θα είναι συχνά πυκνά στο σπίτι.

Μοναχός σου χόρευε κι όσο θέλεις πήδα. Σοφή παροιμία.

(φιλικές οι συμβουλές πάντα)

Μια χαρα κοινωνικη θα ησουν κ εσυ αν είχες διάθεση.

Ξέρεις τι έχω καταλαβει ;

OYDEN μονιμοτερον του προσωρινου και αυτο αφορά ΟΛΟΥΣ... Φίλους - φιλες κολλητους κολλητες ... αυτοκολλητους ποτέ δεν ξερεις στο μέλλον πως θα αντιδράει κάποιος σε συναρτηση την κατασταση που έχει βρεθει κ έχεις βρεθεί.

Το τελευταιο καιρο εχω αναθεωρησει πολλά... και συνεχιζω. Μιλάμε ακομη και για γνωστους που τους έβγαλες κονε απο το πουθενα... ετοιμασες ραντεβου και μετά δεν ηθελαν να ξεβολευτουν ουτε να ξεπαρκαρουν να πάτε μέχρι πιο κατω με το αμαξι κ οχι με τα ποδια που λέει ο λογος.

Οποτε ναι καλυτερα να γνωριζουμε ανα πάσα στιγμη κοσμο να έχουμε επιλογές. Υπο αυτη την εννοια δεν συμφωνω με τους αυστηρους κανονες που θέτουν κάποιες ή κάποιοι σε μια σχέση. Αλλα εφοσον αυτο θέλουν καλα κάνουν κ τους θέτουν εξαρχής.

Οσο για το σπιτι κ παλι δεν θα ειχα προβλημα να ξεκινησω να κτιζω μακρυά... αν υπάρξει τέτοια δυνατοτητα γιατι θα μπορουσα να διαφωνησω ακομη και με τους δικους μου να μην τα βρουμε κ να ξεκινησω να φτιάχνω το δικο μου.

Οποτε δεν συμφωνω με το μοναχος σου χορευε υπο προυποθεσεις. Η δυναμη ειναι κοινωνικο παιχνιδι και δεν ειναι οφέλιμο να κλεινεσαι με συγκεκριμενους γνωστους επειδη "ταιριαζετε". Καθενας με τις ιδιοτροπιες κ τα κολληματα του.
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Ισχύει. Εγώ απορώ μ' αυτούς που ψήφισαν πολυλογάς και πνεύμα αντιλογίας· αν δεν είναι σε παθολογική βαθμό, εγώ τα βρίσκω και χαριτωμένα! :laugh:
Θα το παίξω πνεύμα αντιλογίας και θα πω πως όχι, το πνεύμα αντιλογίας δεν είναι cute. Σήμερα που πήγα για ποδήλατο με τον φίλο μου, είχε μπει σε τέτοιο mode. Διαφωνούσε σχεδόν σε όλα. Κάποια μάχη πρέπει να γινόταν μέσα στο κεφάλι του. Μυρίζομαι σύγκρουση μάνας με κοπέλας του. Είναι μια εξήγηση που μπορώ να δώσω. Η άλλη είναι να ήμουν εγώ σε όλα λάθος και αυτός σωστός, who knows :angel:. Δεν ήταν σε παθολογικό βαθμό αλλά προσωπικά κουράστηκα :P

Για τον πολυλογά, θα πρέπει να έχει έστω μια μικρή αξία αυτά που λέει, αλλιώς σε απωθεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα το παίξω πνεύμα αντιλογίας και θα πω πως όχι, το πνεύμα αντιλογίας δεν είναι cute. Σήμερα που πήγα για ποδήλατο με τον φίλο μου, είχε μπει σε τέτοιο mode. Διαφωνούσε σχεδόν σε όλα. Κάποια μάχη πρέπει να γινόταν μέσα στο κεφάλι του. Μυρίζομαι σύγκρουση μάνας με κοπέλας του. Είναι μια εξήγηση που μπορώ να δώσω. Η άλλη είναι να ήμουν εγώ σε όλα λάθος και αυτός σωστός, who knows :angel:. Δεν ήταν σε παθολογικό βαθμό αλλά προσωπικά κουράστηκα :P

Εγω δεν το λέω πνεύμα αντιλογίας, το λέω, commitment to the truth. Οι απλα τυχαίνει να είναι πάντα λαθος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top