Τα νέα της αυτοκινητοβιομηχανίας

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Θυμαστε που τον Νοεμβρη μηνα παρηγγηλα εκεινο το yaris;
8 μηνες περιπου μου ειχε πει η αναμονη.
Πηρα το προηγουμενο Σαββατο τηλεφωνο,μου ειπε να τον παρω σημερα να δουμε τι εχει ερθει.

ΤΟΝ ΠΟΥΛΟΓΛΟΥ. :bunny:

ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ.
Τιποτα στον οριζοντα.
Σε ενα μηνα μου ειπε να τον ξαναπαρω...
9μηνιτικο θα ειναι το νωριτερο.



:dash1:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Πάλι καλά. Ευτυχώς δεν είναι στην Ρωσία γιατί τα νέα για την αυτοκινητοβιομηχανία δεν είναι καθόλου καλά.
Ήδη, η αυτοκινητοβιομηχανία έχει σχεδόν κλείσει, με την παραγωγή αυτοκινήτων να έχει μειωθεί κατά 97% τον Μάιο εν μέσω ελλείψεων σε ανταλλακτικά και της αποχώρησης σημαντικών ξένων παραγωγών.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Πάλι καλά. Ευτυχώς δεν είναι στην Ρωσία γιατί τα νέα για την αυτοκινητοβιομηχανία δεν είναι καθόλου καλά.
• Η Βρετανία έχει Range rover, jaguar , Mini, Aston Martin, Rolls Royce.

• Οι ΗΠΑ έχουν Ford, Chevrolet, Cadillac, Jeep, Tesla.

• Η Ιαπωνία έχει Toyota, Honda , Lexus, Mazda , Nissan.

• Η Ρωσία έχει Lada 😜😜🗑🗑
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,827 μηνύματα.
Θυμαστε που τον Νοεμβρη μηνα παρηγγηλα εκεινο το yaris;
8 μηνες περιπου μου ειχε πει η αναμονη.
Πηρα το προηγουμενο Σαββατο τηλεφωνο,μου ειπε να τον παρω σημερα να δουμε τι εχει ερθει.

ΤΟΝ ΠΟΥΛΟΓΛΟΥ. :bunny:

ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ.
Τιποτα στον οριζοντα.
Σε ενα μηνα μου ειπε να τον ξαναπαρω...
9μηνιτικο θα ειναι το νωριτερο.



:dash1:
Καλά είσαι, γιατί για άλλο αυτοκίνητο toyota αν κάνεις τώρα παραγγελία έρχεται τέλη του 2023... Κάθε εβδομάδα αλλάζουν τα δεδόμενα στις αυτοκινητοβιομηχανίες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Για πείτε γνώμη. Για αυτοκίνητο για έναν 22χρονο που θα κρατήσει το αμάξι για καμία 10ετια ποιο προτείνετε;; Ford Fiesta , Ford Focus η Honda Civic hatchback

4975D88B-7217-487F-A47C-7BA5A9566D02.jpeg
3ABAA4FE-E98E-4878-80AD-B2AB49BA5798.jpeg
097500A8-C832-4320-B2B5-EFD4D4523BD5.jpeg
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,827 μηνύματα.
Σκοπεύεις να αγοράσεις αυτοκίνητο; Δεν μας είχες πει ότι θες να κάνεις μεταπτυχιακό στη Αγγλία και ψάχνεσαι με υποτροφίες για να καλύψεις τα έξοδα σπουδών σου. Σίγουρα είναι η κατάλληλη εποχή για αγορά αυτοκινήτου; :hmm:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Σκοπεύεις να αγοράσεις αυτοκίνητο; Δεν μας είχες πει ότι θες να κάνεις μεταπτυχιακό στη Αγγλία και ψάχνεσαι με υποτροφίες για να καλύψεις τα έξοδα σπουδών σου. Σίγουρα είναι η κατάλληλη εποχή για αγορά αυτοκινήτου; :hmm:
Σκοπεύομε να αγοράσουμε ένα δεύτερο αυτοκίνητο στην οικογένεια ώστε να το έχω εγώ στην αρχή για όσο κάτσω εδώ, ακόμα και να μην φύγω το αμάξι αυτό θα είναι στον πατέρα μου όχι δικό μου, και μετά να το πάρει ο αδερφός μου. Προφανώς θα το οδηγάει και ο πατέρας μου όποτε χρειάζεται αλλά περισσότερο εγώ. Είμαστε ανάμεσα σε Focus και fiesta. Ποιο θεωρείς καλύτερη επιλογή;;
Να τονίσω ότι είμαι νέος οδηγός 😑🤪
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το fiesta & focus μου φαίνονται κάπως γεροντίστικα. Το Honda Civic είναι πιο νεανικό ξεκάθαρα. Τώρα με την κατανάλωση, τη νέα φορολογία κλπ δεν ξέρω τι συμφέρει.
Γενικά αυτό που προτείνω στον κόσμο ανεξάρτητα το budget όταν σκοπεύει να αγοράσει νέο αυτοκίνητο, είναι να κινηθεί προς υβριδικά-αμιγώς ηλεκτροκίνητα.

Το επόμενο αυτοκίνητο όταν φθάσει ο καιρός να αφήσω αυτό που έχω τώρα, θα είναι αμιγώς ηλεκτροκίνητο.
Τα δεδομένα στην αυτοκινητοβιομηχανία αλλάζουν τρομερά γρήγορα το να μιλάμε για αγορά αυτοκινήτου για τα επόμενα 10-15 χρόνια, είναι κάπως παράτολμο. Σε 5 χρόνια δεν αποκλείεται η τιμή της βενζίνης να έχει ξεπεράσει τα 5€ το λίτρο, η φορολόγηση να είναι υπερβολικά υψηλή καθιστώντας ασύμφορη την οδήγηση ή για πολύ γερά πορτοφόλια.
Αγοράζουμε αυτοκίνητα βλέποντας όχι τον επόμενο μήνα (ειδικά νέα αυτοκίνητα που θέλουν μήνες να έρθουν μετά την αγορά στα χέρια μας) αλλά μακροπρόθεσμα.
Η πρακτική πλευρά του αυτοκινήτου παίζει πολύ σημαντικό ρόλο ειδικά αν τα λεφτά δεν τα γεννάμε και μας απασχολει να είναι vfm για τα δικά μας θέλω το αμάξι.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Κι εγώ θέλω να αγοράσω αυτοκίνητο, αλλά με βλέπω να μένω άλλα 5 χρόνια με αυτό που έχω :laugh:
 

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Θυμαστε που τον Νοεμβρη μηνα παρηγγηλα εκεινο το yaris;
8 μηνες περιπου μου ειχε πει η αναμονη.
Πηρα το προηγουμενο Σαββατο τηλεφωνο,μου ειπε να τον παρω σημερα να δουμε τι εχει ερθει.

ΤΟΝ ΠΟΥΛΟΓΛΟΥ. :bunny:

ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ.
Τιποτα στον οριζοντα.
Σε ενα μηνα μου ειπε να τον ξαναπαρω...
9μηνιτικο θα ειναι το νωριτερο.



:dash1:
Χριστουγεννιάτικο δώρο θα είναι...

Το fiesta & focus μου φαίνονται κάπως γεροντίστικα. Το Honda Civic είναι πιο νεανικό ξεκάθαρα. Τώρα με την κατανάλωση, τη νέα φορολογία κλπ δεν ξέρω τι συμφέρει.
Γενικά αυτό που προτείνω στον κόσμο ανεξάρτητα το budget όταν σκοπεύει να αγοράσει νέο αυτοκίνητο, είναι να κινηθεί προς υβριδικά-αμιγώς ηλεκτροκίνητα.

Το επόμενο αυτοκίνητο όταν φθάσει ο καιρός να αφήσω αυτό που έχω τώρα, θα είναι αμιγώς ηλεκτροκίνητο.
Τα δεδομένα στην αυτοκινητοβιομηχανία αλλάζουν τρομερά γρήγορα το να μιλάμε για αγορά αυτοκινήτου για τα επόμενα 10-15 χρόνια, είναι κάπως παράτολμο. Σε 5 χρόνια δεν αποκλείεται η τιμή της βενζίνης να έχει ξεπεράσει τα 5€ το λίτρο, η φορολόγηση να είναι υπερβολικά υψηλή καθιστώντας ασύμφορη την οδήγηση ή για πολύ γερά πορτοφόλια.
Αγοράζουμε αυτοκίνητα βλέποντας όχι τον επόμενο μήνα (ειδικά νέα αυτοκίνητα που θέλουν μήνες να έρθουν μετά την αγορά στα χέρια μας) αλλά μακροπρόθεσμα.
Η πρακτική πλευρά του αυτοκινήτου παίζει πολύ σημαντικό ρόλο ειδικά αν τα λεφτά δεν τα γεννάμε και μας απασχολει να είναι vfm για τα δικά μας θέλω το αμάξι.

Η τιμη της βενζίνης είναι και κερδοσκοπία, και ένα μέσο να προωθήσουν τα ηλεκτρικά. Όταν θα γίνουν αρκετά τα ηλεκτρικά και θα έχουν πουλήσει, τότε θα πέσει η τιμη. Γιατί θα ανεβάσουν τους φόρους στα ηλεκτρικά. Κλασικό κόλπο που έχει εφαρμοστεί και παλιότερα με άλλες προωθήσεις που επιχειρήθηκαν.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,827 μηνύματα.
Εγώ δεν το βλέπω να έχω δικό μου αυτοκίνητο αυτά τα χρόνια, αλλά οι γονείς μου θέλουν του χρόνου να ξεφορτωθουν το παλιό αυτοκίνητο της οικογένειας ένα toyota yaris 2006 και να πάρουν το νεο υβριδικό Honda Jazz. To θέμα είναι ότι το άλλο αυτοκίνητο της οικογένειας είναι ένα αυτόματο Honda Jazz του 2010 και μου φαίνεται κάπως να έχουμε 2 ίδια μόντελα απλά διαφορετικής χρονολογίας αλλά ο πατέρας μου δεν θέλει να φύγει από τη Honda.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Εγώ δεν το βλέπω να έχω δικό μου αυτοκίνητο αυτά τα χρόνια, αλλά οι γονείς μου θέλουν του χρόνου να ξεφορτωθουν το παλιό αυτοκίνητο της οικογένειας ένα toyota yaris 2006 και να πάρουν το νεο υβριδικό Honda Jazz. To θέμα είναι ότι το άλλο αυτοκίνητο της οικογένειας είναι ένα αυτόματο Honda Jazz του 2010 και μου φαίνεται κάπως να έχουμε 2 ίδια μόντελα απλά διαφορετικής χρονολογίας αλλά ο πατέρας μου δεν θέλει να φύγει από τη Honda.
Δεν μου απάντησες Focus η fiesta??👨‍💻👨‍💻

ωραια τα Honda και πολύ αξιόπιστα
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,827 μηνύματα.
Δεν μου απάντησες Focus η fiesta??👨‍💻👨‍💻

ωραια τα Honda και πολύ αξιόπιστα
Ήμουν έξω και μετά ξεχάστηκα, Fiesta θα πω εγώ για ευκολία στη οδηγήση και παρκάρισμα για ένα νέο οδηγό. Έκτος αν μένεις ή κυκλοφορείς σε περιοχή όπου βρίσκεις άνετα να παρκάρεις μέσαιο προς μεγάλου μέγεθος αυτοκίνητου τότε Focus.

Αλλά που και εγώ είμαι νέος οδηγός και η αδερφή μου που πήρε πριν λίγα χρόνια δίπλωμα, το πρώτο μικρό τρακάρισμα δεν το γλυτώνεις ή έστω γρατζουνιές. Το Yaris που το οδηγάμε εγώ και η αδερφή μου έχει πάει 3 φορές σε φανοποιό και πάλι καλά που βρίσκαμε φθηνά ανταλλακτικά επειδή είναι φθηνό και γνωστό μοντέλο. Άσε είναι και δύσκολη η οδηγήση στη Κρήτη. Οπότε η συμβουλή μου είναι καλύτερα να πάρετε το Fiesta.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πούλησα το golfaki μου και σκέφτομαι hundai kona η Toyota Corolla hybrid
8779295B-E399-46EB-B211-68F3CF8ABF7B.jpeg


θα ήθελα ηλεκτροκίνητο αλλά ειμαι χεστης
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top