• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Επεσε ο ενας φακος στο επιπλο του μπανιου. Αλλαξα υγρο και τον εβαλα στην θηκη του. Μην μου πειτε οτι θελει να τον πεταξω τωρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Όχι, αφού τον αφήσεις στο υγρό όλο το βράδυ λογικά το πρωί θα είναι σαν καινούριος.

Το Dettol το χρησιμοποίησα 4 μέρες μόνο και τα χέρια μου είχαν γίνει ξηρά.:whistle:
Γι' αυτό υπάρχουν οι κρέμες χεριών :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Εγώ το dettol σε στερεο σαπούνι το χρησιμοποιώ μόνο για τους φακούς και δεν έχω κάποιο πρόβλημα, όντως τα ξεραινει αρκετά τα χέρια

Όταν σου πέφτει ο φακός στο έπιπλο τον ξεπλενεις με υγρό και τον τρίβεις για 20 δεύτερα με υγρό και είναι έτοιμος. Αυτό καλό είναι να το κάνεις κάθε φορά πριν τον βάλεις στη θήκη η αφού τον βγάλεις γιατί φεύγουν τα πολλά μικρόβια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Επεσε ο ενας φακος στο επιπλο του μπανιου. Αλλαξα υγρο και τον εβαλα στην θηκη του. Μην μου πειτε οτι θελει να τον πεταξω τωρα :P
Τι φακούς φοράς;
Ημερησίους,μηνιαίους,ετησίους,τι;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiveLoveLaugh:D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LiveLoveLaugh:D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Παιδιά να σας ρωτήσω..όταν πάτε θάλασσα και φοράτε φακούς επαφής,αν μπει θαλασσινό νερό στα ματιά πειράζει;δεν λέω φυσικά να κάνεις βουτιές κ να ανοίγεις ξέρω' γω τα μάτια μες στο νερό,αλλά λίγο νεράκι όσο να 'ναι μπορεί να μπει.Πέρα απ'το λίγο τσούξιμο που μπορεί να νιώσεις,μπορεί να πάθεις κάτι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Παιδιά να σας ρωτήσω..όταν πάτε θάλασσα και φοράτε φακούς επαφής,αν μπει θαλασσινό νερό στα ματιά πειράζει;δεν λέω φυσικά να κάνεις βουτιές κ να ανοίγεις ξέρω' γω τα μάτια μες στο νερό,αλλά λίγο νεράκι όσο να 'ναι μπορεί να μπει.Πέρα απ'το λίγο τσούξιμο που μπορεί να νιώσεις,μπορεί να πάθεις κάτι άλλο;

σχεδόν ποτέ δεν φοράω τους φακούς στη θάλασσα, αλλά μία φορά που τους είχα βάλει και δεν έκανα βουτιά κιόλας, μετά είχαν θολώσει λίγο και τους έκανα καθαρισμό :)
όμως βλέπω πάρα πολλούς που τους φοράνε και βουτάνε κανονικά :whistle: εγώ φοβάμαι πάντως :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Τίποτα δεν παθαινεις , εγώ τους φοραω όλο το καλοκαίρι, μπαίνει πολλές φορές λίγο νεράκι αλλά δεν έχω πάθει τίποτα. Το θαλασσινό νερό δεν περιέχει τόσα πολλά μικρόβια γιατί δεν είναι στασιμο, βέβαια υπάρχει κάποιο μικρό ρίσκο μόλυνσης αλλά πρακτικά δεν νομίζω να έχεις προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Παιδιά να σας ρωτήσω..όταν πάτε θάλασσα και φοράτε φακούς επαφής,αν μπει θαλασσινό νερό στα ματιά πειράζει;δεν λέω φυσικά να κάνεις βουτιές κ να ανοίγεις ξέρω' γω τα μάτια μες στο νερό,αλλά λίγο νεράκι όσο να 'ναι μπορεί να μπει.Πέρα απ'το λίγο τσούξιμο που μπορεί να νιώσεις,μπορεί να πάθεις κάτι άλλο;

Αν η θαλασσα ειναι καθαρη, δν εχεις προβλημα, εγω γενικα προσεχω και δν κανω βουτιες για τον κινδυνο μη γινει καμια στραβη και χασω τους φακους και αρα το μηνα. Τωρα σε μια πλαζ που εχει γεμισει λαδιλα απο αντηλιακα κλπ κλπ ε καλο ειναι να μη τους φορας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiffany.

Νεοφερμένος

Η tiffany αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αιάντειο (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εγώ παλιά είχα φορέσει γαλαζιους φακούς επαφής και πριστηκαν τα μάτια μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Παιδιά να σας ρωτήσω..όταν πάτε θάλασσα και φοράτε φακούς επαφής,αν μπει θαλασσινό νερό στα ματιά πειράζει;δεν λέω φυσικά να κάνεις βουτιές κ να ανοίγεις ξέρω' γω τα μάτια μες στο νερό,αλλά λίγο νεράκι όσο να 'ναι μπορεί να μπει.Πέρα απ'το λίγο τσούξιμο που μπορεί να νιώσεις,μπορεί να πάθεις κάτι άλλο;
Μπα τίποτα δεν παθαίνεις.. Απλά πρέπει να προσεχείς όταν βουτάς να κλείνεις τα μάτια για να μη φύγει o φακός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Εγώ παλιά είχα φορέσει γαλαζιους φακούς επαφής και πριστηκαν τα μάτια μου

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να επιθυμεί να αλλάξει το χρώμα των ματιών του... Το χρώμα των ματιών μεταξύ άλλων είναι ένα χαρακτηρστικό που κάνει το κάθε άνθρωπο ξεχωριστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εμένα με κάνουν και ανατριχιάζω οι άνθρωποι που φοράνε χρωματιστούς φακούς επαφής. Μου φαίνονται πολύ αλλόκοτοι, σαν να έχουν βάψει τα μαλλιά τους πράσινα ή πορτοκαλιά και να παριστάνουν ότι είναι το φυσικό τους χρώμα. Μπρρρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demetrios45

Νεοφερμένος

Ο demetrios45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έπαθε κάποιος σοβαρή μόλυνση από φακούς; όπως ψευδομοναδα,ακανθαμοιβαδα;
Δεν έχω πάθει αλλά έχω πανικοβληθει λίγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Τόσοι που φοράνε στην οικογένεια πάνω από 5 χρόνια οι περισσότεροι δεν έχουν πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Οταν τους φοραω για κανα δυωρο μονο, πρεπει αναγκαστικα να αλλαζω το υγρο οταν τους βγαζω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Οταν τους φοραω για κανα δυωρο μονο, πρεπει αναγκαστικα να αλλαζω το υγρο οταν τους βγαζω?
Ναι καλο είναι πάντα να το αλλάζεις είτε τους χρησιμοποιείς για 1 ωρα είτε για 15 ωρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Μπα τίποτα δεν παθαίνεις.. Απλά πρέπει να προσεχείς όταν βουτάς να κλείνεις τα μάτια για να μη φύγει o φακός.

Ακούγονται πάρα πολλά για μόλυνση από την θάλασσα... Έχει κανείς εμπειρία; Εγώ γενικά δεν βούταγα το κεφάλι τόσα χρόνια επίτηδες. Προχθές όμως είχα πάει νεροτσουλήθρες και το παράκανα λίγο το θέμα! :redface:
Παρ'όλα αυτά δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Μπορεί κάποιος να μας πει αν γνωρίζει κάτι σχετικά με την θάλασσα/πισίνα/μπανιέρα και την μόλυνση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Στη θάλασσα τους φοράω κάθε φορά εδώ και δύο χρόνια και κάνω καμιά 30αρια και παραπάνω μπάνια. Όταν βουτάω κλείνω τα μάτια για να μην τους χάσω. Τόσο καιρό δεν έχω πάθει τίποτα. Στην πισίνα όμως καλό είναι να μην τους φοράς γιατί το νερό είναι στάσιμο, έχει πολλά μικρόβια και είναι περισσότερες οι πιθανότητες μόλυνσης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι..
Πειράζει αν αλλάξω το υγρό των φακών που χρησιμοποιώ για τους ίδιους φακούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Οταν τους φοραω για κανα δυωρο μονο, πρεπει αναγκαστικα να αλλαζω το υγρο οταν τους βγαζω?
Εξυπακούεται ότι και για μισή ώρα που τους φοράς αλλάζεις υγρό.
Εκτός αν έχεις ψηθεί για καμιά μόλυνση.
-No offense-

Ναι καλο είναι πάντα να το αλλάζεις είτε τους χρησιμοποιείς για 1 ωρα είτε για 15 ωρες
Βασικά,εμένα ο γιατρός μου είχε πει το ίδιο αλλά στο κουτί του υγρού έγραφε να χρησιμοποιείς καινούριο υγρό πάντα. Επομένως,κάνω αυτό που λέει το υγρό.
Ακούγονται πάρα πολλά για μόλυνση από την θάλασσα... Έχει κανείς εμπειρία; Εγώ γενικά δεν βούταγα το κεφάλι τόσα χρόνια επίτηδες. Προχθές όμως είχα πάει νεροτσουλήθρες και το παράκανα λίγο το θέμα! :redface:
Παρ'όλα αυτά δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Μπορεί κάποιος να μας πει αν γνωρίζει κάτι σχετικά με την θάλασσα/πισίνα/μπανιέρα και την μόλυνση;
Εγώ τους δοκίμασα μια φορά στη θάλασσα και από τότε τους φοράω και στη θάλασσα και ας έχει πει ότι δεν επιτρέπεται ο γιατρός.:redface:
(Δε βλέπω ρε΄συ):P
Για μόλυνση δεν ξέρω,προσωπικά δεν έχω πάθει κάτι τέτοιο. Αλλά δεν ανοίγω τα μάτια μέσα στο νερό,κρατάω τη θήκη με υγρό μέσα και εννοείται ότι μόλις πάω σπίτι ο φακός στη θήκη του.

Να ρωτήσω κάτι..
Πειράζει αν αλλάξω το υγρό των φακών που χρησιμοποιώ για τους ίδιους φακούς;
Δε νομίζω.
Εγώ άλλαξα επειδή είχα φάει κόλλημα να δοκιμάσω άλλο υγρό.:lol:
Είπα στην οπτικό ότι χρησιμοποιούσα το τάδε υγρό και θέλω να αλλάξω υγρό (της είπα ότι ήθελα ένα συγκεκριμένο) και μου είπε ότι μπορώ.
Μπάι δε γουέι,ποιο σκέφτεσαι;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 18 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top