• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Ναι απλώς πολλές φορές,η αγορά τους από το διαδίκτυο συμφέρει.:P

Γι' αυτό και αγοράζω τα περισσότερα πράγματα από το ίντερνετ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εγώ τους φακούς μου τους παραγγέλνω από εδώ: https://www.feelgoodcontacts.com/

Κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Παίρνω τους 1-day Acuvue Moist for Astigmatism (τορικούς). Παλιότερα έπαιρνα μηνιαίους τορικούς Βausch and Lomb. Και από τους δύο είμαι ευχαριστημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Εγώ τους φακούς μου τους παραγγέλνω από εδώ: https://www.feelgoodcontacts.com/

Κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Παίρνω τους 1-day Acuvue Moist for Astigmatism (τορικούς). Παλιότερα έπαιρνα μηνιαίους τορικούς Βausch and Lomb. Και από τους δύο είμαι ευχαριστημένη.

Ποιά νουμερα βάζεις στην παραγγελια; Εννοω ποιούς βαθμούς; Ακριβώς όπως είναι στην συνταγη που σου δίνει ο οφθαλμίατρος;
γιατί εμενα μ ειπε οτι η συνταγη που μ εδωσε ειναι για γυαλιά και ο οπτικός την μετατρέπει σε φακών. Και σε σας αυτό δίνει η κατευθείαν συνταγή για φακούς;
Φοβάμαι μην βάλω λαθος νουμερα κ μ ερθουν αλλα ντ'αλλων φακοί.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ποιά νουμερα βάζεις στην παραγγελια; Εννοω ποιού; βαθμούς; Ακριβώς όπως είναι στην συνταγη που σου δίνει ο οφθαλμίατρος;
γιατί εμενα μ ειπε οτι η συνταγη που μ εδωσε ειναι για γυαλιά και ο οπτικός την μετατρέπει σε φακών. Και σε σας αυτό δίνει η κατευθείαν συνταγή για φακούς;
Φοβάμαι μην βάλω λαθος νουμερα κ μ ερθουν αλλα ντ'αλλων φακοί.:worry:
Οι φακοί συνήθως τους παίρνεις με λίγους λιγότερους βαθμούς από τη συνταγή των γυαλιών.
Πόση έχεις;
Εγώ νομίζω ότι πρέπει να πάρεις ένα κουτί μηνιαίους από οπτικό να δεις τι νούμερα σου δίνει και από εκεί και πέρα να δίνεις αυτά..
Δεν ξέρω. Ντρέπομαι να του πω σε οπτικό να μου κάνει συνταγή για φακούς χωρίς να΄χω σκοπό να τους παραγγείλω από αυτόν..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Οι φακοί συνήθως τους παίρνεις με λίγους λιγότερους βαθμούς από τη συνταγή των γυαλιών.
Πόση έχεις;
Εγώ νομίζω ότι πρέπει να πάρεις ένα κουτί μηνιαίους από οπτικό να δεις τι νούμερα σου δίνει και από εκεί και πέρα να δίνεις αυτά..
Δεν ξέρω. Ντρέπομαι να του πω σε οπτικό να μου κάνει συνταγή για φακούς χωρίς να΄χω σκοπό να τους παραγγείλω από αυτόν..:P

Δεν μπορώ να πάρω μονο ενα ζευγάρι δυστυχως. Πρεπει να παρω η 3 η 6, τα οποια θα χρυσοπληρώσω με τετοιους βαθμούς. Εχω 8 και 8.25 μυωπια και 5 και 5.25 αστιγματισμο.
Ναι και γω ντρέπομαι.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ποιά νουμερα βάζεις στην παραγγελια; Εννοω ποιούς βαθμούς; Ακριβώς όπως είναι στην συνταγη που σου δίνει ο οφθαλμίατρος;
γιατί εμενα μ ειπε οτι η συνταγη που μ εδωσε ειναι για γυαλιά και ο οπτικός την μετατρέπει σε φακών. Και σε σας αυτό δίνει η κατευθείαν συνταγή για φακούς;
Εμένα μου δίνει κατευθείαν συνταγή για φακούς επαφής.

Ίσως μπορείς να πάρεις από οπτικό την πρώτη παρτίδα φακών, να τους δοκιμάσεις και όταν είσαι σίγουρη ότι σου κάνουν, να παραγγείλεις μέσω ίντερνετ.

Καλύπτουν οι τορικοί φακοί τόσο μεγάλο αστιγματισμό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Η bausch and lomb είναι από τις κορυφαίες μάρκες αν και είναι λίγο ακριβή αλλά θα σου κρατάνε παραπάνω από μήνα. Ρώτα τον γιατρό σου αν μπορεί να κάνει αυτός την μετατροπή.
Αν πας σε μαγαζί με οπτικά γιατί να μην σου δώσουν ένα ζευγάρι, εμένα και ένα φακο μου έχουν δώσει. Επίσης καλό θα ήταν να πας σε κάποιο μεγάλο μαγαζι οπτικών γιατι έχω ακούσει ότι κάποιοι σου μετράνε την καμπυλότητα και σου δίνουν την πλησιέστερη καμπυλότητα που έχουν, δεν έχω κάποια σχετική εμπειρία βέβαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Εμένα μου δίνει κατευθείαν συνταγή για φακούς επαφής.

Ίσως μπορείς να πάρεις από οπτικό την πρώτη παρτίδα φακών, να τους δοκιμάσεις και όταν είσαι σίγουρη ότι σου κάνουν, να παραγγείλεις μέσω ίντερνετ.

Καλύπτουν οι τορικοί φακοί τόσο μεγάλο αστιγματισμό;

Το κυρίως πρόβλημα μου είναι η μετατροπή. Τους συγκεκριμένους φακούς που λεω να πάρω τους έχω ξαναδοκιμάσει. Ελπίζω να μπορεί ο γιατρός μου να την κάνει. Αλλα επειδη δουλευω συνέχεια αυτές τις μέρες δεν εχω προλάβει να παω.
Ναι αμε, και μεγαλύτερο καλύπτουν.

Η bausch and lomb είναι από τις κορυφαίες μάρκες αν και είναι λίγο ακριβή αλλά θα σου κρατάνε παραπάνω από μήνα. Ρώτα τον γιατρό σου αν μπορεί να κάνει αυτός την μετατροπή.
Αν πας σε μαγαζί με οπτικά γιατί να μην σου δώσουν ένα ζευγάρι, εμένα και ένα φακο μου έχουν δώσει. Επίσης καλό θα ήταν να πας σε κάποιο μεγάλο μαγαζι οπτικών γιατι έχω ακούσει ότι κάποιοι σου μετράνε την καμπυλότητα και σου δίνουν την πλησιέστερη καμπυλότητα που έχουν, δεν έχω κάποια σχετική εμπειρία βέβαια
Βausch and lomb σκεφτομαι να παρω.
Για την Cooper Vision τι γνώμη εχετε; Την εχει δοκιμάσει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Βausch and lomb σκεφτομαι να παρω.
Για την Cooper Vision τι γνώμη εχετε; Την εχει δοκιμάσει κανείς;
Εγώ την έχω δοκιμάσει.
Σε ημερήσιους το καλοκαίρι που δοκίμαζα να ανοίξω τα μάτια μου στο νερό.
Καλοί είναι αλλά και οι Aqua Lens έχουν καλά σχόλια.:)
Ντίντα,μου έδωσαν το υγρό που χρησιμοποιείς σε δείγμα.
Έχω πορωθεί.:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Εγώ φοράω Cooper vision frequency 55 και δεν έχω κανένα παράπονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Εγώ την έχω δοκιμάσει.
Σε ημερήσιους το καλοκαίρι που δοκίμαζα να ανοίξω τα μάτια μου στο νερό.
Καλοί είναι αλλά και οι Aqua Lens έχουν καλά σχόλια.:)
Ντίντα,μου έδωσαν το υγρό που χρησιμοποιείς σε δείγμα.
Έχω πορωθεί.:|

Πφφ, δεν ξέρω ρε γμτ απο που να τους παραγγειλω, ούτε ποιούς να πάρω. :worry:
χαχ, πανευκολο δεν είναι; Βγάζεις, γεμίζεις, κλείνεις και τεεελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tipotas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tipotas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Σήμερα έβαλα για πρώτη φορά φακούς επαφής.Στο δεξί μάτι, αν και στην αρχή δεν έβλεπα καλά, σε λίγη ώρα τον συνήθισα και άρχισα να βλέπω κανονικά.
Στο αριστερό μάτι, από τότε που τον έβαλα αισθάνομαι μια ΄μικρή ενόχληση μάλλον στο κάτω βλέφαρο(not sure) και βλέπω λίγο θολά(σε σύγκριση με το πως βλέπω τα με τα γυαλιά(έχουν τον ίδιο βαθμό μυωπίας και τα δύο).Όταν μπήκα στον υπολογιστή(μόλις τον έβαλα δηλαδή) άρχιζε να τσούζει το συγκεκριμένο μάτι, και όταν σηκώθηκα σταμάτησε.Γενικώς αισθάνομαι λίγο περίεργα στο συγκεκριμένο μάτι.
Μπορεί να έβαλα τον φακό ανάποδα; η τι άλλο;

Ακόμη, αργώ λίγο να εστιάσω κάπου(κανά μισό δευτερόλεπτο), π.χ. στα γράμματα όταν διαβάζω
ενώ όταν φοράω γυαλιά ή δεν φοράω ούτε γυαλιά ούτε φακούς, δεν έχω αυτό το πρόβλημα.
Καμιά συμβουλή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
WTF?
Θέλετε να μου πείτε πώς το καταφέρνετε να σας κρατάει τόσο;:P
Εμένα το μεγάλο,κρατάει κανα 3μηνο max :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Όπως ειπες κι εσύ πολυ πιθανό είναι να τον εβαλες αναποδα, απλα βγαλτον και ξαναβαλτον απο την κανονική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Σήμερα έβαλα για πρώτη φορά φακούς επαφής.Στο δεξί μάτι, αν και στην αρχή δεν έβλεπα καλά, σε λίγη ώρα τον συνήθισα και άρχισα να βλέπω κανονικά.
Στο αριστερό μάτι, από τότε που τον έβαλα αισθάνομαι μια ΄μικρή ενόχληση μάλλον στο κάτω βλέφαρο(not sure) και βλέπω λίγο θολά(σε σύγκριση με το πως βλέπω τα με τα γυαλιά(έχουν τον ίδιο βαθμό μυωπίας και τα δύο).Όταν μπήκα στον υπολογιστή(μόλις τον έβαλα δηλαδή) άρχιζε να τσούζει το συγκεκριμένο μάτι, και όταν σηκώθηκα σταμάτησε.Γενικώς αισθάνομαι λίγο περίεργα στο συγκεκριμένο μάτι.
Μπορεί να έβαλα τον φακό ανάποδα; η τι άλλο;

Ακόμη, αργώ λίγο να εστιάσω κάπου(κανά μισό δευτερόλεπτο), π.χ. στα γράμματα όταν διαβάζω
ενώ όταν φοράω γυαλιά ή δεν φοράω ούτε γυαλιά ούτε φακούς, δεν έχω αυτό το πρόβλημα.
Καμιά συμβουλή;
Δεν είχε κάτσει καλά ο φακός, ίσως επειδή ήταν ανάποδα ή "δίπλωσε" κάπου. Μάλλον ισχύει το δεύτερο, οπότε όταν εστίαζες στον υπολογιστή προς το μέρος του διπλώματος σε ενοχλούσε. Δεν είναι τίποτα, εξάσκηση κ υπομονή θέλει μέχρι να τους συνηθίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tipotas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tipotas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
ok σας ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Για να αγοράσω φακούς επαφής πρέπει να πάω οφθαλμίατρο να τον ρωτήσω ή μπορώ να πάω σε κατάστημα με οπτικά και να πάρω κατευθείαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εγώ είχα πάει σε μαγαζί να ρωτήσω, χωρίς να πάω στον οφθαλμίατρο πρώτα, και μου είπαν πως δεν μπορούσαν να μου δώσουν φακούς έτσι, έπρεπε να πάω στον οφθαλμίατρο. Νομίζω πρέπει ο οφθαλμίατρος να κάνει κάποια μέτρηση or sth στα μάτια σου,να κάνει μια εξέταση πρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Εγώ είχα πάει σε μαγαζί να ρωτήσω, χωρίς να πάω στον οφθαλμίατρο πρώτα, και μου είπαν πως δεν μπορούσαν να μου δώσουν φακούς έτσι, έπρεπε να πάω στον οφθαλμίατρο. Νομίζω πρέπει ο οφθαλμίατρος να κάνει κάποια μέτρηση or sth στα μάτια σου,να κάνει μια εξέταση πρώτα.

οκ ευχαριστώ πολύ :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Εγώ μόνο στον οπτικό πήγα, μου μέτρησε καμπυλότητες, διάμμετρο και κάτι άλλα στα μάτια με ένα-δυο μηχανήματα που είχε και μου έδωσε τους φακούς. Βέβαια πρέπει να μου μέτρησε λάθος την καμπυλότητα γιατί μετά από μια βδομάδα που πήγα για επανέλεγχο βρήκε ότι μου πιέζει το μάτι ο φακός και μου έδωσε μεγαλύτερη καμπυλότητα.
Πήγα και σε οφθαλμίατρο τώρα και βρήκα ότι έχω καμπυλότητες 7.85 και 7.75 στο δεξί και αριστερό αντίστοιχα. Ξέρετε σε τι καμπυλότητες φακών αντιστοιχούν αυτά τα νούμερα?
Επίσης μετά τα πρώτα ζευγάρια όπου καλό είναι να πάτε στον οπτικό για να σας κάνει τις μετρήσεις και να κοιτάει αν όλα πάνε καλά, καλό θα ήταν να παραγγέλνετε τα ζευγάρια από το internet, είναι πολύ πιο οικονομικά.
Τέλος, προτιμήστε κάποιο μαγαζί οπτικών που δίνει έμφαση στο τμήμα φακών επαφής, κάποιοι απλά πουλάνε ένα δυο ζευγάρια χωρίς να έχουν κάποιο μηχάνημα ή γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 18 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top