Τι θέλουν οι γυναίκες;

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,474 μηνύματα.
Ωραία αυτά που παραπάνω ελέγχθησαν...

Μα μιας και ο τίτλος μάς ανήκει (εμείς τί θέλουμε...), θα πω κάτι που, αίφνης, μου ήρθε...

Θα επιθυμούσαμε, λοιπόν (αναγκαστικά χρησιμοποιώ πληθυντικό, μα δε μιλώ εξ ονόματος όλων, εννοείται - μα θα χαρώ κι αν το κάνω...), να συμβαδίζουν τα λόγια με τις πράξεις σας. Οι σκέψεις σας αυτές που γίνονται λόγια, να γίνονται και πράξεις. Διαφορετικά να μην λέγονται. Να μην ξεστομίζονται. Γιατί έτσι, μας δίνεται το δικαίωμα να περιμένουμε, να προσδοκούμε να τηρήσετε τα όσα λέτε..

Όταν λες μεγάλα λόγια, η/ο άλλη/ος περιμένει και μεγάλες πράξεις. Της/του δίνεις το δικαίωμα να τις περιμένει. Αν δεν μπορείς να τις τηρήσεις, μην λες τίποτα.

Γνωρίζω ότι αυτό δεν ισχύει μόνο για τους άντρες. Ισχύει για τους ανθρώπους, γενικότερα. Είναι κάτι που κι εμείς - ως γυναίκες - θα πρέπει να προσέχουμε...

Αλλά, νομίζω ότι, έχετε τα πρωτεία..."στα ψεύτικα τα λόγια, τα μεγάλα". Ότι μας ξεπερνάτε...

Όχι όλοι, φυσικά. Και ευτυχώς. Αλλά υπάρχουν πολλά "τέτοια φρούτα". Για κακή μας τύχη...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Να το κάνω κούγκι το θρεντ σε μια φράση;

Κι οι φίλοι σου για την προβοσκίδα είναι αμα έστω ΕΝΑΣ δεν έχει μια σοβαρη κοπέλα που να περνανε καλά. Γι αυτο ασχολείστε με το βόθρο. Ειδάλλως αμα είχατε ένα καλό παράδειγμα, θα είχατε καλύτερους στόχους.

Του τα έχουμε πεί αλλά δεν λέει να καταλάβει. Οι μπακουροπάρεες ειναι αποτυχημένες να αποτύχουν μακροπρόθεσμα. Κάποια στιγμή πρέπει να γίνει η μετάβαση δεν μπορείς ολα τα χρόνια να ζεις με ιδιορυθμίες.

Εχωε εναν γνωστο οπως σας έχω πει "Ολο ψάχνει κάτι αξιόλογο" και αμα τον ρωτησεις ενα απλο ραντεβού εχει να βγει 1.5 χρονο.

Περιμένει τωρα την κάθε ασχετη απο το ίντερνετ που εχει στησει τη δικη της ζωή και απλα μπαινει να σκοτώσει το χρονο της και απο κάτι προξενειά που μαζευονται σε κατι καφετέριες. Και αμα καποια ενδιαφερθει της δινουν το κινητο σου ή σου δινουν το κινητο της δεν εχω καταλαβει αλλα δεν εχει κ σημασία. Μπορει να ειναι κ βαλτές αυτες για να πηγαίνεις σε τέτοια να πληρώνεις είσοδο.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,636 μηνύματα.
Του τα έχουμε πεί αλλά δεν λέει να καταλάβει. Οι μπακουροπάρεες ειναι αποτυχημένες να αποτύχουν μακροπρόθεσμα. Κάποια στιγμή πρέπει να γίνει η μετάβαση δεν μπορείς ολα τα χρόνια να ζεις με ιδιορυθμίες.

Εχωε εναν γνωστο οπως σας έχω πει "Ολο ψάχνει κάτι αξιόλογο" και αμα τον ρωτησεις ενα απλο ραντεβού εχει να βγει 1.5 χρονο.

Περιμένει τωρα την κάθε ασχετη απο το ίντερνετ που εχει στησει τη δικη της ζωή και απλα μπαινει να σκοτώσει το χρονο της και απο κάτι προξενειά που μαζευονται σε κατι καφετέριες. Και αμα καποια ενδιαφερθει της δινουν το κινητο σου ή σου δινουν το κινητο της δεν εχω καταλαβει αλλα δεν εχει κ σημασία. Μπορει να ειναι κ βαλτές αυτες για να πηγαίνεις σε τέτοια να πληρώνεις είσοδο.
Αμα ειναι μπακουροπαρεα που περναει καλα και ειναι ανοιχτοι σε νεες γμωριμιες με κοπελες δεν υπαρχει θεμα.Μικρος ειναι ακομα ο γιωργος(οπως και εγω βεβαια).Αμα δεν κλεινονται στον εαυτο τους αναπαραγοντας τις incel θεωριες του τικ τοκ ειναι μια χαρα.Δυσκολα θα αλλαζα μια καλη παρεα με μπυρες,χορτο, μπαλα, καλαμπουρι με ενα ραντεβου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Εγω θα την αντάλλαζα χαλαρά.

Μπύρα δεν πίνω
χορτα τρωω μονο στη σαλάτα
μπάλα δεν ασχολουμαι γιατι μ θυμιζει καφενειακου τύπου συζητήσεις
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Εγω θα την αντάλλαζα χαλαρά.

Μπύρα δεν πίνω
χορτα τρωω μονο στη σαλάτα
μπάλα δεν ασχολουμαι γιατι μ θυμιζει καφενειακου τύπου συζητήσεις
Κάποιες φορές και τα boys nights τα χρειάζεσαι όμως .
Αρκεί να είναι όντως ποιοτικά . Τώρα εαν αυτό σημαίνει συζήτηση για μπάλα , περί ορέξεως . It's not my cup of tea , αλλά όσο περνάει ευχάριστο ο χρόνος για όλους , δεν με αφορά προσωπικά τι θα συζητήσει ο καθένας στην παρέα του .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Κάποιες φορές και τα boys nights τα χρειάζεσαι όμως .

Μέχρι 3 άτομα οταν είμασταν σινγκλ και λέγαμε κατα τις 12 συνάντηση και να πιούμε ενα ποτάκι σε ενα στριπ σοου και να χαζέψουμε λίγο θέαμα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Μέχρι 3 άτομα οταν είμασταν σινγκλ και λέγαμε κατα τις 12 συνάντηση και να πιούμε ενα ποτάκι σε ενα στριπ σοου και να χαζέψουμε λίγο θέαμα.
Ναι πιστεύω 3-4 άτομα είναι ιδανικά . Δεν θες να είστε πάρα πολλοί γιατί δεν θα μπορεί να γίνει συζήτηση και δεν θες να είστε και λίγοι γιατί μπορεί να βαρεθείτε . Χωρίς να σημαίνει οτι δεν έχει ενδιαφέρον και να βγείτε δύο άτομα . Τώρα τι θα κάνετε , τι θα πείτε κτλπ. είναι θέμα της κάθε παρέας αυτό . Όσο όλοι είναι οκει και περνάνε καλά...αυτό είναι αρκετό .

Για κάποιους μπορεί η καλή βραδιά να περιλαμβάνει π.χ. συζήτηση με καφέ και μετά περπάτημα ή φαγητό .
Για άλλους μπορεί να περιλαμβάνει άραγμα στο σπίτι με μπύρες και αγώνα ή ταινία .
Για εσένα είναι το στριπ κλάμπ ας πούμε .

Ο καθένας όπως βολεύεται .
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,636 μηνύματα.
Εγω θα την αντάλλαζα χαλαρά.

Μπύρα δεν πίνω
χορτα τρωω μονο στη σαλάτα
μπάλα δεν ασχολουμαι γιατι μ θυμιζει καφενειακου τύπου συζητήσεις
Γουστα ντεβιλ.Ο καθενας οπως τη βρισκει.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Αρχικά θα ήθελα να πω πως συμφωνώ μαζί σου στο συγκεκριμένο σημείο. Γνωρίζω και εγώ άντρες στον κύκλο μου που βιάστηκαν πολύ να παντρευτούν και κατέληξαν να το κάνουν με τελείως ακατάλληλες γυναίκες. Νομίζω πως οι συγκεκριμένοι άντρες ανήκουν στην κατηγορία εκείνων που δεν το "έχουν" γενικά με τις γυναίκες και ως εκ τούτου έχουν την ανασφάλεια του ότι δεν θα βρούνε γυναίκα και όταν τελικά τους κάτσει μία, σπεύδουν να την δέσουν. Πολύ από αυτούς έχουν και αρκετά χρήματα, όπως γιατροί ή κληρονόμοι οικογενειακών επιχειρήσεων, οπότε αποτελούν ιδανικούς στόχους.

Από την άλλη βέβαια, υπάρχει και η άλλη όψη, δηλαδή να το κουράζουμε πολύ το πράγμα, ακόμη και αν βρίσκουμε εντάξει γυναίκες, υπό την όψη πως είμαστε άντρες και άρα δεν έχουμε "ημερομηνία λήξης" όσον αφορά το πότε θα κάνουμε οικογένεια. Νομίζω πως και αυτή είναι λάθος λογική, καθώς όσο μεγαλώνει ένας άντρας οι διαθέσιμες γυναίκες που μπορεί να προσεγγίσει μειώνονται. Ένας 40αρης δύσκολα πιστεύω πως θα τα βρει με μία 25αρα, οπότε αναγκαστικά θα κοιτάξει τις 30 - 35, ένας 45άρης θα έχει το ίδιο θέμα με τις 30αρες κτλ. Στις γυναίκες γενικά δεν αρέσει η μεγάλη διαφορά ηλικίας (και είναι και λογικό), οι περισσότερες κοιτάζουν κάποιον 5 με 10 χρόνια μεγαλύτερο. Μεγαλύτερες διαφορές δημιουργούν πρακτικά προβλήματα. Ούτε το να κάνει πολύ μεγάλος παιδιά θεωρώ ότι είναι το βέλτιστο στον άντρα, γιατί μετά δεν έχεις τις σωματικές αντοχές να ασχολείσαι με μικρά παιδιά όπως έχεις στα 30 σου, δεν θα δεις εγγόνια κ.ο.κ. Αυτά όλα φυσικά με την προϋπόθεση ό,τι ο άντρας ενδιαφέρεται για οικογένεια.


Kοιτα σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο. Αλλα υπάρχουν σιγουρα εξαιρέσεις σχετικα με την διαφορά ηλικίας και δεν είναι όλοι οι 40αρηδες ίδιοι. Τωρα εντάξει αν η άλλη έχει κολλήματα με την ηλικία δεν βγαινετε καν ραντεβού κανενα θέμα.


Έχω παρατηρήσει πως υπάρχουν αρκετές γυναίκες 25 - 35, ανύπαντρες και ταυτόχρονα εμφανίσιμες και καλοί χαρακτήρες, οι οποίες όμως είναι μη προσβάσιμες. Δεν ασχολούνται δηλαδή με τα social media, δεν πολυβγαίνουν και περιορίζονται στο να δουλεύουν, διαβάζουν κτλ. Αυτές δύσκολα θα μπορέσει να τις γνωρίσει κάποιος καθώς ο μόνος τρόπος είναι συνήθως μέσα από κοινούς γνωστούς ή αν τύχει να μένει κοντά τους και να τις δει κάπου. Αρκετές από αυτές μένουν ανύπαντρες γιατί απλά "δεν έτυχε" ενώ άλλες παντρεύονται εν τέλει με τον πρώτο τυχόντα και συνήθως έχουν ένα κάρο προβλήματα μετά.

Δεν είναι οτι δεν έτυχε. Έχουν θέματα κοινωνικότητας οι γυναίκες που λές. Ειναι κλειστές στη νοοτροπια και επιβάλλουν αυτοπεριορισμούς.

Και να σου πώ και κάτι....ο άντρας που έχει κάνει 1-2-10 κινησεις στη ζωή του και δεν του ειναι τίποτα να κανει μια γνωριμια απο μια ηλικία και μετά θα αρχισει να κουράζεται με αυτά και μονο που θα νιωθει οτι τα έχουν.

Δηλαδη εντάξει να εισαι 20-25... αντε 30 να το καταλάβω. Απο εκει και μετά και μόνο αυτο δείχνει οτι βλέπετε τη ζωη με διαφορετικό μάτι και δεν ταιριάζετε.

Δηλαδή γιατι ναμπώ στη διαδικασια εγώ να τρέξω επειδη η άλλη πλευρά θέλει να κάνει τα ευκολα,,, δυσκολα ;

ε δεν θα το κάνω. Κάτσε μονη σου ή βρες άλλον.

Κάποια πράγματα δεν είναι τυχαία τα βλέπεις απο νωρίς. Μια γυναίκα η οποια δε θέλει να κάνει μια παράκαμψη και θέλει μονιμως τα πραγματα να γινονται όπως θέλει αυτη.... πχ η γνωριμια που θελει... απο το περιβαλλον που της φαινεται αυτης σωστο και θέλει... με την ηλικια που θελει , με το χαρακτηρα που θέλει με με με... αυριο μεθαυριο που θα παντρευτειτε τα μισα και βάλε θα θέλει να τα κανει ετσι γιατι ετσι εχει συνηθίσει.

Μπορει να θέλει να μεγαλώσει το παιδί με συγκεκριμένο τροπο... το συζυγο δεν θα τον ρωτάει.
Μπορει να θελει η μανα της να μπαινοβγαινει (τη δικια σου θα την αγριοκοιτάζει ή θα σε λέει μαμάκια)
Μπορει να θέλει να μείνετε σε μέρος που θέλει αυτή.

Εσυ τα θες όλα αυτα ; για αυτο και αρκετοί χωρισμοι ε δεν αντέχουν κ απλα τους έμεινε κ ενα παιδί ή δυο απο τον πρωην γαμο τους (το καλό σενάριο).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μα προφανέστατα!
Θα πιαστώ από το μήνυμα σου για να πω τα παρακάτω.

Έχει κουράσει αυτό το θέμα, όχι του Γιώργου, εννοώ αυτό το «όλοι/όλες είναι γτπ».
Λοιπόν, αν συνεχώς πέφτεις σε σκάρτο πραγμα ή έχεις ψυχολογικά προβλήματα και ελκύεσαι από προβληματικές καταστάσεις (είτε γιατί φοβάσαι και δεν μπορείς να διαχειριστείς αυτό το «παραπάνω» που ισχυρίζεσαι ότι θες, είτε απλά λόγω του πόσο λανθασμένα έχεις μεγαλώσει, είτε γιατί ενώ λες ότι θες το χ βάζεις σε προτεραιότητα άλλα χαρακτηριστικά κι όχι το χ) και παραπονιέσαι για αυτό, τότε έχεις εσυ το θέμα. Ζήσε το δραμα σου για το αλατοπίπερο κάποιες φορές, αλλά όταν δεν το απολαμβάνεις πια, κοψτο.

Ατυχία είναι στα 10 φλερτ να σου τύχουν 3 «κουλά» με το Δράμα τους και συνήθως είναι αυτά που στα βγάζει πιο μετά ο άλλος. Δηλαδή, να υπάρχει ενδιαφέρον και να στο τρέξει το πραγμα και μετά να αρχίσει «περίεργα». Το να σας ακυρώνουν κάποιες εξ αρχής και να μην ανταποκρίνονται καθόλου και μάλιστα να ασχολείστε και να σας βαραίνει τόσο, είναι άλλο πραγματακι.

Όταν μόνιμα φταίνε οι άλλοι και δεν έχουν ούτε κάποιο φλερτ, ούτε κάποια σχέση, ώστε να είναι ικανοί με σιγουριά να λένε ,έχοντας δοκιμάσει τον εαυτό τους, ότι μπορούν να ανταποκριθούν στις τόσες απαιτήσεις που ζητάνε από την απέναντι, τότε λυπάμαι: θα είμαι τραγικά προκατειλημμένη ότι φταίχτης είναι αυτός που ποτε δεν βρίσκει και πάντα κατηγορεί τις άλλες.

Καλά,,,,, όλες αυτές και αυτοί που το κάνουν είναι έτσι για να σπάνε πλάκα να στο πώ εγώ.

Δεν έχουν όρεξη για κάτι σοβαρό αλλιώς θα κοιταζαν και σοβαρούς ανθρώπους.
Πάνε βγαίνουν με το κάθε ρεντίκολο και μετά κλαίγονται. Την ίδια στιγμή μπορει να τις προσεγγίζει
ένας σοβαρός άνθρωπος αλλα ουτε κάν τον λογαριάζουν,

βεβαια αυτό ειναι προς το συμφέρον τελικά του σοβαρού απλα δεν το γνωρίζει εξαρχής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Δεν είναι οτι δεν έτυχε. Έχουν θέματα κοινωνικότητας οι γυναίκες που λές. Ειναι κλειστές στη νοοτροπια και επιβάλλουν αυτοπεριορισμούς.

Ισχύει, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι εξωστρεφεις και κοινωνικοί.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Αμα ειναι μπακουροπαρεα που περναει καλα και ειναι ανοιχτοι σε νεες γμωριμιες με κοπελες δεν υπαρχει θεμα.
Και είμαστε ανοιχτοί και οι 4 και τη δουλίτσα μας την έχουμε και τις συζητήσεις τις κάνουμε σχετικά με τα πάντα σχεδόν
Τα δικά μας boys nights έχουν 3 μορφές :
A) Ποδοσφαιρομπασκετο κατάσταση (είτε να δούμε είτε να παίξουμε)
Β) Playstation (λίγο σπάνιο γιατί έχουμε μεγαλώσει 😂 αλλά το κάνουμε και αυτό που κ που )
Γ) Ποτάκι χαλαρά και συζήτηση
Δ) Μάζωξη (καλοκαίρι) στο σπίτι του ενός με μουσικούλα και ποτό

Υ.Γ έχω αρκετές γυναίκες φίλες και δεν έχω θέμα με την αλληλεπίδραση με το άλλο φύλο...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Ισχύει, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι εξωστρεφεις και κοινωνικοί.

Απο ένα σημείο και μετά όλα αυτα για μένα ειναι δικαιολογίες. Δεν μπορεί να βλέπεις τα χρόνια να περνάνε , η προσεγγιση σου να μην έχει αποτελεσμα και να λές "εγω δεν ειμαι κοινωνικος και εξωστρεφής" αμα θές να πετυχεις κάτι διαφορετικό να προσπαθήσεις να γίνεις μέχρι ενα σημείο.

Απλά ολα αυτα ειναι το μανιφέστο των ανθρώπων που έχουν εθιστει στην στασιμότητα και φοβούνται να ζήσουν διαφορετικές καταστάσεις. Μια ζωη στάσιμοι θα μέινουν κ αν τύχει να τους βρεθεί μια ευκαιρια και τους κοψει να την εκμεταλλευτουν έχει καλώς.

Κατα τα λοιπά έρχεται μία ή ένας εδω μέσα μας λέει οτι έχει θέμα και δεν έχει αποτέλεσμα. Εγω προσωπικά δεν θα κάτσω να τον ακούω σαν παθητικός δέκτης. Δεν με ενδιαφέρει και δεν με ωφελεί και πουθενά. Μονο αν θέλει οντως να ξεκινησει μια διαδικασια να κάνει διαφορετικές αλλαγές για να υπάρχει και ενα ενδιαφέρον interaction.

Τωρα κακομοιριές του στυλ εγω δεν ειμαι εξωστρεφης και δεν ειμαι κοινωνικός λες κ ειναι καμια πυρηνική φυσική. Προσωπικά πειτε με αυστηρό, δεν καθομαι να τις ακούσω κάν !

*Τις προάλλες προσπάθησα να βοηθήσω κάποιον , του ειπα ακριβώς τι να κάνει έκατσα κ αφιέρωσα χρονο και στο τέλος δεν το έκανε. Αρχισε να μ λέει τα γνωστα του κολλημένα... "ετσι ειναι αυτο κ δεν αλλάζει" καλα του λέω μην μου τα ξαναπεις εφοσον δεν το έκανες. Οπως στο είπα. Τουλαχιστον να δουμε τι θα γινόταν. Κάτσε με τις απόψεις σου. Δεν με ενδιαφέρει καν να τις ακούσω. Βαριέμαι.

Απλά τα πράγματα. Δεν μ αρέσουν οι μη ευέλικτοι άνθρωποι. Ειναι μεγάλη παγιδα για να χωρισεις και μετέπειτα στο γαμο σου εκτος και αν ανέχεσαι ολα τα χρόνια παραλογίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kamekiwii23

Νεοφερμένος

Ο kamekiwii23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Είναι αλήθεια ότι αν περιφέρεσαι με ένα άδειο ποτήρι αναζητώντας να το γεμίσεις από άλλους, θα πιεις οτιδήποτε από οποιονδήποτε. Θα πιεις ακόμα και δηλητήριο αν σου πουν ότι είναι αγάπη.
κάποιοι άνθρωποι δυσκολεύονται η μπορεί ακόμη να μαθαίνουν να αγαπούν τον εαυτό τους. κανένας δεν οφείλει να υπομένει τις ανεπαρκειες του άλλου, αλλά είναι το μόνο εύκολο να κρίνουμε και κατηγορούμε. Δεν τυγχανουν όλοι καλων βιώματων, στη ζωή, κι όποιος δεν μπορεί να το αντέξει αυτό, ας τραβαει ήσυχα παρακατω
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,474 μηνύματα.
Είναι αλήθεια ότι αν περιφέρεσαι με ένα άδειο ποτήρι αναζητώντας να το γεμίσεις από άλλους, θα πιεις οτιδήποτε από οποιονδήποτε. Θα πιεις ακόμα και δηλητήριο αν σου πουν ότι είναι αγάπη.
Σοφή κουβέντα...

Κι αν πέσεις πάνω σε κανένα τσακάλι, δε θα ξέρεις από που σου ΄ρθε ύστερα. Θα το φυσάς και δε θα κρυώνει...

Όλα από εμάς ξεκινάνε και σ΄ εμάς καταλήγουν. Αν σου πασάρουν δηλητήριο και το πάρεις γι΄ αγάπη ποιός θα φταίει ; Σίγουρα όχι αυτός που το έκανε...
 

kamekiwii23

Νεοφερμένος

Ο kamekiwii23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
γιατί συμβαίνει αυτό και το οιος φέρει την ευθύνη σε κάθε περίπτωση είναι μια συζήτηση από μόνη της. κατά μια έννοια, συμφωνώ φέρουμε την ευθύνη των επιλογών μας, σίγουρα. αν εσένα σου φαίνεται δίκαιο κνα κατηγορείς κάποιον επειδή υπήρξε ατυχής στο παρελθόν,, επειδή δεν γνώριζε καλύτερα όταν έπρεπε , επειδή ήθελε λίγη αγάπη και κατέληξε να λαμβάνει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που του υπόσχονταν, με γεια σου με χαρά σου…
Το παρελθόν δεν αλλάζει και γι αυτό δεν εστίαςα σε αυτό.
οι πρώην κακές σου εμπειρίες ναι σε στιγματίζουν και ναι μπορεί να σε σαμποτάρουν μια δυο άντε τρεις φορές στο μέλλον. Κάποτε όμως αποκτάς λίγη αυτεπίγνωση και, κάποτε σταματάς να είσαι εσύ το πρόβλημα. Η και μπορεί να μην αποτελούσαν πρόβλημα ποτέ, αναλόγως τον άνθρωπο και τα ψυχικά του αποθέματα. Εγώ αύτο που σχολιασα είναι ότι πολύ συχνά φτάνουμε να κατηγορούμε τους άλλους για τη δίκη μας ανικανότητα να χειριστούμε κάποιες καταστάσεις. Χωρις να δίνουμε καν μια ευκαιρία πρώτα. είπα και πριν δικαίωμα σου να μη θες να επενδύσεις το χρόνο και την προσπάθεια που απαιτείται σε αυτές τις περιπτώσεις. Το λιγότερο που εχεις να κανεις τότε είναι να αποχωρείς ξηγημένα. Είναι έντιμο να λες στον άλλο/η, «ξέρεις τι δεν θελω μα διαχειριστώ τη φάση/ θέμα/ ψυχολογικό φόρτοι που κουβαλας η να είμαι μαζί σου για τον οποίο λόγο» πάρα να κάνεις το βιο αβιωτο και να προσπαθείς να βγεις κι από πάνω ή χειρότερα να κάνεις συστηματικά τριγκερ τον άλλον με ο τι σου έχει πει ότι τον ενοχλεί. Αυτό παρατηρώ εγώ ότι συμβαίνει συχνότερα. Δεν συμφωνώ ότι όλα αρχίζουν από μας και καταλήγουν σε μας αλλά πιστεύω πως ότι δίνεις παίρνεις και όταν κάποιες καταστάσεις αντιμετωπίζονται εξαρχής με την ωριμότητα και σοβαροτηρα που απαιτούν μπορούν να αποφευχθούν πολλά προβλήματα μετέπειτα
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,474 μηνύματα.
Δεν "κατηγόρησα" κανέναν. Να ξεκινήσω από αυτό. Και πόσω μάλλον δε κάποιον/α που γι΄ άλλα πήγαινε (αγάπη...) και άλλα του ξημέρωσαν. Απ΄ την άλλη, δεν θεωρώ ότι είναι άμοιροι ευθυνών και όσοι "την πατάνε" (κι έχω υπάρξει μέσα σ΄ αυτούς...). Έχω καταλήξει, τώρα πια, να πιστεύω ότι η καλή μέρα απ΄ το πρωί φαίνεται. Εκτός αν έχουμε να κάνουμε μ΄ έναν/μια...ηθοποιό που παίζει τόσο καλό θέατρο, ικανό να μας ξεγελάσει (αλλά κι αν μας ξεγελάσει, πάλι δικό μας το φταίξιμο...εκτός αν αποχωρήσουμε ήρεμα κι ωραία, σαν το πάρουμε είδηση...)...

Τί θέλω να πω, εν ολίγοις ; Ότι δεν πρέπει να δίνουμε...χώρο, χρόνο, πρόσφορο έδαφος, ευκαιρίες, σε κάτι που, απ΄ την αρχή, φαίνεται ότι δεν μας κάνει / καλύπτει. Γιατί αν το κάνουμε, το μερίδιο ευθύνης το δικό μας μεγαλώνει. Και αυτά που θα τραβήξουμε, εν συνεχεία, το ίδιο. Αν μας καλύπτει, όμως, αλλάζουν τα πράγματα. Εκεί προσπαθείς, γιατί θέλεις να πετύχει...

Κι εγώ δε συμφωνώ με το "ό,τι δίνεις παίρνεις". Μπορεί να δίνεις περισσότερα και να λαμβάνεις λιγότερα. Και να το δέχεσαι. Μα μπορεί και το αντίθετο (να δίνεις λιγότερα και να παίρνεις περισσότερα...). Εξαρτάται και από τον άνθρωπο. Και το "πόσο πουλάει" τον εαυτό του...

Συμφωνώ, στα υπόλοιπα. Είναι ό,τι χειρότερο να προσπαθεί κάποιος/α να βγει κι από πάνω, ενώ φταίει. Είναι αυτό που λέω "εκεί που μας χρωστούσανε μας πήραν και το βόδι". Συμβαίνουν κι αυτά. Δυστυχώς...

Μα για να φτάσει κάποιος/α να μας κάνει το βίο αβίωτο, σημαίνει ότι εμείς το επιτρέψαμε...

Σίγουρα πολλά προβλήματα, μα και παρεξηγήσεις, μπορεί να αποφευχθούν - στην πορεία - αν με ωριμότητα και σοβαρότητα αντιμετωπίσουμε τις καταστάσεις εξ αρχής. Γι΄ αυτό λέω και ξαναλέω ότι η αρχή είναι το ήμισυ του παντός...Καλή αρχή : επενδύεις / προσπαθείς, όλο αυτό να πετύχει. Κακή αρχή :...............

Γνώμη μου, αυτή. Μπορεί ν΄ ακούγομαι (μα και να είμαι...) "αυστηρή". Μα είμαι με τον εαυτό μου, πρώτα απ΄ όλα. Και ύστερα με τους άλλους...
 

kamekiwii23

Νεοφερμένος

Ο kamekiwii23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Προφανώς δεν αναφέρομαι σε εσένα αλλά μιλάω γενικά. Δεν ξερω ποιος ευθύνεται, και σε τι βαθμό, και γιατί την πατάει στη ζωή του και δεν μου αρέσει να μιλάω αφηρημένα ούτε και μπορώ να μιλάω εμπειρικά καθώς δεν έχω βρεθεί σε αντίστοιχη θέση. Δεν ήθελα να δείξω αυτό. Απλώς πιστεύω ότι ο καθένας ασχέτως παρελθόντος, αξίζει να θεραπευτεί και να προχωρήςει στη ζωή του, ακόμη και οσοι μας δυσκόλεψαν, κάποια στιγμή, και καλό θα ´ταν, ακόμη κι αν τελικά συνειδητοποιήσουμε ότι δεν ταιριάζουμε, να τους χειριζόμαστε έστω με μια στοιχειώδη ανθρωπιά. Γιατί κατανταει τόσο δύσκολο κάθε φορά, δεν καταλαβαίνω ποτέ..
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,474 μηνύματα.
Απλώς πιστεύω ότι ο καθένας ασχέτως παρελθόντος, αξίζει να θεραπευτεί και να προχωρήςει στη ζωή του, ακόμη και οσοι μας δυσκόλεψαν, κάποια στιγμή, και καλό θα ´ταν, ακόμη κι αν τελικά συνειδητοποιήσουμε ότι δεν ταιριάζουμε, να τους χειριζόμαστε έστω με μια στοιχειώδη ανθρωπιά. Γιατί κατανταει τόσο δύσκολο κάθε φορά, δεν καταλαβαίνω ποτέ..
Δεν καταντάει δύσκολο. Είναι δύσκολες οι ανθρώπινες σχέσεις εν γένει και δη οι ερωτικές...

Σε κάθε περίπτωση, ναι ανθρώπινα πρέπει να φερόμαστε (και όχι χειριζόμαστε...). Αλλά αυτό έχει να κάνει και με τον χαρακτήρα του καθενός...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top