Τι θέλουν οι γυναίκες;

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα μου αρέσει αρκεί να γίνεται με σεβασμό η κατάθεση απόψεων της κάθε μία και όχι προς χάρην εντυπωσιασμού και υπερισχησεις
Οκ Μαργαρίτα το παραδέχομαι πως ήθελα να σε εντυπωσιάσω.Και αφού απέτυχα παταγωδώς, δεν θα συνεχίσω.Θα βρώ άλλο θέμα να σε εντυπωσιάσω.Ευχαριστώ για το φιλάκι πάρε κι εσύ. :-*
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Είναι αλήθεια πάντως ότι οι γυναίκες με παιδιά για δικούς τους ψυχολογικούς λόγους υποτιμούν αυτές που από επιλογή δεν έχουν παιδιά. Για μένα ο λόγος είναι αυτός που είπε η Χριστίνα πιο πριν ότι επειδή οι ίδιες δεν μπορούν να κάνουν πίσω στη μητρότητα κάποιες φορές ζηλεύουν αυτές που ζουν την όμορφη και ελεύθερη ζωή χωρίς υποχρεώσεις και για αυτό νιώθουν την ανάγκη να τις υπονομεύουν.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οκ Μαργαρίτα το παραδέχομαι πως ήθελα να σε εντυπωσιάσω.Και αφού απέτυχα παταγωδώς, δεν θα συνεχίσω.Θα βρώ άλλο θέμα να σε εντυπωσιάσω.Ευχαριστώ για το φιλάκι πάρε κι εσύ. :-*
Εμένα όχι καλή μου δεν θέλεις να με εντυπωσιάσεις είναι το μόνο σίγουρο 😉
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι αλήθεια πάντως ότι οι γυναίκες με παιδιά για δικούς τους ψυχολογικούς λόγους υποτιμούν αυτές που από επιλογή δεν έχουν παιδιά. Για μένα ο λόγος είναι αυτός που είπε η Χριστίνα πιο πριν ότι επειδή οι ίδιες δεν μπορούν να κάνουν πίσω στη μητρότητα κάποιες φορές ζηλεύουν αυτές που ζουν την όμορφη και ελεύθερη ζωή χωρίς υποχρεώσεις και για αυτό νιώθουν την ανάγκη να τις υπονομεύουν.
Πω πω τι άποψη είναι βρε Χιμελα ?
Πραγματικά δεν ξέρω πόσο καταπίεση και υποτίμηση κρύβει όλο αυτό ειλικρινά τώρα και το ξαναλέω όταν διαβάζω τέτοιες απόψεις λυπάμαι πάρα πολύ για αυτό τον τρόπο σκέψης 😔

Είναι δυνατόν τα παιδιά να αντλούν τέτοια συναισθήματα ?
Αδιανόητο ...

Ποιο μυαλό μπορεί να τα σκέφτεται όλα αυτά και τι να έχει περάσει ?

Εγώ προσωπικά όταν ακούω γυναίκες που ΔΕΝ μπορούν να κάνουν παιδιά ή μάχονται με εξωσωματικές ,ματώνουν στην κυριολεξία το σώμα τους όχι μία αλλά πολλές φορές και στο τέλος καταφέρνουν και αποκτούν ένα παιδί ,μόνο σεβασμό και θαυμασμό μου προκαλεί ..
Νοιωθω πολύ μικρή μπροστά τους ...
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πραγματικά δεν ξέρω πόσο καταπίεση και υποτίμηση κρύβει όλο αυτό ειλικρινά τώρα και το ξαναλέω όταν διαβάζω τέτοιες απόψεις λυπάμαι πάρα πολύ για αυτό τον τρόπο σκέψης
έχω διαβάσει πάνω απο 50 ιστορίες απο μανάδες που λένε πως ζηλεύουν τις ελεύθερες φίλες τους.
Είτε το χωράει το δικό σου το μυαλό είτε οχι, υπάρχει και αυτό.
Μετά λες εμένα πως δεν σέβομαι άλλες απόψεις.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πω πω τι άποψη είναι βρε Χιμελα ?
Πραγματικά δεν ξέρω πόσο καταπίεση και υποτίμηση κρύβει όλο αυτό ειλικρινά τώρα και το ξαναλέω όταν διαβάζω τέτοιες απόψεις λυπάμαι πάρα πολύ για αυτό τον τρόπο σκέψης 😔

Είναι δυνατόν τα παιδιά να αντλούν τέτοια συναισθήματα ?
Αδιανόητο ...

Ποιο μυαλό μπορεί να τα σκέφτεται όλα αυτά και τι να έχει περάσει ?
Μαργαρίτα, καλώς ή κακώς το παιδί έχει πολλές ευθύνες και σου αλλάζει τον τρόπο ζωής. Αν ένας άνθρωπος, άντρας ή γυναίκα, θέλει να κάνει κάποια πράγματα στη ζωή του και θέλει να την ζήσει με τέτοιο τρόπο που το παιδί θα ήταν εμπόδιο, τότε χίλιες φορές να μην κάνει.

Είναι η πιο τίμια επιλογή από το να κάνεις παιδιά γιατί είναι κάτι κοινωνικά αποδεκτό ή/και για να ευχαριστήσεις γονείς, κοινωνικό περίγυρο κλπ, λόγοι απαράδεκτοι για να πάρεις μια τόσο σημαντική απόφαση.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
έχω διαβάσει πάνω απο 50 ιστορίες απο μανάδες που λένε πως ζηλεύουν τις ελεύθερες φίλες τους.
Είτε το χωράει το δικό σου το μυαλό είτε οχι, υπάρχει και αυτό.
Μετά λες εμένα πως δεν σέβομαι άλλες απόψεις.
Χριστινάκι ορεξουλες έχουμε σήμερα ?

Τι έγινε δεν πέρασες καλά στις διακοπές καλό μου ?

Άσε τον αρνητισμο κορίτσι μου καλό !
Οκ το καταλάβαμε δεν θέλετε παιδιά ΑΛΛΑ να υποτιμάς και όλο αυτό δεν σε κάνει καλύτερο από αυτές που κατηγορείς 😉

Δες και θετικά στον ορό μητρότητα .
Είναι πολλά περισσότερα από τα αρνητικά .

Επιλογή σου είναι να μην θες αλλά όχι να προσβαμουλε και πολλά αυτό .
Άλλο κριτικάρω και άλλο προσβαλω ..
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χριστινάκι ορεξουλες έχουμε σήμερα ?

Τι έγινε δεν πέρασες καλά στις διακοπές καλό μου ?

Άσε τον αρνητισμο κορίτσι μου καλό !
Οκ το καταλάβαμε δεν θέλετε παιδιά ΑΛΛΑ να υποτιμάς και όλο αυτό δεν σε κάνει καλύτερο από αυτές που κατηγορείς 😉

Δες και θετικά στον ορό μητρότητα .
Είναι πολλά περισσότερα από τα αρνητικά .

Επιλογή σου είναι να μην θες αλλά όχι να προσβαμουλε και πολλά αυτό .
Άλλο κριτικάρω και άλλο προσβαλω ..
Δεν βγάζουν καμιά λογική τα περισσότερα απο όσα λες.
Σου λέω πως υπάρχουν μητέρες που νιώθουν έτσι επειδή συνεχώς το αρνείσαι και μου λες για αρνητικότητα και πως δεν καταδέχομαι άλλες απόψεις.
Σύνελθε και κάνε συζητήσεις αλλιώς κάτσε και γράψε κάποιο inspirational blog για το πόσο υπέροχο είναι το ταξίδι της μητρότητας-μια αυτοβιογραφία.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαργαρίτα, καλώς ή κακώς το παιδί έχει πολλές ευθύνες και σου αλλάζει τον τρόπο ζωής. Αν ένας άνθρωπος, άντρας ή γυναίκα, θέλει να κάνει κάποια πράγματα στη ζωή του και θέλει να την ζήσει με τέτοιο τρόπο που το παιδί θα ήταν εμπόδιο, τότε χίλιες φορές να μην κάνει.

Είναι η πιο τίμια επιλογή από το να κάνεις παιδιά γιατί είναι κάτι κοινωνικά αποδεκτό ή/και για να ευχαριστήσεις γονείς, κοινωνικό περίγυρο κλπ, λόγοι απαράδεκτοι για να πάρεις μια τόσο σημαντική απόφαση.
Ηλία ποιος μιλάει για επιλογές ..

Η Χιμελα μίλησε μόνο για μητέρες που κάνουν πίσω και ζηλεύουν τις φίλες τους ..

Μίλησε για ψυχολογικό θέμα ..
Μιλάμε για αποθημενα αν κατάλαβες καλά στην εν λόγο περίπτωση .

Ποιος άνθρωπος ζηλεύει την ελευθερία ενός άλλου?

Αυτός που έχει προβεί σε μια ενέργεια πριν ζήσει αυτά που ήθελε στην ζωή του .
Για ποια ελευθερία καταρχήν μιλάμε ?

Για ποια στέρηση ελευθερίας μιλάμε ?
Τι είναι το παιδί φυλακή και σου απαγορεύει να κάνεις πράγματα ?
Υποτίθεται ότι μπορείς να κάνεις παρα πολλά ,σχεδόν τα πάντα είτε να το έχεις μαζί σου είτε να το αφήσεις για κάποιες ώρες σε ένα δικό σου άτομο .

Όλα γίνονται ΑΡΚΕΙ να το θες !
Μπορείς να τα συνδυάσεις όλα ΑΡΚΕΙ να το θες .

Όλα είναι στην θέληση και στο μπορώ του καθενός.
Αν όμως ένας άνθρωπος βλέπει μόνο τα αρνητικά σε ένα θέμα για να στηρίξει την προσωπική του απόφαση τότε ναι ,εκεί λες ότι υπάρχει πρόθεση και θεμα αποδοχής της διαφορετικότητας .

Είπαμε σεβόμαστε το αντίθετο αλλά δεν το προσβαλουμε ούτε το υποτιμαμαι ..

Αυτά νομίζω είπα όσα έπρεπε όλα τα άλλα κουράζουν γιατί δεν υπάρχει πρόθεση ,γενικά μιλάω 😉
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι δράμα είναι αυτό!
Προσωπικά χαίρομαι μέσα από την καρδιά μου να βλέπω συνειδητοποιημένες γυναίκες σ΄ένα τόσο σοβαρό θέμα όπως η μητρότητα!
΄Αλλες θέλουν να κάνουν παιδί, άλλες δεν θέλουν!
Αφου ξέρουν οι μεν γιατί θέλουν και οι δε γιατί δεν θέλουν και συνεχίζουν τη ζωή τους ικανοπουημένες από την απόφασή τους, δεν καταλαβαίνω ειλικρινά το νόημα της συζήτησης!
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως οι χειρότεροι από όλους είναι οι γονείς που σε πρήζουν να κάνεις παιδί επειδή απλά "κι εγώ πότε θα δω ένα εγγονάκι;"

Έλεος δηλαδή, σου ζητάει να φέρεις έναν άνθρωπο στον κόσμο για να καλύψει την απίστευτα εγωιστική του ανάγκη να δει εγγονάκι. Τραγικά πράγματα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν βγάζουν καμιά λογική τα περισσότερα απο όσα λες.
Σου λέω πως υπάρχουν μητέρες που νιώθουν έτσι επειδή συνεχώς το αρνείσαι και μου λες για αρνητικότητα και πως δεν καταδέχομαι άλλες απόψεις.
Σύνελθε και κάνε συζητήσεις αλλιώς κάτσε και γράψε κάποιο inspirational blog για το πόσο υπέροχο είναι το ταξίδι της μητρότητας-μια αυτοβιογραφία.
Τι συζήτηση να κάνω καλό μου είμαστε σοβαροί τώρα ?
Γίνεται συζήτηση με αρνητικοτητα απόψεων ?

Σου λέω από την αρχή ότι σέβομαι την άποψη σου και πάντα βρίσκεις κάτι αρνητικό σε αυτά που λέω ..
Τι παραπάνω δηλαδή να πω ?
Να αλλάξω την δική μου άποψη για να συμφωνήσουμε ?


Ευχαριστώ αλλά είμαι πολύ καλά και έχω συνέλθει εδώ και πάρα πολλά χρόνια από όλη αυτή την ουτοπία της ωραιοποιησης και τις εγωιστικής πλευράς που ήμουν και εγώ κάποτε και είμαι σε θέση να κάνω πολλές συζητήσεις σε αντίθεση με κάποιους που ζουν μονόπλευρα τα πράγματα ,που δεν έχουν την παραμικρή ιδέα πως είναι η άλλη πλευρά ,αλά Παρ όλα αυτά είναι κάθετοι ..

Απλά προτιμώ να υπάρχει πρόσφορο έδαφος και θετική ενέργεια ..

Οπότε αποφάσισα να μην συνεχίζω γιατί την ξέρω την κατάληξη και δεν έχω κανένα λόγο να μπαίνω σε "συνελθε" και διάφορους άλλους χαρακτηρισμούς 😉

Άντε καλή καρδιά !
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
είμαι σε θέση να κάνω πολλές συζητήσεις σε αντίθεση με κάποιους που ζουν μονόπλευρα τα πράγματα ,που δεν έχουν την παραμικρή ιδέα πως είναι η άλλη πλευρά ,αλά Παρ όλα αυτά είναι κάθετοι ..
Κρίμα γιατι η μόνη που δεν δέχεσαι άλλες απόψεις εδώ είσαι εσύ.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως οι χειρότεροι από όλους είναι οι γονείς που σε πρήζουν να κάνεις παιδί επειδή απλά "κι εγώ πότε θα δω ένα εγγονάκι;"

Έλεος δηλαδή, σου ζητάει να φέρεις έναν άνθρωπο στον κόσμο για να καλύψει την απίστευτα εγωιστική του ανάγκη να δει εγγονάκι. Τραγικά πράγματα.

Οι χειρότεροι είναι αυτοί που γίνονται γονείς επειδή τους πρήζουν οι γονείς τους ότι θέλουν εγγόνι!
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
[/QUOTE]
Οι χειρότεροι είναι αυτοί που γίνονται γονείς επειδή τους πρήζουν οι γονείς τους ότι θέλουν εγγόνι!
Καλά, αν κάνει κανείς παιδί μόνο γι'αυτό το λόγο είναι ο ορισμός του κοινωνικά ανεύθυνου.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κρίμα γιατι η μόνη που δεν δέχεσαι άλλες απόψεις εδώ είσαι εσύ.
Οκ !
Άποψη σου ,θα το έχω υπόψην μου αλλά σε παρακαλώ πολύ μην καθρεπτιζεις συμπεριφορές για να δικαιολογήσουμε αλλά μια φορά τα αδικαιολόγητα ?

Κάποιος πάτησε σε ένα ποστ μου για να εκφράσει την μη αποδοχή της στην άποψη μου 😉

Άλλωστε εδώ και λίγο καιρό που παρακολουθώ και παλιά θέματα ΜΟΝΟ μη αποδοχή της διαφορετικότητας διαβάζω και μάντεψε ..δεν ήμουν καν μέλος ακόμα !

Άντε Χριστινάκι είπαμε κουράζει αυτό καλό μου να πούμε και κάτι άλλο πάνω σε αυτή την οπτική 😉
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top