Τι θέλουν οι γυναίκες;

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Εγώ ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιες γυναίκες είναι 100% σίγουρες ότι θέλουν παιδιά και το έχουν πάρει απόφαση από μικρή ηλικία. Και μάλιστα όχι ένα αλλά και παραπάνω. Μου φαίνεται τρελό.

Δεν υπάρχει λογική εξήγηση, απλώς ξέρεις ότι το θέλεις. Να το θέσω απλά, όταν ήμουν μικρό κοριτσάκι, κάθε φορά που έβλεπα μωρό αντί να σκεφτώ ότι θέλω μικρό αδερφάκι, σκεφτόμουν ότι θέλω να μεγαλώσω και να κάνω δικό μου μωρό. Κάθε άνθρωπος βρίσκει τη συγκίνηση αλλού, εμένα πχ μου φαίνεται πολύ κενή και θλιβερή μια ζωή εστιασμένη μόνο στην καριέρα και την επαγγελματική ανέλιξη ενώ κάποια άλλη γυναίκα νιώθει ολοκληρωμένη με αυτό.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχει λογική εξήγηση, απλώς ξέρεις ότι το θέλεις. Να το θέσω απλά, όταν ήμουν μικρό κοριτσάκι, κάθε φορά που έβλεπα μωρό αντί να σκεφτώ ότι θέλω μικρό αδερφάκι, σκεφτόμουν ότι θέλω να μεγαλώσω και να κάνω δικό μου μωρό. Κάθε άνθρωπος βρίσκει τη συγκίνηση αλλού, εμένα πχ μου φαίνεται πολύ κενή και θλιβερή μια ζωή εστιασμένη μόνο στην καριέρα και την επαγγελματική ανέλιξη ενώ κάποια άλλη γυναίκα νιώθει ολοκληρωμένη με αυτό.
Ακριβώς αυτό !
Όταν το θέλεις δεν χωράει καμία αμφισβήτηση γιατί ενω ξέρεις ότι είναι πολύ δύσκολο, Παρ όλο αυτό είσαι διατεθειμένη να κάνεις πολλές παραχωρήσεις - υποχωρήσεις όσο αφορά τον πρώτο καιρό για να το ζήσεις .

Αδιανόητη η ζωή μου χωρίς τα παιδιά και μόνο με την δουλειά .
Πόσο να δουλεύεις και πόσο να γεμίζεις τον χρόνο σου με υλικά πράγματα .

Βέβαια εδώ έρχεται πάλι και η επιλογή του καθενός μας ως προς τι τον ευχαριστεί .
Άλλος θέλει να γίνεται συλλέκτης υλικών πραγμάτων και άλλος συναισθηματικών .

Όσο για εμένα προσωπικά μου φαίνεται τρελό μια γυναίκα να μην θέλει καθόλου ένα παιδί άλλο τόσο τρελό φαίνεται για μια άλλη γυναίκα η δική μου επιλογή να γίνω μικρή μητέρα !
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αδιανόητη η ζωή μου χωρίς τα παιδιά και μόνο με την δουλειά .
Πόσο να δουλεύεις και πόσο να γεμίζεις τον χρόνο σου με υλικά πράγματα .
Δηλαδή όποιος δεν έχει παιδιά μόνο δουλεύει και αγοράζει υλικά αγαθά;Δεν νομίζω.

Βέβαια εδώ έρχεται πάλι και η επιλογή του καθενός μας ως προς τι τον ευχαριστεί .
Άλλος θέλει να γίνεται συλλέκτης υλικών πραγμάτων και άλλος συναισθηματικών .
Δηλαδή συναισθήματα σου προκαλούν μόνο τα παιδιά και αν δεν έχεις παιδιά δεν έχεις συναισθήματα απο άλλες καταστάσεις ή ανθρώπους και το μόνο που κάνεις είναι να γεμίζεις το κενό με υλικά αγαθά;
Θέλω πάρα πολύ να μάθω προς τι αυτός ο διαχωρισμός μεταξύ συναισθημάτων και υλικών αγαθών.
Στην ζωή υπάρχουν πολλές συγκινήσεις και συναισθήματα που δεν έχουν να κάνουν με τα παιδιά.Η άποψή μου είναι πως αυτή η γνώμη είναι προκατάληψη όσων κάναν παιδιά επειδή δεν γνωρίζουν πως θα ήταν η ζωή τους χωρίς αυτά και έτσι τα θεωρούν ικανή και αναγκαία συνθήκη για συναισθηματική πληρότητα και ευτυχία.(Για κανέναν λόγο).
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
. Κάθε άνθρωπος βρίσκει τη συγκίνηση αλλού, εμένα πχ μου φαίνεται πολύ κενή και θλιβερή μια ζωή εστιασμένη μόνο στην καριέρα και την επαγγελματική ανέλιξη ενώ κάποια άλλη γυναίκα νιώθει ολοκληρωμένη με αυτό.
Θεωρώ ότι υπάρχουν πολλές γυναίκες που δεν έκαναν παιδιά και ο λόγος δεν ήταν η επαγγελματική ανέλιξη. Μπορεί απλά να μην γούσταραν να κάνουν παιδιά και να είχαν μια χαρά γεμάτη ζωή χωρίς να εστιάζουν μόνο στην καριέρα τους.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Α
Η άποψή μου είναι πως αυτή η γνώμη είναι προκατάληψη όσων κάναν παιδιά επειδή δεν γνωρίζουν πως θα ήταν η ζωή τους χωρίς αυτά και έτσι τα θεωρούν ικανή και αναγκαία συνθήκη για συναισθηματική πληρότητα και ευτυχία.
Ακριβώς. Γιατί όταν έχεις καριέρα και κάνεις ταξίδια κλπ μπορείς να παραιτηθείς από αυτά για να κάνεις παιδί, ενώ όταν έχεις παιδί δεν μπορείς να πεις "οκ τελικά δε μού δίνει χαρά το παιδί, πάρτε το πίσω και δώστε μου καριέρα, ταξίδια, γκόμενους, φίλους κλπ".

201904131854197799-1000x525.jpg

:oops:
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α

Ακριβώς. Γιατί όταν έχεις καριέρα και κάνεις ταξίδια κλπ μπορείς να παραιτηθείς από αυτά για να κάνεις παιδί, ενώ όταν έχεις παιδί δεν μπορείς να πεις "οκ τελικά δε μού δίνει χαρά το παιδί, πάρτε το πίσω και δώστε μου καριέρα, ταξίδια, γκόμενους, φίλους κλπ".

View attachment 83741
:oops:
Σαν το argument που ακούω όταν δηλώνω πως δεν θελω να κανω παιδια ποτέ: Κι αν το μετανιώσεις;
Και απαντάω: τι θα γίνει αν κάνω και το μετανιώσω μετα;

Suicide done all wrong.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,978 μηνύματα.
Πάμε να δουμε μερικά λάθη στο τι θέλουν οι γυναίκες....

1. Διατυπώνουν κρίση για πραγματα που δεν έχουν ζήσει. Πχ που ξερεις εσυ αμα θα σε καλυπτει η όχι η τάδε σχέση.

2. Υπέρ ανάλυση - αχρείαστη ανάλυση... Δεν πας για να αγοράσεις πολυκατοικια στη τελική αν η σχέση δεν σε καλυπτει τη τερματίζεις.

3. Κακές εκτιμήσεις.... Το γεγονός ότι τον Χ τον γνώρισες από τη παρεα σου δεν δίνει καμια εγγυηση έναντι του Ψ που επιχείρησε να σε προσεγγισει σε ένα μπαρ.

4. Καλώς ήρθες στο κόσμο των 2 και όχι του 1. Δεν υπάρχει το " Εγώ λέω κάτι που με ενοχλεί και αν δεν το ακουσει ο άλλος γεια σας " Γιατί αυτό που εσένα ενοχλεί μπορεί να είναι κ μια μαλακια και ολόκληρη σορρυ κιολας... Σε μια σχέση γίνονται καποιες συγκλίσεις εκατέρωθεν αλλιώς μείνε μόνη η μόνος σου.

5. Δεν υπάρχει υπομονή.... Κατανόηση και στήριξη. Το γεγονός ότι κάτι δεν παει όπως θέλουμε τώρα κ ο άλλος σου λέει ότι θα το διορθώσει δεν σημαίνει πως θα πηγαινει το ίδιο σκατα κ μετα απο ενα μηνα.

6. Όταν ο άλλος σου λέει κάτι μπορεί να το λέει για καλό σου για να βελτιωθείς σε κάτι κ όχι απαραίτητα επειδή θέλει να σε χειριστεί... Να σε χειριστεί για ποιο λόγο ;

7. Μην εισαι πολυ απαιτητική εξαρχής άνθρωπος είναι όπως κ εσυ... Πχ μην έχεις απαιτήσεις ο άλλος να μένει μόνος του όταν εσυ δεν μένεις... Μην έχεις απαίτηση ο άλλος να χει νέο αμάξι όταν εσυ δεν έχεις... Και αλλά πολλα. Αυτό σημαίνει ισότητα. Και όχι ισότητα που σε βολευει.

8. Μην του μιλάς για άλλους.... Μην του λες για τον πρωην σου. Δεν τον ενδιαφέρει κ αν δεν τον ξεπέρασες πηγαινε βρες τον. Επίσης δεν τον νοιάζει με ππιον κοιμήθηκες προχθες πριν γνωριστειτε.

9. Η σχέση είναι συμπόρευση και συντροφικοτητα δεν είναι ουτε στρατός να δίνουμε σε όλα αναφορά ουτε φυλακη. Θα παει να κάνει ένα γυμναστήριο... Θα βγει με έναν φίλο για ένα καφέ που χώρισε κ θέλει στήριξη δεν είναι όλες οι ώρες ίδιες να πας κ εσυ μαζί ξανά κ ξανά.... Δεν θα στο πει αλλά κατάλαβε το από μόνη σου.

10. Διάβασε όλα τα παραπανω !

Μην πεσετε να με φάτε δεν θα απαντήσω. Αυτή τη φορά το πηρα το μάθημα και δεν ξανατρώω μπαν. Απλά ωμές αλήθειες που πιστευουν κ άλλοι.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή όποιος δεν έχει παιδιά μόνο δουλεύει και αγοράζει υλικά αγαθά;Δεν νομίζω.


Δηλαδή συναισθήματα σου προκαλούν μόνο τα παιδιά και αν δεν έχεις παιδιά δεν έχεις συναισθήματα απο άλλες καταστάσεις ή ανθρώπους και το μόνο που κάνεις είναι να γεμίζεις το κενό με υλικά αγαθά;
Θέλω πάρα πολύ να μάθω προς τι αυτός ο διαχωρισμός μεταξύ συναισθημάτων και υλικών αγαθών.
Στην ζωή υπάρχουν πολλές συγκινήσεις και συναισθήματα που δεν έχουν να κάνουν με τα παιδιά.Η άποψή μου είναι πως αυτή η γνώμη είναι προκατάληψη όσων κάναν παιδιά επειδή δεν γνωρίζουν πως θα ήταν η ζωή τους χωρίς αυτά και έτσι τα θεωρούν ικανή και αναγκαία συνθήκη για συναισθηματική πληρότητα και ευτυχία.(Για κανέναν λόγο).
Βλέπεις πόσο εύκολο είναι να παρεξηγήσεις κάποιον ?

Συλλέκτης συναισθημάτων είπα .
Υπάρχουν χίλιοι δυο λόγοι για να αντλεις συναισθήματα .
Ένας από αυτούς είναι ΚΑΙ τα παιδιά που ως σήμερα είναι το σημαντικότερο για εμένα ,όχι για όλους 😉

Δεν είπα ότι μόνο είναι τα παιδιά ..

Γιατί λαμβανεται πάντα τα πράγματα με αρνητικοτητα ?

Θα ήταν τουλάχιστον ασεβεια από εμένα να έλεγα κάτι τέτοιο και να ακυρώνω άλλου είδους συναισθήματα .
Ειδικά για τις γυναίκες που δεν μπορούν .

Ας είμαστε λιγάκι ποιο προσεκτικοί στο τι συμπεράσματα βγάζουμε πριν εκφράσουμε την άποψη μας 😉

Καλά να περνάς στις διακοπές σου 😘
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί λαμβανεται πάντα τα πράγματα με αρνητικοτητα ?
Που ακριβώς ήταν η αρνητικότητα σε αυτό που είπα; Σου παρέθεσα ακριβώς όσα έγραψες.
Ας είμαστε λιγάκι ποιο προσεκτικοί στο τι συμπεράσματα βγάζουμε πριν εκφράσουμε την άποψη μας
Έχεις ενα ολόκληρο κατεβατό και λες υλικά αγαθά vs συναισθήματα.Δεν θεωρώ πως παρεξήγησα κάπου αυτό που έγραψες.
Πόσο να δουλεύεις και πόσο να γεμίζεις τον χρόνο σου με υλικά πράγματα .
Άλλος θέλει να γίνεται συλλέκτης υλικών πραγμάτων και άλλος συναισθηματικών .



Παρόλα αυτά αν θές να γίνεσαι πιο σαφής εσύ, καλό θα ήταν να αποτυπώνεις ακριβώς όσα πιστεύεις επειδή με όσα γράφεις βγαίνουν και κάποια λογικά συμπεράσματα.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,778 μηνύματα.
Τα παιδιά είναι ωραία, η ευτυχία της ζωής, αλλά ποιος σηκώνει τέτοια ευθύνη; Εδώ δεν μπορούμε να φέρουμε βόλτα τον εαυτό μας :(
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κι αν έχω υποφέρει τόσο στη ζωή, γιατί να φέρω κι άλλον έναν άνθρωπο να υποφέρει :'(
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σαν το argument που ακούω όταν δηλώνω πως δεν θελω να κανω παιδια ποτέ: Κι αν το μετανιώσεις;
Και απαντάω: τι θα γίνει αν κάνω και το μετανιώσω μετα;

Suicide done all wrong.
Σε εμάς τους άνδρες συχνά λένε: καλύτερα να μετανιώνεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες! Δεν ξέρω αν υπάγεται στην ίδια περίπτωση.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Που ακριβώς ήταν η αρνητικότητα σε αυτό που είπα; Σου παρέθεσα ακριβώς όσα έγραψες.

Έχεις ενα ολόκληρο κατεβατό και λες υλικά αγαθά vs συναισθήματα.Δεν θεωρώ πως παρεξήγησα κάπου αυτό που έγραψες.





Παρόλα αυτά αν θές να γίνεσαι πιο σαφής εσύ, καλό θα ήταν να αποτυπώνεις ακριβώς όσα πιστεύεις επειδή με όσα γράφεις βγαίνουν και κάποια λογικά συμπεράσματα.
Σαφέστατη ήμουν Χριστίνα με τον όρο συλλέκτης συναισθημάτων .

Δεν νομίζω να υπάρχει άλλη έκφραση πιο σαφές από αυτή που δεν δείχνει την αποκλειστικότητα ενός συναισθήματος .
Γι'αυτό μίλησα για αρνητικοτητα ,γιατί ακριβώς πάτησες σε τελείως λάθος κομμάτι για να πεις όλο αυτό !

Για εμένα τα υλικά δεν έχουν καμία σχέση με τα συναισθήματα .
Αν ένας άνθρωπος είναι ευτυχισμένος , τον εξιταρει ,ηδονιζεται και γενικά αντλεί ευχαριστηση ΜΟΝΟ από τα υλικά αγαθά είναι προσωπική του στάση όπως και αυτή είναι η δική μου .

Γιατί πρέπει να απολογηθω ή να δικαιολογηθω και για αυτό εφόσον κρίνεται ?

Για εμένα το ξαναλέω τα παιδιά είναι ότι καλύτερο έχω ζήσει μέχρι σήμερα ως γυναίκα ,τίποτα δεν συγκρίνεται με αυτό και τίποτε δεν μπορεί να το αντικαταστήσει .
Άλλωστε δεν είμαι μόνο εγώ που το νιώθω αυτό ,οποία μητέρα ή υποψήφια μητέρα ή αγωνιζόμενη να γίνει μητέρα ρωτήσεις ΑΥΤΟ θα σου απαντήσει.🙂

Αν υπάρχει καλύτερο συναίσθημα από αυτό είμαι έτοιμη να το δεχτώ ...
Με όσους μεγαλύτερους έχω κάνει αυτή την συζήτηση μου είπαν ότι όταν έρθει να πάρεις αγκαλιά το παιδί του παιδιού σου θα δεις ότι υπάρχει ακόμα μεγαλύτερο !
Μακάρι να το ζήσω και αυτό !

Από δουλειά σπίτια αυτοκίνητα και οτιδήποτε άλλο υλικό δεν νομίζω να έχω κάτι παραπάνω να ζήσω ,μιας που είμαι απόλυτη ικανοποημενη και ευγνώμων με αυτά που έχω και δεν προσδοκώ κάτι άλλο γιατί μετά θα αγγίζω τα όρια της πλεονεξίας και δεν θα μου αρέσω καθόλου σαν χαρακτήρας 😉
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα παιδιά είναι ωραία, η ευτυχία της ζωής, αλλά ποιος σηκώνει τέτοια ευθύνη; Εδώ δεν μπορούμε να φέρουμε βόλτα τον εαυτό μας :(
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κι αν έχω υποφέρει τόσο στη ζωή, γιατί να φέρω κι άλλον έναν άνθρωπο να υποφέρει :'(
Αν έχεις υποφέρει τόσο στην ζωή σου καλό μου και καταφέρεις και σταθείς μόνος σου στα πόδια σου ,πίστεψέ με θα είσαι ο καλύτερος γονιός που θα μπορούσες να γίνεις γιατί ακριβώς ξέρεις να αντέχεις ,να δίνεις αγάπη και το κυριότερο ήδη έχεις αντιληφθεί αυτό που λες "η ευτυχία της ζωής " .

Μέσα από αυτά αντιλβανεσαι πλήρως πως γίνεται να χαμογελάς και με το πιο απλό πράγμα 🙏😉
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε εμάς τους άνδρες συχνά λένε: καλύτερα να μετανιώνεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες! Δεν ξέρω αν υπάγεται στην ίδια περίπτωση.
Δεν υπάγεται στην ίδια περίπτωση.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε εμάς τους άνδρες συχνά λένε: καλύτερα να μετανιώνεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες! Δεν ξέρω αν υπάγεται στην ίδια περίπτωση.
Καμία σχέση με όλο αυτό .

Αν μετανοιωσεις για ένα παιδί τι γίνεται ?

Επιστροφές δεν δέχονται ...
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άλλωστε δεν είμαι μόνο εγώ που το νιώθω αυτό ,οποία μητέρα ή υποψήφια μητέρα ή αγωνιζόμενη να γίνει μητέρα ρωτήσεις ΑΥΤΟ θα σου απαντήσει

Ποιός θα παραδεχόταν πως το έχει μετανιώσει; Ιδίως για μια μάνα είναι απόλυτα κοινωνικά όχι απλά κατακριτέο αλλά καταδικαστέο.Παρόλα αυτά, υπάρχουν αμέτρητες χιλιάδες ιστορίες που τις γράφουν μητέρες ανώνυμα στο ίντερνετ και λένε πως σιχαίνονται τον ρόλο τους ως μάνα, τους λείπει η ζωή που είχαν πρίν και το εχουν μετανιώσει στο 100%.Και οχι, οποιον και να ρωτήσω δεν θα μου πει ΑΥΤΟ.
Από δουλειά σπίτια αυτοκίνητα και οτιδήποτε άλλο υλικό δεν νομίζω να έχω κάτι παραπάνω να ζήσω ,μιας που είμαι απόλυτη ικανοποημενη και ευγνώμων με αυτά που έχω και δεν προσδοκώ κάτι άλλο γιατί μετά θα αγγίζω τα όρια της πλεονεξίας και δεν θα μου αρέσω καθόλου σαν χαρακτήρας
Εδώ πάλι μιλάς για τα υλικά αγαθά και κάπου εδώ κουράζομαι πάρα πολύ,μιας και για σένα είναι πάλι ο διαχωρισμός υλικά αγαθά vs παιδιά και αγάπη προς την οικογένεια.
Θα σου παραθέσω εγώ λοιπόν τι εννοώ οταν λέω συναίσθημα και αγάπη που δεν πηγάζει απο παιδιά.
Η ελευθερία για εμένα είναι νούμερο 1 παράγοντας που δεν θα στερούσα απο τον εαυτό μου για κανέναν λόγο.
Η δυνατότητα να ξεκινήσω μια νέα ζωή χωρίς να δώσω λογαριασμό σε κανέναν και τίποτα.
Η ψυχική μου υγεία χωρίς να αγχώνομαι συνεχώς για ένα μωρό και το τί κάνει για όλη μου την ζωή μιας και το άγχος της μάνας δεν φεύγει όταν μεγαλώνει το παιδί για κανέναν λόγο.Πάντα θα αγχώνεσαι και θα νοιάζεσαι για αυτό.
Η δυνατότητα να κάνω νέους φίλους και να δημιουργήσω ουσιαστικές σχέσεις με ανθρώπους που ταιριάζουν τα μυαλά μας και κάνουμε ωραίες και ποιοτικές συζητήσεις (με βάση τα δικά μου στάνταρς)χωρίς να μου μιλάνε για τον γάμο τους και τα παιδιά τους συνεχώς πράγμα που γίνεται στις μαμαδοπαρέες ή ζευγαροπαρέες. (τουλάχιστον απωθητικό)
Όλα μου τα λεφτά θα πηγαίνουν σε εμένα και ανεξάρτητα με την δική σου ή την δική μου οικονομική δυνατότητα ο μέσος άνθρωπος στερείται με την ευρύτερη έννοια του όρου ώστε να κάνει παιδιά και να τους χαρίσει όσα θέλουν.Λεφτά που θα μπορούσε ο καθένας να είχε επενδύσει στον εαυτό του, στην ποιότητα ζωής του και σε αναρίθμητες δραστηριότητες που κυριολεκτικά δεν έχουν τέλος.
Για εμένα ο ύπνος και η ξεκούραση είναι top priority, πράγματα που χαιρετάς ιδίως στην βρεφική ηλικία των παιδιών μαζί με όλο το απίστευτο ψυχοσωματικό στρές που υποβάλλεις τον εαυτό σου.
Είναι πράγματα που για εμένα ειναι αδιαπραγμάτευτα.
Προσωπικά δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ να παίζω με παιχνίδια μωρών που υποβιβάζουν την νοημοσύνη μου.Θέλω τον χρόνο αυτόν να κάνω challenge το δικό μου μυαλό.

Αυτά εν ολίγοις.
Κάπου εδώ θέλω να σου πω πως δεν προσπαθώ να κάνω καμία σύγκριση, παρέθεσα τον λόγο για τον οποίο εγώ δεν τα θέλω.Και όπως τα βλέπεις είναι αρκετά εγωκεντρικοί όλοι οι λόγοι.Αλλά αυτή είμαι εγώ, και θέλω στην μια ζωή που μου δόθηκε να την αξιοποιήσω για εμένα και όπως θέλω εγώ.Αν εσύ βρίσκεις χαρά σε κάτι άλλο είναι απολύτως λογικό.Εσύ ξέρεις τι σε έκανε χαρούμενη και τι θέλεις απο την ζωή σου.

Αυτά γιατί δεν είναι η ζωή αμάξια,πισίνες και πάρτι ή παιδιά και χαρούμενες οικογενειακές στιγμές.Υπάρχουν πολλές γκρίζες ζώνες ενδιάμεσα για τις οποίες κανείς δεν μιλάει.Ή σχεδόν κανείς.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιός θα παραδεχόταν πως το έχει μετανιώσει; Ιδίως για μια μάνα είναι απόλυτα κοινωνικά όχι απλά κατακριτέο αλλά καταδικαστέο.Παρόλα αυτά, υπάρχουν αμέτρητες χιλιάδες ιστορίες που τις γράφουν μητέρες ανώνυμα στο ίντερνετ και λένε πως σιχαίνονται τον ρόλο τους ως μάνα, τους λείπει η ζωή που είχαν πρίν και το εχουν μετανιώσει στο 100%.Και οχι, οποιον και να ρωτήσω δεν θα μου πει ΑΥΤΟ.

Εδώ πάλι μιλάς για τα υλικά αγαθά και κάπου εδώ κουράζομαι πάρα πολύ,μιας και για σένα είναι πάλι ο διαχωρισμός υλικά αγαθά vs παιδιά και αγάπη προς την οικογένεια.
Θα σου παραθέσω εγώ λοιπόν τι εννοώ οταν λέω συναίσθημα και αγάπη που δεν πηγάζει απο παιδιά.
Η ελευθερία για εμένα είναι νούμερο 1 παράγοντας που δεν θα στερούσα απο τον εαυτό μου για κανέναν λόγο.
Η δυνατότητα να ξεκινήσω μια νέα ζωή χωρίς να δώσω λογαριασμό σε κανέναν και τίποτα.
Η ψυχική μου υγεία χωρίς να αγχώνομαι συνεχώς για ένα μωρό και το τί κάνει για όλη μου την ζωή μιας και το άγχος της μάνας δεν φεύγει όταν μεγαλώνει το παιδί για κανέναν λόγο.Πάντα θα αγχώνεσαι και θα νοιάζεσαι για αυτό.
Η δυνατότητα να κάνω νέους φίλους και να δημιουργήσω ουσιαστικές σχέσεις με ανθρώπους που ταιριάζουν τα μυαλά μας και κάνουμε ωραίες και ποιοτικές συζητήσεις (με βάση τα δικά μου στάνταρς)χωρίς να μου μιλάνε για τον γάμο τους και τα παιδιά τους συνεχώς πράγμα που γίνεται στις μαμαδοπαρέες ή ζευγαροπαρέες. (τουλάχιστον απωθητικό)
Όλα μου τα λεφτά θα πηγαίνουν σε εμένα και ανεξάρτητα με την δική σου ή την δική μου οικονομική δυνατότητα ο μέσος άνθρωπος στερείται με την ευρύτερη έννοια του όρου ώστε να κάνει παιδιά και να τους χαρίσει όσα θέλουν.Λεφτά που θα μπορούσε ο καθένας να είχε επενδύσει στον εαυτό του, στην ποιότητα ζωής του και σε αναρίθμητες δραστηριότητες που κυριολεκτικά δεν έχουν τέλος.
Για εμένα ο ύπνος και η ξεκούραση είναι top priority, πράγματα που χαιρετάς ιδίως στην βρεφική ηλικία των παιδιών μαζί με όλο το απίστευτο ψυχοσωματικό στρές που υποβάλλεις τον εαυτό σου.
Είναι πράγματα που για εμένα ειναι αδιαπραγμάτευτα.
Προσωπικά δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ να παίζω με παιχνίδια μωρών που υποβιβάζουν την νοημοσύνη μου.Θέλω τον χρόνο αυτόν να κάνω challenge το δικό μου μυαλό.

Αυτά εν ολίγοις.
Κάπου εδώ θέλω να σου πω πως δεν προσπαθώ να κάνω καμία σύγκριση, παρέθεσα τον λόγο για τον οποίο εγώ δεν τα θέλω.Και όπως τα βλέπεις είναι αρκετά εγωκεντρικοί όλοι οι λόγοι.Αλλά αυτή είμαι εγώ, και θέλω στην μια ζωή που μου δόθηκε να την αξιοποιήσω για εμένα και όπως θέλω εγώ.Αν εσύ βρίσκεις χαρά σε κάτι άλλο είναι απολύτως λογικό.Εσύ ξέρεις τι σε έκανε χαρούμενη και τι θέλεις απο την ζωή σου.

Αυτά γιατί δεν είναι η ζωή αμάξια,πισίνες και πάρτι ή παιδιά και χαρούμενες οικογενειακές στιγμές.Υπάρχουν πολλές γκρίζες ζώνες ενδιάμεσα για τις οποίες κανείς δεν μιλάει.Ή σχεδόν κανείς.
Ρε συ Χριστίνα ποιος ο λόγος για όλα αυτά ?
Είπα εγώ κάπου το αντίθετο ?
Άλλο ένα άτοπο κατεβατω και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο ..

Εσυ ήρθε και πάτησες πάνω στα δικά μου .
Απερριψα εγώ τον εγωκεντρισμό σου ?

Για εμένα πολλά από τα δικά σου είναι ανούσια και τελείως άτοπα .
Ένα μόνο θα σου πω ..
Πολλά από αυτά που λες δεν τα αναιρεί ένα παιδί και τα λεφτά που ξοδεύεις για αυτά είναι τα λιγότερα όταν αποφασίζεις να τα φέρεις στο κόσμο .

Αν σκέφτεσαι έτσι για εμένα καλύτερα είναι να παραμείνεις στις απόψεις σου ,γιατί ακριβώς υπάρχουν οι μητέρες που ανέφερες και έχουν πάνω κάτω τις απόψεις τις δικές σου και στην πορεία δεν μπορούν να υποστηρίξουν την απόφαση τους και καταλήγουν σε όλο αυτό .

Αν είναι δυνατόν να μιλάω για χρήματα και για σπατάλη όταν μιλάω για ένα παιδί ,για εμένα αυτό είναι τουλάχιστον λυπηρό 😔

Γιατί νομίζεις ότι λέμε ότι όλες οι γυναίκες δεν εχουν γεννηθεί για να γίνουν μανουλες .
Εγώ υποστηρίζω πολύ περισσότερο αυτές που τον έχουν αντιληφθεί και το κάνουν πράξη ,παρα αυτές που εν ελαφρά την καρδίαν φέρνουν ένα παιδί στον κόσμο και μετά βλέπουν ότι δεν μπορούν ..

Αυτά και πραγματικά κουράζει όλη αυτή η αρνητικοτητα και η κριτική που γίνεται σε κάποιον που δεν έχει τα ίδια θέλω με τα δικά σου -σας.

Το λέμε ,το ξαναλέμε, να σεβόμαστε την διαφορετικότητα του άλλου αλλά βρε Χριστινάκι μην παταμε και παρεηνευουμεν κείμενα για να βγάλουμε κάτι άλλο .

Ήμουν σαφέστατη το ξαναλέω αλλά εσύ συνεχίζεις ..
Αν δεν το αντιλαμβάνεσαι δεν φταίω εγώ 🙂

Είμαι σύμφωνη μαζί σου !
Ζήσε την ζωή σου , ξόδευε τα λεφτά σου όπου θες μόνο για εσένα και άσε και όλες εμάς να επενδύουμε σε αυτά που έχουμε και είμαστε και εμείς καλά !

Πάντως προτεραιότητα στην σημασία των συναισθημάτων μου δεν θα μου βάλουν κανένος τα θέλω, μόνο τα δικά μου και ας μην τα δέχεστε


Κοινό αποτέλεσμα δεν έχουμε ?
Γιατί να διαφωνούμε ?😉

Άντε πάμε παρακάτω !
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν σκέφτεσαι έτσι για εμένα καλύτερα είναι να παραμείνεις στις απόψεις σου ,γιατί ακριβώς υπάρχουν οι μητέρες που ανέφερες και έχουν πάνω κάτω τις απόψεις τις δικές σου και στην πορεία δεν μπορούν να υποστηρίξουν την απόφαση τους και καταλήγουν σε όλο αυτό .
Μα μόλις έγραψα οτι αυτοί ακριβώς είναι οι λόγοι που δεν θέλω να κάνω παιδιά;
Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση πάντως.

Αν είναι δυνατόν να μιλάω για χρήματα και για σπατάλη όταν μιλάω για ένα παιδί ,για εμένα αυτό είναι τουλάχιστον λυπηρό
Για εμένα ξέρεις τι είναι λυπηρό;Να κάνεις παιδί και να μην έχεις στον ήλιο μοίρα απο άποψη χρημάτων.Πράγμα που βλέπω συνέχεια.
Και υποπτεύομαι πως κάπως έτσι πήραν την απόφαση να το κάνουν, με μιά τέτοια πρόταση.
Αυτά και πραγματικά κουράζει όλη αυτή η αρνητικοτητα και η κριτική που γίνεται σε κάποιον που δεν έχει τα ίδια θέλω με τα δικά σου -σας.
Το λέμε ,το ξαναλέμε, να σεβόμαστε την διαφορετικότητα του άλλου αλλά βρε Χριστινάκι μην παταμε και παρεηνευουμεν κείμενα για να βγάλουμε κάτι άλλο .
Ζήσε την ζωή σου , ξόδευε τα λεφτά σου όπου θες μόνο για εσένα και άσε και όλες εμάς να επενδύουμε σε αυτά που έχουμε και είμαστε και εμείς καλά !
Να τα διαβάζουμε μέχρι τέλους τα κείμενα όμως ναι;

Κάπου εδώ θέλω να σου πω πως δεν προσπαθώ να κάνω καμία σύγκριση, παρέθεσα τον λόγο για τον οποίο εγώ δεν τα θέλω.Και όπως τα βλέπεις είναι αρκετά εγωκεντρικοί όλοι οι λόγοι.Αλλά αυτή είμαι εγώ, και θέλω στην μια ζωή που μου δόθηκε να την αξιοποιήσω για εμένα και όπως θέλω εγώ.Αν εσύ βρίσκεις χαρά σε κάτι άλλο είναι απολύτως λογικό.Εσύ ξέρεις τι σε έκανε χαρούμενη και τι θέλεις απο την ζωή σου.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ να παίζω με παιχνίδια μωρών που υποβιβάζουν την νοημοσύνη μου.Θέλω τον χρόνο αυτόν να κάνω challenge το δικό μου μυαλό.
Ειλικρινά μου έχει καρφωθεί στο μυαλό η εικόνα της Πάολα Μπράτσο να τα λέει αυτά με πολύ σκυλέ υφάκι.

Τώρα, και στα σοβαρά, τα μωρά και τα μικρά παιδιά χρησιμοποιούν πολύ τη συμβολική γλώσσα και, μπορεί να σου αποτελέσει έκπληξη ότι χρειάζεται αρκετές δεξιότητες για να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις όλα αυτά εποικοδομητικά.

Παιδιοψυχολόγοι, κοινωνικοί λειτουργοί που ασχολούνται με παιδιά αλλά και αυτοί της προσχολικής αγωγής μπορούν να στο επιβεβαιώσουν. Είχα συμμετάσχει και σε σχετικό σεμινάριο για την αξία του παιχνιδιού για το παιδί.

Βέβαια, εντάξει, σαν γονέας χάνει το ενδιαφέρον του και γίνεται έως και κουραστικό. Εκτός από αυτούς που αγαπάνε τα παιδιά και θέλουν να έχουν.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Θεωρώ ότι υπάρχουν πολλές γυναίκες που δεν έκαναν παιδιά και ο λόγος δεν ήταν η επαγγελματική ανέλιξη. Μπορεί απλά να μην γούσταραν να κάνουν παιδιά και να είχαν μια χαρά γεμάτη ζωή χωρίς να εστιάζουν μόνο στην καριέρα τους.

Είπα "π.χ.".
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα μόλις έγραψα οτι αυτοί ακριβώς είναι οι λόγοι που δεν θέλω να κάνω παιδιά;
Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση πάντως.


Για εμένα ξέρεις τι είναι λυπηρό;Να κάνεις παιδί και να μην έχεις στον ήλιο μοίρα απο άποψη χρημάτων.Πράγμα που βλέπω συνέχεια.
Και υποπτεύομαι πως κάπως έτσι πήραν την απόφαση να το κάνουν, με μιά τέτοια πρόταση.



Να τα διαβάζουμε μέχρι τέλους τα κείμενα όμως ναι;
Τα διαβάζω καλό μου εσύ τα αντιλαμβάνεσαι διαφορετικά και ΠΑΝΤΑ παρουσιάζεις την αρνητική πλευρά σε ΟΛΑ ,αλλά και αυτός είναι ένας τρόπος για να εδραιώσεις την άποψη σου ,δεν είναι όμως όλα μαύρα ...

Είπαμε υπάρχουν μητέρες που δεν είναι άξιες ..
Τι να κάνουμε να γίνουμε βωμός θυσιασμου για όλες αυτές ?

Εγώ όχι ,ούτε κατά διάνοια και δεν με νοιάζει στην τελική,αυτές οι γυναίκες έχουν και ένα συνένοχο σε όλο αυτό ..
Έναν άντρα που μονίμως νιπτει τας χείρας του γιατί το παιδί μονη της η άλλη το έκανε ...

Δεν θέλεις να γίνεις μάνα το καταλάβαμε και το σέβομαι !
Για εμένα όμως ,ως γυναίκα αυτή είναι η ομορφότερη οπτική μου ,η μητρότητα ,ότι πιο ιερό και ότι πιο όμορφο έχω και δεν το μετανιωσα ούτε δευτερόλεπτο και δεν θα σταματήσω να το υποστηρίζω .
Άλλωστε είναι μια εμπειρία που πολλές τις άλλαξε μόνο όταν την έζησαν ή βρήκαν τον άνθρωπο που τις έκανε να θέλουν να την ζήσουν ,μην το ξεχνάμε και αυτό ..
Δεν είμαστε μόνες μας σε όλο αυτό και ξέρω πολύ καλά πως ούτε εγώ θα την ζούσα αν δεν τύχαινε να βρω κάποιον που να μπορεί να το στηρίξει ακόμα και αν δεν συνεχίζαμε να είμαστε μαζί και μετα τα παιδιά .

Ας το αφήσουμε όμως ναι?

Είμαστε δύο τελείως διαφορετικές προσωπικότητας πάνω σε αυτό .
Εμένα μου αρέσει αρκεί να γίνεται με σεβασμό η κατάθεση απόψεων της κάθε μία και όχι προς χάρην εντυπωσιασμού και υπερισχησεις 😘
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top