Κουβεντούλα για μαγειρική και δίαιτα

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.
Σήμερα ασιατικό μενού: γαριδούλες με λαχανικά στο γουοκ και basmati
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
πρέπει να κολυμπά;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


πώς τα κάνεις; Πάντα πικρά μου βγαίνουν. Έχω φαει σε εστιατόριο, ήταν υπέροχα! Πώς γίνονται;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόν τον μπακαλιάρο, τον προσπάθησα. Καλός έγινε, αλλά όχι όπως τον κάνουν όσοι ξέρουν. Κάποιο σφάλμα κάνω. Μάλλον το κολύμπι στο λάδι
Πάντως έβγαλα το συμπέρασμα, ότι το τηγάνισμα δεν είναι για εργαζόμενους και μέτρια προκομένους. 40 λεπτά τηγάνιζα και δυο ώρες ξεμύριζα, καθάριζα, έπλενα. Και πάλι όλα μύριζαν, Ρούχα, μαλλιά και όλη η γειτονιά!
:cleaning::giveup::drunk:
Εγώ έχω κόψει το τηγάνι προς πολλου... Για όλους αυτους τους λόγους!!!!

Τα παιρνω απο σκλαβενιτη στα βιολογικά το κουτάκι κι άπλα τα βραζω. Τα συγκεκριμένα όσες φορές τα έχω παρει δεν είναι πικρα. Τα βραζω αρκετή ώρα να πατιουνται με το πιρουνι. Μπόλικο λεμονι λάδι αλάτι! Ειμαι η μόνη που τα τρώω στο σπιτι σε κανέναν δεν αρέσουν!


Γαρίδες αγόρασα κι εγώ -πανακριβες ρε παιδι μου - τις κάνω σαγανάκι!

Καλη όρεξη!!! Ωραίο φαι!!!
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Εγώ δε μαγειρεύω αλλά η γιαγιά μου και με ρωτούσε τι να μαγειρέψει σήμερα . Εγώ της πρότεινα πατάτες γιαχνί.
Παλιά έβαζα φέτα αλλά τώρα παίρνουμε σπάνια φέτα λόγω της τιμής.

IMG_20240327_125312.jpg
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,822 μηνύματα.
Εγώ δε μαγειρεύω αλλά η γιαγιά μου και με ρωτούσε τι να μαγειρέψει σήμερα . Εγώ της πρότεινα πατάτες γιαχνί.
Παλιά έβαζα φέτα αλλά τώρα παίρνουμε σπάνια φέτα λόγω της τιμής.

View attachment 131073
Πατατες γιαχνι χωρίς φετα είναι σαν το σουβλάκι χωρις πατάτα!!

Στη λαϊκή δεν είναι πιο φθηνή; Ο σκλαβενιτης βγάζει μερικές προσφορές που και που

Εμένα μαρεσει πολύ και το κατίκι.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Πατατες γιαχνι χωρίς φετα είναι σαν το σουβλάκι χωρις πατάτα!!

Στη λαϊκή δεν είναι πιο φθηνή; Ο σκλαβενιτης βγάζει μερικές προσφορές που και που
πουλάνε φέτα στη λαϊκή; Νόμιζα όχι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λοιπον, εγώ σήμερα μαγείρεψα ένα υπέροχο σπανακόρυζο. Μόλις το έφαγα. :pleasantry:Μετά από κρέατα και τηγανητά, είπαμε σήμερα να κάνουμε αποτοξίνωση.
Έκανα τις εξής καινοτομίες: Έβαλα ολόκληρο μάτσο φρέσκα κρεμμυδια και ένα κόκκινο κρεμμυδι, σε 1 kg σπανάκι. Έβαλα πολλά μυρωδικά και έβαλα ένα φακελάκι τσάι μάραθο να βράσει μαζί. Έγινε νοστιμότατο

Α, επίσης τη σκορδαλιά, επειδή οι άντρες μου δεν αγαπούν το σκόρδο, την έκανα <φρεσκοκρεμμυδιά>. Δηλ έκανα κανονικά την πατατα λιωμένη, λεμόνι, ελαιόλαδο, αλάτι, πιπέρι και πριν τη σερβίρω της έβαλα βρεσκοκομμένο φρέσκο κρεμμυδάκι μπόλικο μπόλικο. Εμένα ομολογώ πως μ αρεσει η γνήσια σκορδαλιά. Οι άντρες όμως ενθουσιάστηκαν!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ δε μαγειρεύω αλλά η γιαγιά μου και με ρωτούσε τι να μαγειρέψει σήμερα . Εγώ της πρότεινα πατάτες γιαχνί.
Παλιά έβαζα φέτα αλλά τώρα παίρνουμε σπάνια φέτα λόγω της τιμής.

View attachment 131073
εμένα μ αρσεσουν οι πατατες γιαχνί και με καυτερη πιπεριά . Τσίλι πατάτα :hi:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Πατατες γιαχνι χωρίς φετα είναι σαν το σουβλάκι χωρις πατάτα!!

Στη λαϊκή δεν είναι πιο φθηνή; Ο σκλαβενιτης βγάζει μερικές προσφορές που και που

Εμένα μαρεσει πολύ και το κατίκι.
Γενικά εμείς ως οικογένεια δε τρώμε πολύ φέτα, δε μας λείπει κιόλας. Ίσως για τη σαλάτα θα βάλουμε φέτα αλλά πάλι σπάνια βάζουμε, στα φαγητά σχεδόν ποτέ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

πουλάνε φέτα στη λαϊκή; Νόμιζα όχι.
Εμένα που η μητέρα μου κάθε Σάββατο με τράβαγε για λαϊκή να κουβαλάω τα ψώνια, υπάρχουν λίγοι πάγκοι με τυροκομικά προϊόντα και πουλάνε και φέτα.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.
Πάντως αν παρακολουθείτε τις προσφορές πάντα υπάρχει φέτα γύρω στο 9+ ευρώ το κιλό
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Εγώ σήμερα μαγείρεψα φιλέτο κοτόπουλο στήθος με πατατούλες ψητές 😌

*Οι πατάτες άρπαξαν λίγο γιατί ξεχάστηκα, αλλά σώθηκαν*
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,637 μηνύματα.
Εγω μολις παρηγγειλα 2 πιτογυρα.:D
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Καλά, μόνο εγώ σιχαίνομαι να τρώω απ' έξω;🤢
Δεν θα φάω.. εκτός κι αν είναι μαγειρευτά. Προτιμώ να μείνω νηστική.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,637 μηνύματα.
Καλά, μόνο εγώ σιχαίνομαι να τρώω απ' έξω;🤢
Δεν θα φάω.. εκτός κι αν είναι μαγειρευτά. Προτιμώ να μείνω νηστική.
Και εγω σπανια παραγγελνω και ειδικα σουβλακια. Αμα ειναι να παραγγειλω θα παρω ή μαγειρευτο ή πιτσα. Απλα ειχα καιρο να φαω πιτογυρο.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1711549383500.png
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Έχω φίλο που δούλευε σε γνωστή αλυσίδα fast food (προφανώς δεν θα πω ποια) και μου έλεγε οτι το ποντίκι πήγαινε σύννεφο.🐭

Ποτέ δεν ξανά έφαγα μετά από αυτή την είδηση.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,637 μηνύματα.
Έχω φίλο που δούλευε σε γνωστή αλυσίδα fast food (προφανώς δεν θα πω ποια) και μου έλεγε οτι το ποντίκι πήγαινε σύννεφο.🐭

Ποτέ δεν ξανά έφαγα μετά από αυτή την είδηση.
Που να δεις τι τρως απο τα σουπερμαρκετ.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Έχω φίλο που δούλευε σε γνωστή αλυσίδα fast food (προφανώς δεν θα πω ποια) και μου έλεγε οτι το ποντίκι πήγαινε σύννεφο.🐭

Ποτέ δεν ξανά έφαγα μετά από αυτή την είδηση.
Κιμας απο βοδινο ποντικι ειναι ενας εξαιρετικος κιμας Εριφυλη και ακριβος.
Εγω δεν εχω θεμα με τις αλυσίδες αν μου κανει η γευση..αυτη που δεν μου κανει πλεον ειναι η Goudys..Ενω πολυ παλια ηταν η πρωτη επιλογη
Ακολουθουν ελεγχο ποιοτητας HACP
Οι παρασκευαστες ειναι πολλοι και θα διερευε βρωμα καταστροφικη για το μεγεθος τους και για τις επενδυσεις τους.
Και ο σεφ μαμαλακης χρονια πριν ειχε κανει ενα θεικο Greek Mc και ρωτηθηκε για την υγεινη των προιοντων και ειπε οτι δεν ειδε τιποτα κακο ολα φυσιολογικα.
Και τα σουπερ μαρκετ πολυ καλα ειναι .. τα καλυτερα εχουμε ..αλλα και τα ακριβότερα ...ειναι λαμογοι στις τιμες αλλα οχι στην ποιοτητα.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Αυτό είναι το απογευματινό μου (και το βραδινό μου γιατί δεν ξανά πεινάω συνήθως)
IMG_20240327_175419.jpg
 
Top