Τι σεξουαλικές προτιμήσεις έχετε;

Τι σεξουαλικές προτιμήσεις έχετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 352)
  • Αμιγώς ετεροφυλόφιλος

    Ψήφοι: 247 70.2%
  • Κυριως ετεροφυλοφιλος με οποιοδηποτε ομοφυλοφιλικη δραστηριοτητα αμιγώς περιστασιακη

    Ψήφοι: 19 5.4%
  • Κυριως ετεροφυλοφιλος με οποιοδηποτε ομοφυλοφιλικη δραστηριοτητα όχι αμιγώς περιστασιακη

    Ψήφοι: 5 1.4%
  • Αμφιφυλόφιλος

    Ψήφοι: 21 6.0%
  • Κυρίως ομοφυλοφιλος με οποιαδηποτε ετεροφυλοφιλικη δραστηριοτητα οχι αμιγώς περιστασιακη

    Ψήφοι: 5 1.4%
  • Κυρίως ομοφυλοφιλος με οποιαδηποτε ετεροφυλοφιλικη δραστηριοτητα αμιγώς περιστασιακη

    Ψήφοι: 5 1.4%
  • Ομοφυλόφιλος

    Ψήφοι: 26 7.4%
  • Κουμπάκιας :P

    Ψήφοι: 21 6.0%
  • Ασέξουαλ

    Ψήφοι: 3 0.9%
  • Πανσέξουαλ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Τριανταφυλλοπουλος: Ο πάτερ σταυροκοπιέται.
Αλέφαντος: Άστον πάτερ γιατί είναι πολλοί και από αυτούς. Άστον πάτερ... πολλοί από αυτούς είναι άστο τώρα.. στη Μονή Πετράκη πήγαμε και μάς κοιτούσαν άμα έχουμε....

Έχουν μείνει κάγκελο όλοι.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,058 μηνύματα.
Επομένως; Για σένα θα ήταν το ένα και το αυτό με το να μην είχε αυτή την εμπειρία γιατί είναι απλώς 1 φορά ή θα έλεγες ότι, αν μη τι άλλο, δεν είναι στρειτ, αλλά δεν μπορείς να δώσεις κάποια συγκεκριμένη ταμπέλα;
Αν επρόκειτο απλά για έναν γνωστό ή φίλο, δε θα έλεγα τίποτα για αυτόν γιατί δε θα μού έπεφτε λόγος. Αν επρόκειτο για κάποιον με ερωτικό ενδιαφέρον και μού το έλεγε, πάλι δε θα τον αποκαλούσα κάπως, θα ήταν όμως στη διακριτική μου ευχέρεια αν θα συνεχίσω κάτι με αυτόν. Θέλω να πω οτι τα τελευταία χρόνια και με την ενημέρωση που υπάρχει στο σεξουαλικό θέμα έχω καταλάβει οτι η σεξουαλικότητα είναι κάτι πολύ αφηρημένο και έχει μια ευρεία έννοια ώστε είναι λάθος να βάζουμε ταμπέλες. Είμαι πολύ ανοιχτή στις σεξουαλικές επιλογές των ανθρώπων, αρκεί φυσικά να μη μιλάμε για διαστροφές.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ειναι σιγουρα υποκριτικο να ακους τους παντες να υποστηριζουν με θερμη οτι δεν θα ειχαν κανενα προβλημα αν το παιδι τους ηταν lbgt. Μπορεις να το παραδεχτεις, να το αποδεχτεις και να συνεχισεις. Ολα τα παιδια lbgt/straight ειναι μια χαρα οσο δεν ενοχλουν τους υπολοιπους, και το γεγονος οτι πλεον οι lbgt νιωθουν πιο ελευθεροι και μπορουν να εξωτερικευουν τη χαρα τους περπατωντας χερακι-χερακι στο δρομο ειναι πολυ θετικο.

Αλλα ως γονεις αν ειχατε την επιλογη a priori ο γιος/κορη σας να γεννηθει straight vs gay, οποιος λεει οτι δν τον ενοχλει ουσιαστικα ειναι σαν να λεει οτι θα το αφηνε στην τυχη (δεν θα παταγε ουτε το κουμπακι ''straight'', ουτε ''gay'', just 50% probability). Εκει ειναι η υποκρισια, οι περισσοτεροι θα παταγαν το πρωτο κουμπακι αλλα τωρα στα 25 τους αν τους ρωτησεις ολοι θα πουν οτι δεν εχουν θεμα, να ναι καλο παιδι μονο κλπ κλπ.

Το να επιλέξεις, όπως λες, εκ των προτέρων τη σεξουαλικότητα του παιδιού σου είναι λίγο πιο σύνθετο απ' όσο το παρουσιάζεις. Συμφωνώ ότι υπάρχει υποκρισία σ' αυτό το θέμα, αλλά ως γονέας μπορεί να σκεφτείς και άλλες παραμέτρους, όπως πχ ότι, όση πρόοδος κι αν σημειώνεται, η νομική κατοχύρωση των lgbt+ ατόμων δεν παύει να αγγίζει το 50-70% των δικαιωμάτων σε σχέση με αυτά των straight (βλ. Θρησκευτικός γάμος και υιοθεσία παιδιών), ή να βρεθεί ένας ομοφοβικός (που σαφέστατα υπάρχει ακόμη) που θα επιτεθεί στο παιδί μου. Επομένως είναι δεδομένο ότι, όση στήριξη και αγάπη κι αν έχεις να προσφέρεις, το παιδί σου δε θα παύει να αντιμετωπίζει 2-3 έξτρα εμπόδια στη ζωή του. Εγώ προσωπικά, άσχετα με όλα αυτά, θα το άφηνα στην τύχη γιατί έχω την αυτοπεποίθηση ότι μπορώ να αναθρέψω δυνατά (ψυχικά) παιδιά που να αντιμετωπίζουν δύσκολες καταστάσεις και να στηρίζουν αυτό που αισθάνονται. Κάποιος άλλος, όμως, με διαφορετικό χαρακτήρα και παρελθόν, μπορεί να επέλεγε το κουμπάκι "straight" γιατί θα ήθελε το παιδί του να έχει μια πιο εύκολη και βατή ζωή, απ' το να αγωνίζεται για πράγματα που θα έπρεπε να είναι αυτονόητα.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι χρειάζεται να μπαίνουν ταμπέλες σε κάτι τέτοιο, όπως είπε κι η @Himela άλλωστε. Οι εμπειρίες ενός ανθρώπου μπορεί μέχρι ένα σημείο να είναι όλες τυπικές straight εμπειρίες, αλλά, πού ξέρουμε ότι κάποια στιγμή δε θα συναντήσουμε ένα άτομο π.χ. του ίδιου φύλου που θα μας κάνει να χάσουμε τη γη κάτω από τα πόδια μας ή να το ερωτευτούμε ή απλά να θέλουμε να κάνουμε σεξ μαζί του. Εννοώ, δε χρειάζεται ακόμα και σε κάτι τόσο ελεύθερο όσο το σεξ ή ο έρωτας να βάλουμε ταμπέλες οι οποίες μάλιστα να είναι και σταθερές με τον χρόνο.

Όσον αφορά την ερώτησή μου, δεν την έκανα με σκοπό να σταθω στην ταμπέλα καθαυτή (ούτε εμένα μ ενδιαφέρει) αλλά στη σεξουαλικοτητα αυτών των ατόμων και γιατί διαφέρει η άποψη που έχει επικρατήσει για άντρες και γυναίκες.

Η διαφορές ανάμεσα σε άντρες και γυναίκες σε αυτό το θέμα έχουν να κάνουν νομίζω σε έναν τεράστιο βαθμό με την πορεία κάθε κοινωνίας μέσα στον χρόνο. Παρ' ότι οι κοινωνίες μας είναι έντονα ετεροκανονικές - π.χ. κανείς δε σκέφτεται βλέποντας δύο μικρά αγοράκια να παίζουν στο πάρκο «αχ, φαντάσου να γίνουν ζευγάρι στο μέλλον», αλλά πολύ εύκολα θα το πούμε για δύο παιδάκια του αντίθετου φύλου - η ερωτική επαφή/αλληλεπίδραση (κυρίως) μεταξύ γυναικών φαινόταν πάντα πιο «εύπεπτη», ίσως διότι η γυναίκες, ειδικά στην Ανατολή, συνηθιζόταν να στοιβάζονται σε χαρέμια και να ερωτοτροπούν προς τέρψιν του «ιδιοκτήτη» τους. Επίσης, για πολλές κοινωνίες και για πολλούς αιώνες - όχι από πάντα, ωστόσο - η πρωκτική επαφή μεταξύ ανδρών θεωρούνταν πράξη ταπείνωσης και υποταγής του «παθητικού» της υπόθεσης. Είναι και άλλα πολλά που κάνουν αυτό το ζήτημα πιο δύσκολο για τους άντρες, αλλά, νομίζω ότι μπορούμε να πάμε επιτέλους παρακάτω από όλα αυτά σαν κοινωνία.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αν επρόκειτο απλά για έναν γνωστό ή φίλο, δε θα έλεγα τίποτα για αυτόν γιατί δε θα μού έπεφτε λόγος. Αν επρόκειτο για κάποιον με ερωτικό ενδιαφέρον και μού το έλεγε, πάλι δε θα τον αποκαλούσα κάπως, θα ήταν όμως στη διακριτική μου ευχέρεια αν θα συνεχίσω κάτι με αυτόν. Θέλω να πω οτι τα τελευταία χρόνια και με την ενημέρωση που υπάρχει στο σεξουαλικό θέμα έχω καταλάβει οτι η σεξουαλικότητα είναι κάτι πολύ αφηρημένο και έχει μια ευρεία έννοια ώστε είναι λάθος να βάζουμε ταμπέλες. Είμαι πολύ ανοιχτή στις σεξουαλικές επιλογές των ανθρώπων, αρκεί φυσικά να μη μιλάμε για διαστροφές.

Οχι δεν εστιαζα στην ταμπέλα καθαυτή, λάθος μου που το εξέφρασα έτσι, αλλά στη σεξουαλικότητα επί της ουσίας. Ωστόσο στο μεσοδιάστημα και διαβάζοντας όλα τα σχόλια, μου λύθηκε ένα μέρος της απορίας μου που είχα. Γενικά συμφωνώ μαζί σου
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Το να επιλέξεις, όπως λες, εκ των προτέρων τη σεξουαλικότητα του παιδιού σου είναι λίγο πιο σύνθετο απ' όσο το παρουσιάζεις. Συμφωνώ ότι υπάρχει υποκρισία σ' αυτό το θέμα, αλλά ως γονέας μπορεί να σκεφτείς και άλλες παραμέτρους, όπως πχ ότι, όση πρόοδος κι αν σημειώνεται, η νομική κατοχύρωση των lgbt+ ατόμων δεν παύει να αγγίζει το 50-70% των δικαιωμάτων σε σχέση με αυτά των straight (βλ. Θρησκευτικός γάμος και υιοθεσία παιδιών), ή να βρεθεί ένας ομοφοβικός (που σαφέστατα υπάρχει ακόμη) που θα επιτεθεί στο παιδί μου. Επομένως είναι δεδομένο ότι, όση στήριξη και αγάπη κι αν έχεις να προσφέρεις, το παιδί σου δε θα παύει να αντιμετωπίζει 2-3 έξτρα εμπόδια στη ζωή του. Εγώ προσωπικά, άσχετα με όλα αυτά, θα το άφηνα στην τύχη γιατί έχω την αυτοπεποίθηση ότι μπορώ να αναθρέψω δυνατά (ψυχικά) παιδιά που να αντιμετωπίζουν δύσκολες καταστάσεις και να στηρίζουν αυτό που αισθάνονται. Κάποιος άλλος, όμως, με διαφορετικό χαρακτήρα και παρελθόν, μπορεί να επέλεγε το κουμπάκι "straight" γιατί θα ήθελε το παιδί του να έχει μια πιο εύκολη και βατή ζωή, απ' το να αγωνίζεται για πράγματα που θα έπρεπε να είναι αυτονόητα.

Απλά να επισημάνω ότι ο θρησκευτικός γάμος δεν είναι νομικό δικαίωμα, αλλά καθαρά θέμα της εκκλησίας και των δογμάτων που ακολουθεί. Το ΠΑΣΟΚ είχε πάει να κάνει μία κίνηση ματ, με το να κατοχυρώσει τον πολιτικό γάμο σαν τη μοναδική πράξη γάμου για το κράτος και να κάνει τον όποιο θρησκευτικό γάμο επιλογή του κάθε ζευγαριού χωρίς όμως αξία για το δημόσιο, πράγμα που θα μας είχε φέρει πολύ πιο μπροστά από άλλες χώρες της εποχής μας τότε. Ωστόσο, κατέβασε ο Χριστόδουλος τα ασκέρια στους δρόμους και δεν πέρασε η μεταρρύθμιση... (ένα καλό πήγε να κάνει και το ΠΑΣΟΚ και πέσανε να το φάνε).
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Απλά να επισημάνω ότι ο θρησκευτικός γάμος δεν είναι νομικό δικαίωμα, αλλά καθαρά θέμα της εκκλησίας και των δογμάτων που ακολουθεί. Το ΠΑΣΟΚ είχε πάει να κάνει μία κίνηση ματ, με το να κατοχυρώσει τον πολιτικό γάμο σαν τη μοναδική πράξη γάμου για το κράτος και να κάνει τον όποιο θρησκευτικό γάμο επιλογή του κάθε ζευγαριού χωρίς όμως αξία για το δημόσιο, πράγμα που θα μας είχε φέρει πολύ πιο μπροστά από άλλες χώρες της εποχής μας τότε. Ωστόσο, κατέβασε ο Χριστόδουλος τα ασκέρια στους δρόμους και δεν πέρασε η μεταρρύθμιση... (ένα καλό πήγε να κάνει και το ΠΑΣΟΚ και πέσανε να το φάνε).

Αυτό δεν το γνωρίζω, απλώς είπα το "θρησκευτικός γάμος" γιατί ήμουν σίγουρη ότι δεν επιτρέπεται, ενώ για τον πολιτικό δεν γνωρίζω. Ωστόσο η ουσία δεν παύει να είναι η ίδια.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Αυτό δεν το γνωρίζω, απλώς είπα το "θρησκευτικός γάμος" γιατί ήμουν σίγουρη ότι δεν επιτρέπεται, ενώ για τον πολιτικό δεν γνωρίζω. Ωστόσο η ουσία δεν παύει να είναι η ίδια.

Η ουσία είναι ότι δεν έχουμε πια ΠΑΣΟΚ... :/

Το πιο κοντινό που έχουμε στην Ελλάδα είναι το πρόσφατο σύμφωνο συμβίωσης, αλλά δεν έχει ακριβώς τη νομική αξία του πολιτικού γάμου. Έχουμε ακόμα βήματα να κάνουμε, βεβαίως. Πού θα πάει, θα τον βρούμε τον δρόμου μας και σε αυτό το κομμάτι - ελπίζω, τουλάχιστον.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι τα τελευταία χρόνια η νέα γενιά και τα πιο μορφωμένα άτομα είναι πιο ανοιχτά στο θέμα αυτό. Ως εκπαιδευτής που έκανα μάθημα σε νέα άτομα (18-25) είχα μέσα στην τάξη άτομο που δεν έκρυβε ότι ήταν gay. Όλοι οι υπόλοιποι του φέρονταν απολύτως φυσιολογικά και από ό,τι κατάλαβα μερικές φορές ήταν και περίεργοι για διάφορες πτυχές της ερωτικής/ σεξουαλικής του ζωής. Επίσης ακόμα και τα straight αγόρια ήταν χαλαρά μεταξύ τους πχ στο να φιλιούνται στο μάγουλο, να αγγίζονται ή να πειράζονται (χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι ερωτικό - σεξουαλικό απαραίτητα).
Όσον αφορά το σεξ, δεν έχω καταλήξει κατά πόσο κάποιος/α που αυτοαποκαλείται straight, μπορεί να κάνει περιστασιακά σεξ, έστω και από ανάγκη ή περιέργεια με άτομα του ίδιου φύλου (πχ έγκλειστοι σε φυλακές αλλά ακόμα και άντρες που εκδίδονται με χρήματα (ΟΧΙ τρανς άτομα) επειδή τα θεωρούν εύκολο χρήμα αλλά ακόμα και γυναίκες μεταξύ τους). Νομίζω, ωστόσο, ότι πολλοί πλέον δεν έχουν και τόσο μεγάλο άγχος να βάλουν ταμπέλες στον εαυτό τους ή στους άλλους.
Αναφορικά με τα δικαιώματα, θεωρώ ότι οι συνθήκες έχουν ωριμάσει για καθιέρωση πολιτικού γάμου - πλέον θεωρώ ότι οι όποιες αντιδράσεις θα είναι πολύ μικρές και με ελάχιστο πολιτικό κόστος, ας μην υπερεκτιμάμε τη δύναμη της εκκλησίας πλέον. Εξάλλου αντιδράσεις τύπου Τσιάρτα θεωρούνται τουλάχιστον γραφικές στις μέρες μας...
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι τα τελευταία χρόνια η νέα γενιά και τα πιο μορφωμένα άτομα είναι πιο ανοιχτά στο θέμα αυτό. Ως εκπαιδευτής που έκανα μάθημα σε νέα άτομα (18-25) είχα μέσα στην τάξη άτομο που δεν έκρυβε ότι ήταν gay. Όλοι οι υπόλοιποι του φέρονταν απολύτως φυσιολογικά και από ό,τι κατάλαβα μερικές φορές ήταν και περίεργοι για διάφορες πτυχές της ερωτικής/ σεξουαλικής του ζωής. Επίσης ακόμα και τα straight αγόρια ήταν χαλαρά μεταξύ τους πχ στο να φιλιούνται στο μάγουλο, να αγγίζονται ή να πειράζονται (χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι ερωτικό - σεξουαλικό απαραίτητα).
Όσον αφορά το σεξ, δεν έχω καταλήξει κατά πόσο κάποιος/α που αυτοαποκαλείται straight, μπορεί να κάνει περιστασιακά σεξ, έστω και από ανάγκη ή περιέργεια με άτομα του ίδιου φύλου (πχ έγκλειστοι σε φυλακές αλλά ακόμα και άντρες που εκδίδονται με χρήματα (ΟΧΙ τρανς άτομα) επειδή τα θεωρούν εύκολο χρήμα αλλά ακόμα και γυναίκες μεταξύ τους). Νομίζω, ωστόσο, ότι πολλοί πλέον δεν έχουν και τόσο μεγάλο άγχος να βάλουν ταμπέλες στον εαυτό τους ή στους άλλους.
Αναφορικά με τα δικαιώματα, θεωρώ ότι οι συνθήκες έχουν ωριμάσει για καθιέρωση πολιτικού γάμου - πλέον θεωρώ ότι οι όποιες αντιδράσεις θα είναι πολύ μικρές και με ελάχιστο πολιτικό κόστος, ας μην υπερεκτιμάμε τη δύναμη της εκκλησίας πλέον. Εξάλλου αντιδράσεις τύπου Τσιάρτα θεωρούνται τουλάχιστον γραφικές στις μέρες μας...
μισο λεπτο οταν λες αγγιζονται και φιλιουνται στο μαγουλο αγορια μεταξυ τους για πλακα τι εννοεις??
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πολύς κόσμος μπορεί να αγγίξει τον άλλο ή να φιλήσει στο μάγουλο είτε τυπικά είτε στο πλαίσιο αστείου/πειράγματος.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
μισο λεπτο οταν λες αγγιζονται και φιλιουνται στο μαγουλο αγορια μεταξυ τους για πλακα τι εννοεις??

Μπορεί να φιληθούν για να χαιρετηθούν ή αστειευόμενοι για να δείξουν τα αισθήματά τους... πχ στην ίδια τάξη είχα δυο φίλους, εκεί που μίλαγαν καμιά φορά πέταγαν από ένα φιλί ο ένας στον άλλο, στο μάγουλο...Ε, μια φορά μου λέει ένας όπως ήρθε η κουβέντα: "Κύριε, έχουμε μεγαλώσει από μικροί μαζί, είμαστε από το ίδιο νησί (είχαν έρθει Αθήνα για σπουδές) και γι αυτό τον φιλάω, μη νομίζετε ότι είμαστε τίποτα τοιούτοι"(!)... Θέλω να πω γενικά ότι είτε απέναντι σε gay δεν είχαν πρόβλημα ή και μεταξύ τους να αστειευτούν ή να εκφραστούν δεν φοβόντουσαν μπας κάποιος τους κολλήσει κάποια ταμπέλα...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
"Κύριε, έχουμε μεγαλώσει από μικροί μαζί, είμαστε από το ίδιο νησί (είχαν έρθει Αθήνα για σπουδές) και γι αυτό τον φιλάω, μη νομίζετε ότι είμαστε τίποτα τοιούτοι"(!)

Μη νομίζετε ότι είμαστε τίποτα τοιούτοι --> Δεν είναι ταμπέλα; :P
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Μη νομίζετε ότι είμαστε τίποτα τοιούτοι --> Δεν είναι ταμπέλα; :P

Πολλές φορές, το να πει κανείς «εγώ δεν βάζω ταμπέλες» μπορεί να προσδίδει, εσωτερικά, στο άτομο που το λέει μία ανωτερότητα, ότι «και καλά» είναι ανώτερο από αυτήν την κατάσταση, αλλά, στην ουσία, να βλέπει αυτήν την κατάσταση σαν «ρετσινιά/ανωμαλία» ή ό,τι άλλο και απλά με αυτόν τον τρόπο να την απεμπολίζει από πάνω του.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Προσωπικά νομίζω ότι όσοι το παίζουν ετεροφυλομαχητές συνήθως είναι κρυφοί σε μοντέλο Αλκιβιάδη και το εκδηλώνουν το παραμύθι σε ανάλογες περιστάσεις. Είναι σκέτη κατάντια και τέτοιους ανθρώπους απλά τους λυπάμαι γιατί δεν είναι ξεκάθαροι με τον εαυτό τους και κοροϊδεύουν με τον πιο αισχρό τρόπο μια πιθανή κοπέλα, σύζυγο, παιδιά τους κλπ. Οι περισσότεροι που το παίζουν σκληροί straight γίνονται και ψήστες άμα λάχει. Η χώρα μας έχει θάλασσες, υπάρχουν ψάρια και υπάρχει μια παράδοση στο ψήσιμο. Αυτή η υποκρισία πότε θα σταματήσει;

1593426615509.png

Μια ηχητική εικόνα που μου έρχεται στο μυαλό. Δεν έχω πολύ μυαλό..:morning1: Το καλό στην Ελλάδα είναι ότι έχουμε παραδείγματα για όλα τα ζητήματα. Είμαστε λαός των παραδειγμάτων.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Θεωρείτε μια γυναίκα που πάει 1 φορά με γυναίκα για την εμπειρία, ως λεσβια ή bi? Αντίστοιχα, αν ένας άντρας πάει με άντρα 1 φορά, θα τον λέγατε γκει; Γιατί;

Ναι,διότι η έλξη μας είναι προκαθορισμένη ουσιαστικά απο την στιγμή που γεννιόμαστε . Είναι μια καθαρά βιολογική αντίδραση .Απο εκεί και πέρα κάποιοι μπορούν συνειδητά να αποκλίνουν απο την φύση τους για διάφορους λόγους(π.χ. κοινωνική καταπίεση) & σκοπούς , αλλά η φυσική,ασυνείδητη έλξη είναι πάντα προκαθορισμένη .

Δεν πιστεύω επομένως οτι υπάρχει αυτό που λέμε "πειραματισμός" . Εαν φτάσεις στο σημείο να αμφιβάλλεις τόσο ώστε να δοκιμάσεις,πιθανότατα είσαι ομοφυλόφιλος ή έστω νιώθεις κάποια έλξη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πολλές φορές, το να πει κανείς «εγώ δεν βάζω ταμπέλες» μπορεί να προσδίδει, εσωτερικά, στο άτομο που το λέει μία ανωτερότητα, ότι «και καλά» είναι ανώτερο από αυτήν την κατάσταση, αλλά, στην ουσία, να βλέπει αυτήν την κατάσταση σαν «ρετσινιά/ανωμαλία» ή ό,τι άλλο και απλά με αυτόν τον τρόπο να την απεμπολίζει από πάνω του.

Όλοι βάζουμε ταμπέλες καθημερινά .Και δεν είναι κακό,το classification είναι πολύ νορμάλ τακτική για να αναγνωρίζει κανείς το περιβάλλον του,και να αποφασίζει τους κατάλληλους τυπικούς και άτυπους κοινωνικούς κανόνες κτλπ

Οι ψυχολόγοι εξάλλου αυτό δεν κάνουν πάνω κάτω ; Classification του χαρακτήρα του καθενός .
Βέβαια θα σου πουν οτι προσπαθούν να καταλάβουν τον καθένα,και δεν αμφιβάλλω,αλλά μια οδός για να καταλάβεις κάποιον είναι να τον εντάξεις σε ένα σύνολο για να συσχετίσεις ποιότητες του χαρακτήρα του με αυτές που είχαν άλλοι σε αυτό το σύνολο. Π.χ. όσων έχουν υψοφοβία. Δεν σημαίνει οτι επειδή κάποιος είχε μια ποιότητα θα την έχεις και εσύ,αλλά είναι μια καλή αρχή. You get my point .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Θεωρείτε μια γυναίκα που πάει 1 φορά με γυναίκα για την εμπειρία, ως λεσβια ή bi? Αντίστοιχα, αν ένας άντρας πάει με άντρα 1 φορά, θα τον λέγατε γκει; Γιατί;
Όχι απαραίτητα. Ο σεξουαλικός προσανατολισμός έχει να κάνει με το τι σου αρέσει να κάνεις. Εάν ένας άντρας πάει μια φορά με άντρα και δεν του αρέσει η εμπειρία, είναι μάλλον στρειτ. Εάν τώρα του αρέσει σε ένα βαθμό, είναι μάλλον gay/bi. Πειραματισμός δεν σημαίνει και αλλαγή σεξουαλικού προσανατολισμού. Τον σεξουαλικό προσανατολισμό του τον αντιλαμβάνεται κανείς πιστεύω από τι του αρέσει στην σκέψη.

Εγώ αυτό που έχω απορία είναι εάν κάποιος μπορεί να αλλάξει σεξουαλική προτίμηση μέσω της πρακτικής. Π.χ ένας γκέι που αρχίζει να πηγαίνει δοκιμαστικά με γυναίκες, μπορεί μέσω της έξης να αρχίσει να κάνει φαντασιώσεις με γυναίκες; Αντίστοιχα ένας στρειτ άντρας που δοκιμάζει να πάει με άντρες, μπορεί μέσω της συνήθειας να γίνει bi και να του αρέσουν και οι άντρες; Πολλοί υποστηρίζουν ότι έχει μεταβληθεί ο σεξουαλικός προσανατολισμός τους κατ' αυτόν τον τρόπο, αλλά προσωπικά έχω τις αμφιβολίες μου που μου λένε ότι απλά δεν είχαν καταλάβει τι τους άρεσε.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επομένως; Για σένα θα ήταν το ένα και το αυτό με το να μην είχε αυτή την εμπειρία γιατί είναι απλώς 1 φορά ή θα έλεγες ότι, αν μη τι άλλο, δεν είναι στρειτ, αλλά δεν μπορείς να δώσεις κάποια συγκεκριμένη ταμπέλα;

Ο κανόνας λέει πως μετά τις 3 γίνεσαι, άρα μην ανησυχείς έχεις ακόμα δύο προσπάθειες προτού χαρακτηρισθείς bi :p

Ναι αλλά, όση περιέργεια κι αν έχεις, για να φτάσεις στο σημείο να δοκιμάσεις με άτομο ίδιου φύλου, δεν πρέπει μέσα σου να σε ελκύει κάπως; Με τι κριτήριο επιλέγεις αυτόν και όχι κάποιον άλλο, αν όχι με βάση την έλξη; Εκεί εν τέλει καταλήγει ο προβληματισμός μου. Για το να χαζεύω και να θαυμάζω γυναίκες, το κάνω συνέχεια αλλά ακριβώς όπως λες κι εσύ, χωρίς καμία έλξη. Και με τις φίλες μου επίσης το ίδιο.

Για να πειραματιστεί κάποιος πρέπει να υπάρχει κάποια υποβόσκουσα έλξη για το ίδιο φύλο. Αυτά τα έγινε πάνω στο μεθύσι εμένα μου ακούγονται απλά σαν μετέπειτα δικαιολογίες ντροπής. Εγώ όσο μεθυσμένος και να ήμουν ποτέ δεν είχα τη διάθεση πειραματισμού, άρα θα έλεγα πως για να νιώσει την ανάγκη να δοκιμάσει κάποιος μάλλον είναι όντως bisexual και απλά δεν είχε ξαναδοκιμάσει ποτέ.

Ένα άλλο περίεργο επί του θέματος είναι όπως αρκετούς άντρες έτσι κι εμένα η αντρική ομοφυλοφιλία μου φαίνεται εντελώς αντιαισθητική ενώ η γυναικεία μου φαίνεται εντελώς φυσιολογική. Για την ακρίβεια δεν με χάλαγε καθόλου να είχα κοπέλα bi και να φέρνει φίλες της στο σπίτι για ψαλίδια :jumpy:

Ισχύει το αντίστροφο για τις γυναίκες? Πιστεύω πως όχι. Νομίζω πως αν οι γυναίκες δουν τον άντρα τους με άλλο άντρα το θεωρούν χειρότερο και από το να τις απάτησε με άλλη γυναίκα. Εγώ ας πούμε δεν θα το θεωρούσα καν απιστία να πιάσω την γυναίκα μου στα πράσα με άλλη :D
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Όχι απαραίτητα. Ο σεξουαλικός προσανατολισμός έχει να κάνει με το τι σου αρέσει να κάνεις. Εάν ένας άντρας πάει μια φορά με άντρα και δεν του αρέσει η εμπειρία, είναι μάλλον στρειτ. Εάν τώρα του αρέσει σε ένα βαθμό, είναι μάλλον gay/bi. Πειραματισμός δεν σημαίνει και αλλαγή σεξουαλικού προσανατολισμού. Τον σεξουαλικό προσανατολισμό του τον αντιλαμβάνεται κανείς πιστεύω από τι του αρέσει στην σκέψη.

Εγώ αυτό που έχω απορία είναι εάν κάποιος μπορεί να αλλάξει σεξουαλική προτίμηση μέσω της πρακτικής. Π.χ ένας γκέι που αρχίζει να πηγαίνει δοκιμαστικά με γυναίκες, μπορεί μέσω της έξης να αρχίσει να κάνει φαντασιώσεις με γυναίκες; Αντίστοιχα ένας στρειτ άντρας που δοκιμάζει να πάει με άντρες, μπορεί μέσω της συνήθειας να γίνει bi και να του αρέσουν και οι άντρες; Πολλοί υποστηρίζουν ότι έχει μεταβληθεί ο σεξουαλικός προσανατολισμός τους κατ' αυτόν τον τρόπο, αλλά προσωπικά έχω τις αμφιβολίες μου που μου λένε ότι απλά δεν είχαν καταλάβει τι τους άρεσε.

Ναι, απλά εδώ η απορία είναι εάν η έλξη γεννά την περιέργεια για πειραματισμό, ή ο πειραματισμός εν τέλει γεννά την έλξη. Επίσης εάν έχεις την απορία που έθεσες, μόλις αναίρεσες το 1ο σκέλος του ποστ σου, αφού, αν δε γίνεται να αλλάξει η σεξουαλικότητά σου μέσω της πρακτικής και υποτίθεται χαρακτηρίζεται με βάση τις σκέψεις σου, τότε δεν έχει λόγο ύπαρξης η δοκιμή/πειραματισμός. Εκεί που αναρωτιέμαι κι εγώ αν είναι δυνατόν να θολωσουν λίγο τα νερά και να αλλάξει υποσυνείδητα η σεξουαλικη σου ταυτότητα είναι αν συμμετέχεις συχνά σε ομαδικό σεξ, όπου αναπόφευκτα υπάρχουν 2 τουλάχιστον άτομα του ίδιου φύλου και μπορεί να έρθετε πιο κοντά μέσα στην όλη ατμόσφαιρα, αλλά εδώ νομίζω ξεφεύγει λίγο το θέμα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εκεί που αναρωτιέμαι κι εγώ αν είναι δυνατόν να θολωσουν λίγο τα νερά και να αλλάξει υποσυνείδητα η σεξουαλικη σου ταυτότητα είναι αν συμμετέχεις συχνά σε ομαδικό σεξ,

Κοίτα να δεις, είναι δυνατόν να αρέσει σε έναν άντρα η αίσθηση του σεξ εξ όπισθεν διότι το εξωγενές παλαμάρι χτυπάει τον προστάτη του και του δημιουργεί ευφορία. Θα έλεγα λοιπόν πως κάποιος μπορεί να γίνει conditioned σε αυτήν την εμπειρία, χωρίς όμως να είναι gay, ούτε καν bi. Θα έλεγα πως bi/gay είσαι όταν βλέπεις κάποιον άλλο άντρα και σου δημιουργείται σεξουαλική επιθυμία μόνο και μόνο από αυτό, όπως γίνεται όταν βλέπεις γυναίκα που σου αρέσει και αυτό δεν νομίζω πως μπορεί να καλλιεργηθεί με συχνές επαφές, νομίζω είναι έμφυτο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top