Τι σημαίνει για εσάς ποιοτική μουσική;

Cherchez

Νεοφερμένος

Ο Cherchez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Εγω δεν μπορω ν καταλαβω τι σας νοιαζει ακουει το καθε 13 χρονο? Δεδομενου οτι κανεις δεν σας εδωσε σ'εναν στυλο και σας εβαλε ν ακουσετε με την βια σταν τι σας νοιαζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι αυτα που κανουν τα 13χρονα ειναι λαθη της στιγμης.
Μετα πιστευω θα βαλουν μυαλο για την μουσικη αλλιως δεν υπαρχει σωτηρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Στοχεύουν ενα συγκεκριμένο κοινό (τα 13χρονα που λέτε) όπως οι mazoo and the zoo τα 5χρονα, κάνουν τη δουλειά τους χωρίς να μας αναγκάζουν να την παρακολουθούμε και βγάζουν λεφτά χωρίς να κάνουν κακό σε κανέναν. Το καταλαβαίνω ότι ειναι εκνευριστικοί (άκου εκεί sugar boy και μαλακίες) αλλά δεν αξίζουν την ενασχόληση μας με αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Απλα μια νεα μοδα,οσο γρηγορα φυγει τοσο καλυτερα για τα αυτια μας.Λοιπον οποιο μπασταρδο ακουει αυτα τα ζωα να πεσει απο το μπαλκονι στο ορκιζομαι ρε φιλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ο Σταν πρέπει να είναι πολύ κοντός πλάκα πλάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Απλα μια νεα μοδα,οσο γρηγορα φυγει τοσο καλυτερα για τα αυτια μας.Λοιπον οποιο μπασταρδο ακουει αυτα τα ζωα να πεσει απο το μπαλκονι στο ορκιζομαι ρε φιλε

Όταν ήσουν 4 δεν άκουγες mazoo and the zoo;

Είναι κουνιστή και λυγιστή
και στον κόσμο όλο ξακουστή
την είδα μια φορά στην Αφρική
σε μια έρημο και την έχω φίλη κολλητή

Είναι μια καμήλα καφετιά
μια ονειρεμένη ζωγραφιά
τις αρέσει όλο να γελάει
και να τραγουδάει
και δε σταματάει να μασάει

Είναι μια καμήλα
είναι μια καμήλα
Μια καμήλα όμορφη
που μασάει φύλλα

Ρίχνει σε μια λίμνη ένα φλουρί
και κάνει ο Αλί μια ευχή
να φέρνει ο Αλλάχ μόνο χαρές
στην φαμίλια του
και να είναι η καμήλα του γερή

Ένας βεδουίνος μελαψός
κι ένας μπαμπουίνος τριχωτός
παίζουνε ταμπούρλα και βιολιά
στην καμήλα μας
που δε σταματάει να μασάει

Είναι μια καμήλα...

Έρχεται μια βεδουίνα
όμορφη μικρή τσαχπίνα
που χει μια ελιά στην κοιλιά
και μαντίλι στα μαλλιά
Τις χαϊδεύει την καμπούρα
και τις δείχνει μια φιγούρα
για να μάθει να χορεύει
τον χορό τις κοιλίας, τον χορό της σκανταλιάς

Κι όλοι γύρω τραγουδάνε
παλαμάκια τις χτυπάνε

Είναι μια καμήλα...

Μία Ισπανίδα καστανή
και μια Ιταλίδα καλλονή
ποζάρουνε μαζί με την θεά την καμήλα μας
και χαμογελάνε στον Αλί

Ένας βεδουίνος μελαψός
κι ένας μπαμπουίνος τριχωτός
παίζουνε ταμπούρλα και βιολιά
στην καμήλα μας που δε σταματάει να μασάει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Και η Κατερινιω η Στικουδη τραγουδάει ωραία... Σοβαρα τωρα κάθε ηλικία και κάθε στιγμή είναι διαφορετικές το ότι η μόδα στα 13 "λεει" ακούμε σταν δεν με απασχολεί, γιατί αυτή η ηλικία γι μένα έχει περάσει ανεπιστρεπτί! Εξ άλλου και μεις ακούγαμε παπαριες που τώρα τα κοροϊδεύουμε (κάτι nigga που δε καταλαβαίναμέ ούτε ένα στίχο :P ) Το πρόβλημα είναι τι παίζει με την 35 άρα χαζογκομενα που ακούει Σταν :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Και ο Έλληνας συνέχεια παπαριές πάει και ψηφίζει: όταν πάει για ψήφο γελάει, κάνει την πλάκα του και μετά που περνάνε τα χρόνια, και μεγαλώνει, λέει ότι ψήφιζε παπαριές. :P Κοστίζει πολύ η επιδημία του (να είσαι) κιτσ(ος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Και ο Έλληνας συνέχεια παπαριές πάει και ψηφίζει: όταν πάει για ψήφο γελάει, κάνει την πλάκα του και μετά που περνάνε τα χρόνια, και μεγαλώνει, λέει ότι ψήφιζε παπαριές. :P Κοστίζει πολύ η επιδημία του (να είσαι) κιτσ(ος).
μιλάμε για ηλικία πειραματισμων και όχι για ορισμούς ενήλικες. Ανόμοια πράγματα δε πρέπει να συγκρίνονται,όπως θα λεγες και συ ως μαθηματικος. Είναι λογικό ένας (προ)-έφηβος και να επηρεασθει και να ενθουσιαστεί υπερβολικά με κάτι. Το θέμα επιμένω να λέω είναι το τι κάνει ο σύγχρονος ωριμος (?) Ενήλικας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Ακούει Παντελίδη, Πάολα, Κιάμο, Καλλή,...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο κόλλημα.. Οκ τα ακούνε τα 13άχρονα, και τι έγινε; Λες και εμείς δεν ακούγαμε μαλακίες σε αυτήν την ηλικία. Επίσης το τι αρέσει στον καθένα να ακούει ή τι τον εκπροσωπεί από άποψη στίχων και μουσικής είναι τελείως υποκειμενικό. Εμένα για παράδειγμα δεν με αρέσει σε μεγάλο βαθμό το έντεχνο γιατί τα τραγούδια που βγάζει (κατά την άποψη μου πάντα) είναι το ένα χειρότερο από το άλλο. Με εξαιρέσεις φυσικά. Όμως αυτό το είδος έχει και πολλούς οπαδούς κάτι που δεν μπορώ να κατακρίνω φυσικά αφού ο καθένας μπορεί να ακούει ΌΤΙ ΤΟΥ ΑΡΈΣΕΙ. Οπότε μην ασχολείστε με το τι ακούει ο καθένας και αν αυτό που ακούει είναι ποιοτικό κτλ γιατί δεν έχει κανένα νόημα..
Btw και εγώ ακούω εννοείται κανένα τραγουδάκι του stan έχει φάση. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Για εμένα το θέμα πλέον είναι ότι δε μιλάμε απλά για τραγούδια που ακούμε τώρα και αύριο γελάμε....Προωθούνται πολλά μαζί με τη μουσική : ιδέες, απόψεις , ολόκληρος τρόπος ζωής . Όταν ο άλλος σου λεει ότι θέλει να σου κάνει ερωτικά παιχνίδια ,να το κουνήσεις ..και ούτε εγώ ξέρω τι άλλο , δεν είναι μετά να απορούμε για το πόσο γρήγορα προχωράνε τα κορίτσια και το ότι κάνουν πράγματα που οι περισσότεροι κάναμε σε πολύ μεγαλύτερη (και ωριμότερη) ηλικία. Είναι άλλο να σου αρέσει κάποιο τραγούδι του stan π.χ. γιατί όντως σου αρέσει ,δε θα σκοτώσουμε και κανέναν για τα γούστα του στη μουσική κι άλλο να έχεις κολλήσει σαν υστερικό γιατί είναι "θεός" ,κλπ,κλπ. Η ποπ μουσική δεν είναι πια αθώα (τουλάχιστον όσο ήταν κάποτε) , γιατί έχει πάψει πια να είναι απλά μουσική : είναι βιομηχανία .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marelpol

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Για μενα καθε ειδος μουσικης μπορει να γινει ποιοτικο αρκει να υπαρχει μια προσπαθεια για πιο συνθετη στιχουργεια και συνθεση μουσικης ... να μην ειναι δηλαδη στιχος του τυπου" κανει μοναξια μακρια σου .... κανει μοναξια " λες και νιωθει μονη της η EΜΥ ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Για μενα καθε ειδος μουσικης μπορει να γινει ποιοτικο αρκει να υπαρχει μια προσπαθεια για πιο συνθετη στιχουργεια και συνθεση μουσικης ... να μην ειναι δηλαδη στιχος του τυπου" κανει μοναξια μακρια σου .... κανει μοναξια " λες και νιωθει μονη της η EΜΥ ... ;)

Ποιος ξέρει μπορεί να νιώθει μόνη της η ΕΜΥ...:P Είναι πολύ δύσκολο να καταλάβεις τι στο διάλο νιώθει μια κοπέλα μέσα της..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Για μενα καθε ειδος μουσικης μπορει να γινει ποιοτικο αρκει να υπαρχει μια προσπαθεια για πιο συνθετη στιχουργεια και συνθεση μουσικης ... να μην ειναι δηλαδη στιχος του τυπου" κανει μοναξια μακρια σου .... κανει μοναξια " λες και νιωθει μονη της η EΜΥ ... ;)

χαχαχαχα Υπάρχει αυτό; Μου θυμίζει Παντελίδη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artistique

Νεοφερμένος

Η Artistique αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Νομίζω ότι είναι λίγο υποκειμενικό το θέμα για το τι σημαίνει ποιοτική μουσική. Άλλοι θεωρούν για παράδειγμα τους Pink Floyd, άλλοι τον Beethoven ή τον Αλκίνοο Ιωαννίδη... Εντάξει, πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάποιος που θα θεωρεί την Britney Spears ή την Lady Gaga - αν και εγώ δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, τις ακούω με άνεση! :D
Πάντως, η ποιοτική μουσική μπορεί να συνδεθεί ως ένα βαθμό με το βαθύ νόημα των στίχων και την μελωδία που ξεφεύγει από τα εμπορικά τραγούδια αλλά και την αποστασιοποίηση από το "glamorous lifestyle". Αλλά και πάλι, δεν θεωρώ ότι υπάρχει ένας ορισμός της ποιοτικής μουσικής. Όλα θέμα προτίμησης είναι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Εγώ πριν κανα χρόνο ανακάλυψα την μαγεία που λέγεται Θανάσης Παπακωνσταντίνου.Ο άνθρωπος είναι ποιητής και μουσικάρα!Τέλος! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InSheerPleasure

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Αυτο

Αυτο

αλλα και αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolf964

Νεοφερμένος

Ο Wolf964 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αναρωτιεμαι καιρο. Νιωθετε και αλλοι οτι στην Ελλαδα επικρατει μια προπαγανδα υπερ των καψουροτραγουδων? Μα παντου ακουω Παολα/Παντελιδη/Σφακιανακη/Καρρα/κλπ... Δεν εχω συναντησει πανω απο 50 ατομα που να γνωριζουν τον Kygo, η τον Robin Schulz (τα τραγουδια μπορει, αλλα σαν ονομα,, ΟΥΦΟ ολοι), η το τι ειναι η House μουσικη. Μα μιλαω με παρεες για το τι ειναι ο ρυθμος πως το τραγουδι δεν το ακους μονο, το νιωθεις, σε κανει να βραζει το αιμα σου,, Και αυτοι ασχετως που με λενε ''ξενερωτο'' και πως δεν εχω γουστο μου πετανε και το <<Παολα ρε και Παντελιδης, δεν υπαρχουν αλλοι> και με ΑΠΟΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ. Δηλαδη ελεος ρε φιλε, μα καθολου μουσικη παιδεια σε αυτη την χωρα??? Δηλαδη, δν τραβαει το πραγμα, αλλαζω σταθμους στο αμαξι, και δεν υπαρχει ενας σταθμος να σε ανεβασει λιγο, οχι με τον στιχο, αλλα με τον ρυθμο του. Μα να οδηγας το πρωι, και να ακους, κατι ''δν μπορω μακρια σου'', ''σε θελω πισω'', ''ειμαι ερωτευμενος μαζι σου'', ΚΑΙ ΔΛΔ ΔΩΣΕ ΠΟΝΟ. Με την τσιμπλα στο ματι, και ουτε καν να εχεις πιει καφε.! Κατι τετοιο δλδ (https://soundcloud.com/favulousworld/no-diggity) δεν παιζει να το δουμε σε ραδιο, πρεπει να φταιξουμε CD για να ησηχασουμε. Και δεν μιλαω μονο για την House (ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ FAN) αλλα το οτι, ρε φιλε, μην ειστε κλειστομυαλοι, ακουστε λιγο περα απ'τα συνορα. Και λεω κλειστομυαλοι, γιατι μιαλω για ''drop'', μιλαω για ''bass'', μιλαω για το ποσο γαματο ειναι το ''kick'', το ''beat'', και δεν ξερουν καν τις ορολογιες, με κοιτανε λες και κατεβηκα απ'τον Αρη( η πλειοψηφια, 1/10 ξερει). Που νταξει σε εναν ανεπτυγμενο λαο, αυτες οι ορολογιες ειναι must για ακομα και 10χρονα...Ξερουν να ξεχωριζουν ενα καλο drop απο ενα κακο. Τεσπα, τι λετε εσεις, συμφωνειτε με οτι λεω, η μιλαω σε ''σκυλοπαρεα'' διχως μουσικη παιδεια (οχι με την κακια εννοια προς θεου). Τι γνωμει εχετε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όχι δεν είναι έτσι γενικά, θα μεγαλώσεις λίγο κα θα ανοίξουν οι ορίζοντές σου. Κι εγώ στα 16 μου άκουγα scar symmetry και χαιρόμουν, σιγά σιγά και να μην έχεις σκοπό να ψάχτείς βλέπεις καινούρια πράγματα και κατασταλλάζεις στο μουσικό σου γούστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top