Τι σημαίνει για εσάς ποιοτική μουσική;

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από YoMaNaTiOn :
Στο ότι η ποιότητα είναι αντικειμενική αξία είναι σίγουρο. Από εκεί και πέρα είναι το γούστο όμως.

Και γιαυτό που λες για τους Pink Floyd δεν το καταλαβαίνω... Συγκρίνοντάς τους με τους Scorpions βρέθηκαν ελλειπείς.

Μήπως ήθελες να πεις υποκειμενικό??
γιατί πιστεύω είναι τελείως υποκειμενική η ποιότητα,άλλο θεωρώ εγώ ποιοτικό κομμάτι και άλλο εσύ ή ο οποιοσδήποτε άλλος :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Καλά μην προσπαθήσουμε να αλλάξουμε και τα γούστα την κοπέλα. Δεν υπάρχει και λόγος να την κάνουμε να αλλάξει τα γούστα της στην μουσική. Της αρέσει ο Ρέμος καλά κάνει, δεν ενοχλεί κανένα με το να τον ακούει (εκτός απο του γείτονες αν το βάζει δυνατά :)) Σίγουρα κάπιοι είναι πιό πιοτικοί απο τον Ρέμο αλλα πιός είπαι ότι ότι κάνουμε πρέπει να είναι βασισμένο στην ποιότητα. Και ο plassico domingo είναι πιό ποιοτικός και απο το Metal αλλα σε καμία περίπτωση δεν θα προτιμούσε κάπιοιος να πάει στην συναυλία του και όχι στους Scorpions. Αν επιλέγαμε να έχουμε πάντα ποιότητα στην ζωή μας, τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά και καθόλου διασκεδαστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

ρε γιομανέισον, λύσε μου μια απορία. ειλικρινά χωρίς ίχνος ειρωνίας, απλά όταν το δα πραγματικά κουφάθηκα! πως γίνεται να έχεις βάλει δίσκο των manowar στο δικό σου τοπ 20 και αυτός να είναι το (τουλάχιστον) κατάπτυστο fighting the world;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frosw_

Νεοφερμένος

Η frosw_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis :
. Αν επιλέγαμε να έχουμε πάντα ποιότητα στην ζωή μας, τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά και καθόλου διασκεδαστικά.

Aυτό είναι απο τα πιο σωστά πράγματα που έχω ακούσει τελευταία ;) Ανεξάρτητα απο μουσική κλπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless :
περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

ρε γιομανέισον, λύσε μου μια απορία. ειλικρινά χωρίς ίχνος ειρωνίας, απλά όταν το δα πραγματικά κουφάθηκα! πως γίνεται να έχεις βάλει δίσκο των manowar στο δικό σου τοπ 20 και αυτός να είναι το (τουλάχιστον) κατάπτυστο fighting the world;

Καλά ντε, μη με δείρεις. Εμένα το Fighting The World μου αρέσει. Έχει δύναμη. Ήταν δύσκολη η επιλογή... ΟΚ ίσως να ήταν καλύτερο ένα Into Glory Ride...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Ολοι οσοι λενε οτι η ποιοτητα ειναι αντικειμενικη αλλα τα γουστα υποκειμενικα,ας μου ορισουν την ποιοτητα.Διοτι εγω απο οτι ξερω ολα ειναι υποκειμενικα.Ακομα κ την μερα την ονομασε καποιος ετσι κ απο τυχη δεν την λεμε τωρα μπανανα.Για οριστε μου την ποιοτητα.
ΥΓ:Προσωπικα δεν μου αρεσει ο Ρεμος,αλλα για πειτε μου επιστημονικα κ με ορισμο γιατι δεν ειναι ποιοτικος.Εχω συνηθισει να λεω απλα "εγω τον Ρεμο δεν τον ακουω γιατι δεν μου αρεσει" κ οχι "μα καλα,τι ποιοτητα εχει ο Ρεμος?".
ΥΓ2: Σορυ αν ακουγομαι επιθετικος,δεν ηθελα να μου βγει ετσι.Οχι σορυ αν ακουγομαι αποτομος,ηθελα να ειμαι λιγο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Γιατί πολύ απλά τα τραγούδια του (να ήταν και του...) δεν έχουν ίχνος έμπνευσης σε μουσική και στίχους. Σε κάλυψα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Προφανως οχι,και μαλιστα μου απεδειξες οτι εχω δικιο,διοτι μου ειπες προσωπικη σου γνωμη.Πες μου κατι το καθολικο,κατι το απολυτο για την ποιοτητα κ με βαση αυτο απαντα μου για τον Ρεμο.Για να σε γλιτωσω απο τον κοπο,μην το κανεις.Δεν υπαρχει.Ολα,μα ΟΛΑ ειναι θεμα αντιληψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Φυσικά και κάνεις λάθος. Είναι προφανές όταν ένα τραγούδι δεν έχει ίχνος έμπνευσης. Μπορείς να το καταλάβεις στους στίχους (όλα τα ελληνικά τους ίδιους έχουν πλέον). από τη μουσική που είναι κλεμμένη ή δεν έχει καθόλου φαντασία και παίζει ένα riffάκι συνέχεια και πολλά άλλα.

Και εμένα υπάρχουν κάποια συγκροτήματα/καλλιτέχνες που δε μου αρέσουν, αλλά άμα έχουν ποιότητα δεν την αμφισβητώ. Ειλικρινά πιστεύεις πως έχω προηγούμενα με το Ρέμο ή οποιονδήποτε άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
από τη μουσική που είναι κλεμμένη ή δεν έχει καθόλου φαντασία και παίζει ένα riffάκι συνέχεια και πολλά άλλα.
Αυτο είναι κριτήριο τραγουδιού που δέν είναι πρωτοτυπο. Μην λές οτι ενα τέτοιο κριτήριο αυτομάτως καταδικάζει ένα τραγούδι ώς "χωρίς έμπνευση" γιατι τότε έχεις καταδικάσει όλες τις διασκευές που έχουν γίνει ποτε. Και ναι μεν είναι κακό ηθικά απο άποψη του συνθέτη των τραγουδιών του Ρέμου (νομίζω έχουμε φύγει απο κριτική του Ρέμου σάν ερμηνευτή) αλλά δεν μπορείς να αποκλείσεις την ύπαρξη έμπνευσης σε ενα τραγούδι που έχει τέτοια στοιχεία.

Για την ιστορία ούτε εμένα μου αρέσει ο Ρεμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Φυσικά και δε μιλάω για διασκευές. Μιλάω για κλεμμένα riffάκια που περνάνε απαρατήρητα επειδή είτε τα έχουν αλλάξει ελαφρώς είτε χρησιμοποιούνται για άλλους σκοπούς (σε άλλο μέρος) του κομματιού σε σύγκριση με το κανονικό.

Τρανό παράδειγμα:

Dio - Rainbow In The Dark
Ξύλινα Σπαθιά - Λιωμένο Παγωτό

Πάντα μιλάω για κλέψιμο μέρος κομματιού που μετά πλασσάρεται ως νέο δημιούργημα, χωρίς να αναφέρεται ο πρώην ερμηνευτής και κυρίως συνθέτης και αναφέρεται ως συνθέτης ο κλέφτης :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Να πώ και εγώ την γνώμη μου σχετικά ?

Λοιπόν... Θεωρώ οτι το θέμα ποιότητας στην μουσική είναι καθαρά υποκειμενικό και αφορά τον καθένα προσωπικά!
κάτι που μπορεί να αρέσει σε εμένα, κάποιος άλλος μπορεί να το θεωρεί σκουπίδι! και το αντίθετο βέβαια! όσο για τις διασκευες ή αλλιώς remix να σας πώ οτι ορισμένα είναι καλύτερα απο τα original κομμάτια(πάντα κατα τη γνώμη μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Φυσικά και δε μιλάω για διασκευές. Μιλάω για κλεμμένα riffάκια που περνάνε απαρατήρητα επειδή είτε τα έχουν αλλάξει ελαφρώς είτε χρησιμοποιούνται για άλλους σκοπούς (σε άλλο μέρος) του κομματιού σε σύγκριση με το κανονικό.
Ναι, αυτο είναι "ηθική" η "νομική" διαφορά. Απο άποψη όμως δημιουργικότητας είναι διαφορετικές οι 2 καταστάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis :
Ναι, αυτο είναι "ηθική" η "νομική" διαφορά. Απο άποψη όμως δημιουργικότητας είναι διαφορετικές οι 2 καταστάσεις;

Μα οι διασκευές δε γίνονται για δημιουργιμούς σκοπούς. Απλά θέλεις να τιμήσεις μια μπάντα που αγαπάς. Στην άλλη περίπτωση όμως έχεις καθαρό κλέψιμο που το πλασσάρεις για δικό σου δημιούργημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Founes :
Να πώ και εγώ την γνώμη μου σχετικά ?

Λοιπόν... Θεωρώ οτι το θέμα ποιότητας στην μουσική είναι καθαρά υποκειμενικό και αφορά τον καθένα προσωπικά!
κάτι που μπορεί να αρέσει σε εμένα, κάποιος άλλος μπορεί να το θεωρεί σκουπίδι! και το αντίθετο βέβαια! όσο για τις διασκευες ή αλλιώς remix να σας πώ οτι ορισμένα είναι καλύτερα απο τα original κομμάτια(πάντα κατα τη γνώμη μου)


Συμφωνώ απολύτως :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

modelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο modelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
δεν εχω δει κοριτσι που να ακουει μεταλ.ειναι φυσιολογικο να ακουν κοριτσια μεταλ(πολυ τεστοστερονη :thumbsdown:? )οσο για το ρεμο καλος αλλα σαν τον πλουταρχο δεν ειναι. νομιζω οτι ο πλουταρχος εχει πει τραγουδια που πραγματικα αγγιζουν τον κοσμο.και ο κιαμος εχει πει καλα τραγουδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από modelos :
δεν εχω δει κοριτσι που να ακουει μεταλ.ειναι φυσιολογικο να ακουν κοριτσια μεταλ(πολυ τεστοστερονη  :thumbsdown:? )οσο για το ρεμο καλος αλλα σαν τον πλουταρχο δεν ειναι. νομιζω οτι ο πλουταρχος εχει πει τραγουδια που πραγματικα αγγιζουν τον κοσμο.και ο κιαμος εχει πει καλα τραγουδια...

Εγω έχω δει αρκετές!!
Γιατ΄να μην είναι φυσιολογικό καλέ???
μουσική είναι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Έλα ντε! modelos περιμένουμε εξηγήσεις...

(Βασικά δεν πολυβγάζω νόημα από το μήνυμα σου... Αν θα μπορούσες να το ξαναγράψεις λίγο πιο λιανά...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
TXC ακούω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Ας πω και εγω τη γνωμη μου...

Η ποιοτητα δεν ειναι καθολου υποκειμενικη. Η pop κατα τη γνωμη μου δεν ειναι ποιοτικη μουσικη. Σκουπιδια ειναι... εχω βαρεθει να ακουω τις λιγες στιγμες που ψαχνω στο ραδιοφωνο για κανα ποιοτικο σταθμο (ναι γιατι δυστυχως οι περισσοτεροι ελληνικοι σταθμοι βαζουν σκουπιδια...) ελληνικα ποπ τραγουδια να μιλανε για παλιες αγαπες, χαμενους ερωτες και στιχους του στυλ "αν με αφησεις θα πεθανω, τι να κανω; ή "μεινε διπλα μου" και λοιπες μαμακιες. ΕΛΕΟΣ! Μπουχτισαμε. Και να μην ηταν ετσι, παλι η pop υστερει σε ποιοτητα απο αλλα ειδη μουσικης οπως η Rock και η Metal τα οποια ειναι τα μοναδικα που ακουω.
Τωρα θα πειτε μερικοι, καλα αφου ακουω Rock και Metal τι αλλο θα ελεγα; Οχι, δεν ειναι ετσι. Για παραδειγμα, Jazz και κλασσικη μουσικη δεν ακουω, παρολα αυτα, θεωρω οτι ειναι ποιοτικα ειδη μουσικης.

Επισης, για να φτασω στο σημειο να ακουω Rock και Metal, εχω ακουσει στην κυριολεξια απο ολα τα ειδη μουσικης οπως hip-hop, rap, tracne, pop και αλλα, οποτε πιστευω πως μπορω να κρινω αντικειμενικα αυτο το θεμα. Ακομα θυμαμαι τον ευατο μου πριν καμποσα χρονια και σκαω στα γελια με αυτα τα ειδη μουσικης που ακουγα...

Για να αποφυγω τις παρεξηγησεις, δεν αναφερομαι αλλα ουτε επιτιθομαι σε κανεναν. Απλως σε ενα τετοιο θεμα ηθελα εδω και καιρο να απαντησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top