Το ΕΣΥ διαλύεται...

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Μα αν εισαι τέτοιος δεν έχεις ανάγκη το δημόσιο. Ώρες ώρες το σκέφτομαι κ εγώ ότι χαραμιζομαστε στο δημόσιο το οποίο αν μη τι άλλο έχει περιορισμους. Πχ πρεπει να περιμενεις τον κάθε πολιτικό να ξυπνήσει κ να σε χρησιμοποιήσει ως κομματικό όφελος πετωντας σου εκεί μια αυξηση της πλακας μετά από μερικά χρόνια.
Ενας ιατρός στην Ελλαδα ακόμα και χωρίς ειδικότητα μονο και μονο με το πτυχίο του μπορεί να βγάλει πολύ εύκολα λεφτά (χωρίς να πατήσει νοσοκομειο) αρκεί να έχει ορεξη για δουλεια.....αλλαγή ουροκαθετήρων 30-50 ευρώ, ανανεώσεις συνταγων (10 ευρώ το μήνα) , εφημερίες σε διάφορα ιδιωτικά κέντρα ως μη ειδικός (30-60 ευρώ εφημεριά) , ιατρος αθλητικών διοργανώσεων.
-------------------

Τέλος απο την εμπειρία μου στο αγροτικό που έκανα σε νησί πριν πολλα χρόνια (όπου έψαχνα 2.5 μήνες να βρω σπίτι και πλήρωνα ξενοδοχεία να διαμαρτύρονται οι νησιώτες οτι δεν έχουν ιατρούς το θεωρώ υποκρισία.... να κάθονται χωρίς ιατρούς και να γίνονται διακομιδες με ελικόπτερα και αεροπλάνα (κόστος πολλαπλάσιο) από το μισθό ενός ιατρού.

Αν προσωπικά κάνω μελλοντικά ιατρείο σε νησί θα χρεώνω τριπλάσια την επίσκεψη από το εάν κάνω σε επαρχιακή πόλη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,915 μηνύματα.
Καλά εγώ με κάτω από 1500 δεν πηγαινα σε νησί ουτε να με παρακαλαγανε.

Τουλάχιστον όμως οι νησιώτες δεν είναι πονηροι όπως οι Αθηναίοι. Έχουν λογικές τιμές στα ενοίκια. Μόνον κάτι χωριατες που έχουν δικά τους γυμναστήρια ζητάνε 50 ευρώ το μήνα συνδρομή ενώ στην Αθήνα βρίσκεις και γυμναστήριο με 100 το χρόνο. Απλά για να έχουν τις γκομενιτσες κ να τους πλασαρονται ως πετυχημενοι επιχειρηματίες όπως και με τις λαμογιες στις παραλιες με τις ομπρέλες.

Όπως πανε τα πραγματα δυστυχώς τα νησιά δεν θα έχουν δασκάλους να μαθαίνουν τα παιδια τους... Ιατρούς αν συμβεί κάτι κ Λιμενικούς αν γίνει κάτι από τη θάλασσα να τρέξουν να επέμβουν.

Το επίδομα μεθορίου από μόνο του είναι αστείο τώρα θα παει στα 100 ευρώ πριν ήταν 70. Εγώ το Ξαναλέω θα έβαζα κ ολα τα νυχτερινα +200.

Κάτω από 1600 δεν θα έπαιρνα σε νησί. Αλλιώς δεν θα πατουσα καν.

Αρκετά με τις θεωρητικές βραβευσεις και τους επαίνους.

Μόνο η front ex πληρώνει τελικά.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Αρκετά με την εκμετάλλευση.
3 μηνες μετά την σχολή αρχίζοντας το αγροτικό έψαχνα σπίτια στην Ζάκυνθο και δεν έβρισκα.. τελικά βρήκα καποιο μετά από 3 μηνες η οποία με έδιωξε το επόμενο Καλοκαίρι γιατι υποτιθεται ηθελε να μεινει η κορη της. Ζητουσα οτιδήποτε και ας ήταν γκαρσονιερα με 400 ευρώ....

Ο δασοπυροσβέστης, ο δάσκαλος και ο ιατρός που έρχεται να υπηρετήσει στο νησί πρέπει να έχει στέγη αν ειναι εξυπνος ο δήμος πρεπει να τα παρέχει δωρεάν.... για να ερχονται...

Η Ρόδος κάηκε πριν λίγους μήνες έχει κάνει κανενας δημοσιογράφος ρεπορταζ για τις συνήθκες που μένουν οι δασοπυροσβέστες που μένουν εκεί;
 
Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Θα εκμεταλευτώ το δημόσιο μεχρι να πάρω ειδικότητα (οπως με εκμεταλεύεται αυτό) και όταν τελειώσω θα πάω σε ένα περιβάλλον πιο υγιές για μένα.

Περιβάλλον πιο υγιές εννοείς εντός Ελλάδας ή εκτός;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,915 μηνύματα.
Ναι γιατί οι χωριατες θέλουν να τα εκμεταλλευονται με Air bnb να βγάζουν και αυτοί τα μαυρα τους και μετά φταίει ο Μητσοτάκης.

Αλλά ταυτόχρονα θέλουν και τον γιατρό να τρέξει αμα παθουν κανα σφίξιμο το βράδυ... Τον Λιμενικό να μπει στο σκάφος αν αρχίσουν τις μαγκιές οι Τουρκοι με την μάχη της Τσιπουρας. Για αυτό είπες ότι είναι υποκριτές. Καλά είπες εσυ.

Εγώ θα έκανα συμβόλαιο κ δεν θα εφευγα. Γενικά όλους αυτους που σε διώχνουν τον Μάιο τους θεωρουσα αρπακτικά και δεν τους έπαιρνα στα σοβαρά.

Χάσιμο χρόνου να πας να δεις σπίτια δικά τους.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Αν ένας παθολογος, παιδίατρος , καρδιολογος κοκ που ιδιωτεύει είναι ικανός και κερδίζει πολλα λεφτά μπράβο του (ας είναι και >10.000 ευρώ το μήνα), το ανήθικο ειναι να δουλεύεις στο δημόσιο και να παίρνεις φακελάκια
Το ανήθικο είναι και αυτό που νομοθέτησε η κυβέρνηση, δηλαδή τον νόμο που νομιμοποιεί τα φακελάκια (απογευματινά ιατρεία). Αν δεν έχεις να τα σκάσεις, περιμένεις μήνες στην αναμονή για ένα πρωινό.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,010 μηνύματα.
Απ την αρχή της πανδημίας λεγόταν πως θα δοκιμαστούν όλα τα συστήματα υγείας όλων των κρατών σε βάθος χρόνου. Και τώρα, σιγά σιγά επαληθεύεται η ...προφητεία. Είναι υπό διαλυση. Γιατί όλα τα συστηματα υγείας πέρασαν και περνούν κρίση. Τότε με την πανδημία, οι γιατροί και νοσηλευτές ήταν ήρωες. Εργάζονταν σούπερ υπερωρίες. Ήταν οι πρώτοι που αρρώσταιναν, εμβολιάζονταν, πέθαιναν, ή τους έβαζαν σε διαθεσιμότητα. Τώρα ελπίσαμε όλοι να ηρεμήσουν τα πράματα, αλλά μάλλον όχι. Σε κράτη που η μαυραγορά της υγείας δεν ανθεί, άρχισαν τα υπουργεία να ξαναοργανώνουν την υγεία. Δόθηκαν καλά μπόνους στο προσωπικό. Προσλήφθηκαν κι άλλοι και άρχισαν πάλι να δουλεύουν τα νοσοκομεία

Νομίζω σ εμάς το μεγάλο κακό είναι η μεγάλη άνθηση των ιδιωτικών νοσοκομείων, μαύρου χρήματος προς γιατρούς κλπ. Γιατί όλα τα συστηματα υγείας πέρασαν και περνούν κρίση. ώρα ελπίσαμε όλοι να ηρεμήσουν τα πράματα, αλλά μάλλον όχι. Εδώ προφανώς μπαίνουν και τα διλήμματα που λέτε, μήπως η μαύρη εργασία είναι πιο συμφέρουσα. Αν τελείωνε η μαύρη εργασία, δηλ όλα τα ιδιωτικά ιατρεία λειτουργούσαν μόνο με ταμεία, κάθε επίσκεψη πληρωνόταν από το ταμείο, όχι ιδιωτικά, με το δίλημμα απόδειξη ή όχι, θα ήταν άλλες οι επιλογές των γιατρών.
Αν δεν είχε τη δυνατότητα ο γιατρός να ζητήσει έξτρα χρήμα, απ όσο δίνει το ταμείο, δε θα ζητούσε, γιατί θα ρίσκαρε τη δουλειά του. Αν και εμείς λέμε: Δε θα πάρω απόδειξη, με κλέβουν έτσι κι αλλοιώς, ας συνομοτήσω με το γιατρό, κερδίζουμε και οι δυο, τότε δεεεεε
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
Δεν ειναι υπο διαλυση.Θελουν να Το διαλυουν εσκεμμενα για να γινουν ολα ιδιωτικα.Απλα πραγματα.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Εγώ θα πω ένα πράγμα το 2018 είχε γίνει μια αναλογιστική μελέτη που έδειχνε ότι το ΕΣΥ θα διαλυθεί σε βάθος 4ετιας...2023 πλεον και φαίνεται ότι η "προβλεψη" επαληθεύτηκε
 

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Εγώ πάντως από φέτος αρχίζω Γερμανικά από το 0 είμαι 5ο έτος χωρίς οικογενειακό-ιατρικό background στην Ελλάδα. Νομίζω είναι ανούσιο να κάτσω εδώ. Το μόνο που με ανησυχεί είναι η διαθεσιμότητα των ειδικοτήτων εκεί προς τους ξένους, γιατί εδώ καλώς η κακώς κάνεις οποία ειδικότητα θες, αλλά πλην πολύ ανταγωνιστικών θέσεων σε μεγάλα νοσοκομεία έχω διαβάσει ότι δεν υπάρχει σημαντικός περιορισμος.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,714 μηνύματα.
Παιδιά όλα τα συστήματα υγείας είναι υπό κατάρρευση λόγω της πανδημίας και της ελλιπούς χρηματοδότησης. Χώρες με κορυφαία συστήματα υγείας όπως η Βρετανία, Καναδάς και Γερμανία σήμερα αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα. Στην Ελλάδα δυστυχώς τα τελευταία 20 χρόνια καμία κυβέρνηση δεν δίνει σημασία στο σύστημα υγείας ώστε να προωθήσουν την ιδιωτική υγεία, προσωπικά έχω ιδιωτική ασφάλιση από το 2010 καθώς φοβάσαι να μπεις μέσα σε δημόσιο νοσοκομείο/ ιατρείο.



 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,561 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Παιδιά όλα τα συστήματα υγείας είναι υπό κατάρρευση λόγω της πανδημίας και της ελλιπούς χρηματοδότησης. Χώρες με κορυφαία συστήματα υγείας όπως η Βρετανία, Καναδάς και Γερμανία σήμερα αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα. Στην Ελλάδα δυστυχώς τα τελευταία 20 χρόνια καμία κυβέρνηση δεν δίνει σημασία στο σύστημα υγείας ώστε να προωθήσουν την ιδιωτική υγεία, προσωπικά έχω ιδιωτική ασφάλιση από το 2010 καθώς φοβάσαι να μπεις μέσα σε δημόσιο νοσοκομείο/ ιατρείο.



Ναι η αλήθεια είναι ότι όταν πας σε ένα Γερμανικό νοσοκομείο λες ''πόσο Ελλάδα''.

Κομματοσκυλιάση level 100. Φταίνε οι προηγούμενες κυβερνήσεις άλλα και η τωρινή. Τεσσεράμισι χρόνια είχατε, δεν είναι και λίγο.

Ούτε ο Μητσοτάκης; 🥹🥹🥹🥹
Τον Μητσοτάκη δεν τον ακουμπάμε, κάνει ό,τι μπορεί και είναι από καλή οικογένεια.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,714 μηνύματα.
Ναι η αλήθεια είναι ότι όταν πας σε ένα Γερμανικό νοσοκομείο λες ''πόσο Ελλάδα''.

Κομματοσκυλιάση level 100. Φταίνε οι προηγούμενες κυβερνήσεις άλλα και η τωρινή. Τεσσεράμισι χρόνια είχατε, δεν είναι και λίγο.


Τον Μητσοτάκη δεν τον ακουμπάμε, κάνει ό,τι μπορεί και είναι από καλή οικογένεια.

Το ότι είναι καλύτερο από της Ελλάδας δεν σημαίνει ότι η ποιότητα δεν πέφτει. Εκτός και αν τα χιλιάδες video και άρθρα που υπάρχουν για τα συστήματα υγείας ανα το κόσμο είναι χρηματοδοτούμενα από την ΝΔ.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Παιδιά εγώ να πω κάτι άσχετο και σχετικό
Προεκλογικά ο τότε υπουργός υγείας Πλεύρης είχε πει ότι θέλει να παντρέψει ιδιωτικό και δημόσιο τομέα στο τομέα της υγείας και έκανε μια υπόνοια ότι θα προχωρήσει σε «ιδιωτικοποίηση» του ΕΣΥ . Εκλογές έγιναν…το αποτέλεμα ήταν συντριπτικό για την αριστερά και τον ΣΥΡΙΖΑ
Ποιο είναι το point εδώ…ότι ο λαός κάτι ειδε στη ΝΔ και την ψήφισε ή κάτι ειδε τελειως λαθος στον ΣΥΡΙΖΑ και δεν τον ψήφισε
Όλα αυτά είναι εις γνωσιν του κόσμου που βγαίνει και γράφει «41%»

Αν αύριο ξανα γίνουν εκλογές παλι 41% θα πάρει η ΝΔ και σας το λέω με απόλυτη βεβαιότητα
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,234 μηνύματα.
Παιδιά εγώ να πω κάτι άσχετο και σχετικό
Προεκλογικά ο τότε υπουργός υγείας Πλεύρης είχε πει ότι θέλει να παντρέψει ιδιωτικό και δημόσιο τομέα στο τομέα της υγείας και έκανε μια υπόνοια ότι θα προχωρήσει σε «ιδιωτικοποίηση» του ΕΣΥ . Εκλογές έγιναν…το αποτέλεμα ήταν συντριπτικό για την αριστερά και τον ΣΥΡΙΖΑ
Ποιο είναι το point εδώ…ότι ο λαός κάτι ειδε στη ΝΔ και την ψήφισε ή κάτι ειδε τελειως λαθος στον ΣΥΡΙΖΑ και δεν τον ψήφισε
Όλα αυτά είναι εις γνωσιν του κόσμου που βγαίνει και γράφει «41%»

Αν αύριο ξανα γίνουν εκλογές παλι 41% θα πάρει η ΝΔ και σας το λέω με απόλυτη βεβαιότητα
Το λάθος είναι να θεωρήσουν ότι επειδή 41% ο κόσμος εγκρίνει οτιδήποτε και αν κάνουν και οτιδήποτε έκαναν στο παρελθόν.

Το 41% σημαίνει ότι ο περισσότερος κόσμος από όσους ψήφισαν τους θεωρεί καλύτερους από τους άλλους.
Δεν σημαίνει ότι τους θεωρεί καλούς.
Ή μπορεί να τους θεωρεί πολύ καλούς σε κάποιους τομείς και άθλιους σε άλλους.

Αυτή είναι μια λεπτή διαφορά που όσοι σε οποιαδήποτε κριτική απαντάνε 41% δεν καταλαβαίνουν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,714 μηνύματα.
Παιδιά εγώ να πω κάτι άσχετο και σχετικό
Προεκλογικά ο τότε υπουργός υγείας Πλεύρης είχε πει ότι θέλει να παντρέψει ιδιωτικό και δημόσιο τομέα στο τομέα της υγείας και έκανε μια υπόνοια ότι θα προχωρήσει σε «ιδιωτικοποίηση» του ΕΣΥ . Εκλογές έγιναν…το αποτέλεμα ήταν συντριπτικό για την αριστερά και τον ΣΥΡΙΖΑ
Ποιο είναι το point εδώ…ότι ο λαός κάτι ειδε στη ΝΔ και την ψήφισε ή κάτι ειδε τελειως λαθος στον ΣΥΡΙΖΑ και δεν τον ψήφισε
Όλα αυτά είναι εις γνωσιν του κόσμου που βγαίνει και γράφει «41%»

Αν αύριο ξανα γίνουν εκλογές παλι 41% θα πάρει η ΝΔ και σας το λέω με απόλυτη βεβαιότητα

Η αριστερά κυβέρνησε στην Ελλάδα και δεν έκανε τίποτα ώστε να βελτιώσει το σύστημα υγείας της χώρας, δεν είχε καμία διαφορά με τις υπόλοιπες κυβερνήσεις. Δεν θυμάμαι καλές εποχές του ΕΣΥ όσα χρόνια ζω απλά με την κρίση τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα. Βέβαια σε όλην την Ευρώπη πλέον οι κυβερνήσεις αφήνουν τα σύστημα υγείας στην τύχη τους και για τον λόγο αυτό βλέπουμε αντιδράσεις από τους πολίτες.

Όταν τους τα λες όμως αυτά εδώ μέσα αρχίζουν να σου γράφουν σχόλια «το σύστημα υγείας στις χώρες εκείνες είναι καλύτερο από εδώ». Χαίρω πολύ το ξέραμε αυτό όμως όταν στις χώρες αυτές το σύστημα αρχίζει να παρακμάζει τους πολίτες δεν τους ενδιαφέρει αν έχουν καλύτερο σύστημα υγείας σε σχέση με την Ελλάδα.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Το λάθος είναι να θεωρήσουν ότι επειδή 41% ο κόσμος εγκρίνει οτιδήποτε και αν κάνουν και οτιδήποτε έκαναν στο παρελθόν.

Το 41% σημαίνει ότι ο περισσότερος κόσμος από όσους ψήφισαν τους θεωρεί καλύτερους από τους άλλους.
Δεν σημαίνει ότι τους θεωρεί καλούς.
Ή μπορεί να τους θεωρεί πολύ καλούς σε κάποιους τομείς και άθλιους σε άλλους.
Σίγουρα ισχύει αθτο που λες και δεν αμφιβάλλω! Αλλά το 41% είναι ένα τεράστιο ποσοστό που δεν χωράει μεγαλη γκρίνια από όσους τους ψήφισαν ειδικά μετά από τοσα λαθη που έχουν γίνει τη τετραετία 2019-2023! Ποσο μάλλον 1 μήνα μετά τις εκλογές γιατί ότι εδει γίνει έχει αναφερθεί προεκλογικά όποτε προεκλογικά ο Έλληνας ψηφοφόρος θεωρώ πως έχει καταλάβει τι σημαίνουν αυτά που αναφέρει κάθε κόμμα ότι «θα» κάνει αν βγει 1ο και σχηματίσει κυβέρνηση! Όποτε όταν πας και δίνεις τη ψηφο σου σε ένα κόμμα που σου λέει «εγώ αγαπώ την ιδιωτικοποίηση» και βγαίνεις μετά από 1 μήνα και λες «αμαν εγώ θέλω δημόσια νοσοκομεία» Ε δεν βγάζει και πολυ λογική
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Το ότι είναι καλύτερο από της Ελλάδας δεν σημαίνει ότι η ποιότητα δεν πέφτει. Εκτός και αν τα χιλιάδες video και άρθρα που υπάρχουν για τα συστήματα υγείας ανα το κόσμο είναι χρηματοδοτούμενα από την ΝΔ.
Κλασσική chat bot απάντηση από μέσο νεοδημοκράτη ψηφοφόρο ο οποίος θα δικαιολογήσει τα πάντα ''As a New Democracy voter, I am trained not to express opinions and facts that will harm the party I support🤖''
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top