Το ΕΣΥ διαλύεται...

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις,όταν μια κυβέρνηση παίρνει μετά από τόσα λάθη 41% νομίζω πως δεν το βλέπουν πολλοί έτσι γτ αν αύριο γίνουν εκλογές πάλι η ΝΔ θα βγει και παλι με αυτοδυναμία
Δεν είναι η πρώτη φορά που ένας πληθυσμός λειτουργεί παράλογα. Πολλά αυταρχικά καθεστώτα ήρθαν στην εξουσία μέσω εκλογών και με μεγάλη απήχηση στον κόσμο.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Πολλά αυταρχικά καθεστώτα ήρθαν στην εξουσία μέσω εκλογών
Ναι δεν αμφιβάλλω αλλά μην ξεχνάς ότι έχει ήδη προηγηθεί μια τετραετία που θεωρήθηκε ως μια διακυβέρνηση που έκανε πολλά λαθη όποτε όταν πηγαίνει το 41% του λαού και τους ψηφίζει αποδεκατίζοντας τον ΣΥΡΙΖΑ δεν ξέρω αν τους θεωρούν τόσο «αυταρχικούς»
Και μάλιστα ο ΣΥΡΙΖΑ έχασε ποσοστό στις δεύτερες εκλογές δείχνοντας ότι δεν έχει καμία σχεδόν απήχηση στον κόσμο ο Τσιπρας και ο ΣΥΡΙΖΑ

2 φορές το ίδιο «λαθος» δεν θεωρείται λαθος αλλά επιλογη…
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν είναι η πρώτη φορά που ένας πληθυσμός λειτουργεί παράλογα. Πολλά αυταρχικά καθεστώτα ήρθαν στην εξουσία μέσω εκλογών και με μεγάλη απήχηση στον κόσμο.
Δεν έχεις άδικο αν σκεφτείς τον Χιτλερ πχ
Αλλά ο Χιτλερ μια που βγήκε,μια που έγινε ο πόλεμος και μια που εξαφανίστηκε
Τώρα εδώ έχουμε άλλη τελειως αντιμετώπιση
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,712 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Ναι δεν αμφιβάλλω αλλά μην ξεχνάς ότι έχει ήδη προηγηθεί μια τετραετία που θεωρήθηκε ως μια διακυβέρνηση που έκανε πολλά λαθη όποτε όταν πηγαίνει το 41% του λαού και τους ψηφίζει αποδεκατίζοντας τον ΣΥΡΙΖΑ δεν ξέρω αν τους θεωρούν τόσο «αυταρχικούς»
Και μάλιστα ο ΣΥΡΙΖΑ έχασε ποσοστό στις δεύτερες εκλογές δείχνοντας ότι δεν έχει καμία σχεδόν απήχηση στον κόσμο ο Τσιπρας και ο ΣΥΡΙΖΑ

2 φορές το ίδιο «λαθος» δεν θεωρείται λαθος αλλά επιλογη…
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Δεν έγραψα ότι είναι λάθος αλλά ότι είναι μια παράλογη επιλογή. Έχεις έναν πληθυσμό ο οποίος με το ζόρι βγάζει τον μήνα αλλά το 40% του εκλογικού σώματος ψηφίζει ξανά νδ ενώ ξέρει ότι θα προχωρήσει σε νέα μέτρα όπως καθιέρωση του 16 ώρο, περισσότερο ξήλωμα όποιων δημόσιων δομών έχουν μείνει κλπ. Είναι σαν να ψηφίζουν τον δήμιο τους ενώ ξέρουν ότι θα τους σφάξει. Συμπεριφορά και νοοτροπία δουλοπάροικου που παρακαλάει τον αφέντη να δώσει λίγα ψίχουλα.

Δεν έχεις άδικο αν σκεφτείς τον Χιτλερ πχ
Αλλά ο Χιτλερ μια που βγήκε,μια που έγινε ο πόλεμος και μια που εξαφανίστηκε
Τώρα εδώ έχουμε άλλη τελειως αντιμετώπιση
Αυτό που έχουμε είναι την υποστήριξη ενός μεγάλου ποσοστού της κοινωνίας σε μια κυβέρνηση η οποία έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Οι Έλληνες έχουν πολύ χαμηλά κριτήρια στο ζήτημα των κομμάτων που θέλουν για εξουσία.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,913 μηνύματα.

O μόνος τρόπος να τους εξαναγκάσεις να γίνουν σωστοί ειναι αυτες οι παραιτήσεις.

Δυστυχώς.

Εχουμε ξεφυγει τελειως.... η κυβερνηση δίνει Market pass σε όσους έχουν 16.000 ευρω ετήσιο

αν το διαιρέσεις για 12 βγάζει 1333 ευρώ το μήνα.

Δηλαδή αν κάποιος παιρνει 1333 ευρω το μήνα πάλι θεωρείται αδύναμος και θέλει ενίσχυση.

Οπότε πρέπει να τους βάλουμε καλά στο μυαλό πως με όλα αυτα τα χ'αλια του καπιταλισμού και της αισχροκέρδιας ΟΛΩΝ και βάζω μεσα και εταιρειες και τραπεζες και τους πάντες.

Τα 1500 ευρω το μήνα ειναι το minimum σε μισθωτούς τουλάχιστουν 10ετους προϋπηρεσίας.

Αλλιως δεν θα πατάει κανεις και πουθενά

Ουτε σε νησιά ως Δάσκαλος
Ουτε ως γιατρός
Ουτε ως αστυνομος ή Λιμενικός.


 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,712 μηνύματα.
O μόνος τρόπος να τους εξαναγκάσεις να γίνουν σωστοί ειναι αυτες οι παραιτήσεις.

Δυστυχώς.

Εχουμε ξεφυγει τελειως.... η κυβερνηση δίνει Market pass σε όσους έχουν 16.000 ευρω ετήσιο

αν το διαιρέσεις για 12 βγάζει 1333 ευρώ το μήνα.

Δηλαδή αν κάποιος παιρνει 1333 ευρω το μήνα πάλι θεωρείται αδύναμος και θέλει ενίσχυση.

Οπότε πρέπει να τους βάλουμε καλά στο μυαλό πως με όλα αυτα τα χ'αλια του καπιταλισμού και της αισχροκέρδιας ΟΛΩΝ και βάζω μεσα και εταιρειες και τραπεζες και τους πάντες.

Τα 1500 ευρω το μήνα ειναι το minimum σε μισθωτούς τουλάχιστουν 10ετους προϋπηρεσίας.

Αλλιως δεν θα πατάει κανεις και πουθενά

Ουτε σε νησιά ως Δάσκαλος
Ουτε ως γιατρός
Ουτε ως αστυνομος ή Λιμενικός.



Δυστυχώς οι μισθοί παραμένουν χαμηλοί πάρα τις αυξήσεις που έγιναν τα τελευταία χρόνια. Για να ζήσεις μόνος σου σήμερα θέλεις τουλάχιστον 1.200€ καθαρά πράγμα που δύσκολα θα το πετύχεις στην ηλικία των 25 -30 ετών. Στα επαγγέλματα που αναφέρεις επίσης είναι δύσκολα τα πράγματα καθώς γνωστός μου που είναι αστυνομικός παίρνει 870€ καθαρά και τον εξοπλισμό πολλές φορές τον αγοράζει ο ίδιος. Είναι 27 ετών το παιδί και πραγματικά λέει τα χειρότερα όσο αφορά τις απολαβές.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,964 μηνύματα.

και από το 2018 https://en.wikipedia.org/wiki/Euro_Health_Consumer_Index

Ούτε καν στην πρώτη δεκάδα δεν είμαστε.
Ναι καλε προφανώς ,από κτήρια και υποδομές νοσοκομειακές ήμαστε για κλάματα. Όμως από επίπεδο ιατρών είμαστε πολύ καλά. Εξάλλου αν δεν ήταν καλοί οι Έλληνες ιατροί, δεν θα είχαν τόσο επιτυχία στο εξωτερικό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Φίλος μου έχει πάει Κάρπαθο και εχει βρει σπίτι με 200 ευρώ. Λογικά για να με κάλεσε φετος αλλο που δεν πήγα και για να καλεί και άλλους δεν θα ειναι αποθήκη.

Και παίρνει και παραπάνω μισθολογικά καθως δεν ειναι πολλά άτομα εκεί και μπορεί κ βάζει νυχτερινά (δεν εχει αλλους απο πάνω του να του κάνουν τους ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ στην εργασία) + επιδοματα μεθορίου 100 ευρώ.

Αγγίζει τα 1600 και κάποιους μηνες τα ξεπερνάει κιόλας. Και το σπίτι 200 ευρώ. Λεφτά για βενζίνες δεν.... οπου θέλει πάει με τα πόδια.

Εγω πάνω απο 300 ευρω δεν θα έδινα με τίποτα σε σπίτι οπότε αν στο μέλλον χωρίσω ειτε θα φύγω επαρχία σούμπιτος πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής.

Στην επαρχία θα βάζεις και κανα 300αρι καθε μηνα στην άκρη εύκολα. Εδω θα τα δινεις στο κάθε μαλάκα ή στις βενζίνες.

Προφανως δεν μιλάμε για Νησιώτες τύπου Μυκονος... ΕΚΕΙ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΗ ΤΡΕΛΑ. Δεν εχω πάει ποτέ και ούτε προκειται ουτε για βόλτα... ξερνάω με τα ψώνια ξερω γω.

Μιλαμε γενικά για Ανατολικό Αιγαίο.
Για ανατολικό Αιγαίο και λιγότερο "διάσημα" νησιά ναι βρίσκεις αξιοπρεπή ενοίκια. Αλλά αν θέλεις νοσοκομειακή περίθαλψη την πάτησες.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,913 μηνύματα.
Δυστυχώς οι μισθοί παραμένουν χαμηλοί πάρα τις αυξήσεις που έγιναν τα τελευταία χρόνια. Για να ζήσεις μόνος σου σήμερα θέλεις τουλάχιστον 1.200€ καθαρά πράγμα που δύσκολα θα το πετύχεις στην ηλικία των 25 -30 ετών. Στα επαγγέλματα που αναφέρεις επίσης είναι δύσκολα τα πράγματα καθώς γνωστός μου που είναι αστυνομικός παίρνει 870€ καθαρά και τον εξοπλισμό πολλές φορές τον αγοράζει ο ίδιος. Είναι 27 ετών το παιδί και πραγματικά λέει τα χειρότερα όσο αφορά τις απολαβές.

Αστυνομικος της Ομάδας ΔΙΑΣ ;

Δεν έμπαινα εκεί αν δεν είχαν πρώτο μισθό 1500 ούτε με πιστόλι στο λαιμό.

Τα λεφτά ειναι πολύ λίγα για αυτη τη δουλειά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για ανατολικό Αιγαίο και λιγότερο "διάσημα" νησιά ναι βρίσκεις αξιοπρεπή ενοίκια. Αλλά αν θέλεις νοσοκομειακή περίθαλψη την πάτησες.


Ε αν τύχει κάτι πολύ έκτακτο παίρνεις το αεροπλάνο και πάς στη Ρόδο ή στην Αθήνα. Υπάρχουν λύσεις.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,935 μηνύματα.
To δημόσιο δεν μπορεί να κάνει περισσότερες προσλήψεις από συνταξιοδοτήσεις λόγω μνημονίου καθώς στο δημόσιο έχουμε μονιμότητα. Αποτέλεσμα οι εργαζόμενοι στο ΕΣΥ να μην ανανεώνονται και σιγά σιγά η τεχνογνωσία δεκαετιών χάνεται. Αυτό φυσικά συμβαίνει σε όλο το δημόσιο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,913 μηνύματα.
Στα επαγγέλματα που αναφέρεις επίσης είναι δύσκολα τα πράγματα καθώς γνωστός μου που είναι αστυνομικός παίρνει 870€ καθαρά και τον εξοπλισμό πολλές φορές τον αγοράζει ο ίδιος. Είναι 27 ετών το παιδί και πραγματικά λέει τα χειρότερα όσο αφορά τις απολαβές.

Στην ηλικία του είχα ξεκινήσει με 1080-1100. Το 2015 όταν η αγορά ήταν ακόμη χάλια.

Δεν υπηρχε περίπτωση να μπώ σε αυτό το πόστο που αναφέρεις και με αυτα τα χρήματα. Θα πήγαινα αλλού προστασία προσώπων αν ήμουν τέτοιος.

Το γεγονός οτι κάποιοι ορίζουν τα δικά τους δεν σημαίνει οτι είναι και σωστά. Πχ ο μισθός που λές για την ΔΙΑΣ. Αλλα αν τα ανέχονται και σε κάθε προκύρηξη βλέπεις για 100 θέσεις πάνε 500 λογικό να μενει ο μισθός στα ίδια επίπεδα. Η μονιμότητα μας έφαγε.

όΠΩς και με την ακρίβεια. Βρίσκεις τρόπους.

Περιορίζεις μετακινήσεις - ψωνίζεις απο λαϊκή - τα καρυδάκια που ο σκλαβενίτης τα έχει 4 ευρω τα 200γρ θα τα πάρω απο τη λαϊκη 5 ευρώ το μισό κιλό / κρέας το ίδιο θα βρω ένα τίμιο κρεωπολείο. Κουάκερ με 1 ευρω απο Γαλαξία γιαούρτια τα ίδια.

Στη δουλειά δεν θα πάω με αμάξι θα πάω με τα μέσα. Δε πειράζει ας αργήσω και 20 λεπτά σε αντιθεση με το αν έπαιρνα αυτοκίνητο.

Οι πουσταράδες οι ληστές στα καυσιμα πάντως απο μένα λεφτά δεν θα πάρουν.

Τέλος θα μπούν όρια. Σε όλους και όλες αν χρειαστεί.

Αν αυτο το κάνουν οι μισοί ΟΧΙ ΟΛΟΙ.... που έβλεπα το Κηφισό να τιγκάρει καθε πρωί απο το ύψος της Φιλαδελφειας και πιο πάνω μέχρι και τα ΚΤΕΛ του Κηφισου στη στροφή για Λ.Αθηνών..

ΝΑ ΕΒΛΕΠΕΣ ΠΩΣ ΘΑ ΕΡΙΧΝΑΝ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ.

Δεν ειναι μόνο τι ψηφιζουμε που λένε ολοι Μητσοτάκη και Μητσοτάκη. Ειναι και καθημερινά τι κάνουμε. Πάνε οι εκλογές πέρασαν τελειωσαν και ειναι και η μοναδική κυβέρνηση που μπορει να διοικήσει αυτη τη περίοδο. Ο ΣΥΡΙΖΑ απέτυχε - τι θα ψηφισεις ΚΚΕ ή ΠΑΣΟΚ ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Οσοι ζητάτε αυξήσεις μισθών δεν το βλέπετε σωστά. Πρέπει να σκεφτείτε καλύτερα τον τρόπο επιβίωσης σας. Πρέπει να σκληραγωγηθείτε. Δηλαδή οκ ζητήστε αν το θέλετε αλλά λάβετε υπ' όψιν και τα εξής 1) Κόψτε τα απ' έξω και μάθετε να μαγειρεύετε 2) Μην χρησιμοποιήτε αυτοκίνητο 3) Μην κάνετε οικογένεια 4) Μην πηγαίνετε διακοπές μετά τα 30. Ξέρετε πόσα λεφτά μπορείτε να εξοικονομήσετε έτσι?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,712 μηνύματα.
Οσοι ζητάτε αυξήσεις μισθών δεν το βλέπετε σωστά. Πρέπει να σκεφτείτε καλύτερα τον τρόπο επιβίωσης σας. Πρέπει να σκληραγωγηθείτε. Δηλαδή οκ ζητήστε αν το θέλετε αλλά λάβετε υπ' όψιν και τα εξής 1) Κόψτε τα απ' έξω και μάθετε να μαγειρεύετε 2) Μην χρησιμοποιήτε αυτοκίνητο 3) Μην κάνετε οικογένεια 4) Μην πηγαίνετε διακοπές μετά τα 30. Ξέρετε πόσα λεφτά μπορείτε να εξοικονομήσετε έτσι?

Κομμουνιστική αντίληψη του προηγούμενου αιώνα. Στο τέλος θα μας πεις να πεθάνουμε ώστε να μεν χρειαζόμαστε χρήματα.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Κομμουνιστική αντίληψη του προηγούμενου αιώνα. Στο τέλος θα μας πεις να πεθάνουμε ώστε να μεν χρειαζόμαστε χρήματα.

Εγώ προσπαθώ απλά να σε βοηθήσω να επιβιώσεις. Αλλά όταν σε βλέπω να ποστάρεις για να μας πεις τι έφαγες χθες βράδυ δεν είμαι σίγουρος τι ελπίδες έχεις...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,712 μηνύματα.
Εγώ προσπαθώ απλά να σε βοηθήσω να επιβιώσεις. Αλλά όταν σε βλέπω να ποστάρεις για να μας πεις τι έφαγες χθες βράδυ δεν είμαι σίγουρος τι ελπίδες έχεις...

Κοιτά ο καθένας ξοδεύει τα χρήματα του όπως θέλει και μπορεί. Αν για εσένα η επιβίωση σημαίνει να είσαι τσιγκούνης και να φιλάς τα χρήματα σε σεντούκι τότε δεν θα πάρουμε. Θα προτιμήσουμε τους καλύτερους μισθούς και τις υψηλότερες δαπάνες για το σύστημα υγείας.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Κοιτά ο καθένας ξοδεύει τα χρήματα του όπως θέλει και μπορεί. Αν για εσένα η επιβίωση σημαίνει να είσαι τσιγκούνης και να φιλάς τα χρήματα σε σεντούκι τότε δεν θα πάρουμε. Θα προτιμήσουμε τους καλύτερους μισθούς και τις υψηλότερες δαπάνες για το σύστημα υγείας.

Ναι και εγώ θα προτιμούσα μια μικρή πισίνα με τη Τζέσικα Αλμπα εδώ στην αυλή μου να με περιμένει με δυο κοκτέηλ. Για να δούμε.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Κοιτά ο καθένας ξοδεύει τα χρήματα του όπως θέλει και μπορεί. Αν για εσένα η επιβίωση σημαίνει να είσαι τσιγκούνης και να φιλάς τα χρήματα σε σεντούκι τότε δεν θα πάρουμε. Θα προτιμήσουμε τους καλύτερους μισθούς και τις υψηλότερες δαπάνες για το σύστημα υγείας.
Γιατί εκλαμβάνεις τις στρατηγικές εξοικονόμησης χρημάτων ως τσιγκουνιά;
Επίσης πώς συνδέονται οι υψηλοί μισθοί με τις δαπάνες του συστήματος υγείας;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,712 μηνύματα.
Γιατί αντιμετωπίζεις την εξοικονόμηση χρημάτων ως τσιγκουνιά;
Επίσης πώς συνδέονται οι υψηλοί μισθοί με τις δαπάνες του συστήματος υγείας;

Όταν ο άλλος γράφει να μην πηγαίνουμε διακοπές, να μην κάνουμε παιδιά και να μην βγαίνουμε έξω αυτό δεν είναι εξοικονόμηση αλλά τσιγκουνιά τελευταίου βαθμού που σε οδηγεί να μην χαίρεσαι τη ζωή σου. Οι μισθοί συνδέονται με το σύστημα υγείας καθώς όταν αυξάνεται οι μισθοί τόσο περισσότεροι ιατροί/ νοσηλευτές θα θέλουν να εργαστούν και τόσο καλύτερες θα είναι οι υπηρεσίες που προσφέρουν στους ασθενείς. Όταν ο άλλος παίρνει 900€ σιγά που θα έχει όρεξη να γιατρέψει τους ασθενείς.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,712 μηνύματα.
Νέες κύκλος παραιτήσεων στο ΕΣΥ.


 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
ήρθε σήμερα το πρωί στο γραφείο ιατρών του νοσοκομείου που εργάζομαι (σημειώνω εφήμερευα εχτές και ήμουν στο χώρο >30 συνεχόμενα, για να εξετάσω το πατέρα της. Όταν της ειπα να κλείσει ραντεβού μου είπε πάνε Οκτώβρη, όταν μου είπε να πάει στο εφημερεύων άρχισε να φωνάζει και μάλιστα ζήτησε το όνομα μου για να μου κάνει καταγγελία. Της έδωσα τηλέφωνο, όνομα, γραπτό της είπα που είναι το γραφειό του διοικητή και συνέχισα τη δουλειά μου.

Δυστυχώς τα προβλήματα του δημοσίου τα λούζεται το προσωπικό και κυρίως ή μη μόνιμοι (ειδικευόμενοι ιατροί)... επίσης πλέον έχω σταματήσει να σηκώνω το τηλέφωνο του τμήματος γιατί κάθονται και ρωτάνε σαχλαμάρες στο 90% και φυσικά γιατι΄δεν ειμαι γραμματέας. Αντί αυτού δινω το προσωπικό μου τηλέφωνο στους ασθενείς που αναλαμβάνω για να τους εξυπηρετήσω (πράγμα πυο δε το κάνουν άλλοι) άλλα και αυτό δε το σέβονται γιατί κυριοκελτικά με παίρνουν 3-4 τηλέφωνα την ημέρα και η πλειοψηφία για πράγματα που δε μπορώ να βοηθήσω.

Αυτή τη στιγμή παιδιά Δευτέρα πήγα δουλειά γύρισα στις 5:00μμ
Τρίτη εφημέρευα από το πρωί στις 08:00πμ γύρισα σήμερα 4:300μμ αυτή τη στιγμη΄κάνω ενημερωτικά σημειώαμτα που θα παραδώσω αύριο. Αυριο εφημερεύω θα γυρίσω το μεσημέρι- με απόγευμα της επόμενης και απο΄βδομαδα αρχιζει η αδεια μου που θα ειναι μια βδομάδα (για ολο το Καλοκαιρι).


Σημειώνω ότι από το προηγούμενο νοσοκομείο έφυγα με ένα μήνα χρωστουμενη άδεια που δεν μου την πληρωσαν και ουτε μεταφέρθηκε στο αλλο νοσοκομείο.



Όταν πάρω ειδικότητα θα κοιτάξω να μη συνεχίσω στο ελληνικό δημόσιο...γιατί δεν είναι για μένα. Προσωπικά έκανα ιδιωτική ασφάλεια και συμβουλεύω όλοι σας αν μπορείτε να κάνετε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top