Το νέο όνομα της ΠΓΔΜ και η συμφωνία των Πρεσπών

Ποιο θεωρείτε σωστό να είναι το νέο όνομα των Σκοπίων

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 82)
  • Μακεδονία

    Ψήφοι: 8 9.8%
  • Άλλο όνομα

    Ψήφοι: 41 50.0%
  • Σύνθετη ονομασία με γεωγραφικό προσδιορισμό

    Ψήφοι: 31 37.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 2.4%

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
1.Ποιο «χατηρι» να κανουμε στους Σκοπιανούς ? Κατέχουν γεωγραφικά το 31% και κάνενα χιλιοστό από το παραπανω ούτε το έχουν ούτε θ το πάρουν.
Το χατήρι είναι να τους δώσεις το όνομα Μακεδονία ενώ αυτοί σου κλέβουν την ιστορία.

2. Εσυ το λες αυτο.
Επίσης λέω ότι πολλοί υπέρμαχοι της άποψής σου παριστάνουν ότι το γεωγραφικό είναι το μεγαλύτερο ζήτημα που περιπλέκει το πρόβλημα και δεν οδηγεί σε λύση.
Θα μου πεις σε παρακαλώ αν θεωρείς ότι προκαλεί οποιοδήποτε πρόβλημα ο σφετερισμός της ιστορίας της αρχαίας Μακεδονίας;

3. Άλλη μια: δεν υπάρχει αλυτρωτισμός μεταξύ των 2 κρατών , γιατί λείπει μια συνιστώσα : οι «αλύτρωτοι». Το ότι υπάρχουν σλαβόφωνοι-διγλςωσσοι στους νόμους Φλώρινας Κοζάνης , Δράμας, Σερρών, Πέλλας, Κιλκίς κλπ. δεν παει να πει ότι όλοι αυτοί είναι «αλύτρωτα αδερφια» των Σκοπιανών. Ίσα ίσα , πες έναν απ αυτούς ότι δεν είναι Έλληνας , και θα σου κάνει την μούρη κρέας , το γνωρίζω γιατί έχω συγγενείς από δυτική μακεδονια. Η γλωσσα κ μόνο επισης, δεν καθορίζει σε ποιο έθνος ανήκει κάποιος. Όποτε ο λόγος σου είναι απλή κινδυνολογία , δεν γνωρίζεις γι αυτούς, και κατηγορείς εμενα «ότι δεν ξερω τι γίνεται γύρω μου». Πες με και «κομμουνιστή» και «συριζαιο» επειδή «αρέσκομαι να κάνω κριτική μόνο στους συμπατριώτες μου», που ούτε και αυτο δεν ίσχυει, αν έκανες το κόπο και διάβαζες τα προηγούμενα μου μηνύματα .
Σου είπα πως δεν γνωρίζω πως νιώθουν οι σλαβόφωνοι Έλληνες, το επαναλαμβάνεις.Φυσικά μπορεί οι σλαβόφωνοι Έλληνες να νιώθουν Έλληνες αλλά οι σκοπιανοί να θεωρούν ότι είναι συμπατριώτες τους που εξελληνίστηκαν ή κάτι παρόμοιο.Θα ήταν αρκετό αυτό;Με μεγάλη περηφάνια έγραφαν σε ένα φόρουμ που διάβαζα ότι αν πας στην Φλώρινα και πεις "ντόμπαρ ντεν" θα σε καταλάβουν όλοι.
Αυτό επίσης που σου είπα είναι ότι δεν γνωρίζεις τι πιστεύουν οι σκοπιανοί, το οποίο δεν φαίνεται να προβληματίζει ή να σε αφορά.Δεν σε αφορά το ότι θεωρούν πως η Ελληνική Μακεδονία είναι ή θα'πρεπε να είναι δική τους.Αν δεν είναι αλυτρωτισμός αυτό που νιώθουν για αυτά τα εδάφη, πες μου ποια είναι η σωστή λέξη για να μην λέω ανακρίβειες.
Όχι ότι έχουν μεγάλη σημασία αυτά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Το χατήρι είναι να τους δώσεις το όνομα Μακεδονία ενώ αυτοί σου κλέβουν την ιστορία.


Επίσης λέω ότι πολλοί υπέρμαχοι της άποψής σου παριστάνουν ότι το γεωγραφικό είναι το μεγαλύτερο ζήτημα που περιπλέκει το πρόβλημα και δεν οδηγεί σε λύση.
Θα μου πεις σε παρακαλώ αν θεωρείς ότι προκαλεί οποιοδήποτε πρόβλημα ο σφετερισμός της ιστορίας της αρχαίας Μακεδονίας;


Σου είπα πως δεν γνωρίζω πως νιώθουν οι σλαβόφωνοι Έλληνες, το επαναλαμβάνεις.Φυσικά μπορεί οι σλαβόφωνοι Έλληνες να νιώθουν Έλληνες αλλά οι σκοπιανοί να θεωρούν ότι είναι συμπατριώτες τους που εξελληνίστηκαν ή κάτι παρόμοιο.Θα ήταν αρκετό αυτό;Με μεγάλη περηφάνια έγραφαν σε ένα φόρουμ που διάβαζα ότι αν πας στην Φλώρινα και πεις "ντόμπαρ ντεν" θα σε καταλάβουν όλοι.
Αυτό επίσης που σου είπα είναι ότι δεν γνωρίζεις τι πιστεύουν οι σκοπιανοί, το οποίο δεν φαίνεται να προβληματίζει ή να σε αφορά.Δεν σε αφορά το ότι θεωρούν πως η Ελληνική Μακεδονία είναι ή θα'πρεπε να είναι δική τους.Αν δεν είναι αλυτρωτισμός αυτό που νιώθουν για αυτά τα εδάφη, πες μου ποια είναι η σωστή λέξη για να μην λέω ανακρίβειες.
Όχι ότι έχουν μεγάλη σημασία αυτά..


1. Όταν μιλάμε για όνομα μιλάμε προφανως για συνθέτη ονομασία , που θα διαχωρίζει , το δικό μας μέρος/ιστορία με την δίκη τους διαδρομή στην περιοχή ιστορικα η γεωγραφικά. Εκτός αν θεωρείς ότι δεν πρέπει να έχουν καθόλου την ονομασία Μακεδονια, δεκτή άποψη που μπορεί να γίνει αντικείμενο συζήτησης.

2. Διαβάζεις αυτά Που εχω γράψει 1000 φορές? Το ότι δεν έχουν σχεση με την αρχαία Μακεδονια? Τα χουμε ανάλυσει αυτά πολλαπλώς.

3. Καταρχάς δεν υπάρχουν σλαβόφωνοι Έλληνες(δλδ Σλάβοι μ ελληνικό διαβατήριο) , αλλά δίγλωσσοι-σλαβοφωνοι Έλληνες η απλα δίγλωσσοι . Το ότι μιλανε κάποιοι Έλληνες κάποιες διαλέκτους πχ αυτή την σλαβική δεν τους κάνει μητέ «Σλάβους» , ούτε πχ τους βλάχους «Ρουμάνους», ούτε τους Αρβανίτες «Αλβανούς». Άυτο τ έχουν αποδείξει οι παραπανω με το ατελείωτο αίμα που εχουν χύσει κατά τους απελευθερωτικούς αγώνες του έθνους(ειδικά για τους σλαβόφωνους, οι νόμοι Φλώρινας κ Κοζάνης είχαν αναλογικά με τον πληθυσμο τους Τις μεγαλύτερες απώλειες κατά τον ελληνοϊταλικό ). Και δεν είναι κακή η αυτή διγλωσσία, δεν είναι ούτε «πράκτορες» γειτονικών λαών ούτε έχουν άλλη συνείδηση πέραν της ελληνικής.Εισαι μαλλον Αθηναίος, όποτε δικαιολογημένα μαλλον δεν τα γνωρίζεις αυτά.Ξερω πολυ καλα τι πιστεύουν οι Σκοπιανοί , αυτά που με λίγα λόγια λες, αλλά σ ξανατονιζω ότι δεν έχουν «πάτημα»στην Ελλάδα (δλδ. «αλυτρωτους») , γιατί οι σλαβόφωνοι/δίγλωσσοι αισθάνονται Έλληνες. Ισως, αυτο που κάνουν αυτοί να θεωρείται εθνικισμός/ιμπεριαλισμός, σε καμία περίπτωση ομως «αλυτρωτισμός», πολυ απλα επειδή δεν υπάρχουν «αλυτρωτοι».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
O Τσίπρας είναι πολύ λίγος. Χάνει μοναδική ευκαιρία για λύση των διπλωματικών μας σχέσεων με την γείτονα χώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
1. Όταν μιλάμε για όνομα μιλάμε προφανως για συνθέτη ονομασία , που θα διαχωρίζει , το δικό μας μέρος/ιστορία με την δίκη τους διαδρομή στην περιοχή ιστορικα η γεωγραφικά. Εκτός αν θεωρείς ότι δεν πρέπει να έχουν καθόλου την ονομασία Μακεδονια, δεκτή άποψη που μπορεί να γίνει αντικείμενο συζήτησης.
Ιστορικά ή γεωγραφικά;Δηλαδή με ένα απ'τα δυο είσαι ευχαριστημένος;
Ή μήπως εννοούσες ιστορικά ΚΑΙ γεωγραφικά.Αν ισχύει το δεύτερο, μετά χαράς θα ήθελα να ακούσω ποιο θα μπορούσε να είναι το όνομα αυτό.Και όχι, το Νόβα Ματσεντόνια δεν είναι το όνομα που ψάχνεις.
3. Καταρχάς δεν υπάρχουν σλαβόφωνοι Έλληνες(δλδ Σλάβοι μ ελληνικό διαβατήριο) , αλλά δίγλωσσοι-σλαβοφωνοι Έλληνες η απλα δίγλωσσοι . Το ότι μιλανε κάποιοι Έλληνες κάποιες διαλέκτους πχ αυτή την σλαβική δεν τους κάνει μητέ «Σλάβους» , ούτε πχ τους βλάχους «Ρουμάνους», ούτε τους Αρβανίτες «Αλβανούς». Άυτο τ έχουν αποδείξει οι παραπανω με το ατελείωτο αίμα που εχουν χύσει κατά τους απελευθερωτικούς αγώνες του έθνους(ειδικά για τους σλαβόφωνους, οι νόμοι Φλώρινας κ Κοζάνης είχαν αναλογικά με τον πληθυσμο τους Τις μεγαλύτερες απώλειες κατά τον ελληνοϊταλικό ). Και δεν είναι κακή η αυτή διγλωσσία, δεν είναι ούτε «πράκτορες» γειτονικών λαών ούτε έχουν άλλη συνείδηση πέραν της ελληνικής.
Και πού ακριβώς διαφώνησα με αυτά ώστε νιώθεις την ανάγκη να μου τα εξηγήσεις;Ή μάλλον να μου κάνεις μάθημα χωρίς λόγο.Εγώ σου λέω τι πιστεύουν στα Σκόπια και τι προπαγάνδα παίζει στο εσωτερικό τους κι εσύ μου λες μπούρδες, για τις οποίες δεν διαφώνησα προηγουμένως.

Εισαι μαλλον Αθηναίος, όποτε δικαιολογημένα μαλλον δεν τα γνωρίζεις αυτά.
Bitch, please, είμαι βορειοελλαδίτης και μένω Βουλγαρία τα τελευταία 6 χρόνια.Έχω γνωρίσει ένα σωρό σκοπιανούς κι έχω συζητήσει αυτά τα πράγματα.Δεν τα βγάζω απ'το μυαλό μου όπως πιθανόν εσύ.Ακόμα να μου πεις αν σε ενοχλεί η προπαγάνδα που κάνουν τα Σκόπια προσπαθώντας να κλέψουν την ιστορία μας.Περιμένω να μου πεις αν σε πειράζει και αν θεωρείς ότι είναι πρόβλημα όσον αφορά τις διαπραγματεύσεις ευρέσεως ονόματος.Επίσης, αν πιστεύεις ότι υφίσταται πρόβλημα, πως μπορεί να ξεπεραστεί και γιατί το Νόβα Ματσεντόνια είναι το όνομα που προτιμάς(οπότε και ικανοποιεί τα περισσότερα κριτήριά σου).

Ξερω πολυ καλα τι πιστεύουν οι Σκοπιανοί , αυτά που με λίγα λόγια λες, αλλά σ ξανατονιζω ότι δεν έχουν «πάτημα»στην Ελλάδα (δλδ. «αλυτρωτους») , γιατί οι σλαβόφωνοι/δίγλωσσοι αισθάνονται Έλληνες. Ισως, αυτο που κάνουν αυτοί να θεωρείται εθνικισμός/ιμπεριαλισμός, σε καμία περίπτωση ομως «αλυτρωτισμός», πολυ απλα επειδή δεν υπάρχουν «αλυτρωτοι».
Μιλάνε για Εγκέισκα Μακεντόνια.Προφανώς για σένα, δεν είναι σημαντικό αυτό, αφού έχουμε δυνατό στρατό και μπορούμε να τους κάνουμε μια μπουκιά.Το δέχομαι.Απλά πες μου ότι δεν σε πειράζει που οι γείτονες έχουν επεκτατικές διαθέσεις απέναντί μας και ότι μας μισούν επειδή θεωρούν ότι ζούμε στις κλεμμένες πατρίδες τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Ιστορικά ή γεωγραφικά;Δηλαδή με ένα απ'τα δυο είσαι ευχαριστημένος;
Ή μήπως εννοούσες ιστορικά ΚΑΙ γεωγραφικά.Αν ισχύει το δεύτερο, μετά χαράς θα ήθελα να ακούσω ποιο θα μπορούσε να είναι το όνομα αυτό.Και όχι, το Νόβα Ματσεντόνια δεν είναι το όνομα που ψάχνεις.


Και πού ακριβώς διαφώνησα με αυτά ώστε νιώθεις την ανάγκη να μου τα εξηγήσεις;Ή μάλλον να μου κάνεις μάθημα χωρίς λόγο.Εγώ σου λέω τι πιστεύουν στα Σκόπια και τι προπαγάνδα παίζει στο εσωτερικό τους κι εσύ μου λες μπούρδες, για τις οποίες δεν διαφώνησα προηγουμένως.


Bitch, please, είμαι βορειοελλαδίτης και μένω Βουλγαρία τα τελευταία 6 χρόνια.Έχω γνωρίσει ένα σωρό σκοπιανούς κι έχω συζητήσει αυτά τα πράγματα.Δεν τα βγάζω απ'το μυαλό μου όπως πιθανόν εσύ.Ακόμα να μου πεις αν σε ενοχλεί η προπαγάνδα που κάνουν τα Σκόπια προσπαθώντας να κλέψουν την ιστορία μας.Περιμένω να μου πεις αν σε πειράζει και αν θεωρείς ότι είναι πρόβλημα όσον αφορά τις διαπραγματεύσεις ευρέσεως ονόματος.Επίσης, αν πιστεύεις ότι υφίσταται πρόβλημα, πως μπορεί να ξεπεραστεί και γιατί το Νόβα Ματσεντόνια είναι το όνομα που προτιμάς(οπότε και ικανοποιεί τα περισσότερα κριτήριά σου).


Μιλάνε για Εγκέισκα Μακεντόνια.Προφανώς για σένα, δεν είναι σημαντικό αυτό, αφού έχουμε δυνατό στρατό και μπορούμε να τους κάνουμε μια μπουκιά.Το δέχομαι.Απλά πες μου ότι δεν σε πειράζει που οι γείτονες έχουν επεκτατικές διαθέσεις απέναντί μας και ότι μας μισούν επειδή θεωρούν ότι ζούμε στις κλεμμένες πατρίδες τους.

1.Εγραψα ιστορικά η γεωγραφικά . Προσωπικά,για μενα θεωρω ονομασίες όπως Μακεδονια του Ιλιντεν, βόρεια η άνω , η και Νέα Μακεδονια κατάλληλη λύση.

2. Αν το θεωρείς «μάθημα» η υποτιμητικό, τοτε συγγνώμη,εσυ έχεις το προβλημα. Εσυ ο ίδιοςειπες ότι δεν ξέρεις τι νιώθουν αυτοί, και γω σου ανέλυσα το τι ακριβως νιώθουν. Το τι πιστεύουν στα Σκοπιά ακραίοι κύκλοι το γνωρίζω πολυ καλα και το διατυπώσες και συ κατανοητά και με σαφή τρόπο στα προηγούμενα μηνύματα σου.

3. Πες μου ακριβως τι βγάζω από το μυαλό μου. Και όσον αφορά την προπαγάνδα,το γραψα 500 φορές στα παραπανω μηνύματα μου, αν διάβαζες σ αυτην και τις 2 προηγούμενες σελίδες τα μηνύματα μου. Αλλά αφού βαριέσαι να ψάξεις , θα τα ξαναπώ , ειδικά για σενα: η λύση θα είναι μια «λύση-πακέτο». Με το που επιτευχθεί συμφωνία , η ΠΓΔΜ δεν μπαίνει απ ευθείας σε ΝΑΤΟ/ΕΕ, αλλά σ ένα εύλογο χρονικό διάστημα. Κατά την διάρκεια αυτού, δεσμεύονται να κάνουν κάποιες αλλαγες(πχ σχολικά βιβλία κλπ) , οι οποίες, αν δεν γίνουν, μπορεί να ασκήσει η Ελλάδα βέτο σε καθεμία. Προσωπικά, δεν με νοιάζει τι πιστεύει ο καθένας για την ιστορία,εφόσον δεν την παραποιεί για ιμπεριαλιστικούς σκοπούς . Είναι ευκαιρία σε μια τέτοια λύση να διδάσκονται και αυτοί την ιστορία σωστα από επιστημονικής άποψης . Άλλο η απλή παραχάραξη , και άλλο προπαγάνδα με σκοπό την κατάκτηση ενός αλλου κράτους: εκει διαφωνούμε όλοι. Η μετριοπαθής κυβέρνηση Ζαεφ φαινεται να έχει προθέσεις αποδέσμευσης της χώρας του από τέτοιους ηλίθιους εθνικισμούς.

Το Νόβα Μασεντονια θα ταν μια λύση καλή θεωρω, γιατί ξεχωρίζει αυτο το νεότερο έθνος από την αρχαία μακεδονια και κάθε αξίωση επ αυτής.

4. Νομίζω λεμε το ιδιο , αλλά με αλλά λόγια: προφανως και δεν πρέπει να υπάρχουν επεκτατικές βλέψεις , μιλάμε για το αυτονόητο. Ούτε απ αυτούς, ούτε από εμάς , ούτε από τους Τούρκους, ούτε από κανέναν.

Εκει που διαφωνούμε , είναι στην ορολογία: αλυτρωτισμός των Σκοπίων πραγματικός δεν μπορεί να υπάρξει , γιατί δεν έχουν αλυτρωτους και γιατί δεν υπήρξε ποτε υπόσταση/κράτος μακεδονικό(τύπου Σκοπίων), για να επανενωθεί/ανασυσταθεί . Εθνικισμός/ιμπεριαλισμός ναι υφίσταται, αλλά αν θες ας το ονομάσουμε «τεχνητός αλυτρωτισμός των Σκοπίων».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Μήνυση για εσχάτη προδοσία κατά του Νίκου Κοτζιά από την Ομοσπονδία Μακεδόνων




Μήνυση κατά του υπουργού Εξωτερικών, Νίκου Κοτζιά, κατέθεσε πριν από λίγη ώρα ο πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Συλλόγων Μακεδόνων, Γιώργος Τάτσιος.



Σύμφωνα με πληροφορίες του thestival.gr, ο κ. Τάτσιος μετέβη στο δικαστικό μέγαρο Σερρών και υπέβαλλε μήνυση κατά του κ. Κοτζιά, κατηγορώντας τον για εσχάτη προδοσία. Σύμφωνα με το σκεπτικό της μήνυσης ο Υπουργός προέβη σε πράξεις προδοσίας από τη στιγμή που εκχώρησε το όνομα της Μακεδονίας στο πλαίσιο διαπραγματεύσεων με τον Σκοπιανό ομόλογό του, ενώπιον του ειδικού διαπραγματευτή του ΟΗΕ.


Τη μήνυση κατά του Υπουργού Εξωτερικών επικροτούν, τόσο οι Παμμακεδονικές Οργανώσεις όσο και η Επιτροπή Αγώνα για την ελληνικότητα της Μακεδονίας. Εντός των επόμενων ημερών αναμένεται να κατατεθούν και άλλες μηνύσεις κατά του κ. Κοτζιά από φορείς που ασχολούνται με το ζήτημα της ονομασίας των Σκοπίων.


https://www.enikos.gr/politics/57672...odosia-kata-tou-nikou-kotzia-apo-tin-omospond
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
shit just got real
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Ότι το όνομα υπάρχει ήδη εδώ και χρόνια στο όνομα της γειτονικής χώρας το έχουν υπόψη τους οι Ελληνάρες; Όταν έπαιρναν τα ρουσφέτια και έμπαιναν στο δημόσιο από το παράθυρο και σχεδόν χρεωκοπησαν τη χώρα αυτοί οι πατριώτες δεν ήταν εσχάτη προδοσία έτσι; Τα καλά και συμφέροντα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα συμφέροντα του Συριζα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Μακεδονική Εκκλησία των Σκοπίων εγκαταλείπει το "Μακεδονική", μετονομάζεται σε Αχρίδος και εντάσσεται στο Οικουμενικό Πατριαρχείο. Ξυδάκι αγαπητά εθνίκια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τζόνυ μπορούμε να μην κομματικοποιούμε τα πάντα; Μιλάω γενικά. Μπορείς να απαντήσεις γενικά κι εσύ χωρίς να με εντασσεις σε ομάδες;

Δεν σε έχω κομματικοποιήσει Χιμέλα μου. Απλά μου φαίνεται ξεχνάς όλα τα ρουσφέτια και τις παρανομίες και τα μνημόνια και τις μειώσεις συντάξεων του Συριζα. Πρόσεχε γιατί όσα λες τώρα για τα άλλα κόμματα μπορεί να καταλήξεις να τα λες για το Συριζα, απλά με καθυστέρηση μερικών ετών. Καλύτερα να βλέπουμε τα πράγματα που συμβαίνουν σήμερα, έτσι; Γιατί έχει κουράσει να λέμε τι έγινε πριν 20 χρόνια, παραβλέποντας το τι γίνεται σημερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά οποιαδήποτε κυβέρνηση θα ήταν πάνω αυτήν την στιγμή τα ίδια θα έκανε, όλα είναι συμφωνημένα θεωρώ. Δεν νομίζω πως ο ΣΥΡΙΖΑ και ο κάθε ΣΥΡΙΖΑ επέλεξε να μειώσει συντάξεις περεταίρω κλπ, απλά πήρε την χώρα σε μία κατάσταση που ήταν ήδη χρεοκοπημένη επειδή 40 χρόνια ΠΑΣΟΚ και ΝΔ έκλεβαν και έκλεβαν. Φυσικά ούτε εμένα ούτε σε κανέναν δεν αρέσει αυτή η κατάσταση τώρα και ούτε δικαιολογώ κανένα ΣΥΡΙΖΑ απλά νομίζω ότι οποιοδήποτε κόμμα και να έμπαινε μπροστά δεν θα έκανε κάτι άλλο. Γιατί δεν βγαίνουν τώρα άλλα κόμματα να πουν τι καλύτερο θα μπορούσαν να κάνουν εκείνοι με επιχειρήματα ; Όπως και πριν αναλάβει ο ΣΥΡΙΖΑ γιατί δεν γίνονταν ; Τα μνημόνια είχαν υπογραφεί τότε. Το παράλογο είναι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ είναι ότι οι εκλογές για αλλαγή κυβέρνησης αφορούσαν για το ποιος θα διαχειριστεί καλύτερα τα μνημόνια και όχι ποιος θα αναλάβει χωρίς να τα χρησιμοποιήσει.

Όσο για το όνομα το ΠΓΔΜ ούτε κι εγώ θέλω να έχει το όνομα Μακεδονία αλλά ισχύει αυτό που είπε η Himela. Επίσης και άλλες χώρες έχουν ονόματα ελληνικών πόλεων αλλά κανείς δεν αντέδρασε τότε ή ακόμα και τώρα για αυτές γιατί ;

Υγ : Ελπίζω μην κομματικοποιηθώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Παιδιά αντικειμενικά το "Βόρεια Μακεδονία" το ακούσαμε μόνο από την πλευρά των Σκοπίων όχι των Ελλήνων
Δηλαδή δεν έχει επιβεβαιώσει από ελληνική πλευρά.
Περιμένουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν επιβεβαιωθούν όσα ακούγονται, θα είναι καλή συμφωνία για εμάς. Με δυσκολία θα την περάσει ο Ζάεφ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Δεν υπάρχει πιθανότητα το νέο όνομα να μην περιέχει τη λέξη Μακεδονία. Ξεχάστε το αυτό. Είναι κάτι κεκτημένο τους εδώ και χρόνια, γιατί να δεχτούν να το χάσουν;

Τζόνυ μου ποτέ δεν έβαλα χρονικό προσδιορισμό. Ακόμα και σήμερα αν κάποιος δίνει ρουσφέτια και μπαίνει με μέσο στο δημόσιο για μένα είναι μεγαλύτερη εσχάτη προδοσία από το όνομα που το έχουμε ήδη δώσει εδώ και χρόνια (βαρέθηκα και να το λέω πια :/:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Ακόμα και σήμερα αν κάποιος δίνει ρουσφέτια και μπαίνει με μέσο στο δημόσιο για μένα είναι μεγαλύτερη εσχάτη προδοσία από το όνομα που το έχουμε ήδη δώσει εδώ και χρόνια (βαρέθηκα και να το λέω πια :/:).

Δεν γίνεται αυτο. Οι πραγματικοί «πατριώτες» πολιτικοί συνθηματολογουν και τα «λενε ωραια»(βλ. Φραγκουλη κλπ ). Αυτά ολα ειναι επιθυμητά και επιτρεπτά. Όπως και ακριβώς ένα «πατριωτικό» ρουσφετάκι στους ψηφοφόρους όταν έχει μοιραστεί η πιτα( μετά τις εκλογές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Δεν υπάρχει πιθανότητα το νέο όνομα να μην περιέχει τη λέξη Μακεδονία. Ξεχάστε το αυτό. Είναι κάτι κεκτημένο τους εδώ και χρόνια, γιατί να δεχτούν να το χάσουν;

Τζόνυ μου ποτέ δεν έβαλα χρονικό προσδιορισμό. Ακόμα και σήμερα αν κάποιος δίνει ρουσφέτια και μπαίνει με μέσο στο δημόσιο για μένα είναι μεγαλύτερη εσχάτη προδοσία από το όνομα που το έχουμε ήδη δώσει εδώ και χρόνια (βαρέθηκα και να το λέω πια :/:).

Γιατι δεν εχουν καμια σχεση με τη Μακεδονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Γιατι δεν εχουν καμια σχεση με τη Μακεδονια


Δεν έβαλα αυτό το θέμα στη συζήτηση. Εγώ είπα οτι το ήδη υπάρχον όνομά τους περιέχει τον όρο Μακεδονία. Για ποιο λόγο να παραιτηθούν από αυτόν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Σιγά μην δεχθούν το Βόρεια Μακεδονία. Το πολύ πολύ να το δεχθούν για τις διαπροσωπικές σχέσεις μαζί μας. Αν το δεχθούν είναι μια πολιτκή νίκη της κυβέρνηση από όλες τις απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Νίκη το «Βόρεια Μακεδονία»; Αυτό δεν βγάζει κανένα νόημα, απ'όλες τις απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top