Το νήμα της κρεατοφαγίας

Ποια είναι η στάση σας απέναντι στην κρεατοφαγία;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 28)

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ως γνωστόν η κρεατοφαγία επικρίνεται δημοσίως, τόσο διατροφολογικά όσο και οικολογικά. Με αφορμή τη σημερινή εορτή, δημιούργησα αυτό το νήμα ώστε να συζητήσουμε την παγιωμένη αυτή πρακτική.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Μόνο κρέας μέχρι τέλους. Οποίος θέλει να είναι vegan ας είναι όμως μην μας ζαλίζει με τις ανωμαλίες του.😉😉
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Επικρίνεται από ποιόν; Από μια μειονότητα δήθεν φιλόπονων για τον διατροφικό πολιτισμό;

Ας κάνουν ό,τι θέλουν οι vegans κλπ αρκεί να μην πρήζουν τις μπάλες μου και να μην μου τους πετάει το YT και ινστα στην αρχική για να κάνει προπαγάνδα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Wannabe μετριοπαθής θα έλεγα. Wannabe διότι αυτό επιδιώκω. Θέλω να μειώσω γενικά το κρέας στο διατροφολόγιο μου αλλά δεν κρύβω ότι ως τώρα είναι συχνά μέσα στην εβδομάδα :laugh:

Δεν πρόκειται ποτέ και για κανένα λόγο να κόψω το κρεατάκι. Μιας που αναφέρθηκαν τα παιδιά πάνω στους vegans και στους χορτοφάγους.. διαφωνώ με το να τους χαρακτηρίζουμε ανώμαλους όμως συμφωνώ ότι πρήζουν. Πραγματικά όσους έχω γνωρίσει είχαν τρομερό τουπέ και την έβλεπαν υπεράνω. Το τι τρώει ο καθένας και η καθεμία είναι δική του/της επιλογή. Δεν υπάρχει λόγος να γίνονται συγκρούσεις και για αυτό. Έλεος.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Wannabe μετριοπαθής θα έλεγα. Wannabe διότι αυτό επιδιώκω. Θέλω να μειώσω γενικά το κρέας στο διατροφολόγιο μου αλλά δεν κρύβω ότι ως τώρα είναι συχνά μέσα στην εβδομάδα :laugh:

Δεν πρόκειται ποτέ και για κανένα λόγο να κόψω το κρεατάκι. Μιας που αναφέρθηκαν τα παιδιά πάνω στους vegans και στους χορτοφάγους.. διαφωνώ με το να τους χαρακτηρίζουμε ανώμαλους όμως συμφωνώ ότι πρήζουν. Πραγματικά όσους έχω γνωρίσει είχαν τρομερό τουπέ και την έβλεπαν υπεράνω. Το τι τρώει ο καθένας και η καθεμία είναι δική του/της επιλογή. Δεν υπάρχει λόγος να γίνονται συγκρούσεις και για αυτό. Έλεος.
Το αστείο είναι ότι δεν έχουν επιχειρήματα και αρχίζουν να σου πετάνε γενικά περί καρδιοπαθειών , αυξημένης αρτηριακής πίεσης κτλ. Δηλαδή βγάζουν θεωρίες χωρίς κανένα στοιχείο και χωρίς καμία έρευνα.

•Προσωπικά από τα 14 γεύματα που τρώω την εβδομάδα κρέας περιέχουν τα 4-5 κατά μέσο όρο. Δεν λέω ότι όλα τα κρέατα είναι καλά για την υγεία , το χοιρινό όντως δεν προσφέρει κάτι. Όμως το μοσχαρίσιο κρέας και το κοτόπουλο προσφέρουν οφέλη στην υγεία μας και έτσι η κατανάλωση τους είναι απαραίτητη. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος κατάφερε τα τελευταία 2.500 χιλιάδες χρόνια να αναπτυχθεί εξαιτίας της κατανάλωσης κρέατος.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Η κρεατοφαγια εχει συνδεθει με

1)Καρδιαγγειακες νόσους(καρδιακής προσβολής και του εγκεφαλικού επεισοδίου)
This study provides substantial evidence that unprocessed red and processed meat, though not poultry, might be risk factors for IHD.

2)Καρκινο
This large cohort study suggested that red meat may be involved carcinogenesis at several cancer locations (other than colon-rectum), in particular breast cancer.

3) Ανθεκτικότητα στα αντιβιοτικά
Eating meat or consuming milk from an animal with antibiotic-resistant bacteria may infect a human with that same resistant bacteria. Salmonella and Campylobacter are among the most common food-borne antibiotic-resistant bacteria.

4)Περιβαλλοντικες επιπτωσεις (ολα τα λινκ ερευνων στο παρακατω λινκ)

5)Στην Αυξηση Της Πιεσης
Red meat and processed meat were associated with an increase in risk of hypertension



Αντιθετα , οι vegan εχουν προβληματα οπως
1) ελλειψεων προτεινης , βιταμινων ,σιδηρου τα οποια λυνωονται με συμπληρωματα
2) Κοινωνικη απομονωση λογω χαζομαρας και στερεοτυπων της κοινωνιας (οπως καποτε γινοταν με AIDS ή οτι αλλο θεμα ειχε προκυψει παλια και χωρισε την κοινωνια σε δυο)


Γενικα ηδη βλεπουμε δεδομενα οτι οι vegan αυξανονται και οι meat eaters μειωνονται με την παροδο των χρονων σε μεγαλα ποσοστα πυο φτανουν ακομα και τα 600%

Ενω απ την αλλη ηδη βλεπουμε ερευνες οτι η κοινωνια στηριζει θερμα την προσθηκη φορολογιας στα κρεατα ....62% της κοινωνιας .Ενω υπαρχει και μια πιο μεγαλη μελετη(λογικα για τις χωρες) που υποστηριζει οτι η φορολογια στα κρεατικα ηδη θα ειναι ευεργετικη και θα εχει μονο θετικα (2ο λινκ)

Με βαση αυτες τις ερευνες καποιες χωρες ξεκινανε ηδη να φτιαχνουν σχεδιο πλανου προς ενταξη φορολογιας στα κρεατικα οπως Γερμανια ,Δανια ,Σουηδια και Αμερικη

Επισης υπαρχουν πολλες εταιρειες που θα φτιαχνουν plant based products για την μειωση της κρεατοφαγιας οπως ειναι η Beyond Meat



ΥΓ:Κοιτα να δεις που τελικα υπαρχουν ερευνες για αυτα που λενε αυτοι οι χαζοι vegan .....και με το δικιο τους, αυτα τα ολιγα :bye2:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Ένα τυπικό γεύμα στα TGI παρέα με το φιλαράκι μου.

Bacon cheeseburger.
AD05EF9E-1576-48BF-9817-9D90A7AB94D3.jpeg
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 818 μηνύματα.
Θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου ως ολιγοκρεατοφάγο.

Δεν επικρίνω αυτούς που τρώνε αρκετό κρέας ούτε αυτούς που τρώνε καθόλου μιας που ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει με την ζωή του και είναι καθαρά μια διατροφική συνήθεια κι όχι "ανωμαλία" το να τρως αρκετές ποσότητες κρέατος ή μη.

Μπορεί να μην φάω κρέας και εβδομάδες π.χ την Σαρακοστή όπου νηστεύω και δεν τρώω καθόλου κρέας ή και γενικά (είμαι και τσιγκούνης ως φοιτητής και το κρέας έχει ακριβύνει :laugh: )
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αντιθετα , οι vegan εχουν προβληματα οπως
1) ελλειψεων προτεινης , βιταμινων ,σιδηρου τα οποια λυνωονται με συμπληρωματα
Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος όταν λες λύνονται με συμπληρώματα. Η αδελφή ενός φίλου μου, έκανε αμιγώς vegan διατροφή, έπαιρνε συμπληρώματα σιδήρου καθόλη τη διάρκεια της διατροφής αυτής και παραλίγο να μείνει στο τόπο γιατί με τα συμπληρώματα δεν γινόταν καμία δουλειά. Αναγκάστηκε να ξαναενταξει το κρέας λοιπόν!

Τα συμπληρώματα δεν υποκαθιστούν μια υγιεινή διατροφή,όπως λένε και από μόνα τους πάνω. Δε ξέρω τι επαγγελεσαι αλλά όχι,δεν ισχύει.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος όταν λες λύνονται με συμπληρώματα. Η αδελφή ενός φίλου μου, έκανε αμιγώς vegan διατροφή, έπαιρνε συμπληρώματα σιδήρου καθόλη τη διάρκεια της διατροφής αυτής και παραλίγο να μείνει στο τόπο γιατί με τα συμπληρώματα δεν γινόταν καμία δουλειά. Αναγκάστηκε να ξαναενταξει το κρέας λοιπόν!

Τα συμπληρώματα δεν υποκαθιστούν μια υγιεινή διατροφή,όπως λένε και από μόνα τους πάνω. Δε ξέρω τι επαγγελεσαι αλλά όχι,δεν ισχύει.
Συν ότι τα συμπληρώματα είναι χημικά και από ένα σημείο και μετά ο οργανισμός θα τα παίξει . Αλλά εντάξει λέμε καμία βλακεία ώστε να περνάει η ώρα 😉😉.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,019 μηνύματα.
Και κατι βιγκαν που ξερω, το τρωνε το κρεατακι τους παντως. Αυτο τα λεει ολα
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,827 μηνύματα.
Επειδή μένω σε άλλη πόλη λόγω σπουδών, δεν ελέγχω πολύ τη διατροφή μου με αποτέλεσμα να τρώω λίγο παραπάνω κρέας, όχι πιτογύρο και γενικά κόκκινο κρέας κτλ αλλά τρώω παραπάνω κοτόπουλο σε φάση 3-5 φορές τη εβδομάδα ενώ στο πατρικό μου 1-2 φορές τη εβδομάδα τρώω γενικά κρεας.

Η αδερφή μου είναι pescatarian δηλάδή δεν τρώει κρέας και γαλακτομικά αλλά τρώει αυγά και θαλασσινά, οπότε όταν η αδερφή μου βρίσκεται στο πατρικό μου για διακοπές( μένει μόνιμα στη Αγγλία αλλά έρχεται συχνά Ελλάδα και τα καλοκαίρια μένει αρκετό καιρό στη Ελλάδα) μπορεί στο πατρικό μου να μην φάμε καθόλου κρεας για 2-3 εβδομάδες και εγώ κανονίζω για σουβλάκι/burger το βράδυ 2-3 φορές τη εβδομάδα με φίλους :P
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος όταν λες λύνονται με συμπληρώματα. Η αδελφή ενός φίλου μου, έκανε αμιγώς vegan διατροφή, έπαιρνε συμπληρώματα σιδήρου καθόλη τη διάρκεια της διατροφής αυτής και παραλίγο να μείνει στο τόπο γιατί με τα συμπληρώματα δεν γινόταν καμία δουλειά. Αναγκάστηκε να ξαναενταξει το κρέας λοιπόν!
Δεν αντιλεγω ,ενα δικιο μπορει να το εχεις .Αλλα σιγουρα εχεις πολλα σφαλματα σε ολη την ιστορια .Καταρχας αυτο που κανεις λεγεται Anecdotal evidence(δλδ στοιχεία που βασίζονται μόνο σε προσωπική παρατήρηση, που συλλέγονται με περιστασιακό ή μη συστηματικό τρόπο αντί για συλλογικά δεδομένα ή επιστημονικές μελέτες)

Η ανεπαρκεια σιδηρου θα πρεπει να εξεταζεται απο παθολογο ή ειδικο ιατρο που εχει ειδικευτει στην ανεπαρκεια σιδηρου(αυτο σε extreme καταστασεις ) σε συνεργασια με διατροφολογο !

1ον ,τα συμπληρώματα σιδήρου μπορεί να μην δουλευουν εάν δεν αντιμετωπιστεί η υποκείμενη αιτία της έλλειψης σιδήρου που μπορει να ειναι διατροφολογικο (μπορει να αντιμετωπιστει με plant based διατροφη!), καρκινο και ενα καρο αλλο προβληματα

2ον , τα συμπληρώματα σιδήρου μπορεί να μην είναι αποτελεσματικά εάν η δοσολογία ή η διάρκεια της θεραπείας είναι ανεπαρκής.Η δοσολογια δεν ειναι για ολους η ιδια ...αλλα παιζουν με βαση παραγοντεςοπως το φυλο ,ηλκια,γενικη κατασταση υγειας κλπ

3ον η θεραπειες δεν ειναι μονο τα συμπληρωματα ....αλλα και οι διατροφικε αλλαγες οπως ειπα πιο πανω μπορει να τρωει plant based products με πολυ σιδηρο ,ενεσης σιδηρου σε εξτριμ καταστασεις,μεταγγιση αιματος,χειρουργειο ,αντιμετωπιση αιμορραγιας κλπ κλπ



Οπως καταλαβαινεις μπορει να εχεις και δικιο με οσα λες αλλα προς στιγμης αυτο που περιγραφεις ειναι Anecdotal evidence ή ακομα καλυτερα σαν την παροιμία :
Το μπουζούκι είναι μουσικό όργανο.

Ο αστυνομικός όργανο
Αρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι.




Δε ξέρω τι επαγγελεσαι αλλά όχι,δεν ισχύει.
Προσπαθω να γινω καλος Research Nurse, εσυ ?:)
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Προσπαθω να γινω καλος Research Nurse, εσυ ?:)
Εγώ ταπεινή χημικός δηλώνω. Τώρα περί επιχειρήματος που αναφέρεσαι, άσε και είδαμε και εμείς το σεμινάριο στο mathesis cup 😂
Από εκεί και πέρα εγώ συνεχίζω να πιστεύω αυτό που λέω. Τα συμπληρώματα δεν υποκαθιστούν μια υγιεινή και ισορροπημένη διατροφή. Επίσης όχι, τα plant-based τρόφιμα δεν είναι όσο υγιεινά πιστεύεις γιατί είναι και φουλ επεξεργασμένα και οι ποσότητες των πρώτων υλών που έχουν είναι φουλ χαμηλής συγκέντρωσης (βλέπε γάλα αμυγδάλου,που αποτελείται κυρίως από νερό????- πληρώνεις 3 ευρώ για νερό με λίγο αμύγδαλο). Είναι δυνατόν κάτι τόσο χαμηλής συγκέντρωσης να σε βοηθησει σε κάτι; no way. Ναι,και το κρέας το επεξεργάζονται, αλλά σκέψου λίγο τι επεξεργασία έχει δεχθεί η σόγια πχ για να μοιάζει με κιμά. Δε θα ήθελα να ξέρω (+ να πούμε ότι πχ η σόγια δημιουργεί προβλήματα στους ανθρώπους που πάσχουν από υποθυρεοειδισμό,κάτι το οποίο πχ δε θα έκανε το ζωικό γάλα-τουλαχιστον στη θυρεοειδοτρόπο ορμόνη).
2ον , τα συμπληρώματα σιδήρου μπορεί να μην είναι αποτελεσματικά εάν η δοσολογία ή η διάρκεια της θεραπείας είναι ανεπαρκής.Η δοσολογια δεν ειναι για ολους η ιδια ...αλλα παιζουν με βαση παραγοντεςοπως το φυλο ,ηλκια,γενικη κατασταση υγειας κλπ
Προφανώς και η δοσολογία δεν είναι για όλους η ίδια. ΑΛΛΑ είτε λίγο σίδηρο πάρεις,είτε πολύ αν δεν απορροφάται, τότε δεν έχει καμία εντελώς σημασία η δοσολογία.

Α και για να σε προλάβω επειδή θα μου πεις ότι τα ζώα τα ταίζουν αντιβιοτικά και τα κάνουν ενέσεις με ορμόνες οι οποίες περνάνε σε εμάς. Θα σου πω πως ισχύει ναι. Θα σου πω πως είναι απάνθρωπο ναι. Ωστόσο και όλα αυτά τα plant based τρόφιμα είναι εξίσου ανθυγιεινα για την υγεία των καταναλωτών. Το να λέμε "α δε τρώω κρεατακι γιατί δε θέλω να μου δημιουργήσει προβλήματα με τις ορμόνες μου, ας φάω σόγια που δε ξέρω κι εγώ πόσο την έχουν επεξεργαστεί και θα είμαι εντάξει" είναι ουτοπικό και λανθασμένο σαν ιδέα και σαν σκέψη γενικότερα. Δέχομαι να μου πει κάποιος ότι δε τρώει κρέας επειδή δε θέλει να βασανίζονται τα ζωάκια. Αλλά αυτό το "είναι πιο υγιεινή διατροφή η φυτοφαγική" είναι αστείο από μόνο του εκτός και αν ο,τι τρως προέρχεται από δικό σου αγρόκτημα και ξέρεις ακριβώς τι βάζεις μέσα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
είναι πιο υγιεινή διατροφή η φυτοφαγική
Πιο πάνω είναι οι μελέτες μεγάλης κλίμακας αξιοπιστίας που έβαλα ,τα θετικά και τα αρνητικά της κάθε διατροφής αλλά και προς τα πού οδεύουμε (δεν δημιουργούνται και χρηματοδοτούνται με πολλά δις τσάμπα έρευνες και εταιρείες για pant based products....ding dong).Η προσωπική μου άποψη δεν μετράει και τόσο σε τέτοια θέματα που βασίζονται σε επιστήμη.......αν υπάρχει κάποια άλλη μελέτη που λέει τι αντίθετο από αυτά που έχω βάλει , ευχαρίστως να την δω



ΥΓ: Έτσι για την ιστορία επειδή ειπώθηκε ότι τα συμπληρώματα είναι χημικά και επεξεργασμένα και θα κλαταραει ο οργανισμός κλπ .Έχω να πω ότι είναι ευρέως γνωστό απ' την εποχή που η αύξηση του ανθρώπινου πληθυσμού άρχισε με εκθετική αύξηση (δλδ ούτε καν σταδιακά ....αν δεις τι γράφημα θα δεις ότι απλά πάει μια ευθεία προς τα πάνω η αύξηση καινουυε καν πλάγια ξέρω εγώ) τότε ήταν αναγκαίο η γενετική τροποποίηση των γονιδίων σε αυτά που τρώμε είτε για να τα αυξήσουμε σε μέγεθος (ντομάτες ,πατάτες,κρέας με αυξητικές ορμόνες ) ,είτε σε αριθμό (π.χ στα λαχανικά με χρήση λιπάσματος που είναι ήδη από μόνα τους καρκινογόνα ,τσεκαρε τι έγινε παλια με το DTT λίπασμα !) ,είτε να τα τροποποιήσουμε γενετικά ή συντηρητικά.

ΥΓ2: Και οποίος λέει ότι επειδή έχει κήπο ...τρώει βιολογικά,δεν ξέρει τι του γίνεται απλά .Τεσπα αυτά για να μην βγαίνω εκτός θέματος
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

δεν απορροφάται
Α και αυτό είναι ένας άλλος παράγοντας που αποκαθιστά τα συμπληρώματα σιδήρου ανεπαρκή για θεραπεία !
 

Blackghost

Νεοφερμένος

Ο Blackghost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σαν παμφάγα ζώα οι άνθρωποι εξελιχθηκαμε για να τρώμε τα πάντα (μέχρι και ακριδες και νυχτερίδες που τρώνε στην Ταϊλάνδη). Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα από τα αποτελέσματα της καθε διατροφής. Γι'αυτό χρειάζεται ισορροπία.

Οι Vegans πχ πέρα από τον σίδηρο έχουν αρκετή έλλειψη πρωτεϊνών στην διατροφή τους, μιας επίσης πολύ σημαντικής ουσίας για τον οργανισμό. (Και όχι δεν είναι ίδια η πρωτεϊνη του κοτόπουλου και του ψαριού, με της φακής και της φασολάδας).

Αντίστοιχα η κρεατοφαγια έχει όντως αυξημένο ρίσκο σε καρδιαγγειακά νοσήματα και καρκίνο του παχέος εντέρου.

Προσωπικά αυτό που πιο πολύ προβληματίζει είναι ότι οι χορτοφάγοι είναι χορτοφάγοι όχι επειδή δεν τους αρέσει το κρέας η γεννήθηκαν έτσι. Αλλά επειδή είναι συναισθηματικά επηρεασμένοι από τον βασανισμό των ζώων. Κάτι που δεν χρειάζεται να είσαι χορτοφάγος για να είσαι κατά.
 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το λένε διάφοροι οτι δεν πρέπει να τρώμε κρέας πάνω από 2-3 φορές την εβδομάδα. Το breaking point μου ήταν όταν το είπε ένας εκπρόσωπος της Greenpeace σε μια συνέντευξη.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Οι Vegans πχ πέρα από τον σίδηρο έχουν αρκετή έλλειψη πρωτεϊνών στην διατροφή τους, μιας επίσης πολύ σημαντικής ουσίας για τον οργανισμό. (Και όχι δεν είναι ίδια η πρωτεϊνη του κοτόπουλου και του ψαριού, με της φακής και της φασολάδας).
Δεν υπάρχει θέμα στην έλλειψη πρωτεινης!

Μπορούν να πάρουν την ΙΔΙΑ ακριβώς πρωτεινη των κρεάτων αν απλά συνδυάσουν στην διατροφή τους π.χ ρύζι +φακές .....ρύζι+φασόλια κλπ κλπ
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

Blackghost

Νεοφερμένος

Ο Blackghost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δεν υπάρχει θέμα στην έλλειψη πρωτεινης!

Μπορούν να πάρουν την ΙΔΙΑ ακριβώς πρωτεινη των κρεάτων αν απλά συνδυάσουν στην διατροφή τους π.χ ρύζι +φακές .....ρύζι+φασόλια κλπ κλπ
Δηλαδή είναι ίδια ποσοστιαία η πρωτεϊνη που θα απορροφηθεί από τον οργανισμό, από τις φακές, όσο είναι και με το κοτόπουλο; Δεν παίζει. Δεν λέω ότι δεν έχουν την ίδια ποσότητα πρωτεϊνών στα αντίστοιχα γραμμάρια μερίδας. Αλλά δεν είναι το ίδιο. Η μία απορροφάται πιο εύκολα από τον οργανισμό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top