Το νήμα της κρεατοφαγίας

Ποια είναι η στάση σας απέναντι στην κρεατοφαγία;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 28)

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,428 μηνύματα.
Έγινε αγαπητή vegan φίλη μου.🙃🙃
Δεν ξερω αν το εχεις καταλαβει,χλωμο το βλεπω ΑΛΛΑ ,κανεις ακριβως οτι και οι φανατικοι βεγκαν.Τους κοροιδευεις και τους πρηζεις τα ουμπαλα.Ιδιος εισαι,μαλλον και χειροτερος. απο την αλλη μερια.Και δεν ειμαι βεγκαν.Ξεκαβαλα και ηρεμησε λιγο.Δεν σου πηραν το κοκαλακι απο το στομα.Η κοιλιοδουλεια σου ειναι ακριβως αυτο.ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟ ΚΡΕΑΣ
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεκτή η άποψη τους , όμως το να ασχολούνται με τους μη Vegan και με το να κουνάνε το δάχτυλο στους μη Vegan δείχνει ότι ούτε οι ίδιοι δεν είναι ευχαριστημένοι με την επιλογή τους. Αν ήταν απλά θα συνέχιζαν την ζωή τους χωρίς να ασχολούνται με τους υπόλοιπους.
Ακριβως οτι κανεις εσυ με τους βεγκαν.
ΞΑΝΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είναι μεγάλο debate το αν είναι ωφέλιμο το κρέας για τον άνθρωπο αλλά και πόσο ηθικό είναι να σκοτώνεις ζώα, όμως σίγουρα είναι πρόβλημα ότι χρειάζονται τεράστιες ποσότητες νερού και τροφής έτσι ώστε αυτά τα ζώα να αναπτυχθούν για να δώσουν κρέας, γάλα κλπ (25 kg τροφής χρειάζεται μια αγελάδα για να δώσει ένα κιλό κρέαςhttps://ourworldindata.org/grapher/feed-required-to-produce-one-kilogram-of-meat-or-dairy-product) . Δαπανώνται τόσες πρώτες ύλες για να πάρουμε ένα burger. Νομίζω μια συζήτηση για να μειωθεί η κατανάλωση θα μπορούσε να γίνει.
Αυτη ειναι και η σωστη τοποθετηση/
Απο το να τρωω μονο φυτα με προβληματα υγειας και το να γινουμε σαρκοφαγοι κοιλιοδουλοι ηλιθιοι,ενω ειμαστε ΠΑΜΦΑΓΟΙ και οχι σαρκοφαγοι ετσι οπως εχουν καταντησει οι περισσοτεροι,υπαρχει μια τεραστια διαφορα.
Μειωση στην καταναλωση κρεας και αν σας αρεσει.Θα τα βρειτε μπροστα σας ουτως οι αλλως,σαρκοφαγα ουγκανα.Για τα φανατικα μιλαω/Κατα τα αλλα οτι κανουν οι φανατικοι βεγκαν το κανετε και εσεις,οι φανατιλες σαρκοφαγοι,με συνοδευτικα παμφαγιας,οποτε στο λαγουμι σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
•Η δημοσκόπηση πάντως που γίνεται στο thread δείχνει ότι το 93,3% τρώει κρέας είτε καθημερινά είτε σε μικρότερες ποσότητες. Δηλαδή δείχνει την ίδια τάση με αυτήν που επικρατεί στην κοινωνία.
Με δείγμα 17 ατόμων δεν εξάγεις ΠΟΤΕ συμπεράσματα για τον γενικό πληθυσμό....βασική στατιστική λυκείου


ΥΓ:Είναι καλύτερο να παραδεχτείς ότι είσαι λάθος παρά να λες και άλλες ....@@... για να στηρίξεις την λανθασμένη γνωμη σου
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Με δείγμα 17 ατόμων δεν εξάγεις ΠΟΤΕ συμπεράσματα για τον γενικό πληθυσμό....βασική στατιστική λυκείου


ΥΓ:Είναι καλύτερο να παραδεχτείς ότι είσαι λάθος παρά να λες και άλλες ....@@... για να στηρίξεις την λανθασμένη γνωμη σου
Αν ήξερες στατιστική θα ήξερες ότι παίρνουμε μικρά δείγματα για να βγάλουμε μια γενική τάση στον πληθυσμό, και για τον λόγο αυτό υπάρχει και ο βαθμός στατιστικής σημαντικότητα a. Εκτός και αν εσυ κανείς έρευνες ρωτώντας 10 εκατομμύρια πολίτες , θα είσαι και ο μοναδικός που θα το έχει κάνει.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Και ξανά λέω με αριθμό 17 ατόμων δεν πας πουθενά αν αυτό ήταν έρευνα θα είχες έχεις cognitive bias ......και στατιστικά μη σημαντικά αποτελέσματα με χαμηλό συστατικό δίκτη P
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Αν ήξερες στατιστική θα ήξερες ότι παίρνουμε μικρά δείγματα για να βγάλουμε μια γενική τάση στον πληθυσμό, και για τον λόγο αυτό υπάρχει και ο βαθμός στατιστικής σημαντικότητα a. Εκτός και αν εσυ κανείς έρευνες ρωτώντας 10 εκατομμύρια πολίτες , θα είσαι και ο μοναδικός που θα το έχει κάνει.

Το μικρό είναι σχετικό, αλλα more importantly θέλεις τυχαίο και αντιπροσωπευτικό δείγμα.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Oh well. @Volkswagen Fan σε αυτό το σημείο έχουν δίκιο. Δε νομίζω να υπάρχει απόδειξη ότι τα φυτά έχουν τα ίδια αισθήματα που έχει ένας ζωικός οργανισμός, οπότε αυτό που λες είναι όντως άτοπο.

Από εκεί και πέρα, προσωπικά, όπως είπα και προηγουμένως,δεν έχω κανένα πρόβλημα να μου πει κάποιος ότι δε τρώει κρέας και ζωικά παράγωγα επειδή δεν αντέχει να βλέπει τα ζωάκια να βασανίζονται. Το ότι οι αμιγώς φυτικές και plant-based τροφές είναι υγιεινές και υποκαθιστούν μια ισορροπημένη διατροφή όμως είναι λάθος. Όπως και το ότι η αμιγώς κρεατοφαγική διατροφή είναι ικανή να βοηθήσει σε όλες τις ελλείψεις βιταμινών και ιχνοστοιχείων.
Βάσει ενός paper του 2021 το οποίο παραθέτω: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8746448/
βρέθηκε πως υπάρχουν ελλείψεις βιταμινών και ιχνοστοιχείων είτε σε αμιγώς κρεατοφαγική είτε σε αμιγώς χορτοφαγική διατροφή. Συγκεκριμένα, άτομα που τρέφονται καθαρά με φυτικά παράγωγα έχουν μειωμένα επίπεδα βιταμίνης Β12,D, Ca,Fe κτλ. Από την άλλη οποίος τρέφεται κυρίως με κρέας έχει προβλημα με το φυλλικό οξύ, τη βιταμίνη Ε,το Mg και άλλα ενώ τα vegan άτομα έχουν τα προηγούμενα στα ύψη.
Οπότε που καταλήγουμε; Το ιδανικό είναι να τα τρώμε όλα με μέτρο, βάσει των αναγκών και των πιστεύω μας και του τι μας επιτρέπεται να τρώμε λόγω αλλεργιών που υπάρχουν ή διαφόρων ασθενειών που δεν επιτρέπουν την κατανάλωση ορισμένων τροφίμων. Εφόσον και αν νιώθουμε άσχημα για τα ζωάκια που ταλαιπωρούνται, επιλέγουμε το βιγκαν διατροφή και αναγκαστικά λαμβάνουμε συμπληρώματα. Από εκεί και πέρα όμως τα συμπληρώματα δε κάνουν θαύματα όπως και να έχει και δε το λέω εγώ, τα ίδια τα συμπληρώματα το λένε.

Από εκεί και πέρα το να κράζουν οι βιγκαν τους κρεατοφαγους όπως και το αντίστροφο δεν εξυπηρετεί και δε βοηθάει κανέναν,απλώς οξύνει το ήδη υπάρχον πρόβλημα των διαφόρων μεταξύ τους. Προσωπικά ναι, μου έχει επιτεθεί βιγκαν άτομο λέγοντας μου ότι είμαι υποκριτρια επειδή τρώω κρέας αλλά έχω σκύλο, και όχι δε μου άρεσε καθόλου γιατί δε έδωσα κανένα δικαίωμα να με χαρακτηρίσει ένας ανθρωπος που δε ξέρω.
Εν κατακλείδι, τη κακή φήμη που έχουν οι βιγκαν δυστυχώς οι ίδιοι την έχουν δημιουργήσει. Πιστεύω ακράδαντα πως υπάρχουν βιγκαν που σέβονται τον συνάνθρωπο για τις επιλογές του και δε τον ενοχλούν με τα δικά του, αλλά μετά από ορισμένες ακραίες αντιδράσεις ορισμένων από αυτούς , καταλήγεις να ακούς βιγκαν και να λες "ωχ θεέ μου, να πάρω σουβλάκι τώρα ή θα αρχίσει τον εξαψαλμο;" ή "να αναφερθώ στο ότι πεινάω και θέλω να φάω κρεατικό ή να το αφήσω και να μη φάω τίποτα;". Γενικά,είτε από τη μια είτε από την άλλη μεριά είναι πολύ άσχημο να περιοριζεσαι επειδή φοβάσαι μη σε κατσαδιασουν για μια επιλογή που συνειδητά έχεις επιλέξει... Αυτά από εμένα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Oh well. @Volkswagen Fan σε αυτό το σημείο έχουν δίκιο. Δε νομίζω να υπάρχει απόδειξη ότι τα φυτά έχουν τα ίδια αισθήματα που έχει ένας ζωικός οργανισμός, οπότε αυτό που λες είναι όντως άτοπο.

Από εκεί και πέρα, προσωπικά, όπως είπα και προηγουμένως,δεν έχω κανένα πρόβλημα να μου πει κάποιος ότι δε τρώει κρέας και ζωικά παράγωγα επειδή δεν αντέχει να βλέπει τα ζωάκια να βασανίζονται. Το ότι οι αμιγώς φυτικές και plant-based τροφές είναι υγιεινές και υποκαθιστούν μια ισορροπημένη διατροφή όμως είναι λάθος. Όπως και το ότι η αμιγώς κρεατοφαγική διατροφή είναι ικανή να βοηθήσει σε όλες τις ελλείψεις βιταμινών και ιχνοστοιχείων.
Βάσει ενός paper του 2021 το οποίο παραθέτω: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8746448/
βρέθηκε πως υπάρχουν ελλείψεις βιταμινών και ιχνοστοιχείων είτε σε αμιγώς κρεατοφαγική είτε σε αμιγώς χορτοφαγική διατροφή. Συγκεκριμένα, άτομα που τρέφονται καθαρά με φυτικά παράγωγα έχουν μειωμένα επίπεδα βιταμίνης Β12,D, Ca,Fe κτλ. Από την άλλη οποίος τρέφεται κυρίως με κρέας έχει προβλημα με το φυλλικό οξύ, τη βιταμίνη Ε,το Mg και άλλα ενώ τα vegan άτομα έχουν τα προηγούμενα στα ύψη.
Οπότε που καταλήγουμε; Το ιδανικό είναι να τα τρώμε όλα με μέτρο, βάσει των αναγκών και των πιστεύω μας και του τι μας επιτρέπεται να τρώμε λόγω αλλεργιών που υπάρχουν ή διαφόρων ασθενειών που δεν επιτρέπουν την κατανάλωση ορισμένων τροφίμων. Εφόσον και αν νιώθουμε άσχημα για τα ζωάκια που ταλαιπωρούνται, επιλέγουμε το βιγκαν διατροφή και αναγκαστικά λαμβάνουμε συμπληρώματα. Από εκεί και πέρα όμως τα συμπληρώματα δε κάνουν θαύματα όπως και να έχει και δε το λέω εγώ, τα ίδια τα συμπληρώματα το λένε.

Από εκεί και πέρα το να κράζουν οι βιγκαν τους κρεατοφαγους όπως και το αντίστροφο δεν εξυπηρετεί και δε βοηθάει κανέναν,απλώς οξύνει το ήδη υπάρχον πρόβλημα των διαφόρων μεταξύ τους. Προσωπικά ναι, μου έχει επιτεθεί βιγκαν άτομο λέγοντας μου ότι είμαι υποκριτρια επειδή τρώω κρέας αλλά έχω σκύλο, και όχι δε μου άρεσε καθόλου γιατί δε έδωσα κανένα δικαίωμα να με χαρακτηρίσει ένας ανθρωπος που δε ξέρω.
Εν κατακλείδι, τη κακή φήμη που έχουν οι βιγκαν δυστυχώς οι ίδιοι την έχουν δημιουργήσει. Πιστεύω ακράδαντα πως υπάρχουν βιγκαν που σέβονται τον συνάνθρωπο για τις επιλογές του και δε τον ενοχλούν με τα δικά του, αλλά μετά από ορισμένες ακραίες αντιδράσεις ορισμένων από αυτούς , καταλήγεις να ακούς βιγκαν και να λες "ωχ θεέ μου, να πάρω σουβλάκι τώρα ή θα αρχίσει τον εξαψαλμο;" ή "να αναφερθώ στο ότι πεινάω και θέλω να φάω κρεατικό ή να το αφήσω και να μη φάω τίποτα;". Γενικά,είτε από τη μια είτε από την άλλη μεριά είναι πολύ άσχημο να περιοριζεσαι επειδή φοβάσαι μη σε κατσαδιασουν για μια επιλογή που συνειδητά έχεις επιλέξει... Αυτά από εμένα.
Η απάντηση μου εκείνη ήταν πάνω σε ένα σχόλιο που χαρακτήρισε τους κρεατοφάγους Νεαντερταλ χωρίς λόγο. Δηλαδη βλέπουμε ακραίες αντιλήψεις από μερικούς Vegan (όχι από όλους βέβαια) χωρίς κανένα λόγο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,428 μηνύματα.
Το οτι γιατι τρως χορτα ειναι ενα παντελως ηλιθιο λογακι,διοτι καν επιχειρημα δεν ειναι.Υπαρχει αυτο που λεμε φυτα και ζωα.Κια απο τα ζωα,ανωτερα θηλαστικα.ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ.Με τον αερα κανεις δεν ζει.Τα μαρουλια δεν εχουν το δικο μας νευρικο συστημα καν πονο δεν νιωθουν,παρολο που υπαρχουν ερευνες που λενε οτι αντιδρουν θετικα σε κλασσικη μουσικη ,αυτο δεν τα κανει ανωτερα θηλαστικα ουτε οτι νιωθουν πονο.Κατι πρεπει να φαμε.
Ειναι μια καραμελα που λεγεται απο ανεγκεφαλους,γενικοτερα..το θετω κομψα.


Κατα τα αλλα θα το ξαναπω.
ΜΕΤΡΟ.

ΚΑΙ ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ.Απεριοριστη
για τα ζωα που μας θρεφουν,αλλα να καταννοησουμε οτι χωρις φυτα και ζωα εμεις εχουμε ξοφλησει,σε αντιθεση με τον πλανητη που θα αναγεννηθει χωρις εμας.Εμεις ειμαστε σημαντικοι μονο για εμας,εντελως ασημαντοι για τον πλανητη και τους υπολοιπους οργανισμους.Η μονη σημαντικοτητα που εχουμε ειναι αυτη της καταστροφης που τους φερνουμε.ΞΕΚΑΒΑΛΗΣΤΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΟΙΠΟΝ.

Συνεση λοιπον και μετρο,διοτι οι ποροι στην γη δεν ειναι ανεξανλτητοι..εχουμε γινει παρα πολλοι για να θραφουμε ολοι,η εκτροφη ζωων καταναλωσης ειναι η Β αιτια παραγωγης αεριων θερμοκηπιου με πρωταγωνιστες τα βοοειδη,ειναι δηλαδη ΑΚΡΩΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ και οχι κατι αμελητεο και το πληρωνουμε και συνολικα,στον πλανητη και ατομικα.

Ατομικα γιατι:

Συμφωνα με τον ΠΟΥ,και οχι μονο,και με ολες τις ερευνες...στην 1η κατηγορια καρκινογονων παραγοντων βρισκεται το επεξεργασμενο κρεας(αλλαντικα,μπιφτεκια,λουκανικα ,μπεηκον κλπ ) ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΙΑΝΤΟ!!!! Και στη 2η θεση τα κοκκινα κρεατα.

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν τα τρωμε καθολου τα κοκκινα κρεατα(τα επεξεργασμενα ναι,.μπορουμε ανετα να μην τα τρωμε),αλλα με μέτρο.Οι ειδικοι συμφωνουν για ενηλικες μια φορα την εβδομαδα κοκκινο κρεας.Βαλτε και ψαρι την εβδομαδα μιαχαρα ειμαστε.Αυτη η υπερακαταλωση κοκκινου κρεαττος ειναι αποτελεσμα των διαφηνμιστικων κινησεων πολυεθνικων ,( βλεπε πολυεθνικες φαστ φουντ) ,και ολο να καταναλωνουμε και ολο να καταναλωνουμε και εχουν καταντησει το ανθρωπινο ειδος, και κυριως τους αντρες σαρκοφαγα κοιλιοδουλα οντα,που αν δεν εχει κρεας το φαγητο τους δεν το λογιζουν ως γευμα.
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Εδω δειτε αυτο που λεω για την καρκινογεννεση απο επεξεργασμενα κρεατα καο κοκκινο κρεας.


Αυτα ειναι γενικα αποδεκτα απο το συνολο της επιστημονικης κοινοτητας,δενα μφισβηρουνται οτι το κρεας θελει μετρο,πολυ μετρο.

Ετσι με μειωση καταναλωσης κοκκινου κρεατος πετυχαινουμε 3 ακρως σημαντικα πραγματα :

1) Μειωση πολυ σημαντικη των αεριων θερμοκηπιου ,οποτε μειωνουμε τις συνεπειες στην κλιματικη κριση

2)ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΥΓΕΙΑ.

3) Και βεβαια και πολυ λιγοτερος πονος και πολυ λιγοτερες θανατωσεις ζωων καταναλωσης.
Και δεν χρειαζεται να τρωμε οτι κινηται,.οτι πεταει και οτι κολυμπαει.2-3 ειδη ΜΟΝΟ ζωων για καταναλωση ,εκτροφη σε μικρες οικογενειακες φαρμες,εφοσον μειωθει η καταναλωση αυτο ειναι σαφεστατα εφικτο,παμε δηλαδη στην καταναλωση καποιων αρκετων χρονων πισω,με πολυ καλες συνθηκες διαβιωσης αυτων των ζωων και ανωδυνης θανατωσης που δεν ειναι κατι σουπερ ουαου...,πολλες χωρες το εφαρμοζουν και θα εχουμε ολα τα καλα απο αυτην την αλλαγη.Ολοι ευχαριστημενοι μαζι και η φυση.

Αλλα οι ακροτητες και απο τις 2 μεριες δειχνουν ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΜΕΡΙΕΣ ανεγκεφαλους και παρτακιδες ανοητους.
Ναι...υπαρχουν ερευνες που δειχνουν οτι με την κρεατοφαγια ο εγκεφαλος μας μεγαλωσε και γιναμε πιο εξυπνοι(και βεβαια δεν αναπληρωνονται καποια πραγματα τρωγοντας ΑΜΕΙΓΩΣ χορτοφαγικα και χωρις καθολου ζωικα προιοντα.)αλλα ποια κρεατοφαγια; Αυτη που ηταν του μηνος.Εγω να σου βαλω μια την βδομαδα.Οχι το καταντημα της υπερκαταναλωσης κρεατος.Υπερκαταναλωση κρεατος δεν ειναι μονο αυτοι που τρωνε σε καθε γευμα κρεας αλλα και αυτοι που τρωνε 2-3 φορες κοκκινο κρεας τη βδομαδα,συν τα αλλαντικα.
ΜΙΑ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ για τους ενηλικες οταν δενε χουν καποιο προβλημα υγειας που να απαιτει κατι περισσοτερο,ολοι οι γιατροι το ιδιο θα σου πουν.


Κια ναι μεν μπορω να καταννοησω και να συγχωρεσω τους βεγκαν που σκεφτονται τον πονο των ζωων και φτανουν σε ακροτητες,σε καμια περιπτωση ομως δεν μπορω να συγχωρησω και να δικαιολογησω το μισος των ΑΝΑΙΣΘΗΤΩΝ ΣΑΡΚΟΦΑΓΩΝ ΚΟΙΛΙΟΔΟΥΛΩΝ που τρωνε οτιδηποτε κινηται και σθεναρα βασικα λενε χεστηκαμε για τον πλανητη,τα ζωα και για ολους,με ενδιαφερει μονο η σαπροκοιλια μου να χορτασει με σαρκα.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΘΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΣΩ ΣΕ ΕΝΟΣ ΕΙΔΟΥΣ ΨΥΧΙΚΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ..

Οποτε μετρο ,συναιση,λογικη,ενημερωση και κυριως ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟΣ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΑ ΖΩΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΘΡΕΦΟΥΝ και οσο γινεται να μειωσουμε τον πόνο τους και την υπερκαταναλωση τους που ΟΛΟΥΣ ΒΛΑΠΤΕΙ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Γιατί κάνετε το θέμα πιο σύνθετο από ότι είναι; Αν δεν προσθέσετε συμπληρωματα στην διατροφή σας, θα επιβιώσετε; Θα είστε σε άριστη κατάσταση; Αν όχι, τότε έχετε την απάντηση που ψάχνετε.

Δεν είμαστε θεοί να ξέρουμε τα πάντα για την διατροφή. Σήμερα ξέρουμε ότι οι χορτοφάγοι χρειάζονται συμπληρωματα Β12, σιδήρου, κοκ, αλλά κάθε μέρα εμφανίζεται και κάποιο άλλο συστατικό που λειπει, πχ χολίνη. Αν θέλετε να πάρετε μέρος και να γίνετε πειραματόζωα αποκλείοντας ολόκληρες ομάδες τροφίμων, είναι πρόβλημα σας. Απλά μη μου το επιβάλλετε ως κάτι πιο υγιεινό, γιατί δεν είναι.

Εξελίχθηκαμε σε παμφάγα όντα. Οι πρόγονοι μας ζωγράφιζαν σε σπηλιές να κυνηγούν ελάφια και όχι κουνουπίδια. Τα σημερινά φρούτα και λαχανικά ειναι τόσο τροποποιημένα που στην άγρια μορφή τους πριν 3000 χρονια απλά θα τα τρώγαμε ως συμπληρώματα, όχι για να γεμίσουμε το στομάχι μας.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Γιατί κάνετε το θέμα πιο σύνθετο από ότι είναι; Αν δεν προσθέσετε συμπληρωματα στην διατροφή σας, θα επιβιώσετε; Θα είστε σε άριστη κατάσταση; Αν όχι, τότε έχετε την απάντηση που ψάχνετε.

Δεν είμαστε θεοί να ξέρουμε τα πάντα για την διατροφή. Σήμερα ξέρουμε ότι οι χορτοφάγοι χρειάζονται συμπληρωματα Β12, σιδήρου, κοκ, αλλά κάθε μέρα εμφανίζεται και κάποιο άλλο συστατικό που λειπει, πχ χολίνη. Αν θέλετε να πάρετε μέρος και να γίνετε πειραματόζωα αποκλείοντας ολόκληρες ομάδες τροφίμων, είναι πρόβλημα σας. Απλά μη μου το επιβάλλετε ως κάτι πιο υγιεινό, γιατί δεν είναι.

Εξελίχθηκαμε σε παμφάγα όντα. Οι πρόγονοι μας ζωγράφιζαν σε σπηλιές να κυνηγούν ελάφια και όχι κουνουπίδια. Τα σημερινά φρούτα και λαχανικά ειναι τόσο τροποποιημένα που στην άγρια μορφή τους πριν 3000 χρονια απλά θα τα τρώγαμε ως συμπληρώματα, όχι για να γεμίσουμε το στομάχι μας.
Μη τους τα λες αυτά καθώς θα δεχθείς επίθεση.😉😉
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,428 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,428 μηνύματα.
Εξελίχθηκαμε σε παμφάγα όντα. Οι πρόγονοι μας ζωγράφιζαν σε σπηλιές να κυνηγούν ελάφια και όχι κουνουπίδια. Τα σημερινά φρούτα και λαχανικά ειναι τόσο τροποποιημένα που στην άγρια μορφή τους πριν 3000 χρονια απλά θα τα τρώγαμε ως συμπληρώματα, όχι για να γεμίσουμε το στομάχι μας.
Τα παμφαγα οντα που λες ειχαν κρεας μια φορα το μηνα.ΚΑΙ οχι αυτη η πτωματολαγνεια που γινεται.ΕΙΣΑΙ ΑΚΥΡΗ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι.Και το δειχνει αυτο ολη η σταση σου,παντου και παντα σε αυτο το θεμα.Ηρεμησε λεμε.Δεν θα σου παρουν το κοψιδι απο το στομα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τα παμφαγα οντα που λες ειχαν κρεας μια φορα το μηνα.ΚΑΙ οχι αυτη η πτωματολαγνεια που γινεται.ΕΙΣΑΙ ΑΚΥΡΗ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι.Και το δειχνει αυτο ολη η σταση σου,παντου και παντα σε αυτο το θεμα.Ηρεμησε λεμε.Δεν θα σου παρουν το κοψιδι απο το στομα.
Δες τι τρώνε οι φυλές που είναι αποκομμένες από τον "πολιτισμό" πχ σε Αφρική, Αμαζόνιο. Κυνήγι, ψάρια, φρουτα, λαχανικά, ίσως και κάποια σιτηρά και περπατούν πάνω από 15Κ βήματα τη μέρα. Τρώνε 2500-3000 θερμίδες ημερησίως. Δεν τρώνε πατατάκια, λουκάνικα ή μπιφτέκια σόγιας. Μια από αυτές τις φυλές στον Αμαζόνιο έχει την καλύτερη καρδιαγγειακή κατάσταση στον πλανήτη. Ακόμα και οι Εσκιμώοι που τρέφονται αποκλειστικά με κρέας δεν είχαν προβλήματα στην υγεία τους μέχρι που έγινε εισαγωγή επεξεργασμένων τροφίμων. Το να γίνεσαι χορτοφάγος και να τρως χορτοφαγικό λουκανικο που έχει ένα σωρό σαβουρα μέσα, τότε δεν κάνεις καλό στην υγεία σου. Το αντίθετο μάλιστα. Δεν λέω ότι τα κανονικά λουκάνικα είναι καλύτερα, και αυτά σαβουρα είναι.

Όσο για το αν τρωγαμε κρέας μια φορά τον μήνα, σε προκαλώ να βγεις έξω στην φύση τέτοιο καιρό και να βρεις αρκετά φρούτα και λαχανικά και να γεμίσεις το στομάχι σου. Τέτοια εποχή σχεδόν τίποτα δεν φυτρώνει.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,428 μηνύματα.
Δες τι τρώνε οι φυλές που είναι αποκομμένες από τον "πολιτισμό" πχ σε Αφρική, Αμαζόνιο. Κυνήγι, ψάρια, φρουτα, λαχανικά, ίσως και κάποια σιτηρά και περπατούν πάνω από 15Κ βήματα τη μέρα. Τρώνε 2500-3000 θερμίδες ημερησίως. Δεν τρώνε πατατάκια, λουκάνικα ή μπιφτέκια σόγιας. Μια από αυτές τις φυλές στον Αμαζόνιο έχει την καλύτερη καρδιαγγειακή κατάσταση στον πλανήτη. Ακόμα και οι Εσκιμώοι που τρέφονται αποκλειστικά με κρέας δεν είχαν προβλήματα στην υγεία τους μέχρι που έγινε εισαγωγή επεξεργασμένων τροφίμων. Το να γίνεσαι χορτοφάγος και να τρως χορτοφαγικό λουκανικο που έχει ένα σωρό σαβουρα μέσα, τότε δεν κάνεις καλό στην υγεία σου. Το αντίθετο μάλιστα. Δεν λέω ότι τα κανονικά λουκάνικα είναι καλύτερα, και αυτά σαβουρα είναι.

Όσο για το αν τρωγαμε κρέας μια φορά τον μήνα, σε προκαλώ να βγεις έξω στην φύση τέτοιο καιρό και να βρεις αρκετά φρούτα και λαχανικά και να γεμίσεις το στομάχι σου. Τέτοια εποχή σχεδόν τίποτα δεν φυτρώνει.
Πριν γινει κυνηγος ο ανθρωπος κατι ετρωγε.Επισης αυτα με τα λουκανικα και τα μπεργκερ τι τα λες εμενα; Ουτε που τα πλησιαζω και εγραψα οτι ειναι στα επεξεργασμενα κρεατα,ακρως καρκινογονα και μια χαρα και καλυτερεα ζουμε χωρις αυτα.

Και επισης ειπα οτι δεν ειμαι υπερ της χορτοφαγιας.Ειμαι υπερ του μετρου στην καταναλωση κρεατος,οσο λενε οι γιατροι και ειναι γενικα παραδεχτο,μια φορα τη βδομαδα κοκκινο κρεας,συν ψαρι ισως και κοτοπουλο.Εσυ δεν μας λες...διαφωνεις με αυτο και εισαι υπερ της υπερκαταναωλσης κρεατος; Για να καταλαβω δηλαδη...διοτι εγω δεν υποστηριζω την χορτοφαγια,θα το ξαναπω απλά το μετρο και την μειωμενη κρεατοφαγια...για πες...
ΥΓ. Οι εσκιμωοι ζουν σε ακραιες συνθηκες παγου....καμια σχεση με εμας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πριν γινει κυνηγος ο ανθρωπος κατι ετρωγε.Επισης αυτα με τα λουκανικα και τα μπεργκερ τι τα λες εμενα; Ουτε που τα πλησιαζω και εγραψα οτι ειναι στα επεξεργασμενα κρεατα,ακρως καρκινογονα και μια χαρα και καλυτερεα ζουμε χωρις αυτα.

Και επισης ειπα οτι δεν ειμαι υπερ της χορτοφαγιας.Ειμαι υπερ του μετρου στην καταναλωση κρεατος,οσο λενε οι γιατροι και ειναι γενικα παραδεχτο,μια φορα τη βδομαδα κοκκινο κρεας,συν ψαρι ισως και κοτοπουλο.Εσυ δεν μας λες...διαφωνεις με αυτο και εισαι υπερ της υπερκαταναωλσης κρεατος; Για να καταλαβω δηλαδη...διοτι εγω δεν υποστηριζω την χορτοφαγια,θα το ξαναπω απλά το μετρο και την μειωμενη κρεατοφαγια...για πες...
ΥΓ. Οι εσκιμωοι ζουν σε ακραιες συνθηκες παγου....καμια σχεση με εμας.
Προσωπικά τρώω κρέας όποτε έχω όρεξη. Δεν επιβάλλω περιορισμούς σε 1 φορά τη βδομάδα ή σε κάθε γεύμα. Μπορεί πχ να μη φάω μοσχάρι για βδομάδες και άλλες φορές να φάω 5 φορές τη βδομάδα. Προσωπικά προτιμώ το αρνί από τα κόκκινα κρέατα γιατί είναι πιο υγιεινό (πλούσιο σε ω3). Το πρόβλημα με όλες αυτές τις έρευνες για το κρέας είναι ότι πολλές είναι βασισμένες στην αμερικανική διατροφή. Αυτοί τρώνε σε κάθε γεύμα επεξεργασμένα κρέατα. Πρωινό 2 αυγά με 2 φέτες μπέικον και 2 λουκάνικα τηγανισμένα σε "ορυκτέλαια". Πώς να μην πάθεις καρκίνο και καρδιαγγειακά;

Ακολουθώ την μεσογειακή διατροφή και προσπαθώ να τρώω ποικιλία. Από ψάρια και θαλασσινά, μέχρι συκωτακια, αρνί, οσπρια και λαδερα λαχανικά. Το καλοκαίρι πχ τρώω λιγότερο κρέας γιατί τα φρέσκα λαχανικά ειναι περισσότερα και μου αρέσει πχ να φάω ντάκος με μυζήθρα αντί πχ ψητό μοσχάρι. Τον χειμώνα τρώω περισσότερο κρέας γιατί έχω μεγαλύτερες ενεργειακές ανάγκες και η διαθεσιμότητα των λαχανικών είναι περιορισμένη και δεν τρώγονται οι τομάτες τον χειμώνα. Δεν θετω πχ κάθε Κυριακή να τρώω κρέας. Επισης έχω κόψει τα επεξεργασμένα κρέατα μαχαίρι.

Εδώ που τα λέμε, αν ήθελαν η παραγωγή κρέατος να είναι πιο φιλική στο περιβάλλον θα προωθούσαν την εκτροφή κουνελιών. Είναι άπειρες φορές πιο υγιεινό κρέας και όσα λαχανικά και φρούτα καταλήγουν σε χωματερές θα μπορούσαν να πάνε στην εκτροφή τους. Αλλά ο δυτικός κόσμος τα θεωρεί ταμπού 🤷🏻‍♀️
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Διαβαζοντας καρδιολογια
1678304814617.png
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Δες τι τρώνε οι φυλές που είναι αποκομμένες από τον "πολιτισμό" πχ σε Αφρική, Αμαζόνιο. Κυνήγι, ψάρια, φρουτα, λαχανικά, ίσως και κάποια σιτηρά και περπατούν πάνω από 15Κ βήματα τη μέρα. Τρώνε 2500-3000 θερμίδες ημερησίως. Δεν τρώνε πατατάκια, λουκάνικα ή μπιφτέκια σόγιας. Μια από αυτές τις φυλές στον Αμαζόνιο έχει την καλύτερη καρδιαγγειακή κατάσταση στον πλανήτη. Ακόμα και οι Εσκιμώοι που τρέφονται αποκλειστικά με κρέας δεν είχαν προβλήματα στην υγεία τους μέχρι που έγινε εισαγωγή επεξεργασμένων τροφίμων. Το να γίνεσαι χορτοφάγος και να τρως χορτοφαγικό λουκανικο που έχει ένα σωρό σαβουρα μέσα, τότε δεν κάνεις καλό στην υγεία σου. Το αντίθετο μάλιστα. Δεν λέω ότι τα κανονικά λουκάνικα είναι καλύτερα, και αυτά σαβουρα είναι.

Όσο για το αν τρωγαμε κρέας μια φορά τον μήνα, σε προκαλώ να βγεις έξω στην φύση τέτοιο καιρό και να βρεις αρκετά φρούτα και λαχανικά και να γεμίσεις το στομάχι σου. Τέτοια εποχή σχεδόν τίποτα δεν φυτρώνει.

Ο άνθρωπος πιθανόν να προσαρμόζεστε στο περιβάλλον του και μπορεί να είναι υγιής και με λίγο κρέας και με πολύ κρέας. Μόνο στη δυτική διατροφή και τα επεξεργασμένα δεν μπορεί να προσαρμοστεί . Αλλά όταν λέμε ''υγιής τρώγοντας κρέας'' σε ένα πλαίσιο διατροφής υποτίθεται και σωστά μαγειρεμένα ..που θα εξισορροπείς και το καρκίνο ή τα καρδιακά που ειπώθηκαν και όλα αυτά... αν υπάρχει συσχέτιση τελικά γιατί κάθε ένας λέει το μακρύ και το κοντό του .

Και πιθανόν να είναι θέμα ισορροπίας και να μην υπάρχει μια ιδανική διατροφή, που λες και εσύ για τις φυλές . Και να μπλεχτώ με έρευνες ''φάε αυτό ή μη φας εκείνο'' ενώ να είναι θέμα ισορροπίας και αν τρώω 50 gr από το χ να πρέπει να φάω και 30 gr από το ψ ή να μη φάω τίποτα από τα δυο και να είμαι μια χαρά και στις δυο περιπτώσεις . Οι ειδικοί αποφάσισαν μια διατροφή να προτείνουν , μέσα σε αυτό και η μείωση του κρέατος , που πιθανόν ταιριάζει στο μέσο άνθρωπο .
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Ο άνθρωπος πιθανόν να προσαρμόζεστε στο περιβάλλον του και μπορεί να είναι υγιής και με λίγο κρέας και με πολύ κρέας. Μόνο στη δυτική διατροφή και τα επεξεργασμένα δεν μπορεί να προσαρμοστεί . Αλλά όταν λέμε ''υγιής τρώγοντας κρέας'' σε ένα πλαίσιο διατροφής υποτίθεται και σωστά μαγειρεμένα ..που θα εξισορροπείς και το καρκίνο ή τα καρδιακά που ειπώθηκαν και όλα αυτά... αν υπάρχει συσχέτιση τελικά γιατί κάθε ένας λέει το μακρύ και το κοντό του .

Και πιθανόν να είναι θέμα ισορροπίας και να μην υπάρχει μια ιδανική διατροφή, που λες και εσύ για τις φυλές . Και να μπλεχτώ με έρευνες ''φάε αυτό ή μη φας εκείνο'' ενώ να είναι θέμα ισορροπίας και αν τρώω 50 gr από το χ να πρέπει να φάω και 30 gr από το ψ ή να μη φάω τίποτα από τα δυο και να είμαι μια χαρά και στις δυο περιπτώσεις . Οι ειδικοί αποφάσισαν μια διατροφή να προτείνουν , μέσα σε αυτό και η μείωση του κρέατος , που πιθανόν ταιριάζει στο μέσο άνθρωπο .
Καταρχάς "βιολογικοεξελικτικά" επιχειρήματα τύπου "πώς εξελίχθηκε ο άνθρωπος" είναι ψιλοάτοπα, γιατί εκείνες τις εποχές το προσδόκιμο ζωής ήταν στα 30-35 χρονών. Σήμερα, με μο ηλικίας τουλάχιστον διπλάσια προκύπτουν προβλήματα υγείας (καρκίνοι, καρδιακά κλπ) τα οποία δεν μπορούν μετά βεβαιότητας να αποδοθούν π.χ. στην υπερβολική κρεατοφαγεία, ή το κάπνισμα κοκ για τον απλούστατο λόγο ότι ζούμε σε μια πρωτοφανή από άποψη προσδόκιμου ζωής εποχή.

Πάντως οι sapiens υπάρχουν καμιά 150χιλιάδες χρόνια στη γη, και ΣΙΓΟΥΡΑ τρώγανε κρέας στην διαβίωσή τους. Τα υπόλοιπα θέλουν και λίγη --επιστημονικού τύπου-- ανοιχτομυαλοσύνη.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ο άνθρωπος πιθανόν να προσαρμόζεστε στο περιβάλλον
Το θέμα δεν είναι αν προσαρμόζεται ο άνθρωπος......το περιβάλλον προσαρμόζεται έτσι οπως ζει ο άνθρωπος?( Ρητορική ερώτηση ... Αλλά η απάντηση είναι όχι)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top