Το νήμα της κρεατοφαγίας

Ποια είναι η στάση σας απέναντι στην κρεατοφαγία;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 28)

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
@Nick890 Μήπως οι δογματικοί κρεατοφάγοι υποτιμούν εσφαλμένα την αξία της φυτικής πρωτεΐνης;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
@Nick890 Μήπως οι δογματικοί κρεατοφάγοι υποτιμούν εσφαλμένα την αξία της φυτικής πρωτεΐνης;
Ξεκάθαρα .......μπορεί να την υποτιμούν λόγο ελλειπής ενημέρωσης επιης

Ποιος θα ήξερε ότι αν ανακατέψεις ρύζι με φακές θα έχεις την ίδια ακριβώς πρωτεινη με τι κρέας ?
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Ποιος θα ήξερε ότι αν ανακατέψεις ρύζι με φακές θα έχεις την ίδια ακριβώς πρωτεινη με τι κρέας ?
Αυτό όλοι το ξέρουν.

Το θέμα είναι ποιός θα διαλέξει ρυζοφακο από μια tomahawk black angus steak... για μάντεψε:big_boss:
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αυτό όλοι το ξέρουν.

Το θέμα είναι ποιός θα διαλέξει ρυζοφακο από μια tomahawk black angus steak... για μάντεψε:big_boss:
Υψηλη χολιστερινη , καρδιακες παθησεις,κακρινογενεση +99 ,πατησαν μου αρεσει σε αυτην την κατασταση:give_rose:
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Κι εγώ είχα μειώσει πολύ ειδικά το κόκκινο κρέας και σε εξετάσεις αίματος που έκανα πρόσφατα για άλλο λόγο , είχα έλλειψη β12 ... Ο γιατρός είπε ότι δε χρειάζεται να πάρω συμπλήρωμα απλώς να καταναλώνω κόκκινο κρέας , ψαρια όπως σολωμό κλπ ... Επίσης όταν λέμε κόκκινο κρέας δεν εννοούμε παϊδάκια.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Κι εγώ είχα μειώσει πολύ ειδικά το κόκκινο κρέας και σε εξετάσεις αίματος που έκανα πρόσφατα για άλλο λόγο , είχα έλλειψη β12 ... Ο γιατρός είπε ότι δε χρειάζεται να πάρω συμπλήρωμα απλώς να καταναλώνω κόκκινο κρέας , ψαρια όπως σολωμό κλπ ... Επίσης όταν λέμε κόκκινο κρέας δεν εννοούμε παϊδάκια.
Και εγω παρουσιασα αναιμια,οταν ετρωγα μονο κοτοπουλο καθε 15 μερες.Ειχα και εγω ελλειψη Β12.
Ε...δεν πηρα σιδηρο...πηρα χαπακι Β12 και ξεκινησα ξανα να τρωω ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ κοκκινο κρεας που μεταφραζεται σε χοιρινο καποιες φορες ,αλλες φορες κοτοπουλο.Σε ενα εξαμηνο αρχισα να φτιαχνω σ εεναν χρονι οπως και τωρα ειμαι με 41 αιματοκριτη...εξαιρετικη τιμη,πολυ καλο απωθεμα σιδηρου ,χωρις να παιρνω Β12 παρα μονο μια φορα στο τοσο και εξακολουθω να τρωω ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΡΕΑς ,βδομαδα παρα βδομαδα βασικα χοιρινο και μετα κοτοπουλο.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεκάθαρα .......μπορεί να την υποτιμούν λόγο ελλειπής ενημέρωσης επιης

Ποιος θα ήξερε ότι αν ανακατέψεις ρύζι με φακές θα έχεις την ίδια ακριβώς πρωτεινη με τι κρέας ?
Οι φακές έχουν πολύ χαμηλότερο protein quality από τα κρέατα και το ρύζι πάρα πολύ χαμηλότερο. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να φας πες 2.5χ τις φακές από πρωτείνη και 4χ φορές αυτή από ρύζι για να πάρεις την ίδια ποσότητα πρωτείνης που θα πάρεις από το κοτόπουλο.

Επίσης, λέμε για συνδυασμούς όπως φακές με ρύζι για να έχουμε πληρέστερο προφίλ αμινοξέων, αλλά εν τέλει πάλι είναι κάργα υποδεέστεροι και πρέπει να συνδιάσεις και άλλες φυτικές τροφές μαζί μπας και βοηθηθεί η κατάσταση.

Και αν τα κάνεις αυτά, τότε πρέπει να σκεφτούμε πόσο δύσπεπτα είναι τα όσπρια ακόμα και αν τα βράζεις και τα βάζεις σε πάγο 5 φορές. Δεν είναι για κάθε μέρα σίγουρα.

Η διατροφή χαμηλή σε πρωτείνη είναι καταστροφική για την υγεία και γι' αυτό οποιοσδήποτε έχει νιονιό καλύτερα να τρώει για πρωτείνη κρέας και γαλακτοκομικά και να προτιμά να συνοδεύει με εύπεπτες και υγιεινές φυτικές τροφές όπως τα περισσότερα φρούτα, πατάτες, λευκό ρύζι και άλλα.

Τα συμπληρώματα να θυμίσω πως δουλεύουν μόνο αν ήδη παίρνεις τις βιταμίνες ή ιχνοστοιχεία σε ένα βαθμό ήδη. Ειδαλλιώς η έλλειψη παραμένει ή δημιουργούνται άλλα προβλήματα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Υψηλη χολιστερινη , καρδιακες παθησεις,κακρινογενεση +99 ,πατησαν μου αρεσει σε αυτην την κατασταση:give_rose:
Όταν θα αρχίσουν να βγαίνουν στην φορά έρευνες από την σημερινή χορτοφαγική διατροφή, θα δούμε σε ποιο σημείο θα βρίσκονται όλα τα παραπάνω. Δεν υπάρχει πιο σαβουρα τροφή από ενα μπιφτέκι beyond meat.
Screenshot_20230310-110328.png


Αφού η χορτοφαγική διατροφή είναι πλήρης γιατί προσθέτουν όλες αυτές τις βιταμίνες που υπάρχουν φυσικά στο κρέας;
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Καταρχάς "βιολογικοεξελικτικά" επιχειρήματα τύπου "πώς εξελίχθηκε ο άνθρωπος" είναι ψιλοάτοπα, γιατί εκείνες τις εποχές το προσδόκιμο ζωής ήταν στα 30-35 χρονών. Σήμερα, με μο ηλικίας τουλάχιστον διπλάσια προκύπτουν προβλήματα υγείας (καρκίνοι, καρδιακά κλπ) τα οποία δεν μπορούν μετά βεβαιότητας να αποδοθούν π.χ. στην υπερβολική κρεατοφαγεία, ή το κάπνισμα κοκ για τον απλούστατο λόγο ότι ζούμε σε μια πρωτοφανή από άποψη προσδόκιμου ζωής εποχή.

Πάντως οι sapiens υπάρχουν καμιά 150χιλιάδες χρόνια στη γη, και ΣΙΓΟΥΡΑ τρώγανε κρέας στην διαβίωσή τους. Τα υπόλοιπα θέλουν και λίγη --επιστημονικού τύπου-- ανοιχτομυαλοσύνη.

Μπα δεν νομίζω. Φυσική φθορά είναι να μη ακούς στα 80 σου, όταν στα 50 σου έχει καρδιά και διαβήτη είναι ασθένειες που σχετίζονται με τον τρόπο ζωής ( + γονίδια) παρά ότι είναι μια φυσική φθορά. Με το σύγχρονο τρόπο ζωής θα πέθαιναν όλοι πριν την ώρα τους, χωρίς ιατρική και φάρμακα έστω και αν φάρμακο είναι μια απλή βιταμίνη που θα πάρει και ένας νεαρός.

Εγώ είπα λίγο κρέας, δεν είπα καθόλου κρέας. Απλά λέω πιθανόν να μην υπάρχει ένα είδος διατροφής, με τάδε κορεσμένα και τάδε πρωτείνη και τάδε από το άλλο , για αυτό σου λένε πχ ο διαβήτης αντιμετωπίζεται με χορτοφαγία, κετογονική και μεσογειακή, αρκεί να μη υπάρχει σαβούρα .
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
όταν στα 50 σου έχει καρδιά και διαβήτη είναι ασθένειες που σχετίζονται με τον τρόπο ζωής ( + γονίδια) παρά ότι είναι μια φυσική φθορά
Επαναλαμβάνω: για καμια 149.910 χρόνια οι άνθρωποι πέθαιναν πριν αγγίζουν τα 50 κατά μέσο όρο. Άρα με ποιό έρεισμα εσύ θεωρείς ότι είναι "μη κανονικό" κάποιος να έχει διαβήτη στα 50 του; Σίγουρα ο τρόπος ζωής παίζει κομβικό ρόλο, αλλά μάλλον μιλάμε για συσχέτιση και όχι και για επαγωγικά ανασυστάσιμο φαινόμενο. Αυτό θέλω να πω.

Όλα με μέτρο, εδώ συμφωνούμε.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Όταν θα αρχίσουν να βγαίνουν στην φορά έρευνες από την σημερινή χορτοφαγική διατροφή, θα δούμε σε ποιο σημείο θα βρίσκονται όλα τα παραπάνω. Δεν υπάρχει πιο σαβουρα τροφή από ενα μπιφτέκι beyond meat.View attachment 113759

Αφού η χορτοφαγική διατροφή είναι πλήρης γιατί προσθέτουν όλες αυτές τις βιταμίνες που υπάρχουν φυσικά στο κρέας;
Στο σημερα δεν υπαρχει ουτε μια ερευνα που να λεει οτι οτι τρωμε ειναι καλυτερο....ειμαστε μεταλλαγμενοι με ολη την σημασια της λεξης !


Απλα η χορτοφαγικη θα γινει dominant για πολλους λογους (για θεματα υγειας , για θεματα περιβαλλοντος , για θεματα υπερπληθυσμου κλπ κλπ)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όλα με μέτρο, εδώ συμφωνούμε.
Ελα ομως που δεν υπαρχει μετρο ........παντα μιλωντας για την πλειοψηφια
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Επαναλαμβάνω: για καμια 149.910 χρόνια οι άνθρωποι πέθαιναν πριν αγγίζουν τα 50 κατά μέσο όρο. Άρα με ποιό έρεισμα εσύ θεωρείς ότι είναι "μη κανονικό" κάποιος να έχει διαβήτη στα 50 του; Σίγουρα ο τρόπος ζωής παίζει κομβικό ρόλο, αλλά μάλλον μιλάμε για συσχέτιση και όχι και για επαγωγικά ανασυστάσιμο φαινόμενο. Αυτό θέλω να πω.

Όλα με μέτρο, εδώ συμφωνούμε.
Ότι ο άνθρωπος δεν γερνάει φυσικά στα 50, γερνάει αργότερα και αυτές οι ασθένειες εμφανίζονται νωρίτερα.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
να τρώει για πρωτείνη κρέας και γαλακτοκομικά και να προτιμά να συνοδεύει με εύπεπτες και υγιεινές φυτικές τροφές όπως τα περισσότερα φρούτα, πατάτες, λευκό ρύζι και άλλα.
Ποια είναι τα άλλα ; γιατί η πλειοψηφία κρέατα θα φάει και πατάτες, ρύζια, μακαρόνια . Δεν ακούγεται και η τέλεια συμβουλή για μακροζωία ..
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το ότι το προσδόκιμο ζωής ήταν τα 35 δεν σημαίνει ότι οφειλόταν στην διατροφή. Οι ασθένειες, τα ατυχήματα, οι πόλεμοι, η υψηλή θνησιμότητα στα νεογνά, κτλ έριχναν τον μέσο όρο.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Μιλάτε μόνο για την υγεία και το ηθικό σκέλος δεν το αγγίζετε καν. Όσα λιγότερα ζώα θανατώνονται τόσο καλύτερο δεν είναι; :hmm:

Ή μήπως δεν σας ενδιαφέρει;

Με ενδιαφέρει θα πείτε (φυσικά!) αλλά η υγεία πάνω απ' όλα. :cool:

Και επινοείτε διάφορα, π.χ. να ζουν τα ζώα σε καλές συνθήκες, να θανατώνονται με ανώδυνο τρόπο, κλπ. που όλοι γνωρίζουμε ότι στη μηχανική του κέρδους υπάρχουν στο ελάχιστο, απλά και μόνο για το άλλοθι του κόσμου.

Το οξύμωρο είναι ότι όλα αυτά τα χρόνια σας έπειθαν πως το κρέας είναι ικανή και αναγκαία συνθήκη για τη διατροφή σας και τώρα δυσκολεύονται να σας ξεπείσουν, κι εσείς φυσικά να το αποδεχτείτε.

Θα το κάνουν λοιπόν με το ζόρι - όπως με την πανδημία - θα σας αναγκάσουν να τρώτε μεταλλαγμένα, αλεύρια με έντομα και "βιονικά" μπιφτέκια.

Μέχρι να καταλάβετε πως η υπέρτατη αξία δεν είναι η υγεία, αλλά η ελευθερία.

Μέχρι τότε, τα ξαναλέμε.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Μιλάτε μόνο για την υγεία και το ηθικό σκέλος δεν το αγγίζετε καν. Όσα λιγότερα ζώα θανατώνονται τόσο καλύτερο δεν είναι; :hmm:

Ή μήπως δεν σας ενδιαφέρει;

Με ενδιαφέρει θα πείτε (φυσικά!) αλλά η υγεία πάνω απ' όλα. :cool:

Και επινοείτε διάφορα, π.χ. να ζουν τα ζώα σε καλές συνθήκες, να θανατώνονται με ανώδυνο τρόπο, κλπ. που όλοι γνωρίζουμε ότι στη μηχανική του κέρδους υπάρχουν στο ελάχιστο, απλά και μόνο για το άλλοθι του κόσμου.

Το οξύμωρο είναι ότι όλα αυτά τα χρόνια σας έπειθαν πως το κρέας είναι ικανή και αναγκαία συνθήκη για τη διατροφή σας και τώρα δυσκολεύονται να σας ξεπείσουν, κι εσείς φυσικά να το αποδεχτείτε.

Θα το κάνουν λοιπόν με το ζόρι - όπως με την πανδημία - θα σας αναγκάσουν να τρώτε μεταλλαγμένα, αλεύρια με έντομα και "βιονικά" μπιφτέκια.

Μέχρι να καταλάβετε πως η υπέρτατη αξία δεν είναι η υγεία, αλλά η ελευθερία.

Μέχρι τότε, τα ξαναλέμε.
100 φορες τα λεμε και 100 φορες μην πω τι κανεις.
Προσωπικα πρωτα με ενδιαφερει ο πόνος των ζωων και συν αυτο εχω και το οφελος της υγειας.

ΕΣΥ ΛΕς ΖΕΙΣ ΩΡΑΙΟΤΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΚΡΕΑΣς,μπραβο σου..αλλα αυτο δεν θα μου το κανεις επιστημονικο δεδομενο ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
Δεν απαξιουμε ουτε την υγεια μας ουτε τα υπεροχα ζωα.
Προσπαθουμε και για τα δυο.

Τρωμε ΤΌΣΟ κρεας ,οσο να ειμαστε υγιεις,με πολυ μετρο και συνεση ετσι ωστε να εχουμε και την υγεια μας και να μειωσουμε την θανατωση και τον βασανισμο των ζωων.
Δεν ξερω ποσες φορες πρεπει να το πουμε.

ΕΣΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙΣ,ΠΟΛΥ ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΘΕΣΦΑΤΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ οσοι λεμε ΜΕΤΡΟ δεν νοιαζομαστε για τα ζωα.

Αυτο μπορεις να το πεις για τους κρεατοφαγους που σαφως υπαρχουν ΚΑΙ ΕΔΩ και χεστηκαν για τα ζωα....ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΑΤΤΟΥΝ ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΕΤΡΟ.Για τους σωστους λογους.


Νοιαζομαστε πολυ περισσοτερο απο τυπακια σαν εσενα,διοτι ΕΙΜΑΣΤΕ ΡΕΑΛΙΣΤΕΣ και προτεινουμε πραγματα ρεαλιστικα που μπορουν να εφαρμοστουν και οχι @ριες που μονο γραφικοι πιστευουν.

Οποτε αυτα τα περι ΗΘΙΚΗΣ ,στον καθρεφτη σου..οχι ετσι γενικα και αοριστα επειδη εσυ εχεις πεισει τον εαυτο σου οτι χωρις καθολου κρεας ειναι ολα καλα.

Αληθεια στην κορη σου δεν δινεις καθολου κρεας;
Για λεγε..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Μιλάτε μόνο για την υγεία και το ηθικό σκέλος δεν το αγγίζετε καν. Όσα λιγότερα ζώα θανατώνονται τόσο καλύτερο δεν είναι; :hmm:

Ή μήπως δεν σας ενδιαφέρει;

Με ενδιαφέρει θα πείτε (φυσικά!) αλλά η υγεία πάνω απ' όλα. :cool:

Και επινοείτε διάφορα, π.χ. να ζουν τα ζώα σε καλές συνθήκες, να θανατώνονται με ανώδυνο τρόπο, κλπ. που όλοι γνωρίζουμε ότι στη μηχανική του κέρδους υπάρχουν στο ελάχιστο, απλά και μόνο για το άλλοθι του κόσμου.

Το οξύμωρο είναι ότι όλα αυτά τα χρόνια σας έπειθαν πως το κρέας είναι ικανή και αναγκαία συνθήκη για τη διατροφή σας και τώρα δυσκολεύονται να σας ξεπείσουν, κι εσείς φυσικά να το αποδεχτείτε.

Θα το κάνουν λοιπόν με το ζόρι - όπως με την πανδημία - θα σας αναγκάσουν να τρώτε μεταλλαγμένα, αλεύρια με έντομα και "βιονικά" μπιφτέκια.

Μέχρι να καταλάβετε πως η υπέρτατη αξία δεν είναι η υγεία, αλλά η ελευθερία.

Μέχρι τότε, τα ξαναλέμε.

Δεν ξέρω τι ιστορίες μας λες, αλλα εγώ χθες χτύπησα ένα ωραιότατο bacon cheeseburger στα TGI. Κάτσε εσύ και τρώγε φύκια και δέντρα βγάζοντας κόμπλεξ και νεύρα προς τους υπόλοιπους.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
100 φορες τα λεμε και 100 φορες μην πω τι κανεις.
Εσύ εξαιρείσαι πουλ-πουλ, σου λείπει ο σίδηρος τα είπαμε αυτά. :friends:
Και η ολιγοφαγία κρέατος είναι μια αφαίρεση, ο καθείς στις δυνάμεις του φαίνεται.

Τώρα τα υπόλοιπα που λες δεν ξέρω τι να απαντήσω, εγώ απλά ένα ποστ σε ένα νήμα έγραψα, που τα είδες όλα αυτά που μου προσάπτεις; :hmm:

Συνοπτικά, η ηθική διάσταση επί του θέματος είναι σημαντική κατά τη γνώμη μου και πρέπει να υπάρχει όχι μόνο στο πίσω αλλά και στο μπροστινό μέρος του μυαλού μας. Δεν τοποθετήθηκα επί της επιστήμης.

Τώρα για τα παιδιά (την κόρη μου μην την αναφέρεις παρακαλώ), δεν μπορούν να κριθούν ηθικά. Οι γονείς ας κάνουν το καλύτερο για το παιδί τους. Καλύτερα κάποιος να έχει περάσει απ' την κρεατοφαγία και να γίνει χορτοφάγος μετά τα 30, παρά το αντίθετο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Εσύ εξαιρείσαι πουλ-πουλ, σου λείπει ο σίδηρος τα είπαμε αυτά. :friends:
Και η ολιγοφαγία κρέατος είναι μια αφαίρεση, ο καθείς στις δυνάμεις του φαίνεται.

Τώρα τα υπόλοιπα που λες δεν ξέρω τι να απαντήσω, εγώ απλά ένα ποστ σε ένα νήμα έγραψα, που τα είδες όλα αυτά που μου προσάπτεις; :hmm:

Συνοπτικά, η ηθική διάσταση επί του θέματος είναι σημαντική κατά τη γνώμη μου και πρέπει να υπάρχει όχι μόνο στο πίσω αλλά και στο μπροστινό μέρος του μυαλού μας. Δεν τοποθετήθηκα επί της επιστήμης.

Τώρα για τα παιδιά (την κόρη μου μην την αναφέρεις παρακαλώ), δεν μπορούν να κριθούν ηθικά. Οι γονείς ας κάνουν το καλύτερο για το παιδί τους. Καλύτερα κάποιος να έχει περάσει απ' την κρεατοφαγία και να γίνει χορτοφάγος μετά τα 30, παρά το αντίθετο.
Να ξεκινησω απο το τελευταιο.Μα οταν σε ρωτησα για την κορη σου,δεν θα την εκρινα ηθικα αν ετρωγε κρεας.Εσενα θελω να κρινω/κατακρινω.

Εφοσον δινεις στην κορη σου κρεας καταννοεις οτι ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ τελεια και παυλα.Ολα τα αλλα ειανι υποκρισια.Αν δεν το δινεις ...αποφασιζεις ΕΣΥ για την υγεια της κορης σου με δικα σου κρητιρια,κατι που ειναι απαραδεκτο και εγκληματικο.
Διαλλεξε και παρε.

Αλλα για την κορη σου τιποτα κακο δεν ειπα,και καμια ηθικη διασταση σε παιδια.Σε εσενα πηγαινε η ερωτηση και η κριτικη.Κια ναι...θα αναφερομαστε συγκεκριμενα και οχι γενικα,διοτι μονο ετσι καταλαβαινετε.

Κατα τα αλλα οχι..δεν εγραψες ενα απλο,αθωο ποστακι σε ενα θεμα.ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΩΝΕΙΣ σε αυτους που ΛΕΝΕ ΜΕΤΡΟ ΚΑΙ νοιαζονται για τα ζωα και αφηνεις στο απυροβλητο τους ΧΑΙΡΕΚΑΚΟΥΣ ΚΡΕΑΤΟΦΑΓΟΥΣ ΠΟΥ ΣΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΟΛΑ,χαρακτηριζοντας βασικα υποκριτες τους υποστηρικτες του μέτρου και της ΟΛΙΓΟΚΡΕΑΤΟΦΑΓΙΑΣ επειδη ΕΣΥ πιστευεις οτι μια χαρα ζουμε χωρις καθολου κρεας.Οι ξακεθαρα σαρκοφαγοι χαιρεκακοι και σταρχιδια μου ολα ,στο απυροβλητο.

Εξου και η ερωτηση αν δινεις κρεας στο παιδι σου,κατι που ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ.

ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΦΙΛΕ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εσύ εξαιρείσαι πουλ-πουλ, σου λείπει ο σίδηρος τα είπαμε αυτά. :friends:
Κια να ξεκαθαρισω επισης οτι ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΛΕΙΠΕ Ο ΣΙΔΗΡΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΑ ΑΝΑΙΜΙΑ.Παντα 41 ειχα.ΕΠΑΘΑ αναιμια ΟΤΑΝ μειωσα το κρεας καθε 15 μερες μια φορα.Μικρη μεριδα παντα.
Που να το εκοβα και εντελως.Οποτε μην λεμε οτι θεμε.

Και βεβαια επανηλθα στα 41 με μια φορα κοκκινο κρεας τη βδοιμαδα,εναλλαξ χοιρινο και κοτοπουλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Το ότι το προσδόκιμο ζωής ήταν τα 35 δεν σημαίνει ότι οφειλόταν στην διατροφή. Οι ασθένειες, τα ατυχήματα, οι πόλεμοι, η υψηλή θνησιμότητα στα νεογνά, κτλ έριχναν τον μέσο όρο.
Καλά αυτό εννοείται. Με τη γεωργική επανασταση αυξήθηκε η θνησιμότητα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top