Το πολυβραβευμένο φιλμ «Αγόρια στο ντους» έδειξε η δασκάλα στους μαθητές Δημοτικού

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,019 μηνύματα.
Είναι διορισμένοι-ες για να περνάνε την κομματική γραμμή; Τις προσωπικές αγκυλώσεις και ιδεοληψίες; Ή την πολιτικά ορθή woke προπαγάνδα;

Πιστευω πως είναι διορισμένοι-ες για να κάνουν τη δουλειά τους, τέλος. Η δουλειά της μιας ειναι να ειναι μαθηματικός, η άλλη θεατρολόγος, ο άλλος φυσικός και πάει λέγοντας.

Και εαν ετέθη θέμα παρουσίασης της ταινίας σε παιδιά έστω και Γυμνασίου, τότε αυτό θα γίνει πρόβλημα του λαού με το υπουργείο και αυτούς που το κυβερνάνε.

Από τις πιο εντυπωμένες σκηνές στη μνήμη μου, ήταν μια στρέητ σκηνή που είχα δει σε τσόντα στην πρώτη γυμνασίου κρυφά με τους φίλους μου.

Πρώτη Γυμνασίου ξαναλέω και οικειοθελώς. Και στρέητ, για να μην παρεξηγηθούμε.

Βάζει λοιπόν η παρέα, μια κασέτα του πατέρα ενός από την παρέα, που ο άνθρωπος έβλεπε τσόντες γιατί η γυναίκα του δεν τον ...ενθουσίαζε, δικαίωμά του λέω εγω αλλά απρόσεκτος καθότι ήταν προσβάσιμες σε παιδιά 12 ετών.

Δείχνει λοιπόν:

...εναν καναπέ με 3 γυμνές γυναίκες να ξυρίζουν το μουνί τους και μετά να τσιμπουκώνουν έναν παχύσαρκο μουστάκια καράφλα και να τις χύνει στο στόμα και να κρέμεται το σπέρμα από το κάτω χείλος σαν κορδέλα.

Κόντεψα να φύγω από το μπαλκόνι από την αηδία, κρατώντας το ανακατεμένο στομάχι μου μέχρι που γύρισα σπίτι. Και το θυμάμαι ακόμα, τη σκηνή, το πως ένιωσα, όλα.
Πω ρε συ, τι μου θύμισες τώρα. Εγώ κάπου δημοτικό, εκεί 9-10 χρονών αν θυμάμαι καλά και μου έφερε ένας φίλος μου μια τράπουλα με κάτι -θα τα χαρακτήριζα σαν- τσοντόχαρτα (τραπουλόχαρτα). Μιλάμε όμως πολύ χυδαία πράγματα. Το συναίσθημα που ένιωσα όταν τα είδα, ήταν κάτι που δεν θα ξεχάσω ποτέ στη ζωή μου. Ήταν ένα από αυτά τα λίγα πράγματα που ζούμε και είναι τόσο έντονα, που δεν έχουμε λόγια για να τα περιγράψουμε. Ένιωσα κάτι σαν αναγούλα, μαζί με βρομιά, κάτι τέλος πάντως υπερβολικά άσχημο, σαν να είχα «μολυνθεί» από κάτι απροσδιόριστο. Δεν θα το ξεχάσω ποτέ.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,613 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί κρίθηκε αναγκαίο να παιχτεί το συγκεκριμένο short film και όχι να γίνει ανοιχτή συζήτηση πάνω στην ομοφυλοφιλία και στην τοξική αρρενωπότητα.

Δεν συμφωνώ ότι είναι πολύ μικρά τα παιδιά για αυτές τις συζητήσεις, ΤΟΤΕ πρέπει να γίνονται για να εντυπωθούν στο μυαλό τους καλύτερα και να τους μείνουν.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 961 μηνύματα.
Είναι διορισμένοι-ες για να περνάνε την κομματική γραμμή; Τις προσωπικές αγκυλώσεις και ιδεοληψίες; Ή την πολιτικά ορθή woke προπαγάνδα;

Πιστευω πως είναι διορισμένοι-ες για να κάνουν τη δουλειά τους, τέλος. Η δουλειά της μιας ειναι να ειναι μαθηματικός, η άλλη θεατρολόγος, ο άλλος φυσικός και πάει λέγοντας.

Και εαν ετέθη θέμα παρουσίασης της ταινίας σε παιδιά έστω και Γυμνασίου, τότε αυτό θα γίνει πρόβλημα του λαού με το υπουργείο και αυτούς που το κυβερνάνε.

Από τις πιο εντυπωμένες σκηνές στη μνήμη μου, ήταν μια στρέητ σκηνή που είχα δει σε τσόντα στην πρώτη γυμνασίου κρυφά με τους φίλους μου.

Πρώτη Γυμνασίου ξαναλέω και οικειοθελώς. Και στρέητ, για να μην παρεξηγηθούμε.

Βάζει λοιπόν η παρέα, μια κασέτα του πατέρα ενός από την παρέα, που ο άνθρωπος έβλεπε τσόντες γιατί η γυναίκα του δεν τον ...ενθουσίαζε, δικαίωμά του λέω εγω αλλά απρόσεκτος καθότι ήταν προσβάσιμες σε παιδιά 12 ετών.

Δείχνει λοιπόν:

...εναν καναπέ με 3 γυμνές γυναίκες να ξυρίζουν το μουνί τους και μετά να τσιμπουκώνουν έναν παχύσαρκο μουστάκια καράφλα και να τις χύνει στο στόμα και να κρέμεται το σπέρμα από το κάτω χείλος σαν κορδέλα.

Κόντεψα να φύγω από το μπαλκόνι από την αηδία, κρατώντας το ανακατεμένο στομάχι μου μέχρι που γύρισα σπίτι. Και το θυμάμαι ακόμα, τη σκηνή, το πως ένιωσα, όλα.

Θέλω να καταλήξω στο ότι, ο παιδικός εγκέφαλος, όντας αδιάφθορος, είναι σφουγγάρι, οι πρώτες γραμμές που γράφει η κιμωλία στον πίνακα της ζωής τους, κάνουν πιο βαθιές χαρακιές στη μνήμη τους από τις επόμενες που θα ρθουν μετα το σβήσιμο με το σφουγγάρι και ξανά γράψιμο.

Θα είχα ενοχληθεί λοιπόν, σε εναν μεγάλο βαθμό, εαν είχε παιχτεί και στρέητ τσόντα στο σχολείο από τη δασκάλα.

Ενοχλούμαι σε ακόμα μεγαλύτερο με τη συγκεκριμένη, όχι γιατί δείχνει δυο αγόρια, άλλωστε εκεί είμαστε στα 18+ μας να πειραματιστούμε όσο θέλουμε μεταξύ μας και έχω φτάσει σε μια ηλικία που δεν παρεξηγώ αποφάσεις αρκεί να είναι ενήλικες αυτοί που τις παίρνουν, αλλά γιατί πήγε να γίνει με μέθοδο, πρώτα από το υπουργείο και δευτερευόντως από την καθηγήτρια.

Αυτή η μουλωχτή διαπαιδαγώγηση, το ζύμωμα που λέγαμε στην κομματική νεολαία κάποτε, η διαμόρφωση συνείδησης με το στανιό. Να αφήνεις τα παιδιά σου στο κράτος γιατί σαν μάνα και σαν πατέρας σε ανάγκασαν με τη φτωχοποίηση να δουλεύετε και οι δυο ειδάλλως δεν βγαίνει, και ποιός θα στα εκπαιδεύσει τα παιδιά πλέον; Η woke τηλεόραση, το woke internet και το woke κράτος.

Τώρα καταλάβατε γιατί κάποιοι είμαστε ενάντια στο τελευταίο κύμα - παροξυσμό του φεμινισμού (σε αντίθεση με την πρώτη δίκαιη μορφή του) και άλλων εκφάνσεων της woke κουλτούρας;

Αν η μάνα κι ο πατέρας δεν έλιωναν για τις πολυεθνικές και υπήρχε μια σφιχτή, δυνατή, παραδοσιακή πυρηνική οικογένεια να εμφυσεί αδιάκοπα τις σταθερές αξιών (value markers) σε ένα παιδί, τότε παρ' όλη την διαβρωτική προσπάθεια του κράτους και των λειτουργών του (οι οποίοι καθότι έμμισθοι και με εργασιακά αβέβαιη την επόμενη μέρα τους, θα κάνουν τα πάντα, ίσως και να έχουν πειστεί γι αυτό ιδεολογικά, στο να περάσουν κάποιες ιδέες των εργοδοτών τους), θα έπεφτε στο κενό.

Λυπάμαι που θα το πω, αλλά εσείς ψηφίσατε τα αγόρια στο σχολείο, όταν τα τελευταία χρόνια ψηφίσατε δικαιωματιστές και κατάρρευση καθετί παραδοσιακού από φόβο μη σας χαρακτηρίσουν οπισθοδρομικούς ή χειρότερα.
Φίλε μου, πολύ μακρυά το τραβάς. Δε νομίζω η δασκάλα ή καμιά δασκάλα του κόσμου, να περνά κομματικές γραμμές.
¨οσον αφορά αυτή την αηδιαστική τσόντα που περιγράφεις, είναι όντως μπλιαχ, ακατάλληλη για όλους, όχι μόνο για παιδάκια. Άντε εμείς να λέγαμε, Κλέισε την αηδία, αλλά τα παιδάκια, θα έκαναν εμετό, εντελώς ακατάλληλη.
Υπάρχουν όμως ερωτικές ταινίες, κατάλληλες για παιδιά. Ξαναλέω, τη συγκεκριμενη δεν την ξέρω. Περιγράφουν το πρώτο σκίρτισμα, την αναστάτωση εφήβων, τον πρώτο πόθο.
Δες το Kaguya Sama, love is war, για να καταλάβεις πόσο γλυκό παιδικό είναι ένα ερωτικό anime. Αναφέρεται σε 17 ρηδες, αλλά μπορεί άνετα να το δει 6χρονο. Είναι καθαρά αισθήματα, σκέψεις κλπ.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,898 μηνύματα.
Στην alfavita λένε ότι αυτό το short film έχει κριθεί κατάλληλο για παιδιά από 11 έως 18 ετών.

Δε μπορώ να τη βρω πουθενά πέρα από το trailer.
Υποθέτω σε λίγες ώρες όλο και κάποιος Έλληνας θα την ανεβάσει στο YouTube.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 961 μηνύματα.
Α, να πω και το εξής: Όταν ο γιος μου ήταν 14, νομίζω, τους έδειξε μια καθηγητρια ένα φιλμ με την περίπου εξής υπόθεση: Κάποιο αγόρι, αυνανιζόταν σε μια γωνιά στις τουαλέτες του σχολείου και ένας άλλος τον τράβηξε βίντεο. Τον εκβίαζε για κάτι...δεν ξέρω τι. Το αγόρι δεν υπέκυψε και ο άλλος δημοσίευσε το βιντεο στο ίντερνετ. Το αγόρι αυτοκτόνησε.
Πολύ δραματική μινι ταινία, αλλά νομιζω αρκετά κατάλληλη για αγόρια στην εφηβεία. Περισσότερο για το μπούλιν ήθελε να δείξει.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,106 μηνύματα.
Πω ρε συ, τι μου θύμισες τώρα. Εγώ κάπου δημοτικό, εκεί 9-10 χρονών αν θυμάμαι καλά και μου έφερε ένας φίλος μου μια τράπουλα με κάτι -θα τα χαρακτήριζα σαν- τσοντόχαρτα. Μιλάμε όμως πολύ χυδαία πράγματα. Το συναίσθημα που ένιωσα όταν τα είδα, ήταν κάτι που δεν θα ξεχάσω ποτέ στη ζωή μου. Ήταν ένα από αυτά τα λίγα πράγματα που ζούμε και είναι τόσο έντονα, που δεν έχουμε λόγια για να τα περιγράψουμε. Ένιωσα κάτι σαν αναγούλα, μαζί με βρομιά, κάτι τέλος πάντως υπερβολικά άσχημο, σαν να είχα «μολυνθεί» από κάτι απροσδιόριστο. Δεν θα το ξεχάσω ποτέ.
Ναι σε καταλαβαίνω απόλυτα. Αυτό που ένιωσα κι εγω με την τσόντα δηλαδή. Ενα απροσδιόριστο φοβερά άσχημο πράγμα που δεν μπορώ να το ξεχάσω.

Και μιλάς με έναν άνθρωπο που έχει την πορνατζίδικη νοοτροπία στην καθημερινότητά του τώρα ε. Έχω δει χοντράδες έκτοτε ως ενηλικος και τις έχω κάνει κι όλας.

Αλλα ως παιδί; Όχι. Στίγμα πεντακάθαρο.

Θυμάμαι μια πολύ παλιότερη ταινία που είχα δει 10 χρονών σε κανονικό κανάλι το Αντέννα νομίζω, με εναν πιτσιρίκο έφηβο δεν ξερω τι διάολο, να κάνει μπάνιο με την υπηρέτρια των γονιών του, να την ερωτεύεται, κάτι πολυ soft εν πάση περιπτώσει, κι αυτό μου έμεινε στη μνήμη φαντάσου παρόλο που δεν ήταν αισχρό. Ήταν πιο "προκαλούσα ταχυκαρδίες" ταινία, χωρίς να προκαλεί την αηδία της τσόντας.

Κι όμως κι αυτή με σημάδεψε, τη θυμάμαι.

Θέλει μια εισαγωγή με το μαλακό σε αυτά τα θέματα κατα την εφηβεία και μετά.

Το γυμνό σώμα, οι πράξεις, οι προτιμήσεις, με ρέγουλα.

Ειδάλλως να τους πατήσουμε μια συνδρομή για watersports & Golden Showers στο νηπιαγωγείο να μαθαίνουν από μικρά ότι δεν πρέπει να πηγαίνει ούτε μια χρυσαφιά σταγόνα χαμένη να τελειώνουμε.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,653 μηνύματα.
Το ΙΕΠ, με ανακοίνωσή του, διευκρινίζει ότι δεν έχει εγκρίνει τις ταινίες οι οποίες είναι αναρτημένες στην ψηφιακή πλατφόρμα κινηματογραφικών ταινιών «CINEDU

Η ανακοίνωση του ΙΕΠ​

Διευκρινίζεται ότι το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής δεν έχει εγκρίνει τις ταινίες οι οποίες είναι αναρτημένες στην ψηφιακή πλατφόρμα κινηματογραφικών ταινιών «CINEDU» του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,106 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί κρίθηκε αναγκαίο να παιχτεί το συγκεκριμένο short film και όχι να γίνει ανοιχτή συζήτηση πάνω στην ομοφυλοφιλία και στην τοξική αρρενωπότητα.

Δεν συμφωνώ ότι είναι πολύ μικρά τα παιδιά για αυτές τις συζητήσεις, ΤΟΤΕ πρέπει να γίνονται για να εντυπωθούν στο μυαλό τους καλύτερα και να τους μείνουν.
Γιατί δε θα είναι ανοιχτή αυτή η ρημάδα η συζήτηση, θα είναι μονόλογος και το ξέρεις. Και αυτό, όπως και το φιλμ, θα είναι μονόλογος.

Όταν ξεκινάς με τη λέξη "τοξική αρρενωπότητα", τι πάει να πει "τοξική" και γιατί μόνο "αρρενωπότητα";

Υπάρχει και τοξική θηλυκότητα ή εσείς έχετε εκ προοιμίου απαλλαγή σε κάθε τι τοξικό;

Γιατί όταν ξεκινάς με την κουβέντα "να μιλήσουμε για την τοξική αρρενωπότητα", κάνεις αυτό που λέμε χειραγώγηση του κοινού με την τεχνική "assume the sale" όπως σε μια αντιπροσωπεία αυτοκινήτων, που μπαίνει ο αγοραστής και του λέει ο πωλητής με αυτή την τεχνική "ποια Ε Class θα θέλατε, την κόκκινη ή την ασημί;" υποθέτοντας ότι θέλω πρώτον να αγοράσω και δεν κοιτάω απλά, και δευτερον οτι θέλω ντε και καλά μια E-Class και όχι άλλο μοντέλο.

Ξεκινάς με την παραδοχή, ότι βρέξει χιονίσει υπάρχει τοξική αρρενωπότητα όταν μιλάς έτσι.

Οπότε πόσο ανοιχτός να είναι ο διάλογος και η συζήτηση;
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,101 μηνύματα.
Γιατί δε θα είναι ανοιχτή αυτή η ρημάδα η συζήτηση, θα είναι μονόλογος και το ξέρεις. Και αυτό, όπως και το φιλμ, θα είναι μονόλογος.

Όταν ξεκινάς με τη λέξη "τοξική αρρενωπότητα", τι πάει να πει "τοξική" και γιατί μόνο "αρρενωπότητα";

Υπάρχει και τοξική θηλυκότητα ή εσείς έχετε εκ προοιμίου απαλλαγή σε κάθε τι τοξικό;

Γιατί όταν ξεκινάς με την κουβέντα "να μιλήσουμε για την τοξική αρρενωπότητα", κάνεις αυτό που λέμε χειραγώγηση του κοινού με την τεχνική "assume the sale" όπως σε μια αντιπροσωπεία αυτοκινήτων, που μπαίνει ο αγοραστής και του λέει ο πωλητής με αυτή την τεχνική "ποια Ε Class θα θέλατε, την κόκκινη ή την ασημί;" υποθέτοντας ότι θέλω πρώτον να αγοράσω και δεν κοιτάω απλά, και δευτερον οτι θέλω ντε και καλά μια E-Class και όχι άλλο μοντέλο.

Ξεκινάς με την παραδοχή, ότι βρέξει χιονίσει υπάρχει τοξική αρρενωπότητα όταν μιλάς έτσι.

Οπότε πόσο ανοιχτός να είναι ο διάλογος και η συζήτηση;
Καλα ανεκαθεν αυτο εκαναν τα σχολεια, περνουσαν τη κυριαρχη κρατικη ιδεολογικη γραμμη, δε γινεται ποτε διαλογος πανω σε αυτο
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,653 μηνύματα.
Γιατί δε θα είναι ανοιχτή αυτή η ρημάδα η συζήτηση, θα είναι μονόλογος και το ξέρεις. Και αυτό, όπως και το φιλμ, θα είναι μονόλογος.

Όταν ξεκινάς με τη λέξη "τοξική αρρενωπότητα", τι πάει να πει "τοξική" και γιατί μόνο "αρρενωπότητα";

Υπάρχει και τοξική θηλυκότητα ή εσείς έχετε εκ προοιμίου απαλλαγή σε κάθε τι τοξικό;

Γιατί όταν ξεκινάς με την κουβέντα "να μιλήσουμε για την τοξική αρρενωπότητα", κάνεις αυτό που λέμε χειραγώγηση του κοινού με την τεχνική "assume the sale" όπως σε μια αντιπροσωπεία αυτοκινήτων, που μπαίνει ο αγοραστής και του λέει ο πωλητής με αυτή την τεχνική "ποια Ε Class θα θέλατε, την κόκκινη ή την ασημί;" υποθέτοντας ότι θέλω πρώτον να αγοράσω και δεν κοιτάω απλά, και δευτερον οτι θέλω ντε και καλά μια E-Class και όχι άλλο μοντέλο.

Ξεκινάς με την παραδοχή, ότι βρέξει χιονίσει υπάρχει τοξική αρρενωπότητα όταν μιλάς έτσι.

Οπότε πόσο ανοιχτός να είναι ο διάλογος και η συζήτηση;
Συμφωνώ πως για να είμαστε δίκαιοι πρέπει να φέρουμε το λόγο περι τοξικότητας και στα δυο φύλα... Ωστόσο δες τι γίνεται γύρω μας εδώ και πάρα πολυ καιρό . Πόσο συχνά ακούς περιστατικά βιαιοπραγιών γυναικών τοξικών έναντι ανδρών;αντίθετα σχεδόν εβδομαδιαίο φαινόμενο έχει γίνει το βίαιο ξέσπασμα αρσενικού εκπροσώπου του είδους.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,319 μηνύματα.
Θυμάμαι το awakening ήταν περί τετάρτης Δημοτικού . Νομίζω το earliest που έχω ακούσει είναι δευτέρα δημοτικού . Τους περισσότερους θυμάμαι τότε μας έκαιγε κυρίως η περιέργεια παρά η έντονη επιθυμία για κάτι . Από εκεί και πέρα στο Γυμνάσιο η πλειοψηφία των αγοριών ήδη είχε ξεκινήσει να βλέπει τσόντες . Θυμάμαι μάλιστα σε ένα πάρτυ που έκανε ένας φίλος μου τότε , οτι είχε αποφασίσει να βάλει ως ταινία μια τσόντα . Τα κορίτσια είχαν πάρει μια έκφραση λες και έβλεπαν μπροστά τους εξωγηίνο , είχε γύρει λίγο και το κεφάλι με το στόμα να έχει μείνει ανοιχτό... όπως και μερικά αγόρια ήταν σε τέτοια φάση :hehe: .

Αλλά ναι , η αντίδραση εξαρτάται κυρίως απο το άτομο πέρα απο την ηλικία . Επειδή σε τόσο μικρές ηλικίες όμως κάποιοι πάντα δεν θα έχουν ξεκινήσει ακόμα να σκέφτονται πιο σεξουαλικά , ή μόλις έχουν ξεκινήσει και ανακαλύπτουν ακόμα το σώμα τους και τι τους αρέσει και τι όχι , καλό θα ήταν να μην προβάλλεται στο δημοτικό οτιδήποτε έχει έτσι πιο intimate φάσεις .
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,106 μηνύματα.
Καλα ανεκαθεν αυτο εκαναν τα σχολεια, περνουσαν τη κυριαρχη κρατικη ιδεολογικη γραμμη, δε γινεται ποτε διαλογος πανω σε αυτο
Κοίταξε να δεις, υπάρχει μια διαφορά:

Εγω πήγα σχολείο το 1988-89 πρώτη χρονιά. Δεν άκουσα για "συμμοριτοπόλεμο", άκουσα για "εμφύλιο". Και οι Μάρτυρες του Ιεχωβά παίρνανε απαλλαγή από τα Θρησκευτικά και όλα καλά.

Δηλαδή, υπήρχε μια ανεκτικότητα από ένα πιο συντηρητικό κράτος, ως προς τις λιγότερο συντηρητικές μάζες του ή τις αλλοθρησκες.

Τη woke κουλτούρα, δεν την αποφεύγεις.

Καταρχάς δεν ξέρει ο πολύς ο κόσμος ότι υφίσταται πλύση εγκεφάλου, ότι υπάρχει πόλεμος κουλτούρας εκεί έξω. Και για να αντισταθείς σε κάτι, πρέπει πρώτα να αναγνωρίζεις την ύπαρξή του και να καταλαβαίνεις πότε σε απειλεί.

Δευτερευόντως, ακόμα και να φτάσεις σε αυτό το σημείο, να ξέρεις δηλαδή, είναι πολυ δυσκολο να την αποφύγεις. Έρχονται με προμαγειρεμένες απόψεις πχ. τοξική αρρενωπότητα, τις οποίες αν δεν τις δεχτείς, τελείωσες, είσαι φασίστας στην καλύτερη ή κατεστραμμένος σε άλλες εκφάνσεις της ζωής σου στη χειρότερη.

Είναι αίρεση και κάνουν πόλεμο. Δεν έχουν την ανεκτικότητα του συντηρητικού.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η επίθεση στη δασκάλα, στο Υπουργείο, αλλά και στην ίδια την Παιδεία δεν μπορεί να είναι τυχαία. Ποιος κινεί το θέμα;
Ο δικηγόρος Κατσιβαρβάς που έφερε το θέμα στη δημοσιότητα είναι μέλος της συμμορίας Κασιδιάρη.
Χαράλαμπος Κατσιβαρδάς στον Στέφανο Χίο: «Μοναδικός πόλος αντίστασης το Εθνικό Κόμμα ΕΛΛΗΝΕΣ, ουρά της ΝΔ ο Βελόπουλος» - ΕΛΛΗΝΕΣ | ELLHNES.net
Τυχαίο; Δε νομίζω...
1685021251245.png

 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,653 μηνύματα.
Κάτι άλλο παιζει τελικά ίσως.......
Στο μετσξύ, υπάρχει και η διαφορετική άποψη.


"Σύμφωνα με όσα λέει στο ethnos.gr ο πρόεδρος της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας, Θανάσης Κικκινής, η ταινία είναι κατάλληλη για παιδιά. Ο ίδιος υποστήριξε ότι στόχος της δασκάλας που προέβαλλε την ταινία στα παιδιά ήταν να καταδείξει την αρνητική συμπεριφορά του γυμναστή ο οποίος εμφανίζεται στην ταινία και ενθαρρύνει στερεότυπα όπως για να «είσαι άνδρας πρέπει να είσαι σκληρός» και ότι δεν υπάρχει κανένα σεξουαλικό περιεχόμενο!"

 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,613 μηνύματα.
Υπάρχει και τοξική θηλυκότητα ή εσείς έχετε εκ προοιμίου απαλλαγή σε κάθε τι τοξικό;
Τώρα γιατί αρπάχτηκες; Όχι δεν θα μιλήσω για τις γυναίκες γιατί στους άνδρες αναφέρεται όλο αυτό.

Γιατί όταν ξεκινάς με την κουβέντα "να μιλήσουμε για την τοξική αρρενωπότητα", κάνεις αυτό που λέμε χειραγώγηση του κοινού με την τεχνική "assume the sale" όπως σε μια αντιπροσωπεία αυτοκινήτων, που μπαίνει ο αγοραστής και του λέει ο πωλητής με αυτή την τεχνική "ποια Ε Class θα θέλατε, την κόκκινη ή την ασημί;" υποθέτοντας ότι θέλω πρώτον να αγοράσω και δεν κοιτάω απλά, και δευτερον οτι θέλω ντε και καλά μια E-Class και όχι άλλο μοντέλο.

Ξεκινάς με την παραδοχή, ότι βρέξει χιονίσει υπάρχει τοξική αρρενωπότητα όταν μιλάς έτσι.

Οπότε πόσο ανοιχτός να είναι ο διάλογος και η συζήτηση;
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω που θέλεις να καταλήξεις. Μιλάω συγκεκριμένα για την τοξική αρρενωπότητα. Δεν είπα ποτέ πως ο άνδρας ταυτίζεται με την τοξικότητα.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,544 μηνύματα.
Αν δεν κινούσε αυτός το θέμα, θα το έκανε κάποιος άλλος σε κάποιο πρωινάδικο ίσως (Λιάγκας, κ.λπ.). Εντάξει δεν κρύβεται πίσω απ΄ όλα η Ακατανόμαστη (Χ.Α. ...). Τ΄ ότι εκμεταλλεύονται και αυτοί το γεγονός, για να πουν τα δικά τους, οκ συμβαίνει...

Αλλά κι αυτός / αυτοί να μην ήταν.........
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,106 μηνύματα.
Συμφωνώ πως για να είμαστε δίκαιοι πρέπει να φέρουμε το λόγο περι τοξικότητας και στα δυο φύλα... Ωστόσο δες τι γίνεται γύρω μας εδώ και πάρα πολυ καιρό . Πόσο συχνά ακούς περιστατικά βιαιοπραγιών γυναικών τοξικών έναντι ανδρών;αντίθετα σχεδόν εβδομαδιαίο φαινόμενο έχει γίνει το βίαιο ξέσπασμα αρσενικού εκπροσώπου του είδους.
Μα δεν διαφωνώ, κι εγω τις ίδιες ειδήσεις διαβάζω και εξοργίζομαι με τη συμπεριφορά κάποιων αντρών. Είναι αυτό ανδρισμός; Όχι φυσικά.

Κι αν από τους άντρες γίνεται 8 φορές στις 10, να δείχνετε και τις 8 εσείς οι γυναίκες.
Κι αν από τις γυναίκες γίνεται 2 φορές στις 10, να δείχνουμε κι εμείς οι άντρες αυτές τις 2 φορές.

Αυτό είναι ο διάλογος ή έστω αυτό θα ΕΠΡΕΠΕ να είναι.

Όπως αντίστοιχα δόθηκε δικαίωμα και στον Τούρκο που μας έχει κατασφάξει επι αιώνες, να μιλάει για σφαγές της Τριπολιτσάς ή της Μικράς Ασίας από τον Καψοκαλύβα Πρίγκιπα Ανδρέα.

Γιατί δηλαδή σε εκείνα δίνεται δικαίωμα να ακουστούν, όσο ανακριβή ιστορικώς κι αν είναι, ενω οι woke λένε συνήθως (σε αντίθεση με σένα), "αυτα μονο οι άντρες τα κάνουν" και τέλος;

Είναι δογματικοί κάποιοι ή όχι;


Τώρα γιατί αρπάχτηκες; Όχι δεν θα μιλήσω για τις γυναίκες γιατί στους άνδρες αναφέρεται όλο αυτό.

Απο πού κι ως που αναφέρεται όλο αυτό στους άντρες; Μήπως δεν θελεις να μιλήσεις γιατί δεν έχεις απάντηση;

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω που θέλεις να καταλήξεις. Μιλάω συγκεκριμένα για την τοξική αρρενωπότητα. Δεν είπα ποτέ πως ο άνδρας ταυτίζεται με την τοξικότητα.
Φυσικά και δεν καταλαβαίνεις γιατί είσαι pre-conditioned. Όταν μιλάς για τοξική αρρενωπότητα κάνεις ακριβώς αυτή την ταύτιση την οποία στην επόμενη πρότασή σου αρνείσαι.

Κανονικά θα έπρεπε να μιλάμε για "τοξικές ανθρώπινες συμπεριφορές", αλλά και μόνο η επιλογή του ζευγαρώματος των λέξεων "τοξική" και "αρρενωπότητα", δείχνει πολλά.

Αν ήσουν άλλος άνθρωπος θα σου έλεγα πως λυπάμαι που δεν μπορείς να το καταλάβεις και ξέρεις ότι ψέμματα δεν μπορώ να σου πω. Οπότε όχι, δεν λυπάμαι.

Έχεις την άποψή σου, έχω τη δική μου. Ας συμφωνήσουμε στο οτι διαφωνούμε.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,613 μηνύματα.
Απο πού κι ως που αναφέρεται όλο αυτό στους άντρες; Μήπως δεν θελεις να μιλήσεις γιατί δεν έχεις απάντηση;
Αχ Χριστέ μου, Βαλ, βαριέμαι. Αλήθεια. Δεν είναι ότι δεν έχω κάτι να απαντήσω. Απλά είναι κουραστικό όλο αυτό. So let’s just drop it. Ότι κατάλαβες κατάλαβες. So be it. Εγώ ξέρω πολύ καλά τι εννοούσα, και ελπίζω πως ο καθένας κατάλαβε.

Το ότι θα πίστευες ποτέ ότι έχω διάθεση να θίξω το ανδρικό φύλο δεν το περίμενα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,106 μηνύματα.
Αχ Χριστέ μου, Βαλ, βαριέμαι. Αλήθεια. Δεν είναι ότι δεν έχω κάτι να απαντήσω. Απλά είναι κουραστικό όλο αυτό. So let’s just drop it. Ότι κατάλαβες κατάλαβες. So be it. Εγώ ξέρω πολύ καλά τι εννοούσα, και ελπίζω πως ο καθένας κατάλαβε.

Πρώτος εγω είπα πιο πάνω να το αφήσουμε, calm your tits. Σε κουράζει το να χεις αντίλογο, το σέβομαι και προχωράμε.

Το ότι θα πίστευες ποτέ ότι έχω διάθεση να θίξω το ανδρικό φύλο δεν το περίμενα.
Ωπα! Δεν είπα οτι το έκανες σκόπιμα με κακία. Είπα ότι είσαι pre-conditioned στο να κυοφορείς αυτή την άποψη. Άθελά σου ναι, κατα τη γνώμη μου, μας θίγεις.

I know what kind of person you are, I know very well, μην ανησυχείς.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Καλά μεταξυ μας τώρα δεν θα έφτανα κ σε σημείο να στείλω μήνυση στην καθηγήτρια. Δασκάλα τι είναι... Παράπονα στον διευθυντή σίγουρα θα έκανα. Θα το συζητούσαμε μετά με το παιδακι κ τέλος.

Απλά ζουμε στην εποχή της υπέρ ευαισθησίας σε κάθε τομέα. Επειδή παλαιοτερα δεν ειμασταν έτσι κ έγιναν πολλα τώρα είμαστε πιο ευέξαπτοι.

Εδώ μια κουβέντα μπορείς να γράψεις κ παρεξγεισαι αμέσως παλια δεν ήταν ετσι μιλάω για πριν το 2000. 25 χρόνια πριν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πρώτος εγω είπα πιο πάνω να το αφήσουμε, calm your tits. Σε κουράζει το να χεις αντίλογο, το σέβομαι και προχωράμε.


Ωπα! Δεν είπα οτι το έκανες σκόπιμα με κακία. Είπα ότι είσαι pre-conditioned στο να κυοφορείς αυτή την άποψη. Άθελά σου ναι, κατα τη γνώμη μου, μας θίγεις.

I know what kind of person you are, I know very well, μην ανησυχείς.

Calm your tits λέει ο σεξιστής 😝😝
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top