Υπερασπίζεται η δικτατορία του Hitler;

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
"Στην ηλικία των 16 εγκατέλειψε το σχολείο δίχως απολυτήριο. Η γνώσεις του από εκεί και πέρα στην ουσία δεν ήταν παρά οι γνώσεις ενός ημιμαθή ο οποίος μελετούσε τυχαίες πηγές δίχως ιδιαίτερη επιλογή."

"Ο Χίτλερ είναι τυπικότατος στρατιώτης. Επειδή όμως δεν κάνει παράπονα ποτέ και δεν αντιμιλάει στους ανωτέρους του, οι σύντροφοί του δεν τον συμπαθούν. Ένας τους, ο Κόνραντ Χάιντεν (Konrad Heiden, πρώτος βιογράφος του Χίτλερ) θα γράψει αργότερα:
"Όλοι τον βρίζαμε. Το βρίσκαμε ανυπόφορο να έχουμε ένα άσπρο πρόβατο ανάμεσά μας."
Λίγο πριν λήξει ο πόλεμος, στις 15 Οκτωβρίου 1918 ο Χίτλερ τραυματίζεται πάλι και τυφλώνεται για μικρό χρονικό διάστημα. Μεταφέρεται στο στρατιωτικό νοσοκομείο της πόλης Πάζεβαλκ της Πομερανίας.
Ο ίδιος γράφει αργότερα, ότι ο λόγος που έχασε την όρασή του είναι το αέριο που χρησιμοποίησε ο εχθρός. Νεότερες μελέτες, οι οποίες βασίζονται στο αρχείο του στρατιωτικού νοσοκομείου, αποδεικνύουν ότι η αιτία για την ανωμαλία αυτή είναι η υπερβολική υστερία του Χίτλερ, ο οποίος δεν είναι σε θέση να δεχτεί το γεγονός ότι ο πόλεμος για την Γερμανία πλέον είναι χαμένος.
Πάντως, κατά τη διάγνωση του ψυχίατρου του στρατιωτικού νοσοκομείου, ο Χίτλερ είναι ψυχοπαθής, ο οποίος σε καμία περίπτωση δεν κάνει για ηγετικά αξιώματα."


"Στις 12 Σεπτεμβρίου 1919 παίρνει μέρος για πρώτη φορά σε συνέλευση του Γερμανικού Εργατικού Κόμματος (DAP, το οποίο αργότερα θα λέγεται NSDAP). Το ψευδοσοσιαλιστικό αυτό κόμμα είχε ιδρύσει ο εργάτης Άντον Ντρέξλερ (Anton Drexler). Η ιδεολογία του βασίζεται στην ξενοφοβία και στον αντισημιτισμό. Ο Χίτλερ παίρνει μέρος στην πολιτική συζήτηση και διακρίνεται για το ρητορικό του ταλέντο. Για πρώτη φορά ανακαλύπτει ένα ταλέντο στον εαυτό του, το οποίο αναγνωρίζουν και άλλοι: Το να συναρπάζει τους ακροατές του. Ο Ντρέξλερ του πρότεινε την ίδια μέρα να γίνει μέλος του κόμματος."



"H πολιτική του Χίτλερ βασίζεται στον εξολοθρευτικό αντισημιτισμό και στον ριζοσπαστικό κοινωνικό δαρβινισμό. Από τότε που γίνεται γνωστός επιτίθεται μέχρι το θάνατό του συνεχώς τους Εβραίους αλλά και άλλες λεγόμενες "κατώτερες φυλές", στις οποίες λογάριαζε και τους Ρομά (Τσιγγάνους), Σίντι, Πολωνούς και Ρώσους.
Όσον αφορά τον κοινωνικό δαρβινισμό, είναι ολοφάνερος όταν κοιτάξει κανείς τις αντιλήψεις του σχετικά με τους ασθενείς και τους ανάπηρους. Κατά τη γνώμη του οι άνθρωποι αυτοί δεν είχαν καν το δικαίωμα ζωής (lebensunwert). Η παγκόσμια ιστορία κατά την άποψή του είναι ένας αιώνιος πόλεμος των "δυνατών" εναντίων των "αδύναμων", της "ισχυροτέρας φυλής" εναντίον της "ασθενεστέρας" με τελικό σκοπό την εξολόθρευση των ασθενέστερων φυλών. Έτσι λεει π.χ. το 1929 στην Νυρεμβέργη, σε συνέδριο του NSDAP: "Εάν στην Γερμανία γεννιόνταν κάθε χρόνο ένα εκατομμύριο παιδιά και σκοτώναμε τα 700.000 με 800.000 πιο αδύναμα, το αποτέλεσμα θα ήταν ίσως η αναβάθμιση της δύναμης."
Αυτό και άλλα πολλά ανάλογα από αυτά που λεει αποδεικνύουν ότι η πραγματοποίηση των ρατσιστικών του αντιλήψεων και του κοινωνικού δαρβινισμού ήταν βασικός του στόχος και όχι απλά ένα "δευτερεύον στοιχείο" του προγράμματος των εθνικοσοσιαλιστών, όπως πιστεύουν πολλοί εκλογείς του μέχρι το 1933.
Παρόλο που στον Α' Παγκόσμιο Πόλεμο σκοτώνονται περίπου 12.000 γερμανοεβραίοι στρατιώτες για την πατρίδα τους, ο Χίτλερ τους επιτίθεται στο Mein Kampf (1924/25) ως εξής: "Εάν κρατούσαμε κατά την διάρκεια του πολέμου δώδεκα με δεκαπέντε χιλιάδες κεφάλια αυτών των εβραϊκών διαβόλων στο αέριο, όπως αναγκάστηκαν στο πεδίο της μάχης εκατοντάδες χιλιάδες των καλύτερων μας Γερμανών εργατών, η θυσία εκατομμυρίων ίσως να μην είχε αποδειχτεί μάταιη."
Λίγο ακόμη πριν το τέλος του Β' Παγκοσμίου Πολέμου δίνει διαταγή να χρησιμοποιηθούν μεταφορικά μέσα, τα οποία χρειάζονται και λείπουν παντού, για να μεταφερθούν όσο το δυνατό περισσότεροι Εβραίοι στα στρατόπεδα εξόντωσης. Ακόμη και στη διαθήκη του, που γράφει λίγο πριν αυτοκτονήσει, απαιτεί την "απόλυτη τήρηση των νόμων της φυλετικής καθαριότητος"."

"Την προσωπική ευθύνη του Χίτλερ για το πρόγραμμα ευθανασίας αποδεικνύουν διάφορα έγγραφα: Τον Οκτώβριο του 1939 υπογράφει την διαταγή για την πραγματοποίηση του "Προγράμματος Τ-4" [1]. Έτσι νομιμοποιεί την "Ευθανασία", που στο Τρίτο Ράιχ ντε φάκτο σημαίνει την δολοφονία σωματικά και ψυχικά ανάπηρων. Οι άνθρωποι αυτοί κατά τον Χίτλερ είναι "ζωή που δεν αξίζει να ζει" και "άχρηστα παράσιτα".
Διάφορα νοσοκομεία και ψυχολογικές κλινικές μετατρέπονται σε εξοντωτικά ιδρύματα, τα λεγόμενα "Κέντρα Ευθανασίας" (πχ το Κάστρο Χαρτχάιμ και το Χάνταμαρ). Μόνο στην Γερμανία με τα σύνορα του 1939 δολοφονούνται 190.000 άνθρωποι σε τέτοια κέντρα με διάφορους τρόπους: πυροβολισμός, αέριο, δηλητηρίαση ή απλώς πεθαίνουν από την πείνα. Μεταξύ άλλων οι δολοφόνοι τους χρησιμοποιούν φορτηγάκια, των οποίων το καυσαέριο οδηγείται στο εσωτερικό του αυτοκινήτου.
Αντιπρόσωποι τον δύο μεγάλων εκκλησιών της Γερμανίας, όπως ο Επίσκοπος του Μίνστερ Κλέμενς Άουγκουστ Γκραφ φον Γκάλεν (Clemens August Graf von Galen), εναντιώνονται κατά των φόνων με αποτέλεσμα, το "Πρόγραμμα Τ4" να εξακολουθεί να πραγματοποιήται στα κρυφά. Οι SS χρησιμοποιούν τα "Κέντρα Ευθανασίας" σαν πειραματικά κέντρα για την εξόντωση των Εβραίων που θα ακολουθήσει"


Τα συμπεράσματα δικα σας....


Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Η άνοδός του στην εξουσία δεν οφείλεται στο μυαλό του αλλά στα τεράστια οικονομικά συμφέροντα και το κατεστημένο της εποχής που είχε ανάγκη να στήσει ένα παγκόσμιο πόλεμο για να γίνει ανακατανομή του παγκόσμιου πλούτου.
Υπάρχουν ιστορικοί που υποστηρίζουν ότι οι ίδιοι οι Εβραίοι υποστήριξαν( οικονομικά) τον Χίτλερ στην άνοδό του ξέροντας ότι θα διωχθούν ομόφυλοί τους,για να αναγκάσουν τους Εβραίους να μετακινηθούν προς την Παλαιστίνη όπου ήδη είχαν αρχίσει τις πρώτες εξτρεμιστικές ενέργειες εναντίον των Αράβων (Μεναχεμ Μπεγκιν).
Θεωρούν μάλιστα (οι ιστορικοί) ότι οι ίδιοι οι Εβραίοι "ώθησαν" τον Χίτλερ να επιτεθεί πρώτα στους Άγγλους (Πολωνία) και όχι στον φυσικό εχθρό του ναζισμού (κομμουνισμός-Σοβιετική Ένωση) και αυτό για να αναγκάσουν τους Άγγλους να αποσύρουν στρατεύματά τους από την τότε κατεχόμενη από αυτούς Παλαιστίνη.
Με αυτό θέλω να πω ότι ο Χίτλερ ήταν απλά η κορυφή ενός παγόβουνου που λειτουργούσε μεθοδευμένα με ανώτερους και αλλότριους σκοπούς και δεν πρέπει να προσωποποιούμε το "κακό" σε έναν άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Υπάρχουν ιστορικοί που υποστηρίζουν ότι οι ίδιοι οι Εβραίοι υποστήριξαν( οικονομικά) τον Χίτλερ στην άνοδό του ξέροντας ότι θα διωχθούν ομόφυλοί τους,για να αναγκάσουν τους Εβραίους να μετακινηθούν προς την Παλαιστίνη όπου ήδη είχαν αρχίσει τις πρώτες εξτρεμιστικές ενέργειες εναντίον των Αράβων (Μεναχεμ Μπεγκιν).
Θεωρούν μάλιστα (οι ιστορικοί) ότι οι ίδιοι οι Εβραίοι "ώθησαν" τον Χίτλερ να επιτεθεί πρώτα στους Άγγλους (Πολωνία) και όχι στον φυσικό εχθρό του ναζισμού (κομμουνισμός-Σοβιετική Ένωση) και αυτό για να αναγκάσουν τους Άγγλους να αποσύρουν στρατεύματά τους από την τότε κατεχόμενη από αυτούς Παλαιστίνη.
Με αυτό θέλω να πω ότι ο Χίτλερ ήταν απλά η κορυφή ενός παγόβουνου που λειτουργούσε μεθοδευμένα με ανώτερους και αλλότριους σκοπούς και δεν πρέπει να προσωποποιούμε το "κακό" σε έναν άνθρωπο.

Αυτό μου ακούγεται για άλλη μια αντισημιτική θεωρία που απλά θέλει να φταίξει τους Εβραίους για κάθε κακό που έγινε στον κόσμο, ακόμη και για την ίδια την γενοκτονία τους! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Αυτό μου ακούγεται για άλλη μια αντισημιτική θεωρία που απλά θέλει να φταίξει τους Εβραίους για κάθε κακό που έγινε στον κόσμο, ακόμη και για την ίδια την γενοκτονία τους! :/:
Ξέρεις υπάρχει ένα βιβλίο που κυκλοφόρησε το 2004 με τιτλο <<Η βιομηχανία του Ολοκαυτώματος>> Εκδόσεις Εικοστός πρώτος, κάποιου Εβραίου συγγραφέα ονόματι Νορμαν Φινκελσταϊν αν το διαβασεις θα σχηματίσεις άλλη άποψη ακόμα και για το ολοκαύτωμα. Δεν είναι όπως τα ξέρουμε. Δεν αναφέρομαι βέβαια στον Ροζε Γκαρωντυ που έγραψε ανάλογο βιβλίο αλλά σε αυτόν που είναι Εβραίος γυιός διωχθέντων από τον Χίτλερ.

Μακριά από μένα κάθε αντισημιτική η άλλη "αντί" συμπεριφορά!
Απλά όλα τα πράγματα (ακόμα και η ιστορία) έχουν 2 (τουλάχιστον) όψεις!

Υ.Γ. Για το μόνο "αντί" που μπορείς να με κατηγορήσεις είναι ότι είμαι..."αντι-ολυμπιακός" :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Υπάρχουν ιστορικοί που υποστηρίζουν ότι οι ίδιοι οι Εβραίοι υποστήριξαν( οικονομικά) τον Χίτλερ στην άνοδό του ξέροντας ότι θα διωχθούν ομόφυλοί τους,για να αναγκάσουν τους Εβραίους να μετακινηθούν προς την Παλαιστίνη όπου ήδη είχαν αρχίσει τις πρώτες εξτρεμιστικές ενέργειες εναντίον των Αράβων (Μεναχεμ Μπεγκιν).
Θεωρούν μάλιστα (οι ιστορικοί) ότι οι ίδιοι οι Εβραίοι "ώθησαν" τον Χίτλερ να επιτεθεί πρώτα στους Άγγλους (Πολωνία) και όχι στον φυσικό εχθρό του ναζισμού (κομμουνισμός-Σοβιετική Ένωση) και αυτό για να αναγκάσουν τους Άγγλους να αποσύρουν στρατεύματά τους από την τότε κατεχόμενη από αυτούς Παλαιστίνη.
Με αυτό θέλω να πω ότι ο Χίτλερ ήταν απλά η κορυφή ενός παγόβουνου που λειτουργούσε μεθοδευμένα με ανώτερους και αλλότριους σκοπούς και δεν πρέπει να προσωποποιούμε το "κακό" σε έναν άνθρωπο.

...:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:?
Όταν ήμουν μικρός, είχα ένα αρκουδάκι, τον Μπούφο.
Τον αγάπουσα πάρα πολύ... Τον είχα συνέχεια αγκαλιά, και δεν κοιμόμουν αν δεν τον είχα μαζί μου στο ίδιο δωμάτιο, να κάθεται στην καρέκλα απεναντί μου, να τον κοιτάζω πριν κοιμηθώ.

Γιατί τα λέω αυτά; Γιατι ένα πρωί ο μπούφος χάθηκε. Εξαφανίστηκε... Ήμουν απαρηγόρητος :(

Θέλω λοιπόν να μου πεις. Γιατί μου τον έκλεψαν οι Εβραίοι;;;; :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
..
Θέλω λοιπόν να μου πεις. Γιατί μου τον έκλεψαν οι Εβραίοι;;;; :mad:

Εντάξει το παιδί δεν υπερασπίζεται την συγκεκριμένη άποψη απλά την παραθέτει.
Don't shoot the messenger :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Ξέρεις υπάρχει ένα βιβλίο που κυκλοφόρησε το 2004 με τιτλο <<Η βιομηχανία του Ολοκαυτώματος>> Εκδόσεις Εικοστός πρώτος, κάποιου Εβραίου συγγραφέα ονόματι Νορμαν Φινκελσταϊν αν το διαβασεις θα σχηματίσεις άλλη άποψη ακόμα και για το ολοκαύτωμα. Δεν είναι όπως τα ξέρουμε. Δεν αναφέρομαι βέβαια στον Ροζε Γκαρωντυ που έγραψε ανάλογο βιβλίο αλλά σε αυτόν που είναι Εβραίος γυιός διωχθέντων από τον Χίτλερ.

Μακριά από μένα κάθε αντισημιτική η άλλη "αντί" συμπεριφορά!
Απλά όλα τα πράγματα (ακόμα και η ιστορία) έχουν 2 (τουλάχιστον) όψεις!

Υ.Γ. Για το μόνο "αντί" που μπορείς να με κατηγορήσεις είναι ότι είμαι..."αντι-ολυμπιακός" :D

Εντάξει το παιδί δεν υπερασπίζεται την συγκεκριμένη άποψη απλά την παραθέτει.
Don't shoot the messenger :D

Οκ, αλλα αυτο δεν ειναι αλλοθι. Αν εγω πχ πω οτι εχει ακουστει και η αποψη οτι ο Insomiac ειναι πολυ μλ@κας επειδη εβρισε την kleftra, και πω μετα οτι δεν το ενστερνιζομαι αλλα απλα καθε νομισμα εχει δυο οψεις (με την αλλη να ειναι οτι ο Insomniac συμπαθει την kleftra! :D ) , αυτο στην ουσια ειναι ενας τροπος να τον διαβαλλω...;) Και ειδικα οταν εχει πει πιο μπροστα οτι

Ενδιαφέρον το ερώτημα αλλά δεν θα απαντήσω(φοβούμενος τους ασκούς του Αιόλου) γιατί θα θεωρούσα πιο σωστό (προσωπική μου άποψη) ένα ερώτημα του στυλ: Ποια ήταν πιο εγκληματική δικτατορία ο κομμουνισμός ή ο ναζισμός? Ποιός ήταν πιο στυγνός δικτάτορας Ο Χίτλερ η ο Στάλιν?

Δεν κατηγορω το παιδι οτι το εκανε επιτηδες, απλα λεω οτι εμενα δεν μου φαινεται σωστο το τι ανεφερε. ;) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Απλα να θυμισω οτι αρκετοι Εβραιοι ειχαν προσεγγισει τον Χιτλερ ενω ηταν γνωστο το μισος του γι'αυτους.
Μεγαλο παραδειγμα η σκηνοθετις του "Triumph des Willens" Leni Riefenstahl.
Το εργο αυτο ηταν ενα απο τα πιο γνωστα προπαγανδιστικα στοιχεια του Γ'Ραιχ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Δεν κατηγορω το παιδι οτι το εκανε επιτηδες, απλα λεω οτι εμενα δεν μου φαινεται σωστο το τι ανεφερε.
Ok την επόμενη φορά θα σε ρωτήσω τι ακριβώς είναι σωστό να αναφέρω...ααα...και κάτι άλλο....είμαι "παιδί"....42 Μαίων :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ok την επόμενη φορά θα σε ρωτήσω τι ακριβώς είναι σωστό να αναφέρω...ααα...και κάτι άλλο....είμαι "παιδί"....42 Μαίων :D


[οφφ τοπικ] να βάλεις την ηλικία σου στο προφιλ σου να τη βλέπουμε κάτω απ το αβαταρ σου :P[/οφφ τοπικ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
[οφφ τοπικ] να βάλεις την ηλικία σου στο προφιλ σου να τη βλέπουμε κάτω απ το αβαταρ σου :P[/οφφ τοπικ]
Όπως διατάξετε {off topic} :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συγνώμη, έχει σημασία, τι πολιτικούς χειρισμούς έκανε ο Χίτλερ;

Εκείνη την περίοδο επικρατούσε ένα αντισημιτικό κλίμα, το οποίο κι αυτός εκμεταλλέυτηκε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Δεν ηταν μονο εναντιον των Εβραιων.
Γενικα, ο ρατσισμος "πουλουσε" πολυ σαν ιδεολογια. Ηδη, απο το 1850 κυκλοφορουσαν τετοιες ιδεες και απλα ηρθε το Γ'Ραιχ και τις εκανε πολιτικη σκεψη.
Πχ, ο Βαγκνερ ηταν γνωστος για τις ρατσιστικες του αντιληψεις (που - εν μερει- μετεδωσε και στη μουσικη του. Στους θαλαμους αεριων, ακουγοταν μουσικη του Βαγκνερ)...
Εχοντας ζησει καποια χρονια στη Γερμανια, προσπαθησα πολλες φορες να συζητησω για το Β'ΠΠ. Σχεδον ολοι το απεφευγαν εκτος απο 3-4 περιπτωσεις...
Η καλυτερη συζητηση που εκανα για'υτο το θεμα ηταν με μια γιαγια 80φευγα που θυμοταν πολλα πραγματα.
Μου ελεγε οτι το κλιμα τοτε ηταν ενθουσιωδες. Πιστευαν οτι θα κανουν το κοσμο πολυ καλυτερο. (κατι αναλογο με τον Μπους σημερα) Ακολουθουσαν τον Χιτλερ τυφλά και ολοι (το τονισε το ολοι) θα εδιναν χωρις δευτερη σκεψη τη ζωη τους γι'αυτον (εκει τη λυπηθηκα)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Ok την επόμενη φορά θα σε ρωτήσω τι ακριβώς είναι σωστό να αναφέρω...ααα...και κάτι άλλο....είμαι "παιδί"....42 Μαίων :D

Οτιδηποτε θες να αναφερεις ή να σχολιασεις, εχεις φυσικα το δικαιωμα να το κανεις. :) Εξισου , ομως, προφανες ειναι και το δικο μου δικαιωμα να ασκησω κριτικη σε οτιδηποτε μου κανει (θετικη - αρνητικη) εντυπωση. ;) Πιστευω δεν διαφωνουμε!

(Αν ειχες δηλωσει την ηλικια σου δεν θα αναφερομουν σε σενα ως παιδι ;) Αλλα αφου δεν ειχες...) Και στα 42 μπορεις να εισαι μεσα σου παιδι! Δεν λενε "σημασια δεν εχει ποσο εισαι, αλλα ποσο αισθανεσαι"; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ενδιαφέρον το ερώτημα αλλά δεν θα απαντήσω(φοβούμενος τους ασκούς του Αιόλου) γιατί θα θεωρούσα πιο σωστό (προσωπική μου άποψη) ένα ερώτημα του στυλ: Ποια ήταν πιο εγκληματική δικτατορία ο κομμουνισμός ή ο ναζισμός? Ποιός ήταν πιο στυγνός δικτάτορας Ο Χίτλερ η ο Στάλιν?


Κάνεις λάθος καν να αναρωτάσαι (αν και δίνεις την απάντηση στεγνά). Ανάμεσα σε δυο κτήνη δεν υπάρχει λιγότερο κακός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Κάνεις λάθος καν να αναρωτάσαι (αν και δίνεις την απάντηση στεγνά). Ανάμεσα σε δυο κτήνη δεν υπάρχει λιγότερο κακός.
Αναρωτιέμαι γιατί θα πρέπει να κρίνω-κατακρίνω ένα κακό που διήρκησε 9 χρόνια και (φυσικά όντας εγκληματικό) είχε σαν αποτέλεσμα έναν Χ αριθμό θυμάτων και εντέχνως (ίσως) αποσιωπείται έναν κακό που διήρκησε 31 χρόνια με αποτέλεσμα 3 επί Χ αριθμό θυμάτων! Καμία απάντηση δεν δίνω "στεγνά"!
Φυσικά και τα 2 "κακά" ήταν,ούτε κανέναν συμψηφισμό κάνω (πως θα μπορούσα άλλωστε),απλά είπα πως θα ήταν για μένα πιο αντικειμενικό το ερώτημα!
Υ.Γ. Ακόμα πιο αντικειμενικό θα ήταν αν υπήρχε και το ίδιο ερώτημα για τους αμερικάνους ,ξέρετε οι εσχάτως(τελευταία 30αετία) "φονιάδες των λαών".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι γιατί θα πρέπει να κρίνω-κατακρίνω ένα κακό που διήρκησε 9 χρόνια και (φυσικά όντας εγκληματικό) είχε σαν αποτέλεσμα έναν Χ αριθμό θυμάτων και εντέχνως (ίσως) αποσιωπείται έναν κακό που διήρκησε 31 χρόνια με αποτέλεσμα 3 επί Χ αριθμό θυμάτων! Καμία απάντηση δεν δίνω "στεγνά"!


Στεγνά όχι, στυγνής λογικής ίσως.
Θα μπορούσαμε δλδ άνετα να εκφράσουμε το "κακό" σε μέγεθος, να βρούμε ένα μέτρο σύγκρισης(το μεγαλύτερο "κακό" ας πούμε) και με βάση αυτό να αξιολογούμε και να "απενεχοποιούμε" τα υπόλοιπα;Ναι κι αυτός ήταν κακός αλλά σε σχέση με τον άλλον που ήταν χείριστος δεν έκανε τίποτα:hmm:
Το μη χείρον βέλτιστον δεν μπορεί να ισχύσει σε αυτές τις περιπτώσεις, κάθε μία εξετάζεται και καταδικάζεται μεμονωμένα κι όχι σε συνάρτηση με τις άλλες.

Μου θυμίζει σκιτσάκι του Αρκά, κάπως έτσι πήγαινε:
"-Ουσιαστικά ο χριστιανός με τον μουσουλμάνο δεν έχουν και τόση μεγάλη διαφορά όσο νομίζουν, μόνο ένα κεφάλι.
-Δηλαδή;
-Ο χριστιανός έχει αποκεφαλίσει 489 και ο μουσουλμάνος 490."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Στεγνά όχι, στυγνής λογικής ίσως.
Θα μπορούσαμε δλδ άνετα να εκφράσουμε το "κακό" σε μέγεθος, να βρούμε ένα μέτρο σύγκρισης(το μεγαλύτερο "κακό" ας πούμε) και με βάση αυτό να αξιολογούμε και να "απενεχοποιούμε" τα υπόλοιπα;Ναι κι αυτός ήταν κακός αλλά σε σχέση με τον άλλον που ήταν χείριστος δεν έκανε τίποτα:hmm:
Το μη χείρον βέλτιστον δεν μπορεί να ισχύσει σε αυτές τις περιπτώσεις, κάθε μία εξετάζεται και καταδικάζεται μεμονωμένα κι όχι σε συνάρτηση με τις άλλες.

Μου θυμίζει σκιτσάκι του Αρκά, κάπως έτσι πήγαινε:
"-Ουσιαστικά ο χριστιανός με τον μουσουλμάνο δεν έχουν και τόση μεγάλη διαφορά όσο νομίζουν, μόνο ένα κεφάλι.
-Δηλαδή;
-Ο χριστιανός έχει αποκεφαλίσει 489 και ο μουσουλμάνος 490."

Αυτό δεν κάνετε εδώ? https://www.e-steki.com/forum/showthread.php?t=997
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Χα χα.

Ελα ντε...Ισως τοτε ηταν πιο της μοδός αυτο το ερωτημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.


όταν το λέγαμε αυτό δεν είχαμε υπόψη μας ότι θα έρθεις εσύ και θα μας τα σκαλίσεις μετά :hehe:


και για να σοβαρευτούμε....
άλλο το να απαντάς σε ένα υποθετικό ερώτημα (τι είναι χειρότερο, να σε κλέψουν ή να σε χτυπήσουν) κι άλλο το να απενοχοποιήσεις το χαστούκι επειδή το να σε κλέψουν είναι πιθανά πιο σοβαρό... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top