Υπόθεση Τοπαλούδη

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μάλλον δεν θέλεις να καταλάβεις ότι υπάρχει διαφορά μεταξύ των "δεν δείχνω συμπόνια" και "διασκεδάζω με το βίντεο που τους κακοποιούν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,206 μηνύματα.
Και εκείνη διασκέδασαν όταν σκότωσαν την κοπέλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Και εκείνη διασκέδασαν όταν σκότωσαν την κοπέλα.


Επομένως αυτή την στιγμή πέφτεις στο επίπεδό τους.
Nice...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,206 μηνύματα.
Εγώ δεν βίασα καμία κοπέλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εγώ δεν βίασα καμία κοπέλα.
Αλλα σε ικανοποιει να λιντσαρεις - βασικα οχι - σε ικανοποιει να βλεπεις να λιντσαρουν, παραεισαι δειλος να το κανεις ο ιδιος. Ξερω ξερω εισαι μαγκας και αντρας εσυ, και αλλοι τα εχουν πει αυτα.

Το τι είναι σκατοψυχια δεν θα το κρίνεις εσύ.
Αλλα θα το κρινεις εσυ?

Γενικά πρέπει να είμαστε όλοι πολύ προσεκτικοί γιατί τίποτα δεν είναι δεδομένο πλέον.
Ποσο με εκνευριζουν αυτες οι αννοησιες. Ποτε ηταν κατι δεδομενο ρε φιλε? Τι νομιζεις η ανθρωπητα τωρα ανακαλυψε το βιασμο και το φονο? Ελεος γαμω το μυαλα μεσα γαμω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι λάθος ο συλλογισμός σου. Οι δράστες δεν μπήκαν στην φυλακή επειδή το κράτος είναι πιο δυνατό. Είναι στην φυλακή λόγω των πράξεών τους.
Είναι στην φυλακή επειδή προκάλεσαν το κοινό περί δικαίου αίσθημα και παραβίασαν δικαιώματα ενός συνάνθρωπου τους, που είναι αποδεκτό από δισεκατομμύρια ανθρώπους πως πρέπει να τα σεβόμαστε όλοι στους συνανθρώπους μας από την αρχή του χρόνου. Θα δικαστούν από ένα δικαστήριο που θα σεβαστεί όλα τα ανθρώπινα δικαιώματα τους και που κρίνονται οι διαδικασίες του τόσο από τους συνηγόρους τους όσο από την Ε.Ε, διεθνείς οργανισμούς και γενικά από τον καθένα.

Κανένας συσχετισμός δεν υπάρχει ανάμεσα σε αυτήν την βία και στην βια που ασκήθηκε στην Ελένη που δεν σεβάστηκαν κανένα ανθρωπινό δικαίωμα της, κανέναν νόμο και δεν υπήρχε κανείς να την υπερασπίσει όπως θα υπάρχει για αυτούς τους δυο. Είναι παράλογο να εξισώνεις την ζωώδη βια δυο ακατονόμαστων όντων με την ελεγχόμενη από νόμους και διεθνείς οργανισμούς βια που ασκεί το κράτος για να εφαρμόσει νόμους που έχουν την γενική αποδοχή. Όταν το κράτος χρησιμοποιεί την βια του καταχρηστικά (περίπτωση Γρηγορόπουλου) έχει την κρίση του λαού και την αντίδρασή του.


Να το πω με μια φράση. Την Ελένη την σκότωσαν επειδή ήταν πιο δυνατοί όχι λόγω των πράξεών της. Οι συγκεκριμένοι είναι στην φυλακή λόγω των πράξεών τους όχι επειδή το κράτος είναι πιο δυνατό.

Ο συλλογισμός μου δεν είναι καθόλου λάθος, απλά δεν τον κατάλαβες. Τα κίνητρα δεν παίζουν κανένα ρόλο, αν δεν υπήρχε κάποιος δυνατότερος από του δράστες δεν θα ήταν τώρα μέσα. Απλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,206 μηνύματα.
Λοιπόν γράφω ένα τελευταίο μήνυμα και το κόβω το θεματάκι,δεν είμαι εγώ αρμόδιος να βάλω μυαλό στο κάθε 20 χρόνο φοιτητή .Σκευτητε όλοι εσείς που τα βάλατε μαζί μου επειδή έβρισα έναν βιαστή πως θα αντιδρούσατε αν είμασταν εμεις στην θέση της οικογένειας.Ουτε εγώ είμαι αλλα καταλαβαίνω τον πόνο,δεν χρειάζεται να φτάσει η ώρα η κακή για να καταλάβουμε τον πόνο του άλλου.Ας με λετε ότι θέλετε εγώ πάντα Θά λέω την άποψη μου και άς μην αρέσει σε κάποιους δημοκρατία έχουμε.Ποσα αθώα παιδιά χάθηκαν έτσι;

Τελος επειδή μερικοί με είπατε σκατοψυχο.Εγω είμαι σκατοψυχος η αυτός που το λέει ,για σκευτητε πρώτα.

Βάλτε στο μυαλό σας επίσης τι πέρασε αυτή η κοπέλα και ειδικά εσείς οι κοπέλες.
Το ξαναλέω χάρηκα για το βίντεο.Οχι γιατί είμαι σκατοψυχος σύμφωνα με κάποιους αλλα επειδή αυτός ο τύπος έκανε τον μάγκα σε μια κοπέλα (μέχρι και το αυτή της έκοψε το σίδερο)και μάλιστα με τον χειρωτερο τροπο και ακόμα και τωρα ούτε μια συγγνώμη στην οικογένεια.Δεν ξέρω ποιος από τους δυο το έκανε,μπορούσε όμως να πει όχι και να μην πετάξει την κοπέλα στην θάλασσα Βεβαια από την άλλη οδό και ξύλο να φάει η κοπέλας δεν θα έρθει πίσω ποτέ.Τα ίδια έγιναν με τον Γιακουμάκη και πριν 5 μέρες αθωώθηκαν οι κατηγορούμενοι.Και επειδή και εγώ μπορεί να γίνω πατέρας στο μέλλον δεν θέλω τα παιδιά να φοβούνται για την ζωή τους από μερικούς νταήδες.

Εγώ πάντως που για μερικούς είμαι σκατοψυχος δεν έχω βρίσει ποτέ κάποιο παιδί ούτε του έχω κάνει Bullying και επειδή η Himela είπε κάτι για τους Gay.Himela θα ήθελα να σου πω ότι ένας από τους κολλητούς μου είναι Gay και είναι άριστο παιδί και χαίρομαι που είναι φίλος μου,άρα κανένα πρόβλημα με τους Gay.Με τον Ζάκ καταδίκασα την εισβολή του στο μαγαζί και τίποτα άλλο.Και δευτερον στο σχολείο μου είχαμε ένα παιδί που ήταν ομοφιλοφιλος και όταν μερικοί τον κοροειδευαν ήμουν από τους λίγους που τόυς έλεγαν να σταματήσουν.Ακομα πιστεύεις τα ίδια για εμενα;Που έγραψες και σχόλιο ότι ντροπιάζω την Ελλάδα;Αλήθεια το πιστεύεις αυτο;

Ξέρω ότι ακόμα και τωρα πολύ θα με κατακρίνουν όμως δεν με νοιάζει,αυτός είμαι τι να κάνω και βαρέθηκα να γίνομαι στοχοσ σε ότι και να γράφω.Ακομα και να με αντιπαθουν μερικοί ποτέ δεν έχω βρίσει μέλος του φορουμ και να τον πω σκατοψυχο και δεν θα το κάνω γιατί δεν μου αρμόζει δεν το έχω κάνει ποτέ.Εγω θα συνεχίσω να γράφω κανονικά τις απόψεις μου γιατί χαίρομαι που είμαι μέλος σε αυτο το φορουμ ακόμα και αν μερικοί με αντιπαθούν.

Φίλικα πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PromitheasGatos

Νεοφερμένος

Ο PromitheasGatos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ο συλλογισμός μου δεν είναι καθόλου λάθος, απλά δεν τον κατάλαβες. Τα κίνητρα δεν παίζουν κανένα ρόλο, αν δεν υπήρχε κάποιος δυνατότερος από του δράστες δεν θα ήταν τώρα μέσα. Απλό.

Κατάλαβα τι θες να πεις και είναι σωστό το κράτος χρησιμοποιεί βία για ασκήσει την εξουσία του. Αλλά διαφωνούμε στο ότι εγώ πιστεύω ότι τα κίνητρα και το πλαίσιο που κάποιος χρησιμοποιεί βία έχουν σημασία και κάνουν την κάθε περίπτωση ξεχωριστή. Στο δικό μου μυαλό δεν μπορώ να τα συγκρίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλησπέρα. Δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλα τα ποστ για το περί τίνος ειπώθηκαν θα απαντήσω στην Ερινύς, αφού κάνω ένα γενικό σχόλιο σχετικά με όσα διάβασα σήμερα στο Facebook. Αρχικά οι ειδήσεις αναφέρουν για το ξύλο που έφαγε ο 19χρόνος στις φυλακές και μετά τον μετέφεραν σε άλλες φυλακές. Οι περισσότεροι στα σχόλια επικροτούσαν αυτό που έκαναν, ενώ ελάχιστοι καταδίκαζαν το περιστατικό μέσα στους οποίους ήταν και ο μπαμπάς της 21 χρόνης. Όπως έχω δηλώσει είμαι ΚΑΤΑ της θανατικής ποινής, είμαι οκ με την ισόβια, ΑΛΛΑ σε καμία περίπτωση ΔΕΝ συμφωνώ με το ξύλο ως εκδίκηση, και γενικά με αυτήν την λογική. Διάβασα ένα σχόλιο στο φβ που με προβλημάτισε και με έβαλε σε σκέψεις, το περιεχόμενο του οποίου ήταν ερώτημα σχετικά με το οποίο όλοι αυτοί που βάρεσαν τον 19χρόνο, γιατί μπήκαν φυλακή. Και εδώ θέλω να ρωτήσω όταν καταδικάζουμε τέτοια περιστατικά μέσα στις φυλακές που εννοείται πρέπει να τα κάνουμε, ποια προστασία υπάρχει για να αποφευχθούν αυτά;

Και περνάω στο ποστ της Ερινύς προκειμένου να απαντήσω!!
Υπάρχει ο φόνος εκ προμελέτης και ο φόνος εξ αμελείας -πακέτο και το να σκοτώσεις κάποιον ενώ είσαι σε αυτοάμυνα (για παράδειγμα τον βιαστή σου). Πεθαίνουν άνθρωποι σε όλες τις περιπτώσεις; Ναι. Είναι οι περιτώσεις συγκρίσιμες; Όχι, γιατί η ειδοποιός τους διαφορά είναι το κίνητρο. Αυτός που κάνει φόνο εκ προμελέτης έχει ένα κίνητρο το οποίο μπορεί να αξιολογηθεί και αντίστοιχα να βρεθούν ή όχι ελαφρυντικά (για παράδειγμα αν ήταν μια πολλαπλά κακοποιημένη γυναίκα που δηλητηρίαζε το σύζυγό της). Αυτός όμως που σκοτώνει σε αυτοάμυνα ή εν βρασμώ, δεν έχει κάτι προσχεδιασμένο.
Φυσικά και δεν είναι συγκρίσιμες οι περιπτώσεις, απλά απάντησα στο ποστ του deathstar, για να δικαιολογήσω την άποψή μου και σίγουρα το κίνητρο της δολοφονίας κατέχει σημαντικό ρόλο σε όλες τις περιπτώσεις. Κοίτα εγώ την αυτοάμυνα την διακρίνω σε 2 κατηγορίες (ίσως να θεωρηθούν χαζές από κάποιους :P ). Πχ είναι ο άλλος και μου επιτίθεται εγώ προκειμένου να προστατευθώ είμαι σε αυτοάμυνα και επιτίθομαι και εγώ. Άλλωστε έμαθα από ένα σεμινάριο, πχ όταν μας επιτίθονται κάποιοι στον δρόμο ή και γενικά η καλύτερη τεχνική είναι να χτυπάμε στα ευαίσθητα σημεία μύτη, γεννητικά όργανα και κάπου αλλού που δεν θυμάμαι και μόλις ο θύτης κάνει κίνηση (σκύβει) ΔΕΝ κοκαλώνουμε, ΑΛΛΑ φεύγουμε τρέχοντας. Αυτή η αυτοάμυνα όμως ΔΙΑΦΕΡΕΙ από το κυκλοφορώ με ένα μαχαίρι πχ στον δρόμο σε περίπτωση που κάποιος μου κάνει επίθεση να τον μαχαιρώσω γιατί θα μπορούσε κάποιος να το πει προμελετημένη αυτοάμυνα. Δεν ξέρω εάν καταλαβαίνεις που το πάω. Στα υπόλοιπα συμφωνούμε και περνάω στο επόμενο


Το λογικό σφάλμα που κάνετε αρκετοί στα ποστ που έχω διαβάσει εδώ και 3 σελίδες (και κυρίως ο φίλος παρακάτω για τον οποίο έχω ετοιμάσει ξεχωριστό σεντόνι), είναι να συμπεριλαμβάνετε τον προσωπικό παράγοντα. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι αν βλάψουν δικό μου άνθρωπο όχι δικαιολογία δεν θα βρω, θα με κρατάνε και να μην τον κόψω κομματάκια πριν την δίκη. Αλλά εδώ υπεισέρχονται συναισθηματικοί παράγοντες και γι αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν θα είμαι εγώ αυτή που θα δικάσω το δράστη, αλλά κάποιος αντικειμενικός και αμερόληπτος.
Το λέω και για εμένα αλλά και για όλους δεν απευθύνεται σε εσένα. Μήπως θα πρέπει όπως θέλαμε να τιμωρήσουμε τον θύτη σε περιστατικό που αφορά ένα δικό μας άνθρωπο να γίνει το ΊΔΙΟ και με όλους τους θύτες ανεξαιρέτως περιστατικού είτε έγινε με κίνητρο είτε εν βρασμώ, γιατί εάν γινόνταν σε εμάς δεν θα σκεφτόμασταν ούτε θα τον δικαιολογούσαμε με βάση το κίνητρό του ….. Θα κοιτάγαμε το αποτέλεσμα που ήταν η δολοφονία !! Γιατί να μην το κάνουμε με όλους; Γενικά θεωρητικά ενώ υπάρχει πολύ σωστά δολοφονία εκ προθέσεως και εν βρασμώ θεωρώ ότι τα ελαφρυντικά δεν πρέπει να υπάρχουν :( παρόλο που ναι σίγουρα το εκ προθέσεως που λέμε είναι με κίνητρο και είναι πιο "βαρύ". Τώρα για το εν βρασμώ αναρωτιέμαι εάν είναι ΥΓΙΗΣ ψυχικά άνθρωπος θα καταλήξει πάνω στα νεύρα του να δολοφονήσει κάποιον. Φυσικά ένας τέτοιος άνθρωπος χρήζει βοήθειας αλλά ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,539 μηνύματα.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εγώ αναρωτιέμαι που βρήκαν κινητό ώστε να τα βιντεοσκοπήσουν όπως και άλλοι έχουν τέτοια ερωτήματα από ότι είδα, αλλά και θεωρώ ότι πρέπει άμεσα να κατέβουν τα βίντεο από το διαδίκτυο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,539 μηνύματα.
Κάνουν σε μερικά πράγματα οι φυλακες τα στραβά μάτια. Οπως τα έκαναν και σημερα αλλα δεν περιμεναν η κατασταση να ξεφυγει έτσι. Ουτε εγω το περιμενα αφου εκανα απλα λογο για 2-3 ψιλές και οχι για τέτοια σκηνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατάλαβα τι θες να πεις και είναι σωστό το κράτος χρησιμοποιεί βία για ασκήσει την εξουσία του. Αλλά διαφωνούμε στο ότι εγώ πιστεύω ότι τα κίνητρα και το πλαίσιο που κάποιος χρησιμοποιεί βία έχουν σημασία και κάνουν την κάθε περίπτωση ξεχωριστή. Στο δικό μου μυαλό δεν μπορώ να τα συγκρίνω.

Κι εγώ πιστεύω ότι τα κίνητρα και το πλαίσιο έχουν σημασία. Εγώ απλά στάθηκα στο γεγονός ότι σε σοκάρει η συμπεριφορά του. Γι αυτό έγραψα τα παραπάνω καθώς αρκετοί πιστεύουν πως η ηθική και τα δικαιώματα τους εξασφαλίζουν κάποια προστασία, ενώ τις περισσότερες φορές συμβαίνει το αντίθετο. Είχε η κοπέλα το δικαίωμα να ζήσει και να μην βιαστεί? Ναι. Είχε καμία σημασία? Όχι. Και αυτό γιατί στην τελική όλα είναι θέμα δύναμης και τα δικαιώματα και η ηθική είναι απλά αφηρημένες ιδέες. Αν η κοπέλα είχε περισσότερη δύναμη, αν π.χ. ήταν οπλισμένη όλο το σκηνικό δεν θα είχε συμβεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Κάνουν σε μερικά πράγματα οι φυλακες τα στραβά μάτια. Οπως τα έκαναν και σημερα αλλα δεν περιμεναν η κατασταση να ξεφυγει έτσι. Ουτε εγω το περιμενα αφου εκανα απλα λογο για 2-3 ψιλές και οχι για τέτοια σκηνικά.


Πριν μπουν στο κελί γίνεται σωματικός έλεγχος; Δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται :laugh:
Στους επισκέπτες δεν γίνεται το ίδιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ας μην κουνάμε το δάχτυλο παρακαλώ, λες και είναι πρωτάκουστο ή παράλογο κάποιος μη συγγενής να θέλει(και να χαρεί) να τιμωρηθεί με τον χείριστο τρόπο ένας τέτοιος εγκληματίας. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να δει την μάνα του ή την αδερφή του ή την κοπέλα του ή το παιδί του στο πρόσωπο του θύματος, να ταυτιστεί και να βγάλει τον τιμωρό μέσα του. Αυτό σημαίνει ότι συμπάσχουμε! Εδώ μιλάμε, μάλλον, ή θα μπορούσαμε να μιλήσουμε σε άλλη περίπτωση, σε άλλο έγκλημα, για ομαδικό βιασμό, χτύπημα σε σημείο παραμόρφωσης ενός κοριτσιού, σε θάνατο. Θα μπορούσαμε να βλέπουμε το δικό μας άτομο, να τρέμει, να ουρλιάζει, να παρακαλάει, κάποια άτομα που δεν πείραξε να σταματήσουν και αυτοί να συνεχίζουν. Πολύ εύκολα αυτοί που έχουν άτομα που αγαπάνε μπορούν να ταυτιστούν και να βγάλουν αυτήν την δίψα, όπως την λέτε. Επομένως, ούτε πρωτάκουστο, ούτε δύσκολο στην κατανόηση είναι κάποιος να χαρεί με τον πόνο του εγκληματία. Αυτά να τα πάρετε ως γενικά κυρίως, γιατί και εσείς γενικά μιλούσατε.

Το να πείτε, "δεν πρέπει να σκεφτόμαστε συναισθηματικά, η λογική(ή η τιμωρία) δεν χωράει συναισθηματισμούς κλπ, είναι κατά τη γνώμη μου λάθος. Ο άνθρωπος έχει τη λογική, έχει και το συναίσθημα. Οπότε η όποια τιμωρία πρέπει να περιλαμβάνει και τα δύο. Και την τιμωρία, για τους συγγενείς του όποιου θύματος και τον σωφρονισμό, για τον σεβασμό της ζωής του εγκληματία. Αρκετοί από εσάς, όχι μόνο δεν βλέπετε πόσο εύκολα μπορεί να ταυτιστεί ένα άτομο με τους συγγενείς του θύματος(πράγμα που αν κάνατε, θα δικαιολογούσατε συμπεριφορές), αλλά αντιθέτως κουνάτε και το δάχτυλο λέγοντας μάλιστα ότι πέφτουν όσοι το κάνουν αυτό στο επίπεδο του εγκληματία! Ενώ το σωστό είναι, να δεχτείτε την ανάγκη για τιμωρία, αλλά να κάνετε και στον άλλον να καταλάβει, ότι:
1ον) Μην βιάζεσαι να τιμωρήσεις, στο ίντερνετ ή οπουδήποτε, αν δεν είσαι σίγουρος ότι αυτός είναι ο υπεύθυνος. Ελαφρυντικά υπάρχουν για πολλά εγκλήματα.
και
2ον) Κατανοητή η δίψα για εκδίκηση, αλλά μέχρι ενός σημείου. Η φυλακή έχει διπλό ρόλο. Θα πληρώσει για όσα έκανε, θα χάσει πολύτιμα χρόνια, αλλά και θα δοθεί μια ευκαιρία να βγει από την φυλακή με ήθος και παιδεία. Αν δεν είναι το 2ο εξασφαλισμένο, κακώς εστιάζετε στην δίψα πρώτα.

Και τέλος, αυτό αναφέρεται κυρίως σε αυτούς που δεν είναι κοντινά άτομα του θύματος. Για αυτούς, δεν νομίζω να μπορούν ικανοποιηθούν με κάποια τιμωρία, πέρα από την χείριστη δυνατή. Αλλά ακόμα και αυτοί, θα μπορούν να ζουν καλύτερα, αν ξέρουν ότι έστω μια τιμωρία έχει δοθεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ο Αλβανός βιάστηκε και ξυλοκοπήθηκε από συγκρατούμενους, τους οποίους η ίδια αστυνομία άφησε το ελεύθερο να το κάνουν, και ποιος ξέρει στημένο όλοι μαζί το είχαν. Μη σχολιάσω το γεγονός ότι δε βρίσκουν τώρα ποιοι το έκαναν, φυλακισμένοι είναι, πού πήγαν; Πέταξαν;
Εκδίκηση για το ΚΑτσίφα ήταν; Εκδίκηση επειδή είναι αλβανός; Εκδίκηση επειδή βίασε και σκότωσε;

Ό,τι και να είναι, είναι ΤΡΑΓΙΚΌ που οι περισσότεροι στα social media, χαίρονται και το θεωρούν τιμωρία και καλώς κάνουν ό,τι κάνουν.
Δε γίνεται σε μια περίπτωση (της κοπέλας) να θεωρείς το βιασμό και τον φόνο κατακριτέο, και στην περίπτωση του Αλβανού να λες ότι του άξιζε. Να πούμε και για την κοπέλα τότε ότι το άξιζε, μιας και διατηρούσε σχέση μαζί του ή δε ξέρω τι άλλο μπορεί να λέει ο κάθε κομπλεξικός.

Ο βιασμός και ο ξυλοδαρμός είναι ποινικό αδίκημα, είτε αφορά ένα αθώο κορίτσι, είτε αφορά έναν εγκληματία.
Κανένας δε τους έδωσε ελαφρυντικά για την πράξη τους (γιατί μη ξεχνάμε ήταν ΔΥΟ), αλλά ούτε δικαστές είμαστε να κρίνουμε τη τμωρία του, ούτε ο θεός ο ίδιος, ούτε θα παίρνουμε τα όπλα στα χέρια μας να σκοτώνουμε όποιον δεν μας αρέσει.

Έχουμεε ξεφύγει εντελώς σαν χώρα, την έχουμε δει όλοι δικαστές και έξυπνοι. Τέτοια γεγονότα συμβαίνουν δυστυχώς πολύ συχνά, ας δούμε πώς μπορούμε να αποτρέψουμε τέτοιες συμπεριφορές και όχι πώς να τις τιμωρούμε. Εκ των υστέρων δεν έχει τίποτα νόημα.
Ας ανοίξουμε τα μάτια μας να δούμε λίγο πέρα από την μύτη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ο οποιοσδήποτε μπορεί να δει την μάνα του ή την αδερφή του ή την κοπέλα του ή το παιδί του στο πρόσωπο του θύματος, να ταυτιστεί και να βγάλει τον τιμωρό μέσα του. Αυτό σημαίνει ότι συμπάσχουμε!

Η μάνα του Αλβανού, μάνα δεν είναι κι αυτή να σκίζεται η καρδιά της που το παιδί της βιάζεται και κακοποιείται μέσα στη φυλακή; Μ' αυτήν δηλαδή δεν συμπάσχουμε επειδή ο γιος της έχει την ταμπέλα του εγκληματία; Αλλάζουν τα μητρικά αισθήματα και συναισθήματα ανάλογα με το πόσο κακό έχεις κάνει;

Ο γιος της μάνας αυτής έκανε κάτι κακό. Κανείς δεν αντιλέγει ότι πρέπει να είναι στην φυλακή γι αυτόν τον λόγο για όσο κριθεί στην δίκη, και κανείς δεν αντιλέγει ότι είναι ένοχος για βιασμό και φόνο μιας συνομήλικής του. Παραμένει όμως ένα παιδί 19 χρονών που τον έβαλαν στην μέση 7 νοματαίοι και τον ξέσκισαν για τον χ,ψ λόγο. Και αυτό το παιδί 19 χρονών έχει μια μάνα κι έναν πατέρα που σήμερα κλαίνε. Γιατί δεν συμπάσχουμε με αυτούς και απλά δεχόμαστε τα "αντίποινα" ως κάτι φυσιολογικό; Ορίστε, σας δίνω ανθρώπους να ταυτιστείτε για να αηδιάσετε με αυτό που έγινε. Γιατί δεν το κάνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,539 μηνύματα.
https://www.iefimerida.gr/news/4648...molotof-sta-mat-sygklonistikes-eikones-vinteo

δεν βιάστηκε απλα ειναι ψεύτης.

χαχα σε αλλα δεν κάνει δηλωσεις το Υπουργειο δικαιοσυνης σε αυτο βγηκε και εκανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.


Η εξέταση “δείχνει” βιασμό του 19χρονου κατηγορούμενου στην υπόθεση Τοπαλούδη


Και να μην βιάστηκε, δεν αναιρεί όμως την ουσία ότι όταν βιάζεις για τιμωρία, αυτόματα είσαι και εσύ βιαστής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top