Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Σορρυ αλλά έχω μπερδευτεί. Αυτό το πρέπει να δουλεύεις για να μην εξαρτάσαι από τον άντρα σου γιατί θα σε παρατήσει κτλ είναι αυτό που προτάσσει η φεμινιστική ιδεολογία, καθώς παραδοσιακά και αναπόφευκτα αν μια γυναίκα θέλει να αναθρέψει τα παιδιά της (κάτι που σε αντίθεση με το ότι νομίζουν οι περισσότεροι απαιτεί χρόνο και όχι χρήμα) θα πρέπει να είναι εξαρτημένη από τον άντρα της. Γι αυτό και υπάρχουν και οι νόμοι που αναγκάζουν τους άντρες να πληρώσουν διατροφές. Οπότε δεν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι.
Αυτό λέω. Ότι ο φεμινισμός έκανε τις γυναίκες να υποχρεώνονται να δουλέψουν παράλληλα με όλες τις κατεξοχήν υποχρεώσεις τους.

Στα υπόλοιπα που λες συμφωνώ κι επαυξάνω. Να προσθέσω ότι στα 35 που θεωρητικά αποφασίζεις να παντρευτείς και έχοντας ζήσει μια φοιτητική και μετέπειτα εργενικη ζωή θεωρητικά, σίγουρα έχεις μαζέψει κάποιο κομποδεμα. Οπότε δεν ξεκινάς την οικογενειακή ζωή με καθαρά 1000€ το μήνα. Έχεις στην άκρη κάποια χρήματα υποτίθεται. Επίσης πολύ συχνό είναι και η γυναίκα να φέρνει κάποιο ποσό δώρο του πατέρα της ή ένα σπίτι που θα μείνετε ή θα νοικιάζετε.

Οποτε συμφωνώ ότι αν και η γυναίκα το θέλει το ιδανικό είναι να μεγαλώσει τα παιδιά όσο είναι μικρά κι όταν πάνε σχολείο να έχει κι εκείνη τις δικές της ασχολίες και κύκλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
@Devil άστα να πάνε, έχουν ακριβύνει κ οι τσιπούρες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Κατσε ρε φιλε. Γιατι εσυ πετάς εξοδα σημαντικά στο έτσι. Πάει το ενα πάει το άλλο. Απο που εννοειται οτι εχεις σπιτι δικο σου... στο δώρισε κάποιος; γιατι δεν παιζει ρολο; οι γονεις σου που θα μεινουν; Να έχεις αγοράσει ενα σπιτι τι; αποθηκη .. γκαρσονιέρα ... δυάρι .. τρυάρι; γιατι ενα απλο δυάρι κοστιζει 80.000 ευρώ και αν η τράπεζα δεν δει σταθερη εργασια με προοπτικες δεν σου εγκρινει κανενα δάνειο. Τα σπιτια δεν κτιζονται ουτε αγοράζονται έτσι. Το αυτονομο σπιτι με φωτοβολταϊκα δεν το ξέρω αν μπορει να ζεσταθει κάποιος ετσι και κατα ποσο θα το έχεις προνοησει και αυτο απο τα 20 σου ....

Τα 1000 ευρώ δεν ειναι ενας μέσος μισθος αγαπητέ το 70% των νεων δυστυχως παιρνει κάτω απο 700 ευρώ. Αρα έχουμε φτασει στο τραγικο σημειο οσοι παιρνουν πανω απο 800 να θεωρουνται προυχοντες.

Το δε κοστος του φαγητου το εβαλα φυσικα με υλικά που ψωνιζεις και μαγειρευεις. Με τα 1000 ευρω σε τριμελη οικογενεια με σπιτι που πληρώνεις εσυ .... δεν σου μένουν ουτε να πάρεις εναν καφέ απεξω ποσο μαλλον να παιρνεις και σαντουϊτς.

Οσο για το κοστος του φαγητου μια φορά που ειχαν ερθει οι γονεις και ψωνισαμε να φάμε σαρδελιτσα το μεσημερι ψητή στα καρβουνα την πηρα 7 ευρώ φαγαμε και οι 3. Και αν βάλεις και 3 γιαουρτια το πρωϊ ο καθενας για πρωϊνο με μια μπανανα ειμαστε ηδη στα 10+ ευρώ. Μονο με σαρδελες - και πρωϊνο ουτε σαλατα έβαλα ουτε ψωμι ουτε λάδι.

Μιλάς με άνθρωπο που έχει καθαρη δαιχειριση των οικονομικων. Μην μου πετάς εκφράσεις που λένε κάτι εργοδοτες που για να σε αποφυγουν σου λενε ελα ελα με 600 ευρω το μηνα μια χαρά περνάς. Δυστυχως ζουμε στη χωρα που ελαχιστοι μιλανε αληθινα και πραγματικα και έχουμε το ιδιωμα ο ενας να κοροϊδευει τον άλλον και ολοι μαζι τους εαυτους μας.

Θα ζησεις εσυ οικογενεια με 1000 ευρω το μηνα 3μελη. Τραβα κάντο και αν το καταφέρεις εγω θα σου δινω αλλα 500 το μηνα επιδοτηση ικανοτητας.

Αυτό λέω. Ότι ο φεμινισμός έκανε τις γυναίκες να υποχρεώνονται να δουλέψουν παράλληλα με όλες τις κατεξοχήν υποχρεώσεις τους.

Στα υπόλοιπα που λες συμφωνώ κι επαυξάνω. Να προσθέσω ότι στα 35 που θεωρητικά αποφασίζεις να παντρευτείς και έχοντας ζήσει μια φοιτητική και μετέπειτα εργενικη ζωή θεωρητικά, σίγουρα έχεις μαζέψει κάποιο κομποδεμα. Οπότε δεν ξεκινάς την οικογενειακή ζωή με καθαρά 1000€ το μήνα. Έχεις στην άκρη κάποια χρήματα υποτίθεται. Επίσης πολύ συχνό είναι και η γυναίκα να φέρνει κάποιο ποσό δώρο του πατέρα της ή ένα σπίτι που θα μείνετε ή θα νοικιάζετε.

Οποτε συμφωνώ ότι αν και η γυναίκα το θέλει το ιδανικό είναι να μεγαλώσει τα παιδιά όσο είναι μικρά κι όταν πάνε σχολείο να έχει κι εκείνη τις δικές της ασχολίες και κύκλο.


Καταρχην τα 1000 ευρω δεν ειναι πλέον σιγουρα γιατι εγω εχω 4 φιλους που κοντευουν τα 35 ο ένας ειναι άνεργος δυστυχως ο άλλος ψευτοδουλευει σε κάτι τηλεφωνικες πωλησεις ο άλλος εφυγε για τις ΗΠΑ (και σωθηκε εννοειται εκει τσιμπάει 3.000 ευρω) σοβαρο μισθο δηλαδή και ένας ακομα δουλευει για 600 ευρώ το μηνα σε μια ιδιωτικη και περιμενει να φυγει για Ευρωπη. Επομενως αν δεν βρεις μονιμά τα 1000 ευρώ τα ξεχνάς. Σαν κάτι σιγουρο. Εκτος και αν κτυπησεις κανεναν 40αρη απο τους λιγους που κυκλοφορουν που δουλευει σε μεγαλη εταιρεια και τσιμπαει 1500-2000 ευρω το μήνα. Ποσοι τέτοιοι κυκλοφορουν ομως;

Προσωπικα θα ειχα ηδη φυγει αν δεν ειχα μια σοβαρη εργασια εδώ αυτη τη περιοδο που μιλάμε. Δε βγαινεις ουτε με 400 ουτε με 500 ουτε και με 600 το μηνα. Μια μετακομιση εκανα το καλοκαιρι και μου φυγανε 700 ευρώ εξτρα!

Και επειδη δεν ειμαι παπατζης και οταν μιλάω παραθετω συγκεκριμενα στοιχεια έχουμε και λεμε:

- 200 η εγγυηση στο νεο σπιτι.
- 150 το φορτηγο μεταφοράς
- 150 η τρεχουσα οφειλη.
- 130 ευρω εγγυηση στην ΔΕΗ για το πρωτο λογαριασμο στο νεο σπιτι.

το φορτηγο το έριξα στα 150 ζητουσανε 250 άλλοι. Μετα απο ψάξιμο και διαπραγματευσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατσε ρε φιλε. Γιατι εσυ πετάς εξοδα σημαντικά στο έτσι. Πάει το ενα πάει το άλλο. Απο που εννοειται οτι εχεις σπιτι δικο σου... στο δώρισε κάποιος; γιατι δεν παιζει ρολο; οι γονεις σου που θα μεινουν; Να έχεις αγοράσει ενα σπιτι τι; αποθηκη .. γκαρσονιέρα ... δυάρι .. τρυάρι; γιατι ενα απλο δυάρι κοστιζει 80.000 ευρώ και αν η τράπεζα δεν δει σταθερη εργασια με προοπτικες δεν σου εγκρινει κανενα δάνειο. Τα σπιτια δεν κτιζονται ουτε αγοράζονται έτσι. Το αυτονομο σπιτι με φωτοβολταϊκα δεν το ξέρω αν μπορει να ζεσταθει κάποιος ετσι και κατα ποσο θα το έχεις προνοησει και αυτο απο τα 20 σου ....

Τα 1000 ευρώ δεν ειναι ενας μέσος μισθος αγαπητέ το 70% των νεων δυστυχως παιρνει κάτω απο 700 ευρώ. Αρα έχουμε φτασει στο τραγικο σημειο οσοι παιρνουν πανω απο 800 να θεωρουνται προυχοντες.

Το δε κοστος του φαγητου το εβαλα φυσικα με υλικά που ψωνιζεις και μαγειρευεις. Με τα 1000 ευρω σε τριμελη οικογενεια με σπιτι που πληρώνεις εσυ .... δεν σου μένουν ουτε να πάρεις εναν καφέ απεξω ποσο μαλλον να παιρνεις και σαντουϊτς.

Οσο για το κοστος του φαγητου μια φορά που ειχαν ερθει οι γονεις και ψωνισαμε να φάμε σαρδελιτσα το μεσημερι ψητή στα καρβουνα την πηρα 7 ευρώ φαγαμε και οι 3. Και αν βάλεις και 3 γιαουρτια το πρωϊ ο καθενας για πρωϊνο με μια μπανανα ειμαστε ηδη στα 10+ ευρώ. Μονο με σαρδελες - και πρωϊνο ουτε σαλατα έβαλα ουτε ψωμι ουτε λάδι.

Μιλάς με άνθρωπο που έχει καθαρη δαιχειριση των οικονομικων. Μην μου πετάς εκφράσεις που λένε κάτι εργοδοτες που για να σε αποφυγουν σου λενε ελα ελα με 600 ευρω το μηνα μια χαρά περνάς. Δυστυχως ζουμε στη χωρα που ελαχιστοι μιλανε αληθινα και πραγματικα και έχουμε το ιδιωμα ο ενας να κοροϊδευει τον άλλον και ολοι μαζι τους εαυτους μας.

Θα ζησεις εσυ οικογενεια με 1000 ευρω το μηνα 3μελη. Τραβα κάντο και αν το καταφέρεις εγω θα σου δινω αλλα 500 το μηνα επιδοτηση ικανοτητας.


Φίλε εγώ την περασμένη χρονιά έτρωγα με 170 ευρώ το μήνα, και έκανα διατροφή 2500 θερμίδων που υποστήριζε την προπόνηση μου, γεμάτη κρέας δηλαδή και λαχανικά. Μια γυναίκα που δεν αθλείται δεν τρώει 2500 χιλιάδες θερμίδες, θα γίνει τόφαλος και σίγουρα όυτε ένα παιδί στο μεγαλύτερο μέρος της παιδίκής ζωής του. Δεν ξέρω γιατί έχεις τόσο κόλλημα με τα γιαούρτια και τις μπανάνες, αφενώς είναι τραγικά κακά και τα δυο από θέμα διατροφής και αφετέρου ακριβά. Και τα 170 που σου λέω δεν τα βγάζω από το κώλο μου, - θα ψάξω να δω αν έχω κάπου κρατημένο το spreadshit Που είχα φτιάξει - αλλά μιλάω για φαγητά που παίρνεις από το supermarket εδώ στη Λάρισα. Ειδικά αν ψάχνεις προσφορές και πας σε διαφορετικά supermarket το κόστος πέφτει κι άλλο. Αγοράζεις ολόκληρο κοτόπουλο 1.5 μικό με 4 ευρώ, τι μπανάνες μου λες.

Και αν μιλάμε για οικογένεια, εγώ το πρώτο πράγμα που θα έκανα είναι να πάρω μεγάλες καταψύγεις και να πάω μια φορά είτε σε ένα ψαρά είτε σε βοσκό, σφαγείο να πάρω δυο τόνους κρέας ή/και ψάρι σε τιμή χονδρικής και να έχω να τρώω ένα χρόνο σαν άρχοντας. Το ίδιο ισχύει και σε αναλώσιμα και τα λοιπά. Αγοράζεις χοντρικά δεν πας κάθε μέρα σουπερμάρκετ.

Για τα 80.000 του σπιτιού γελάω.

https://www.spitogatos.gr/πώληση_Διαμέρισμα_Κέντρο__Λάρισα_-l7226694

Ορίστε 75 τ.μ με 9.000 ευρώ. Τι 80.000 χιλιάδες μου λες. Και πάρε και βίντεο του Καλογεράκη

https://www.youtube.com/results?search_query=MIX+kalogerakis

Για να δεις πως φτιάχνεις αυτόνομο σπίτι, και γενικότερα για να δεις τι μπορείς να φτιάξεις όταν το κυνιγάς λίγο το πράγμα και ψάχνεσαι αντί να περιμένεις το 700αρι από τη γυναίκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι 80.000€ για δυαρι σπίτι είναι υπερβολικό. Εκτός αν πάρεις νεόκτιστο στα βόρεια προάστια. Ειδικά στην επαρχία αν έχεις και γνωστούς θα σου βρούνε καλές προσφορές.

(9.000 για 78 τετραγωνικά, έστω κι ημιυπόγειο... Έπρεπε να ζω στην επαρχία...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά στο σπίτι που πόσταρε ο hacker δεν θα έμενα ακόμη κι αν με πλήρωνε ο ίδιος ο ιδιοκτήτης 9.000€ το μήνα για να μείνω εκεί :hehe: Ειλικρινά προτιμώ να μένω στους γονείς μου και να τους πληρώνω ενοίκιο, παρά σε τέτοια αθλιότητα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Μονο που το βλέπω με πιάνει καταθλιψη. Εννοειται δεν θα έμπαινα εκει μέσα για κανενα λογο. Καταρχην ανοιγεις το παραθυρο και στο υψος του κεφαλιού σου περπατάει ο άλλος απο το πεζοδρομιο ή παρκαρει το αμαξι του με την εξάτμιση και τρως ολο το καυσαρειο σοβαρά θα ανοιγες το παραθυρο σε ενα τέτοιο σπιτι και θα ειχες και το μικρο το παιδακι εκει να αναπνέει το καυσαέριο;;; και δεν ξερω και απο ποτε ειναι ένα παλιό σπιτι και τι θεμελια εχει και ... και .... τέλοςπαντων ειπαμε να μιλησουμε σοβαρά. Και οταν μου βάζεις τέτοια λινκ μονο σοβαρά δεν μπορώ να μιλησω.

πΕΡΙΜΕΝΕ να βρω και εγω ένα καλο τωρα ειναι σε εναν καταυλισμο κοντα ακομα πιο φτηνο.... ειναι και απο αδιαβροχο υφασμα η σκηνη του δεν θα βρέχεσαι το χειμώνα !!! χαχαχα

ελα ενταξει ρε φιλε ειπαμε να μιλησουμε λιγο σοβαρά :D

Η αλήθεια είναι ότι 80.000€ για δυαρι σπίτι είναι υπερβολικό. Εκτός αν πάρεις νεόκτιστο στα βόρεια προάστια. Ειδικά στην επαρχία αν έχεις και γνωστούς θα σου βρούνε καλές προσφορές.

(9.000 για 78 τετραγωνικά, έστω κι ημιυπόγειο... Έπρεπε να ζω στην επαρχία...)


ΣΟΒΑΡΑ θα εμπαινες μεσα σε τέτοιο σπιτι;;

χακερ εισαι αρχαιος ελληνας θεος. Ευχαριστω με εκανες και έκλαψα στο γέλιο! :D


τα πλακακια ειναι του 1960;;; :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Devil, αυτό είναι κυριολεκτικά το πρώτο σπίτι που βρήκα μόλις πάτησα αναζήτηση, δεν έκανα καν τον κόπο να το ψάξω. Το σπίτι αυτό είναι αχούρι για σένα, για εμένα είναι χρησή ευκαιρία, διότι με πολύ λίγα χρήματα (ειδικά αν ξέρεις και πέντε πράγματα από μερεμέτια) γίνεται άνετα κατοικίσιμο. Και σίγουρα όχι με 80.000. Ακόμη και αν δεν θες να μείνεις ένα τέτοιο σπίτι νοικιάζεται για 150 ευρώ εδώ στη Λάρισα. 150 ευρώ για 9.000 κάνε λίγο την διαίρεση και βρες το return on ivestment και θα καταλάβεις για τι πραγμα μιλάω. Μηδεν κοινόχρηστα επίσης.

Χαίρομαι που σε έκανα να γελάσεις.



Εγώ προσωπικά στο σπίτι που πόσταρε ο hacker δεν θα έμενα ακόμη κι αν με πλήρωνε ο ίδιος ο ιδιοκτήτης 9.000€ το μήνα για να μείνω εκεί :hehe: Ειλικρινά προτιμώ να μένω στους γονείς μου και να τους πληρώνω ενοίκιο, παρά σε τέτοια αθλιότητα :P

Εγώ πάλι για 9.000 το μήνα θα έμενα και σε καλύβα μέσα σε εμπόλεμη ζώνη.
(9.000 για 78 τετραγωνικά, έστω κι ημιυπόγειο... Έπρεπε να ζω στην επαρχία...)


Himela η κρίση έχει ρίξει πλέον τις τιμές των ακινήτων πάρα πολύ, και σε συνδιασμό με το γεγονός πως οι περισσότεροι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν ένα καλό ντιλ και σνομπάρουν τις φτηνές επιλογές κάνει τα πράγματα ακόμα πιο εύκολα αν είσαι αποφασισμένος στο θέμα οικογένειας. Προσωπικά δεν θα έκανα οικογένεια στην Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Τι να ξέρεις δηλαδη απο μερεμέτια;;; πολυτεχνιτης και ερημοσπιτης; :loltooth: θα σε συμβουλευα να μην πιάσεις στα χέρια σου ηλεκτρολογικά αν δεν τα γνωριζεις και να φέρεις έναν ηλεκτρολογο ειδικο και ας τον πληρώσεις.

Η χρυση ευκαιρια ποια ειναι; θα μιλήσω γενικά για να μην δυσφημήσω και το συγκεκριμενο σπιτι αλλα τα υπογεια οταν θα ανοιγεις το παραθυρο της κουζινας κάθε πρωϊ θα τρως στη μουρη τη βενζινη του αυτοκινητου που θα παρκάρει στο πεζοδρομιο, ή μπορει ανα πάσα στιγμή ένας διαρρήκτης να σπάσει το πατζουρι να μπει μέσα και να σε κάνει καλοκαιρινο. Αυτα ειναι γενικά άρνητικά για ολα τα υπογεια και οχι μονο για το συγκεκριμενο.

Προφανως οταν η τιμή ειναι χαμηλη ειναι διοτι ειναι χαμηλά και τα δεδομενα του. Αν ειναι έτσι καλυτερα μεινε σε τροχοσπιτο.

Και αμα βρεις σπιτι κατω απο 60-80.000 ευρώ 2άρι αξιοπρεπες νεοδμητο και με ασφαλή δεδομενα τοτε εγω θα παραδετχω πως έχεις δικιο. Και με την ιδια λογική μπορεις να κανεις οικονομια στη τροφη να ψάχνεις στους φουρνους να σου δινουν οτι περισεψε , να κοβεις χορτάρια απο τα πάρκα , να πλένεις τα ρουχα σου σε ντουζιέρες απο παραλιες :loltooth: μετα σε πειραξε που εκανα πλάκα για τη σαλατα εκεινο το βραδυ και πεσανε ολοι να με φάνε. Τα υπογεια καλά για τιποτα μεταναστες που βολευονται σε ενα υπογειο 5-10 ολοι μαζι και μοιράζονται το ενοικιο. Επειδη το βρηκες σε τιμή 9000 ευρώ;

Για παράδειγμα αμα έρθει στην Αθηνα κάποιος και κυκλοφορησει στο κεντρο της Αθηνα κοντα στην πλατεια του Αγιου Παντελεημονα στην Αχαρνων θα συναντησει πολλά τέτοια. Και ολα αυτα για ποιο λογο .... για να δουλευεις μονο εσυ και η γυναικα να κάθεται σπιτι; γιατι αυτη δεν ειναι ικανη να συνεισφέρει;

προτιμας να κοιτάξεις δηλαδη ενα παλιό σπιτι σε χαμηλή τιμή και στο πρώτο σεισμο να πέσει πάνω σου μονο και μονο για να γλιτώσεις λεφτά. Τα λεφτά ειναι για να χαλιούνται και να κυκλοφορουν. Και το χρεος οσο ειναι βιώσιμο ειναι εντάξει. Και 3 δάνεια να εχεις ταυτοχρονα ειναι οκ αν μπορεις να τα χρηματοδοτεις. Δες το αλλιώς δεν το πάς καλα το πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Θα πω την γνώμη μου για τα παρακάτω.
Καταρχάς το σπίτι μπορείς να το έχεις αγοράσει ή να το έχεις ενοίκιο
Στη μια πληρώνεις στο κράτος (το κακό είναι πολλούς φόρους) στην άλλη στον Ιδιοκτήτη (καλός το ποσό που έχεις συμφωνήσει).

Μετά από εκεί και πέρα στο κόστος ζωής το κάνεις όσο μικρότερο γίνεται. Παράδειγμα εγώ που μένω στην Αθήνα και κυκλοφορώ κέντρο με συμφέρει να αγοράζω κάρτα απεριορίστων 3 μηνών από το να παίρνω αμάξι και να κυκλοφορώ στο Κέντρο της Αθήνας.

Όσο για τα 1.000€ δε ξέρω αν εννοείς hack3r αν είναι 1000€ στο σύνολο 2 άτομα ή 1000€ 1 άτομο μόνο του.
Μετά το θέμα είναι μεικτά ή καθαρά;

Αλλά και πάλι με σωστή διαχείριση βγαίνουν. Μια λογική σκέψη είναι να ξεκινήσεις από πριν να ανοίξεις έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου από μικρός και να κερδίζεις λεφτά από τους τόκους από πιο πριν για να έχεις κάποια λεφτά μετά για βασικά έξοδα ή για ώρα ανάγκης.

Τώρα για τις άλλες δραστηριότητες φαντάζομαι εννοείς

  • Χρηματιστήριο

  • Ομόλογα

  • Αγροτεμάχια


Στην Παγκόσμια Αγορά δε διαφωνώ καθόλου.

Ουσιαστικά αν ο μισθός σου ξεπερνάει (του καθενός) το ελάχιστο κόστος ζωής τότε μπορούν να τα βγάλουν πέρα.
Δυστυχώς για τα άτομα που δουλεύουν στον Ιδιωτικό τομέα είναι αναγκασμένα να πληρώνουν Καρανίκες στο Δημόσιο (για Ελλάδα μιλώ)
Αγαπημένη μου στιγμή όταν βλέπεις δουλεύεις 20ωρα για να πάρεις ας πούμε 100€ επιπλέον και βλέπεις ότι τον Ιούλιο ο Καρανικας παίρνει υπερωρίες ας πούμε για τον Αύγουστο

και ναι το έγγραφο είναι αληθινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η χρυση ευκαιρια ποια ειναι;

Η χρυσή ευκαιρία έγκειται στο γεγονός πως με 80.000 παίρνεις 5 τέτοια αχούρια, τα φτιάχνεις και τα νοικιάζεις 150 με 200 ευρώ το ένα και έχεις έτσι 800 ευρώ το μήνα χωρίς να κάνεις τίποτα. Μετά παίρνεις αυτά τα 800 τα προσθέτεις στα 1000 της δουλειάς σου και μένεις στο χωριό στο πατρικό σου, που ούτε καυσαέριο έχει, ούτε ρεύμα πληρώνεις γιατί έχεις βάλει φωτοβολταϊκά, ουτε εγκληματίες έχει και έχεις και την αποθήκη σου με τις καταψύξεις γεμάτη κρέατα. Αυτή είναι η ευκαιρία.

Και όχι δεν χρειάζεται να γίνεις πολυτεχνίτης ερημοσπίτης, να είναι πρόθυμος άνθρωπος χρειάζεται. Εγώ σε ένα σπίτι μπορώ να κάνω βαψίματα, ασβεστώματα, να περάσω πλακάκια και βασικά υδραυλικά μόνος μου, επειδή δούλεψα μια χρονιά όλη και όλη σε αντίστοιχη εργασία. Ηλεκτρολογικά δεν ξέρω να περάσω αλλά θα μπορούσα να μάθω αν ήθελα, ξέρω να κολλάω πλακέτες σε υπολογιστές, νομίζω θα κατάφερνα να μάθω να περνάω πρίζες.

Και ούτε καν χρειάζεται να τα κάνεις αυτά, απλά είναι πολύ χρήσιμες ικανότητες να τις έχεις στο ζωνάρι σου, καθώς μακροπρόθεσμα και σου γλιτώνουν λεφτά και σε κάνουν να βλέπεις ευκαιρίες που οι άλλοι δεν φαντάζονται καν. Ή μπορείς να κάνεις τηλεφωνικές πωλήσεις στα 35, κι αυτό καλό είναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
α! νομιζα ηταν χρυση ευκαιρια για να μεινεις εσυ αλλα τωρα μου λες οτι θα το πάρεις για να το νοικιαζεις σε άλλους.

Τον ενφια που θα πληρώνεις τα πάγια στις ΔΕΚΟ (νερο-ΔΕΗ) ακομα και οταν σου μένουν ξενοικιαστα τα έχεις υπολογισει; :P
απο που θα τα βάζεις αυτα απο το μισθο των 1000 ευρω. Ποιος θα σου δινει 1000 ευρω στην επαρχια; εχεις στρωμένη δουλειά; τελοςπαντων ο καθενας ας κανει οτι νομιζει. Εγω πάντως μπορω ανα πάσα στιγμη να αποδειξω με αριθμους οτι μια 3μελης οικογενεια ΔΕΝ μπορει να ζησει με άνεση και αξιοπρεπώς και με ασφάλεια. Γιατι το να επιλέγεις ενα σπιτι του 1970 επειδη ειναι πιο φτηνο μπορει να κρυβει πολυ περισσοτερες παγιδες απο οτι νομιζεις. Η πιο βασική ειναι αυτη του σεισμου αν κάνει εναν σεισμο κατα ποσο αυτο το σπιτι ειναι ασφαλές και δεν θα πέσει να σε πλακώσει. Επισης τι προσβασιμοτητα έχει απο διαρηκτες ειδικα αν ειναι χαμηλο μπορει να γινει στοχος ευκολοτερα.

Ειναι μια σκέψη που με έχει προβληματισει κάποιες φορές. Πάμε και νοικιαζουμε απο εδω και απο εκει και δεν ξέρουμε τα σπιτια αυτα αν εχουν συντηρηθει και αν ο αρχικος ιδιοκτητης τα προσεξε και τι υλικά εχει βάλει μέσα. Κυριολεκτικά βλέπω πλακάκια σε σπιτια που ειναι για πέταμα ....και μονωσεις για κλάματα, δηλαδη μπορεις να γλιστρησεις ανα πάσα στιγμη και λερωνουν συνεχώς και επισης με τις πρωτες βροχές βλέπεις σημαδια στα ταβάνια.


Αυτο βεβαια γιατι ο εκαστοτε ιδιοκτητης λογω τσιγκουνιας δεν έβαλε σωστα υλικά στο σπιτι του.Αλλα θελει να το νοικιαζει 300 ευρώ το μήνα! Τις προάλλες μια μου λεει αν μου φουσκώσεις τα ντουλάπια θα τα πληρώσεις. Της κάνω ο παγκος σου ειναι ετσι και αλλιως προβληματικος και αποροφάει υγρασια δεν θα στα φουσκώσω εγώ και σηκωθηκα και εφυγα προφανως διοτι η εν λογω ηθελε να φορτωσει σε μενα δικιές της παραλειψεις.Και δεν ξεκινάμε έτσι καλά.


Ανωνυμε αλκοολικε για το θεο ..... περιμενεις να πλουτισεις απο το επιτοκιο μιας καταθεσης; ποσο ειναι 10% το χρονο; :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Η εννοια του φεμινισμου πιστευω πως ειναι καπως παρεξηγημενη, καθως πολλοι ειναι αυτοι που εχουν υιοθετησει την ιδεα οτι φεμινισμος σημαινει μισος προς τους ανδρες και οτι η γυναικα πρεπει να ειναι ανωτερη. Το εχω ακουσει απο πολλους/ες αυτο και επισης οτι το να εισαι φεμινιστης η φεμινιστρια υποδηλωνει σεξισμο.

Ο φεμινισμος εχει πολλες θεωριες και ρευματα και μαχεται για διαφορα δικαιωματα κυριως μεταξυ της ισοτητας των δυο φυλων.

Δεν θεωρω πως ο φεμινισμος εχει υποχρεωσει τις γυναικες να δουλευουν. Ειναι στην επιλογη της καθεμιας αν θα κατσει στο σπιτι και θα ασχοληθει αποκλειστικα και μονο με την ανατροφη των παιδιων και τα νοικοκυρικα ή αν θα εργαζεται κανονικα και για τις πιο φιλοδοξες θα κανουν καποια καριερα στον κλαδο με τον οποιο θα ασχοληθουν. Αν ομως επιλεξουν να αφοσιωθουν στην οικογενεια τους δεν νομιζω πως αυτο θα ειναι κοινωνικα κατακριτεο.

Το οτι μια γυναικα θα παει να εργαστει δεν ειναι μονο θεμα ανεξαρτησιας που και αυτο για εμενα ειναι καλο, να μπορει δηλαδη να κανει οτι θελει και να εχει την ευχερια να συντηρει μονη της τον εαυτο της, αλλα επισης της δινει την ευκαιρια να μην καταπιεζεται στις συνθηκες οπου μπορει να τυχει να βρισκεται μονο και μονο επειδη δεν εχει την οικονομικη ανεση για να τα βγαλει περα μονη της.

Επισης, το να δουλευει κανεις, ειτε ανδρας ειτε γυναικα, σε ευχαριστει γιατι νιωθεις καλα με τον εαυτο σου, εισαι παραγωγικος και δημιουργικος και εξελισσεσαι γενικοτερα σαν ανθρωπος.

Ακομη θεωρω πως και για τα παιδια ειναι καλο να βλεπουν την μητερα τους να εχει στοχους και να κυνηγαει/ διεκδικει πραγματα στην ζωη της. Αρα εγω ειμαι υπερ αυτης της αποψης.

Παρ'ολα αυτα, ακομη και σημερα δεν εχει επιτευχθει η απολυτη ισοτητα μεταξυ των δυο φυλων. Ειτε αυτο ειναι στους μισθους για τις ιδιες ακριβως θεσεις εργασιας, ειτε σε υψηλες θεσης εργασιων οπου παρατηρουνται κυριως ανδρες,( καποιος μπορει βεβαια να πει εδω πως οι γυναικες επειδη κανουν παιδια δεν τους ενδιαφερει η επαγγελματικη ανοδος ή επειδη γεννουν αυτο τους κραταει πισω αλλα ειναι ενα θεμα που κανεις μπορει ευκολα να διαφωνησει), ειτε και στο πως η ιδια η κοινωνια αντιμετωπιζει την γυναικα.

Αρα λοιπον εχουμε πολυ δρομο ακομα στο να καταφερουμε να ισορροπησουμε ανδρες και γυναικες τους ρολους μας στην κοινωνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
α! νομιζα ηταν χρυση ευκαιρια για να μεινεις εσυ αλλα τωρα μου λες οτι θα το πάρεις για να το νοικιαζεις σε άλλους.

Τον ενφια που θα πληρώνεις τα πάγια στις ΔΕΚΟ (νερο-ΔΕΗ) ακομα και οταν σου μένουν ξενοικιαστα τα έχεις υπολογισει; :P
απο που θα τα βάζεις αυτα απο το μισθο των 1000 ευρω. Ποιος θα σου δινει 1000 ευρω στην επαρχια; εχεις στρωμένη δουλειά; τελοςπαντων ο καθενας ας κανει οτι νομιζει. Εγω πάντως μπορω ανα πάσα στιγμη να αποδειξω με αριθμους οτι μια 3μελης οικογενεια ΔΕΝ μπορει να ζησει με άνεση και αξιοπρεπώς και με ασφάλεια. Γιατι το να επιλέγεις ενα σπιτι του 1970 επειδη ειναι πιο φτηνο μπορει να κρυβει πολυ περισσοτερες παγιδες απο οτι νομιζεις. Η πιο βασική ειναι αυτη του σεισμου αν κάνει εναν σεισμο κατα ποσο αυτο το σπιτι ειναι ασφαλές και δεν θα πέσει να σε πλακώσει. Επισης τι προσβασιμοτητα έχει απο διαρηκτες ειδικα αν ειναι χαμηλο μπορει να γινει στοχος ευκολοτερα.

Ειναι μια σκέψη που με έχει προβληματισει κάποιες φορές. Πάμε και νοικιαζουμε απο εδω και απο εκει και δεν ξέρουμε τα σπιτια αυτα αν εχουν συντηρηθει και αν ο αρχικος ιδιοκτητης τα προσεξε και τι υλικά εχει βάλει μέσα. Κυριολεκτικά βλέπω πλακάκια σε σπιτια που ειναι για πέταμα ....και μονωσεις για κλάματα, δηλαδη μπορεις να γλιστρησεις ανα πάσα στιγμη και λερωνουν συνεχώς και επισης με τις πρωτες βροχές βλέπεις σημαδια στα ταβάνια.


Αυτο βεβαια γιατι ο εκαστοτε ιδιοκτητης λογω τσιγκουνιας δεν έβαλε σωστα υλικά στο σπιτι του.Αλλα θελει να το νοικιαζει 300 ευρώ το μήνα! Τις προάλλες μια μου λεει αν μου φουσκώσεις τα ντουλάπια θα τα πληρώσεις. Της κάνω ο παγκος σου ειναι ετσι και αλλιως προβληματικος και αποροφάει υγρασια δεν θα στα φουσκώσω εγώ και σηκωθηκα και εφυγα προφανως διοτι η εν λογω ηθελε να φορτωσει σε μενα δικιές της παραλειψεις.Και δεν ξεκινάμε έτσι καλά.


Ανωνυμε αλκοολικε για το θεο ..... περιμενεις να πλουτισεις απο το επιτοκιο μιας καταθεσης; ποσο ειναι 10% το χρονο; :loltooth:

ΔΕΗ και λοιπά (ΕΥΔΑΠ) τα πληρώνει ο ενοικιαστής

Όσο για το επιτόκιο είναι συνάρτηση του χρόνου και του επιτοκίου. Όσο θα κάνεις κατάθεση κατάθεση κατάθεση από μικρός τόσο αυξάνεται και ο τόκος από τον χρόνο.
Αν δε το πιστεύεις δεν με αφορά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Αν ομως επιλεξουν να αφοσιωθουν στην οικογενεια τους δεν νομιζω πως αυτο θα ειναι κοινωνικα κατακριτεο.
Θα ήθελα να ρωτήσεις φίλες σου ή συγγενείς σου που το έκαναν αυτό, ποιά αντιμετώπιση είχαν; Γιατί εγώ έχω ακούσει πολλούς άντρες να λένε "σιγά που θα δουλεύω εγώ να κάθεται η άλλη να βάφει τα νύχια της". Το ίδιο και οι πεθερές - πεθεροί των γυναικών. Οπότε, ναι είναι κατακριτέο από όσο έχω δει εγώ και για αυτό πιστεύω πως φταίει ο φεμινισμός. Γιατί πριν το φεμινισμό οι άντρες δέχονταν να είναι οι κουβαλητές (η γυναίκα έβαζε ίσως το σπίτι από τον πατέρα της) και τώρα όλοι θέλουν η γυναίκα να δουλεύει;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Μονο που το βλέπω με πιάνει καταθλιψη. Εννοειται δεν θα έμπαινα εκει μέσα για κανενα λογο. Καταρχην ανοιγεις το παραθυρο και στο υψος του κεφαλιού σου περπατάει ο άλλος απο το πεζοδρομιο ή παρκαρει το αμαξι του με την εξάτμιση και τρως ολο το καυσαρειο σοβαρά θα ανοιγες το παραθυρο σε ενα τέτοιο σπιτι και θα ειχες και το μικρο το παιδακι εκει να αναπνέει το καυσαέριο;;; και δεν ξερω και απο ποτε ειναι ένα παλιό σπιτι και τι θεμελια εχει και ... και .... τέλοςπαντων ειπαμε να μιλησουμε σοβαρά. Και οταν μου βάζεις τέτοια λινκ μονο σοβαρά δεν μπορώ να μιλησω.

πΕΡΙΜΕΝΕ να βρω και εγω ένα καλο τωρα ειναι σε εναν καταυλισμο κοντα ακομα πιο φτηνο.... ειναι και απο αδιαβροχο υφασμα η σκηνη του δεν θα βρέχεσαι το χειμώνα !!! χαχαχα

ελα ενταξει ρε φιλε ειπαμε να μιλησουμε λιγο σοβαρά :D




ΣΟΒΑΡΑ θα εμπαινες μεσα σε τέτοιο σπιτι;;

χακερ εισαι αρχαιος ελληνας θεος. Ευχαριστω με εκανες και έκλαψα στο γέλιο! :D


τα πλακακια ειναι του 1960;;; :loltooth:
Σύμφωνα με το πλάνο οικονομίας του, όπου με ένα μέσο (προς κατώτατο) μισθό των 1000ε συντηρείς 3μελή οικογένεια,το καυσαέριο είναι μες το πρόγραμμα εξόδων διατροφής της οικογένειας. Δεν έχεις ακούσει το τρώμε αέρα κοπανιστό; Ε αυτός που θα'ναι πιο άνετος και θα'χει και κομπόδεμα 15ετίας μαζεμένο (δουλεύοντας από 20-35 χρονών), θα 'χει το προνόμιο να 'χει και γεύση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Οπότε σε μια υποθετική περίπτωση που όντως δουλεύουν και οι δύο γονείς, τα παιδιά ποιος τα κρατάει; Εκτός από γιαγιά - παππού που σίγουρα δεν μπορείς να τους αγγαρευεις κάθε μέρα. Ποιος διαβάζει τα παιδιά; Ποιος τα πάει φροντιστήρια, αθλήματα, κλπ; Μήπως ο μισθός της γυναίκας φεύγει απλά σε κάποιον που θα ασχολείται με τα παιδιά; Και βρισκόμαστε στο ίδιο σημείο; Α ξέχασα, η γυναίκα θέλει να έχει "κύκλο". Λες και μόνο σε εργασιακό χώρο έχει κάποιος κύκλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Οπότε σε μια υποθετική περίπτωση που όντως δουλεύουν και οι δύο γονείς, τα παιδιά ποιος τα κρατάει; Εκτός από γιαγιά - παππού που σίγουρα δεν μπορείς να τους αγγαρευεις κάθε μέρα. Ποιος διαβάζει τα παιδιά; Ποιος τα πάει φροντιστήρια, αθλήματα, κλπ; Μήπως ο μισθός της γυναίκας φεύγει απλά σε κάποιον που θα ασχολείται με τα παιδιά; Και βρισκόμαστε στο ίδιο σημείο; Α ξέχασα, η γυναίκα θέλει να έχει "κύκλο". Λες και μόνο σε εργασιακό χώρο έχει κάποιος κύκλο.


Δεν ειναι αγγαρεια για τον παππου και την γιαγια τα παιδια, για αυτους ειναι χαρα εκτος και αν μιλαμε για ανθρωπους που εχουν προβληματα υγειας και δεν μπορουν ή δεν βρισκονται εν ζωη. Νομιζω οι περοσσοτεροι γονεις στηριζουν τα παιδια τους σε αυτο.

Επισης οι δραστηριοτητες ειναι ενας πολυ σημαντικος παραγοντας στην καλλιεργεια του παιδιου, εκτος απο το σχολειο, οπου τα παιδια μπορουν εκει να απασχολουνται μεχρι να σχολασει ο γονεας.

Αν μια γυναικα εργαζεται μονο και μονο για να εχει κυκλο, μαλλον για λαθος λογο το κανει για εμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
ΔΕΗ και λοιπά (ΕΥΔΑΠ) τα πληρώνει ο ενοικιαστής

Όσο για το επιτόκιο είναι συνάρτηση του χρόνου και του επιτοκίου. Όσο θα κάνεις κατάθεση κατάθεση κατάθεση από μικρός τόσο αυξάνεται και ο τόκος από τον χρόνο.
Αν δε το πιστεύεις δεν με αφορά


Δεν καταλαβες. Εγω λέω αν του μεινουν ανοικιαστα ποιος θα τα πληρώνει. Γιατι καθε μηνα η ΔΕΗ εχεις δεν έχεις καταναλωση στέλνει ενα πάγιο. Αυτο το ξέρεις; :P

εχω ρωτησει συγκεκριμενα για αυτο που λες τραπεζιτη ο οποιος μου έχει πει το εξης: " Για ποιο λογο η τραπεζα να δωσει σε σενα μεγαλυτερο επιτοκιο και οχι σε μια άλλη τράπεζα με την οποια συνεργάζεται!" γιατι υπάρχει και εσωτερική συνεργασια των τραπεζων μεταξυ τους και έχουν συμφωνησει ολες μαζι σε ενα μέγιστο επιτοκιο δανεισμου για να δανειζει η μια την άλλη. Δεν θα δωσουν σε σενα παραπανω απο αυτο δεν εισαι εσυ ο μάγκας!!!

Οπότε σε μια υποθετική περίπτωση που όντως δουλεύουν και οι δύο γονείς, τα παιδιά ποιος τα κρατάει; Εκτός από γιαγιά - παππού που σίγουρα δεν μπορείς να τους αγγαρευεις κάθε μέρα. Ποιος διαβάζει τα παιδιά; Ποιος τα πάει φροντιστήρια, αθλήματα, κλπ; Μήπως ο μισθός της γυναίκας φεύγει απλά σε κάποιον που θα ασχολείται με τα παιδιά; Και βρισκόμαστε στο ίδιο σημείο; Α ξέχασα, η γυναίκα θέλει να έχει "κύκλο". Λες και μόνο σε εργασιακό χώρο έχει κάποιος κύκλο.


εχω τοσους συναδελφους στη δουλειά! Με 1-2 παιδια. Το πρωϊ πάνε στο σχολειο και μολις σχολάνε πάνε και τα παιρνουν ή τα παιρνει η γιαγιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Δεν καταλαβες. Εγω λέω αν του μεινουν ανοικιαστα ποιος θα τα πληρώνει. Γιατι καθε μηνα η ΔΕΗ εχεις δεν έχεις καταναλωση στέλνει ενα πάγιο. Αυτο το ξέρεις; :P

εχω ρωτησει συγκεκριμενα για αυτο που λες τραπεζιτη ο οποιος μου έχει πει το εξης: " Για ποιο λογο η τραπεζα να δωσει σε σενα μεγαλυτερο επιτοκιο και οχι σε μια άλλη τράπεζα με την οποια συνεργάζεται!" γιατι υπάρχει και εσωτερική συνεργασια των τραπεζων μεταξυ τους και έχουν συμφωνησει ολες μαζι σε ενα μέγιστο επιτοκιο δανεισμου για να δανειζει η μια την άλλη. Δεν θα δωσουν σε σενα παραπανω απο αυτο δεν εισαι εσυ ο μάγκας!!!


Αν μείνουν ανοίκιαστα εσύ αν δε μείνουν αυτός που τα ενοικιάζει.
Όσο για την τράπεζα αν ανοίξεις στο παιδί σου από την μέρα που γεννήθηκε λογαριασμό και του βάζεις 50€ πχ κάθε μήνα στα 18 του θα έχει κάποια χρήματα για τα δικά του έξοδα.
Προσοχή όχι λογαριασμό όψεως λογαριασμό ταμιευτηρίου το επιτόκιο δε μεγαλώνει αλλά ο χρονος ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top