Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,068 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλα ψέμματα, μη πιστεύετε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,068 μηνύματα.
Όλα ψέμματα, μη πιστεύετε τίποτα.

Εγώ νομίζω οτι μια χαρά αλήθεια είναι. Τα καταφέρατε οι άντρες, δούλεψε ο "φεμινισμός". Μάλλον αντιφεμινισμός πρέπει να λέγεται βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,284 μηνύματα.
Ειναι αδικο μερικοι να θεωρουν τις γυναικες κατωτερες με σχολια του τυπου:Γυναικα οδηγος κτλ.Αν σκευτουμε οτι ολοι απο γυναικες γεννιομαστε θα ηταν διαφορετικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ νομίζω οτι μια χαρά αλήθεια είναι. Τα καταφέρατε οι άντρες, δούλεψε ο "φεμινισμός". Μάλλον αντιφεμινισμός πρέπει να λέγεται βέβαια.

Για τι πράγμα μιλάς; Τι καταφέραμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,068 μηνύματα.
Για τι πράγμα μιλάς; Τι καταφέραμε;

Οι γυναίκες να κρατήσουν τις παλιές τους υποχρεώσεις και να προσθέσουν και νέες ενώ οι άντρες να έχουν μόνο τις παλιές. Αυτό ακριβώς που λέει η λεζάντα. Καλή νοικοκυρά, μητέρα, σύζυγος (παλιές υποχρεώσεις) και καλή εργαζόμενη (νέα υποχρέωση). Και μην πείτε οτι οι γυναίκες παλιά πήγαιναν στα χωράφια. Δε μιλάμε αποκλειστικά για γυναίκες της Ελλαδίτσας και του χωριού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι γυναίκες να κρατήσουν τις παλιές τους υποχρεώσεις και να προσθέσουν και νέες ενώ οι άντρες να έχουν μόνο τις παλιές. Αυτό ακριβώς που λέει η λεζάντα. Καλή νοικοκυρά, μητέρα, σύζυγος (παλιές υποχρεώσεις) και καλή εργαζόμενη (νέα υποχρέωση). Και μην πείτε οτι οι γυναίκες παλιά πήγαιναν στα χωράφια. Δε μιλάμε αποκλειστικά για γυναίκες της Ελλαδίτσας και του χωριού.

Υπάρχουν νομίζω αρκετοί άντρες που κομπλέ με το να μην δουλεύει η γυναίκα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,284 μηνύματα.
Himela επετρεψε μου να σου πω οτι σε χωρε οπως Γερμανια,Σουηδια και Δανια οι ανδρες βοηθουν στα παντα τις γυναικες.Το οτι στην Ελλαδα οι περισσοτεροι ανδρες δεν βοηθουν δεν σημαινει οτι ειναι παντου ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,068 μηνύματα.
Υπάρχουν νομίζω αρκετοί άντρες που κομπλέ με το να μην δουλεύει η γυναίκα τους.

Άντρες της προηγούμενης γενιάς ίσως (στα 50 +). Με αυτή την κρίση, αν μια γυναίκα στα 30 πχ πει οτι δε θέλει να δουλεύει και θέλει να αφοσιωθεί στο μεγάλωμα των παιδιών και το σπίτι, το λιγότερο θα γελάσουν μαζί της.

Himela επετρεψε μου να σου πω οτι σε χωρε οπως Γερμανια,Σουηδια και Δανια οι ανδρες βοηθουν στα παντα τις γυναικες.Το οτι στην Ελλαδα οι περισσοτεροι ανδρες δεν βοηθουν δεν σημαινει οτι ειναι παντου ετσι.
Σε αυτό έχεις δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,284 μηνύματα.
Ευχαριστω.Απλα το λεω γιατι π.χ στην Γερμανια τα αγορια απο μικρα κανουν δουλεις στο σπιτι και ενηλικες βοηθουν στα παντα την γυναικα τους.Οσες φορες εχω παει Γερμανια οι ανδρες κουβαλανε τα παντα.
Εδω ομως δυσκολο να γινει οταν ο αλλος μενει μεχρι τα 30 με τους γονεις του και ξαφνικα κανει οικογενεια.Συν οτι στην Ελλαδα οι ανδρες νομιζουν οτι αν κανουν γυναικιες δουλειες θα τους πουν Gay.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άντρες της προηγούμενης γενιάς ίσως (στα 50 +). Με αυτή την κρίση, αν μια γυναίκα στα 30 πχ πει οτι δε θέλει να δουλεύει και θέλει να αφοσιωθεί στο μεγάλωμα των παιδιών και το σπίτι, το λιγότερο θα γελάσουν μαζί της.


Σε αυτό έχεις δίκιο.


Αν μια γυναίκα στα 20 της πει κάτι τέτοιο ποια θα είναι η απάντηση του κυκλου της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Σε αυτό έχεις δίκιο.
Άρα είναι θέμα νοοτροπίας, δεν είναι ντροπή ούτε περίεργο να μοιράζονται οι δουλειές του σπιτιού. Πάντα ανάλογα με τον φόρτο του καθενός γιατί ο ένας από τους δύο μπορεί να έχει πιο λάιτ δουλειά ή να δουλεύει λιγότερες ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,068 μηνύματα.
Αν μια γυναίκα στα 20 της πει κάτι τέτοιο ποια θα είναι η απάντηση του κυκλου της;

Είπα στα 30 γιατί πιο πριν συνήθως μια γυναίκα δεν ενδιαφέρεται για γάμο. Πάντως και πάλι η ίδια αντίδραση πιστεύω θα υπάρχει. Θα της πουν οτι λέει χαζομάρες και οτι πρέπει να έχει μια δουλειά για να μην εξαρτάται από τον άντρα της. Σαν να προεξοφλούν δηλαδή οτι ο άντρας που θα βρει θα είναι τόσο μ..κας που θα την παρατήσει μετά από Χ χρόνια γάμου και αυτή θα μείνει στο δρόμο.
Άρα είναι θέμα νοοτροπίας, δεν είναι ντροπή ούτε περίεργο να μοιράζονται οι δουλειές του σπιτιού. Πάντα ανάλογα με τον φόρτο του καθενός γιατί ο ένας από τους δύο μπορεί να έχει πιο λάιτ δουλειά ή να δουλεύει λιγότερες ώρες.
Εννοείται, δεν είπα ποτέ το αντίθετο. Συμβαίνει όμως αυτό στην Ελλάδα;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Προσωπικά κάθε Κυριακη ή και άλλη μέρα εχω καθαρισμο στο σπιτι μου εχω συνηθισει να κάνω δουλειες και γενικά βαριέμαι αν δεν κάνω κάτι. Θα πάω γυμναστηριο ή για βολτα ή για δουλειες δεν γινεται να κάθομαι απλα και να μην κάνω τιποτα. Με εκνευριζει. Τωρα σχετικά με το αν δουλευει η γυναικα ή οχι ειμαι της αποψης να δουλευει για να έχει και αυτη την κοινωνικη της ζωή, να έχει τα δικα της χρηματα και αν δεν προλαβαινει για τις δουλειες του σπιτιου εννοειται θα μπορουσα να τη βοηθάω εγω οπου θέλει και μου πει. Θα μου άρεσε το μοντελο μιας ανεξαρτητης γυναικας αλλα οχι υπερβολές. Του στυλ βγαινω κάθε βραδυ και δεν δινω λογαριασμο και κανω οτι θελω κτλπ. κανεις δεν κανει οτι θέλει εντελως και εγω τωρα θα ηθελα να ειμαι με αδεια στην αθηνα και ενα 500αρικο στη τσέπη για βολτες αλλα δεν γινεται πρέπει να πάω για δουλεια!


Ειναι σημαντικο να έχει και η γυναικα μια απολαβη γιατι αν κάνεις 2 παιδια και γενικα σημερα οι υποχρεωσεις ειναι πολλες θα πρέπει να συμβάλλουν και οι δυο. Μονο ο ένας θα καταντησει άτλας. Θα πάρει δάνεια θα υπερχρεωθει και μετά θα φαληρισουν και οι 2 θα υπάρχει γκρινια και στο τελος μπορει και να χωρισουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,284 μηνύματα.
Φυσικα και να δουλευει η γυναικα.Θα παθει καταθλιψη μεσα στο σπιτι,αλλο ενα πραγμα που συμβαινει μονο στην Ελλαδα σε αντιθεση με τις υπολοιπες χωρες που εργαζονται κανονικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Φυσικα και να δουλευει η γυναικα.Θα παθει καταθλιψη μεσα στο σπιτι,αλλο ενα πραγμα που συμβαινει μονο στην Ελλαδα σε αντιθεση με τις υπολοιπες χωρες που εργαζονται κανονικα.


Συμφωνω 100% και στη τελική αν πάθει κάτι ο ένας και απολυθει ρε παιδι μου ή χρειαστει να πάρουν ενα καινουργιο αυτοκινητο και έρθουν και τα παιδιά μετά .... ε να υπάρχει ενα αποκουμπι. Γιατι να ζοριζεται η οικογενεια επειδη δουλευει μονο ο ενας.

Κοιτα αυτα συνεβησαν επειδη ο ελληνας αντρας επειδη λεμε τις γυναικες αλλα ειμαστε και εμεις εν παση περιπτωση ο ελληνας της παλαιας κοπης λοιπον του άρεσε να δειχνεται και να επιβάλλεται στη γυναικα οτι και καλα αυτος ειναι ο κουβαλητης και μη δουλεψεις εσυ θα τα φέρνω εγω.

Τις προαλλες μου λέει ενας φιλος (που ειναι μεγαλος επιχειρηματιας και βγάζει αρκετά το μηνα) λεει της ειπα οτι δεν υπάρχει αναγκη να δουλευει αυτη τα βγάζω εγω. Ρε φιλε η γυναικα μπορει να θελει να δουλευει για να έχει και αυτη το κυκλο της. Και τα δικά της λεφτά. Τι εξηγηση ειναι αυτη σε μια σχέση 5-6 μηνων :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εννοείται, δεν είπα ποτέ το αντίθετο. Συμβαίνει όμως αυτό στην Ελλάδα;:hmm:
Είναι πρόβλημα νοοτροπίας και δεν πρέπει να επικροτείται επειδή έτσι έχουμε συνηθίσει. Φταίνε και οι μάνες πολλές φορές σε αυτό δηλαδή μπορεί την κόρη τους να της μαθαίνουν να κάνει δουλειές ενώ τον κανακάρη αν σηκώσει κανένα πιάτο θα του πέσει ο κώλος. Χωρίς πάντα να ισχύει για όλους. Εμένα ο παππούς μου για παράδειγμα έκανε δουλειές στο σπίτι όπως ξέρω και άλλους που κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είπα στα 30 γιατί πιο πριν συνήθως μια γυναίκα δεν ενδιαφέρεται για γάμο. Πάντως και πάλι η ίδια αντίδραση πιστεύω θα υπάρχει. Θα της πουν οτι λέει χαζομάρες και οτι πρέπει να έχει μια δουλειά για να μην εξαρτάται από τον άντρα της. Σαν να προεξοφλούν δηλαδή οτι ο άντρας που θα βρει θα είναι τόσο μ..κας που θα την παρατήσει μετά από Χ χρόνια γάμου και αυτή θα μείνει στο δρόμο.

Εννοείται, δεν είπα ποτέ το αντίθετο. Συμβαίνει όμως αυτό στην Ελλάδα;:hmm:

Σορρυ αλλά έχω μπερδευτεί. Αυτό το πρέπει να δουλεύεις για να μην εξαρτάσαι από τον άντρα σου γιατί θα σε παρατήσει κτλ είναι αυτό που προτάσσει η φεμινιστική ιδεολογία, καθώς παραδοσιακά και αναπόφευκτα αν μια γυναίκα θέλει να αναθρέψει τα παιδιά της (κάτι που σε αντίθεση με το ότι νομίζουν οι περισσότεροι απαιτεί χρόνο και όχι χρήμα) θα πρέπει να είναι εξαρτημένη από τον άντρα της. Γι αυτό και υπάρχουν και οι νόμοι που αναγκάζουν τους άντρες να πληρώσουν διατροφές. Οπότε δεν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι.


Ειναι σημαντικο να έχει και η γυναικα μια απολαβη γιατι αν κάνεις 2 παιδια και γενικα σημερα οι υποχρεωσεις ειναι πολλες θα πρέπει να συμβάλλουν και οι δυο. Μονο ο ένας θα καταντησει άτλας. Θα πάρει δάνεια θα υπερχρεωθει και μετά θα φαληρισουν και οι 2 θα υπάρχει γκρινια και στο τελος μπορει και να χωρισουν.

Ανοησίες. Ακόμη και σήμερα με ένα χιλιάρικο το μήνα μπορείς να ζήσεις μια οικογένεια. Δεν θα πηγαίνετε διακοπές νησιά, ούτε θα έχετε το νέο Golf, αλλά σίγουρα μπορείς να ζήσεις και να μην σου λείψει τίποτα από τα απαραίτητα, τα οποία προς διευκρίνηση είναι στέγη, θέρμανση, φαγητό, ρούχα και διάφορα αναλώσιμα. Για να έχεις μια υγιή οικογένεια απαιτείται κυρίως προσωπικός χρόνος με τα παιδιά, όχι υλικά αγαθά. Τώρα αν είσαι άντρας 35 χρονών και δεν μπορείς να καθαρίσεις ούτε ένα χιλιάρικο το μήνα πρέπει να ξανασκεφτείς τις επιλογές των τελευταίων 15 χρόνων.



Κοιτα αυτα συνεβησαν επειδη ο ελληνας αντρας επειδη λεμε τις γυναικες αλλα ειμαστε και εμεις εν παση περιπτωση ο ελληνας της παλαιας κοπης λοιπον του άρεσε να δειχνεται και να επιβάλλεται στη γυναικα οτι και καλα αυτος ειναι ο κουβαλητης και μη δουλεψεις εσυ θα τα φέρνω εγω.

Κυριολεκτικά ότι να ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Ανοησίες. Ακόμη και σήμερα με ένα χιλιάρικο το μήνα μπορείς να ζήσεις μια οικογένεια. Δεν θα πηγαίνετε διακοπές νησιά, ούτε θα έχετε το νέο Golf, αλλά σίγουρα μπορείς να ζήσεις και να μην σου λείψει τίποτα από τα απαραίτητα, τα οποία προς διευκρίνηση είναι στέγη, θέρμανση, φαγητό, ρούχα και διάφορα αναλώσιμα. Για να έχεις μια υγιή οικογένεια απαιτείται κυρίως προσωπικός χρόνος με τα παιδιά, όχι υλικά αγαθά. Τώρα αν είσαι άντρας 35 χρονών και δεν μπορείς να καθαρίσεις ούτε ένα χιλιάρικο το μήνα πρέπει να ξανασκεφτείς τις επιλογές των τελευταίων 15 χρόνων.


Αληθεια; το έχεις κανει και το ξέρεις; εχεις ζησει μονος σου με οικογενεια δηλαδη 3 άτομα με 1000 ευρω το μήνα; γιατι εγω εδω και 3.5 χρονια ζω πληρώνοντας δικο μου σπιτι και οπου να ναι και δικο μου αυτοκινητο και ολα τα έξοδα μου. Που σημαινει οτι έχω εναν πολυ ακριβη και άμεσο έλεγχο των οικονομικων των λογαριασμων και της γενικοτερης καθημερινοτητας.

Σιγουρα χρειαζομαστε διευκρινισεις. Η στεγη θα εχει παραχωρηθει απο τον μπαμπα σου ή απο τον μπαμπα της ή θα ειστε στο ενοικιο; γιατι αν δεν εχει παραχωρηθει ή δεν μενετε στα πατρικά σας. Τοτε πρέπει να ετοιμαζεις ενα 300αρι για ενοικιο στην καλυτερη για Αθηνα αλλα και για επαρχια.

Αν ειστε 3 άτομα σιγουρα θέλετε ενα 15αρικο στη χειροτερη την ημερα για τροφή οποτε άλλα 450 ηδη έχουμε φτασει στα 750 αμα βάλουμε καθε μηνα νερο-φως και τηλέφωνο και συνδεση στο Ιντερνετ ειναι ενα 150αρι. (το φθηνοτερο παγιο που πληρωνω για τηλέφωνο ειναι 30 κάθε μηνα και το νερο ειναι σιγουρα 50 ευρω ή η ΔΕΗ δεν θυμαμαι τωρα) ειμαστε ηδη στα 900 ευρώ.

Πως θα μετακινεισαι θα πετάς; το αυτοκινητο θέλει ενα 200αρι το μηνα σιγουρα έξοδα. Πάμε ηδη στα 1100 χωρις να υπολογισουμε μέσα έκτακτα έξοδα οπως γιατρους για το παιδι άλλα εξοδα δικά του , βολτες δεν θα βγαινετε αρα δεν θα έχετε ψυχαγωγια. Και επισης με τι θα ζεσταθεις το χειμωνα; με τις ανασες σας;


Εισαι ηδη δηλαδη σε ελλειμα.

η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΑ 15 ευρω την ημερα ειναι 5 ευρω στο ατομο. 1 γιαουρτι να φάς την ημερα για πρωϊνο ειναι 0.70 λεπτά και αλλη μια μπανανα 1.5 ευρω για ενα πρωϊνο μια μπανανα και 1 γιαουρτι.

Υποθετω οτι ισως να μη ξέρεις ακριβως για τι πράγμα μιλάς γιατι μπορει να μην το έχεις ζησει. Εκτος και αν μπορεις να με διαψευσεις με κάποιο δικο σου αναλυτικο καθημερινο προγραμμα. Αλλα με αριθμους οχι με θεωριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αληθεια; το έχεις κανει και το ξέρεις; εχεις ζησει μονος σου με οικογενεια δηλαδη 3 άτομα με 1000 ευρω το μήνα; γιατι εγω εδω και 3.5 χρονια ζω πληρώνοντας δικο μου σπιτι και οπου να ναι και δικο μου αυτοκινητο και ολα τα έξοδα μου. Που σημαινει οτι έχω εναν πολυ ακριβη και άμεσο έλεγχο των οικονομικων των λογαριασμων και της γενικοτερης καθημερινοτητας.

Σιγουρα χρειαζομαστε διευκρινισεις. Η στεγη θα εχει παραχωρηθει απο τον μπαμπα σου ή απο τον μπαμπα της ή θα ειστε στο ενοικιο; γιατι αν δεν εχει παραχωρηθει ή δεν μενετε στα πατρικά σας. Τοτε πρέπει να ετοιμαζεις ενα 300αρι για ενοικιο στην καλυτερη για Αθηνα αλλα και για επαρχια.

Αν ειστε 3 άτομα σιγουρα θέλετε ενα 10αρικο στη χειροτερη την ημερα για τροφή οποτε άλλα 300 ηδη έχουμε φτασει στα 600 αμα βάλουμε καθε μηνα νερο-φως και τηλέφωνο και συνδεση στο Ιντερνετ ειναι ενα 150αρι. (το φθηνοτερο παγιο που πληρωνω για τηλέφωνο ειναι 30 κάθε μηνα και το νερο ειναι σιγουρα 50 ευρω ή η ΔΕΗ δεν θυμαμαι τωρα) ειμαστε ηδη στα 750 ευρώ.

Πως θα μετακινεισαι θα πετάς; το αυτοκινητο θέλει ενα 200αρι το μηνα σιγουρα έξοδα. Πάμε ηδη στα 950 χωρις να υπολογισουμε μέσα έκτακτα έξοδα οπως γιατρους για το παιδι άλλα εξοδα δικά του , βολτες δεν θα βγαινετε αρα δεν θα έχετε ψυχαγωγια. Και επισης με τι θα ζεσταθεις το χειμωνα; με τις ανασες σας;

Όχι δεν το έχω κάνει, δεν είμαι παντρεμένος με παιδιά, αλλά έχω αρκετούς γνωστούς που το κάνουν και ξέρω πως τα φέρνουν βόλτα. Σπίτι εννοείται πως έχεις δικό σου. Είτε αυτό είναι του πατέρα σου, του πατέρα της ή το έχεις αγοράσει δεν παίζει ρόλο. Αν δουλεύεις από τα 20 μέχρι τα 35 που ας πούμε θα παντρευτείς είναι 15 χρόνια. Μπορείς άνετα να έχεις αγοράσεις ένα σπίτι. ή περισσότερα σπίτια. Το κόστος του φαγητού αν ξέρετε να μαγειρεύετε και να κάνετε οικονομία είναι επίσης μικρό και με 400 ας πούμε ευρώ μπορείς να την βγάλεις αρκετά καλά. Για θέρμανση και ενέργεια μπορείς να προνοήσεις και να έχεις ένα σχετικά αυτόνομο σπίτι με φωτοβολταϊκά, αέρα και ένα κάρο άλλους τρόπους, οπότε πάνε και αυτά τα έξοδα. Και τα 1000 ευρώ είναι ένας μέσος μισθός 8ωρου για έναν σόφρον 35άρι, μπορείς άνετα να βγάλεις και άλλα χρήματα αν χρειαστεί με περισσότερη δουλειά κάποιες μέρες για να εξασφαλίσεις τα υπόλοιπα και τις καβάτζες σου.

Και το θετικό σε αυτό το πλάνο είναι πως έχεις ένα άτομο στο σπίτι σου χωρίς εξωτερικές υποχρεώσεις, το οποίο μπορεί και να αναλάβει τις ευθύνες τις ευθύνες των παιδιών και να λειτουργήσει το σπίτι με τα λιγότερα δυνατόν έξοδα. Λέγεται διαχωρισμός εργασιών και εξειδίκευση και αποδειχθεί εδώ και εκατοντάδες χρόνια πως δουλεύει. Στην αντίθετη περίπτωση που περιγράφεις εσύ που δουλεύουν και οι δυο, συνήθως όλα γίνονται μπουρδέλο και κυρίως η ανατροφή των παιδιών. Γιατί οκ όταν πρέπει κάθε μέρα να τρέχεις για εξωτερικές δουλειές και να έχεις στάνταρ υποχρεώσεις άγχη και ευθύνες στην δουλειά δεν μπορείς μετά να γυρίσεις και να έχεις και το σπίτι και να τα παιδιά. Και χωρίς αντάλλαγμα συνήθως καθώς τις περισσότερες φορές τα άτομα που του κάνουν αυτό έχουν δυο μέτριους - χαμηλούς μισθούς γιατί δεν έχουν το χρόνο να αφιερωθούν πλήρως ούτε στη δουλειά,ούτε στην οικογένεια.

Και ναι Ντέβιλ, τα παραπάνω που γράφω προϋποθέτουν πως δεν ξύπνησες εσύ μια μέρα στα 35 και αποφάσισες να κάνεις οικογένεια, αλλά την απόφαση την πήρες αρκετά χρόνια πιο πριν και έκανες τα κουμάντα σου. Αν είσαι επί ξύλου κρεμάμενος συμφωνώ δε φτάνουν τα 1000.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top