Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Έχοντας περάσει σχεδόν μία εβδομάδα από την έναρξη της υπόθεσης... Και βλέποντας το θέμα πιο ψύχραιμα... Γνώμη δική μου, περισσότερο από τον Σεμέδο, τον μάνατζερ, την 17χρονη και την 16χρονη, φταίνει οι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ γονείς αυτών των δύο κοριτσιών. Βλέποντας κάποιος τον τρόπο ζωής που είχαν και το είδος διασκέδασης που υιοθετούσαν, βλέπει πως φέρονταν ως 30άρες. Τι σημαίνει αυτό; Μεγάλωσαν πριν την ώρα τους! Και στα μέρη όπου πήγαιναν έβρισκαν άτομα πολύ μεγαλύτερης ηλικίας. Ειλικρινά, έτσι όπως τις βλέπουμε, θα γύρναγαν να κοιτάξουν ένα αγόρι της ηλικίας τους; Είχαν γαλουχηθεί στο να ψάχνουν πορτοφόλια σαν τον Σεμέδο. Και οι οικογένειες, με το να τις αφήνουν από τα 16 να φέρονται λες και είναι 25, φταίνε διότι με την επιδεικτική τους αδιαφορία άνοιξαν το δρόμο για συμπεριφορές τύπου Σεμέδο, δηλαδή ''πηδάω και φεύγω''. ΣΑΦΩΣ και δεν εννοώ πως στην κόρη σου βάζεις... μπούρκα. Αλλά της βάζεις μέτρο, και τη κάνεις να καταλάβει πως κάθε πράγμα στο καιρό του... Δεν την αφήνεις από τα 16 να πηγαίνει στη Μύκονο, να μπεκροπίνει και να χουφτώνεται από 30 χέρια σε 5 μέρες...
Κατά τη γνώμη μου είναι σωστή η λογική σου, ωστόσο γιατί να θεωρείται αναπόφευκτη η εξέλιξη μιας γυναίκας σε κοσμική ερωμένη;
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Τι προβλήματα προκαλούν στην κοινωνία οι γυναίκες και τι οι άντρες?
Εξαρτάται από τη κοινωνία που ζουν και τι ορίζει η κάθε κοινωνία ως πρόβλημα. Κάτι που μια πιο προηγμένη κοινωνία θεωρεί προβληματικό σε μια κοινωνία με διαφορετικό μορφωτικό επίπεδο μπορεί να μη θεωρείτε πρόβλημα. Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν ένα "ελλατωμμα" να κατακρίνουν ο,τι δε συμφωνεί με αυτά που γνωρίζουν και αυτά που πιστεύουν. Και ναι το έχω κάνει και γω και το χω μετανιώσει και πιθανότατα όμως θα το ξανά κάνω αυθόρμητα. Γιατί η κρίση πολλές φορές γίνεται αυθόρμητα λόγο της ανάγκης μας να διαφοροποιηθουμε από αυτό που θεωρούμε λάθος, κακό και ανήθικο. Στη πραγματικότητα όμως (όσο και αν δε θέλουμε να το αποδεχτούμε) μπορεί αυτό που για μας φαίνεται δικαίωμα επειδή γνωρίζουμε το Α,Β,Γ σε κάποιον άλλο να φαίνεται αισχρό. Οπότε αν μια γυναίκα πάει και υποστήριξη τα δικαιώματα των γυναικών σε μια πατριαρχική κοινωνία θα δημιουργήσει πρόβλημα στη κοινωνία και στη τελική αυτός θα είναι ο στόχος. Νέα προβλήματα, φέρνουν νέες απαντήσεις.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξαρτάται από τη κοινωνία που ζουν και τι ορίζει η κάθε κοινωνία ως πρόβλημα. Κάτι που μια πιο προηγμένη κοινωνία θεωρεί προβληματικό σε μια κοινωνία με διαφορετικό μορφωτικό επίπεδο μπορεί να μη θεωρείτε πρόβλημα. Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν ένα "ελλατωμμα" να κατακρίνουν ο,τι δε συμφωνεί με αυτά που γνωρίζουν και αυτά που πιστεύουν. Και ναι το έχω κάνει και γω και το χω μετανιώσει και πιθανότατα όμως θα το ξανά κάνω αυθόρμητα. Γιατί η κρίση πολλές φορές γίνεται αυθόρμητα λόγο της ανάγκης μας να διαφοροποιηθουμε από αυτό που θεωρούμε λάθος, κακό και ανήθικο. Στη πραγματικότητα όμως (όσο και αν δε θέλουμε να το αποδεχτούμε) μπορεί αυτό που για μας φαίνεται δικαίωμα επειδή γνωρίζουμε το Α,Β,Γ σε κάποιον άλλο να φαίνεται αισχρό. Οπότε αν μια γυναίκα πάει και υποστήριξη τα δικαιώματα των γυναικών σε μια πατριαρχική κοινωνία θα δημιουργήσει πρόβλημα στη κοινωνία και στη τελική αυτός θα είναι ο στόχος. Νέα προβλήματα, φέρνουν νέες απαντήσεις.
Οκ.. Δεν απάντησες όμως.
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Οκ.. Δεν απάντησες όμως.
Μα η απάντηση διαφέρει από κοινωνία σε κοινωνία. Και νομίζω πως οποιαδήποτε πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει ένας άντρας το αντίστοιχο πρόβλημα θα μπορούσε να δημιουργήσει μια γυναίκα.
Κλέφτες; Μπορεί να γίνουν και τα δύο φύλλα. Βιαστές; Δολοφόνοι; Παιδοφιλοι; Μπορούν να γίνουν και τα δύο φύλλα. Ρατσιστές; Σεξιστες; Έμποροι ναρκωτικών; Μπορούν να γίνουν και τα δύο φύλλα
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα η απάντηση διαφέρει από κοινωνία σε κοινωνία. Και νομίζω πως οποιαδήποτε πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει ένας άντρας το αντίστοιχο πρόβλημα θα μπορούσε να δημιουργήσει μια γυναίκα.
Κλέφτες; Μπορεί να γίνουν και τα δύο φύλλα. Βιαστές; Δολοφόνοι; Παιδοφιλοι; Μπορούν να γίνουν και τα δύο φύλλα. Ρατσιστές; Σεξιστες; Έμποροι ναρκωτικών; Μπορούν να γίνουν και τα δύο φύλλα

Ναι, το πρόβλημα είναι πως παρότι αυτό που λες είναι σωστό, ότι μπορεί να κάνει ένας άντρας μπορεί να το κάνει και μια γυναίκα, είναι εντελώς λάθος αν το δούμε μαζικά, όπου θα δούμε ότι οι άντρες λόγου χάρη υπερτερούν πάρα πολύ σε βίαια εγκλήματα, βιασμούς, κλοπές, σκοτωμους, και αυτό διαμορφώνει αντίστοιχα και την κοινωνία.

Το ποιντ μου είναι πως κάνεις δεν μιλά πλέον για τα αντίστοιχα προβλήματα που προκαλούν οι γυναίκες σαν μάζα στην κοινωνία, τα οποία και διαμόρφωσαν τα παλαιότερα συστήματα, αλλά εστιάζουμε απλά στο γεγονός πως η γυναίκα καταπιεζοταν απλά και μόνο επειδή την μισούσανε, το οποίο είναι μια τραγικά γελοία εκλογικευση.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Βασικά εγώ δεν θα έλεγα ότι μαζικά οι άντρες ή οι γυναίκες δημιουργούν προβλήματα. Ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός. Βέβαια δεν έχω καταλάβει και πού ακριβώς θέλεις να καταλήξεις.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικά εγώ δεν θα έλεγα ότι μαζικά οι άντρες ή οι γυναίκες δημιουργούν προβλήματα. Ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός. Βέβαια δεν έχω καταλάβει και πού ακριβώς θέλεις να καταλήξεις.

Ναι ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση, διότι όταν κοιτάζεις ένα σύστημα όπως μια ανθρώπινη κοινωνία την κοιτάζεις μακροσκοπικά. Και αν το δεις μακροσκοπικά το θέμα οι άντρες έχουν συγκεκριμένη συμπεριφορά, διαφορετική από τις γυναίκες, όπως και οι γυναίκες αντίστοιχα.

Anyway. Το κύριο πρόβλημα που προκαλούν οι γυναίκες είναι πως είχαν πάντα και χρησιμοποιούσαν την ικανότητα τους να χειραγωγούν άντρες, οι οποίοι και κάνανε εν τέλει την δουλειά. Τα περισσότερα εγκλήματα των αντρών, έχουν άμεση ή έμμεση με κάποια γυναίκα.

Αυτά τα πράγματα ήταν εμπειρικά παρατηρήσιμα από κάθε κοινωνία και έτσι σταδιακά δημιουργήθηκαν συστήματα τα όποια δίνανε λύσεις σε αυτά. Για τους άντρες λόγου χάριν οι οποίοι είναι βίαιοι και καταστροφικοί δημιουργήθηκαν συστήματα όπως ο στρατός και οι φυλακές , όπου ή μάθαιναν να διαχειρίζονται την επιθετικότητα τους, ή αν δεν τα καταφέρνανε μέναν μακρυά από την κοινωνία. Για τις γυναίκες αντίστοιχα αναπτύχθηκαν θεσμοί όπως να μην μιλάνε για να μην μπορούν να κάνουν instigate καταστάσεις, να είναι αγνές και να μην τριγυρνάνε με άντρες έτσι ώστε να μην αναπτύσσονται ερωτικές διχόνοιες ανάμεσα στους άντρες που πολύ εύκολα καταλήγανε σε σκοτωμούς κ.ο.κ.

Δεν μισούσανε ποτέ τις γυναίκες μαζικα. Είναι εντελώς γελοίο.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ναι ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση, διότι όταν κοιτάζεις ένα σύστημα όπως μια ανθρώπινη κοινωνία την κοιτάζεις μακροσκοπικά. Και αν το δεις μακροσκοπικά το θέμα οι άντρες έχουν συγκεκριμένη συμπεριφορά, διαφορετική από τις γυναίκες, όπως και οι γυναίκες αντίστοιχα.

Anyway. Το κύριο πρόβλημα που προκαλούν οι γυναίκες είναι πως είχαν πάντα και χρησιμοποιούσαν την ικανότητα τους να χειραγωγούν άντρες, οι οποίοι και κάνανε εν τέλει την δουλειά. Τα περισσότερα εγκλήματα των αντρών, έχουν άμεση ή έμμεση με κάποια γυναίκα.

Αυτά τα πράγματα ήταν εμπειρικά παρατηρήσιμα από κάθε κοινωνία και έτσι σταδιακά δημιουργήθηκαν συστήματα τα όποια δίνανε λύσεις σε αυτά. Για τους άντρες λόγου χάριν οι οποίοι είναι βίαιοι και καταστροφικοί δημιουργήθηκαν συστήματα όπως ο στρατός και οι φυλακές , όπου ή μάθαιναν να διαχειρίζονται την επιθετικότητα τους, ή αν δεν τα καταφέρνανε μέναν μακρυά από την κοινωνία. Για τις γυναίκες αντίστοιχα αναπτύχθηκαν θεσμοί όπως να μην μιλάνε για να μην μπορούν να κάνουν instigate καταστάσεις, να είναι αγνές και να μην τριγυρνάνε με άντρες έτσι ώστε να μην αναπτύσσονται ερωτικές διχόνοιες ανάμεσα στους άντρες που πολύ εύκολα καταλήγανε σε σκοτωμούς κ.ο.κ.

Δεν μισούσανε ποτέ τις γυναίκες μαζικα. Είναι εντελώς γελοίο.
Ε ναι αλλά έτσι λες ότι όλα τα κακά ξεκίνησαν από τις κακές γυναίκες που χειραγωγούσαν . Άλλος μπορεί να πει επειδή θέλανε την γυναίκα αγνή αυτό προκαλούσε καβγάδες και να αλλάξει τη σειρά .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε ναι αλλά έτσι λες ότι όλα τα κακά ξεκίνησαν από τις κακές γυναίκες που χειραγωγούσαν . Άλλος μπορεί να πει επειδή θέλανε την γυναίκα αγνή αυτό προκαλούσε καβγάδες και να αλλάξει τη σειρά .
Εντάξει είναι απλά ο πηγαίος μισογυνισμος των αντρών.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Και κάπου εδώ οι feminazis ψάχνουν άλλο θέμα «βιασμού» ν' αναδείξουν!:shifty:
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

snowy

Νεοφερμένος

Η snowy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Ναι ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση, διότι όταν κοιτάζεις ένα σύστημα όπως μια ανθρώπινη κοινωνία την κοιτάζεις μακροσκοπικά. Και αν το δεις μακροσκοπικά το θέμα οι άντρες έχουν συγκεκριμένη συμπεριφορά, διαφορετική από τις γυναίκες, όπως και οι γυναίκες αντίστοιχα.

Anyway. Το κύριο πρόβλημα που προκαλούν οι γυναίκες είναι πως είχαν πάντα και χρησιμοποιούσαν την ικανότητα τους να χειραγωγούν άντρες, οι οποίοι και κάνανε εν τέλει την δουλειά. Τα περισσότερα εγκλήματα των αντρών, έχουν άμεση ή έμμεση με κάποια γυναίκα.

Αυτά τα πράγματα ήταν εμπειρικά παρατηρήσιμα από κάθε κοινωνία και έτσι σταδιακά δημιουργήθηκαν συστήματα τα όποια δίνανε λύσεις σε αυτά. Για τους άντρες λόγου χάριν οι οποίοι είναι βίαιοι και καταστροφικοί δημιουργήθηκαν συστήματα όπως ο στρατός και οι φυλακές , όπου ή μάθαιναν να διαχειρίζονται την επιθετικότητα τους, ή αν δεν τα καταφέρνανε μέναν μακρυά από την κοινωνία. Για τις γυναίκες αντίστοιχα αναπτύχθηκαν θεσμοί όπως να μην μιλάνε για να μην μπορούν να κάνουν instigate καταστάσεις, να είναι αγνές και να μην τριγυρνάνε με άντρες έτσι ώστε να μην αναπτύσσονται ερωτικές διχόνοιες ανάμεσα στους άντρες που πολύ εύκολα καταλήγανε σε σκοτωμούς κ.ο.κ.

Δεν μισούσανε ποτέ τις γυναίκες μαζικα. Είναι εντελώς γελοίο.
Οι γυναίκες φταίνε για το μισογυνισμο. Τα έχω ακούσει όλα πλέον.

Οι αντρες δεν μισουσαν τις γυναίκες, τις θεωρούσαν κατώτερες. Υπάρχει διαφορα (αν και πολύ τις μισούν ακόμη και σήμερα).
 

snowy

Νεοφερμένος

Η snowy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Οι σημερινές φεμινίστριες είναι ότι χειρότερο κυκλοφορεί 😂 ντρέπομαι που πριν 1-2 χρόνια τις υποστήριζα κιόλας...
"Εσωτερικευμένος σεξισμός ή μισογυνισμός ονομάζεται η πεποίθηση που έχουν οι γυναίκες μιας κοινωνίας αφενός ότι τα στερεότυπα, τα πρότυπα και οι ρόλοι που προωθεί η κοινωνία αναφορικά με τη γυναικεία συμπεριφορά είναι απαραίτητο να ακολουθούνται από κάθε γυναίκα, αφετέρου ότι στην περίπτωση που η στάση και οι επιλογές μιας γυναίκας δεν θεωρούνται “αρμόζουσες”, θα δεχτεί την κατάκριση των υπολοίπων."
Ελπίζω κάποια στιγμή να το ξεπεράσεις Νεφέλη μου, να βλέπεις τι έγραφες και να ντρέπεσαι. Αλλιώς είσαι απλά για λύπηση.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Εσωτερικευμένος σεξισμός ή μισογυνισμός ονομάζεται η πεποίθηση που έχουν οι γυναίκες μιας κοινωνίας αφενός ότι τα στερεότυπα, τα πρότυπα και οι ρόλοι που προωθεί η κοινωνία αναφορικά με τη γυναικεία συμπεριφορά είναι απαραίτητο να ακολουθούνται από κάθε γυναίκα, αφετέρου ότι στην περίπτωση που η στάση και οι επιλογές μιας γυναίκας δεν θεωρούνται “αρμόζουσες”, θα δεχτεί την κατάκριση των υπολοίπων."
Ελπίζω κάποια στιγμή να το ξεπεράσεις Νεφέλη μου, να βλέπεις τι έγραφες και να ντρέπεσαι. Αλλιώς είσαι απλά για λύπηση.
Χαχαχ δεν έχεις ιδέα μου φαίνεται από τις σημερινές "φεμινίστριες"... Είπα από τις σημερινές! Όχι από την Σιμόν ντε Μποβουάρ... Και όχι δεν στηρίζω αυτές τις οργανώσεις! Είμαι από μόνη μου φεμινίστρια, με τον ωραίο παραδοσιακό τρόπο!
 

snowy

Νεοφερμένος

Η snowy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Χαχαχ δεν έχεις ιδέα μου φαίνεται από τις σημερινές "φεμινίστριες"... Είπα από τις σημερινές! Όχι από την Σιμόν ντε Μποβουάρ... Και όχι δεν στηρίζω αυτές τις οργανώσεις! Είμαι από μόνη μου φεμινίστρια, με τον ωραίο παραδοσιακό τρόπο!
Οι εποχές εξελίσσονται, το ίδιο και ο φεμινισμος. Τώρα πως αυτοαπκκαλησε φεμινίστρια ενώ κοροϊδεύεις θύματα βιασμού με ξεπερνάει. Προφανώς είναι σύμπλεγμα ανωτερότητας και σοη προτείνω να πας σε ψυχολόγο μπας και στο λύσει.

Υ. Γ. Ρώτησα πορνοσταρ, ηθοποιοί είναι. Σόρυ.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι εποχές εξελίσσονται, το ίδιο και ο φεμινισμος. Τώρα πως αυτοαπκκαλησε φεμινίστρια ενώ κοροϊδεύεις θύματα βιασμού με ξεπερνάει. Προφανώς είναι σύμπλεγμα ανωτερότητας και σοη προτείνω να πας σε ψυχολόγο μπας και στο λύσει.

Υ. Γ. Ρώτησα πορνοσταρ, ηθοποιοί είναι. Σόρυ.
Απ' ότι είδες το κορίτσι δεν ήταν θύμα! Και δεν μιλάω καν με άτομα που δεν μπορούν να ξεχωρίσουν τις π******ς από τις ηθοποιούς! Γύρνα στη σπηλιά σου
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top