Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δε θα μπορούσε ο ίδιος ο φεμινισμός,μιας που χρησιμοποιεί ως σημείο αναφοράς το φύλο και ομαδοποιεί ατομικές οντότητες(εν προκειμένω τους άντρες)αποδίδοντας τους συγκεκριμένα χαρακτηριστικά με βάση το φύλο, να θεωρηθεί σεξισμός?

τι χαρακτηριστικά τους αποδίδει δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Βρίσκεις λογικά όλα τα points/λόγους που δίνουν?
"Είμαι φεμινίστρια γιατί μεγάλης ηλικίας ετεροφυλόφιλοι άντρες κυριαρχούν στην πολιτική και σε άλλους τομείς".:P
Όσο κι αν προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι ο φεμινισμός είναι ένα αθώο κίνημα με ευγενείς σκοπούς, δυστυχώς πολλά από τα επιχειρήματα που χρησιμοποιούν δεν είναι καθόλου λογικά, ενώ η σύνδεσή των κινημάτων τους με πολιτικά συμφέροντα αριστερών κατά βάση κομμάτων είναι πλέον εμφανής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.

Δε βγάζει πουθενά το link. (για την ακρίβεια επειδή έβαλες ως url τίτλο. Για τσέκαρε ξανά Σωτήρη, και αν δε μπαίνει πες να βοηθήσω) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Δε βγάζει πουθενά το link. (για την ακρίβεια επειδή έβαλες ως url τίτλο. Για τσέκαρε ξανά Σωτήρη, και αν δε μπαίνει πες να βοηθήσω) :)

καλησπερα ετοιμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.

Ξέρεις τι γίνεται? Αυτή τη στιγμή ασχολουμαστε με ανθρώπους που προσεγγίζουν με λάθος τρόπο το ζήτημα, και παραβλεπουμε το γεγονός ότι πχ όντως υπάρχουν άνθρωποι που θα ρίξουν στο ποτό σου το χαπι του βιασμου. Φυσικά δεν το κάνει μεγάλο ποσοστό, όμως είναι λάθος να προσποιουμαστε ότι δεν συμβαίνει μόνο και μόνο επειδή κάποιες γυναίκες έχουν φάει τόσα σκ@τα από άνδρες που φτάνουν στο συμπέρασμα ότι "όλοι οι άνδρες είναι γουρουνια" και γυρναει σε αντίστροφο σεξισμο. Και αυτό είναι ένα από τα προβλήματα που έχει να αντιμετωπίσει ο φεμινισμός. Από τη μια ανθρώπους που περνάνε στον υπερφεμινισμο και από την άλλη ανθρώπους που απορρίπτουν το σύνολο του φεμινισμου και κλείνουν τα μάτια στο γεγονός ότι υπάρχει πρόβλημα. Ναι δεν αφορά το σύνολο του ανδρικού πληθυσμού, όμως αφορά το μεγαλύτερο ποσοστό των γυναικών, καθώς ένας να είναι μαλ@κας, κάνει ζημιά σε πολλές γυναίκες. Και ναι, και άνδρες πέφτουν θύματα βιασμου ή παρενοχλησης, όμως ο φεμινισμός όπως εξελίσσεται αυτή τη στιγμή ασχολείται και με θέματα που αφορούν την ανδρική καταπίεση. Αυτοί που είναι υπέρ της πραγματικής ισότητας θα υπερασπιστούν με τον ίδιο τρόπο πχ το δικαίωμα της γυναίκας να μπει σε έναν ανδροκρατουμενο χώρο, και το δικαίωμα του άνδρα να μπει σε έναν γυναικοκρατουμενο. Ο φεμινισμός είναι ένα κίνημα που εξελίσσεται ανάλογα με τις επιταγές της κοινωνίας. Μπορεί να ξεκίνησε διεκδικοντας μόνο τα δικαιώματα των γυναικών, εξου και το όνομα, επειδή αυτή η ανάγκη υπήρχε τότε, αυτή τη στιγμή όμως κινείται στα πλαίσια της ισότητας για όλους. Μην το απορριπτουμε μόνο κσι μόνο επειδή υπάρχουν ακραίες φωνές ανάμεσά μας. Σε όλα τα κινήματα υπάρχει ο μαλ@κας που θα πει "πάμε να καψουμε τα πάντα". Δεν σημαίνει ούτε ότι θα ακουστεί ούτε ότι είναι η κυρίως φωνή, ούτε ότι πρέπει να απορριψουμε το κίνημα στο σύνολο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τι χαρακτηριστικά τους αποδίδει δηλαδή;

Δες το βίντεο.

"Είμαι φεμινίστρια γιατί μεγάλης ηλικίας ετεροφυλόφιλοι άντρες κυριαρχούν στην πολιτική και σε άλλους τομείς".
Όσο κι αν προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι ο φεμινισμός είναι ένα αθώο κίνημα με ευγενείς σκοπούς, δυστυχώς πολλά από τα επιχειρήματα που χρησιμοποιούν δεν είναι καθόλου λογικά, ενώ η σύνδεσή των κινημάτων τους με πολιτικά συμφέροντα αριστερών κατά βάση κομμάτων είναι πλέον εμφανής.

Το αγαπημένο μου είναι το ''Είμαι φεμινίστρια γιατί πολλοί άνδρες επιζητούν διαστρεβλωμένα πρότυπα για τις γυναίκες.Έτσι κάνουν(προφανώς οι άνδρες) τα νεαρά κορίτσια να υποφέρουν και να προσπαθούν να αλλάξουν την εμφάνιση τους με ανισσόροπες δίαιτες,πλαστικές προσώπου κ.α''

Και το ''Είμαι φεμινίστρια γιατί οι μετρημένες στα δάχτυλα γυναίκες που βρίσκονται σε υψηλόβαθμες θέσεις κρίνονται για την εμφάνιση τους και όχι για το έργο τους σε αντιθεση με τους άντρες'' Λες και ενας άνθρωπος για να φτάσει σε υψηλόβαθμη θέση μπορεί απλά να έχει μάτια πλάνα,ωραία βυζια ή να είναι γυμνασμένος ξανθός με πράσινα ματια και job is done.

Είναι κρίμα ένα κίνημα που έχει ως στόχο την ισότητα των 2 φύλων να εμπλέκει κοινωνικά στερεότυπα της καθημερινής ζωής που υπάρχουν και στα δύο φύλα,ανασφάλειες και προσπάθειες για αλλαγή του τρόπου που μιλά ή σκέφτεται ο κόσμος σε ασήμαντα καθημερινά ζητήματα.

Εκεί που μπορεί να επικεντρωθεί είναι να raise awareness στις πιο συντηρητικές περιοχές για την ισότητα των δύο φύλων και τα ανθρώπινα δικαιώματα, να καταπολεμήσει εκείνα τα στερεότυπα που στέκονται εμπόδιο στη επαγγελματική ζωή μιας γυναίκας και προφανώς να υποστηρίξει όσο μπορεί όλους εκέινους τους θεσμούς,οργανώσεις/αρχές που προσπαθούν να προλάβουν εγκληματικές ενέργειες,περιστατικά ενδοοικογενειακής βίας κλπ.

Το να με λες σοβινιστή επειδή ξέρω γω θέλω να σε συνοδέψω στις 4 το πρωι σπίτι σου επειδή είσαι ''φεμίνίστρια'' και θα πας μόνη σου είναι απλά ηλίθιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.

Είμαι πεπεισμένος ότι η συγκεκριμένη είναι μια -πολύ- καλή τρολλοσελίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το αγαπημένο μου είναι το ''Είμαι φεμινίστρια γιατί πολλοί άνδρες επιζητούν διαστρεβλωμένα πρότυπα για τις γυναίκες.Έτσι κάνουν(προφανώς οι άνδρες) τα νεαρά κορίτσια να υποφέρουν και να προσπαθούν να αλλάξουν την εμφάνιση τους με ανισσόροπες δίαιτες,πλαστικές προσώπου κ.α''

Και το ''Είμαι φεμινίστρια γιατί οι μετρημένες στα δάχτυλα γυναίκες που βρίσκονται σε υψηλόβαθμες θέσεις κρίνονται για την εμφάνιση τους και όχι για το έργο τους σε αντιθεση με τους άντρες'' Λες και ενας άνθρωπος για να φτάσει σε υψηλόβαθμη θέση μπορεί απλά να έχει μάτια πλάνα,ωραία βυζια ή να είναι γυμνασμένος ξανθός με πράσινα ματια και job is done.

Το θέμα με τις γυναίκες που χρησιμοποιούν αυτά τα επιχειρήματα είναι ότι μιλάνε τελείως εκ του ασφαλούς. Συνήθως ζουν απόλυτα προστατευμένες από την ανισότητα (ηθελημένα ή μη) μέχρι την στιγμή που σκάει μια είδηση για καταπάτηση των γυναικείων δικαιωμάτων, και στην προσπάθειά τους να το αναπαράγουν για στήριξη και να δείξουν ότι είναι ψαγμένες, χρησιμοποιούν τα μόνα επιχειρήματα με τα οποία κάπως, ίσως, δυνητικά μπορούν να ταυτιστούν. (Γιατί προφανώς δεν μπορείς να εξανίστασαι για την κλειτοριδεκτομή στην Σομαλία αν δεν ξέρεις πού είναι η Σομαλία, έτσι δεν είναι?) Δεν ζουν σε τριτοκοσμική χώρα άρα δεν μπορούν να διεκδικήσουν να μην γίνεται λιθοβολισμός επί μοιχείας ή γάμοι με 12χρονα κορίτσια, ίσως δεν έχουν εκτεθεί ή συνειδητοποιήσει την κουλτούρα του βιασμού, και η λίστα συνεχίζεται, οπότε τι μένει; Το fat shaming και όλα τα άλλα στον πάτο της λίστας.

Ο φεμινισμός δεν είναι κομματική παράταξη για να δεις αν το 'χεις ή όχι και να γραφτείς. Η ρίζα του φεμινιστικού κινήματος είναι ότι υπό φυσιολογικές συνθήκες ισότητας δεν θα έπρεπε καν να υπάρχει, άρα το να δηλώνεις φεμινίστρια δεν είναι κάτι που πρέπει να σε κάνει περήφανη αφού χρειάζεσαι ακόμα κάπου, σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cfgeorgia

Νεοφερμένος

Η cfgeorgia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ο φεμινισμός δεν είναι μονόλιθος. όταν κάποιο άτομο υποστηρίζει το φεμινιστικό κίνημα δεν ενστερνίζεται αυτόματα τις ιδεολογίες όλων των υπόλοιπων στο κίνημα αυτό. το κάθε άτομο επικεντρώνεται σε διαφορετικά θέματα, χρησιμοποιεί διαφορετικά επιχειρήματα, έχει εντελώς διαφορετικές ιδεολογίες.. επιπλέον, είναι δυνατό να ενδιαφέρεσαι για περισσότερο από ένα θέματα ταυτόχρονα. δηλαδή, είναι δυνατόν να ενδιαφέρεσαι για την ενδοοικογενειακή βία κατά των γυναικών στη δύση ταυτόχρονα όμως και για τον ακρωτηριασμό γυναικείων γενετικών οργάνων σε χώρες της αφρικής και της ασίας.. δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να κατανοήσει κανείς κάτι τέτοιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Το αγαπημένο μου είναι το ''Είμαι φεμινίστρια γιατί πολλοί άνδρες επιζητούν διαστρεβλωμένα πρότυπα για τις γυναίκες.Έτσι κάνουν(προφανώς οι άνδρες) τα νεαρά κορίτσια να υποφέρουν και να προσπαθούν να αλλάξουν την εμφάνιση τους με ανισσόροπες δίαιτες,πλαστικές προσώπου κ.α''

Και το ''Είμαι φεμινίστρια γιατί οι μετρημένες στα δάχτυλα γυναίκες που βρίσκονται σε υψηλόβαθμες θέσεις κρίνονται για την εμφάνιση τους και όχι για το έργο τους σε αντιθεση με τους άντρες'' Λες και ενας άνθρωπος για να φτάσει σε υψηλόβαθμη θέση μπορεί απλά να έχει μάτια πλάνα,ωραία βυζια ή να είναι γυμνασμένος ξανθός με πράσινα ματια και job is done.

Είναι κρίμα ένα κίνημα που έχει ως στόχο την ισότητα των 2 φύλων να εμπλέκει κοινωνικά στερεότυπα της καθημερινής ζωής που υπάρχουν και στα δύο φύλα,ανασφάλειες και προσπάθειες για αλλαγή του τρόπου που μιλά ή σκέφτεται ο κόσμος σε ασήμαντα καθημερινά ζητήματα.
Δεν θα σταθω σε αυτό το κομμάτι, παρόλο που ξέρω εκ πειρας πως είναι να σου κάνουν τη ζωή δύσκολη στο χώρο εργασίας επειδή θεωρούσαν ότι πηρα πολύ γρήγορα προαγωγή και παρόλο που εργαζομουν 12ωρο και παρεδίδα άψογη δουλειά θεωρούσαν ότι εκατσα στον διευθυντή.. ξέρω επίσης πως είναι να στην πέφτει ο διευθυντής σου τόσο άσχημα που να αναγκαζεσαι να παραιτηθεις και ο δικηγόρος να σου λέει ότι δεν αξίζει να ασχοληθεις. (Μιλαω για δύο διαφορετικές εργασίες) Αλλά φυσικά δεν μπορούμε να μιλάμε για τις προσωπικές μας εμπειρίες γιατί είναι "μεμονωμένες περιπτώσεις και δεν αφορούν το σύνολο, άρα δεν αποτελεί επιχείρημα". (αναρωτιεμαι βέβαια πόσο μεμονωμενο πραγματικά είναι εφόσον ο τύπος έχει την εξουσία να το συνεχίσει σε άλλες κοπέλες). Και πραγματικά θεωρώ ότι τέτοια περιστατικά δημιουργούν πρόβλημα στην επαγγελματική σου εξέλιξη, οπότε περναω στο δεύτερο κομμάτι:
Εκεί που μπορεί να επικεντρωθεί είναι να raise awareness στις πιο συντηρητικές περιοχές για την ισότητα των δύο φύλων και τα ανθρώπινα δικαιώματα, να καταπολεμήσει εκείνα τα στερεότυπα που στέκονται εμπόδιο στη επαγγελματική ζωή μιας γυναίκας και προφανώς να υποστηρίξει όσο μπορεί όλους εκέινους τους θεσμούς,οργανώσεις/αρχές που προσπαθούν να προλάβουν εγκληματικές ενέργειες,περιστατικά ενδοοικογενειακής βίας κλπ.
Δεν συμβαίνουν τέτοια περιστατικά μόνο σε απομονωμένες συντηρητικες κοινωνίες όπως θέλουμε να πιστευουμε. Θέλω να κάνω έναν (επισφαλη ίσως) παραλληλισμο. Έχουμε ως δεδομένο ότι κάποιες χώρες καταπιεζουν ορισμένες ομάδες περισσότερο και άλλες όχι. Επίσης, είμαι σίγουρη ότι το παιδακι στη Ζάμπια, μιλώντας για οικονομία, μας θεωρεί πλούσιους εφόσον έχουμε εξασφαλισμενα 2-3 πράγματα. Όμως δεν είμαστε πλούσιοι, ίσα ίσα που υποφερουμε αυτή τη στιγμή. Με τον ίδιο τρόπο το κοριτσάκι που υπόκειται σε κλειτοριδεκτομη, ή αυτήν που την πάνε στην έρημο και την ταΐζουν λίπος για ένα μήνα επειδή οι άνδρες θέλουν παχουλες γυναίκες, αν δει πως φέρονται στις γυναίκες στην Ελλάδα θα θεωρήσει ότι είναι παραδεισος. Εκεί που θέλω να καταληξω είναι ότι δεν μπορούμε να συγκρινουμε την κατάσταση μας με αυτή άλλων χωρών και να βγαζουμε συμπεράσματα, καθώς πρέπει να εξεταζουμε το κάθε θέμα μέσα στην ίδια την κοινωνία που το πλαισιωνει. Μπορεί στην τάδε χώρα να θεωρεισαι πλούσιος επειδή έχεις παραγκα και όχι τεντα. Στην Ελλάδα όμως με παραγκα θεωρεισαι φτωχός. Τα προβλήματα με τα οποία ασχολείται ο φεμινισμός είναι παραγκα για την Αφρική, παραγκα για την Ελλάδα. (Δεν ξέρω αν βγαζω νόημα! :D)
Το να με λες σοβινιστή επειδή ξέρω γω θέλω να σε συνοδέψω στις 4 το πρωι σπίτι σου επειδή είσαι ''φεμίνίστρια'' και θα πας μόνη σου είναι απλά ηλίθιο.
Αυτό είναι απλά ηλιθιο. Εδώ δεν μπορεί καλά καλά να κυκλοφορήσει άνδρας, θα κυκλοφορήσει γυναίκα? (See what I did there?) Μην γελιομαστε. Το πρόβλημα δεν είναι ότι θα σε πουν σοβινιστή και κάτι τρέχει στα γύφτικα (όπως είπες, καλύτερα να επικεντρωθουμε στα σημαντικά θέματα που έχουν επιπτώσεις και όχι σε ασημαντα) το πρόβλημα στο θέμα "κυκλοφορω 4 η ώρα μόνος/η" είναι ότι η γυναίκα έχει περισσότερες πιθανότητες να πέσει θύμα και αν ακουμε αυξημενα ποσοστά επιθέσεων οποιασδήποτε φύσης σε άνδρες είναι επειδή κυκλοφορούν πιο εύκολα μόνοι άνδρες αποτι γυναίκες και είναι σε ένα γενικότερο πλαίσιο αυξημένης βιας που δεν αφορά το συγκεκριμένο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα με τις γυναίκες που χρησιμοποιούν αυτά τα επιχειρήματα είναι ότι μιλάνε τελείως εκ του ασφαλούς. Συνήθως ζουν απόλυτα προστατευμένες από την ανισότητα (ηθελημένα ή μη) μέχρι την στιγμή που σκάει μια είδηση για καταπάτηση των γυναικείων δικαιωμάτων, και στην προσπάθειά τους να το αναπαράγουν για στήριξη και να δείξουν ότι είναι ψαγμένες, χρησιμοποιούν τα μόνα επιχειρήματα με τα οποία κάπως, ίσως, δυνητικά μπορούν να ταυτιστούν. (Γιατί προφανώς δεν μπορείς να εξανίστασαι για την κλειτοριδεκτομή στην Σομαλία αν δεν ξέρεις πού είναι η Σομαλία, έτσι δεν είναι?) Δεν ζουν σε τριτοκοσμική χώρα άρα δεν μπορούν να διεκδικήσουν να μην γίνεται λιθοβολισμός επί μοιχείας ή γάμοι με 12χρονα κορίτσια, ίσως δεν έχουν εκτεθεί ή συνειδητοποιήσει την κουλτούρα του βιασμού, και η λίστα συνεχίζεται, οπότε τι μένει; Το fat shaming και όλα τα άλλα στον πάτο της λίστας.


Το θέμα με τις γυναίκες που χρησιμοποιουν αυτα τα επιχειρήματα είναι οτι δε σκέφτονται και υποστηρίζουν πράγματα που είναι τελείως άσχετα με το φεμινισμό και έχουν σχέση με άλλους παράγοντες που προανέφερα.Τυφλώνονται από το πάθος τους για να πετύχουν τον στόχο και δεν σκέφτονται λογικά.Αυτό δημιουργεί προβλήματα*
Το fat shaming εντάσσεται μέσα στη κατηγορία ''ανασφάλειες''.Δε θα έπρεπε να σε επηρεάζει το τι λέει ο κόσμος για το πως πρέπει να είσαι.Και στο κάτω κάτω τι μπορείς να κάνεις για αυτό?Θα πιάσουμε ένα ένα τα παλικάρια που σε είπαν άσχημη επειδή είσαι χοντρή και θα τους το απαγορέψουμε?Θα κάνουμε το αντίστοιχο και για τις γυναίκες που δε γουστάρουν τους χοντρούς άντρες? Μπορούμε να πούμε μόνο ''don't be mean'' αλλά αυτό δεν είναι φεμινισμός είναι savoir vivre.
Θεωρείς πως σε αυτό που λέμε δυτικό αστικό πολιτισμό υπάρχει κουλτούρα του βιασμού?

Ο φεμινισμός δεν είναι κομματική παράταξη για να δεις αν το 'χεις ή όχι και να γραφτείς.

Το ελπίζω πως δεν ειναι κομματική παράταξη αλλά έχω το gut feeling πως θα έπαιρνα πολύ hate από τα κορίτσια στο βίντεο για αντι-φεμινισμό.Οι ιδεοληψίες,το anti-ism,η αδυναμία εποικοδομητικού διαλόγου με τους έχοντες διαφορετική άποψη(υπάρχουν και εξαιρέσεις)είναι χαρακτηριστικά της πολιτικής πάντως

Η ρίζα του φεμινιστικού κινήματος είναι ότι υπό φυσιολογικές συνθήκες ισότητας δεν θα έπρεπε καν να υπάρχει, άρα το να δηλώνεις φεμινίστρια δεν είναι κάτι που πρέπει να σε κάνει περήφανη αφού χρειάζεσαι ακόμα κάπου, σωστά;

Και εδώ πάει το αστεράκι για τα προβλήματα * Να δώσω ένα παράδειγμα.Αν θεωρείς λόγο για να είσαι φεμινίστρια το ότι ο Μπάμπης σου είπε ''ασε το τιμόνι μωρή και πήγαινε πλύνε κάνα πιάτο'' προφανώς ο φεμινισμός θα υπάρχει για πάντα.Γιατί? Γιατί απλά δε μπορείς να ελέγξεις το τι λέει ή σκέφτεται ο κάθε Μπάμπης.
Αντιθέτως αν θέσεις στόχους βασισμένους σε λογική ανάλυση της κατάστασης μπορείς να υπάρξει μεγάλη βελτίωση. Ένα παράδειγμα είναι η γυναίκα στην αγορά εργασίας.Στερεότυπα όπως το ότι μια γυναίκα εργαζόμενη δεν είναι το ίδιο καλή με έναν άνδρα βλάπτουν την επαγγελματική εξέλιξη της γυναίκας.Μπορείς να παρέμβεις? Ναι,οργανώσεις,πιέζοντας,έθεσαν στο προσκήνιο θέματα που αφορούν την ισότητα και την ίση μεταχείριση των δύο φύλων στους χώρους εργασίας. Και βλέπεις την ΕΕ και τους υπευθύνους hrm και τις επιχειρήσεις να δίνουν μεγάλη σημασία και να επικεντρώνονται σε τέτοια ζητήματα.Σε επίπεδο mindset οι αλλαγές ειναι πιο αργές αλλά υπάρχει πρόοδος.
Αν ο φεμινισμός πάρει τη μορφή άλογου εξτρεμισμού μη περιμένεις και πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Θεωρείς πως σε αυτό που λέμε δυτικό αστικό πολιτισμό υπάρχει κουλτούρα του βιασμού?
Ναι, γιατί πάει χεράκι-χεράκι με το slut-shaming.



Και εδώ πάει το αστεράκι για τα προβλήματα * Να δώσω ένα παράδειγμα.Αν θεωρείς λόγο για να είσαι φεμινίστρια το ότι ο Μπάμπης σου είπε ''ασε το τιμόνι μωρή και πήγαινε πλύνε κάνα πιάτο'' προφανώς ο φεμινισμός θα υπάρχει για πάντα.Γιατί? Γιατί απλά δε μπορείς να ελέγξεις το τι λέει ή σκέφτεται ο κάθε Μπάμπης.

Εξαρτάται ποιος είναι αυτός ο Μπάμπης. Αν ο Μπάμπης είναι ο γκόμενός μου και μου πει να πάω να πλύνω κανένα πιάτο κι ότι η θέση μου είναι να του φέρνω τις παντόφλες, θα σιχτιρίσω την τύχη μου που τον έχω γκόμενο, θα βριστούμε, τέλος πάντων το θέμα θα λήξει εκεί. Μπορεί να πει και στους φίλους του ότι του σπάω τα αρχίδια και εγώ στις φίλες μου ότι είναι πολύ μαλάκας. Αλλά είναι ο Μπάμπης που είναι ο γκόμενός μου και αν δεν τα πει σε μένα το πολύ πολύ να τα πει σε καμιά άλλη και απλά η ερωτική του ζωή να κάνει κύκλους.

Αν όμως ο Μπάμπης είναι ο εργοδότης μου και μου πει να πάω να πλύνω κανένα πιάτο, meaning προαγωγή ποτέ, μισθός χαμηλότερος από του άντρα στην ίδια θέση, λιγότερη κατανόηση από τον άντρα στην ίδια θέση, τότε ναι έχουμε πρόβλημα. Και το θέμα είναι ότι όσο αφήνεις τον Μπάμπη τον εργοδότη να κόβει και να ράβει όπως θέλει με τις γυναίκες υπαλλήλους του, τόσο ο Μπάμπης ο γκόμενος παίρνει θάρρος και κάνει τα ίδια και στο σπίτι, γιατί τι στο διάολο, όταν άγνωστοι εκμεταλλεύονται την γυναίκα σου, εσύ μαλάκας είσαι να μην το κάνεις;

Οπότε ναι, να ελέγξεις τι λέει ο κάθε Μπάμπης στο σπίτι του δεν γίνεται, οπότε κι αυτός δεν είναι λόγος να συντηρήσεις τον φεμινισμό. Μπορείς να ελέγξεις τι λέει ο Μπάμπης που κάθεται σε στρατηγικές θέσεις όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν όμως ο Μπάμπης είναι ο εργοδότης μου και μου πει να πάω να πλύνω κανένα πιάτο, meaning προαγωγή ποτέ, μισθός χαμηλότερος από του άντρα στην ίδια θέση, λιγότερη κατανόηση από τον άντρα στην ίδια θέση, τότε ναι έχουμε πρόβλημα. Και το θέμα είναι ότι όσο αφήνεις τον Μπάμπη τον εργοδότη να κόβει και να ράβει όπως θέλει με τις γυναίκες υπαλλήλους του, τόσο ο Μπάμπης ο γκόμενος παίρνει θάρρος και κάνει τα ίδια και στο σπίτι, γιατί τι στο διάολο, όταν άγνωστοι εκμεταλλεύονται την γυναίκα σου, εσύ μαλάκας είσαι να μην το κάνεις;

Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε κάτι: Το wage gap είναι μύθος που βασίστηκε σε στατιστικά ανάπειρων.

Οι γυναίκες παίρνουν λιγότερα χρήματα από τους άντρες στην Αμερική, αν συγκρίνεις τους συνολικούς μισθούς του ενός με του άλλου. Καταφανώς, καταλήγεις να συγκρίνεις δουλειές βρεφονηπειοκόμων και παιδαγωγών με υδραυλικούς και εργάτες σε ορυχία. Δεν υπάρχει απολύτως κανένα discrimination μεταξύ ανδρών και γυναικών ή οτιδήποτε παρόμοιο. Η αμερικάνικη(όπως και η ευρωπαική) αγορά εργασίας ενδιαφέρεται μόνο για αξιοκρατικά στοιχεία, γι' αυτό και δεν υπάρχει καμία διαφορά στο μισθό όταν τα προσόντα και το παραγώμενο έργο είναι το ίδιο. Ακόμα και στις μικρές περιπτώσεις, που φαίνεται πως οι άντρες και οι γυναίκες έχουν διαφορά στο μισθό ενώ κάνουν την ίδια δουλειά, στην πραγματικότητα οι άντρες είναι πιο συχνό να είναι διαθέσιμοι για τηλεφωνήματα/ραντεβού/κλπ.
https://www.forbes.com/sites/karinagness/2016/04/12/dont-buy-into-the-gender-pay-gap-myth/#7a4486512596



Ας αφήσουμε λοιπόν αυτό και ας περάσουμε σε κάτι που δεν είναι πλήρως αντικειμενικό. Σίγουρα είναι άσχημο πράγμα να σου πιάνει το μπούτι ο διευθυντής, εκμεταλλευόμενος τη θέση του. Αν και η πραγματική λύση για τέτοια προβλήματα βρίσκεται στην ελεύθερη αγορά, θέλω να σταθώ σε κάτι άλλο. Γιατί κανεις δεν αναφέρει τα πιλωτικής σημασίας πλεονεκτήματα που έχει μια γυναίκα;

Αναφέρομαι προφανώς στις γυναίκες που με ένα συνδιασμό γονιδίων και προσπάθειας(make up, γυμναστήριο κλπ) κατάφεραν να είναι ελκύστικες σε όλους(το 10-20% των γυναικών ας πούμε). Για τις άσχημες ή λιπαρές γυναίκες, δυστυχώς αυτά ισχύουν λιγότερο(σε μη γραμμικό βαθμό). Το βλέπουμε συνέχεια, ρουχάδικα, καφετέριες, μπαρς, εταιρείες που χρησιμοποιούν μοιρασμούς φυλλαδίων και άπειρες άλλες επιχειρήσεις προσλαμβάνουν κατά κόρον εμφανίσημες γυναίκες. Αυτό βέβαια δεν αποτελεί έκπληξη καθώς ήδη πολλές ωραίες κοπέλες μπαίνουν ελεύθερα σε μαγαζιά και δέχονται πολλά κεράσματα στην καθημερινή τους ζωή.

Σημειωτέον, γι' αυτά τα παγκόσμια και διαχρονικά φαινόμενα δεν ευθύνεται η ""πατριαρχία" ή οτιδήποτε τέτοιο κούλό,
είναι στυγνή ανθρώπινη βιολογία. Αν πας σε ένα καφέ και η σερβιτόρα είναι ωραία σε υποσεινύδητο βαθμό θα το προτιμήσεις απ' ότι αν ήταν άντρας ή μη ελκυστική γυναίκα ανεξαρτήτως φύλου και σεξουαλικού προσανατολισμού.

Αν και αυτά που περιέγραψα αρκούν, στην πραγματικότητα οι ωραίες γυναίκες μπορούν να έχουν πολύ πιο σοβαρό πλεονέκτημα. Αυτό που βλέπουμε όλοι είναι τον pervert διευθυντή που παρενόχλησε την υπάλληλο του, δε βλέπουμε όμως τις πολλαπλές υπαλλήλους που εκμεταλλεύτηκαν τους διευθυντές. 'Ενα πολύ μεγαλό ποσοστό των γυναικών θα υποσχεθεί σεξ και δε θα το δίνει, θα παίξει με τα συναισθήματα των αντρών συνεργατών για προσωπικό του όφελος. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό ή ανήθικο, αλλά είναι ένα χαρτί που η ωραία γυναίκα πολύ σπάνια δε θα παίξει σε κάποιο βαθμό(προσωπικά δεν την κατηγορώ καθόλου, θα έκανα το ίδιο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Μεταξύ σοβαρού και αστείου. Click
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
@Fast
Για να δει κανείς αυτό το θαύμα που λέγεται ελεύθερη αγορά και θεραπευει από πιασιμο μπουτιού μέχρι ποδάγρα, αρκεί μόνο να δει πως λειτουργεί η walmart. Πόσες αγωγες της έχουν γίνει τόσο για διαφορετική μισθοδοσια ανάμεσα σε άνδρες και γυναίκες, όσο και σε περιπτώσεις εγκυμοσύνης.
Για το δεύτερο που είπες με την εμφάνιση. Αυτό είναι ένα ακόμη μεγαλύτερο θέμα που έχει να αντιμετωπίσει μια γυναίκα, καθώς η πρόσληψη της καμιά φορά εξαρτάται από το αν γεννήθηκε όμορφη και όχι από το αν μπορεί να εργαστεί καλύτερα. Κι επειδή αυτό συμβαίνει στις χαμηλότερες βαθμίδες, αφενός μια γυναίκα που δεν είναι τόσο όμορφη, ίσως να μην τα καταφέρει ποτέ γιατί στις περισσότερες εταιρίες ανεβαινεις βαθμίδα σταδιακά και αφετέρου όταν προσλαμβανεις με βάση την εμφάνιση, ίσως αυτές οι γυναίκες να μην είναι ικανές για να ανεβουν. Καταληγουμε λοιπόν στο συμπέρασμα ότι μια γυναίκα για να κάνει καριέρα σε πολλές εταιρίες θα πρέπει να έχει και εμφάνιση και μυαλό. Δεν χρειάζεται νομίζω να εξηγησω γιατί είναι λάθος αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το βλέπουμε συνέχεια, ρουχάδικα, καφετέριες, μπαρς, εταιρείες που χρησιμοποιούν μοιρασμούς φυλλαδίων και άπειρες άλλες επιχειρήσεις προσλαμβάνουν κατά κόρον εμφανίσημες γυναίκες. Αυτό βέβαια δεν αποτελεί έκπληξη καθώς ήδη πολλές ωραίες κοπέλες μπαίνουν ελεύθερα σε μαγαζιά και δέχονται πολλά κεράσματα στην καθημερινή τους ζωή.

Οι δουλειές που μου περιγράφεις είναι ευκαιριακές και προσωρινές. Δεν νομίζω καμία γυναίκα να θέλει να κάνει καριέρα ως σερβιτόρα, barwoman ή να μοιράζει φυλλάδια. Οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω τα κριτήρια πρόσληψης σε μια αγορά εργασίας που ούτως ή άλλως αλλάζει υπαλλήλους κάθε λίγο, με μια ανταγωνιστική αγορά εργασίας όπως σε εταιρίες και σε επιχειρήσεις που θέλουν να επενδύσουν στο δυναμικό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και γω ανησυχώ μερικές φορές όταν κυκλοφορώ μόνος τα βράδια μην με ληστέψουν. Τρανταχτό παράδειγμα για την κουλτούρα των ληστειών που επικρατεί. /s

Οι φεμινίστριες παίρνουν προβλήματα που αντιμετωπίζουν και τα δυο φύλα (πχ εγκληματικότητα και επικινδυνότητα κυκλοφορίας τα βράδια) και τα ανάγουν σε προβλήματα των γυναικών. Ο βιασμός είναι έγκλημα όμως guess what. Δεν μπορούμε να έχουμε αστυνομικούς σε κάθε οδό για να κυκλοφορείς στις 4 μόνη σου. Οι εγκληματίες μπορεί να καραδοκούν για οτιδήποτε. Αν περάσει κανα παλικάρι να τον ληστέψουν, αν περάσει καμιά κοπέλα να την ληστέψουν/κακοποιήσουν. Δεν σημαίνει ότι αυτό είναι πρόβλημα της πατριαρχίας. This is called εγκληματικότητα. Ακόμα και η ίδια η πατριαρχία δεν το ανέχεται.

Τώρα όσον αφορά το cat calling. Όπως εσύ έχεις δικαίωμα να βρίσεις όποιον στην πέσει ή γενικά να λες ότι θες, έτσι έχουν το δικαίωμα και οι άλλοι να σου λένε ότι θέλουν. Τι περιμένετε δηλαδή, να σταματήσουν τα βλαμμένα να σφυρίζουν; Είναι θέμα ευγένεια ή όχι. Δυστυχώς δεν μπορούμε να αναγκάσουμε τον κόσμο να μην λέει ότι θέλει. Ελευθερία του λόγου έχουμε. Ακόμα και ποινικό αδίκημα να ήταν πάλι θα το έκαναν. Όπως παραβιάζεται ο νόμος καθημερινά έτσι και αλλιώς από την πλειοψηφία.

Όσον αφορά το fat shaming. Again. Ελευθερία του λόγου. Όπως εγώ μπορώ να πω ότι είσαι χοντρή έτσι και εσύ μπορείς να πεις ότι είμαι μαλάκας. Ο κάθε άνθρωπος, ανεξαρτήτου φύλου έχει τα δικά του γούστα. Επειδή μας αρέσει το ωραίο, σε όλους τους ανθρώπους, το θαυμάζουμε. Σορρυ αλλά αν δεν προσέχεις τον εαυτό σου προφανώς και θα κάνεις αρνητική εντύπωση στον άλλον. Επίσης δεν μπορείς να αναγκάσεις κάποιον άνθρωπο να σε σέβεται. Ο σεβασμός είναι πράγμα που κερδίζεται, δεν είναι έμφυτος. Επίσης fat shaming τρώνε και οι άντρες. Πάλι, οι γυναίκες ανάγουν ένα θέμα και των δυο φύλων αποκλειστικά σε γυναικείο.

Ο αθέμιτος τρόπος που προσπαθούν να προσελκύσουν γυναίκες. Αν έχετε μπει στη σελίδα Ναι, είσαι μισογύνης έχετε δει τον τρόπο που μιλάνε, όχι μονο σε άντρες που δεν τους γλείφουν (μεταφορικά) αλλά και σε γυναίκες που τολμούν να πουν την (αντίθετη) άποψη τους! Ουσιαστικά τις λένε θύματα της πατριαρχίας και ότι το κάνουν για να τις πάρουμε με καλύτερο μάτι εμείς οι άντρες. Well, guess what again, εσείς δεν στηρίζετε ότι οι γυναίκες πράττουν για τον αυτό τους και όχι για να αρέσουν στους άντρες; Τι έγινε, τώρα αυτές πράττουν για να αρέσουν στον άντρες; Μην το πω άλλο, ότι η δική σας θέση είναι η αντικειμενικά σωστή και η θέση των υπολοίπων γυναικών που βλέπουν το παραμυθάκι είναι λανθασμένη; Απο χλευασμούς μέχρι και βρισίδι πέφτει από της φεμινίστριες των "ίσων" ευκαιριών... όσο συμφωνείς μαζί τους τέλος πάντων. Αλλιώς είσαι μισογύνης και οι γυναίκες απλά ηλίθιες! Φυσικά φυσικά, οι φεμινίστριες του ναι εισαι μισογύνης ξέρουν καλύτερα το καλό των γυναικών, από ότι οι ίδιες οι γυναίκες!

Για τις δίκες βιασμών που γίνονται. Όταν ελευθερώνονται οι άντρες λένε ότι είναι κουλτούρα του βιασμού. Το θέμα είναι θέμα δικαιοσύνης. Όταν πάει μια γυναίκα στο τμήμα και δίχως αποδείξεις πει ότι έχει βιαστεί (ούτε σημάδια βίας και δίχως κάποια απόδειξη) τι θέλετε να κάνει το τμήμα δικαστήριο; Να δικάσει έναν άνθρωπο στο λόγο μιας γυναίκας; Δεν είναι λίγες φορές που έχουν πιαστεί γυναίκες να λένε ψέμματα για να πάρουν κάποια εκδίκηση από κάποιον άντρα. Φυσικά, δε λέω ότι όλες είναι τέτοιες περιπτώσεις. Σας λέω να έρθετε στη θέση του δικαστή. Η δικαιοσύνη δουλεύει με τη λογική του αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Το θέμα είναι τεχνικό. Τι ζητουν δηλαδή οι φεμινίστριες; Με κάθε ριπόρτ βιασμού να φυλακίζεται ο άντρας απευθείας;

Στο θέμα του αλκοόλ. Αν έχουν πιει και οι δυο, η γυναίκα έχει τη δυνατότητα να πει ότι βιάστηκε καθώς ήταν "κάτω από την επιρροή αλκοόλ και δεν μπορούσε να συναινέσει". Are you fucking kidding me? Το ότι πίνεις είναι δική σου ευθύνη. Εγώ μπορεί να πιω και να οδηγήσω, να πιω και να χτυπησω κάποιον, να πιω και να κάνω κάτι τέλος πάντων. Φανταστείτε να πιω να και να χτυπήσω κάποιον πεζό και να πάω στο δικαστήριο και να πω "ήμουν μεθυσμένος δεν καταλάβαινα τι έκανα και το μετάνιωσα τώρα". Σε κάθε πάρτι του πανεπιστημίου που πηγαίνω στο τέλος όλοι είναι σε κατάσταση μέθης και φασώνονται μεταξύ τους. Φανταστείτε να πέσει κάποιος καημένος σε μια φεμινίστρια να τον τρέχει στα δικαστήρια την επόμενη μέρα! Και όχι. Δεν είναι victim blaming αυτό! Εσύ πίνεις και αν πηγαίνεις και κωλοτρίβεσαι σε κάποιον μετά λογικό είναι να ακολουθήσει σεξάκι. Ήταν επιλογή σου και πράξη που έκανες ξέροντας τι έκανες. Μήπως να πίνουμε όλοι ώστε να έχουμε δικαιολογία την επόμενη μέρα για τις πράξεις που κάναμε την προηγούμενη;

Και φυσικά πρέπει να αναφέρω ότι σελίδες του τύπου "ναι είσαι μισογύνης" είναι βαθιά πολιτικές. Η ίδια η διαχειρίστρια έχει μιλήσει συχνά για "φιλελε πατριαρχία", "αφεντικά" κλπ. Ουσιαστικά ο φεμινισμός των ημερών μας έχει ως στόχο να μαζέψει όσες γυναίκες μπορεί και να της κάνει να ψηφίσουν αυτόν που θέλει με το μόνο επιχείρημα ότι είναι γυναίκες και συνεπώς θα λειτουργήσουν ενάντια στο συμφέρον τους αν ψηφίσουν κάτι άλλο. Μιλάμε για στεγνή προπαγάνδα.

Με λίγα λόγια η συγκεκριμένη σελίδα είναι εμετική. Μπαίνω συχνά και βλέπω τι γράφει. Ναι, τα ποστ τα οποία παίρνει είναι σεξιστικά. Αλλά ο τρόπος που τα ανάγει και περνάει από πίσω μηνύματα όπως τα παραπάνω που ανέφερα είναι ανήθικος. Εν τέλει, δεν πρόκειται για φεμινιστική σελίδα, αλλά για μίσανδρη σελίδα. Ακόμη και από τον τίτλο καταλαβαίνει κανείς ότι προτιμάει να εκφράσει την αντίθεση της με κάθε άνδρα που φέρει λίγο διαφορετική άποψη, παρά να προάγει ισότητα φύλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι δουλειές που μου περιγράφεις είναι ευκαιριακές και προσωρινές. Δεν νομίζω καμία γυναίκα να θέλει να κάνει καριέρα ως σερβιτόρα, barwoman ή να μοιράζει φυλλάδια. Οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω τα κριτήρια πρόσληψης σε μια αγορά εργασίας που ούτως ή άλλως αλλάζει υπαλλήλους κάθε λίγο, με μια ανταγωνιστική αγορά εργασίας όπως σε εταιρίες και σε επιχειρήσεις που θέλουν να επενδύσουν στο δυναμικό τους.

Ακριβώς κάτω απ' το spoiler επεκτέινω το επιχείρημα για ακριβώς αυτά τα ζητήματα.

@Fast
Για να δει κανείς αυτό το θαύμα που λέγεται ελεύθερη αγορά και θεραπευει από πιασιμο μπουτιού μέχρι ποδάγρα, αρκεί μόνο να δει πως λειτουργεί η walmart. Πόσες αγωγες της έχουν γίνει τόσο για διαφορετική μισθοδοσια ανάμεσα σε άνδρες και γυναίκες, όσο και σε περιπτώσεις εγκυμοσύνης.

2 παράγραφοι, πολλά λογικά λάθη. Όσον αφορά την ελεύθερη αγορά νομίζω πως πρέπει να κοιτάξεις τι είναι, καθώς μιλάς για αμερικάνικη εταιρία γιγαντιαιών διαστάσεων(όπως θα περίμενε κάποιος δηλαδή, στενά συνδεδεμένη με το τεράστιο αμερικάνικο κράτος), σχεδόν μονοπωλιακή, η οποία χειρίζεται σχεδόν όλους τους υπαλλήλους σαν drones. Αλλά έστω πως η Walmart αποτελεί το βέλτιστο παράδειγμα ιδιωτικής εταιρίας σε μια ανοιχτή οικονομία όπως δεν είναι οι ΗΠΑ, η εικασία σου και πάλι δεν θα είχε έδαφος να σταθεί καθώς τι γίνεται σε μια εταιρία δεν μπορεί να γενικευτεί ποτέ. Απ' την άλλη όμως, αυτό που μπορούμε να πούμε με απόλυτη σιγουριά, είναι πως δεν υπάρχουν διαφορές στις πληρωμές άντρα και γυναίκα δεδομένου πως τα προσόντα, θέση και ώρες εργασίες είναι τα ίδια.

Επίσης σε περίπτωση που δεν το ξερές σε ανταγωνιστικό περιβάλλον οι σωστές συμπεριφορές από τους higher ups επιβάλλονται με skin in the game τρόπους, είτε μιλάμε για ρατσιστικές συμπεριφορές, είτε για μίνι σεξουαλικές παρενοχλήσεις. Α, και, τι νομίζεις ότι χρειάζεται για να θεραπευτεί η αρθρίτιδα; Αγάπη και φεμινισμός;

Για το δεύτερο που είπες με την εμφάνιση. Αυτό είναι ένα ακόμη μεγαλύτερο θέμα που έχει να αντιμετωπίσει μια γυναίκα, καθώς η πρόσληψη της καμιά φορά εξαρτάται από το αν γεννήθηκε όμορφη και όχι από το αν μπορεί να εργαστεί καλύτερα. Κι επειδή αυτό συμβαίνει στις χαμηλότερες βαθμίδες, αφενός μια γυναίκα που δεν είναι τόσο όμορφη, ίσως να μην τα καταφέρει ποτέ γιατί στις περισσότερες εταιρίες ανεβαινεις βαθμίδα σταδιακά και αφετέρου όταν προσλαμβανεις με βάση την εμφάνιση, ίσως αυτές οι γυναίκες να μην είναι ικανές για να ανεβουν. Καταληγουμε λοιπόν στο συμπέρασμα ότι μια γυναίκα για να κάνει καριέρα σε πολλές εταιρίες θα πρέπει να έχει και εμφάνιση και μυαλό. Δεν χρειάζεται νομίζω να εξηγησω γιατί είναι λάθος αυτό.

Αυτό σχετίζεται ελάχιστα μ' αυτά που έγραψα. Καταρχάς, η ζωή είναι άδικη είτε μας αρέσει, είτε όχι. Πιο ωραίοι, έξυπνοι και ικανοί άνθρωποι ή άνθρωποι που γεννήθηκαν μέσα στον πλούτο πάντα θα είναι σε καλύτερη κατάσταση. Πέρα απ' αυτό, ένας Θεός γνωρίζει με ποια λογική οι γυναίκες που δεν είναι ελκυστικές είναι χαμένα χαρτιά. Πως ακριβώς βγαίνει αυτό το συμπέρασμα, με τον ίδιο τρόπο που βγήκε το wage gap; Και, συμπερασματικά, να φανταστώ πως κανένας άντρας ωραίιος ή μη δε μπορεί να κάνει "καριέρα";

Με άλλα λόγια, όταν μια γυναίκα δεν έχει την εμφάνιση στο μέρο της, πρέπει να βασιστεί σε άλλα πράγματα όπως ακριβώς ο άντρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top