Φιλίες μέσω net.. άγνωστοι μεταξύ αγνώστων

Πιστεύετε οτι μπορεί να υπάρξει φιλία μέσω των internet forums;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 112)
  • Φυσικά, αυτό που μετράει σε ένα φίλο είναι η ψυχή του

    Ψήφοι: 34 30.4%
  • Μόνο αν μιλάμε [b]και[/b] προσωπικά (μέσω instant messenger, pms κτλ)

    Ψήφοι: 35 31.3%
  • Μόνο αν έχουμε γνωριστεί [b]και[/b] από κοντά, έστω μια φορά

    Ψήφοι: 16 14.3%
  • Όχι, εκτός αν γίνουμε φίλοι κανονικά, αφότου γνωριστούμε από κοντά

    Ψήφοι: 19 17.0%
  • Όχι, ακόμα κι αν γνωριστούμε από κοντά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι, και επιπλέον δεν γνωρίζω ποτέ άτομα από το διαδίκτυο από κοντά

    Ψήφοι: 2 1.8%
  • Όχι, δεν αφήνω τον εαυτό μου να παρασυρθεί συναισθηματικά από ένα απορόσωπο κουτί

    Ψήφοι: 2 1.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 3.6%

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Μα ποιος παιζει με ψυχες και μυαλα, και ποιος κανει χαβαλε με τις αποψεις των αλλων? Προσωπικα τουλαχιστον το οτι το βλεπω αποστασιοποιημενα δε με εμποδιζει ουτε απτο να εκτιμησω αποψεις και νικς, ουτε απ'το να διαφωνησω με καποιον. Ομως ειναι ενας γραπτος διαλογος, και εχεις παντα την επιλογη να μεινει εκει. Δε σημαινει οτι επειδη θα αφησεις ενα κομματι του εαυτου σου να φανει, πρεπει οπως και δηποτε να γνωριστεις μ'αυτα τα ατομα, η να θες να τα μαθεις βαθυτερα. Μ'αυτους τους ορους μπαινει καποιος σ'ενα φορουμ, με τη λογικη της ανωνυμιας..στην πορεια ΑΝ θελει "εμφανιζεται".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
μου θυμιζεις εμενα οταν πρωτομπηκα στο στεκι. επειδη τωρα φευγω θα ερθω αλλη ωρα να σου πω τι εχει αλλαξει στην ψυχολογια μου μολις γνωρισα μερικους στεκιτες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
@Corpse Bride: Τονίζω πως δεν μίλησα για σένα προσωπικά! :)

Για το αν υπάρχουν άτομα που κάνουν μη θεμιτό χαβαλέ, (γιατί το χιούμορ και η πλακίτσα έχουν την αξία τους αναμφίβολα!!!! -ποιός μπορεί να ζήσει χωρίς dooo στο φόρουμ και πόσα δεν έχει προσφέρει με το χιούμορ της η dooo!? ;)) το αφήνω στην κρίση του καθενός μας.

Δεκτή και σεβαστή η ανωνυμία, δεν είναι όμως απαραίτητα το δεδομένο για να μπει κανείς σε ένα φόρουμ. Είναι ΚΑΙ αυτό. Δεν είναι ΜΟΝΟ αυτό!
Υπάρχουμε αρκετοί που επιλέγουμε την επώνυμη παράθεση απόψεων και ιδεών ακόμα κι όταν αυτό έχει κάποιο κόστος.
Και τα δύο έχουν την δυναμική τους! Και τα δύο είναι θεμιτά.
Και μάλλον καταλήγουμε πάλι σε αυτό που είπαμε και οι δύο εξ' αρχής:
Ο άνθρωπος κάνει τη διαφορά και όχι το μέσον! ;)


Αρχική Δημοσίευση από Νύφη:
Ειναι καποια ατομα που μου κινουν το ενδιαφερον αυτα που γραφουν, που θα θελα να γνωρισω, αλλα ξερω οτι οι συνθηκες που θα θελα να τα πω μαζι τους ειναι διαφορετικες απ'αυτες που συνηθιζονται σε τετοιου ειδους γνωριμιες οποτε δεν το επιχειρω καν, εκτος απο περιπτωσεις που σκεφτονται με παρομοιο τροπο.
Δεν ξέρω αν σκοπεύεις να απαντήσεις στη Michelle που σε ρωτάει πιο πάνω ποιές είναι οι συνθήκες αυτές πάντως με ενδιαφέρει κι εμένα αν θέλεις να απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~

Νεοφερμένος

Η ~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
H γνωμη μου ειναι πως μπορεις να κανεις αληθινους φιλους μεσω ενος φορυμ. με την εννοια οτι θα ανταλαξετε αποψεις και θα μιλησετε για τα παντα ειλικρινα. ομως, αν γνωριστειτε η φιλια θα παψει να ειναι το ιδιο ειλικρινης. αυτο που κανει τους ανθρωπους να ανοιγονται ειναι η ανωνυμια. δυστυχως στην δια ζωσης επαφη οι ανθρωποι παρουσιαζουν ενα αλλο προσωπο απο αυτο που ειναι... φυσικα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις.. ομως ειναι λιγοι. εαν καποιος μιλαει σε ενα φορουμ επωνυμα το πιθανωτερο να μεινει ο "κολλητος"σου και οταν τον γνωρισεις απο κοντα. αν ομως χρησιμοποιει ψευδονυμο και δεν εχει εκμυστηρευτει ουτε σε εσενα που εισαι "φιλος" του το ἂληθινο ονομα του, ποιες ειναι οι πιθανοτητες να παραμεινει φιλος σου;
"εκει εξω, εγω που τωρα ειμαι εδω, θα κανω πως δεν σε ξερω"
και παλι ομως ειναι θεμα χαρακτηρα..προσωπικα, δεν θα ηθελα να γνωρισω τους διαδυκτιακους μου φιλους!



(Υ.Γ. να διευκρινησω πως δεν αναφερομαι σε κανεναν προσωπικα! το β' προσωπο που χρησιμοποιω ειναι ενδικτικο!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Καλά Όλαααα αυτά που μου λέτε αλλά δεν μου απαντήσατε στην ερώτησή μου. Υπάρχει ουσιαστικό ενδιαφέρον από εμένα και από οποιονδήποτε που διαβάζει ένα τόπικ για τον άνθρωπο αυτό που γράφει ότι γράφει; Η απάντηση είναι απλή. Όχι, γιατί Μόνο όταν γνωρίσεις κάποιον τον αισθάνεσαι, τον καταλαβαίνεις, γίνεσαι οικείος μαζί του. Μάλλον το λέει και η κοινή λογική και δεν χρειαζόταν καν να βάλω τόπικ.

Όλα τα υπόλοιπα είναι θεμιτά, αποδεκτά και τα διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον. Οπότε συνεχίζετε όπως θέλετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zarathustra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Σωστή η Μαριλένα.Η δικιά μου άποψη είναι οτι αν είσαι άνθρωπος κοινωνικός,δεν φοβάσαι να ανοιχτέις στον άλλο άνθρωπο και να δείξεις τον πραγματικό σου εαυτό,είσαι ευχάριστος και βάζεις στην άκρη εγωισμούς και διάφορες άλλες ηλίθιες συμπεριφορές δεν έχεις ανάγκη να βρείς παρέα απο το internet.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ουσιαστικό ενδιαφέρον

Να δώσουμε έναν ορισμό τι εννοοούμε με το "ουσιαστικό ενδιαφέρον" να δούμε αν εννοούμε όλοι το ίδιο? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Καλά Όλαααα αυτά που μου λέτε αλλά δεν μου απαντήσατε στην ερώτησή μου. Υπάρχει ουσιαστικό ενδιαφέρον από εμένα και από οποιονδήποτε που διαβάζει ένα τόπικ για τον άνθρωπο αυτό που γράφει ότι γράφει; Η απάντηση είναι απλή. Όχι, γιατί Μόνο όταν γνωρίσεις κάποιον τον αισθάνεσαι, τον καταλαβαίνεις, γίνεσαι οικείος μαζί του. Μάλλον το λέει και η κοινή λογική και δεν χρειαζόταν καν να βάλω τόπικ.

Προσωπικά, διαφωνώ :P
Για μένα, ναι υπάρχει. Όχι για ΟΛΟΥΣ όσους γράφουν εδώ μέσα, αλλά για πολύ μεγάλο μέρος αυτών που "γνωρίζω" πολύ καιρό κι ας μην έχω δει ποτέ μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Προσωπικά, διαφωνώ :P
Για μένα, ναι υπάρχει. Όχι για ΟΛΟΥΣ όσους γράφουν εδώ μέσα, αλλά για πολύ μεγάλο μέρος αυτών που "γνωρίζω" πολύ καιρό κι ας μην έχω δει ποτέ μου.

:P :D :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
:blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν σκοπεύεις να απαντήσεις στη Michelle που σε ρωτάει πιο πάνω ποιές είναι οι συνθήκες αυτές πάντως με ενδιαφέρει κι εμένα αν θέλεις να απαντήσεις.

Εννοω τα μιτινγκς, στα οποια δε θα βρεθω μονο με τους χ, ψ κι ω που γουσταρω αυτα που λενε και μου φαινονται ενδιαφεροντες αλλα και τους α, β, γ που μου φαινονται αδιαφοροι, ισως και αρνητικα αδιαφοροι, ουτε καν ουδετεροι. Και δεν αμφιβαλλω οτι θα μπορουσα υπο συνθηκες να δω οτι κι αυτοι ειναι συμπαθεις, αλλα δε με ενδιαφερει να μπω σ'αυτη τη διαδικασια του να γνωρισω καποιον που ακομη και νετικως δε μου λεει τιποτα. Το χω ξανακανει και δεν εβγαλε πουθενα.
Εκτος αυτου πιστευω οτι σε 2 ωρες, 20 ατομα δεν μπορουν να μαθουν τιποτα ο ενας για τον αλλον, περα απ'το να συνδυασουν λογια με φωνη και προσωπο. Κι εκει φυσικα δεν παιζει καμια περιπτωση να γινει καποια ουσιαστικη συζητηση, αφου "πρεπει" να μιλησεις με ολους και οι συζητησεις να γινονται απο ολους. Βρισκω ουσιαστικοτερο εναν καφε με ενα ατομο που "παω' και θα μπορεσω να πω πολυ περισσοτερα, παρα εναν καφε μπουγιο με ατομα που μπορει να μην ταιριαζω ουτε σαν χαρακτηρας απ'οσο μπορω να κρινω νετικα, αλλα και ηλικιακα, απο αποψη ενδιαφεροντων κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Εννοω τα μιτινγκς, στα οποια δε θα βρεθω μονο με τους χ, ψ κι ω που γουσταρω αυτα που λενε και μου φαινονται ενδιαφεροντες αλλα και τους α, β, γ που μου φαινονται αδιαφοροι, ισως και αρνητικα αδιαφοροι, ουτε καν ουδετεροι. Και δεν αμφιβαλλω οτι θα μπορουσα υπο συνθηκες να δω οτι κι αυτοι ειναι συμπαθεις, αλλα δε με ενδιαφερει να μπω σ'αυτη τη διαδικασια του να γνωρισω καποιον που ακομη και νετικως δε μου λεει τιποτα. Το χω ξανακανει και δεν εβγαλε πουθενα.
Εκτος αυτου πιστευω οτι σε 2 ωρες, 20 ατομα δεν μπορουν να μαθουν τιποτα ο ενας για τον αλλον, περα απ'το να συνδυασουν λογια με φωνη και προσωπο. Κι εκει φυσικα δεν παιζει καμια περιπτωση να γινει καποια ουσιαστικη συζητηση, αφου "πρεπει" να μιλησεις με ολους και οι συζητησεις να γινονται απο ολους. Βρισκω ουσιαστικοτερο εναν καφε με ενα ατομο που "παω' και θα μπορεσω να πω πολυ περισσοτερα, παρα εναν καφε μπουγιο με ατομα που μπορει να μην ταιριαζω ουτε σαν χαρακτηρας απ'οσο μπορω να κρινω νετικα, αλλα και ηλικιακα, απο αποψη ενδιαφεροντων κλπ.

Άσχετο, αλλά σε αυτό που λες συμφωνώ και όσες επαφές έχω κρατήσει μέσω νετ έχουν ξεκινήσει έτσι. Σκοπεύω να το ξανακάνω πολύ σύντομα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
1. Μπορείς να παρακολουθείς τα meetings (άλλωστε ο καθένας δηλώνει συμμετοχή εκ των προτέρων) και να πηγαίνεις μόνο σε όσα έχουν υψηλό ποσοστό ατόμων που θέλεις να γνωρίσεις.
2. Στα meetings δεν μιλάς πάντα με όλο τον κόσμο, αλλά κυρίως γνωρίζεις αυτούς που σε ενδιαφέρουν ως προωπικότητες, ώστε να μπορείς μετά να βγεις μαζί τους για έναν καφέ και μόνοι σας και να είσαι 100% βέβαιη οτι όντως είναι ενδιαφέροντες και εκτός net. Γενικά τα meetings τα θεωρώ ένα "ασφαλές" περιβάλλον όπου μπορείς να γνωρίσεις αρκετά απο τα άτομα που θα ήθελες να γνωρίσεις απο ένα φόρουμ, χωρίς το ρίσκο να αποδειχθούν διαφορετικοί IRL και μετά να προχωρήσεις με σιγουριά σε έναν καφέ πιο private.
3. Δηλαδή δεν σου έχει τύχει ποτέ με τους IRL φίλους σου να βγεις με μια μεγάλη παρέα και να μην συμπαθείς όοολα τα άτομα; Ούτε καν στο πρώτο έτος του πανεπιστημίου; Πάντως εμένα μου έχει τύχει πολλάκις.
4. Τα meetings απο site σε site διαφέρουν. Μέχρι στιγμής έχω πάει σε meetings απο τουλάχιστον 4 sites, και το feeling ήταν εντελώς διαφορετικό και στα 4. Στο ένα απο αυτά τα sites βαρέθηκα θανάσιμα, στο άλλο ψιλοβαρέθηκα στα 2 υπόλοιπα πέρασα πολύ ωραία. Και δεν μιλάω για ένα μόνο meeting απο το κάθε site, οπότε νομίζω μπορώ να βγάλω συμπέρασμα. Ακόμα και meeting απο meeting του ίδιου site έχει κάποιες διαφορές. Στα περισσότερα meetings του e-steki πέρασα θαυμάσια, ωστόσο υπήρχαν και 1-2 που ψιλοβαρέθηκα.

My point δεν είναι φυσικά να σε πείσω να έρθεις σε κάποιο meeting, αλλά να σου δείξω οτι δεν μπορείς να μιλάς για "συνήθεις συνθήκες", όταν αυτές ποικίλλουν τρομερά απο site σε site και ακόμα και απο meeting σε meeting, του ίδιου site.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Για μένα 2 άτομα μπορούν να γίνουν κάποιου είδους φίλοι μέσα από το internet χωρίς να γνωριστούν. Για πολλούς η ανταλλαγή εμπειριών και συναισθημάτων πιθανώς να είναι αρκετή.

Εγώ όμως για να ορίσω τους φίλους μου σαν φίλους θέλω να έχω κοινά βιώματα μαζί τους. Και αυτό δεν μπορεί να γίνει αν η επικοινωνία μείνει στο διαδικτυακό. Επίσης σημαντικό είναι ότι με το internet τείνουμε να εξιδανικεύουμε ανθρώπους και η εξιδανίκευση δεν είναι καλή για το χτίσιμο μιας σχέσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ερώτηση: Τι είναι αυτό που αλλάζει στην εξιδανίκευση κάποιου εκτός internet?
Η εμφάνιση? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Συμφωνώ με το hamsterάκι, γιατί η φιλία έχει πολύ συγκεκριμένο ορισμό για μένα που δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με την συζήτηση που γίνεται στα περισσότερα forum.

Ακόμα και με έναν ευρύτερο ορισμό της φιλίας:

Πιστεύω πως οι περισσότεροι δεν θα δάνειζαν 3.000 ευρώ όταν έκανε τόπικ για οικονομικές δυσκολίες κάποιος που μιλάνε ακόμα και 2 χρόνια στο φόρουμ και μόνο, δεν θα του κρατούσαν το χέρι αν είχε κάποια σοβαρή μεταδιδόμενη(έστω και δύσκολα) ασθένεια και πήγαιναν να τον δουν στο νοσοκομείο κτλ.

Στις μεγάλες χαρές και τις μικρές λύπες, είναι εύκολο να είναι κοντά ο καθένας. Αλλά νομίζω πως μπορούμε να συμφωνήσουμε πως η φιλία για τους περισσότερους(πέρα από την αρχική μου απάντηση βασιζόμενη σε έναν δικό μου ορισμό) δεν περιορίζεται στην αναγνώριση της χαράς ή της ευτυχίας μου (ή της δυστυχιάς μου, σε αντίστροφη περίπτωση), αλλά απαραίτητα περιλαμβάνει και την ουσιαστική πρόθεση να βοηθήσει κανεις και στην επίτευξη αυτής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ερώτηση: Τι είναι αυτό που αλλάζει στην εξιδανίκευση κάποιου εκτός internet?
Η εμφάνιση? :hmm:


Η αμεσότητα. Οι πρωτόλειες αντιδράσεις και σκέψεις που λένε αρκετά για μας μερικές φορές. Αυτές χάνονται σε πολλούς από εμάς όταν ποστάρουμε σε φόρουμ.
Όπως και σε εμένα. ^-^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ερώτηση: Τι είναι αυτό που αλλάζει στην εξιδανίκευση κάποιου εκτός internet?
Η εμφάνιση? :hmm:

Όχι ρε.:P Εκτός κι αν ψάχνεις γκόμενο/α. Νομίζω ότι έχεις φανταστεί κάποιον με ένα στυλ και όταν τον βλέπεις καταλαβαίνεις ότι δεν είναι αυτό που νόμιζες. Και η εικόνα που έχεις σχηματίσει να καταστραφεί. Ας πούμε σκέψου εμένα που μιλάω σα να νιαουρίζω. Πιθανώς κάποιον να τον χαλάσει όταν με γνωρίσει (βλακεία παράδειγμα, αλλά για να καταλάβεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
«Οι άγνωστοι» με τους οποίους μιλάμε καθημερινά μπορεί να είναι λιγότερο άγνωστοι από τους ίδιους τους φίλους μας. Γιατί εδώ μπορείς να είσαι αυτό που είσαι στην πραγματικότητα ή αυτό που θα ήθελες να είσαι. Και στις δυο περιπτώσεις περιγράφεις τον εαυτό σου(πραγματικό ή ιδανικό). Παρουσιάζουμε το virtual χαρακτήρα-«πορτρέτο» επειδή έχουμε ανάγκη την επικοινωνία. Ελπίζουμε ότι μπαίνοντας σε κάποιο φόρουμ-γκρου-ομαδα υπάρχει μια θέση και για μας, έτσι όπως είμαστε.
Και η ανωνυμία βοηθά να δείχνουμε τις περισσότερες φορές τον αληθινό μας εαυτό, ακόμα περισσότερο αν έξω δυσκολευόμαστε. Εδω είναι μια ευκαιρία.


…επειδή ήμουν και εγώ υπερβολικά καχύποπτη και αδιάφορη με τους αγνώστους κάποτε, θα πω ότι με το να συναντήσω αγνώστους (οι γνωστοί άγνωστοι του στέκι:P) έμαθα:
1) να εμπιστεύομαι τους ανθρώπους και τον εαυτό μου ότι μπορω να επιλέγω σωστά…
2) έμαθα να μην φοβάμαι να εκτεθώ (να μην κρύβω τα ελαττώματα μου.)…εγώ πάντα θα σηκωθώ και ας πέφτω/τσαλακωθώ.
3) έμαθα ότι έχει πολλούς αξιόλογους ανθρώπους γύρο μου, φτάνει να δίνω μια ευκαιρία στον εαυτό μου να τους γνωρίσω…
4)να το διασκεδάζω στο φουλ, γιατι αν δεν το διασκεδαζεις δεν εχει νοημα.:)
[FONT=&quot]
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top