• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Φόβος για hiv

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Ναι μωρέ, ας μη μιλάμε και μεταξύ μας για το σεξ, ας το αφήσουμε ένα μαύρο κουτί.
Ή ακόμα καλύτερα ας το αφήσουμε στα χέρια των σχολείων που είτε δεν το αγγίζουν ή το αγγίζουν όσο πιο επιδερμικά γίνεται.

Κακά τα ψέμματα το τι γίνεται/πως γίνεται/αν γίνεται, πρέπει να συζητείται.
Οκ, δεν είναι σικ να μιλάς για πίπες/χύsha και καπότες, παραμένει ωστόσο προτιμότερο απ' το να μη μιλάς καν.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πως κάνει μια πράξη ένας άνθρωπος δεν είναι νόμος ότι θα την κάνει και ένας άλλο με τον συγκεκριμένο τροπο και θα του αρέσει..

Αυτό έθιξα και προφανώς καμία σχέση με την σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση ..

Αν τώρα το παραπάνω συγκαταλεγεται στον όρο σεξουαλικη διαπαιδαγωγιση τότε μιλάμε σε άλλο κώδικα ...

Επειτα αν κάποιος μοιράζει τόσες προσωπικές πληροφορίες δημόσια ας αναλογιστεί ο ιδιος γιατί το κάνει

:bye2:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Ναι μωρέ, ας μη μιλάμε και μεταξύ μας για το σεξ, ας το αφήσουμε ένα μαύρο κουτί.
Ή ακόμα καλύτερα ας το αφήσουμε στα χέρια των σχολείων που είτε δεν το αγγίζουν ή το αγγίζουν όσο πιο επιδερμικά γίνεται.

Κακά τα ψέμματα το τι γίνεται/πως γίνεται/αν γίνεται, πρέπει να συζητείται.
Οκ, δεν είναι σικ να μιλάς για πίπες/χύsha και καπότες, παραμένει ωστόσο προτιμότερο απ' το να μη μιλάς καν.
Ηλία, θα μου επιτρέψεις να σχολιάσω το εξής.

Καλώς γίνεται μια ευθεία συζήτηση περί του θέματος. Εφόσον όπως κι εσυ, ορθώς τόνισες η σχολική μόρφωση περιορίζεται στην επιδερμική ενασχόληση του ζητήματος, είναι πράγματι χρήσιμη η συνεισφορά αναρτήσεων όπως και αυτή του Devil. Χαίρομαι που τις κάνει, αλλά δεν συμφωνώ με τον τρόπο.

Θα μπορουσε εν τούτοις, χωρίς να είμαι υπέρμαχος της σεμνοτυφίας, να είναι εκπεφρασμένη αυτή η άποψη με έναν πιο αρμόζοντα τρόπο προς συζήτηση.

Θα μου πεις "σε τι βοηθάει να είμαστε πιο σικ κι αντί για χύσιμο να πουμε εκσπερμάτωση";

Όχι πολλά. Ο πρώτος είμαι που ειμαι αθυρόστομος και θα πω πολλές φορές πως η αθυροστομία είναι ένα συντομο μονοπατι προς την ευφυία.

Εντούτοις και η απόδοση ενός κειμένου με γλαφυρές ή και γραφικές εικόνες μπορεί να απομειώσει την επιχειρηματολογική μας αξία στα ματια του αναγνώστη και να καταστήσει το κειμενο προς αποφυγή ή γέλωτα όπως και έγινε, ενω είχε πράγματι πολύ χρησιμες πληροφορίες.

Συνάμα, η κοινότητα αποτελείται και απο ανθρώπους με διαφορετικά παρασκηνια στην ιδεολογία, όπως και απο μικρότερες ηλικίες. Μπορεί κατι να ειναι χρησιμο, όντας ευπρεπές και χωρίς κατ αναγκη να ειναι γραφικό.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Ηλία, θα μου επιτρέψεις να σχολιάσω το εξής.

Καλώς γίνεται μια ευθεία συζήτηση περί του θέματος. Εφόσον όπως κι εσυ, ορθώς τόνισες η σχολική μόρφωση περιορίζεται στην επιδερμική ενασχόληση του ζητήματος, είναι πράγματι χρήσιμη η συνεισφορά αναρτήσεων όπως και αυτή του Devil. Χαίρομαι που τις κάνει, αλλά δεν συμφωνώ με τον τρόπο.

Θα μπορουσε εν τούτοις, χωρίς να είμαι υπέρμαχος της σεμνοτυφίας, να είναι εκπεφρασμένη αυτή η άποψη με έναν πιο αρμόζοντα τρόπο προς συζήτηση.

Θα μου πεις "σε τι βοηθάει να είμαστε πιο σικ κι αντί για χύσιμο να πουμε εκσπερμάτωση";

Όχι πολλά. Ο πρώτος είμαι που ειμαι αθυρόστομος και θα πω πολλές φορές πως η αθυροστομία είναι ένα συντομο μονοπατι προς την ευφυία.

Εντούτοις και η απόδοση ενός κειμένου με γλαφυρές ή και γραφικές εικόνες μπορεί να απομειώσει την επιχειρηματολογική μας αξία στα ματια του αναγνώστη και να καταστήσει το κειμενο προς αποφυγή ή γέλωτα όπως και έγινε, ενω είχε πράγματι πολύ χρησιμες πληροφορίες.

Συνάμα, η κοινότητα αποτελείται και απο ανθρώπους με διαφορετικά παρασκηνια στην ιδεολογία, όπως και απο μικρότερες ηλικίες. Μπορεί κατι να ειναι χρησιμο, όντας ευπρεπές και χωρίς κατ αναγκη να ειναι γραφικό.

Δεν έγραψα κάτι τρομερό, το λεκτικό μου είναι όπως στην επίσημη σελίδα του HIV.gr

Δεν θεωρώ ότι έγραψα κάτι κακό για αυτό η διευθυνση με άφησε χωρίς επεξεργασία σχολίων.

Έγραψα να τελειώσει ένας άντρας στο στόμα της γυναίκας δεν είπα να της δώσει τα χυσαμολια στο στόμα 😃

Πέρα από τη πλακα αυτοί που λέτε ότι κάνουν σεξουαλική διαπαιδαγώγηση. Ναι με τι εμπειρίες ;

Με το σχολικό εγχειρίδιο; αν δεν έχεις ζήσει κάποια σκηνικά τα οποία δεν είναι ουτε 1 ουτε 5 η 10 τι κατευθυνση να δώσεις ;

Μ αρέσει που ενοχλεί κιόλας αν λέω ότι έχω παει με βίζιτες. Καλά κάνω κ το λέω. Μ αρέσει κ το λέω. Αν κάποιος θίγεται ας με κάνει ιγκνορ η ας μη διαβάζει τα μηνυματα μου. Δεν εχω προβλημα. 😘

Το ποιντ μου που το είπα αυτό ήταν πως αν εγώ που έχω παει κατά το παρελθον με γυναίκες υψηλου κινδυνου και για τον HIV και τώρα είμαι υγιέστατος χωρίς ουτε κονδυλώματα τότε δεν πρεπει κάποιοι να αγχώνονται τόσο και να παθαίνουν εγκεφαλικό αν σπάσει η καποτα μια στις 100 με μια γκομενα.

Αυτό ήταν το πόιντ. Ο HIV δεν κολλάει τόσο ευκολα παιδια... Εκτός και αν ψάχνεσαι. Πάντα καποτα και ακόμη και 10.000 πουτανες να παρεις που λέει ο λόγος θα πεθανεις χωρίς να έχεις κολλήσει HIV.
 
Τελευταία επεξεργασία:

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,602 μηνύματα.
Δεν έγραψα κάτι τρομερό, το λεκτικό μου είναι όπως στην επίσημη σελίδα του HIV.gr

Δεν θεωρώ ότι έγραψα κάτι κακό για αυτό η διευθυνση με άφησε χωρίς επεξεργασία σχολίων.

Έγραψα να τελειώσει ένας άντρας στο στόμα της γυναίκας δεν είπα να της δώσει τα χυσαμολια στο στόμα 😃

Πέρα από τη πλακα αυτοί που λέτε ότι κάνουν σεξουαλική διαπαιδαγώγηση. Ναι με τι εμπειρίες ;

Με το σχολικό εγχειρίδιο; αν δεν έχεις ζήσει κάποια σκηνικά τα οποία δεν είναι ουτε 1 ουτε 5 η 10 τι κατευθυνση να δώσεις ;

Μ αρέσει που ενοχλεί κιόλας αν λέω ότι έχω παει με βίζιτες. Καλά κάνω κ το λέω. Μ αρέσει κ το λέω. Αν κάποιος θίγεται ας με κάνει ιγκνορ η ας μη διαβάζει τα μηνυματα μου. Δεν εχω προβλημα. 😘

Το ποιντ μου που το είπα αυτό ήταν πως αν εγώ που έχω παει κατά το παρελθον με γυναίκες υψηλου κινδυνου και για τον HIV και τώρα είμαι υγιέστατος χωρίς ουτε κονδυλώματα τότε δεν πρεπει κάποιοι να αγχώνονται τόσο και να παθαίνουν εγκεφαλικό αν σπάσει η καποτα μια στις 100 με μια γκομενα.

Αυτό ήταν το πόιντ. Ο HIV δεν κολλάει τόσο ευκολα παιδια... Εκτός και αν ψάχνεσαι. Πάντα καποτα και ακόμη και 10.000 πουτανες να παρεις που λέει ο λόγος θα πεθανεις χωρίς να έχεις κολλήσει HIV.
Καλά μη φανταστείς πως αν η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση ήταν σχολικό αντικείμενο πως θα το αναλάμβαναν ειδικοί σε θέματα σεξουαλικης υγείας .. Απλοί εκπαιδευτικοί θα το επωμίζονταν με κανένα σεμινάριο που θα έκαναν. Γνωριμία με το φύλο, τις ανάγκες του, την προστασία από νοσήματα κλπ... Με light τρόπο προσέγγισης. Πάντως κάθε χρόνο έρχονται στη δουλειά για καμια τρίωρη ενημέρωση κάποιοι ειδικοί.. Μιλούν για τα ΣΜΝ.. Σοκάρονται με την παρουσίαση τα μικρά ( συνήθως στην α' λυκείου γίνεται) και αυτό είναι όλο. Για απορίες συνήθως ρωτούν τη βιολόγο ( και καλά ειδική).
Σε γενικές γραμμές, όμως, ακόμη και τα 19/20 χρονα άτομα έχουν πλήρη άγνοια .οι δε γονείς θεωρουν ταμπου τέτοιες συζητήσεις. Εγώ πάντως , μόλις αντιλήφθηκα πως κάτι τρέχει στο σπίτι, τους αγόρασα προφυλακτικά και λέω εδώ πάντα θα έχει όποιος θέλει, παίρνει και γενικά είμαι ανοικτή για κουβέντα και επίλυση αποριων και το ξέρουν ( οι γιοι)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Καλά μη φανταστείς πως αν η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση ήταν σχολικό αντικείμενο πως θα το αναλάμβαναν ειδικοί σε θέματα σεξουαλικης υγείας .. Απλοί εκπαιδευτικοί θα το επωμίζονταν με κανένα σεμινάριο που θα έκαναν. Γνωριμία με το φύλο, τις ανάγκες του, την προστασία από νοσήματα κλπ... Με light τρόπο προσέγγισης. Πάντως κάθε χρόνο έρχονται στη δουλειά για καμια τρίωρη ενημέρωση κάποιοι ειδικοί.. Μιλούν για τα ΣΜΝ.. Σοκάρονται με την παρουσίαση τα μικρά ( συνήθως στην α' λυκείου γίνεται) και αυτό είναι όλο. Για απορίες συνήθως ρωτούν τη βιολόγο ( και καλά ειδική).
Σε γενικές γραμμές, όμως, ακόμη και τα 19/20 χρονα άτομα έχουν πλήρη άγνοια .οι δε γονείς θεωρουν ταμπου τέτοιες συζητήσεις. Εγώ πάντως , μόλις αντιλήφθηκα πως κάτι τρέχει στο σπίτι, τους αγόρασα προφυλακτικά και λέω εδώ πάντα θα έχει όποιος θέλει, παίρνει και γενικά είμαι ανοικτή για κουβέντα και επίλυση αποριων και το ξέρουν ( οι γιοι)


Ε καλά δεν μ κάνει εντυπωση για τα 20 χρονών παιδια ... Αρκετοί ξεκινάνε " Σοβαρά " Την σεξουαλικότητα τους από τα 23 και μετά.

Μην σου πω και 25+

Ενώ πλεον η σεξουαλική εμπειρία αρχιζει να κτίζεται από τα 30 πλεον κ μετα καθώς έχεις διαμορφώσει την σεξουαλική σου προσωπικοτητα. Μεσα απο την συμμετοχή σε τριψήφιο αριθμό σεξουαλικών περιπτυξεων είτε με έναν είτε με περισσοτερους παρτενερ.

Για μένα ο δάσκαλος στο σχολείο θα τους πει τα πολυ βασικά. Για να ξέρεις όμως να προφυλασσεσαι θέλει αρκετή εμπειρια. Προφύλαξη δεν ειναι μονο αγοράζω το προφυλακτικο είναι να ξέρω πως το φοραω, αν σπάσει τι κάνω, ποιες σεξουαλικές συμπεριφορές είναι επικίνδυνες, πως μπορεί να κολλήσει ο HIV κτλ.

Επίσης θυμάμαι τι έγραφε το βιβλίο της Βιολογίας της δικής μας εποχής για τον ιό της ανοσολογικης ανεπάρκειας και όλα αυτά πλεον ειναι πολυ πεπαλαιωμενα.

Ο HIV μεταδίδεται κυρίως από επικίνδυνες σεξουαλικές συμπεριφορές και συνήθειες και με κάποιες καταστάσεις που εμφανίζονται σωρευτικά.

Το να έχεις μια γκομενα που δεν γυρίζει με όποιον να ναι και να πας να κανεις τεστ να σ βγαίνει αρνητικό και να σ λέει ο μικροβιολόγος να το επαναλάβει κιόλας για μένα δείχνει τον βαθμό ασχετοσυνης π έχει ο μικροβιολόγος.

Εγώ θα τον έδιωχνα τον φίλο μας κ θα του έλεγα το τεστ βγήκε αρνητικό εφόσον η φίλη σου δεν πηγαινει με άλλους χωρίς προφυλαξεις η δεν είναι σε επικίνδυνη ομάδα όπως οι ιερόδουλες μην ξαναρθείς απλά. Και όταν είστε ζευγάρι μάθετε να μιλάτε μεταξυ σας. Γιατι μπορεί να μη χρειαζόταν να κάνεις ουτε το πρωτο τεστ. Δηλαδή εντάξει τώρα...

Εγώ και να έρθεις ξανά το τεστ δεν θα στο κανω παλι. Στα ίσια. Να τελειώνουμε. 😊

Υπάρχουν πιο επείγοντα περιστατικα πχ τυπος που έκανε πρωκτικο με ιερόδουλη έσπασε η καποτα και εκτέθηκε το πεος του μέσα στο κωλο της που όλοι ξέρουμε ποσο επικίνδυνο είναι αυτό καθώς πολλα κυτταρα τα οποία πρπσβαλλει ο HIV απευθείας βρίσκονται εκεί και υπάρχουν επίσης μεγάλες συγκεντρώσεις του ιου στο υγρό του βλεννογόνου του ορθου. Για αυτό το λόγο οι ομοφυλόφιλοι χωρίς σταθερό συντροφο ανήκουν επίσης στις ομάδες υψηλότερο κινδυνου.

Ακόμη και η απροκάλυπτη σεξουαλική επαφή με γυναίκα είναι λιγότερο επικίνδυνη από αυτό καθώς ο κόλπος λιπαινεται κ ειναι δυσκολότερο να υπάρξουν αμυχές λόγω τριβής σε αντίθεση με το ορθο.

Δεν λεω πως πρεπει να κάνουμε σεξ χωρίς πρπφυλακτικο με γυναίκες που δεν γνωρίζουμε. Λέω τι ισχυει ως προς τις πρακτικες επικινδυνότητας.

Στην ανωτέρω περιπτωση το γεγονός ότι θα υπάρχει περιοδος και αίμα + ότι η άλλη είναι φορέας χωρίς να το ξερει άρα έχει υψηλό ιικο φορτίο ανεβάζει ακόμη περισσοτερο την επικινδυνότητα.

Οι παραγοντες μετάδοσης δρουν σωρευτικά. Το ποσοστο δεν είναι πλέον 0.02%-0.05% οπως αναφέρεται επισημα στην ιστοσελίδα του HIV αλλά πολυ παραπανω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top