Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Οχι,ειδα να αρχιζεις εναν συλλογισμο,με μεθοδο καταστροφολογιας ''δεν θα εχουμε ποσιμο νερο να πιουμε'' και να επαφιεις το προβλημα στην καταναλωση κρεατος.Κατι που δεν ισχυει φυσικα,και δεν αποτελει προβλημα.

Μην ξεχναμε βεβαια οτι η καταναλωση κρεατος,ειναι και υποχρεωτικη για τον οργανισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ακόμα κι αν η κατανάλωση κρέατος θεωρητικά είναι αναντικατάστατη (που αμφιβάλλω σοβαρά για αυτό, αλλά ας το δεχτώ), η υπερκατανάλωση σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται. Ο άνθρωπος πρέπει να τρώει κρέας μια φορά την εβδομάδα και δύο ψάρι αφού θες να το πάμε έτσι. Όμως πόσους ξέρεις να περιορίζονται στην μία ή στις δύο φορές; Και μετά να γκρινιάζουν για χοληστερίνη, αυξημένη πίεση κλπ; Ο ανθρώπινος οργανισμός θέλει 48 ώρες να μεταβολίσει το κρέας - αν κάποιος τρώει κρέας συχνά, κουράζει τον οργανισμό του, συσσωρεύει τοξίνες και αποδυναμώνει το ανοσοποιητικό του. Άλλωστε μόλις τα τελευταία χρόνια είναι τόσο ευχερής η πρόσβαση σε μεγάλες ποσότητες κρέατος, πράγμα που σημαίνει πως οπωσδήποτε ο ανθρώπινος οργανισμός δεν έχει ακόμα προσαρμοστεί στην μεγαλύτερη κατανάλωση που γίνεται σήμερα και το γεγονός πως κάτι είναι τόσο εύκολα προσβάσιμο δεν σημαίνει πως είναι και καλό!
Πέρα από αυτό το να λες πως επειδή κόβουν καθημερινά δένδρα στον Αμαζόνιο, μπορούμε άρα όλοι να τρώμε κρέας σε ό,τι ποσότητα επιθυμούμε είναι σαν να λες πως επειδή τα ταξί είναι κίτρινα, επιτρέπεται να αγοράζεις καινούργια παπούτσια κάθε μέρα: είναι άσχετο το ένα θέμα με το άλλο. Θα ήταν καλό να μπορούσαν να βελτιωθούν όλα, αλλά το γεγονός πως υπάρχουν και άλλα προβλήματα, δεν σημαίνει πως αν κάποιος μπορεί με τον τρόπο ζωής του να "κοστίζει" λιγότερο στο περιβάλλον, δεν θα το κάνει. Αμάν πια με αυτόν τον ωχαδερφισμό και την λογική του πεντάχρονου "κυρία, κυρία, όμως ο Σάκης με έδειρε πρώτος!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ακόμα κι αν η κατανάλωση κρέατος θεωρητικά είναι αναντικατάστατη (που αμφιβάλλω σοβαρά για αυτό, αλλά ας το δεχτώ), η υπερκατανάλωση σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται. Ο άνθρωπος πρέπει να τρώει κρέας μια φορά την εβδομάδα και δύο ψάρι αφού θες να το πάμε έτσι. Όμως πόσους ξέρεις να περιορίζονται στην μία ή στις δύο φορές; Και μετά να γκρινιάζουν για χοληστερίνη, αυξημένη πίεση κλπ; Ο ανθρώπινος οργανισμός θέλει 48 ώρες να μεταβολίσει το κρέας - αν κάποιος τρώει κρέας συχνά, κουράζει τον οργανισμό του, συσσωρεύει τοξίνες και αποδυναμώνει το ανοσοποιητικό του. Άλλωστε μόλις τα τελευταία χρόνια είναι τόσο ευχερής η πρόσβαση σε μεγάλες ποσότητες κρέατος, πράγμα που σημαίνει πως οπωσδήποτε ο ανθρώπινος οργανισμός δεν έχει ακόμα προσαρμοστεί στην μεγαλύτερη κατανάλωση που γίνεται σήμερα και το γεγονός πως κάτι είναι τόσο εύκολα προσβάσιμο δεν σημαίνει πως είναι και καλό!
Πέρα από αυτό το να λες πως επειδή κόβουν καθημερινά δένδρα στον Αμαζόνιο, μπορούμε άρα όλοι να τρώμε κρέας σε ό,τι ποσότητα επιθυμούμε είναι σαν να λες πως επειδή τα ταξί είναι κίτρινα, επιτρέπεται να αγοράζεις καινούργια παπούτσια κάθε μέρα: είναι άσχετο το ένα θέμα με το άλλο. Θα ήταν καλό να μπορούσαν να βελτιωθούν όλα, αλλά το γεγονός πως υπάρχουν και άλλα προβλήματα, δεν σημαίνει πως αν κάποιος μπορεί με τον τρόπο ζωής του να "κοστίζει" λιγότερο στο περιβάλλον, δεν θα το κάνει. Αμάν πια με αυτόν τον ωχαδερφισμό και την λογική του πεντάχρονου "κυρία, κυρία, όμως ο Σάκης με έδειρε πρώτος!"

Οτι θελει θα κανει ο καθενας με τον εαυτο του,στο φαγητο.Πρεπει-ξεπρεπει,ο καθενας επιλεγει τι θα φαει,αναλογα με τις αναγκες του.
Χορτοφαγία & κίνδυνοι

Τα προβληματα απο την ελλειψη κρεατος ειναι γνωστα,ασχετα με κατι μυθους των χορτοφαγων που κυκλοφορουν οτι οι βιταμινες συμπληρωνονται απο τα λαχανικα και αλλες τετοιες πιπες.
Αλλο ειμαι χορτοφαγος,και αλλο ισορροπια στην διατροφη.Υπαρχει τεραστια διαφορα,και εγω δεν εθιξα κατι τετοιο.Εδω μιλαμε αποκλειστικα για παυση καταναλωσης κρεατος.

Οσο κρεας θελουμε θα τρωμε,ποιος θα μας σταματησει?:PΠαρανομο ειναι?Οχι φυσικα.

Καλες αυτες οι φυσιολατρικες αποψεις,αλλα πανω απο ολα πρεπει να εξυπηρετουνται οι ανθρωπινες αναγκες,και μετα η φυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Οτι θελει θα κανει ο καθενας με τον εαυτο του,στο φαγητο.Πρεπει-ξεπρεπει,ο καθενας επιλεγει τι θα φαει,αναλογα με τις αναγκες του.
Χορτοφαγία & κίνδυνοι

Τα προβληματα απο την ελλειψη κρεατος ειναι γνωστα,ασχετα με κατι μυθους των χορτοφαγων που κυκλοφορουν οτι οι βιταμινες συμπληρωνονται απο τα λαχανικα και αλλες τετοιες πιπες.
Αλλο ειμαι χορτοφαγος,και αλλο ισορροπια στην διατροφη.Υπαρχει τεραστια διαφορα,και εγω δεν εθιξα κατι τετοιο.Εδω μιλαμε αποκλειστικα για παυση καταναλωσης κρεατος.

Οσο κρεας θελουμε θα τρωμε,ποιος θα μας σταματησει?:PΠαρανομο ειναι?Οχι φυσικα.

Καλες αυτες οι φυσιολατρικες αποψεις,αλλα πανω απο ολα πρεπει να εξυπηρετουνται οι ανθρωπινες αναγκες,και μετα η φυση.

Όπως έγραψαν άλλοι παραπανω,η ανάγκη του ανθρωπου σε κρέας,είναι μία φορά την εβδομάδα.Αυτό ειναι άναγκη.
Όταν το κάνεις 7 μέρες την εβδομάδα στην πλειφψηφεία των γευμάτων τότε είναι επιθυμία και πλεονασμός.
Η φύση μπορεί να εξυπηρετήσει την ανάγκη του ανθρώπου.Την βασική ανάγκη σε τροφή πάντα.Όταν όμως ξεφεύγεις απο την ανάγκη και πάς στην υπερβολή τότε αρχίζει και κολλάει το σύστημα,Δεν μπορεί να σε υποστηρίξει άλλο.
Ναι,το κρέας είναι απαραίτητο και αναγκαίο στον άνθρωπο.Αυτό μας έφερε εδώ που είμαστε.Χάριν στο κρέας εξελιχθήκαμε.Μέχρι αργά στην εφηβεία,επιβάλεται να τρώει ο άνθρωπος κρέας,άν θέλει να αναπτυχθεί σωστά,δεν χωράει συζήτηση επί αυτού.
Μετά είναι απλώς θέμα διατήρησης.Το κρεάς μπορεί να διακοπεί μετά την ενηλικιώση.
Είμαι χορτοφάγος,αλλά δεν είμαι απο αυτούς που σιχανονται το κρέας ή κάνουν "eww" όταν δούνε κάποιον να το τρώει.Δεν είμαι φάν του κρέατος.Πέραν απο κιμά και ψάρι δεν έτρωγα τόσο συχνά.Την μπριζόλα την απεχθανόμουν
Γιατί είμαι χορτοφάγος όμως;;
Είμαι χορτοφάγος απο άποψη και ιδεολογία.
Όταν όλος ο δυτικός κόσμος επιδιδεται σε υπερκατανάλωση κρέατος χωρίς μέτρο,με αμφίβολες συνέπειες στο μέλλον,κάπου πρέπει να μπεί ένα φρένο σε όλο αυτό.Μακάρι να ζούσαμε σε έναν κόσμο όπου θα εξυπηρετούνταν μόνο η ανάγκη του ανθρώπου σε κρέας.Σε σχέση με την τωρινή κατανάλωση θα ήταν ένα μικρό ποσοστό.Τοτε ναι,θα έτρωγα κρεας,όσο χρειαζόμουν όμως.
Η χορτοφαγία είναι ένα είδος ακτιβισμού.Αποφασίζω να μήν καταναλώσω το κρέας που θα κατανάλωνα σε αντίθετη περίπτωση.
Ναι,είμαι ένας και δεν κάνω μεγάλη διαφορά.Φαντάσου όμως να είναι εκατό,χίλλιοι.Ένα εκατομμύριο.΄
Φαντάσου τότε πόσα "έσοδα" θα χαθούνε απο την βιομηχανία κρέατος.Πόσα λιγότερα ζώα θα σφαγιαστούνε;
Και άν μου πείς,"δεν θα τα φάς εσύ,θα τα φάει κάποιος άλλος",τότε τί να πώ.Η ανθρωπότητα είναι άξια της μοίρας της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Όπως έγραψαν άλλοι παραπανω,η ανάγκη του ανθρωπου σε κρέας,είναι μία φορά την εβδομάδα.Αυτό ειναι άναγκη.
Όταν το κάνεις 7 μέρες την εβδομάδα στην πλειφψηφεία των γευμάτων τότε είναι επιθυμία και πλεονασμός.
Η φύση μπορεί να εξυπηρετήσει την ανάγκη του ανθρώπου.Την βασική ανάγκη σε τροφή πάντα.Όταν όμως ξεφεύγεις απο την ανάγκη και πάς στην υπερβολή τότε αρχίζει και κολλάει το σύστημα,Δεν μπορεί να σε υποστηρίξει άλλο.
Ναι,το κρέας είναι απαραίτητο και αναγκαίο στον άνθρωπο.Αυτό μας έφερε εδώ που είμαστε.Χάριν στο κρέας εξελιχθήκαμε.Μέχρι αργά στην εφηβεία,επιβάλεται να τρώει ο άνθρωπος κρέας,άν θέλει να αναπτυχθεί σωστά,δεν χωράει συζήτηση επί αυτού.
Μετά είναι απλώς θέμα διατήρησης.Το κρεάς μπορεί να διακοπεί μετά την ενηλικιώση.
Είμαι χορτοφάγος,αλλά δεν είμαι απο αυτούς που σιχανονται το κρέας ή κάνουν "eww" όταν δούνε κάποιον να το τρώει.Δεν είμαι φάν του κρέατος.Πέραν απο κιμά και ψάρι δεν έτρωγα τόσο συχνά.Την μπριζόλα την απεχθανόμουν
Γιατί είμαι χορτοφάγος όμως;;
Είμαι χορτοφάγος απο άποψη και ιδεολογία.
Όταν όλος ο δυτικός κόσμος επιδιδεται σε υπερκατανάλωση κρέατος χωρίς μέτρο,με αμφίβολες συνέπειες στο μέλλον,κάπου πρέπει να μπεί ένα φρένο σε όλο αυτό.Μακάρι να ζούσαμε σε έναν κόσμο όπου θα εξυπηρετούνταν μόνο η ανάγκη του ανθρώπου σε κρέας.Σε σχέση με την τωρινή κατανάλωση θα ήταν ένα μικρό ποσοστό.Τοτε ναι,θα έτρωγα κρεας,όσο χρειαζόμουν όμως.
Η χορτοφαγία είναι ένα είδος ακτιβισμού.Αποφασίζω να μήν καταναλώσω το κρέας που θα κατανάλωνα σε αντίθετη περίπτωση.
Ναι,είμαι ένας και δεν κάνω μεγάλη διαφορά.Φαντάσου όμως να είναι εκατό,χίλλιοι.Ένα εκατομμύριο.΄
Φαντάσου τότε πόσα "έσοδα" θα χαθούνε απο την βιομηχανία κρέατος.Πόσα λιγότερα ζώα θα σφαγιαστούνε;
Και άν μου πείς,"δεν θα τα φάς εσύ,θα τα φάει κάποιος άλλος",τότε τί να πώ.Η ανθρωπότητα είναι άξια της μοίρας της...

Οχι,η φυση εχει αρκετη τροφη για ολους.Η φυση δεν εχει νοημοσυνη να ξερει ποση τροφη χρειαζεται ο ανθρωπος,απλως παραγει.Δεν ξερει ποτε θα σταματησει και ποτε θα ξεκινησει.Η διαχειριση τω πορων της εδραζονται στον ανθρωπο.Ο ανθρωπος εβαλε το μετρο,οχι η φυση,για την τροφη,διοτι απο ενα σημειο και μετα ειναι για τον ιδιο βλαβερο.Αυτη την ουσια εχουν και τα ''μετρα'' που υπαρχουν.
Αρα λοιπον,την ''βασικη αναγκη για τροφη'' δεν την οριζει η φυση,ουτε προσφερει ''1 βασικο πιατο',απλως προσφερει.Εμεις απο εκει και περα ρυθμιζουμε τις ποσοτητες,και κανουμε την διανομη.Και ξαναλεω,δεν υπαρχει προβλημα εκ μερους της φυσης,αλλα απο τον ανθρωπο,στην διανομη και μονο.

Εγω δεν εχω ακομη καταλαβει γιατι δεν θελετε να τρωτε καθολου κρεας.Δηλαδη δεν εχω καταλαβει.Εσυ λες δεν θελεις να σφαγιαστουνε αλλα ζωα.Λυπαμαι,αλλα προεχει η δικη μου επιβιωση και οχι του ζωου.Και εγω χρειαζομαι κρεας και θα το εχω.
Ετσι παει το συστημα στην φυση,τα ζωα τρωνε το ενα το αλλο.Και εμεις ζωα ειμαστε.Δεν ειναι σημαδι πολιτισμου το να μην τρως μια αγελαδα επειδη πιστευεις οτι την στερησες απο το να ''ερωτευτει'' (τι αλλο θα ακουσω,ειπωθηκε πριν).Πολιτισμος ειναι να μην τρωγομαστε μεταξυ μας οι ανθρωποι,και να μην κατακρεουργουμε το περιβαλλον.
Ειναι μπουρδα,να βαζουμε φραγμο στις διατροφικες απολαυσεις του ανθρωπου,με παρομοιες γελοιοτητες.Μου θυμιζουν εκκλησια και νηστεια.Πανταν ημουν αντιθετος στην νηστεια,διοτι με οριοθετουσε.Ολοι νηστευαν εκτος απο εμενα.Καμια φορα τους ελεγα ''και στην κατοχη,περισσοτερο θα τρωγατε''

Εμενα μαρεσει αρκετα το κρεας,και παντα ετρωγα αρκετο.Γενικα,ειμαι παμφαγο ον :P
Δεν θα στερησω λογω αντιληψεων,απολαυσεις απο την ζωη μου.
Και οχι,το κρεας δεν μπορει να διακοπει μετα την ενηλικιωση.Η ελλειψη του δημιουργει προβληματα στο μελλον.Σε περιπτωσεις αναιμιας δεν το συζηταω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Δεν θα στερησω λογω αντιληψεων,απολαυσεις απο την ζωη μου.

προσωπικα τρωω ελαχιστον εως καθολου κρεας και αυτο απο υποχρεωση (δεν θεωρω οτι το να κοψεις το κρεας τελειως ειναι καλο).

ισα ισα π η γευση του με αηδιαζει :redface:

και οχι χαουζ η ΄΄φυση΄΄ δεν μπορει να καλυπτει απεριοριστα τις αναγκες μας. ηδη ο πλανητης ειναι στα ορια του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εμενα δεν με αηδιαζει,μαρεσει,τι να κανουμε τωρα :P

Μπορει,με ορθη διανομη των αγαθων του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Οχι,η φυση εχει αρκετη τροφη για ολους.Η φυση δεν εχει νοημοσυνη να ξερει ποση τροφη χρειαζεται ο ανθρωπος,απλως παραγει.Δεν ξερει ποτε θα σταματησει και ποτε θα ξεκινησει.Η διαχειριση τω πορων της εδραζονται στον ανθρωπο.Ο ανθρωπος εβαλε το μετρο,οχι η φυση,για την τροφη,διοτι απο ενα σημειο και μετα ειναι για τον ιδιο βλαβερο.Αυτη την ουσια εχουν και τα ''μετρα'' που υπαρχουν.
Αρα λοιπον,την ''βασικη αναγκη για τροφη'' δεν την οριζει η φυση,ουτε προσφερει ''1 βασικο πιατο',απλως προσφερει.Εμεις απο εκει και περα ρυθμιζουμε τις ποσοτητες,και κανουμε την διανομη.Και ξαναλεω,δεν υπαρχει προβλημα εκ μερους της φυσης,αλλα απο τον ανθρωπο,στην διανομη και μονο.

(...)

Ποιους όλους ακριβώς?

Από μια άλλη οπτική θα έλεγα ότι υπάρχει μια ισορροπία πόρων για τους ζωντανούς πληθυσμούς στον πλανήτη.

Ο ανθρώπινος πληθυσμός έχει ήδη ξεπεράσει τα όρια αυτά, δεν επιβιώνουν οι ικανότεροι, επιβιώνουν πολλοί περισσότεροι λόγω της ιατρικής και της κοινωνικής πρόνοιας με αποτέλεσμα να απαιτούνται περισσότεροι διατροφικοί, ενεργειακοί και άλλοι πόροι.

Ο άνθρωπος δεν διαχειρίζεται πόρους πλέον, καταναλώνει, κατασπαταλά και αφαιρεί από το "σύστημα" πόρους που δεν του ανήκουν, απλά λειτουργεί με βάση το δίκαιο του ισχυροτέρου ως αρπακτικό μη συνειδητοποιώντας ότι στο μέλλον το "σύστημα" είναι πολύ πιθανό να κρασάρει συμπαρασύροντας και τον ίδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ποιους όλους ακριβώς?

Από μια άλλη οπτική θα έλεγα ότι υπάρχει μια ισορροπία πόρων για τους ζωντανούς πληθυσμούς στον πλανήτη.

Ο ανθρώπινος πληθυσμός έχει ήδη ξεπεράσει τα όρια αυτά, δεν επιβιώνουν οι ικανότεροι, επιβιώνουν πολλοί περισσότεροι λόγω της ιατρικής και της κοινωνικής πρόνοιας με αποτέλεσμα να απαιτούνται περισσότεροι διατροφικοί, ενεργειακοί και άλλοι πόροι.

Ο άνθρωπος δεν διαχειρίζεται πόρους πλέον, καταναλώνει, κατασπαταλά και αφαιρεί από το "σύστημα" πόρους που δεν του ανήκουν, απλά λειτουργεί με βάση το δίκαιο του ισχυροτέρου ως αρπακτικό μη συνειδητοποιώντας ότι στο μέλλον το "σύστημα" είναι πολύ πιθανό να κρασάρει συμπαρασύροντας και τον ίδιο...

Ολους τους ζωντανους οργανισμους του Πλανητη,που τρεγονται απο τα συγκεκριμενα προοιοντα.

Καταρχην,και τα ζωα εχουν ιατρικη φροντιδα απο μονα τους (πχ γλυφονται για να αποστειρωσουν τις πληγες τους) αλλα φυσικα οχι στο επιπεδο του ανθρωπου.
Η Αυξηση των ανθρωπων και ο μυθος τους υπερπληθυσμου (αναλογικα και η ευρεση τροφης για ολους) δεν πρεπει να μας απασχολει,διοτι απλως ειναι ενας μυθος.

Μαλλον εχουμε μπερδεψει καποια πραγματα.Καθε ειδος σε αυτον τον πλανητη θελει να επιβιωσει.Οχι να συνεχισει να υπαρχει,απλα να επιβιωσει μια χ χρονικη περιοδο,εχοντας ως επιδιωξη την μεγιστη.Ετσι και ο ανθρωπος.Εκμεταλλευεται λοιπον πορους της φυσης,και γενικα του συμπαντος ωστε να επιβιωσει και να φερει εις περας τις αναγκες του.Οι οποιες και φυσικα θα αυξανονται.Δεν εινα κατι περιεργο.Αρα,τι εννοεις ''δεν του ανηκουν''?Τι ανηκει σε ποιον?Μηπως να θεοποιησουμε την Φυση σε Μητερουλα Φυση και να της προσδιδουμε μεταφυσικες ιδιοτητες?Η Φυση ειναι πορος που πρεπει να εκμεταλλευται απο τον ανθρωπο ωστε να επιβιωσει.Τιποτα δεν ανηκει σε κανενα.Απλως,ειναι τροποι ωστε να επιβιωσουμε.
Ο ανθρωπος ομως,δεν εκμεταλλευται σωστα αυτους τους πορους,οι οποιοι μπορουν πρακτικα να καλυψουν τις αναγκες των ανθρωπων σε ολο τον πλανητη.Για να το θεσω απλα.Εχουμε ξεφυγει απο την φυση και εχουμε κτισει κοινωνιες με οικονομικα συστηματα.Μεσω αυτων λοιπον γινεται η διανομη των αγαθων που μας ''εδωσαν'' οι ποροι.Η διανομη των αγαθων στο καπιταλιστικο συστημα δεν ειναι ορθη,ως αποτελεσμα να εχουμε τα σημερινα αισχη.Σε ενα αλλο οικ.συστημα (πχ κομμουνισμος) υπαρχει ορθη κατανομη των παραγωμενων υλων απο τους διαθεσιμους πορους και ετσι δεν θα υπαρχει το σημερινο χαος.

Αρα το θεμα δεν ειναι οτι δεν υπαρχουν ποροι,ειναι η λανθασμενη εκμεταλλευση των πορων.Απο λιγους για λιγους,και οχι απο ολους για ολους.
Εξαλλου,η επιστημη προχωραει,και ειναι σε σταδια που δεν συλλαμβανει ο καθημερινος νους.
Ας μην θετουμε σεναρια που αφενως δεν γνωριζουμε και αφετερου μπορουν να προκαλεσουν μαζικη υστερια.Αποτελουν απλως,''ιστοριες για αγριους''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εγώ τρώω ελάχιστο κρέας (μία φορά τη βδομάδα το πολύ), κι αυτό λόγω αναιμίας.
Από μικρή δεν μου άρεσε πολύ το κρέας, προτιμούσα πάντα τα λαχανικά.

Πιστεύω πάντως, ότι λόγω της κρίσης, σιγά σιγά θα ελαττώσουμε όλοι το κρέας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Μία ἀπορία πάντως πρὸς ὅσους δὲν τοὺς ἀρέσει τὸ κρέας καὶ τοὺς ἀρέσουν τὰ λαχανικά: Τί ἀκριβῶς σᾶς ἀρέσει περισσότερο στὸ μπρόκολο ἢ στὸ σπανάκι καὶ δὲ σᾶς ἀρέσει στὸ ἀρνὶ ἢ στὸ μοσχάρι; Εἰλικρινὰ δὲν μπορῶ νὰ τὸ καταλάβω...:P

Τουλάχιστον τρῶτε ἀρκετὰ ὄσπρια ποὺ ἔχουν οὐσίες τοῦ κρέατος; Μόνο μὲ λαχανικὰ δὲ νομίζω ὅτι εἶναι σωστὴ ἡ διατροφή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τί ἀκριβῶς σᾶς ἀρέσει περισσότερο στὸ μπρόκολο ἢ στὸ σπανάκι καὶ δὲ σᾶς ἀρέσει στὸ ἀρνὶ ἢ στὸ μοσχάρι;

τους αρεσουν περισσοτερο οι απαλες γευσεις


παντως οι αρχαιοι προγονοι οπως θα ξερεις πιστευω δεν τρωγανε κρεας συχνα
αλλα ολο σταρι χυλο τρωγανε κανα ψαρακι
σκορδα κρεμμυδια οσπρια κλπ

βασικα με οσπρια -και οπως το σταρι πχ- και γαλακτοκομικα ειναι οκ ο οργανισμος

προσωπικα το μοσχαρι και αρνι μου βρωμανε και λατρευω το κοτοπουλο και καπως το χοιρινο ή και το λαγο..

στο αρνι πχ δεν μπορω να ανεχτω τη εντονη μυρωδια του,,εσυ πώς την αντεχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελλόγιμος λαγός

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ελλόγιμος λαγός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Τουλάχιστον τρῶτε ἀρκετὰ ὄσπρια ποὺ ἔχουν οὐσίες τοῦ κρέατος;
Τα όσπρια προκαλούν άμεσα "παρενέργειες" , ειδικά για όσους βλέπουν την διατροφή με λογοτεχνική διάθεση.....αιθέρια, σαν αύρα στο δειλινό με ποιητική διάθεση και ντροπαλές δαγκωματιές.....

Που ρέει αίμα στις φλέβες τους, αναπνέουν, αγαπάνε, ερωτεύονται, γεννάνε, θηλάζουν, παίζουν, χαίρονται, θρηνούν, το ίδιο με σένα.Να επιλέγεις σεμνά, αρμονικά

....πρέπει να αποφεύγονται δια ροπάλου!!!! :ropalo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
τους αρεσουν περισσοτερο οι απαλες γευσεις


παντως οι αρχαιοι προγονοι οπως θα ξερεις πιστευω δεν τρωγανε κρεας συχνα
αλλα ολο σταρι χυλο τρωγανε κανα ψαρακι
σκορδα κρεμμυδια οσπρια κλπ

βασικα με οσπρια -και οπως το σταρι πχ- και γαλακτοκομικα ειναι οκ ο οργανισμος

προσωπικα το μοσχαρι και αρνι μου βρωμανε και λατρευω το κοτοπουλο και καπως το χοιρινο ή και το λαγο..

στο αρνι πχ δεν μπορω να ανεχτω τη εντονη μυρωδια του,,εσυ πώς την αντεχεις?

Μὴ νομίζῃς ὅτι τρώω κάθε μέρα κρέας. Ὅλα τὰ τρώω.

Σχετικὰ μὲ τὸ ἀρνὶ πάντως, αὐτὴ ἡ ἔντονη μυρωδιὰ ποὺ ἔχει εἶναι αὐτὴ ἀκριβῶς ποὺ μοῦ ἀρέσει. Ἡ «ἀρνίλα» ποὺ λέμε:P
Τὸ ἴδιο ἰσχύει καὶ μὲ τὸ μοσχάρι καὶ κυρίως μὲ μία ζουμερὴ σπαλομπριζόλα λίγο ψημένη. Ἔχει αὐτὴν τὴν ἔντονη «ἀγελαδίλα» ποὺ ἐπίσης μοῦ ἀρέσει.:P

Γιὰ τὸ χοιρινὸ δὲ δίνω μία. Μοῦ φαίνεται ἀδιάφορο καὶ ἄνοστο.

Μιᾶς καὶ μιλᾶμε γιὰ χορτοφαγία πάντως, ἂν γιὰ κάποιους λόγους χρειαζόταν νὰ σταματήσω νὰ τρώω κρέας, θὰ πλάκωνα σίγουρα τὶς ἐλιές, θὰ ἔτρωγα φακές, φασόλια καὶ ῥεβύθια, μπιφτέκια σόγιας καὶ γενικὰ θὰ τὴν ἔβγαζα ἔτσι (ἔτσι δηλαδὴ τρέφομαι ὅταν εἶναι περίοδος νηστείας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Μία ἀπορία πάντως πρὸς ὅσους δὲν τοὺς ἀρέσει τὸ κρέας καὶ τοὺς ἀρέσουν τὰ λαχανικά: Τί ἀκριβῶς σᾶς ἀρέσει περισσότερο στὸ μπρόκολο ἢ στὸ σπανάκι καὶ δὲ σᾶς ἀρέσει στὸ ἀρνὶ ἢ στὸ μοσχάρι; Εἰλικρινὰ δὲν μπορῶ νὰ τὸ καταλάβω...:P

Τουλάχιστον τρῶτε ἀρκετὰ ὄσπρια ποὺ ἔχουν οὐσίες τοῦ κρέατος; Μόνο μὲ λαχανικὰ δὲ νομίζω ὅτι εἶναι σωστὴ ἡ διατροφή...

Θα σου πω. Αν και συμφωνώ με αυτά που έγραψε ο Άγγελος.
Αρχικά αν προσθέσεις στα όσπρια βιταμίνη C, είσαι οκ από μορφή πρωτείνης. Και φυσικά να μην συδυάσεις πηγή σιδήρου με γαλακτοκομικά, γιατί την αναιρούν. Οπότε από άποψη διατροφής τρώει πολύ σωστότερα ένας άνθρωπος που καταναλώνει όσπρια, λαχανικά και ψάρια.
Από άποψη γεύσης όμως που ρωτάς, εμένα πάντα μου άρεσαν τα πιο υγιεινά. Το κρέας με "βαραίνει" συχνά. Μερικές φορές το προτιμάω, δεν λέω, απλά όχι πολύ συχνά. Σαν να νιώθω οτι το κόκκινο κρέας μου "μυρίζει" λίγο.
Με το κοτόπουλο και τη γαλοπούλα τα πάω καλύτερα. Με τα ψάρια όμως καλυτερότερα...:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Μία ἀπορία πάντως πρὸς ὅσους δὲν τοὺς ἀρέσει τὸ κρέας καὶ τοὺς ἀρέσουν τὰ λαχανικά: Τί ἀκριβῶς σᾶς ἀρέσει περισσότερο στὸ μπρόκολο ἢ στὸ σπανάκι καὶ δὲ σᾶς ἀρέσει στὸ ἀρνὶ ἢ στὸ μοσχάρι; Εἰλικρινὰ δὲν μπορῶ νὰ τὸ καταλάβω...:P

Τουλάχιστον τρῶτε ἀρκετὰ ὄσπρια ποὺ ἔχουν οὐσίες τοῦ κρέατος; Μόνο μὲ λαχανικὰ δὲ νομίζω ὅτι εἶναι σωστὴ ἡ διατροφή...

1) απλα και μονο η γευση ή η μυρωδια με αηδιαζει. Δεν ειναι θεμα ουτε ιδεολογικο ουτε τιποτα. Οπως εγω δεν μπορω να καταλαβω τι βρισκουν καποιοι στο κρεας.
2) Δεν ειναι σωστο να κοψεις τελειως το κρεας. Το χρειαζεται ο οργανισμος σε μικροτερες ποσοτητες απ οτι τα αλλα βεβαια αλλα το χρειαζεται.
3) Τα οσπρια δεν αντικαθιστουν πληρως το κρεας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
3) Τα οσπρια δεν αντικαθιστουν πληρως το κρεας
με αυγο και γαλα αντικαθιστας βασικα πληρως το κρεας..

μου αρεσει το κρεας να ειμαι ελικρινης..
αλλα με ζωικα προιοντα εκτος κρεατος σπανια -περιεπτωση αναιμιας- χρειαζασαι κατι αλλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
3) Τα οσπρια δεν αντικαθιστουν πληρως το κρεας

Το αντικαθιστούν αν τα συνδυάσεις με βιταμίνη C.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η b12 πχ ή πρωτεινες υψηηλς απορροφησης θελεις ζωικο προιον

οποτε και κρεας,,αλλα οχι απαραιτητα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
με αυγο και γαλα αντικαθιστας βασικα πληρως το κρεας..

μου αρεσει το κρεας να ειμαι ελικρινης..
αλλα με ζωικα προιοντα εκτος κρεατος σπανια -περιεπτωση αναιμιας- χρειαζασαι κατι αλλο..

Κι αυτό με την αναιμία, ίσως είναι λίγο μύθος.
Είχα και έχω αναιμία.
Όσο κρέας και να φάω, τίποτα δεν αλλάζει.
Αν δεν πάρω συμπλήρωμα σιδήρου, δεν αλλάζουν οι δείκτες.
Οπότε και πάλι το κρέας, δεν είναι παντού απαρραίτητο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top