Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
με αυγο και γαλα αντικαθιστας βασικα πληρως το κρεας..

μου αρεσει το κρεας να ειμαι ελικρινης..
αλλα με ζωικα προιοντα εκτος κρεατος σπανια -περιεπτωση αναιμιας- χρειαζασαι κατι αλλο..

μιλησα μονο για οσπρια οχι για ζωικα προιοντα :P (εξαλλου γαλακτοκομικα ειδικα τρωω αρκετα. αυγο οχι τοσο πολυ δεν ξερω μ μυριζει :redface: )

Το αντικαθιστούν αν τα συνδυάσεις με βιταμίνη C.

το εχω ακουσει αλλα δεν ξερω το τι ποσοτητα πρεπει να φας για να παρεις την ιδια ποσοτητα ουσιων. ασε π και το πολυ οσπριο.. φουσκωνει ρε γαμωτο :P

γενικα το καλυτερο ειναι να ακολουθουμε μια ισσοροπημενη διατροφη. να μην κοβεις τιποτα οπως και να μην υπερκαταναλωνεις τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Μ'αρέσουν πάντως κάτι απόψεις του στύλ "τρώω μόνο ό,τι μου προσφέρει η φύση...",
λες και ζείτε στο δεκαπέντε χιλιάδες προ Χριστού. :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
γενικα το καλυτερο ειναι να ακολουθουμε μια ισσοροπημενη διατροφη. να μην κοβεις τιποτα οπως και να μην υπερκαταναλωνεις τιποτα.

Συμφωνώ απόλυτα.

Μ'αρέσουν πάντως κάτι απόψεις του στύλ "τρώω μόνο ό,τι μου προσφέρει η φύση...",
λες και ζείτε στο δεκαπέντε χιλιάδες προ Χριστού. :look:

Ναι αλλά αυτό δεν είναι το νόημα της Δημοκρατίας?
Ο καθένας μπορει να έχει όποια γνώμη θέλει, κι ας σου ακούγεται εσένα ακραία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το εχω ακουσει αλλα δεν ξερω το τι ποσοτητα πρεπει να φας για να παρεις την ιδια ποσοτητα ουσιων. ασε π και το πολυ οσπριο.. φουσκωνει ρε γαμωτο

και μετα λεμε οτι τα οσπρια δεν εχουν αρκετη ενεργεια

εδω μπορουνε να σε απογειωσωωωσουυννν..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μ'αρέσουν πάντως κάτι απόψεις του στύλ "τρώω μόνο ό,τι μου προσφέρει η φύση...",
λες και ζείτε στο δεκαπέντε χιλιάδες προ Χριστού. :look:

Καλε,σεβασμο στην μητερα Φυση,απο εδω και περα απο εσενα θα κοβεις κομματια κρεατος και θα τρως.Να μην πειραζουμε ουτε τα Καημενα τα ζωακια(που θελουν να κανουν σεξ και να ερωτευτουν) ουτε τα καημενα τα φυτα,που τα διακοπτουμε απο την δικη τους ευχαριστηση,την φωτοσυνθεση ^^

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ολα ειναι ζωντανοι οργανισμοι,απλως καποιοι ειναι μικροοργανισμοι(πχ ενα βακτηριο) και αλλοι που φαινονται με γυμνο ματι(πχ μια αγελαδα).

Πολύ εύστοχος συλλογισμός!

Αυτό είναι που θα σε κάνει λιγότερο κυνικό, λιγότερο ατομιστή, λιγότερο insane. :crazy: Να επιλέγεις σεμνά, αρμονικά, με σωφροσύνη τι ουσίες θα βάζεις στο σώμα σου. Αν είσαι αναιμικός και ο γιατρός σου σε προτρέπει, θα φας και την μπριζόλα. Ακόμα κι εκεί όμως δεν χρειάζεται να χλαπακιάζεις λαίμαργα τις σάρκες και τα ξίγκια. Δεν είναι κτήμα σου τα ζωντανά ούτε - όπως ακούω συνήθως - υπάρχουν για να τα τρώμε. Οφείλεις να δείξεις σεβασμό σε μια ζωή που θυσιάζεται για να ζεις εσύ.

Έχεις δίκιο.

απλα η απληστια και ο βιομηχανικος τροπος σε ολα το παρακανε

και την πληρωνουμε και εμεις οι καταναλωτες..

Ε, ναι αυτή η απληστία οδήγησε την Ελλάδα στην κρίση.

Και γιατι να λυπηθω την αγελαδα και να μην λυπηθω το βακτηριο E.coli px που μου και κανει και καλο?Τι σημαινει 'μου μοιαζουν'?Ποια η διαφορα του ζωντανου φυτου και της αγελαδας?Το φυτο ειναι περισσοτερο ''χαζο'' και πρεπει να το σκοτωνουμε,ενω η αγελαδα περισσοτερο ''εξυπνη'' και πρεπει να την προστατευουμε? Το θεμα ειναι πρακτικο.

Κάνεις πολύ στοχευμένους συλλογισμούς και βλέπεις το θέμα πολύπλευρα. Είναι μεγάλο προσόν αυτό!

ΟΧΙ στην υπερκαταναλωση
ΟΧΙ στην υπερμετρη εμπορευματοποιηση

Σωστό κι αυτό!

Εγώ τώρα -να πω την αλήθεια- από τη νηπιακή μου ηλικία ακολουθώ τη μεσογειακή διατροφή, που περιλαμβάνει τροφές απ' όλες τις κατηγορίες (πρωτεΐνες , υδατάνθρακες, φυτικές ίνες, λιπαρά). Έχω βέβαια προτίμηση στις φυτικές τροφές. Τρώω κρέας μια φορά την εβδομάδα γιατί μου το έχει επιβάλει ο γιατρός λόγω αναιμίας και λευκοπενίας (έχω χαμηλά λευκά αιμοσφαίρια).
Σαφώς και δεν πρέπει να γίνεται κατάχρηση στις ζωικές τροφές. Ωστόσο, η αποκλειστική χορτοφαγία εγκυμονεί κινδύνους για την υγεία μας, δεδομένου ότι στερούμαστε πολύτιμων θρεπτικών συστατικών. Παν μέτρον άριστον λοιπόν! Η αλάνθαστη τακτική!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.
τελικά ξέρετε τι αγοράζετε?


Σχετικά με το κρέας

* Όχι και τόσο ανθρώπινο… Εκατομμύρια μοσχάρια, αρνιά και γουρούνια έχουν τις αισθήσεις τους όταν τα σφάζουν.
* Θάνατοι. Τα μοσχάρια τα αποσπούν βίαια από τις μητέρες τους μια ή δύο μέρες μετά τη γέννηση τους. Τα αρσενικά συνήθως σκοτώνονται.
* Καλή… διατροφή. Περίπου 850 εκατομμύρια κοτόπουλα στο Ηνωμένο Βασίλειο ταϊζονται καθημερινά με αντιβιοτικά. 72 εκατομμύρια πεθαίνουν από διάφορες ασθένειες.
* Τρόμος για τις γαλοπούλες. 25% αυτών των πουλιών βρίσκονται σε κατάσταση χρόνιου πόνου. Συνολικά το 70% των μεγάλων πουλιών που προορίζονται για ανθρώπινη τροφή…
* Η σιωπή των αμνών. Το 20% των αρνιών πεθαίνουν από το κρύο, τον υπoσtτισμό και διάφορες αρρώστιες.
* Βιαιότητα. Το 80% των αβγών προέρχονται από κακοποιημένες κότες που είναι αιχμαλωτισμένες σε ένα κλουβί ανά πέντε (όχι μεγαλύτερο από έναν φούρνο μικροκυμάτων).
* Βαρβαρότητα. Τα 4/5 από τα κοτόπουλα που τρέφονται για το κρέας τους έχουν σπασμένα κόκαλα, παραμορφωμένα πόδια κ.α. από τις άσχημες συνθήκες που κρατούνται.
* Οικονομία χώρου. Πολλά πτηνοτροφεία έχουν πάνω από 50.000 πουλιά που το καθένα πιάνει χώρο όχι μεγαλύτερο από μία τηλεφωνική συσκευή.
* Απελπισία. Οι περισσότερες πάπιες φυλακίζονται σε συνωστισμένα κλουβιά. Ποτέ δε βλέπουν το φως της ημέρας και ποτέ δε θα κολυμπήσουν στο νερό.
* Βράζονται ζωντανά. Το 1/5 από τα κοτόπουλα έχουν τις αισθήσεις τους όταν βράζονται ζωντανά για να αποβάλουν τα φτερά τους.
* Μιζέρια. Η πεντάμηνη ζωή ενός γουρουνιού είναι τα χημικά, τα αντιβιοτικά, ο συνωστισμός, οι ασθένειες και η βρωμιά. Φυλακίζονται σε ένα μεταλλικό κλουβί, δεν μπορούν ούτε καν να γυρίσουν και τρελαίνονται από το στρες.
* Κανένα έλεος. Το 24% των αγελάδων κυοφορούν όταν σφάζονται. Πολλές βρίσκονται κοντά στον τοκετό.
* Νόμιμος ακρωτηριασμός. ΤΟ 75% των μικρών γουρουνιών έχουν τα δόντια τους σπασμένα και τις ουρές κομμένες χωρίς αναισθητικό. Με τη φυτική διατροφή σώζονται και οι άνθρωποι και τα ζώα. Προστατεύεται το περιβάλλον και είναι ότι πιο υγιεινό θα μπορούσε να κάνει κάποιος. Ρaul McCartney

πηγή https://veganoikologikostroposzois.blogspot.gr/

Σημείωση:
Το παρόν μήνυμα μεταφέρθηκε από το θέμα "
Τελικά ξέρουμε τι αγοράζουμε;".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εγώ (κι εσύ προφανώς) ανήκω στην κατηγορία των χαρακτηριζόμενων και ως "υστερικών" πάνω σε αυτό το θέμα.
Δεν είναι όλοι έτσι και ούτε θα κρίνω ποτέ κανέναν για τις διατροφικές του συνήθειες. Όπως κι εγώ δε δέχομαι να κρίνουν αυτοί εμένα για τις δικές μου.
Ο καθένας ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.
Εγώ (κι εσύ προφανώς) ανήκω στην κατηγορία των χαρακτηριζόμενων και ως "υστερικών" πάνω σε αυτό το θέμα.
Δεν είναι όλοι έτσι και ούτε θα κρίνω ποτέ κανέναν για τις διατροφικές του συνήθειες. Όπως κι εγώ δε δέχομαι να κρίνουν αυτοί εμένα για τις δικές μου.
Ο καθένας ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει.


είμαστε οφ αλλά καμία σημασία δεν έχει αυτό μπροστά στο θέμα ετούτο :)

η χορτοφαγία,και πιο συγκεκεριμένα ο βεγκανισμός,ως ιδεολογία και στάση ζωής,στην πραγματικότητα είναι άμεσα συνυφασμένη με ιδεολογικά πολιτικά και κοινωνικά κινήματα.
δυστυχώς,πρόκειται για ένα φαύλο κύκλο,όπου εκμετάλλευση ανθρώπων και ζώων είναι ένα και το αυτό.όσο υφίσταται η μία μορφή
βαναυσότητας,θα υπάρχει και η άλλη.όσο υφίσταται μία μορφη διάκρισης,στην προκειμένη περίπτωση ο σπισισμός,η διαφορετικότητα θα λοιδορείται,η εκμετάλλευση θα επικρατεί,ο ρατσισμός θα θριαμβέβει.
και αντίστροφα.
επομένως,η λέξη "υστερικός" δε χωράει εδώ.
επομένως,δεν πρόκειται απλως για "κριτική σε διατροφικές συνήθειες" .


όσον αφορά τους "ζωόφιλους" που συμπονούν τα ζώα αλλά το αγαπημένο τους φαγητό είναι τα μακαρόνια με κιμά...ουσιαστικά δύο είναι οι κυριότεροι λόγοι που οι άνθρωποι καταναλώνουν κρέας..συνήθεια και γεύση.
η συνηθεια και γεύση που εν τέλει καβαλάνε την ανθρωπιά και την ηθική.
θλιβερό.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.

η χορτοφαγία,και πιο συγκεκεριμένα ο βεγκανισμός,ως ιδεολογία και στάση ζωής,στην πραγματικότητα είναι άμεσα συνυφασμένη με ιδεολογικά πολιτικά και κοινωνικά κινήματα.
δυστυχώς,πρόκειται για ένα φαύλο κύκλο,όπου εκμετάλλευση ανθρώπων και ζώων είναι ένα και το αυτό.όσο υφίσταται η μία μορφή
βαναυσότητας,θα υπάρχει και η άλλη.όσο υφίσταται μία μορφη διάκρισης,στην προκειμένη περίπτωση ο σπισισμός,η διαφορετικότητα θα λοιδορείται,η εκμετάλλευση θα επικρατεί,ο ρατσισμός θα θριαμβέβει.
και αντίστροφα.
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη ως εκεί που δεν πάει. Το θέμα χορτοφαγία/κρεατοφαγία δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται για κάποιους και σίγουρα άπτονται ένα σωρό βαρυσήμαντα θέματα από πίσω. Φαινομενικά το θέμα αυτό αφορά μόνο τις διατροφικές συνήθειες του καθενός αλλά στην ουσία από πίσω κρύβονται όλα όσα ανέφερες πιο πάνω. Με κάλυψες.
επομένως,η λέξη "υστερικός" δε χωράει εδώ.
επομένως,δεν πρόκειται απλως για "κριτική σε διατροφικές συνήθειες" .
Η λέξη "υστερικός" που χρησιμοποίησα είναι κάτι που μου έχουν μεταδώσει οι γύρω μου σχολιάζοντας αρνητικά/ειρωνικά τις απόψεις μου πάνω σε αυτό το θέμα.Δυστυχώς έχω φτάσει στο σημείο πολλές φορές να το κρύβω για να μη γίνομαι αντικείμενο επικριτικής συζήτησης ή ακόμα και να υποκρίνομαι πως τρώω κρέας αν βρεθώ πχ σε τραπέζι που το μενού είναι μόνο για κρεατοφάγους (στην ουσία το λιβανίζω μια ώρα ή φροντίζω να το πασάρω διακριτικά σε κάποιον διπλανό μου) για να μην ακούω διάφορα και στο τέλος καταλήξουμε σε καβγά.
Αυτό πιο πολύ ίσχυε παλιότερα. Τώρα, επειδή βαρέθηκα να καταπιέζομαι το δηλώνω εξαρχής και δε δίνω δεκάρα για το τι πιστεύουν για μένα.
Μου λένε:"Δεν το άγγιξες το πιάτο σου. Γιατί δε σου άρεσε;"
Απαντώ πολύ απλά "Δεν τρώω κρέας." Και τελειώνει εκεί το θέμα τουλάχιστον από την πλευρά μου και ας με κοιτάνε με μισό μάτι μετά.
Απλά μου τη σπάνε γιατί ενώ ξέρουν κάποιοι ότι δεν μπορώ να φάω κρέας , ωστόσο επιμένουν να φτιάχνουν φαγητά που έχουν κρέας μέσα και στο τέλος δεν τρώω τίποτα. Ντεμέκ ξεχάστηκαν.
όσον αφορά τους "ζωόφιλους" που συμπονούν τα ζώα αλλά το αγαπημένο τους φαγητό είναι τα μακαρόνια με κιμά...ουσιαστικά δύο είναι οι κυριότεροι λόγοι που οι άνθρωποι καταναλώνουν κρέας..συνήθεια και γεύση.
η συνηθεια και γεύση που εν τέλει καβαλάνε την ανθρωπιά και την ηθική.
θλιβερό.
Δε σου κρύβω ότι κι εγώ τα τελευταία δυο περίπου χρόνια έχω βγάλει τελείως το κρέας από τη διατροφή μου. Πριν από αυτό το διάστημα έτρωγα τυποποιημένο τύπο κρέατος πχ αλλαντικά, κιμά, γύρο ...με την προυπόθεση, όμως, πως έπρεπε να τα δω ψημένα. Διαφορετικά αν τύχαινε και τα έβλεπα με το αίμα τους ,πριν ψηθούν ,δεν υπήρχε περίπτωση να τα φάω μετά. Αηδίαζα. Εννοείται, επίσης, ότι δεν μπορώ ούτε καν να πιάσω κρέας ωμό.

Όμως, δεν έφαγα ποτέ στη ζωή μου κρέας που να έμοιαζε με ολόκληρο πτώμα γιατί συνειρμικά μου ερχόταν η εικόνα του ζώου στο μυαλό όταν ήταν εν ζωή πχ κατσίκια το πάσχα, κοτόπουλα, μοσχάρια,γουρούνια,αγριογούρουνα, λαγούς, ζαρκάδια κτλ και φυσικά σκεφτόμουν παράλληλα και τη βάναυση διαδικασία θανάτωσής τους οπότε μακριά από αυτές τις κανιβαλιστικές συνήθειες.
Τελικά τα έκοψα όλα για να αισθάνομαι εντάξει με τον εαυτό μου.
Ευτυχώς που δε μου αρέσει κιόλας το κρέας ως γεύση κι έτσι δε μου λείπει από τη διατροφή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.



Από την άλλη,σ΄εμένα συμβαίνει να επικρίνω εγώ αυτούς που τρώνε κρέας:P

Μα απλώς ρε ψαραδέλλη
όσο αποδέχεσαι τον όρο "υστερική" φαίνεται σα να μην πιστεύεις εσύ η ίδια στην επιλογή σου.
αδύνατο συνεπώς να πιστέψουν σ΄συτή και οι γύρω σου.:)

Θέλω να πω..
Παρομοίως από πολύ μικρή δεν μπορούσα να κατανοήσω το λόγο που όλοι συναινούν σ΄αυτούς τους φόνους,όμως σταμάτησα να τρώω κρέας στα 15 μου περίπου,όταν έτυχε να κάνω παρέα με μια κοπέλα αρκετά μεγαλύτερη μου και χρόνια χορτοφάγο.και καταπληκτικό άνθρωπο.:)
αυτή ήταν η αφορμή.
Και το έκανα συνειδητότατα.


Τότε κατάλαβα ότι η συγκεκριμένη επιλογή είναι απλώς ένα κομμάτι ενός τρόπου ζωής,
επιλογών που στα μάτια μου φαντάζουν μονόδρομος. :)






Ωστόσο, η αποκλειστική χορτοφαγία εγκυμονεί κινδύνους για την υγεία μας, δεδομένου ότι στερούμαστε πολύτιμων θρεπτικών συστατικών. Παν μέτρον άριστον λοιπόν! Η αλάνθαστη τακτική!:clapup:

ΝΟΤ .
Δηλώνω δημοσίως ότι όλα αυτά αποτελούν καλά στοχευμένους μύθους.:mad:

  • Η φυτοφαγία προσφέρει προστασία από διάφoρες ασθένειες λόγω του χαμηλού επιπέδου κεκορεσμένου λίπους, χοληστερόλης και ζωικής πρωτεΐνης.Επίσης έχουν πολύ λιγότερες πιθανότητες να υποφέρουν από εγκεφαλικά επεισόδια που οφείλονται σε στεφανιαίες αρτηριακές ασθένειες. Στατιστικά, υπάρχουν πάρα πολύ λίγες πιθανότητες για έναν φυτοφάγο να πεθάνει από καρδιακές ασθένειες.
  • Οι φυτοφάγοι συχνά ζουν περισσότερο και υποφέρουν πολύ λιγότερο από διάφορες χρόνιες ασθένειες.
  • Οι φυτοφάγοι έχουν εξαιρετική υγεία. Η πρωτεΐνη δεν είναι επιβαρυντικός παράγοντας.
  • Ψευδάργυρος. Τα επίπεδα ψευδάργυρου είναι φυσιολογικά στους φυτοφάγους.
  • Καταπολέμηση ασθενειών. Οι φυτοφάγοι έχουν πολύ λιγότερα ποσοστά παχυσαρκίας, στεφανιαίας καρδιακής νόσου, υψηλής αρτηριακής πίεσης, καρκίνων, χολόλιθου και εντερικών ασθενειών.
  • Καρκίνος-Νο 2 σε θανάτους. Τα ποσοστά καρκίνου στους φυτοφάγους είναι 25-50% λιγότερα.
  • Φολικό οξύ, βιταμίνη Β12. 0ι φυτοφάγοι έχουν περισσότερη ποσότητα φολικού οξέος στο σώμα τους.
  • Δηλητηριάσεις. 95% των τροφικών δηλητηριάσεων προέρχεται από το κρέας και τα ζωικά προϊόντα.
  • Αρτηρίες. Οι φυτοφάγοι έχουν επιτυχώς αναχαιτίσει και αποτρέψει σοβαρές στεφανιαίες αρτηριακές ασθένειες.
  • Πίεση. Η υπέρταση (υψηλή αρτηριακή πίεση) είναι πολύ σπάνια σε φυτοφάγους.
  • Αλτσχάιμερ. Νέες έρευνες αποδεικνύουν ότι η άνοια συνδέεται με κάποιες ουσίες που εντοπίζονται στο κρέας.
  • Σίδηρος - η αλήθεια. Οι φυτοφάγοι έχουν τόσες πιθανότητες να πάσχουν από αναιμία όσες και οι υπόλοιποι.
  • Διαβήτης. Ο διαβήτης είναι πολύ σπάνιο να αποτελέσει αίτιο θανάτου σε φυτοφάγο.
  • Αντιοξειδωτικές ουσίες. Οι αντιοξειδωτικές ουσίες προφυλάσσουν από περισσότερες από 60 ασθένειες και τις βρίσκουμε σε μεγαλύτερο βαθμό στα φρούτα και τα λαχανικά.
  • Χοληστερόλη. Η δίαιτα του φυτοφάγου μειώνει κατά πολύ τα επίπεδα χοληστερόλης (η χοληστερόλη είναι στενά συνδεδεμένη με καρδιακές νόσους - τα φρούτα και τα λαχανικά δεν περιέχουν καθόλου χοληστερόλη).
  • Οξείδωση. Οι οξειδώσεις που προκαλούν σοβαρές ασθένειες προέρχονται από το μαγειρεμένο κρέας και σχεδόν καθόλου από τα φυτά.





πς.δηλώνω επίσης και φαν της Λυσιστράτης:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
Αυτό πιο πολύ ίσχυε παλιότερα. Τώρα, επειδή βαρέθηκα να καταπιέζομαι το δηλώνω εξαρχής και δε δίνω δεκάρα για το τι πιστεύουν για μένα.
Μου λένε:"Δεν το άγγιξες το πιάτο σου. Γιατί δε σου άρεσε;"
Απαντώ πολύ απλά "Δεν τρώω κρέας." Και τελειώνει εκεί το θέμα τουλάχιστον από την πλευρά μου και ας με κοιτάνε με μισό μάτι μετά.

Έχω σκεφτεί έναν άλλο, πολύ αποδοτικό τρόπο.
Τους λέω ψέμματα, δεν τρώω κρέας γιατί έχω πολύ υψηλό αιματοκρίτη και μου το απαγορεύει ο γιατρός μου. :P

Κι εκεί που σε κοίταζαν αρχικά με μισό μάτι, αμέσως αλλάζουν όψη και παίρνουν το συγκαταβατικό, αγαπησιάρικο ύφος σαν να λένε: "καημένο παιδί, τι τραβάς κι εσύ"!:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Αχ βρε παιδιά κι εγώ το σκέφτομαι έντονα το να γίνω χορτοφάγος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σίγουρα η χορτοφαγία είναι εξαιρετικά υγιεινός τρόπος ζωής. Η κρεατοφαγία είναι όπως είπαν πιο πάνω θέμα συνήθειας. Εγώ π.χ. δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να μην τρώω κρέας ακριβώς γιατί το έχω συνηθίσει και δυστυχώς για μένα δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα τα λαχανικά. Κάτι όμως που θέλω να επισημάνω είναι ότι ο άνθρωπος είναι ζώο και έχει διαμορφωθεί από την φύση για να τρώει τόσο λαχανικά όσο και κρέας ως παμφάγο ον. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το να τρώνε οι άνθρωποι κρέας είναι φυσικό όπως και για όλα τα ζώα που το κάνουν. Είμαι κατά της ασύστολης θανάτωσης των ζώων με σκοπό να εισαχθούν στην αγορά προς πώληση, για να καλυφθούν οι ανάγκες του πληθυσμού. Στην οικιακή κτηνοτροφία φερ ειπείν δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί σφάζεις μια στο τόσο για να έχεις κρέας για καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.

Μα απλώς ρε ψαραδέλλη
όσο αποδέχεσαι τον όρο "υστερική" φαίνεται σα να μην πιστεύεις εσύ η ίδια στην επιλογή σου.
αδύνατο συνεπώς να πιστέψουν σ΄συτή και οι γύρω σου.:)
Είσαι πολύ σωστή.
Δεν υπήρξα αρκετά δυναμική σε αυτό το θέμα και οπωσδήποτε δε μου το συγχωρώ.Λιγοψύχησα μπροστά στην ιδεολογία μου και δεν την υποστήριξα όσο θα έπρεπε.
Προσπαθούσα απλά να αποφύγω το πρήξιμο που συνοδεύεται αν δηλώνεις χορτοφάγος.
Βάσια δεν άντεξα να το δω όλο ρε συ. Πραγματικά.
Πολύ σκληρές εικόνες τουλάχιστον για μενα.

Έχω σκεφτεί έναν άλλο, πολύ αποδοτικό τρόπο.
Τους λέω ψέμματα, δεν τρώω κρέας γιατί έχω πολύ υψηλό αιματοκρίτη και μου το απαγορεύει ο γιατρός μου. :P
Νομίζω εσύ μπορείς να το κάνεις αυτό γιατί είσαι άντρας.
Σε μας τις γυναίκες δεν είναι και πολύ πιστευτό αυτό για ευνόητους λόγους.

Αλλά πραγματικά αυτό το ηλίθιο βλέμμα που παίρνουν όταν απορρίπτεις το κρεατοφαγητό τους σαν να σου λένε :
"Άλλοι δεν έχουνε να φάνε κι εσύ είσαι επιλεκτική στη διατροφή σου. Αχάριστη." :worry:
Ναι το έχω ακούσει και αυτό...εννοείται από άνθρωπο μεγάλης ηλικίας.
Τα επιχειρήματά τους σπάνε κόκαλα.
Αχ βρε παιδιά κι εγώ το σκέφτομαι έντονα το να γίνω χορτοφάγος...
Να γίνεις. Να γίνεις.

Και σταμάτα να φοράς δερμάαααααααααααααααααααααατινα!!!!:mpinelik:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Στὸν ὀρθόδοξο χριστιανισμὸ τὸν ὁποῖο ἀσπάζομαι ἐπιτρέπεται ἡ κατανάλωση κρέατος, ἀλλὰ καὶ σὲ αὐτὸ τὸ θέμα ὑπάρχει θεολογία.

Σύμφωνα μὲ τοὺς Πατέρες, ὁ ἄνθρωπος ὅταν ἦταν στὸν παράδεισο, δὲν ἔτρωγε τὰ ζῷα οὔτε καὶ αὐτὰ τὸν ἀπειλοῦσαν μὲ κάποιο τρόπο καθὼς ἦταν σὲ πλήρη ἁρμονία μὲ τὴ φύση. Ἡ κατανάλωση κρέατος εἶναι μεταπτωτικὸ φαινόμενο. Γιὰ λόγους ἄσκησης ἀλλὰ καὶ προκειμένου νὰ θυμᾶται ὁ ἄνθρωπος τὴν προπτωτική του κατάσταση, ἡ Ἐκκλησία θέσπισε τὶς νηστεῖες. Δὲν ἐπέβαλε ποτὲ ὅμως τὴν μὴ κατανάλωση κρέατος ὡς κάτι τὸ ἀκάθαρτο. Πολλοὶ ἅγιοι δὲν ἔτρωγαν καθόλου κρέας στὴ ζωή τους ὄχι ἐπειδὴ τὸ σιχαίνονταν, ἀλλὰ ἐπειδὴ προέκριναν τὴν ἀγάπη τοῦ Θεοῦ ἀπὸ τὴν ὅποιά εὐχαρίστηση προσέφεραν κάποιες ὑλικὲς ἀπολαύσεις χωρὶς ὅμως νὰ κρίνουν τοὺς ἄλλους ἐπειδὴ ἔτρωγαν κρέας. Αὐτὴ εἶναι ἡ διαφορὰ μὲ ὅλες αὐτὲς τὶς καινοφανεῖς διδασκαλίες ποὺ καθόλου καινούριες βέβαια δὲν εἶναι, ἀλλὰ παρουσιάζονται στὴν Ἑλλάδα στὸ πλαίσιο μιᾶς μόδας καθαρὰ ἀμερικανόφερτης ὅπως εἶπα καὶ πρίν.

Υ.Γ. Τὸ τόνισα πάντως καὶ πρὶν ὅτι δὲν ἀναφέρομαι συλλήβδην στοὺς χορτοφάγους καὶ ἀπορῶ γιατὶ κάποιοι ἐξανέστησαν ἀφοῦ δὲν ἀναφέρθηκα προσωπικὰ σὲ αὐτούς. Τὸ θέμα τοῦ Ἄγίου Χριστοφόρου ὁ ὁποῖος παρουσιάζεται σὲ κάποιες ἀπεικονίσεις μὲ μορφὴ σκύλου εἶναι τελείως ἄσχετο ὁπότε δὲ θὰ ἀναφερθῶ περαιτέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.
Κάτι όμως που θέλω να επισημάνω είναι ότι ο άνθρωπος είναι ζώο και έχει διαμορφωθεί από την φύση για να τρώει τόσο λαχανικά όσο και κρέας ως παμφάγο ον. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το να τρώνε οι άνθρωποι κρέας είναι φυσικό όπως και για όλα τα ζώα που το κάνουν.

Η ανατομία του ανθρώπου μοιάζει πάρα πολύ με την ανατομία των πιθήκων υψηλότερων τάξεων.
Οι πίθηκοι τρώνε αποκλειστικά καρύδια, φρούτα και δημητριακά, αν και μπορείς να τους μάθεις να τρώνε κρέας(όπως ακριβώς μαθαίνουν και τα παιδιά), έτσι όμως μετά οι πίθηκοι παχαίνουν,γίνονται λιγότερο υγιείς και νευρικοί.
Παρομοίως,τα ανθρώπινα δόντια μοιάζουν με τα δόντια των πιθήκων.
Επίσης ο άνθρωπος δεν έχει τόσο απλό και με τη μορφή του σακιού στομάχι, μεγάλο συκώτι και τόσο μικρό λεπτό και παχύ έντερο, όπως στα σαρκοφάγα ζώα.
Γι΄ αυτούς τους λόγους,σε συνάρτηση και άλλες επιστημονικές παρατηρήσεις,πολλοί ειδικοί υποστηρίζουν ότι η εσωτερική και εξωτερική κατασκευή του ανθρώπου οδηγούν στο συμπέρασμα, ότι η χορτοφαγία είναι η πιο φυσική διατροφή του ανθρώπου.:)


Αλλά και εμπειρικά αν το δούμε
τα μικρά παιδιά,πριν γαλουχηθούν απ'τους γονείς να τρώνε κρέας "γιατί είναι θρεπτικό",αποστρέφονται τη νεκρή σάρκα που βρίσκεται στα πιάτα και δείχνουν φυσική προτίμηση στα φρούτα και τα ζυμαρικά.:)
Η κρεοφαγία δεν είναι στη φύση του ανθρώπου.


Τέλοσπάντων.
Για εμένα,επιχειρήματα όπως είναι τα οφέλη στην υγείας μας(σαν αυτά που παρέθεσα πιο πάνω) αποτελούν συνέπειες της συγκεκριμένης απόφασης και όχι κίνητρα που οδηγούν σ΄αυτή.

Θάνατοι,βαυσότητα,κακοποιήση.
Τα ζώα βασανίζονται.
Το 90% της πρωτεΐνης που ταΐζεται στα ζώα που προορίζονται για ανθρώπινη τροφή σε μια δυτική χώρα,προέρχεται από φτωχές χώρες,που τα παιδιά πεθαίνουν από υποσιτισμό.

νο μέρσι.




Έχω σκεφτεί έναν άλλο, πολύ αποδοτικό τρόπο.
Τους λέω ψέμματα, δεν τρώω κρέας γιατί έχω πολύ υψηλό αιματοκρίτη και μου το απαγορεύει ο γιατρός μου. :P
Αλλά πραγματικά αυτό το ηλίθιο βλέμμα που παίρνουν όταν απορρίπτεις το κρεατοφαγητό τους σαν να σου λένε :
"Άλλοι δεν έχουνε να φάνε κι εσύ είσαι επιλεκτική στη διατροφή σου. Αχάριστη." :worry:
Ναι το έχω ακούσει και αυτό...εννοείται από άνθρωπο μεγάλης ηλικίας.
Τα επιχειρήματά τους σπάνε κόκαλα.

μα είστε σοβαροι?:(



Αχ βρε παιδιά κι εγώ το σκέφτομαι έντονα το να γίνω χορτοφάγος...

Γκιλ,είναι η μόνη απόφαση που έχω πάρει ως τώρα που δεν έχω μετανιώσει γι αυτή ούτε στιγμή.:redface:





πς1.πατρέα πατρέα πατρέα
έλεος,δεν είμαι συριζαία


πσ2.πατρέα πάλι
δε σας έμαθε ο μέντορας στο κατηχητικό ότι ο χριστούλης είπε«Να σας έδωσα κάθε είδους χόρτο που βγάζει σπόρους και κάθε είδους δέντρο που βγάζει καρπούς, αυτή θα είναι η διατροφή σας» (Παλαιά Διαθήκη, κεφάλαιο 1, στοίχ.29).
και εξηγήστε μου,στην εντολή "ου φονεύσεις",εξαιρείται ότι δεν είναι δίποδο?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
πς1.πατρέα πατρέα πατρέα
έλεος,δεν είμαι συριζαία


πσ2.πατρέα πάλι
δε σας έμαθε ο μέντορας στο κατηχητικό ότι ο χριστούλης είπε«Να σας έδωσα κάθε είδους χόρτο που βγάζει σπόρους και κάθε είδους δέντρο που βγάζει καρπούς, αυτή θα είναι η διατροφή σας» (Παλαιά Διαθήκη, κεφάλαιο 1, στοίχ.29).
και εξηγήστε μου,στην εντολή "ου φονεύσεις",εξαιρείται ότι δεν είναι δίποδο?:confused:

1ον: Δὲν εἶπα ποτὲ ὅτι εἶσαι συριζαία.

2ον: Βάλε τὸ παράθεμα καὶ στὸ πρωτότυπο·
[FONT=Palatino Linotype, Athena]«καὶ εἶπεν ὁ Θεός· ἰδοὺ δέδωκα ὑμῖν πάντα χόρτον σπόριμον σπεῖρον σπέρμα, ὅ ἐστιν ἐπάνω πάσης τῆς γῆς, καὶ πᾶν ξύλον, ὃ ἔχει ἐν ἑαυτῷ καρπὸν σπέρματος σπορίμου, ὑμῖν ἔσται εἰς βρῶσιν·»

Ὅπως ὅμως ἀνέφερα καὶ παραπάνω ἀλλὰ μᾶλλον δὲν τὸ διάβασες καλά, ὁ ἄνθρωπος ἔτρωγε μόνο φυτὰ στὴν προπτωτικὴ κατάσταση καθὼς ἦταν σὲ πλήρη ἁρμονία μὲ τὴ φύση καὶ τὰ ζῷα. Ἐπίσης στὴν προπτωτικὴ κατάσταση σύμφωνα μὲ τὴ διδασκαλία τῆς Ἐκκλησίας δὲ γινόταν ἡ αναπαραγωγὴ μὲ τὸν τρόπο ποὺ γίνεται στὸν μεταπτωτικὸ ἄνθρωπο.
[/FONT] Δὲν ξέρω ἂν διάβασες στὴν Ἔξοδο (ἐπειδὴ ἀναφέρεις τὴν Π.Δ.) ὅτι ὁ Θεὸς ἔβρεξε ὀρτύκια στὴν ἕρημο γιὰ νὰ θρέψῃ τοὺς Ἑβραίους. Δὲν καταδικάζεται πουθενὰ στὴν Ἀγία Γραφὴ ἡ κατανάλωση κρέατος ὡς φόνος. Μὲ τὴν ἴδια λογικὴ θὰ ἔπρεπε νὰ εἶναι ἁμαρτία τὸ γεγονὸς ὅτι σκοτώνουμε τὰ κουνούπια ἢ τὰ ποντίκια. Ὅλα ζῷα εἶναι... Πουθενὰ δὲν ἀναφέρεται κάτι τέτοιο.

Υ.Γ. Ἀπὸ τότε ποὺ μὲ θυμᾶμαι πάντως, ἡ θέα μιᾶς μπριζόλας δὲ μὲ ἄφηνε ἀσυγκίνητο. Ἀντιθέτως, ἡ θέα ἑνὸς πιάτου μὲ σπανακόρυζο μοῦ δημιουργοῦσε τελείως διαφορετικὰ συναισθήματα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top