Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Προέρχομαι από οικογένεια χασάπηδων αγαπητή, πρέπει κι εμείς να ζήσουμε. Καληνύχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,494 μηνύματα.
Προέρχομαι από οικογένεια χασάπηδων αγαπητή, πρέπει κι εμείς να ζήσουμε. Καληνύχτα.
Εμ πεστο ντε απο την αρχη!Παρολα αυτα...εγω δεν λεω να μην ζησουν οι χασαπηδες.Εναντια στην ΥΠΕΡΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΕΙΜΑΙ.ΣΕ ΟΛΑ!
Το παν μετρον αριστον ειναι το ζητουμενο.Η ισσοροπια σε ολα για να μπορεσουμε να ζησουμε ΟΛΟΙ.ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ...ΟΧΙ ΟΙ ΚΑΣΤΕΣ..
Να ζησεις εσυ,αλλα οχι εις βαρος ολων των υπολοιπων πλασματων,ουτε εις βαρως της υγειας των υπολοιπων.Διοτι και ο εμπορας ναρκωτικων θα σου πει οτι θελει να ζησει.
Αντε καλο βραδυ..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Εχμ..σοβαρα τωρα,περιμενετε να σας απαντησει κανενας χορτοφαγος;Εδω πεφτετε και τρωτε στην κυριολεξια εναν ανθρωπο που λεει απλα ΝΑΙ στην καταναλωση ,αλλα ΜΕ ΜΕΤΡΟ...βαζοντας μεσα ολους τους παραγοντες,υγεια,ζωα ,περιβαλλον..και περιμενετε να συμμετασχει στην συζητηση χορτοφαγος;:hehe:

έφη μου, εγώ προσωπικά δεν έπεσα να φάω κανέναν και δεν προσέβαλα με κανένα μήνυμά μου είτε χορτοφάγους είτε παμφάγους.. μια ερώτηση έκανα σε περίπτωση που κάποιος χορτοφάγος παρακολουθεί το θέμα και μπορεί να με ενημερώσει. το σκέφτομαι σοβαρά να σταματήσω να τρώω κρέας γι' αυτό ήθελα κάποιος να μου πει την εμπειρία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τοση ωρα διαφωνειτε για το κρεας και τα λαχανικα, αλλα σας εχει διαφυγει εντελως κατι πιο σημαντικο και απο τα 2. Τα ψαρια και τα θαλασσινα. Οι πληθυσμοι που τεινουν να ζουν περισσοτερο και να εχουν καλυτερη ποιοτητα ζωης (μεταξυ μας δεν εχει νοημα να ζησεις μεχρι τα 100 αν εισαι σε αναπηρικο καροτσακι απο τα 70 σου), εχουν και την συχνοτερη/μεγαλυτερη καταναλωση ψαριων και θαλασσινων.

Δεν ξερω τι λετε για τα κρεατα και τα λαχανικα, εγω παντως λατρευω τα ψαρια και τα θαλασσινα. 3 φορες την εβδομαδα αγριο σολωμο συν καπνιστο σολωμο στα σαντουιτς και ας "φυγω" απο υδραργυρο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Πού βρίσκεις καλέ άγριο σολωμό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
έφη μου, εγώ προσωπικά δεν έπεσα να φάω κανέναν και δεν προσέβαλα με κανένα μήνυμά μου είτε χορτοφάγους είτε παμφάγους.. μια ερώτηση έκανα σε περίπτωση που κάποιος χορτοφάγος παρακολουθεί το θέμα και μπορεί να με ενημερώσει. το σκέφτομαι σοβαρά να σταματήσω να τρώω κρέας γι' αυτό ήθελα κάποιος να μου πει την εμπειρία του.

Αντι να κοψεις το κρεας θα σου προτεινα να αυξησεις την καταναλωση ψαριων και θαλασσινων. Αν κοψεις και την ζαχαρη θα δεις τεραστια διαφορα πανω σου. Την 1η εβδομαδα θα νιωθεις χαλια, αλλα μετα θα νιωθεις καλυτερα απο ποτε, με περισσοτερη ενεργεια και καλυτερη διαθεση.

Εχω μια φιλη χορτοφαγο που δυστυχως η υγεια της ειναι πολυ χαλια. Απο τα 25 της εχει υπερταση και παιρνει ενα σωρο βιταμινες και ασβεστιο καθημερινα. Το προβλημα με την χορτοφαγικη διατροφη, κυριως για αυτους που εκοψαν το κρεας ενω τους αρεσει, εχει να κανει με το γεγονος οτι στρεφονται σε πολυ επεξεργασμενα τροφιμα και ζυμαρικα για να συμπληρωσουν το κενο.

Πού βρίσκεις καλέ άγριο σολωμό;

Στα σουπερμαρκετ και τα ιχθυοπωλεια της γειτονιας μου :P Ενα απο τα πλεονεκτηματα του να ζεις στο εξωτερικο (μαζι με το κρεας ταρανδου) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
A, OK, γιατί γράφεις Μελίσσια και απόρησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
A, OK, γιατί γράφεις Μελίσσια και απόρησα.

To Μελισσια το εβαλα για να ταιριαζει με το μελισσοκομος :lol::lol::lol: Ουτε το ενα ισχυει, ουτε το αλλο.

Στο θεμα μας... Εχει και στην Ελλαδα, αλλα οχι φρεσκο. Εχω βρει κατεψυγμενο αγριο σολωμο Αλασκας στα lidl και τα carrefour. Δεν ειναι ο κοκκινος βεβαια, αλλα απο τον σολωμο ιχθυοτροφειου Νορβηγιας, ειναι απειρες φορες πιο νοστιμος. Της Νορβηγιας εχει μια γευση σαν χωμα, δεν τρωγεται. Νομιζω περυσι ειχε παρει το ματι μου και αγριο σολωμο σε κονσερβα στα lidl.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Παιζει ρολο τι ζωη κανεις. Αμφιβαλλω πολυ αν μπορεις να τη βγαλεις με χορταρικο, αν εχεις αυξημενες αναγκες για ενεργεια.
Εκει θελει απο ολα. Τωρα παντως που ειμαι καπως πιο αραχτος, το εχω μειωσει σημαντικα το κρεας.
Καποια χορτοφαγικα μου αρεσουν πολυ. Αμα εχω μπαμια με τυρι φετα, γιγαντες στο φουρνο, γεμιστα με ελαχιστο κιμα για τη γευση, καμμια πιτσα με αρκετο φυτικο οπως η «τεσσερις εποχες» ή με τυρια, καμμια τονοσαλατα ή καμμια πρασοπιτα με γιαουρτι και μπορω να αραδιασω κι αλλα τετοια πιατα μπορει να μην αισθανθω καθολου την αναγκη για κρεας. Με αυτα σηκωνεσαι κι ελαφρυτερος απο το τραπεζι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Σαν τον καπνιστό σολωμό τίποτα, φιλενάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Παιζει ρολο τι ζωη κανεις. Αμφιβαλλω πολυ αν μπορεις να τη βγαλεις με χορταρικο, αν εχεις αυξημενες αναγκες για ενεργεια.
Εκει θελει απο ολα. Τωρα παντως που ειμαι καπως πιο αραχτος, το εχω μειωσει σημαντικα το κρεας.
Καποια χορτοφαγικα μου αρεσουν πολυ. Αμα εχω μπαμια με τυρι φετα, γιγαντες στο φουρνο, γεμιστα με ελαχιστο κιμα για τη γευση, καμμια πιτσα με αρκετο φυτικο οπως η «τεσσερις εποχες» ή με τυρια, καμμια τονοσαλατα ή καμμια πρασοπιτα με γιαουρτι και μπορω να αραδιασω κι αλλα τετοια πιατα μπορει να μην αισθανθω καθολου την αναγκη για κρεας. Με αυτα σηκωνεσαι κι ελαφρυτερος απο το τραπεζι.

Συμφωνω!
Να προσθεσω: φασολακια με φετα, κολοκυθακια μπριαμ, στραπατσαδα, αλμυρη κολοκυθοπιτα με μπολικη φετα, τηγανητα κολοκυθακια και μελιτζανες με τζατζικι, σπανακορυζο και διαφορα αλλα που δεν μου ερχονται αυτη τη στιγμη.

Για ελαφρυτερος δεν ξερω, αλλα αν εχω κολοκυθοπιτα μπροστα μου δεν σταματαω να τρωω. Ειμαι ικανη να φαω ολοκληρο το ταψι :whistle:

Σαν τον καπνιστό σολωμό τίποτα, φιλενάδα.

:beer:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αυτό που όλοι όταν είναι να φάνε λαδερό κοτσάρουν και 3 κιλά φέτα μέσα ποτέ δε το κατάλαβα. Αλλά κατά τα άλλα "γαμάνε τα φασολάκια". Ναι φίλε το βλέπω. :P Σαν να τρως ψάρι και να το τιγκάρεις στη μαγιονέζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Αν γυμνάζεσαι, δεν καπνίζεις, δεν έχεις στρες και τρως τουλάχιστον ένα κιλο φρουτα/λαχανικά τη μέρα, και να μη μειώσεις την κατανάλωση κρέατος, πάλι θα φτάσεις τα 100 αν σε ευνοούν τα γονίδια.

Εκτός θέματος, αλλά η παρακάτω έρευνα στηρίζει, εν μέρει, τον ισχυρισμό αυτό.

https://bjsm.bmj.com/content/43/1/1.full.html

Οπότε χορτοφάγοι - παμφάγοι, αφήστε τις γκρίνιες και γυμναστείτε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ο άνθρωπος είναι παμφάγος συνεπώς είναι φτιαγμένος να τρώει τα πάντα (συνεπώς το πιο υγιεινό για τον άνθρωπο που τρέφεται από φυσικά σκευάσματα είναι να τρώει και χλωρίδα και πανίδα. Τώρα εξαιτίας της παγκοσμιοποίησης και της τεχνολογικής ανάπτυξης με διοφορα μπουκαλάκια μπορεί να αναπληρωθούν οι ουσίες που χάνονται (π.χ. από την αποχή στο κόκκινο κρεάς, από την αποχή στα φρούτα και λαχανικα) αλλά δεν υπάρχει τέλειο υποκατάστατο.

Ο οργανισμός που τρώει αποκλειστικά πανίδα θα έχει προβλήματα, το ίδιο και όποιος τρώει αποκλειστικά χλωρίδα. Η διατροφή μας θα πρέπει να είναι έτσι ώστε όσα τρώμε πρέπει να καίμε (ειτε με γυμναστική που λεει ο Τάσος πάνω είτε με οποιοδήποτε άλλο φυσικό τρόπο ) το σημαντικότερο είναι να προσπαθούμε το ισοζύγιο αυτό να είναι σταθερό.

Τώρα για αυτούς που τρώνε χλωρίδα εξαιτίας του ότι λυπύνται τα ζωάκια θα διαφωνήσώ. Τα ζωάκια βασανίζοντα παραπάνω από τα καλυντικά (όμως λίγες κοπέλες δε τα χρησιμοποιούν). Το καλύτερο είναι να παράγουμε μόνοι μας το φαί που τρώμε και να μην στρεφόμαστε στα σουπερ μαρκετ για υγιεινές τροφές και αν ακόμα πάμε σουπερμάρκετ γιατί για οποιοδήποτε λόγο δε μπορούμε να παράγουμε μόνοι μας τροφή να προτιμάμε τα βιολογικά προιόντα ακόμα και αν αυτά πολύ πιο ακριβά γιατί αυτά φτιάχτηκαν με περισσότερο σεβασμό ως προς τα ζωάκια και τα φυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ζητάω εκ των προτέρων συγγνώμη για το σεντόνι που ακολουθεί. :P

Παιδιά, συγγνώμη για το τσιτάτο, αλλά there is no such thing as a humane slaughter. Προτείνω πραγματικά να ρίξετε μια ματιά στα βίντεο που παρέθεσα στην προηγούμενη σελίδα αν ενδιαφέρεστε για την ανάλυση του veganism (αυστηρή χορτοφαγία = όχι γαλακτοκομικά, αυγά πέραν του κρέατος προφανώς) όσον αφορά την ηθική του φιλοσοφία αλλά και το αντίκτυπό του στην ανθρώπινη υγεία.

Μιας και ρωτάτε, εγώ για αρκετούς μήνες έτρωγα κρέας όλο και σπανιότερα, ώσπου πριν περίπου 3 μήνες απλώς αποφάσισα ότι το κρέας τέλος. Έχω να σας πω πως δεν είναι καθόλου δύσκολο, διατρέφομαι υγιεινά και βρίσκω νοστιμότερα τα φαγητά που δεν εκτιμούσα αρκετά λόγω συνήθειας. Ωστόσο, εδώ και σχεδόν έναν μήνα, έχω κόψει και τα υπόλοιπα ζωϊκά παράγωγα (και άρα ακολουθώ αυστηρά χορτοφαγική διατροφή - vegan). Αυτό είναι κάπως δυσκολότερο, όχι τόσο όσον αφορά το φαγητό, αλλά κυρίως όσον αφορά τα γλυκά, καθώς λίγα έτοιμα δεν περιέχουν γάλα ή αυγό (god bless σοκολάτα υγείας και τα Oreos, δεν τρώω γλυκά του κουταλιού με την άπειρη ζάχαρη).

Για όποιον μένει στην Αθήνα (και όχι μόνο καθώς στέλνονται παραγγελίες και αλλού), τον προτρέπω να κοιτάξει την εξής ιστοσελίδα: https://www.bamboovegan.com/. Νομίζω πως στο μαγαζί υπάρχουν περισσότερα πράγματα εν συγκρίσει με την ιστοσελίδα. Μπορείς να βρεις από πολλά είδη γάλακτος (σόγιας, ρυζιού, αμυγδάλου, καρύδας κ.ά.), τυριά (αν έχετε φάει άνοστο σόγιας από οπουδήποτε μην απογοητευτείτε, εδώ υπάρχουν πολλά νόστιμα που θα βρίσκονται λογικά και αλλού), mock meats (σαλάμι, σνίτσελ, λουκάνικα κ.ά. από seitan), μπάρες πρωτεΐνης, ή και να φάτε εκείνη τη στιγμή vegan τυρόπιτα ή sandwich. Επιπλέον, έχει τις βιταμίνες του The Vegan Society https://www.vegansociety.com/shop/supplements αλλά και κάποιες ακόμη αποκλειστικά B12 νομίζω, που χρειαζόμαστε αν δεν τρώμε καθόλου ζωϊκά προϊόντα (εσείς που τρώτε ζωϊκά αλλά όχι κρέας, δε χρειάζεστε κάποια βιταμίνη αν διατρέφεστε σωστά!)

Όλα αυτά μπορεί να υπάρχουν και σε διάφορα κανονικά Super Markets ή οτιδήποτε άλλο, ψάξτε τα, απλώς ανέφερα το συγκεκριμένο γιατί το θεωρώ πολύ χρήσιμο για κάποιον που θέλει να έχει επιλογές στο συγκεκριμένο είδος διατροφής. Επιπλέον, στην Αθήνα υπάρχουν και vegan-vegetarian εστιατόρια, αλλά παντού μπορείς να φας κάτι που δεν περιέχει ζωϊκά προϊόντα ούτως ή άλλως (παρότι βάζουν σε πάρα πολλές τροφές δυστυχώς). Ενδεικτικά αναφέρω το φαλάφελ ως υποκατάστατο του σουβλακιού, είναι πολύ καλή περίπτωση νομίζω! :)

Όσον αφορά την υγεία μου, μια χαρά αισθάνομαι. Δεν υπήρξε κάποια ιδιαίτερη αλλαγή, έχοντας υπόψιν ότι πάντοτε έτρωγα (το λιγότερο) επαρκώς και σχετικά ποιοτικά. Είχα σιδηροπενική αναιμία που με τα χρόνια βελτιωνόταν, έκανα εξετάσεις αίματος πριν λίγο καιρό και είμαι όπως ήμουν πριν ένα έτος, ενδεχομένως και λίγο καλύτερα. Πάντως, οπωσδήποτε δεν έχω πάθει κάτι με αυτή την αλλαγή στις διατροφικές μου συνήθειες. Αν τρώτε σωστά (όσπρια, ξηρούς καρπούς, φρούτα-λαχανικά, σιτάρι, σπανάκι, δείτε την πυραμίδα που θα παραθέσω), δε θα έχετε κανένα πρόβλημα. Αν αποφασίσετε να κόψετε τα ζωϊκά προϊόντα, πέραν της εικόνας που παραθέτω, δείτε και αυτόν τον σύνδεσμο: https://www.theveganrd.com/2010/11/recommended-supplements-for-vegans.html. Η μόνη βέβαιη έλλειψη είναι η βιταμίνη B12, τα άλλα βρίσκονται, αλλά οι προαναφερθείσες βιταμίνες της Vegan Society περιέχουν και άλλα καλού-κακού αν το προτιμάτε (εγώ τέτοιες παίρνω).



Γενικώς, με μια απλή αναζήτηση του τύπου "Sources of Iron/Calcium/Protein" κλπ. (ένα κάθε φορά), θα βρίσκετε πολύ εύκολα τις τροφές που χρειάζονται για το κάθε συστατικό που θέλει ο οργανισμός μας. Να τρώτε ποιοτικά και απ'όλα όσα χρειαζονται και να κάνετε εξετάσεις με κάποια συχνότητα (ίσως κάθε έτος) για να βλέπετε πού βρίσκεστε.

Υ.Γ: Το σημαντικότερο! Για όσους λέτε πως "τα φυτικά είναι ανθυγιεινά επειδή περιέχουν χημικά κλπ. κλπ.", σας έχω νέα! Μαντέψτε πώς φουσκώνουν τα ζώα πού τρώτε! Με τα χειρότερα χημικά τρόφιμα. Και από πάνω τους χτυπάνε και ορμόνες για να δέσει το πράγμα. Τρώγοντάς τα, παίρνετε και τα όποια χημικά, και τις ορμόνες. Δε νομίζω πως θέλει πολλή σκέψη το πράγμα, ε; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Γιώργο, έχεις δοκιμάσει υποκατάστατα κρέατος από seitan κι αν ναι πώς είναι; Αυτά από σόγια τα φοβάμαι λόγω των ισοφλαβονών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Γιώργο, έχεις δοκιμάσει υποκατάστατα κρέατος από seitan κι αν ναι πώς είναι; Αυτά από σόγια τα φοβάμαι λόγω των ισοφλαβονών.

Έχω δοκιμάσει σνίτσελ και σαλάμι. Το σνίτσελ ήταν αρκετά καλό, είχε λίγο περισσότερο πιπέρι απ'όσο θα ήθελα (δε γνωρίζω αν συμβαίνει σκοπίμως λόγω γεύσης), έμοιαζε με κανονικό αλλά ήταν αισθητή η διαφορά. Το σαλάμι ήταν εντελώς σαν κανονικό σαλάμι. Δεν αντελήφθην καμία απολύτως διαφορά στη γεύση, ήταν νόστιμο αν και δεν έτρωγα συχνά αλλαντικά (και δη σαλάμι, παριζάκι κλπ.) από καιρό.

Έχω καταλήξει στο ότι δε χρειάζομαι υποκατάστατο κρέταος συχνά στη διατροφή μου, αλλά αν έχω όρεξη κάποια στιγμή, θα παίρνω. Πάντως, είμαι βέβαιος ότι υπάρχουν πολύ επιτυχημένοι φυτικοί συνδυασμοί γεύσεων που δεν αποτελούν καθόλου υποδεέστερη γευστικά λύση του κρέατος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Έχω μια ερώτηση, όσοι είστε vegan στην διατροφή, έχετε καταφέρει να είστε και σε όλες τις υπόλοιπες εκφάνσεις της ζωής σας; Θέλω να πω, φροντίζετε να αγοράζετε καλλυντικά αποκλειστικά από vegan/cruelty free εταιρίες; Θα πιαστώ από εσένα Γιώργο, επειδή είσαι ο μόνος vegan που απάντησε, οδοντόκρεμα/αποσμητικό/αφρόλουτρο/σαμπουάν/αφρό ξυρίσματος/άρωμα έχεις αλλάξει την εταιρία που αγόραζες; Πάντως ως αγόρι είναι πιο εύκολο γιατί χρησιμοποιείτε λιγότερα καλλυντικά, αλλά και πάλι χρειάζεται χρόνος και χρήμα.

Δεν έχω ψάξει ποτέ πιο αναλυτικά αυτό που λέμε vegan culture, απλά υποθέτω πως πέραν της διατροφής επεκτείνεται και σε άλλα κομμάτια της καθημερινότητας. Και μια απορία που δεν ξέρω πόσο χαζή μπορεί να ακουστεί, αλλά με την ένδυση τι ισχύει ρε παιδιά (μάλλινα, δερμάτινα);

Α! Και ψάξτε και ποιες μπύρες είναι vegan friendly! Για την Guinness είμαι σίγουρη πως δεν είναι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Έχω μια ερώτηση, όσοι είστε vegan στην διατροφή, έχετε καταφέρει να είστε και σε όλες τις υπόλοιπες εκφάνσεις της ζωής σας; Θέλω να πω, φροντίζετε να αγοράζετε καλλυντικά αποκλειστικά από vegan/cruelty free εταιρίες; Θα πιαστώ από εσένα Γιώργο, επειδή είσαι ο μόνος vegan που απάντησε, οδοντόκρεμα/αποσμητικό/αφρόλουτρο/σαμπουάν/αφρό ξυρίσματος/άρωμα έχεις αλλάξει την εταιρία που αγόραζες; Πάντως ως αγόρι είναι πιο εύκολο γιατί χρησιμοποιείτε λιγότερα καλλυντικά, αλλά και πάλι χρειάζεται χρόνος και χρήμα.

Δεν έχω ψάξει ποτέ πιο αναλυτικά αυτό που λέμε vegan culture, απλά υποθέτω πως πέραν της διατροφής επεκτείνεται και σε άλλα κομμάτια της καθημερινότητας. Και μια απορία που δεν ξέρω πόσο χαζή μπορεί να ακουστεί, αλλά με την ένδυση τι ισχύει ρε παιδιά (μάλλινα, δερμάτινα);

Α! Και ψάξτε και ποιες μπύρες είναι vegan friendly! Για την Guinness είμαι σίγουρη πως δεν είναι. :P

Δεν είναι χαζή η απορία σου, αρχίζω από τα ρούχα: Απαγορεύονται οι γούνες, τα μάλλινα και τα δερμάτινα ρούχα, ή οτιδήποτε προκύπτει από την εκμετάλλευση ζώου. Προσωπικά φοράω μόνο βαμβάκι.

Αληθεύει πως το veganism είναι "lifestyle" ή "culture" όπως λες, αν και ποτέ δεν το λέω διότι μου ξινίζει το "δες πόσο διαφορετικός είμαι". :P Ασήμαντα όμως είναι αυτά. Για τα καλλυντικά ναι, πρέπει να ψάξεις ποιες εταιρείες δεν κάνουν testing σε ζώα (νομίζω πως Body Shop και Korres είναι καθαρά αλλά πραγματικά δεν είμαι κατάλληλος για αυτού του τύπου την πληροφόρηση). Όσον αφορά οδοντόκρεμες/αποσμητικά/αφρόλουτρο/σαμπουάν/άρωμα που αναφέρεις (αφρό ξυρίσματος δε τυχαίνει να χρησιμοποιώ λόγω ξυριστικής μηχανής), είχα την εντύπωση πως δύσκολα δεν είναι vegan, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν το έχω ψάξει και θα πρέπει να δω τόσο για το animal testing, όσο και για τα συστατικά τους. Με μια σύντομη ματιά, βλέπω πως είναι αρκετά που πρέπει να προσέχεις και πολλά που δε θα ξέρεις αν είναι vegan ή όχι βάσει συστατικών, βλέπουμε όμως σε τι έκταση χρησιμοποιούνται τα ζωϊκά προϊόντα...

Για μπύρες επίσης όπως το λες, η Guinness δεν είναι, έχω την αίσθηση πως η πλειονότητα είναι vegan. Σε κάθε περίπτωση, δεν πίνω μπύρα. :P

Θεωρώ καλή σκέψη ακόμα και για όσους τρώνε κρέας (και φυσικά για όσους είναι απλώς χορτοφάγοι) να προσέχουν τα συστατικά των προϊόντων που αγοράζουν, καθώς δεν κρίνω υγιή τη χρήση των ζώων για την ικανοποίηση κάθε επίπλαστης ανθρώπινης ανάγκης που δεν περιορίζεται στη διατροφή.

Υ.Γ: Ως αγόρι, να πω πως κρίνω τα καλλυντικά στις κοπέλες πολύ παραπάνω από περιττά. Πάντα το έλεγα και θα συνεχίσω, πιο όμορφες είστε χωρίς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Γιώργο, αν δε γινόμαστε αδιάκριτοι, μπορείς να περιγράψεις ένα τυπικό καθημερινό σου διαιτολόγιο, συμπεριλαμβανομένων και των συμπληρωμάτων; Το συνολικό κόστος είναι υψηλότερο απ' ό,τι αν έτρωγες "κανονικά";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top