Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ναι, το έχω παρακολουθήσει το θέμα που λες, όπως και διάφορα άλλα που προκύπτουν είτε στον Αμβρακικό - είτε με καλλιέργειες είτε με ελεύθερη αλιεία - και στον Σαρωνικό. Γενικά, τα ψαροπροβλήματα στην Ελλάδα θα έπρεπε να παίρνουν πολύ μεγαλύτερη έκταση, αλλά δεν ξέρω γιατί αυτό δε συμβαίνει.

Τα σύκα καλά είναι, αλλά βρίσκεις πολύ συχνά σκουληκάκια μέσα όταν πρόκειται για μη ελεγχόμενες καλλιέργειες - εκ πείρας :Ρ
Σορρυ κιόλας αλλά μπλιαξ, μεγάλωσα με σύκα ευτυχώς δεν είχα ποτέ δυσάρεστη εμπειρία. Η μαρμελάδα σύκου αν και υπερβολικά γλυκιά είναι από τις λίγες μαρμελάδες που τρώω. Επίσης τα κορόμηλα, που επίσης δεν μου αρέσουν είναι φουλ στη βιταμίνη c .
Τώρα όσον αφορά στο πρόβλημα με τις ιχθυοκαλλιέργειες, θεωρώ ότι εσκεμμένα δεν έχει λάβει μεγάλη έκταση και καλό θά είναι να λάβει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι, εννοώ ότι το θέμα της γευστικότητας κ.λπ. είναι όντως υποκειμενικό. Ας πούμε, τρώω κρέας, αλλά τα περισσότερα όντως μου βρωμάνε και δεν τα τρώω. Οπότε, μπορώ να φανταστώ πώς σε κάποια άτομα δεν αρέσει γευστικά το κρέας. Βέβαια, φαντάζομαι, θα είναι λίγα.
Έχει τύχει να φιλοξενήσω γνωστή μου από Άγγλια που μεγάλωσε Με γονείς vegetarians,η ίδια έγινε vegan, δεν είχε δοκιμάσει ποτέ κρέας στη ζωή της και όταν τη ρώτησα αν έχει περιέργεια να δοκιμάσει μου απάντησε ότι της βρωμάει.
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως λατρεύω το κρέας όπως και αν είναι μαγειρεμένο, δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση, αν και ξέρω πως στο βαθμό που το τρώω, θέλοντας και μη, πρέπει να το ελαττώσω.
Τώρα, όσο αφορά τα χορταρικά, τα έχω εντάξει στη διατροφή μου μετά από πολύ κόπο, αλλά επειδή τα τρώω και με τρώνε τα συνοδεύω με καλαμαράκια, γαριδούλες, για να κατεβαίνουν λίγο πιο ευχάριστα.
Εν γένει, κατατάσσομαι στις μερακλούδες οπότε... :P
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Σορρυ κιόλας αλλά μπλιαξ, μεγάλωσα με σύκα ευτυχώς δεν είχα ποτέ δυσάρεστη εμπειρία. Η μαρμελάδα σύκου αν και υπερβολικά γλυκιά είναι από τις λίγες μαρμελάδες που τρώω. Επίσης τα κορόμηλα, που επίσης δεν μου αρέσουν είναι φουλ στη βιταμίνη c .
Τώρα όσον αφορά στο πρόβλημα με τις ιχθυοκαλλιέργειες, θεωρώ ότι εσκεμμένα δεν έχει λάβει μεγάλη έκταση και καλό θά είναι να λάβει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Έχει τύχει να φιλοξενήσω γνωστή μου από Άγγλια που μεγάλωσε Με γονείς vegetarians,η ίδια έγινε vegan, δεν είχε δοκιμάσει ποτέ κρέας στη ζωή της και όταν τη ρώτησα αν έχει περιέργεια να δοκιμάσει μου απάντησε ότι της βρωμάει.

Να σου πω την αλήθεια, μετά από λίγες προσπάθειες, μαθαίνει το μάτι σου και ξεχωρίζει τους... φιλοξενούμενους στο σύκο - αν και είναι πολύ καλό καμουφλάζ το εσωτερικό του σύκο για διάφορα ζωάκια.

Τώρα για τη βρώμα που λες, ναι, είναι βασικό πρόβλημα με πολλά κρέατα. Αλλά πιστεύω ότι απλά κάποιοι άνθρωποι έχουμε πιο ευαίσθητες μύτες - σε αντίθεση με τις @Agaphbou και @Λένω που, προφανώς, δεν έχουν σωστά ρυθμισμένο το sensitivity στη μύτη τους. :Ρ
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,765 μηνύματα.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια, μετά από λίγες προσπάθειες, μαθαίνει το μάτι σου και ξεχωρίζει τους... φιλοξενούμενους στο σύκο - αν και είναι πολύ καλό καμουφλάζ το εσωτερικό του σύκο για διάφορα ζωάκια.

Τώρα για τη βρώμα που λες, ναι, είναι βασικό πρόβλημα με πολλά κρέατα. Αλλά πιστεύω ότι απλά κάποιοι άνθρωποι έχουμε πιο ευαίσθητες μύτες - σε αντίθεση με τις @Agaphbou και @Λένω που, προφανώς, δεν έχουν σωστά ρυθμισμένο το sensitivity στη μύτη τους. :Ρ
Μάλλον ούτε εγώ έχω, αν λέτε για αρνί λατρεύω το αρνί όπως και τυριά που οι περισσότεροι απεχθάνονται όπως Roquefort και gorgonzola.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Μάλλον ούτε εγώ έχω, αν λέτε για αρνί λατρεύω το αρνί όπως και τυριά που οι περισσότεροι απεχθάνονται όπως Roquefort και gorgonzola.

Τα τυριά ούτε εμένα με ενοχλούν, για κάποιο λόγο, αλλά το αρνί - και το κατσίκι, δηλαδή, πολλές φορές - μου βρωμάει απίστευτα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα τυριά ούτε εμένα με ενοχλούν, για κάποιο λόγο, αλλά το αρνί - και το κατσίκι, δηλαδή, πολλές φορές - μου βρωμάει απίστευτα.

Εσυ πρέπει να φας βραστό συκώτι κοτόπουλου. Παίζει να μείνεις στον τόπο. Και οχι τα κρέατα δεν βρωμάνε. Πάντως αν αυξαναμε λίγο την ποικιλία στα κρέατα μας θα λυναμε αρκετά προβλήματα στον πλανήτη, έχω μια φίλη πολύ... νοστημουλα.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εσυ πρέπει να φας βραστό συκώτι κοτόπουλου. Παίζει να μείνεις στον τόπο. Και οχι τα κρέατα δεν βρωμάνε. Πάντως αν αυξαναμε λίγο την ποικιλία στα κρέατα μας θα λυναμε αρκετά προβλήματα στον πλανήτη, έχω μια φίλη πολύ... νοστημουλα.

Ρε, το συκώτι δεν το μπορώ από όπου κι αν προέρχεται. Είναι από τις πιο άθλιες τροφές και γευστικά και με όλες τις έννοιες. Βασικά, άκυρο, την πρωτοκαθεδρία έχει ο πατσάς - βέβαια και στις δύο τροφές αναγνωρίζω το ότι είναι eco-friendly αφού τίποτα δεν πάει χαμένο. :Ρ
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε, το συκώτι δεν το μπορώ από όπου κι αν προέρχεται. Είναι από τις πιο άθλιες τροφές και γευστικά και με όλες τις έννοιες. Βασικά, άκυρο, την πρωτοκαθεδρία έχει ο πατσάς - βέβαια και στις δύο τροφές αναγνωρίζω το ότι είναι eco-friendly αφού τίποτα δεν πάει χαμένο. :Ρ

Το συκώτι είναι η πιο θρεπτική μορφή κρέατος.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το αρνι οσο πιο πολυ μυριζει τοσο πιο πολυ μου αρεσει :shifty:
Λαχανικα που δεν συνοδευονται απο κρεας δεν μπορω να τα φαω. Μου αρεσουν τα λαχανικα, αλλα με κρεας.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι ειπαμε 0.10% έναντι 2%.
Ακου να δεις κατι επειδη ως οικονομολογος μιλαω παντα με πηγες και οχι με υστερία τα στοιχεια το λενε ξεκαθαρα εχεις 10 φορες περισσοτερες πιθανοτητες να νοσησεις βαρια αν δεν εισαι εμβολιασμενος ανεξαρτηρα απο το αν εισαι 20 η 50 ετων. Καθεσαι και μας λες για blood clot οταν με τον covid η πιθανοτητα αυξανεται κατα 20 φορες. Μας λες για Blood clot οταν καθομαστε ολοι και τρωμε τροφές τυπου junk food που ειναι καταστροφη για την υγεια μας.
Το τι τρως εσύ δεν με αφορά! Εγώ είμαι vegan 5 χρόνια τώρα! Εγώ τρέφομαι με όσπρια και σαλάτες... Αν τρως fast food είναι δική σου καταστροφή
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,163 μηνύματα.
Το τι τρως εσύ δεν με αφορά! Εγώ είμαι vegan 5 χρόνια τώρα! Εγώ τρέφομαι με όσπρια και σαλάτες... Αν τρως fast food είναι δική σου καταστροφή

Α εισαι vegan. Ακομα χειρότερα 🤣🤣
Τωρα βαριέμαι να σου πω για τα ογελη του κρέατος στον ανθρωπινο οργανισμό, αλλα πρεπει να ξερεις βιολογια Α λυκειου πρωτα. Δεν πειραζει και οι θαμνοι καλοι ειναι.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α εισαι vegan. Ακομα χειρότερα 🤣🤣
Τωρα βαριέμαι να σου πω για τα ογελη του κρέατος στον ανθρωπινο οργανισμό, αλλα πρεπει να ξερεις βιολογια Α λυκειου πρωτα. Δεν πειραζει και οι θαμνοι καλοι ειναι.
Χαχαχ κανένα όφελος... Την τύφλα σου δεν ξέρεις και φαίνεται από χιλιόμετρα! Σε πληροφορώ ότι είμαι βιγκαν από τα 14 μου και δεν μου λείπει τίποτα από βιταμίνες... Αν δεν ξέρεις μη μιλάς, υπάρχουν φυτικά προϊόντα που έχουν τις ίδιες βιταμίνες με τα κρέατα
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Εγώ είμαι vegan 5 χρόνια τώρα! Εγώ τρέφομαι με όσπρια και σαλάτες...

και εγώ ενα διάστημα για αλλαγή και κόντευα να γίνω σαν τον οσιο Λυκούργο! (υπάρχει τέτοιος όσιος??) :angel:

Σε πληροφορώ ότι είμαι βιγκαν από τα 14 μου και δεν μου λείπει τίποτα από βιταμίνες...

αλήθεια πιο φυσικό φυτικό προιόν έχει βιταμίνη Β12? :angel::angel::angel:


20.000 εχουν πει οτι ειναι οι νεκροι απο εμβολια στη ΕΕ σε συνολο 172 εκατομμυριων πλήρως εμβολιασμενων αρα τοσο βγαινει. Βεβαια αυτο το εχω διαβασει δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι ειναι σωστο.

20.000? πω πω...αυτό δεν το ήξερα... και πως νιώθετε ρε παιδιά γι'αυτο? νταξ δεν πρζ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,163 μηνύματα.
Χαχαχ κανένα όφελος... Την τύφλα σου δεν ξέρεις και φαίνεται από χιλιόμετρα! Σε πληροφορώ ότι είμαι βιγκαν από τα 14 μου και δεν μου λείπει τίποτα από βιταμίνες... Αν δεν ξέρεις μη μιλάς, υπάρχουν φυτικά προϊόντα που έχουν τις ίδιες βιταμίνες με τα κρέατα

Ναι δεν προσφέρει τιποτα το κρεας. Δεν ξερουν τα βιβλια της βιολογιας, οι γιατροι και ξερει η Νεφελη που θελει να γινει ηθοποιός και να παιζει ρολους πανω σε μια σκηνη. Ακου να δεις κατι το κρεας σε φυσιολογικες ποσοτητες (1-2 φορες την εβδομαδα) σου δινει Βιταμινες Α,Β,C,Κ, φιλικο οξυ και μαγνήσιο. Δεν σου λεω να τρως καθε μερα καθως τοτε ειναι βλαβερο οπως καθε πραγμα σε υπερβολη (ακομα και το νερο). Καταλαβαινουμε ολοι οτι εισαι ατομο που νομιζεις οτι εχεις παντα δικιο και κανεις σαν κακομαθημένο 10χρονο ομως αφου μπηκες στο Esteki καλο ειναι να μπορεις να κανεις συζήτηση, να ακους και διαφορετικες αποψεις και οχι να βγαζεις "φωνές" σαν παιδι που του έκλεψαν το γλυκο του. Δεν θα σου μαθω εγω βιολογια, παρε ενα βιβλιο Α λυκειου και διάβασε γιατι δεν εχεις γνωσεις η πηγαινε σε εναν διατροφολόγο.

https://www.google.gr/url?sa=t&sour...MQAQ&usg=AOvVaw3RIHIqHtxc86oO9mnJHgn0&ampcf=1


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η Κούβα εμβολιάζει όλα τα παιδιά από 2 ετών και πάνω. Αρα δε θα χρειάζονται πιστοποιητικό εμβολιασμού αν έχουν ταυτότητα.
Κούβα- Κορωνοϊός: Ξεκινά αύριο ο εμβολιασμός παιδιών από 2 έως 18 ετών (naftemporiki.gr)View attachment 85457

Μην χανεις το χρονο σου. Ακουσαμε εδω μεσα οτι ειναι καλυτερο να νοσησεις απο Covid.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α εισαι vegan. Ακομα χειρότερα 🤣🤣
Τωρα βαριέμαι να σου πω για τα ογελη του κρέατος στον ανθρωπινο οργανισμό, αλλα πρεπει να ξερεις βιολογια Α λυκειου πρωτα. Δεν πειραζει και οι θαμνοι καλοι ειναι.
Ναι δεν προσφέρει τιποτα το κρεας. Δεν ξερουν τα βιβλια της βιολογιας, οι γιατροι και ξερει η Νεφελη που θελει να γινει ηθοποιός και να παιζει ρολους πανω σε μια σκηνη. Ακου να δεις κατι το κρεας σε φυσιολογικες ποσοτητες (1-2 φορες την εβδομαδα) σου δινει Βιταμινες Α,Β,C,Κ, φιλικο οξυ και μαγνήσιο. Δεν σου λεω να τρως καθε μερα καθως τοτε ειναι βλαβερο οπως καθε πραγμα σε υπερβολη (ακομα και το νερο). Καταλαβαινουμε ολοι οτι εισαι ατομο που νομιζεις οτι εχεις παντα δικιο και κανεις σαν κακομαθημένο 10χρονο ομως αφου μπηκες στο Esteki καλο ειναι να μπορεις να κανεις συζήτηση, να ακους και διαφορετικες αποψεις και οχι να βγαζεις "φωνές" σαν παιδι που του έκλεψαν το γλυκο του. Δεν θα σου μαθω εγω βιολογια, παρε ενα βιβλιο Α λυκειου και διάβασε γιατι δεν εχεις γνωσεις η πηγαινε σε εναν διατροφολόγο.

https://www.google.gr/url?sa=t&sour...MQAQ&usg=AOvVaw3RIHIqHtxc86oO9mnJHgn0&ampcf=1


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Μην χανεις το χρονο σου. Ακουσαμε εδω μεσα οτι ειναι καλυτερο να νοσησεις απο Covid.
Απ'οτι φαίνεται το κρέας μπορείς άνετα να το αντικαταστήσεις με φυτικά προϊόντα:) και εγώ είναι το ζωντανό παράδειγμα που κάθε χρόνο κάνω εξετάσεις και δεν έχω ΚΑΜΊΑ έλλειψη! Ούτε καν της Β12! ... Οπότε μη μου τα λες, πέντε χρόνια τώρα χαίρω άκρας υγείας
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Απ'οτι φαίνεται το κρέας μπορείς άνετα να το αντικαταστήσεις με φυτικά προϊόντα:) και εγώ είναι το ζωντανό παράδειγμα που κάθε χρόνο κάνω εξετάσεις και δεν έχω ΚΑΜΊΑ έλλειψη! Ούτε καν της Β12! ... Οπότε μη μου τα λες, πέντε χρόνια τώρα χαίρω άκρας υγείας
Και το τι κάνω εγώ με τον οργανισμό μου είναι δική μου υπόθεση! Δεν σε αφορά όπως δεν αφορά εμένα αν εσύ τρως κρέας
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,163 μηνύματα.
Απ'οτι φαίνεται το κρέας μπορείς άνετα να το αντικαταστήσεις με φυτικά προϊόντα:) και εγώ είναι το ζωντανό παράδειγμα που κάθε χρόνο κάνω εξετάσεις και δεν έχω ΚΑΜΊΑ έλλειψη! Ούτε καν της Β12! ... Οπότε μη μου τα λες, πέντε χρόνια τώρα χαίρω άκρας υγείας

Το οτι αντικαταστήσες εσυ το κρεας πρωτον δεν σημαίνει οτι ειναι σωστο καθως 5 χρονια δεν ειναι τιποτα, εισαι 19 και ο Μ.Ο ζωης ειναι τα 82 ετη αρα μακροχρονια θα το δεις. Δευτερον δεν σημαινει οτι το κρεας απο μονο του ειναι βλαβερό αν το τρως σε φυσιολογικές ποσοτητες, το συνοδεύεις μαζι με σαλάτες και όσπρια και μιλάω πάντα για κόκκινο κρέας και όχι χοιρινό. Και τελος εχει αποδειχθει επιστημονικά οτι στην ανάπτυξη του ανθρωπινου εγκεφάλου τα τελευταία 2.000 χρονια η κατανάλωση κρέατος βοηθησε σε μεγαλο βαθμο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top