Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν το συνέχιζα για 6 μήνες θα βρίσκατε τα λείψανά μου :P
Εγω δεν τρωω κρεας και δεν ειναι οπως τα σκεφτεσαι.Καταρχην πρωτεινη εχουν και τα φυτα και οι ξηροι καρποι,η μαγκια ειναι να εχεις σπιτι ολες τις σουπερ τροφες και να τρως οσο θελει ο οργανισμος,παραδειγμα 1 κουταλια της σουπας ταχινι ειναι ενα πληρη γευμα,ομως αν φας 1 κουταλια της σουπας ισως ο μεταβολισμος σου σου κοψει την ορεξη για πολλες ωρες και δεν ειναι καλο αυτο.Τρωω πρωι μολις ξυπνησω 1 κουταλια του γλυκου ταχινι με 1 ποτηρι ζεστο νερο,μετα τρωω μια κουπα αρακα βραστο με πουρε πατατας,η τρωω 2 αυγα βρασμενα,υστερα βραζω λαχανικα εποχης οτι υπαρχει,παντζαρια,φασολακια,εχω στο μενου επισης ρεβυθια,φασολια,φακες...τρωω κανενα ψαρι αχνιστο το μεσημερι με σαλατα,το απογευμα ψωμακια ολικης με σπιτικη μαρμελαδα που κανω μονος μου,ειτε φραουλα,συκο,ροδακινο,υστερα καποιον φρεσκο χυμο καρπουζι η καποιο φρουτο,μετα τρωω 1 κομματι κεικ με καστανη ζαχαρη φτιαγμενο και κακαο με μελι και καρυδια,ολα αυτα εχουν σιδηρο,πρωτεινες και βοηθουν στην καλη υγεια.Καποιες φορες πινω και γαλα αμυγδαλου μαζι με αποξηραμενα συκα,σταφιδες,δαμασκηνα.ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΑΣ,οι αρχαιοι Ελληνες και οι Ινδιανοι ακομη ηταν χορτοφαγοι,τα ψεματα που λενε και η προπαγανδα τα μεγαλα συμφεροντα εχουν αποδειχτει απατη και παραπληροφορηση,καταρχην οι αρχαιοι Ελληνες ετρωγαν ελιες,τυρι,κριθαρενιο ψωμι και αυτα που ειπα,ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΨΩΝΙΖΟΥΝ ΜΕ ΚΑΡΤΑ,ΗΤΑΝ ΤΟ 90% ΦΤΩΧΟΙ!Ετρωγαν οτι εβγαζε η Γη και αντε να ετρωγαν κανενα κυνηγι που δεν εχει το κρεας αυτο καμια σχεση με τα σημερινα μεταλαγμενα κρεατα.Και οι Ινδιανοι βασικη τροφη τους ηταν το καλαμποκι,κρεας ετρωγαν την εποχη των βουβαλων και σεβονταν την φυση,χτυπουσαν 1 βουβαλο και δεν ετρωγαν 6 μηνες συνεχομενους ολο το κοπαδι οπως τρωτε τωρα μερικοι ολη μερα πιτογυρα...
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω δεν τρωω κρεας και δεν ειναι οπως τα σκεφτεσαι.Καταρχην πρωτεινη εχουν και τα φυτα και οι ξηροι καρποι,η μαγκια ειναι να εχεις σπιτι ολες τις σουπερ τροφες και να τρως οσο θελει ο οργανισμος,παραδειγμα 1 κουταλια της σουπας ταχινι ειναι ενα πληρη γευμα,ομως αν φας 1 κουταλια της σουπας ισως ο μεταβολισμος σου σου κοψει την ορεξη για πολλες ωρες και δεν ειναι καλο αυτο.Τρωω πρωι μολις ξυπνησω 1 κουταλια του γλυκου ταχινι με 1 ποτηρι ζεστο νερο,μετα τρωω μια κουπα αρακα βραστο με πουρε πατατας,η τρωω 2 αυγα βρασμενα,υστερα βραζω λαχανικα εποχης οτι υπαρχει,παντζαρια,φασολακια,εχω στο μενου επισης ρεβυθια,φασολια,φακες...τρωω κανενα ψαρι αχνιστο το μεσημερι με σαλατα,το απογευμα ψωμακια ολικης με σπιτικη μαρμελαδα που κανω μονος μου,ειτε φραουλα,συκο,ροδακινο,υστερα καποιον φρεσκο χυμο καρπουζι η καποιο φρουτο,μετα τρωω 1 κομματι κεικ με καστανη ζαχαρη φτιαγμενο και κακαο με μελι και καρυδια,ολα αυτα εχουν σιδηρο,πρωτεινες και βοηθουν στην καλη υγεια.Καποιες φορες πινω και γαλα αμυγδαλου μαζι με αποξηραμενα συκα,σταφιδες,δαμασκηνα.ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΑΣ,οι αρχαιοι Ελληνες και οι Ινδιανοι ακομη ηταν χορτοφαγοι,τα ψεματα που λενε και η προπαγανδα τα μεγαλα συμφεροντα εχουν αποδειχτει απατη και παραπληροφορηση,καταρχην οι αρχαιοι Ελληνες ετρωγαν ελιες,τυρι,κριθαρενιο ψωμι και αυτα που ειπα,ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΨΩΝΙΖΟΥΝ ΜΕ ΚΑΡΤΑ,ΗΤΑΝ ΤΟ 90% ΦΤΩΧΟΙ!Ετρωγαν οτι εβγαζε η Γη και αντε να ετρωγαν κανενα κυνηγι που δεν εχει το κρεας αυτο καμια σχεση με τα σημερινα μεταλαγμενα κρεατα.Και οι Ινδιανοι βασικη τροφη τους ηταν το καλαμποκι,κρεας ετρωγαν την εποχη των βουβαλων και σεβονταν την φυση,χτυπουσαν 1 βουβαλο και δεν ετρωγαν 6 μηνες συνεχομενους ολο το κοπαδι οπως τρωτε τωρα μερικοι ολη μερα πιτογυρα...

Το κρέας είναι σαφώς ανώτερη τροφή από κάθε είδους χορταρικό. Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία περί τούτου. Γελάω με αυτά τους αρχαίους Έλληνες. Καταρχάς κατάλαβε ότι όλοι οι άνθρωποι που ζούσανε από την γεωργία ήταν κοντότεροι, πιο αδύναμοι και πιο υποσιτισμένοι από αυτούς που ζούσαν από το κυνήγι. Σε όλη την αρχαιότητα καθώς και τον μεσαίωνα η κυρίαρχη τάξη, οι ευγενείς τρεφότανε με κρέας πρωτίστως διότι αυτή είναι η τροφή που δίνει την μεγαλύτερη ενέργεια και δύναμη ώστε κάποιος να είναι ικανός πολεμιστής - η κύρια ικανότητα για την οποία διακρίνονταν όλοι οι ευγενείς ανεξαρτήτως φυλής και χώρας. Οι υποσιτισμένοι αγρότες υπήρχαν για να φέρνουν τα νούμερα στις μάχες και υποφέρανε και τις περισσότερες απώλειες.

Η γεωργία έφερε την επανάσταση στην ανθρωπότητα όχι γιατί είναι κάτι εξαιρετικό διατροφικά το χορτάρι και τα δημητριακά, αλλά γιατί με την γεωργία μπορείς να τροφοδοτήσεις πόλεις με υποσιτισμένους, αλλά ταυτόχρονα πολλούς πολίτες και αυτό έχει σημαντικά πλεονεκτήματα έναντι των κυνηγών-συλλεκτών.

Φάε εσύ λοιπόν τα χορτάρια σου 35 φορές την μέρα μη σου πέσει για κανένα μισάωρο η ινσουλίνη και πάθεις τίποτα και άσε εμείς να τρώμε τα μεταλλαγμένα παιδάκια μας.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εγω δεν τρωω κρεας και δεν ειναι οπως τα σκεφτεσαι.Καταρχην πρωτεινη εχουν και τα φυτα και οι ξηροι καρποι,η μαγκια ειναι να εχεις σπιτι ολες τις σουπερ τροφες και να τρως οσο θελει ο οργανισμος,παραδειγμα 1 κουταλια της σουπας ταχινι ειναι ενα πληρη γευμα,ομως αν φας 1 κουταλια της σουπας ισως ο μεταβολισμος σου σου κοψει την ορεξη για πολλες ωρες και δεν ειναι καλο αυτο.Τρωω πρωι μολις ξυπνησω 1 κουταλια του γλυκου ταχινι με 1 ποτηρι ζεστο νερο,μετα τρωω μια κουπα αρακα βραστο με πουρε πατατας,η τρωω 2 αυγα βρασμενα,υστερα βραζω λαχανικα εποχης οτι υπαρχει,παντζαρια,φασολακια,εχω στο μενου επισης ρεβυθια,φασολια,φακες...τρωω κανενα ψαρι αχνιστο το μεσημερι με σαλατα,το απογευμα ψωμακια ολικης με σπιτικη μαρμελαδα που κανω μονος μου,ειτε φραουλα,συκο,ροδακινο,υστερα καποιον φρεσκο χυμο καρπουζι η καποιο φρουτο,μετα τρωω 1 κομματι κεικ με καστανη ζαχαρη φτιαγμενο και κακαο με μελι και καρυδια,ολα αυτα εχουν σιδηρο,πρωτεινες και βοηθουν στην καλη υγεια.Καποιες φορες πινω και γαλα αμυγδαλου μαζι με αποξηραμενα συκα,σταφιδες,δαμασκηνα.ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΑΣ,οι αρχαιοι Ελληνες και οι Ινδιανοι ακομη ηταν χορτοφαγοι,τα ψεματα που λενε και η προπαγανδα τα μεγαλα συμφεροντα εχουν αποδειχτει απατη και παραπληροφορηση,καταρχην οι αρχαιοι Ελληνες ετρωγαν ελιες,τυρι,κριθαρενιο ψωμι και αυτα που ειπα,ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΨΩΝΙΖΟΥΝ ΜΕ ΚΑΡΤΑ,ΗΤΑΝ ΤΟ 90% ΦΤΩΧΟΙ!Ετρωγαν οτι εβγαζε η Γη και αντε να ετρωγαν κανενα κυνηγι που δεν εχει το κρεας αυτο καμια σχεση με τα σημερινα μεταλαγμενα κρεατα.Και οι Ινδιανοι βασικη τροφη τους ηταν το καλαμποκι,κρεας ετρωγαν την εποχη των βουβαλων και σεβονταν την φυση,χτυπουσαν 1 βουβαλο και δεν ετρωγαν 6 μηνες συνεχομενους ολο το κοπαδι οπως τρωτε τωρα μερικοι ολη μερα πιτογυρα...
  1. Η χορτοφαγική διατροφή στηρίζει κι αυτή μία βιομηχανία που, ως τέτοια, έχει στόχο να μεγαλώσει το μερίδιό της στην αγορά και το καταφέρνει. Επομένως, προφανώς και υπάρχουν οικονομικά συμφέροντα, έτσι δουλεύει ο καπιταλισμός, τι να κάνουμε.
  2. Υπάρχουν άτομα - π.χ. με χαμηλό σίδηρο - που έχουν ανάγκη πρόσληψης ζωικού σιδήρου - που διαφοροποιείται από τον φυτικό σίδηρο ως προς την ικανότητα του ανθρώπινου οργανισμού να τον μεταβολίζει.
  3. Δεν υπάρχει, γενικά, «η καλύτερη τροφή» ή οι καλύτερες τροφές. Κάθε τροφή εξυπηρετεί σε διαφορετικά πράγματα τον ανθρώπινο οργανισμό.
  4. Εκτός η γεωργία, από αρχαιοτάτων χρόνων, υπήρχε και η κτηνοτροφία.
 

JoeDon

Νεοφερμένος

Η JoeDon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εγώ το βρίσκω άκρως αναγκαίο να καταναλώνω τουλάχιστον μια φορά την ημέρα κρέας, κόκκινο ή άσπρο. Δε θα επέλεγα ποτέ τη χορτοφαγία προφανώς, αφού ακόμη κι αν κάποιοι υποστηρίζουν πως είναι ο πιο υγιής τρόπος διατροφής, δεν είναι. Όχι δε μπορείς να πάρεις τα απαραίτητα για τον οργανισμό σου, το ίδιο από τα φυτά και απο τα ζώα. Αν είχαν πανομοιότυπα διατροφικά οφέλη δε θα κατατάσσονταν σε δύο άκρως διαφορετικά είδη οργανισμών. Επίσης όσοι υποστηρίζουν πως αυτοί που τρώνε κρέας είναι φονιάδες, τότε ίσως δε γνωρίζετε ότι η μαρουλοσαλατα σας πριν τη κόψετε από τον κηπο είχε γενετικό υλικό και ήτανε ζωντανή! Δεν επιβάλλω την άποψή μου σχετικά με τον αν είναι σωστό να είσαι χορτοφάγος ή οχι, αυτό πρέπει να το κρίνει ο καθένας μόνος του. Απλώς με ενοχλούν αυτοί που επιβάλλονται στους άλλους και τους δακτυλοδεικτούν για το ότι αποφάσισαν να φανε κοτόπουλο κι όχι σπανάκι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Εγω δεν τρωω κρεας και δεν ειναι οπως τα σκεφτεσαι.Καταρχην πρωτεινη εχουν και τα φυτα και οι ξηροι καρποι,η μαγκια ειναι να εχεις σπιτι ολες τις σουπερ τροφες και να τρως οσο θελει ο οργανισμος,παραδειγμα 1 κουταλια της σουπας ταχινι ειναι ενα πληρη γευμα,ομως αν φας 1 κουταλια της σουπας ισως ο μεταβολισμος σου σου κοψει την ορεξη για πολλες ωρες και δεν ειναι καλο αυτο.Τρωω πρωι μολις ξυπνησω 1 κουταλια του γλυκου ταχινι με 1 ποτηρι ζεστο νερο,μετα τρωω μια κουπα αρακα βραστο με πουρε πατατας,η τρωω 2 αυγα βρασμενα,υστερα βραζω λαχανικα εποχης οτι υπαρχει,παντζαρια,φασολακια,εχω στο μενου επισης ρεβυθια,φασολια,φακες...τρωω κανενα ψαρι αχνιστο το μεσημερι με σαλατα,το απογευμα ψωμακια ολικης με σπιτικη μαρμελαδα που κανω μονος μου,ειτε φραουλα,συκο,ροδακινο,υστερα καποιον φρεσκο χυμο καρπουζι η καποιο φρουτο,μετα τρωω 1 κομματι κεικ με καστανη ζαχαρη φτιαγμενο και κακαο με μελι και καρυδια,ολα αυτα εχουν σιδηρο,πρωτεινες και βοηθουν στην καλη υγεια.Καποιες φορες πινω και γαλα αμυγδαλου μαζι με αποξηραμενα συκα,σταφιδες,δαμασκηνα.ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΑΣ,οι αρχαιοι Ελληνες και οι Ινδιανοι ακομη ηταν χορτοφαγοι,τα ψεματα που λενε και η προπαγανδα τα μεγαλα συμφεροντα εχουν αποδειχτει απατη και παραπληροφορηση,καταρχην οι αρχαιοι Ελληνες ετρωγαν ελιες,τυρι,κριθαρενιο ψωμι και αυτα που ειπα,ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΨΩΝΙΖΟΥΝ ΜΕ ΚΑΡΤΑ,ΗΤΑΝ ΤΟ 90% ΦΤΩΧΟΙ!Ετρωγαν οτι εβγαζε η Γη και αντε να ετρωγαν κανενα κυνηγι που δεν εχει το κρεας αυτο καμια σχεση με τα σημερινα μεταλαγμενα κρεατα.Και οι Ινδιανοι βασικη τροφη τους ηταν το καλαμποκι,κρεας ετρωγαν την εποχη των βουβαλων και σεβονταν την φυση,χτυπουσαν 1 βουβαλο και δεν ετρωγαν 6 μηνες συνεχομενους ολο το κοπαδι οπως τρωτε τωρα μερικοι ολη μερα πιτογυρα...

Καμία σχέση με την πραγματικότητα αλλά οκ.
 

JoeDon

Νεοφερμένος

Η JoeDon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Όσα έγραψα δε τα έγραψα για να φανώ κανένα κουτσαβάκι. Διάβασε αυτό https://www.healthline.com/nutrition/7-nutrients-you-cant-get-from-plants#5 και

Η vegan είναι εκτός πραγματικότητας εδώ και πολλά χρόνια αλλά ακόμα ζουν στον κόσμο τους.Τους αφήνουμε.
 

JoeDon

Νεοφερμένος

Η JoeDon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Η vegan είναι εκτός πραγματικότητας εδώ και πολλά χρόνια αλλά ακόμα ζουν στον κόσμο τους.Τους αφήνουμε.
Κάποιοι από αυτούς δε πιστεύουν και στα εμβόλια γιατί υποστηρίζουν πως δεν είναι vegan. Αλλά οκ.. αχ.. wutever
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Το να τρως κάθε μέρα κρέας δεν είναι υγιές και δυστυχώς το κρέας βρίσκεται σε πάρα πολλές μορφες και είναι παντού: σε αλλαντικά κλπ.
Ελπίζω στο μέλλον να μην είμαι τόσο κοιλιοδουλη και να καταφέρω να κόψω το κρέας ή να καταναλώνω μια φορά το μήνα ή δύο και να μειώσω και τα γαλακτοκομικά , με εξαίρεση το τυρί που απλά δε μπορώ είμαι εθισμένη.
Υπάρχουν πολλοί μύθοι γύρω από την χορτοφαγία που δεν ισχύουν, υπάρχουν άπειροι χορτοφάγοι και vegans που είναι μια χαρά στην υγεία τους. Και επίσης υπάρχει και το ηθικό κομμάτι, που δεν ξέρω αν έχετε δει γενικά τις συνθήκες που επικρατούν σε φάρμες. Εγώ δεν άντεξα να δω ολόκληρο video.
Τώρα θεωρώ ότι κανείς δε πρέπει να κρίνει Την ηθική κανενός και θεωρω ότι πρέπει να είμαστε ανοιχτοί στο να ακούμε άλλες απόψεις.
Αυτό για τη μεσογειακή διατροφή ότι είναι κυρίως χορτοφαγική το έχω ακούσει κι εγώ και ότι έτρωγαν κρέας σε κανένα "πανηγύρι". Όπως επίσης και το γεγονός ότι τά περισσότερα παραδοσιακά φαγητά Με κρέας που έχουμε προέρχονται από τότε που ήμασταν υπό Την οθωμανική αυτοκρατορία.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Κάποιοι από αυτούς δε πιστεύουν και στα εμβόλια γιατί υποστηρίζουν πως δεν είναι vegan. Αλλά οκ.. αχ.. wutever
Οι παλαβοί vegan βγάζουν το κακό όνομα σε όλους του "είδους" με αποτέλεσμα κόσμος (όπως εγώ) να ακούει τη λέξη και να τρέχει να κρυφτεί γιατί δεν αντέχει το κήρυγμα.
Στη σχολή είχαμε κοπέλα στην παρέα που ήταν αυστηρά vegan παρόλα αυτά δεν έκανε διάλεξη τι να τρώμε ίσα ίσα και σε σουβλατζίδικο ήρθε απλώς πήρε μπιφτέκι λαχανικών. :P Αλλά τείνω να πιστεύω πως είναι η εξαίρεση στον κανόνα κάτι τέτοιοι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Το να τρως κάθε μέρα κρέας δεν είναι υγιές και δυστυχώς το κρέας βρίσκεται σε πάρα πολλές μορφες και είναι παντού: σε αλλαντικά κλπ.
Ελπίζω στο μέλλον να μην είμαι τόσο κοιλιοδουλη και να καταφέρω να κόψω το κρέας ή να καταναλώνω μια φορά το μήνα ή δύο και να μειώσω και τα γαλακτοκομικά , με εξαίρεση το τυρί που απλά δε μπορώ είμαι εθισμένη.
Υπάρχουν πολλοί μύθοι γύρω από την χορτοφαγία που δεν ισχύουν, υπάρχουν άπειροι χορτοφάγοι και vegans που είναι μια χαρά στην υγεία τους. Και επίσης υπάρχει και το ηθικό κομμάτι, που δεν ξέρω αν έχετε δει γενικά τις συνθήκες που επικρατούν σε φάρμες. Εγώ δεν άντεξα να δω ολόκληρο video.
Τώρα θεωρώ ότι κανείς δε πρέπει να κρίνει Την ηθική κανενός και θεωρω ότι πρέπει να είμαστε ανοιχτοί στο να ακούμε άλλες απόψεις.
Αυτό για τη μεσογειακή διατροφή ότι είναι κυρίως χορτοφαγική το έχω ακούσει κι εγώ και ότι έτρωγαν κρέας σε κανένα "πανηγύρι". Όπως επίσης και το γεγονός ότι τά περισσότερα παραδοσιακά φαγητά Με κρέας που έχουμε προέρχονται από τότε που ήμασταν υπό Την οθωμανική αυτοκρατορία.

Το κρέας είναι αποδεδειγμένο ότι χρειάζεται στον ανθρώπινο οργανισμό.Επισης οι vegan είναι αυτοί που κράζουν τους κρεατοφάγους.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Το κρέας είναι αποδεδειγμένο ότι χρειάζεται στον ανθρώπινο οργανισμό.Επισης οι vegan είναι αυτοί που κράζουν τους κρεατοφάγους.
Διαφωνώ με το κράξιμο γενικά.
Υπάρχουν άπειρες αιτιολογίες του να μειώσει ή να κόψει κανείς το κρέας και λόγοι που αφορούν και το περιβάλλον και την υγεία μας. Οι άνθρωποι τρώμε υπερβολικά πολύ κρέας και αυτό δεν κάνει καλό.
Και από φίλους μου χορτοφάγους: πιο πολύ τους πρήζουν οι άλλοι γιατί Δεν τρώνε κρέας και ότι είναι ανώμαλοι παρά αυτοί τον κόσμο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Διαφωνώ με το κράξιμο γενικά.
Υπάρχουν άπειρες αιτιολογίες του να μειώσει ή να κόψει κανείς το κρέας και λόγοι που αφορούν και το περιβάλλον και την υγεία μας. Οι άνθρωποι τρώμε υπερβολικά πολύ κρέας και αυτό δεν κάνει καλό.
Και από φίλους μου χορτοφάγους: πιο πολύ τους πρήζουν οι άλλοι γιατί Δεν τρώνε κρέας και ότι είναι ανώμαλοι παρά αυτοί τον κόσμο.

Κανείς δεν έκραξε τους χορτοφάγους.Αλλο να μην τρώμε πολύ κρεας και άλλο καθόλου.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,814 μηνύματα.
Εγώ γενικά δεν τρώω πολύ κρεας, 2-3 φορές το μήνα τρώω κρεας, και αν είναι εδώ η αδερφή μου που είναι vegetarian άνετα κλείνω 2 μήνες χωρίς κρέας. Σήμερα πήγα σε ταβέρνα να φάω αντικρυστο είναι ένα κρητικό φαγητό ενα αρνί που βάζουν αρκετά αλάτι και μετά τα ψήνουν έξω, όταν το έφαγα ήταν πολύ ωραίο που είπα στο μυαλό μου ότι χέστηκα για σαλάτες και χορτοφαγικά φαγητά μόνο αντικρυστο θα τρώω μεχρι σκασμού
6-11-700x375.jpg

Γενικά δεν έφυγε κανένας νηστικός από τη Κρήτη.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σε ορισμένους ανθρώπους η παντελώς έλλειψη κρέατος και των σχετικών τροφών (περιπτώσεις Vegeterian, Vegan), Δουλεύει μια χαρά για τον οργανισμό τους. Δεν είναι αποδεδειγμένο πως όλοι οι άνθρωποι πρέπει να τρώνε οπωσδήποτε κρέας. Σε κάποιους, που το επιχείρησαν ο οργανισμός αντέδρασε έντονα και αναγκάστηκαν να το διακόψουν, λόγω των συνεπειών, σε κάποιους άλλους οι τροφές, που καταναλώνουν τους παρέχουν όλα όσα χρειάζεται ο οργανισμός τους για πλήρη ανάπτυξη και υγεία.

Πάλι κι εδώ, πρέπει εξατομικευμένα να εξετάζεται. Επίσης, δεν είναι όλοι οι vegan το ίδιο, στις απόψεις τους και στον τρόπο, που τις εκφέρουν. Αυτό που διευκρίνησε η Εχέμυθη.
 

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
Εγώ γενικά δεν τρώω πολύ κρεας, 2-3 φορές το μήνα τρώω κρεας, και αν είναι εδώ η αδερφή μου που είναι vegetarian άνετα κλείνω 2 μήνες χωρίς κρέας. Σήμερα πήγα σε ταβέρνα να φάω αντικρυστο είναι ένα κρητικό φαγητό ενα αρνί που βάζουν αρκετά αλάτι και μετά τα ψήνουν έξω, όταν το έφαγα ήταν πολύ ωραίο που είπα στο μυαλό μου ότι χέστηκα για σαλάτες και χορτοφαγικά φαγητά μόνο αντικρυστο θα τρώω μεχρι σκασμού
View attachment 71042
Γενικά δεν έφυγε κανένας νηστικός από τη Κρήτη.

Πω πω, τι λούνα παρκ είναι αυτό ρε μάστορα;
εγώ μετρημένο μοσχάρι, κάποια όσπρια, πολλά ψάρια, αρκετές πρασινάδες και τόνους φρούτα.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Επίσης όσοι υποστηρίζουν πως αυτοί που τρώνε κρέας είναι φονιάδες, τότε ίσως δε γνωρίζετε ότι η μαρουλοσαλατα σας πριν τη κόψετε από τον κηπο είχε γενετικό υλικό και ήτανε ζωντανή!

Αυτό σηκώνει πάρα πολλή συζήτηση. Το τι είναι ζωντανό και τι όχι είναι αρκετά ανοικτό ερώτημα για να μην μπορείς να πεις με σιγουριά ότι τα φυτά είναι ζωντανά κ.λπ. κ.λπ. Το να «έχει ένας οργανισμός γενετικό υλικό», όποιο νόημα κι αν έχει αυτή η έκφραση δεν τον καθιστά μη βρώσιμο - αλλιώς, συγγνώμη, αλλά και τα κακόμοιρα τα βακτήρια που έχεις στο νερό σου γενετικό υλικό φέρουν.

Και επίσης υπάρχει και το ηθικό κομμάτι, που δεν ξέρω αν έχετε δει γενικά τις συνθήκες που επικρατούν σε φάρμες. Εγώ δεν άντεξα να δω ολόκληρο video.

Το ηθικό κομμάτι δεν ξέρω αν ευσταθεί, υπό την έννοια ότι για να επιχειρηματολογήσεις υπέρ/κατά της κρεατοφαγίας πρέπει να καθορίσεις πια έμβια όντα είναι «ανήθικο» να σκοτώνεις για να τραφείς. Επίσης, ακόμα κι αν δεχθούμε ότι όσα έμβια όντα μας μοιάζουν περισσότερο είναι αυτά που είναι πιο ανήθικο να σκοτώνουμε - για όποιον σκοπό - και πάλι αυτό μας αφήνει μετέωρους στο ενδεχόμενο να γίνουν περισσότερα τα έμβια όντα που εκδηλώνουν παρόμοιες συμπεριφορές με εμάς - π.χ. μάθηση, άρα μνήμη ( ; ) άρα...

Πιο εύκολα ακούω το «ηθικό» επιχείρημα υπό την έννοια ότι τα ζώα κακοποιούνται με τον τρόπο που εκτρέφονται και θανατώνονται. Όμως, η λύση σε αυτό δεν είναι απαραίτητα το να στραφούμε στην χορτοφαγία, αλλά να απορρίψουμε τις εταιρείες με τέτοιες πολιτικές και να στηρίξουμε βιώσιμες μεθόδους εκτροφής. Ο καθένας όπως βολεύεται.

Όπως και να έχει, ούτε συστηματική κρεατοφαγία ούτε η ασύστολη χορτοφαγία σαν καθολικές δίαιτες είναι βιώσιμες για το ανθρώπινο είδος. Για την κρεατοφαγία το έχουμε ήδη διαπιστώσει, θαρρώ, ότι δε βγαίνουν για μυριάδες λόγους τα κουκιά και ότι πρέπει η κατανάλωση κρέατος να μειωθεί. Για τη χορτοφαγία έχουμε ήδη κάποιες ενδείξεις από χώρες όπως η Μ. Βρετανία όπου τα κινήματα των vegeterians και vegans έχουν εδώ και αρκετές δεκαετίες ευρύ κοινό. Σε περιοχές όπου μεγάλα εκτροφεία αλλά και φάρμες έκλεισαν και υποκαταστάθηκαν από καλλιέργειες παρουσιάζονται σταδιακά όλο και πιο φτωχές σοδειές. Πέρα από την υπερ-καλλιέργεια - που είναι και το μόνο βιώσιμο σενάριο προς το παρόν, μαζί με τη γενετική τροποποίηση, αν σκεφτούμε πόσοι άνθρωποι είμαστε εδώ πάνω - εντοπίστηκε κι ένα άλλο αίτιο. Η απουσία εκτεταμένων πληθυσμών ζώων. Τα ζωάκια που εκτρέφονταν στις όποιες φάρμες, αλλά σε έναν βαθμό και στα μεγάλα εκτροφεία παρήγαγαν αρκετούς τόνους περιττώματα τον χρόνο. Αυτά τα περιττώματα αποτελούσαν τη βασική τροφή/στέγη για πληθώρα διαφορετικών εντόμων - κυρίως σκαραβαίων. Όλα αυτά τα εντομάκια συνεισέφεραν με έναν μοναδικό τρόπο είτε στην επικονίαση των φυτών, είτε στον αποδοτικό εξαερισμό του εδάφους κ.λπ. Απουσία αυτών, η καλλιέργειες γίνονται λιγότερο αποδοτικές και πλήττεται η βιοποικιλότητα. Και έχουμε αρκετά καλή γνώση για τις άμεσες και έμμεσες συνέπειες της καταστροφής της βιοποικιλότητας ενός τόπου - και του πλανήτη γενικά.

Με λίγα λόγια, σε ένα σύστημα τόσο περίπλοκο όσο ο πλανήτης Γη και η οργάνωση της ζωής πάνω του, δεν μπορούμε να περιμένουμε αφελείς στρατηγικές όπως το να τρώμε όλοι μας ασύστολα και αποκλειστικά κρέας ή φυτά θα οδηγήσει σε κάποια λύση. Αντιθέτως, απλώς θα επιτείνει μία ήδη τεταμένη κατάσταση.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Νομίζω ότι σε όλα πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία. Ο άνθρωπος από τότε που εμφανίστηκε στη γη ήταν παμφάγος και υπάρχει πληθώρα αποδείξεων γι αυτό. Είναι φυσικά προφανές πως όταν τρως κάθε μέρα κρέας, και πολύ περισσότερο κατεργασμένο (υπό μορφή αλλαντικών κλπ) μάλλον δεν κάνεις και πολύ καλό στον οργανισμό σου, όπως όμως θα συνέβαινε αν ο οποιοσδήποτε έτρωγε μόνο ένα είδος τροφής, όποιο και να ήταν αυτό.
Κανείς δε μπορεί να αρνηθεί ότι τα φρούτα και τα λαχανικά, όπως και τα όσπρια είναι ωφέλιμα για τον οργανισμό, αλλά όπως θα ήταν άτοπο να μπορεί κανείς να ζήσει μόνο με πορτοκάλια, έτσι δε γίνεται να μπορεί να τρώει κανείς κάθε μέρα κρέας. Σημασία έχει η ποσότητα και η ισορροπία στη διατροφή μας...
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Υποτίθεται ότι στραφήκαμε στα κουφάρια ζώων γιατί δεν υπήρχε τροφή. Ο εγκέφαλός μας αυξήθηκε και κατέστησε την ζωική πρωτεΐνη αναγκαία. Οπότε ναι μεν κάποιος μπορεί να κόψει ή να περιορίσει την αγορά τέτοιων προϊόντων για ηθικούς λόγους , αλλά όχι να είναι σε ένα τραπέζι ή νοικοκυριό με φαγητά που θα πεταχτούν έτσι και αλλιώς και αυτός να μην τα αγγίζει . Εμένα μου φαίνεται χαζό .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top