Χώρισα... και τώρα; Τι κάνουμε;

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Όλοι, ή έστω οι περισσότεροι, βρεθήκαμε σ αυτή την θέση κάποια στιγμή, το τέλος της πρώτης σχέσης. Λίγο χειρότερα αν ήταν τόσο μακροχρόνια, αλλά δεν πειράζει. Θα δεις ότι σε λίγο καιρό δεν θα το σκέφτεσαι καν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
Πριν μια εβδομάδα με χώρισε το αγόρι μου, γενικά τσακωνομασταν και από τις δύο τις πλευρές όμως απλά και εγώ δεν είχα καταλάβει πόσο σοβαρό είχε γίνει. Το θέμα είναι ότι με χώρισε, τον κυνηγήσα του είπα ότι αφού είμαστε ερωτευμένοι να δούμε τα λάθη μας και να προσπαθήσουμε, η απάντηση του ήταν ότι είναι πολύ μικρός (23) και ότι θα χωριζαμε. Το θέμα είναι ότι με παίρνει τηλέφωνα και μου λέει ότι είναι πολύ ερωτευμένος μαζί μου, ότι με αγαπαει, ότι του λείπω, ότι, θέλει να είμαστε μαζί αλλά δεν ξέρει αν μπορεί, μου είπε μπορεί να περάσει ένας μήνας και να δει ότι μπορούμε να το ξαναδοκιμασουμε είναι πολύ μπέρδεμενος ακόμα.
Εγώ δεν τον ξαναπαιρνω τηλέφωνο, αλλά μου λείπει τόσο πολύ και το χειρότερο είναι ότι αφού αποφάσισε να χωρίσουμε γιατί με παίρνει να μου πει
ότι είναι ερωτευμένος; κρίμα δεν είναι να χάσουμε αυτό που είχαμε;
Υ. Γ ήμασταν 3 χρόνια μαζί

Όταν κάποιος είναι ερωτευμένος δε ρισκάρει ούτε στο ελάχιστο να μείνει όχι 1 μήνα, 1 βδομάδα μακριά από αυτόν που αγαπάει. Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με τους καβγάδες σας μήπως θα έπρεπε να σε υποψιάσει λίγο και να δεις τα πράγματα πιο καθαρά για το τι θα είναι καλύτερο μακροπρόθεσμα για σένα;



Ναι έχεις δίκιο απλά με πληγώνει το ότι λέει κάτι τέτοιο, περάσαμε τόσα. Χτες τον πήρα εγώ για να βάλω ένα τέλος σε αυτήν την τρέλα και μου είπε μάλιστα ότι του βάζω το μαχαίρι στο λαιμό και ότι είναι πολύ μπερδεμένος σε ένα μήνα μπορεί να αλλάξει άποψη και στο τέλος μου είπε πάλι ότι με αγαπαει και ότι είναι ερωτευμένος, αυτο που μοιάζει λίγο τρελό

Μπορεί να αλλάξει μπορεί και όχι. Ερωτευμένος και τέτοια συμπεριφορά ,για μένα πάντα, δε ταυτίζεται.


Όλοι, ή έστω οι περισσότεροι, βρεθήκαμε σ αυτή την θέση κάποια στιγμή, το τέλος της πρώτης σχέσης. Λίγο χειρότερα αν ήταν τόσο μακροχρόνια, αλλά δεν πειράζει. Θα δεις ότι σε λίγο καιρό δεν θα το σκέφτεσαι καν. :)
:thumbup: Συμφωνώ με την κυρία από πάνω μου. Βέβαια το πόσο καιρό κάνει ο κάθε άνθρωπος να ξεπεράσει κάτι είναι τελείως προσωπικό. Το ζήτημα είναι να υπάρχει καθαρό μυαλό και να μπορεί ο καθένας μας υπό ποιο καθεστώς είναι πιο ήρεμος και τα βρίσκει με τον εαυτό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Μετά από 3 χρόνια πίστευα ότι τον ήξερα, ότι δεν θα έκανε κάτι τέτοιο ειδικά από το τηλέφωνο, εδώ του είπα να βρεθούμε και μου έλεγε δεν μπορώ να σε δω τώρα, ίσως την άλλη εβδομάδα, α και μην χάθουμε.
Έχεις απόλυτο δίκιο πρέπει να τον ξεχάσω απλά ήταν η πρώτη μου σχέση και μου είναι δύσκολο
Aυτό θα το πείς πολλές φορές ακόμα στη ζωή σου.
Welcome abroad.

Μου έχει συμβεί και εμένα κάτι παρόμοιο με το τηλέφωνο.
Είναι τραυματικό λίγο και θα σου πάρει καιρό να το ξεπεράσεις, δεν στο κρύβω.
Όταν ο άλλος δεν έχει τα αρχίδια να έρθει να σε δεί και να σου πεί "τέλος",
δεν το συνηδειτοποιείς και τόσο εύκολα στο μυαλό σου.
Πάντα αφήνεις μια πιθανότητα μέσα σου. Γιατί δεν είναι εκεί ως φυσική παρουσία για να σου δηλώνει ότι ΔΕΝ σε θέλει άλλο.
Μου έχει συμβεί να ζητήσω μετά από καιρό να συναντήσω το συγκεκριμένο άτομο και πάλι αρνήθηκε να με δεί και να με αντιμετωπίσει.
Δεν έφταιγε εκείνος όμως, αλλά εγώ.
Πρέπει να συνηδειτοποιήσεις ότι δεν αξίζεις έναν άνθρωπο που φοβάται να αναλάβει τις ευθύνες του.
Είναι δειλός και κάνει πισωγυρίσματα. Δεν σου αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι με παίρνει τηλέφωνα και μου λέει ότι είναι πολύ ερωτευμένος μαζί μου, ότι με αγαπαει, ότι του λείπω, ότι, θέλει να είμαστε μαζί αλλά δεν ξέρει αν μπορεί, μου είπε μπορεί να περάσει ένας μήνας και να δει ότι μπορούμε να το ξαναδοκιμασουμε είναι πολύ μπέρδεμενος ακόμα.
Η λέξη-κλειδί είναι το "μπερδεμένος". Αυτό 99,9% όταν το ακούς μετά από μακροχρόνια σχέση (γιατί σε σχέση πρόσφατη προτιμούν το "δεν σου αξίζω"),να ξέρεις οτι υπάρχει τρίτο πρόσωπο. Είναι κι ένας λόγος που δεν θέλει να σε αντιμετωπίσει κατά πρόσωπο, ίσως έχει την ιδέα (επειδή έχει τη μύγα και μυγιάζεται) οτι θα τον προδώσει το βλέμμα του. Μην επιμένεις όμως να μάθεις, δεν θα το παραδεχτεί ποτέ, εκτός κι αν τον πιάσεις "με τη γίδα στην πλάτη" που λένε το επ'αυτοφόρω (πράγμα πολύ δύσκολο, αλλά όχι αδύνατο).
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή, είναι πολύ πρόσφατο και χρειάζεται χρόνος να επουλωθεί η πληγή. Το σημαντικότερο είναι να δείξεις δύναμη να του απαντήσεις ένα μεγαλοπρεπέστατο ΟΧΙ άμα επιστρέψει. Γιατί το θεωρώ αρκετά πιθανό να επιστρέψει (αφού δοκιμάσει και την "άλλη" εναλλακτική). Ο τύπος είναι σε δίλημα, έμπλεος πάθους για την περιπέτεια, αλλά θέλει να έχει και το "σιγουράκι" (εσένα) γι αυτό και ζητάει... προθεσμία, να'χει και ένα back-up σε περίπτωση που τα πράγματα πάνε στραβά. Και τι κάνει? Σου πετάει ένα "θα δούμε", προκειμένου να σε έχει σε αναμονή, να έχεις αμφιβολία. Κι αυτό είναι το χειρότερο, οτι σε χρησιμοποιεί για να εξασφαλίσει οτι δεν θα μείνει μόνος του.
Μόνο αυτό, μη κάνεις το σφάλμα και επιστρέψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Καποια αλλη εχει μπει στην ζωη του καπως καπου.. Η τελοσπαντων γκομενοδουλεια εχει παιχτει. Θα το μαθεις συντομα... Εδω ειμαι κι εδω εισαι. Ελπιζω να βγω λαθος. (που δε νομιζω) Good luck..

Συμφωνω με τους προλαλησαντες για να μη λεω τα ιδια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yolandi

Νεοφερμένος

Η Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Μετά από 3 χρόνια πίστευα ότι τον ήξερα, ότι δεν θα έκανε κάτι τέτοιο ειδικά από το τηλέφωνο, εδώ του είπα να βρεθούμε και μου έλεγε δεν μπορώ να σε δω τώρα, ίσως την άλλη εβδομάδα, α και μην χάθουμε.
Έχεις απόλυτο δίκιο πρέπει να τον ξεχάσω απλά ήταν η πρώτη μου σχέση και μου είναι δύσκολο

Και πολύ αξία του δίνεις που ασχολείσαι ακόμα μαζί του. Πάμε για άλλα λέω εγώ. Δεν αξίζει να σκας για άντρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athina_na

Νεοφερμένος

Η Athina_na αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Έχετε δίκιο σε όλα, έχω αρχίσει και εγώ να πιστεύω για γκομενοδουλια απλά δεν το χωράει ο νους μου,μέχρι χτες ορκιζοταν ότι δεν υπάρχει καμια. Με πήρε και τηλέφωνο σήμερα να βγούμε σαν φίλοι και να μην αναφέρω καν την σχέση μας όταν βγούμε, τόσο εύκολο του είναι; και όταν το ρώτησα αυτό μου είπε ότι προσπαθεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ή ψήνει άλλη ή απλά σε βαρέθηκε ή και τα 2 όπως και να χει είναι τελειωμένη ιστορία για σένα. Δεν είναι κάτι περιεργο οι σχέσεις σβήνουν πολλές φορές μετά από κάποιο σημείο. Αλλά τη μια να σου λέει χωρίζουμε μετά δήθεν είμαι ερωτευμένος και μετά έλα να βγούμε σα φίλοι... αν ήμουν στη θέση σου θα του πέταγα κάνα φιλικό τακούνι στο κεφάλι και δρόμο. Τελικά κάποιοι άνθρωποι δεν ωριμάζουν ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Έχετε δίκιο σε όλα, έχω αρχίσει και εγώ να πιστεύω για γκομενοδουλια απλά δεν το χωράει ο νους μου,μέχρι χτες ορκιζοταν ότι δεν υπάρχει καμια. Με πήρε και τηλέφωνο σήμερα να βγούμε σαν φίλοι και να μην αναφέρω καν την σχέση μας όταν βγούμε, τόσο εύκολο του είναι; και όταν το ρώτησα αυτό μου είπε ότι προσπαθεί...
Και δεν σου λέει ψέματα. Προσπαθεί να τα συμβιβάσει. Το πάθος του που παρέσυρε και διέλυσε μια σχέση 3 χρόνων και τις ενοχές που νιώθει απέναντί σου. Όρκους μη πιστεύεις, έχω δει με τα μάτια μου να ορκίζονται στη ζωή των παιδιών τους και να κλαίνε, άτομα που αυτό που αποποιούνταν υπήρξα "αυτόπτης μάρτυρας" οτι είχαν κάνει. Από την άλλη η θέση του είναι πολύ δύσκολη, δεν ξέρεις τι εσωτερικές συγκρούσεις βιώνει αυτός ο άνθρωπος που σου φέρθηκε όπως σου φέρθηκε και δεν σε νιάζει τώρα που είσαι ολοκληρωτικά απασχολημένη (και φυσικό είναι) να "γλείφεις τις πληγές σου".
Χρειάζεται ψυχραιμία να το σκεφτείς, να έρθεις στη θέση του να τον καταλάβεις και ίσως να τον συγχωρέσεις. Κάτι αν θα έρθει θα είναι πολύ αργότερα, όταν ο πόνος κι ο θυμός θα απέναντί του θα έχουν καταλαγιάσει κάπως. Τώρα προσπαθείς να συνειδητοποιήσεις τι έγινε, "πώς μπόρεσε?" και "Γιατί" .
Ακόμα, δεν βλέπω το νόημα του να βγείτε "σα φίλοι". Αυτό μπορεί να γίνεται σε πρώην ζευγάρια που χώρισαν, αλλά όταν τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, έχει περάσει αρκετό χρονικό διάστημα κι έχουν κατασταλάξει.
Εκτός κι αν το ξανασκέφτηκε , μετάνιωσε για τη στάση του να χωρίσει "εκ του μακρόθεν" γιατί (πολύ σωστά) θεώρησε οτι τουλάχιστον αξίζεις μια εξήγηση όπως αρμόζει σε ανθρώπους που κάποτε αγαπήσαμε, αλλά εξακολουθούμε να εκτιμούμε και συνεπώς επιδιώκει μια εξήγηση Face-To-Face μαζί σου. Πράγμα που δεν το θεωρώ και τόσο πιθανό, εννοώ να έχει το θάρρος να παραδεχτεί οτι κάτι ψήνεται παράλληλα, και βέβαια έχει την έτοιμη δικαιολογία για τον εαυτό του που δεν θα το κάνει και που είναι "για να μη σε πληγώσει". Θεωρεί οτι με το να συνεχίζει αφήνοντάς σε με αναπάντητα ερωτηματικά, θα σε πληγώνει λιγότερο από το να σου πει ωμά την αλήθεια. Δεν ξέρω εσύ, αλλά εγώ ( που όπως οι περισσότεροι/ες έχουμε βιώσει εγκαταλείψεις, είτε ήμασταν εμείς τα "θύματα" είτε οι "θύτες") θα προτιμούσα το σοκ του "μια κι έξω", μπορεί να είναι ωμό, αλλά τελικά πιο εύκολα συναισθηματικά διαχειρίσιμο, επειδή ακριβώς είναι απλό.
Κι επειδή τα καλύτερα λόγια δεν είναι τα μεγάλα, αλλά τα ξεκάθαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athina_na

Νεοφερμένος

Η Athina_na αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Έχετε δίκιο απλά μου είναι τόσο δύσκολο να καταλάβω τι έχει συμβεί, δεν το περίμενα την μία να μου λέει δεν μπορώ χωρίς εσένα και άμα χωρισουμε θα σε κυνηγηση και την άλλη να με χωρίζει και να θέλει να μείνουμε φίλοι, μάλιστα στην αρχή όταν με χωρησ μου έκανε και σκηνές ζηλιας να περιμένω κανένα δίμηνο να κάνω κάτι με άλλον, την τελευταία φορά πο βρεθήκαμε μου λέει δεν θέλω να προχωρήσεις την ζωή σου αλλά κάντο.
Και η γκομενοδουλια που είναι άμα ερχόταν και μου το έλεγε στα ίσια θα πληρώνουν αλλά θα ήμουν πολύ καλύτερα γιατί θα ήξερα τι γίνεται, δεν θα είχα ερωτηματικά. Εμείς τους αντιπάλους αμε αυτούς που το έκαναν από το τηλέφωνο και τώρα το έκανε αυτός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Α καλά, αυτός να προχωρήσει την ζωή του αλλά εσύ όχι; Αν ήταν να μη σε χώριζε. Είσαι ελεύθερη να κάνεις ό,τι θες, δεν θα σου πει κανένας πότε να προχωρήσεις και πότε όχι, ειδικά ένας πρώην. Εκείνος το επέλεξε και τώρα θα σταθεί και εμπόδιο στην ευτυχία σου; Εγωιστικό πολύ θα έλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athina_na

Νεοφερμένος

Η Athina_na αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Που μιλήσαμε*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο τύπος ξέρει τι κάνει, ενώ αυτός πηγαίνει και κυνηγάει άλλες σε έχει για καβάτζα για να μπορεί να επιστρέψει όποτε του καπνίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athina_na

Νεοφερμένος

Η Athina_na αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δεν θέλω να πιστέψω ότι είναι με άλλη, δεν μπορώ αν και πρέπει, αυτός κάθε φορά που μιλαγαμε τώρα που χωρισαμε ορκιζοταν ότι δεν παίζετε κάτι με άλλη, δεν θα τον είχα καταλάβει αν ήταν;
Μου αρέσει που όταν τα είχαμε μου είχε πει ότι ποτέ μην αφήσω κανέναν να με έχει καβατζα
Θέλω τόσο πολύ να τον φτησει η άλλη και μετά να του έριχνα και εγώ ένα άκυρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,100 μηνύματα.
Προσωπικά δεν θα σου αποκλείσω το ότι όντως ίσως για κάποιο λόγο να είναι μπερδεμένος και να είναι αληθή όσα σου λέει (αν και οι πιθανότητες να συμβαίνει αυτό φαίνονται ελάχιστες).
Είναι-δεν είναι, δεν έχει κάποια σημασία και δεν υπάρχει λόγος να απασχολείς το μυαλό σου ψάχνοντας το τι συνέβη/γιατί δεν θέλει τώρα και όλα αυτά.
Και ίσως καλύτερα να μη το μάθεις. Αν σου πει "δεν αντέχω άλλο το Χ χαρακτηριστικό σου" εσύ σε μία απέλπιδα προσπάθειά σου για να συνεχίσετε να είστε μαζί θα ίσως να προσπαθούσες να αλλάξεις την κατάσταση.
Ωστόσο ξέρουμε πως αυτό δεν θα είχε αποτέλεσμα. Ίσως για κάποιο καιρό να καθόσασταν λίγο μαζί και μετά πάλι θα αρχίζατε να συμπεριφέρεστε όπως πριν, πάλι τα όποια προβλήματα έβρισκε εκείνος θα έβγαιναν τη φόρα και το μόνο που θα καταφέρνατε θα ήταν να παρατείνετε το χωρισμό.
Άσκοπο. Περισσότερο πληγωμένη θα κατέληγες τότε.

Δεν εννοώ ότι θα ήθελες ντε και καλά να γυρίσει πίσω. Δεν έχω καταλάβει τι θα προτιμούσες η αλήθεια είναι και μόνο εσύ το ξέρεις πραγματικά.
Αυτό που σε συμβουλεύω είναι να μην τυραννάει το μυαλό σου το τι συνέβη γιατί είναι ψυχοφθόρο για σένα. Ό,τι και να συνέβη (άλλη κοπέλα/βαρεμάρα/κάτι άρχισε να του τη σπάει σε σένα) το αποτέλεσμα είναι ότι δεν σε θέλει. Και είναι μεγάλος ο βαθμός στον οποίο δεν σε θέλει ώστε να σου πει κάτι τέτοιο δια τηλεφώνου. Και αυτό δείχνει το πόσο λίγη σημασία μπορεί να έδινε και στη σχέση σας και σ' εσένα ως άτομο γενικότερα.

Στα πρακτικά τώρα, η συμβουλή μου θα ήταν να τον αποφύγεις όσο γίνεται σε αυτή σου τη φάση. Αυτό που χρειάζεσαι είναι κάποιο καιρό (τον οποίο καλύτερα να περάσεις απέχοντας από οτιδήποτε ερωτικό κατά την άποψή μου) μακριά από εκείνον, να συνειδητοποιήσεις τι έγινε, να το αποδεχθείς και αν ποτέ τύχει να θέλεις κάτι μόνο φιλικό με αυτόν και επιθυμεί και εκείνος, το βλέπετε τότε.
Ήταν η πρώτη σου σχέση και έφαγες σκατά. Shit happens που λέμε. Πήρες ένα ωραίο δείγμα του πόσο θα πληγωθείς σε μετέπειτα σχέσεις σου, πως για τίποτα δεν πρέπει να βάζουμε το χέρι μας στη φωτιά, πως ο άνθρωπος έχει ανάλογα τις περιστάσεις μεγάλο ταλέντο στην υποκριτική και πως ώρες-ώρες μπορούμε να γίνουμε απάνθρωπα αναίσθητοι.
Κρατάς αυτά στο νου σου λοιπόν αλλά κρατάς ότι δεν είναι και όλοι οι άνθρωποι ίδιοι. Μη χάσεις την πίστη σου ούτε στις ανθρώπινες σχέσεις ούτε στον έρωτα αλλά κυρίως μην χάσεις την πίστη στον εαυτό σου. Μην αρχίζεις να αμφιβάλλεις και να ψάχνεσαι αν έφταιγες εσύ που κάτι πήγε στραβά σε αυτή σου τη σχέση και μήπως δεν θα στεριώσεις ποτέ με κανέναν και τέτοια τραβηγμένα.

Και όταν θα είσαι σίγουρη ότι δε συμβαίνει κάτι από τα παραπάνω θα είσαι έτοιμη πλέον να συνεχίσεις.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athina_na

Νεοφερμένος

Η Athina_na αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι σε αυτή τη σχέση πέσαμε με τα μούτρα τόσο ώστε να δημιουργούνται συχνα νεύρα οχι μόνο από μεριά μου αλλά και από εκείνον, απλά νοιώθω ότι άμα είμαστε ερωτευμένοι όπως λέει γιατί να μην προσπαθήσουμε να τα αφήσουμε όλα πίσω και να ξαναπροσπαθησουμε, αλλά μοιάζει τόσο σίγουρος και κάθε φορά μου λέει και άλλη δικαιολογία.
Αλλά να μου το πει μέσα από το τηλέφωνο ακόμα και αν έχει βρει άλλη το θεωρώ απαράδεκτο και δειλο, 3 χρόνια ήταν αυτά και δεν είχε το θάρρος να μου το πει από κοντά!!! Συν οτι με πήρε τηλέφωνο να βγούμε φιλικά και το έλεγε με τέτοια φυσικοτητα λες και είμαστε φίλοι.
Αλλά και πάλι και να γκομενιζει που εχω μια υποψία, να είσαι ειλικρινής να το πεις, θα στεναχωρηθω αλλά θα το εκτιμησω κάποια στιγμή όχι μια χωριζουμε, μια θέλω χρόνο, μια είμαι ερωτευμένος και μια σε αγαπάω.
Για εμένα προσωπικά δεν αξίζει η δεύτερη ευκαιρία απλά κάτι μέσα μου θέλει να το μετανιώσει τόσο πολύ.
Βέβαια εννοείται ότι όντως θέλω να τα βρω με τον εαυτό μου και να κάνω μετά σχέση αλλά η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι λίγο μην ξαναπετυχω πάλι κάτι τέτοιο, νοιώθω ότι δεν εχω άλλες δυνάμεις για να το ξαναπερασω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μην περιμένεις όλοι οι άνθρωποι να αντιδρούν όπως πιστεύεις ότι θα αντιδρούσες εσύ σε ανάλογες περιστάσεις. Δηλαδή οκ, έχουμε expectations για τα καλά, ας μην έχουμε και για τα άσχημα, either way το θέμα είναι τελειωμένο. Μην τρώγεσαι γιατί φέρθηκε έτσι ή γιατί το ένα ή πώς το άλλο. Καλώς ή κακώς, έτσι έγινε και τώρα χωρίσατε. Γέμισε την μέρα σου για να μην ανακυκλώνεις συνέχεια αυτές τις σκέψεις στο κεφάλι σου, και η πληγή θα κλείσει πολύ γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athina_na

Νεοφερμένος

Η Athina_na αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ναι έχεις δίκιο πρέπει να πάω μπροστά και να τον ξεχάσω,απλά νοιώθω κενή χωρίς αυτόν, θελω τόσο να με πάρει αλλά και πάλι έχετε δίκιο σε όλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athina_na

Νεοφερμένος

Η Athina_na αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Πφ το ότι ξαναμιλησαμε, μου είπε ότι του λείπω αλλά ευτυχώς αυτή τη φορά μου είπε καλύτερα να τα πούμε από κοντά καλύτερα, αλλά μου είπε επίσης ότι που ξέρεις μπορεί να συναντηθούμε από κοντά και να θέλω εγώ να μείνουμε φίλοι.
Πρέπει να πάρω απόφαση ότι τελείωσε και δεν μπορώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannkonst

Νεοφερμένος

Ο giannkonst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αν ο άλλος δεν θέλει ότι προσπάθεις να κάνεις δεν οδηγούν πουθενά αλλου, παρά μόνο σε μια αρρωστημένη σχέση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top