19χρονος Δημήτρης Πατμανίδης, δράστης και αυτόχειρας

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν υπάρχει συσχέτιση με την τρυφερή ηλικία, το βιβλίο και τις λοιπές φιλολογίες. Αν αυτός, που πήγαινε για κατάρτιση στον ΟΑΕΔ, παίρνει ένα όπλο και πάει να σκοτώσει, αν όντως φταίει δήθεν το σύστημα, εμείς που πάμε για πανεπιστήμιο θα έπρεπε να κάνουμε επιθέσεις αυτοκτονίας στην Ομόνοια. Μιλάνε οι χήρες, να μιλάνε κι οι παντρεμένες; Δε νομίζω ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος είχε περάσει και πολλές ώρες πάνω απ'τα βιβλία, αλλά οκ, σέβομαι τη μνήμη του, ήταν τρελός, δεν του αποδίδω ευθύνες.
Έχω βαρεθεί ν'ακούω το ίδιο παραμύθι κάθε φορά που ένας ψυχάκιας πέφτει σε κρίση. Οκ, το σύστημα φταίει, το εμπεδώσαμε. Δεν φτάνω στο σημείο να σε αποκαλέσω μισάνθρωπο, αλλά η απόδοση των πάντων σε μια αόριστη έννοια (κράτος, κρατούντες, κοινωνία, σύστημα κλπ.) καταντάει εμμονή στο τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Τρελός ήτανε. Την ώθηση για τη μ@Λ@κια του την έδωσε αυτό που λέτε εσείς "σύστημα". Εκεί μου φαίνεται πως καταλήγουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κι επίσης να μάθουμε να ξεχωρίζουμε, ως πολίτες που ψηφίζουν, την αιτία απ'την αφορμή. Ο ΟΑΕΔ ήταν αφορμή, δεν ήταν αιτία. Δε νομίζω ότι ο ΟΑΕΔ τον οδήγησε εκεί ως αίτιο σε 10 μήνες. 19 χρονών ο τύπος, όσο κάψιμο ήταν να πάθει το είχε πάθει πολύ νωρίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Έχω βαρεθεί ν'ακούω το ίδιο παραμύθι κάθε φορά που ένας ψυχάκιας πέφτει σε κρίση. Οκ, το σύστημα φταίει, το εμπεδώσαμε. Δεν φτάνω στο σημείο να σε αποκαλέσω μισάνθρωπο, αλλά η απόδοση των πάντων σε μια αόριστη έννοια (κράτος, κρατούντες, κοινωνία, σύστημα κλπ.) καταντάει εμμονή στο τέλος.

Φταίει το σύστημα, η κοινωνία, το κράτος.
Φταίνε όλοι και κανένας ταυτόχρονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ντοντούλα

Νεοφερμένος

Η ναντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
συμφωνω απολύτως με την αλεκα:iagree: δεν ειναι σωστο να συσχετιζουν τη μουσικη και το οτι σερφαρε στο ιντερνετ.δεν ειναι αυτο που τον εκανε δολοφονο:nono:
-----------------------------------------
δεν γινονται μονο στην κρητη αυτα τα γεγονοτα!!;)υπαρχουν σε πολλα μερη της ελλαδας ψυχακιδες!!!:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ποια κρήτη μωρέ; Επειδή δηλαδή είναι στις 600.000 ένα χωριό 3.000 (και λιγότερων) πάει να πει ότι είναι όλοι λεβεντομακάκες ανάθεμα τα μέσα μαζικής παραπληροφόρησης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Παιδια ξανακοιταξτε λιγο,δεν ειπε κανενας οτι επραξε ορθα ουτε πηγε να τον δικαιολογισει.Απλα πως δεν κοιταμε ολες τις πλευρες του νομισματος και προσπαθουμε να αποδωσουμε ολες τις ευθυνες σε ενα ατομο.Φυσικα και δεν φταιει το παιδι που χτυπησε,αλλα αν καποια πραγματα εστω τα μισα λειτουργουσαν σωστα και οπως θα πρεπε τωρα το παιδι αυτο δεν θα ηταν νοσοκομειο.Μην κοιτατε τα παντα μονοπλευρα.Και κανενας μα κανενας δεν ειπε πως η αγανακτηση δινει δικαιωμα αφαιρεσης ζωης Ναυσικα.Τουλαχιστον κοιταχτε προσεχτηκα τα ποστ οταν απαντατε.Αν ειναι δυνατον κανενας δεν ανεφερε πως η πραξη αυτη ηταν σωστη απλα πως για αυτο δεν ευθυνεται μονο ο 19χρονος,γιατι αν ηταν τοοοσο πια ψυχακιας οπως λενε δεν θα δισταζε να κανει μακελιο προφανως σοκαριστηκε απο τον πρωτο πυροβολισμο.Ενας τρελος δεν θα λυποταν να κανε μεγαλυτερη φασαρια.Φυσικα και ηταν διαταραγμενος ψυχικα αλλα για αυτο δεν φροντισε οπως φανηκε κανεις,και φυσικα αυτη του η πραξη ειναι κατακριτεα αλλα κιολας μην αποποιουμαστε των ευθυνων.

Μα κανείς δεν είπε ότι έφταιγε και μόνο αυτός.

αγαπητε αλεξανδρε.

μου αρεσει που μαρκαρεις και το ποστ μου λες και ΕΓΩ δικαιολογησα την πραξη.
με προλαβε η razor στην απαντηση .
Δες τι κατηγορω.
κατηγορω τα καναλια και τον κοσμο ο οποιος τα ακουει.
Χρησιμοποιω το ρημα "Σβηνουμε"..Αυτο δειχνει οτι ο κοσμος αγνοει αλλες πλευρες του ζητηματος, αλλες αιτιες..δεν δικαιολογω κανεναν..απλα αιτιολογω. αλλο αιτιολογω και αλλο δικαιολογω.Και επειδη σε αυτο το συμπαν τα παντα γινονται για εναν λογο, ε και το παιδι προφανως ειχε τους λογους του που συμπεριφερθηκε ετσι. Δεν λεω οτι εκανε το σωστο ή οτι ηταν ηρωας, αλλα δεδομενων των συνθηκων στις οποιες ΥΠΟΘΕΤΩ(οπως ολοι μας υποθεσεις κανουμε) οτι ζουσε, τοτε εξηγειται η συμπεριφορα του.

Βασικά, η γενική εικόνα του ποστ σου και η συνεχής κατηγορία της "κοινωνίας" και του "συστήματος" ήταν αυτή που μου έδωσε την εντύπωση ότι, έστω και μερικώς, υπερασπίστηκες αυτή του την πράξη. Κυρίως όμως, η φράση που με έβαλε στις σκέψεις που εξέφρασα είναι η εξής:

και λεμε..."αααα τι εκανε, εβγαλε οπλο.."
φυσικα θα βγαλει ρε...
.

Αυτή η εντύπωση μου δόθηκε από τον έντονα απολογητικό υπέρ του θύτη τόνο και χαρακτήρα των λεγόμενών σου. Ζητώ συγγνώμη αν τα παρερμήνευσα.

Ειμαστε σε ενα μαθητικο φορουμ, αυτα που λεμε δημοσιευονται. Καλο ειναι να υπαρχουν οι κραυγες ισορροπιας οπως τις ονοματιζω, που κραζουν τις αθλιες συνθηκες στις οποιες ζει ο συγχρονος μαθητης. Σιγουρα το θεμα μας δεν ειναι ΜΟΝΟ αυτο, αλλα σχετιζεται αμεσα.

Αυτό ακριβώς, ως κραυγή ισορροπίας έκανα το προηγούμενο ποστ μου.:)

Λοιπον μια ερωτηση:
Γιατι δεν υπαρχουν ψυχολογοι στα δημοσια σχολεια?
ας μου απαντησει καποιος (δεν απευθυνομαι στον Crookshanks).
Και μη μου πειτε δεν εχει το κρατος να πληρωσει, ή δεν υπαρχουν κονδυλια ή (το κουφο) δεν υπαρχουν ψυχολογοι..
Λοιπον ας απαντησει καποιος παρακαλω..

Το θέμα δεν είναι απλά και μόνο να υπάρχουν ψυχολόγοι, τα ίδια τα παιδιά θα έπρεπε να διδάσκονται ψυχολογία. Όχι, που θα έχουμε το ακριβώς αντίθετο (τα Αρχαία), να μας δημιουργούν επιπρόσθετα ψυχολογικά προβλήματα:P.

οσο για το αν ειναι δειλια η αυτοκτονια, πραγματικα εισαι και ειμαι μικρος για να το κρινουμε. Εχω σκεφτει παρα πολυ για αυτο το θεμα και δεν εχω βγαλει ακρη.αλλα ειναι καπως off topic.
ειλικρινα η αυτοκτονια μπορει να ειναι δειλια οπως λες, αλλα μπορει να ειναι και κατι εντελως εξαγνιστικο σε ατομα που εχουν καταθλιψη ή μανιοκαταθλιψη και η ζωη καταντα πονος, βασανο για αυτους. Δεν υπαρχει κανεις διπλα τους. Δεν παιρνω θεση σε αυτο ..ουτε ειναι το θεμα μας προς το παρον.

Σαφώς και είναι εξαγνισμός, αλλά και πάλι, το να πηγαίνεις αυτόχειρας επειδή θες να εξαγνιστείς δε σημαίνει ότι δεν είσαι δειλός. Όπως ακριβώς ένας πνιγόμενος σπαρταρά και κολυμπά όσο πιο δυνατά μπορεί για να φτάσει στην επιφάνεια και να πάρει αέρα, έτσι και ο άνθρωπος θα πρέπει να προσπαθεί να πάει ψηλά και όχι να αφεθεί να πέσει στο βυθό. Στην επιφάνεια μπορεί να σε περιμένουν χίλιοι μύριοι διαόλοι, αλλά τουλάχιστον μπορείς να τους παλέψεις, ή να προσπαθήσεις. Ό,τι δε σκοτώνει, εξάλλου, σε κάνει δυνατότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Δεν υπάρχει συσχέτιση με την τρυφερή ηλικία, το βιβλίο και τις λοιπές φιλολογίες. Αν αυτός, που πήγαινε για κατάρτιση στον ΟΑΕΔ, παίρνει ένα όπλο και πάει να σκοτώσει, αν όντως φταίει δήθεν το σύστημα, εμείς που πάμε για πανεπιστήμιο θα έπρεπε να κάνουμε επιθέσεις αυτοκτονίας στην Ομόνοια. Μιλάνε οι χήρες, να μιλάνε κι οι παντρεμένες; Δε νομίζω ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος είχε περάσει και πολλές ώρες πάνω απ'τα βιβλία, αλλά οκ, σέβομαι τη μνήμη του, ήταν τρελός, δεν του αποδίδω ευθύνες.
Κοιτα δεν μπορεις να κατηγορεις καποιον που δεν ξερεις οτι δεν περαγε ωρες πανω απο το βιβλιο,ειδικα εσυ που δινεις φετος πανελληνιες πρεπει να ξερεις απο πρωτο χερι ποσο αδικο ειναι το υπαρχον συστημα προσβασης στην τριτοβαθμια εκπαιδευση.Επισης δεν μπορεις να κατηγορεις καποιον επειδη ισως να μην ηταν καλος μαθητης και δεν πηγε πανεπιστημιο.Το οτι καποιος δεν εχει της ιδιες δυνατοτητες με εναν αριστο μαθητη δεν σημαινει πως ειναι βλακας και πως δεν πιεζεται.

Έχω βαρεθεί ν'ακούω το ίδιο παραμύθι κάθε φορά που ένας ψυχάκιας πέφτει σε κρίση. Οκ, το σύστημα φταίει, το εμπεδώσαμε. Δεν φτάνω στο σημείο να σε αποκαλέσω μισάνθρωπο, αλλά η απόδοση των πάντων σε μια αόριστη έννοια (κράτος, κρατούντες, κοινωνία, σύστημα κλπ.) καταντάει εμμονή στο τέλος.
ΩΩΩ εχουμε κι αλλον "μισανθρωπο" εδω?Αποφασιστε δλδ ποιος απ ολους ειναι μισανθρωπος,εγω παντως τον τιτλο τον πηρα στα προηγουμενα ποστ(:P,τι αλλο θα ακουσω θεε μου..)...Μα δεν ειναι αοριστη εννοια το κρατος ουτε η κοινωνια,ειναι εσυ,εγω,ο γειτονας,ο συγγενης,ο συμμαθητης,ο συμφοιτητης κλπ κλπ μια χαρα συγκεκριμενοι ειμαστε, απλα οκ δεν μας αρεσει να λεμε οτι φταιμε πρεπει παντα να φταινε οι αλλοι οχι εμεις.Για αναλογισου λιγο ρε Μιβ,ποσες φορες εσυ ο ιδιος ή καποιος γνωστος-συμμαθητης απεκλισε και περιθωριοποιησε ενα ατομο,σκεψου λιγο ποσες τετοιες περιπτωσεις συμβαινουν καθημερινα,αναλογισου λιγο πως θα ενιωθες εσυ σε μια τετοια περιπτωση.Κανενας δεν τιθεται υπερ της πραξης αυτης του 19χρονου,φυσικα και ειναι κατακριταια αλλα ας αναρωτηθουμε λιγο τι εφτασε σε αυτο το εσχατο σημειο ενα παιδι μολις 19χρονων πριν τρεξουμε να τον κατηγορησουμε..Μα κινεζικα μιλαω ρε γαμωτο?Κανενας δεν ειπε οτι καλα εκανε,φυσικα και δεν επραξε σωστα, απλα παραθετω τις δικες μου αποψεις στο ΤΙ τον οδηγησε εκει και βλεπω πως και αυτος ενα θυμα ηταν τελικα ηταν και θυμα και θυτης ταυτοχρονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν κατηγορώ κάποιον, απλά λέω πως αν το πρόβλημα λες ότι είναι στην εκπαίδευση, τότε οι μαθητές που πάνε για πανεπιστήμιο θα έπρεπε να ήταν 10 φορές πιο τρελοί. Δε νομίζω ότι ένας άνθρωπος που όντως πέρασε ώρες πάνω απ'το βιβλίο θα πήγαινε στον ΟΑΕΔ για κατάρτιση και δεν το λέω καθόλου υποτιμητικά, η αλήθεια δεν είναι; Δεν καταλαβαίνω γιατί προσβάλλει η αλήθεια.
Αντίθετα εγώ μπορώ να θέσω το ερώτημα αν όντως ένα περιστατικό (το οποίο οποιοσδήποτε μπορεί να χαρακτηρίσει βασίμως μεμονωμένο, γιατί όντως είναι μεμονωμένο) μπορεί να γίνει βάση ανάπτυξης μιας τέτοιας φιλολογίας που να πιάνει από κοινωνία, σχολείο, κράτος μέχρι ό,τι βρει μπροστά της. Πάντα οι άλλοι πρέπει να φταίνει και όχι εμείς, αυτό είναι γεγονός στην κοινωνία. Αλλά η αβασάνιστη και, πλέον γραφική, επιβάρυνση του κοινωνικού σώματος με ό,τι στραβό υπάρχει, ακριβώς αυτή την υποκρισία εξυπηρετεί. Γιατί φοβάσαι να πεις ότι ο πατέρας του κι η μάνα του τον έφτασαν εκεί; Γιατί δε λες ότι ο πόλεμος στην Αμπχαζία τον τρέλανε; Γιατί δε λες με ελληνικά λόγια ότι οι 20-30 συμμαθητές του στον ΟΑΕΔ εντέλει του έδωσαν την αφορμή να οπλίσει το χέρι του; Συγκεκριμένα είναι τα αίτια κι εγώ έχω μάθει να τους δίνω όνομα. Δεν λέει κάτι να λέμε "η κοινωνία". Η κοινωνία είσαι εσύ κι εγώ, έχουν ονόματα οι ευθύνες. Και αυτά τα ονόματα συνήθως τα δίνουμε στα άμεσα αίτια, πριν απ'ολα, και κατόπιν στα έμμεσα. Μάνα, πατέρας, συμμαθητής...
Δε μεταχειρίστηκα τη λέξη μισάνθρωπος. Απλά υπάρχει μια διάχυτη μανία καταστροφολογίας και πεσσιμισμού κάθε φορά που συμβαίνει το οτιδήποτε που στην τελική μπορεί να μην έχει καμία σχέση με αυτό που του αποδίδουμε, ως πρόβατα, επηρεασμένα απ'την παπαρολογία των media. Σε κάτι τέτοια ο Θεός βλέπει και γελάει μου φαίνεται και δεν ξέρω γι'αλλους, αλλά για μένα έχει σημασία αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Επισης εδωσε συνεντευξη η κοπελια με την οποια ηταν ερωτευμενος ο 19χρονοςκαι απο την οποια ειχε νιωσει απορριψη.Πρωτη μουρη ε,δενπαρεληψαν να βαλουν και φωτο της απο το καλοκαιρι ΗΜΑΡΤΟΝ,δεν σεβονται τπτ το οτι αυτος ειναι στο χωμα και παραλιγο να παρει μαζι του και αλλους δεν το υπολογιζουν,ετρεξε αυτη να πει πως αυτη ηταν η κοπελα που τον απερριψε,δλδ οκ το χει και καμαρι δλδ???:what:Οπως ειπε,ηθελε λεει να βοηθησει τον Δημητρη Πατμενιδη επειδη τον εβλεπε στα μαυρα του τα χαλια και πως δεν τον ειδε ποτε ερωτικα..Δλδ οκ...τι να πω..δεν μας ειπε και τπτ καινουριο ουτε κατι που θα βοηθησει,γενικα δεν βρισκω καποιο νοημα σε αυτο..

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δικαίωμά της είναι ν'απορρίψει όποιον θέλει. Αν ο άλλος είναι τρελός, δεν είναι υποχρεωμένη η κοπελίτσα να χαντακώσει τις μέρες της. Ναι, ομολογουμένως τώρα μπορώ να πω ότι γίνεσαι μισάνθρωπος.
Το ότι έδωσε συνέντευξη, οκ, δεν ξέρεις, ο άλλος μπορεί να έχει ανάγκη και τα λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Δεν κατηγορώ κάποιον, απλά λέω πως αν το πρόβλημα λες ότι είναι στην εκπαίδευση, τότε οι μαθητές που πάνε για πανεπιστήμιο θα έπρεπε να ήταν 10 φορές πιο τρελοί. Δε νομίζω ότι ένας άνθρωπος που όντως πέρασε ώρες πάνω απ'το βιβλίο θα πήγαινε στον ΟΑΕΔ για κατάρτιση και δεν το λέω καθόλου υποτιμητικά, η αλήθεια δεν είναι; Δεν καταλαβαίνω γιατί προσβάλλει η αλήθεια.
Αντίθετα εγώ μπορώ να θέσω το ερώτημα αν όντως ένα περιστατικό (το οποίο οποιοσδήποτε μπορεί να χαρακτηρίσει βασίμως μεμονωμένο, γιατί όντως είναι μεμονωμένο) μπορεί να γίνει βάση ανάπτυξης μιας τέτοιας φιλολογίας που να πιάνει από κοινωνία, σχολείο, κράτος μέχρι ό,τι βρει μπροστά της. Πάντα οι άλλοι πρέπει να φταίνει και όχι εμείς, αυτό είναι γεγονός στην κοινωνία. Αλλά η αβασάνιστη και, πλέον γραφική, επιβάρυνση του κοινωνικού σώματος με ό,τι στραβό υπάρχει, ακριβώς αυτή την υποκρισία εξυπηρετεί. Γιατί φοβάσαι να πεις ότι ο πατέρας του κι η μάνα του τον έφτασαν εκεί; Γιατί δε λες ότι ο πόλεμος στην Αμπχαζία τον τρέλανε; Γιατί δε λες με ελληνικά λόγια ότι οι 20-30 συμμαθητές του στον ΟΑΕΔ εντέλει του έδωσαν την αφορμή να οπλίσει το χέρι του; Συγκεκριμένα είναι τα αίτια κι εγώ έχω μάθει να τους δίνω όνομα. Δεν λέει κάτι να λέμε "η κοινωνία". Η κοινωνία είσαι εσύ κι εγώ, έχουν ονόματα οι ευθύνες. Και αυτά τα ονόματα συνήθως τα δίνουμε στα άμεσα αίτια, πριν απ'ολα, και κατόπιν στα έμμεσα. Μάνα, πατέρας, συμμαθητής...
Δε μεταχειρίστηκα τη λέξη μισάνθρωπος. Απλά υπάρχει μια διάχυτη μανία καταστροφολογίας και πεσσιμισμού κάθε φορά που συμβαίνει το οτιδήποτε που στην τελική μπορεί να μην έχει καμία σχέση με αυτό που του αποδίδουμε, ως πρόβατα, επηρεασμένα απ'την παπαρολογία των media. Σε κάτι τέτοια ο Θεός βλέπει και γελάει μου φαίνεται και δεν ξέρω γι'αλλους, αλλά για μένα έχει σημασία αυτό.
Μα και οι συμμαθητες που λες και αυτοι στην κοινωνια ανηκουν και φυσικα μιλησα γι αυτους απλα εβαλα στην θεση τους και εμας πως και πολλοι απο εμας εχουν κανει κατι τετοιο φυσικα και οι ευθυνες ειναι συγκεκριμενες δεν ειπε κανεις πως ειναι αοριστες.Μα οι μαθητες που πανε πανεπιστημιο ΕΙΝΑΙ τρελο,ετσι καταντουν μερικοι μετα απο ολο αυτο(φυσικα και βαζω τον εαυτο μου μεσα) και που ξερεις οτι δεν περναγε ωρες πανω απο το βιβλιο αλλα του ετυχε μια αλλη αναποδια στις Πανελληνιες πχ?Γιατι το αποκλειεις αυτο?Να μην μπορεσε να αποδωσει να παγωσε,γαιτι δλδ οποιος παει σε αυτες τις σχολες πρεπει οπωσηποτε να μην ειναι διαβαστερος??Δεν νομιζω πως ειναι μεμονωμενο περιστατικο ειναι κατι που λιγο πολυ αρκετοι εχουν νιωσει και φυσικα ειναι σοβαρο αρκετα για να αναπτυξουμε αυτα που εσυ αποκαλεις φιλολογιες,δλδ πρεπει να γινει μεγαλο μακελιο για να αρχιζουμε να το συζηταμε???Και καταλαβε πως με τον ορο κοινωνια συμπεριλαμβανονται πολυ μα πολυ συγκεκριμενα ατομα και δεν ειναι κατι αοριστο.Και ξαναλεω φυσικα και ειπα πως οι συμμαθητες οπλισαν το χερι του και η μανα και ο πατερας και οι τριγυρο του απλα το γενικευσα,γιατι πολυ απλα αυτο δεν το κανουν μονο αυτοι της συγκεκριμενης σχολης...μιλησα για ολους.
-----------------------------------------
Δικαίωμά της είναι ν'απορρίψει όποιον θέλει. Αν ο άλλος είναι τρελός, δεν είναι υποχρεωμένη η κοπελίτσα να χαντακώσει τις μέρες της. Ναι, ομολογουμένως τώρα μπορώ να πω ότι γίνεσαι μισάνθρωπος.
Το ότι έδωσε συνέντευξη, οκ, δεν ξέρεις, ο άλλος μπορεί να έχει ανάγκη και τα λεφτά.
Καλα διαβαζεις καθολου τι γραφω????????????ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΑΠΕΡΡΙΨΕ???ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΚΑΚΩΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΠΕΡΡΙΨΕ?Ετσι δλδ εκμεταλλευεται καποιος το θανατο του αλλου?Το βρισκεις δλδ σωστο το να εκμεταλλευεται το θανατο του αλλου?Αν θελει να βγαλει λεφτα να βρει αλλο τροπο πιο τιμιο και ευθυ και ομολογουμενως οχι στην πλατη αλλουνου και μαλιστα νεκρου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinymouse!

Νεοφερμένος

Η tinymouse! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Κι επίσης να μάθουμε να ξεχωρίζουμε, ως πολίτες που ψηφίζουν, την αιτία απ'την αφορμή. Ο ΟΑΕΔ ήταν αφορμή, δεν ήταν αιτία. Δε νομίζω ότι ο ΟΑΕΔ τον οδήγησε εκεί ως αίτιο σε 10 μήνες. 19 χρονών ο τύπος, όσο κάψιμο ήταν να πάθει το είχε πάθει πολύ νωρίτερα.
+100!
Τα αίτια ξεκινούν πολύ πίσω, πιστεύω, αν και μιλάμε χωρίς να ξέρουμε...
Το μόνο που έγραψαν οι εφημερίδες ήταν το συμβάν, και όχι τα αίτιά του, που πιθανότατα είναι η αμέλεια και η έλλειψη υποστήριξης από την οικογένειά του, και τα βιώματα του ώς αλλοδαπός...(χωρίς να θέλω να παρεξηγήσω κανένα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ομογενης ηταν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinymouse!

Νεοφερμένος

Η tinymouse! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Τώρα η Αστυνομία ερευνά, που βρήκε τα όπλα ο 19χρονος, αν είχε δείξει και άλλα δείγματα παραβατικής συμπεριφοράς, ποιοι γνώριζαν ότι είχε τέτοιου είδους προβλήματα και γιατί δεν πήραν μέτρα. Στη γειτονιά του δράστη όλοι κάνουν λόγο για ένα καλό παιδί μιας ήσυχης οικογένειας, που δεν έδινε δικαίωμα. Ήταν παιδί μιας οικογένειας μεροκαματιάρηδων, που ήρθαν στην Ελλάδα πριν απο λίγα χρόνια από το Καζακστάν. Η ζωή ήταν δύσκολη και αυτό κόστισε ιδιαίτερα στον Δημήτρη. «Μέχρι στιγμής δεν έχω εισπράξει τίποτα άλλο, παρά την απόρριψη και την ύβρη των γύρω μου», γράφει σε ένα απονενοημένο διάβημα πριν πάρει το όπλο στα χέρια του.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πρώτον, ήταν από τη Γεωργία, όχι απ'το Καζακσταν και δεύτερον, ήταν Έλληνας, συγκεκριμένα Πόντιος. Και ναι, είχε πολύ άσχημα βιώματα, λένε, απ'τον πόλεμο.
Εκ τους ασφαλούς είναι εύκολο να κρίνουμε τον οποιονδήποτε. Πάω στοίχημα όμως ότι αν ήταν ο δικός σου πρώην κι εσύ θα το μοιραζόσουν με τα κανάλια. Δεν έχει καμία ευθύνη, τις επιλογές της κάνει, αν ο άλλος είναι τρελός δεν φταίει η κοπελίτσα, να το ξεκαθαρίσουμε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Πρώτον, ήταν από τη Γεωργία, όχι απ'το Καζακσταν και δεύτερον, ήταν Έλληνας, συγκεκριμένα Πόντιος. Και ναι, είχε πολύ άσχημα βιώματα, λένε, απ'τον πόλεμο.
Εκ τους ασφαλούς είναι εύκολο να κρίνουμε τον οποιονδήποτε. Πάω στοίχημα όμως ότι αν ήταν ο δικός σου πρώην κι εσύ θα το μοιραζόσουν με τα κανάλια. Δεν έχει καμία ευθύνη, τις επιλογές της κάνει, αν ο άλλος είναι τρελός δεν φταίει η κοπελίτσα, να το ξεκαθαρίσουμε αυτό.
Αν απευθυνεσαι σε μενα οχι δεν θα το κανα οχι μονο για εκεινον αλλα και για κανεναν αλλον,δεν εχω μαθει ξες να ξεπουλαω τα παντα και ουτε με ενδιαφερουν τα εξωφυλλα των εφημεριδω.και σου ξαναεξηγω ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΑΠΕΡΡΙΨΕ.Δεν ηθελε οκ δικαιωμα της και φυσικα καθενας κανει τις επιλογες του.Αλλα αυτη την ξεφτιλα να ξεπουλας τα παντα για την δημοσιοτητα ε χοι δεν το γουσταρω και δεν το βρισκω σωτο,αποψη μου,γουστο και καπελο μου,αυτο δεν σε καθιστα ομως ικανο να με λες μισανθρωπο επειδη δεν ανεχομαι τετοιου ειδους χαζογκομενιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πρώτον, δεν ξέρεις την κοπέλα και το ποιόν της και δεύτερον, δεν βρέθηκες ποτέ στη θέση της. Στα λόγια είμαστε πάντα οι καλύτεροι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Πρώτον, δεν ξέρεις την κοπέλα και το ποιόν της και δεύτερον, δεν βρέθηκες ποτέ στη θέση της. Στα λόγια είμαστε πάντα οι καλύτεροι...
Δεν ξερω την κοπελα,σιγουρα, βλεπω ομως τις πραξεις της και λεω την αποψη μου.Επισης εσυ δεν με ξερεις για να λες οτι θα κανα τα ιδια,ομως εγω ξερω πολυ καλα τον εαυτο μου για να σε διαβεββαιωσω οτι δεν θα το κανα..Και τελος παντων δεν ειναι αυτη συγκεκριμενα το θεμα,αλλα ολο το παιχνιδι που στηνεται απο πολλους πισω απο αυτο το γεγονος,εκει ηθελα να σταθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ποιες πράξεις της βλέπεις; Από πότε είναι κατακριτέο να μιλάμε στην τηλεόραση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top