Aγορά Αυτοκινήτου

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,825 μηνύματα.
Καλημέρα,

βρήκα αυτο


ειναι recall... απο οσο αντιλαμβάνομαι αναφέρει πρόβλημα λαδιού που προκαλείται απο τα πιστόνια

κάτι ισως εφάμιλλο με το δικό μου απλα επειδη δεν ξέρω 100% τεχνική ορολογία μπορεί κάποιος να το μεταφρασει σαν μια 2η άποψη ;

η αμεσως επομενη ερωτηση ειναι εάν ο κινητήρας που φέρει τον Χ αριθμό ανήκει σε αυτη τη κατηγορια ανακλήσεων απο την αντιπροσωπεια βεβαια δεν ενημερωθηκα ποτε.... νταξει θα τα βρούμε ολα συμπεριλαμβανομένου και του γιατί δεν ενημερώθηκα εφόσον αυτο θα έπρεπε να γίνει και όχι μονο εγώ.

Ειμαι στη φάση που συλλέγω στοιχεία τωρα ακόμη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,825 μηνύματα.
Την βρήκα την οδηγία εμ αριθμό πρωτοκόλλου

A12/1878/17​


ειναι της Κομισιόν ανακαλεί το συγκεκριμένο μοντέλο έτους 2018

ΚΑΙ στην Ελλάδα.

εγω το αυτοκίνητο το αγόρασα το έτος 2019 τον Ιανουάριο.... ειναι μοντέλο του 2018 άραγε ανακλήθηκε το συγκεκριμένο ; η το πήρα εγω με το συγκεκριμένο πρόβλημα ;

δεν το ήξερα αυτο το κόλπο... οτι δηλαδη πρίν αγοράσεις ενα καινούργιο αυτοκίνητο θα πρεπει

(α) Να ψάχνεις τις ΑΝΑΚΛΗΣΕΙΣ
(β) Να τσεκάρεις αν η μηχανή ειναι δικιά του ή μπασταρδεμένη πχ γιατι να πάρω Audi με κινητηρα της Renault και να μην πάρω ενα renault.... τι πληρωνω ακριβως... το design;

Αυτα θα τεθούν σαν ερωτησεις στην επομενη αγορά και ελπίζω να μην ακούσω κανενα "ειστε ορμητικός" όπως μου ειπε ο άλλος χθές και του απάντησα κοφτά... ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΟΥ και εσεις στη θέση μου εκνευρισμένος θα ήσασταν ας μιλήσουμε ειλικρινά λοιπόν ... κάνω μια ερώτηση ευθέως. Έχετε απαντηση ; εισθε επαγγελματίες εμποροι απαντήστε μου λοιπόν !

Γιατι να πάρω ενα Audi των 25000 ευρω πχ τυχαιο παράδειγμα που φοράει πάνω αλλη μηχανη απο τον όμιλο της VolksWagen. Και να μην πάρω ενα seat με 16000 ευρω και το ίδιο μοτέρ ;;; παρακαλώ απαντήστε μου!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,825 μηνύματα.
Κανονισμός - 461/2010 - EN - EUR-Lex (europa.eu)

Σε ποιό αρθρο το γράφει αυτο εδω

Κανονισμός 461/2010 που ισχύει μέχρι 31/5/2023 | Σωματείο Αδειούχων Βιοτεχνών Φανοποιών Βαφέων Αυτοκινήτων Νομού Θεσσαλονίκης (somatiofvthess.gr)

Μετά από αίτηση της ΕΟΒΕΑΜΜ, η Επιτροπή Ανταγωνισμού γνωμοδότησε ότι είναι άκυρος ο όρος στη σύμβαση αγοράς αυτοκινήτων ή μοτοσικλετών, αλλά και οποιαδήποτε σχετική πρακτική, ότι δηλαδή, για να διατηρηθεί η εγγύηση, θα πρέπει όλες οι εργασίες επισκευής και συντήρησης να γίνονται αποκλειστικά από εξουσιοδοτημένα συνεργεία της πωλήτριας αντιπροσωπίας.Η ανωτέρω γνωμοδότηση σηματοδότησε ριζική αλλαγή στο χώρο της αγοράς του αυτοκινήτου μετά την πώληση. Και τούτο διότι με δεσμευτικό τρόπο κατοχύρωσε το δικαίωμα του ιδιοκτήτη οχήματος να επιλέγει ελεύθερα συνεργείο για την επισκευή και συντήρηση του αυτοκινήτου του κατά το χρόνο ισχύος της εγγύησης, χωρίς η τελευταία να παύει να ισχύει, αν οι εργασίες επισκευής και συντήρησης γίνουν σε μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο με τη χρήση γνήσιων ή εφάμιλλης ποιότητας ανταλλακτικών. Και τούτο διότι με δεσμευτικό τρόπο κατοχύρωσε το δικαίωμα του ιδιοκτήτη οχήματος να επιλέγει ελεύθερα συνεργείο για την επισκευή και συντήρηση του αυτοκινήτου του κατά το χρόνο ισχύος της εγγύησης, χωρίς η τελευταία να παύει να ισχύει, αν οι εργασίες επισκευής και συντήρησης γίνουν σε μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο με τη χρήση γνήσιων ή εφάμιλλης ποιότητας ανταλλακτικών.

Δεν το βρίσκω ρε γαμώτο.....

Μαλλον η βούληση του νομοθέτη ειναι να έχει και άλλος κόσμος δουλειά εκτος απο τις μεγαλο εταιρείες.

Η συλλογή στοιχείων και εγγράφων συνεχίζεται.... Δεν θα το αφήσω έτσι αυτο που μου έτυχε.

Μου είπε ενας μηχανικός τις προάλλες... "Δε θα βγαλεις τίποτασ" καλα λέω αυτο θα το δούμε.
Εγω ειμαι σκυλί του πολέμου - δεν μασάω.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μου είπε ενας μηχανικός τις προάλλες... "Δε θα βγαλεις τίποτασ" καλα λέω αυτο θα το δούμε.
Εγω ειμαι σκυλί του πολέμου - δεν μασάω.
To πρόβλημα είναι ότι μέχρι τότε εσύ θα μείνεις χωρίς αυτοκίνητο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,825 μηνύματα.
To πρόβλημα είναι ότι μέχρι τότε εσύ θα μείνεις χωρίς αυτοκίνητο.

Το κινω το αυτοκίνητο, απλά με προσοχη και φροντιζω να έχει το λάδι του. Δεν βγάζει κάποια ένδειξη για το λάδι απλά το πηρα χαμπάρι από μόνος μου ότι καίει λάδι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,825 μηνύματα.
UPDATE :

Πήρα βεβαιώσεις απο τα συνεργεία που έγιναν οι συντηρήσεις και έκατσα και συνέταξα ενα πολύ επίσημο και σοβαρό εγγραφο με όλα τα παραπάνω στοιχεία. Πριν λίγο το απέστειλα μαζι με τις βεβαιώσεις στον έμπορο.

Μέσα στο εγγραφο έβαλα και τα ανωτέρω λίνκ με τη μορφή υπερ συνδέσμων ετσι ωστε με ενα κλίκ να ειναι εύκολα προσβάσιμα.

Επίσης υπέγραψα ψηφιακά το έγγραφο με την ψηφιακή μου υπογραφή.

Το διαβαζω και το ξαναδιαβάζω και θεωρώ πραγματικά οτι δεν θα μπορούσα να στείλω κάτι καλύτερο , το έγραψα καλύτερα και απο δικηγόρο γιατί ακομη και η μάχιμη δικηγορία ξεκινάει απο 'το δρομο' και απο πληροφορίες που μπορείς να έχεις και να αναρωτιούνται οι άλλοι "μα που τα ξέρει ολα αυτά"

ετσι και εδώ... θα αναρωτηθουν σιγουρα πως ξετρύπωσα έγγραφο επίσημο της Κομισιόν περί ανάκλησης του συγκεκριμένου μοντέλου λόγω ζητήματος στα έμβολα της μηχανής που μπορεί να προκαλέσει αστοχία της μηχανής.

Με αυτη τη προοπτική το επιχείρημα οτι "επειδη πηγα σε άλλο συνεργείο προκλήθη" εκπίπτει καθώς το ζήτημα που υποτίθεται οτι δημιουργειται λογω επισκεψης σε μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο , εχει ΗΔΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΘΕΙ απο την ΕΕ στο ίδιο μάλιστα μοντέλο."

Για να δούμε τι απαντηση θα πάρω.

Πάνθηρας Ντέβιλ ΕΝΑΝΤΙΟΝ Δικηγόρων της OPEL.


 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,291 μηνύματα.
Best selling vehicles model in the US during 2023.

BestCars_Site.jpeg
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πολύ μίσος για την Opel των τελευταίων ετών στα σχόλια.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,825 μηνύματα.
Πολύ μίσος για την Opel των τελευταίων ετών στα σχόλια.

Το χειρότερο που κάνουν όλοι αυτοί άν και μπορεί να έχουν δίκιο - είναι πως περιορίζονται σε κάτι σχολιάκια στο γιουτιούμπ ανώνυμα και πεταχτά. Κακομοιριές δηλαδή... δεν μπορούν να συντάξουν ένα κείμενο επίσημο - αναφορά να τη στείλουν και να βάλουν απο κάτω την υπογραφούλα τους. Εγω αυτο το έκανα χωρις δεύτερη σκέψη και το έκανα κοινοποίηση και στα κεντρικά άμεσα και με στοιχεία και επώνυμα.

Έχω μιλήσει με δικηγόρο ο οποίος μου είπε πως έχω δίκιο 100% αλλα πρέπει να αποδειχθεί και μηχανικά.

Μου είπε οτι μπορούμε να προχωρήσουμε σε αγωγή αλλα έχει έξοδα κανα 2000 ευρώ. Δεν με προβληματίζουν τα λεφτά, όσο η δική μου εσωτερική οπτική πεποιθησεων και ηθικής καθώς οσες φορές έχω πάει σε δικαστήρια έχω κερδίσει. Θα ηταν στενάχωρο και άσχημο για μένα αν τελικά χάσω να φανεί ότι έσυρα στα δικαστηρια τσάμπα και βερέσε κάποιον. Ακόμη και αν είναι ολόκληρη Ανώνυμη εταιρεία. Το χω κάνει στο παρελθόν και έχω κερδίσει εναντίον άλλης Α.Ε. Ωστόσο εκείνο το δικαστήριο ήταν διαφορετικό.

Θα δούμε πως θα πάνε οι συνομιλίες που έχουμε αυτο το καιρό για να βρεθεί μια λύση στο πρόβλημα και ανάλογα. Πάντως ειμαι 50-50. Αν θα προχωρήσω σε αγωγή ή οχι.

Πάντως υπάρχει νομικό έρεισμα καθώς σύμφωνα με τον ΑΚ υπάρχει ελλάτωμα και έλλειψη συνομολογημένων ιδιοτήτων. Δεν μπορεί ενα καινουργιο αυτοκίνητο 5ετιας να έχει θέμα στην μηχανή του..... υπάρχει έλλειψη συνομολογημένων ιδιοτήτων. Τα έχω ψάξει αρκετά και μόνος μου. Γιατι εάν κάνουν το λάθος να με αγνοήσουν η επόμενη κίνηση θα ειναι διακοπή συνομιλιών και εκτόξευση εξώδικου εντός ημερών.
Και επιστολή στα κεντρικά στην Γερμανία να ενημερωθεί η κατασκευάστρια εταιρεία για τον τρόπο και τη νοοτροπια που θα χειριστούν τους πελάτες (αν τους χειριστούν έτσι).

Γιατι απο ένα σημείο και μετά δεν μπορούμε να παίζουμε με τα τηλέφωνα και τα σουπα μούπες στα προφορικά. Θέλουμε επισημες απαντήσεις γραπτά για να δουμε ποιες θα είναι οι επόμενες κινήσεις.
Να δούμε και την δική τους νομική θέση επίσημα.

Δε μπορώ εγω κάθε λίγο και λιγάκι να ομιλώ με ανθρώπους που είναι σε συγκεκριμένα πόστα και λένε μηχανικά συγκεκριμένα πράγματα χωρις κάν να ακούν αυτο που τους λές και τους παραθέτεις γιατι το έγγραφο της ΕΕ που έχω είναι επίσημο και δείχνει οτι η Όπελ έχει ιστορικό σε αστοχία υλικού και κατασκευαστικά σφάλματα. Έχουμε και σοβαροτερες δουλειές να κάνουμε μέσα στην εβδομάδα.

Και τώρα έκλεψα λίγο χρόνο να γράψω αυτο το σεντόνι σε ένα θέμα που με απασχολεί το τελευταίο καιρό και όποιος άλλος έχει παρόμοιο πρόβλημα να βγει να το συζητήσουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,291 μηνύματα.
Έχω αναφέρει πολλές φορές στο παρελθόν την αγάπη που έχω για τα αυτοκίνητα της General Motors καθώς είναι 100% American Style. Εδώ είναι το νέο Chevrolet Equinox το οποίο θα αρχίζει από τα 30.000$ ❤️❤️.

Στην Ελλάδα αυτά τα αυτοκίνητα είναι άπιαστο όνειρο.

IMG_3697.jpeg


IMG_3698.jpeg


IMG_3699.jpeg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,825 μηνύματα.
Έχω αναφέρει πολλές φορές στο παρελθόν την αγάπη που έχω για τα αυτοκίνητα της General Motors καθώς είναι 100% American Style. Εδώ είναι το νέο Chevrolet Equinox το οποίο θα αρχίζει από τα 30.000$ ❤️❤️.

Στην Ελλάδα αυτά τα αυτοκίνητα είναι άπιαστο όνειρο.

View attachment 130184

View attachment 130185

View attachment 130186

Που να κατεβεις Αθηνα με αυτο το τέρας ρε Φωτη.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,291 μηνύματα.
Που να κατεβεις Αθηνα με αυτο το τέρας ρε Φωτη.

Για Ευρώπη όντως αυτό το αυτοκίνητο δεν κάνει καθώς οι δρόμοι είναι μικροί και οι φόροι στο θεό. Αλλά για τις ΗΠΑ είναι ότι πρέπει αν θέλεις να έχεις ένα Family SUV.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,825 μηνύματα.
Για Ευρώπη όντως αυτό το αυτοκίνητο δεν κάνει καθώς οι δρόμοι είναι μικροί και οι φόροι στο θεό. Αλλά για τις ΗΠΑ είναι ότι πρέπει αν θέλεις να έχεις ένα Family SUV.

Εμένα πλέον επειδή έχει καεί η γούνα μου, αν δεν δώ το αμάξι μετά απο μια 5ετια στη πράξη και την οδηγηση δεν έχω άποψη. Αυτο που κρίνουμε εδω ειναι το design.

Σίγουρα πρίν πάς να αγοράσεις ενα καινούργιο αυτοκίνητο θα ρωτήσεις την κατανάλωση του λαδιού αν σου πούν πάνω από 0.5λίτρο ανα / 1000 χλμ για μένα θα είναι ρέντ φλάγκ. Είναι μεγάλη η κατανάλωση.

Σκέψου δηλαδή πως αν ισχύει αυτό που γράφει ο κατασκευαστής θέλεις περίπου 40 ευρω συμπλήρωση λαδιών ανα 5.000 χλμ + το σέρβις. Επίσης ψάχνεις αν υπάρχει ανάκληση σε παρόμοιο μοντέλο απο την ΕΕ καθώς και αν ο κινητήρας που φοράει το αυτοκίνητο ειναι γενικά αξιόπιστος και αυτός που φέρει στην εξωτερική του εμφάνιση πχ το Opel τι κινητήρα έχει ; Opel ή Peugeot; γιατι να πάρω Audi να το πληρώσω 40.000 ευρώ και να έχει μέσα κινητήρα VolksWagen και να μη πάρω Volkswagen με 20.000 ας πουμε που έχει τον ίδιο κινητήρα.

Απο έμπορες μην περιμένετε να σας πούν καμία αλήθεια.... θα πούν εκει τις μαλακίες τους για να πουλήσουν. Τσιράκια της εταιρείας ειναι. Εμένα μου ζητούσαν αξιολόγηση ..... και ενώ δεν μπήκαν κάν στο κόπο να γράψουν οτι το αμάξι χάνει λάδια. Ούτε αυτό.

Λέω θα σας τα γράψω στο εξώδικο που θα σας στείλω σύντομα... θα αφιερώσω και μια παράγραφο για την τρομερή εξυπηρέτηση της εταιρείας σας. Ούτε με ξαναπήραν τηλέφωνο. :laugh::laugh:
 

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 849 μηνύματα.
Εγώ πάντως είμαι από εκείνες που βάζουν τα πόδια τους πάνω μπροστά όταν είμαι συνοδηγός, ξέρω ξέρω για κάποιους είναι αιτία χωρισμού χεχε
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,825 μηνύματα.
@Volkswagen Fan καλα δε λέω ρε φιλε... έχει και το θράσος ο άλλος να διαφημιζει αμαξι που καιει επίσημα απο τον κατασκευαστη 700 μλ ανα 1000χλμ. λές και είναι η Πόρσε ξέρω γω.

Θα κανουμε τις αντιπροσωπείες πλούσιες. Αυτα βεβαια δεν τα ήξερα στα 32 μου ή μουν ακόμη μικρός. Τωρα θα είχε ενδιαφέρον μια κουβεντα με εναν επίσημο έμπορο της Opel. Αν και ο τελευταιος τουλάχιστον εκει στο Κηφισο που πήγα ειχε την εντιμότητα να παραδεχθεί πολλά απο αυτα που του έλεγα έστω και ανεπίσημα φυσικά αυτο δεν θα το θέσω καθόλου ως θέμα δεν θα ήθελα ο άνθρωπος να βρεί το μπελά του και να έχει προβλήματα με τη δουλειά του.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,291 μηνύματα.
@Volkswagen Fan καλα δε λέω ρε φιλε... έχει και το θράσος ο άλλος να διαφημιζει αμαξι που καιει επίσημα απο τον κατασκευαστη 700 μλ ανα 1000χλμ. λές και είναι η Πόρσε ξέρω γω.

Θα κανουμε τις αντιπροσωπείες πλούσιες. Αυτα βεβαια δεν τα ήξερα στα 32 μου ή μουν ακόμη μικρός. Τωρα θα είχε ενδιαφέρον μια κουβεντα με εναν επίσημο έμπορο της Opel. Αν και ο τελευταιος τουλάχιστον εκει στο Κηφισο που πήγα ειχε την εντιμότητα να παραδεχθεί πολλά απο αυτα που του έλεγα έστω και ανεπίσημα φυσικά αυτο δεν θα το θέσω καθόλου ως θέμα δεν θα ήθελα ο άνθρωπος να βρεί το μπελά του και να έχει προβλήματα με τη δουλειά του.

Δίκιο έχεις σε όλα όσα λες και καλά κάνεις και τους κυνηγάς. Τελικά τα Opel είναι ακόμα χειρότερα σε αξιοπιστία από όσο φανταζόμουν.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,825 μηνύματα.
Δίκιο έχεις σε όλα όσα λες και καλά κάνεις και τους κυνηγάς. Τελικά τα Opel είναι ακόμα χειρότερα σε αξιοπιστία από όσο φανταζόμουν.

Εγω έκανα τη βλακεία και πήγα σε ένα άλλο συνεργείο στα 60.000 χλμ και ενω ως τοτε ήμουν στην εγγύηση. Η εγγύηση έχει χαθεί ειναι σίγουρο και απο δικό μου λάθος και δεν ζητάω αποκατάσταση ολόκληρης της ζημιάς αλλα όπως τους είπα πριν αποχωρήσω τελειως απο το δίκτυο της Όπελ και δεν με ξαναδούν ποτέ θα χρειαστεί να μάθω επίσημα το ιστορικό αυτης της βλάβης που έχει αυτη η σειρά μοντέλων. Επίσημα όμως οχι στα προφορικά και να λέει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του.

Θεωρω δηλαδή οτι συμπτωματικά έχασα την εγγύηση και ειχα την ατυχια να εμφανισθεί αυτο το πρόβλημα και στο δικό μου.

Επισης το θεωρώ απαράδεκτο.... να τους στε΄λνεις ένα τέτοιο έγγραφο οπως αυτο που έγραψα πριν 20 περιπου ημέρες και να πρέπει να κυνηγάω εγω στα τηλέφωνα τον Διευθυντη να μου δώσει μια απάντηση. Μου προκαλεί αλγεινή εντυπωση θα τους γράψω που χρειάζεται να σας αποστείλω εξώδικο....

Θα δοκιμάσω και σήμερα... εάν δεν.... θα αποστείλουμε ένα εξώδικο να μας απαντήσουν επισημα πλέον.
Θα το συντάξω ο ίδιος και θα το δεί και ο δικηγόρος. Θα βάλω και όλη τη νομολογία μέσα περί πραγματικών ελαττωμάτων ΑΚ. Άρθρο 534 ΑΚ περίπ πραγματικού ελαττώματος και τα συναφή.

Ως έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας, δε, ορίζεται η απουσία των ιδιοτήτων που ρητά συμφωνήθηκε από τα μέρη ότι θα φέρει το πωληθέν πράγμα. Η υποχρέωση του πωλητή να παραδώσει το πωληθέν χωρίς πραγματικά ελαττώματα και με τις συνομολογημένες ιδιότητες προβλέπεται ρητά στο άρθρο 534 του Αστικού Κώδικα :

Ως πραγματικό ελάττωμα μπορεί να θεωρηθεί οποιαδήποτε ατέλεια του πράγματος, η οποία επιδρά στην κατάστασή του, τη χρήση του ή στην αισθητική του όψη. Η ατέλεια αυτή μπορεί να οφείλεται στην κακότεχνη κατασκευή ή συσκευασία του, στην χρήση κακής ποιότητας υλικών ή σε οποιονδήποτε άλλο παράγοντα.

Πραγματικό ελάττωμα είναι, λοιπόν, σε γενικές γραμμές, η προς το χειρότερο παρέκκλιση του πράγματος από την ομαλή του κατάσταση. Με πραγματικό ελάττωμα εξομοιώνεται και η πλημμελής εγκατάσταση του πράγματος, κατά το άρθρο 536 του ΑΚ, εφ’ όσον αυτή διενεργήθηκε, βάσει σχετικού συμβατικού όρου, από τον πωλητή ή και στην περίπτωση που η εγκατάσταση έγινε από τον αγοραστή, αλλά διενεργήθηκε πλημμελώς από αυτόν εξαιτίας της παράλειψης του πωλητή να του χορηγήσει τις κατάλληλες οδηγίες. Συνομολογημένη ιδιότητα μπορεί να θεωρηθεί οποιοδήποτε χαρακτηριστικό, τεχνική ιδιότητα ή προσόν, το οποίο δήλωσε ο πωλητής ότι φέρει το πράγμα ή συμφωνήθηκε, ρητά ή σιωπηρά από τα μέρη.

Πράγματι δεν δόθηκαν οι κατάλληλες οδηγίες εξαρχης καθως κανεις δεν με ενημερωσε πως ακριβως αυτο το μοντέλο έχει προβλημα απο προηγουμενη έκδοση που φτιαχτηκε στην Ισπανια.... και εμφάνισε πρόβλημα στα έμβολα λόγω καταναλωσης λαδιού κινητήρα και είσοδο του στο εσωτερικό της μηχανής.

Κανείς δεν μου συστησε να κοιτάζω και ο ίδιος τα λάδια του αυτοκινήτου μου μήπως και παρουσιαστει και εδω η ευπάθεια.

Θα ερωτηθουν επισης τι ενεργειες έκαναν ωστε το μοντέλο που εμφάνισε το πρόβλημα να μπορέσει να τεθεί ξανα στη κυκλοφορία κτλ κτλ....

θα τους γράψω πολλά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άρθρο 536 ΑΚ "Πλημμελής εγκατάσταση"

που ξέρω εγω αν είχαν στεγανοποιησει τα συστηματα εσωτερικά της μηχανής με σωστό τρόπο ωστε να μην υποστούν δυσλειτουργίες κατα την παρόδο των χιλιομέτρων ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
eqweweq.png


Περίμενα την hyundai ποιο ψηλά αλλά με την αύξηση των τιμών είναι αναμενόμενη η πρώτη. Μεγάλη έκληξη ότι η Citroen περνά τη Peugeot. Επίσης περίμενα τη Volvo πιο ψήλά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Εγώ λατρευω την οδηγηση, έμαθα να οδηγω από πριν καν κλείσω τα 18, είχα παντα σπορ αυτοκίνητο αλλά τώρα έχω ένα μαυρο τζιπακι. Μαρεσει να είμαι οδηγός και όχι συνοδηγός ☺
Επόμενο αμάξι που θα πάρω μόλις μεγαλώσουν τα παιδιά μια κουρσα.. Μ'αρέσουν 😍
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top