Bullying: Αίτια και τρόποι αντιμετώπισης

Έχετε πέσει ποτέ θύμα bullying;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 34)
  • Ναι, με λεκτική βία.

    Ψήφοι: 15 44.1%
  • Ναι, με σωματική βία.

    Ψήφοι: 3 8.8%
  • Ναι, και με λεκτική και με σωματική βία.

    Ψήφοι: 9 26.5%
  • Όχι.

    Ψήφοι: 7 20.6%

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που λες έχει ένα διττό τρόπο να το δεις. Από τη μια λες, όσο αδιαφορείς για το διαδικτυακό bullying εν μέρει το επιτρέπεις και του δίνεις βήμα να υπάρχει, κάτι που είναι σωστό. Από την άλλη όμως ο Ηλίας και ο κάθε Ηλίας δεν είναι (ή δε θα έπρεπε να είναι) σίγουρος για τον εαυτό του ώστε να μην αφήσει πράγματι λόγια ενός ανώνυμου ιντερνετικού προσώπου να τον επηρεάσουν;
Άσχετα με τον Ηλία και με τον κάθε Ηλία ,θα πιάσουμε γενικά το θέμα!
Πιστεύεις εσύ ότι υπάρχει άτομο αυτή την στιγμή που ειναι σίγουρο για τις αντιδράσεις που λαμβάνει ότι δεν είναι υπεύθυνο όταν αυτές γίνονται επαννηλημενα ?

Έπειτα πες ότι υπάρχει και είναι τόσο θωρακισμένο, θα πρεπει να περιοριστεί μόνο στον ευατο του όταν συμμετέχει μέσα σε ένα σύνολο μέσα στο οποίο υπάρχουν και άτομα που γνωρίζει και εκτιμά αδιαφορώντας για συμπεριφορές που θίγουν ΚΑΙ αυτούς?

Μήπως τελικά η προσφορά μας στον περιβόητο όρο της ενσυναισθησης σταματα εκεί που τελειώνει το δικό μας εγώ?
Άρα πόσο αντικειμενικες είναι όλες αυτές οι συζητήσεις που αναπτύσσονται εδώ μέσα?
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Άσχετα με τον Ηλία και με τον κάθε Ηλία ,θα πιάσουμε γενικά το θέμα!
Πιστεύεις εσύ ότι υπάρχει άτομο αυτή την στιγμή που ειναι σίγουρο για τις αντιδράσεις που λαμβάνει ότι δεν είναι υπεύθυνο όταν αυτές γίνονται επαννηλημενα ?

Έπειτα πες ότι υπάρχει και είναι τόσο θωρακισμένο, θα πρεπει να περιοριστεί μόνο στον ευατο του όταν συμμετέχει μέσα σε ένα σύνολο μέσα στο οποίο υπάρχουν και άτομα που γνωρίζει και εκτιμά αδιαφορώντας για συμπεριφορές που θίγουν ΚΑΙ αυτούς?

Μήπως τελικά η προσφορά μας στον περιβόητο όρο της ενσυναισθησης σταματα εκεί που τελειώνει το δικό μας εγώ?
Άρα πόσο αντικειμενικες είναι όλες αυτές οι συζητήσεις που αναπτύσσονται εδώ μέσα?
Κάποιος που έχει το μυαλό και τη θέληση να κάτσει να ψάξει τον εαυτό του είτε μόνος του είτε με ψυχοθεραπεία και να διορθώσει κάποια πράγματα που ενοχλούν τον ίδιο και τους άλλους μπορεί να λάβει υπόψη κάποιο σχόλιο για αυτόν αλλά αν εκείνος είναι σίγουρος οτι έχει κάνει αυτά που πρέπει, δεν θα χαλάσει τη ζαχαρένια του.

Αν κάποιος είναι εγωιστής και ξεροκέφαλος και θεωρεί οτι τα κάνει όλα σωστά και πάντα φταίνε οι άλλοι, πάλι δε θα λάβει το σχόλιο υπόψη.

Οπότε έρχομαι στο συμπέρασμα οτι καλύτερα να μην πεις τίποτα σε σχέση με κρίση συμπεριφοράς γιατί ούτως ή άλλως θα αδιαφορήσει για τη γνώμη σου. Αν πράγματι αυτό το άτομο κάνει bullying στο ίντερνετ, καλύτερα να κάνεις αναφορά σε αυτούς που μπορούν να σβήσουν τα σχόλια αυτά παρά να του κάνεις μάθημα του ίδιου. Γενικά μιλάω, όχι μόνο για σένα.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα

Ουσιαστικό με αυτό που λες καταρρίπτεις την σημασία του διαδικτυακού μπουλινγκ και κατά πόσο εμείς σαν θεατές πρεπει να το επιτρέπουμε ή να το πολεμάμε..
Όχι, καθόλου δεν καταρρίπτω τη σημασία του διαδικτυακού μπούλινγκ. Μιλάω απλά για τη δική μου στάση και θα συνεχίζω να το λέω, το να παίρνεις στα σοβαρά αυτά που σου λένε άγνωστοι στο ίντερνετ δεν σε ωφελεί καθόλου και επιδρά άσχημα στον ψυχισμό σου. Στο βαθμό του δυνατού, δεν πρέπει να υπάρχει συναισθηματική εμπλοκή.

Αυτά για εμένα και τον κάθε σαν κι εμένα που έχουμε έναν βαθμό ανθεκτικότητας σε τέτοια πράγματα. Σαφώς και υπάρχουν άτομα με ψυχολογικά προβλήματα, με εύθραυστη αυτοεκτίμηση και (το κυριότερο) ανήλικα που σίγουρα μπορεί να επηρεαστούν άσχημα και το έχουμε διαπιστώσει ουκ ολίγες φορές. Δεν αναφέρομαι σε αυτά τα άτομα με αυτά που γράφω παραπάνω και σίγουρα πρέπει να τίθενται όρια από τη διαχείριση του κάθε φόρουμ όσον αφορά στην προστασία αυτών των ατόμων. Δεν μπορεί ο καθένας να εξαπολύει τον οχετό του, όπως σωστά αναφέρεις παρακάτω.
Το να προσπερνάς τέτοιες συμπεριφορές και να τις αντιμερωπιζεις με αδιαφορία δεν σε κάνει υπεράνω επειδή δεν ασχολείσαι.
Αυτό για κάποιους άλλους δηλώνει αδιαφορία και έλλειψη πραγματικής ενσυναισθησης για το τι προκαλείται γύρω σου 🙂
Ναι, το να προσπερνάς μπούλινγκ σε άλλους, όταν το βλέπεις και να μην αντιδράς ουσιαστικά σημαίνει συνενοχή. Προσωπικά δεν μου έχουν κάνει μπούλινγκ, αλλά, σε τέτοιες περιπτώσεις η αναφορά είναι ό,τι καλύτερο, αν και δεν μου αρέσει να την χρησιμοποιώ γενικά.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν πράγματι αυτό το άτομο κάνει bullying στο ίντερνετ, καλύτερα να κάνεις αναφορά σε αυτούς που μπορούν να σβήσουν τα σχόλια αυτά παρά να του κάνεις μάθημα του ίδιου. Γενικά μιλάω, όχι μόνο για σένα.
Μα εδώ είναι που κάνουμε το λαθος σε αυτές τις περιπτώσεις.
Για ποιο μάθημα μιλάς οταν οριοθετείς τον τρόπο που θα μιλανε μέσα σε μια διαδικτυακή ομάδα και κάποια όρια σου δεν γίνονται σεβαστά ή ξεπερνιουνται ?

Σαφέστατα δεν μιλάμε για σύνηθες διαφωνίες αλλά για παγιωμένες σεξιστικές συμπεριφορές ή ακομα και πολιτικές απόψεις που υιοθετούν βίαιες νοοτροπίες ...

Επειτα σε ποια ομάδα αναφέρεσαι όταν αυτή δεν είναι ικανή (λόγου προσωπικών σχέσεων, μη επαρκές χρόνου και πολλά άλλα)να κρίνει κάποιες συμπεριφορές και επιτρέπει να υπάρχουν χαρακτήρες, γιατί πολυ απλά αυτός είναι ο χαρακτήρας του εκάστοτε ανθρωπου ?
Μέχρι να αντιληφθούν αυτές οι συμπεριφορές και να διορθωθουν, η ζημιά έχει γίνει και μάλιστα αυτή η ζημιά μπορεί να έχει να κάνει και με την ανθρώπινη ζωή..

Ξεκαθαριζω ότι δεν μιλάμε για τον εδώ χώρο αλλά γενικά για τον χώρο των απρόσωπο πλέον φόρουμ που ο οποιοσδήποτε μπορεί να ανοίξει ένα και να το διαχειρίζεται χωρίς τις στοιχειώδες γνωσεις οσο αφορά τα επιτρεπτά όρια των ανθρώπινων συμπεριφορών και φυσικά τα δικαιώματα που έχει ο καθένας μέσα σε αυτό ειδικά όταν μιλάμε για χώρος όπου φιλοξενούν ανήλικα.

Μην αναφέρω φυσικά και το χώρο του φεις -ινστα κ.α όπου εκεί και αν δεν είναι πρόσφορο έδαφος για αναπτυξη τέτοιων παραβατικων συμπεριφορών ..

Ξέρω ότι θίγω ένα άλλο κομμάτι όλου αυτού.
Το νομικό πλαίσιο κάτω από το οποίο γίνεται επιτρεπτή η δημιουργία ενός φόρουμ,αλλά εφόσον όλο αυτό ειναι τελείως στον αέρα θεωρό προσωπικό μου χρέος πλέον όταν αντιλαμβάνομαι τέτοιες επανηλημενες συμπεριφορες να μην τις αφηνω ασχολιαστες ή να τις προσπερνώ επειδή ακριβώς τα αποτελέσματα αυτών τα βλέπω πολύ συχνά μπροστά στα μάτια μου και ζω τι κακό μπορεί να κάνει όλο αυτό σε ένα ήδη ευάλωτο χαρακτήρα.

Πολύ σωστά πιο επάνω @ilias90 αναφέρθηκε στον όρο " συνενοχή "
Έτσι ακριβώς το βλέπω και εγώ. Η σιωπή σε αυτή την περίπτωση ή η αδιαφορία δηλώνει ξεκάθαρα κάτι τέτοιο όσο σκληρό και να ακούγεται.

Έπειτα καταλήξαμε πλέον ότι αυτός που δεν ασχολείται με τον μπούλερ είτε ειναι ψυχικά κατασταλαγμενος είτε ειναι υπεράνω και δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο.
Ισχύει κάτι τέτοιο τελικά?

Δυστυχώς αυτή η νοοτροπία έχει φτάσει σήμερα ολοένα και περισσότερα παιδιά(γιατί αυτή η κατηγορία ειναι που θίγεται περισσοτερο) στις πόρτες των ψυχολογων για να μάθουν να μην φοβούνται και να διαχειρίζεται αλλιώς πλέον τις καταστάσεις που τους προκαλεί κάποιος βγάζοντας σε ευάλωτος χαρακτήρες δικά τους τραυματα και απωθημένα...

Άρα αυτό το θέμα έχει δυο ξεκάθαρες όψεις.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτός που δεν ασχολείται δεν δηλώνει αυτόματα πως ειναι ο πιο ψυχολογικά ισορροπημένος γιατί υπάρχει και ένας άλλος παράγοντας μέσα σε αυτό.
Τι έχει μάθει να αντέχει ο καθένας μας και μέχρι που μπορεί να βρεθεί χωρίς να φοβάται να αντιμετωπίσει τέτοιες καταστάσεις!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Για ποιο μάθημα μιλάς οταν οριοθετείς τον τρόπο που θα μιλανε μέσα σε μια διαδικτυακή ομάδα και κάποια όρια σου δεν γίνονται σεβαστά ή ξεπερνιουνται ?
Ε καλά, το οτι υπάρχει bullying στο διαδίκτυο δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο, δεν ανακαλύψαμε τον τροχό. Είναι γνωστό αυτό και πλέον θα το θεωρούσα και αναμενόμενο. Εδώ ένα τραγούδι στο youtube βάζεις να ακούσεις και στα σχόλια τσακώνονται για το ποιος το είπε καλύτερα, τί φοράει ο τραγουδιστής, αν έχει καλή φωνή, ώσπου καταλήγουν να βρίζουν μάνες και παναγίες. Ο μόνος τρόπος να μην υποστεί κάποιος bullying στο ίντερνετ είναι να απέχει 100% από αυτό, πράγμα που δε γίνεται.

Κι όπως λέω πάντα ο ενδεδειγμένος τρόπος αντιμετώπισης είναι να μεγαλώνουν οι γονείς τα παιδιά με τέτοιο τρόπο ώστε όχι μόνο να έχουν ενσυναίσθηση και ευαισθησία αλλά και να μην νιώθουν οτι χρειάζεται να συμμετέχουν κι εκείνα σε τέτοιες συμπεριφορές για να είναι μέλη μιας ομάδας. Οτι η διαφορετικότητα δεν είναι κάτι κακό κι όποιος το βλέπει ως κακό έχει ο ίδιος πρόβλημα.

Το να κάθομαι να τσακώνομαι ατομικά με τον καθένα που λέει τη βλακεία του το θεωρώ άσκοπο, άτοπο και αναποτελεσματικό γιατί όπως προείπα, αυτοί που το κάνουν αυτό δεν έχουν γνώση ή αίσθηση οτι φταίνε κι οι ίδιοι οπότε δεν μπορούν και να διορθωθούν και με το να τους το πουν 20 άτομα δε θα αλλάξει κάτι. Εγώ λοιπόν δε σκοπεύω να αναλώνομαι με τέτοια άτομα (αν και ως συντονίστρια εδώ μέσα εδώ και χρόνια το έχω κάνει αρκετές φορές, το έκανα όμως σε άτομα που πίστευα οτι μπορεί να αλλάξουν). Αν βρεις άτομα τέτοια, κάντο κι εσύ, δικαίωμά σου. :)
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Σιγά μη δικαιολογούμαστε στο κάθε διαδικτυακό τρολλ που διψάει για προσοχή και ίντριγκα, ο χρόνος είναι υπερβολικά πολύτιμο αγαθό για να σπαταλάται με τέτοιο τρόπο. Κι άμα γίνεται κατ' επανάληψη και θέλουμε να σταματήσει, υπάρχει και η αναφορά/αποκλεισμός όπως πολύ σωστά είπε κι ο Ηλίας.

Τι να κάτσει να κάνει δηλαδή, να μας αποδείξει ότι δεν είναι simp; Να βάλει "στη θέση του" όποιον τον αποκαλεί έτσι για να νιώσει ότι τον τάπωσε και να αποκαταστήσει τη δήθεν αμαυρωμένη εικόνα του; Πρέπει να είσαι πολύ snowflake για να κλονίζεται η αυτοεκτίμησή σου από τον κάθε τυχαρπαστο που διάβασε 5 μηνύματά σου και έβγαλε αυθαίρετα συμπεράσματα. Άλλο να αντιδράσεις επειδή η αγένεια που δέχτηκες σου προκάλεσε νεύρα και θες να εκτονωθείς, άλλο να δίνεις αξία στο κάθε ξεφτιλίκι που αντικρίζεις.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σιγά μη δικαιολογούμαστε στο κάθε διαδικτυακό τρολλ που διψάει για προσοχή και ίντριγκα, ο χρόνος είναι υπερβολικά πολύτιμο αγαθό για να σπαταλάται με τέτοιο τρόπο. Κι άμα γίνεται κατ' επανάληψη και θέλουμε να σταματήσει, υπάρχει και η αναφορά/αποκλεισμός όπως πολύ σωστά είπε κι ο Ηλίας.

Τι να κάτσει να κάνει δηλαδή, να μας αποδείξει ότι δεν είναι simp; Να βάλει "στη θέση του" όποιον τον αποκαλεί έτσι για να νιώσει ότι τον τάπωσε και να αποκαταστήσει τη δήθεν αμαυρωμένη εικόνα του; Πρέπει να είσαι πολύ snowflake για να κλονίζεται η αυτοεκτίμησή σου από τον κάθε τυχαρπαστο που διάβασε 5 μηνύματά σου και έβγαλε αυθαίρετα συμπεράσματα. Άλλο να αντιδράσεις επειδή η αγένεια που δέχτηκες σου προκάλεσε νεύρα και θες να εκτονωθείς, άλλο να δίνεις αξία στο κάθε ξεφτιλίκι που αντικρίζεις.
Το ξεφτιλίκι ή το τρολ πως ορίζεται ή καλύτερα υπάρχει όριο για το τι θεωρει ο καθένας άξιο να ασχοληθεί ή όχι?

Αυτό που ασχολείσαι εσυ(παραδειγμα φέρνω)ειναι αξιο ενώ όταν είσαι θεατής μιας άλλης αντιπαράθεσης είναι κατινια?

Ο κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του όρια και οφείλει να τα σέβεται ακόμα και αν οι υπολοιποι τα θεωρούν υπερβολικά ή ξεφτίλα να αναλώνεται σε κάτι τέτοια.
Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να το κρίνει αυτό και είμαι πολύ κάθετη γιατί αφορά μόνο αυτόν που εκτίθεται...
Σε αντιπαραθεσεις που δεν μας αφορούν ναι εκεί είναι ξεφτιλικη να μπαίνουν στην διαδικασία τρίτα άτομα αλλά σε κάτι που σε αφορά άμεσα ακόμα και δημόσια είναι αναφέρετε δικαίωμα οποιοδήποτε να το κάνει 😉

Αν ειναι με αυτή την λογική που εξέφρασες ποιος ο λόγος της προχθεσινή μας συζήτησης για τα σχόλια που ήθελες να δεις ότι σε προσβαλαν αλλά δεν τα έβρισκες και επρεπε να είναι εκεί?
Το γεγονός ότι ένας τρίτος σε ενημέρωσε και μπηκες στην διαδικασία αυτή, δηλαδή να ασχοληθείς με διαδικτυακά σχόλια από αγνωστους πως το χαρακτηριζεις ?
Εγώ πάντως όχι αρνητικά 😉

Ξέρετε κάτι?
Έχουμε την τάση να κριτικάρουμε τα αρνητικά πράγματα τα οποία όμως ξεχνάμε ότι τα έχουμε κάνει.
Αυτή η επιλογή της επιλεκτικης μνήμης πραγμάτων και καταστάσεων ή καλύτερα το διαφορετικό αμπαλαρισμα που βάζουμε όσο αφορά τις δικές μας συμπεριφορές σε ακριβώς ίδιες περιστάσεις πως χαρακτηρίζεται?
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Το ξεφτιλίκι ή το τρολ πως ορίζεται ή καλύτερα υπάρχει όριο για το τι θεωρει ο καθένας άξιο να ασχοληθεί ή όχι?

Αυτό που ασχολείσαι εσυ(παραδειγμα φέρνω)ειναι αξιο ενώ όταν είσαι θεατής μιας άλλης αντιπαράθεσης είναι κατινια?

Ο κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του όρια και οφείλει να τα σέβεται ακόμα και αν οι υπολοιποι τα θεωρούν υπερβολικά ή ξεφτίλα να αναλώνεται σε κάτι τέτοια.
Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να το κρίνει αυτό και είμαι πολύ κάθετη γιατί αφορά μόνο αυτόν που εκτίθεται...
Σε αντιπαραθεσεις που δεν μας αφορούν ναι εκεί είναι ξεφτιλικη να μπαίνουν στην διαδικασία τρίτα άτομα αλλά σε κάτι που σε αφορά άμεσα ακόμα και δημόσια είναι αναφέρετε δικαίωμα οποιοδήποτε να το κάνει 😉

Αν ειναι με αυτή την λογική που εξέφρασες ποιος ο λόγος της προχθεσινή μας συζήτησης για τα σχόλια που ήθελες να δεις ότι σε προσβαλαν αλλά δεν τα έβρισκες και επρεπε να είναι εκεί?
Το γεγονός ότι ένας τρίτος σε ενημέρωσε και μπηκες στην διαδικασία αυτή, δηλαδή να ασχοληθείς με διαδικτυακά σχόλια από αγνωστους πως το χαρακτηριζεις ?
Εγώ πάντως όχι αρνητικά 😉

"Ξεφτιλίκι" είναι να προσπαθεί να σε εκνευρίσει κάποιος που δε σε ξέρει καθόλου και δεν έχει τίποτα καλύτερο να κάνει στη ζωή του. Υπάρχουν και οι σοβαροί τσακωμοί, οι αντιπαραθεσεις με αιτία και ουσία, όπου αξίζει να ασχοληθείς και να επενδύσεις συναισθηματικά. Αλλά τώρα αν πχ αρχίζουν να με λένε χαζογκομενα στα καλά καθούμενα κι εγώ δεν έχω καμία μύγα για να μυγιαστώ, τι θα κερδίσω αν μπω στη διαδικασία να απαντήσω σοβαρά; Όσοι ξεπερνούν τα όρια, τρώνε Χ από μένα, δε θα καθίσω να τους εξηγήσω και τον λόγο.

Τα μηνύματα στο τσατ είναι ένα άσχετο θέμα που περιελάμβανε stalking στα σοσιαλ και σε δεδομένα που δεν έδωσα ποτέ με τη συγκατάθεσή μου όποτε πάει αλλού το πράγμα, σε κάλυψα;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Ξεφτιλίκι" είναι να προσπαθεί να σε εκνευρίσει κάποιος που δε σε ξέρει καθόλου και δεν έχει τίποτα καλύτερο να κάνει στη ζωή του. Υπάρχουν και οι σοβαροί τσακωμοί, οι αντιπαραθεσεις με αιτία και ουσία, όπου αξίζει να ασχοληθείς και να επενδύσεις συναισθηματικά. Αλλά τώρα αν πχ αρχίζουν να με λένε χαζογκομενα στα καλά καθούμενα κι εγώ δεν έχω καμία μύγα για να μυγιαστώ, τι θα κερδίσω αν μπω στη διαδικασία να απαντήσω σοβαρά; Όσοι ξεπερνούν τα όρια, τρώνε Χ από μένα, δε θα καθίσω να τους εξηγήσω και τον λόγο.

Τα μηνύματα στο τσατ είναι ένα άσχετο θέμα που περιελάμβανε stalking στα σοσιαλ και σε δεδομένα που δεν έδωσα ποτέ με τη συγκατάθεσή μου όποτε πάει αλλού το πράγμα, σε κάλυψα;
Όχι γιατί δεν απαντάς σε αυτό που σε ρώτησα αν και δεν έχει σημασία να καλύψεις εμένα σημασία έχει να καταλάβουμε κάποια πράγματα...

Διαδικτυακή αντίδραση ή μια διαδικτυακή αντίδραση και η άλλη..
Τι σημαίνει δεν έδωσες την συγκατάθεση σου ?
Που ?
Δημόσια συζήτηση που φιλοξενείται σε διαδικτυακό χώρο δεν ήταν?
Κάποιο σε συζητούσαν, άγνωστοι προφανώς..
Εσένα όμως σε απασχόλησε και ήθελες να τα δεις γιατί προφανώς θα αντιδρουσες αναλόγως.
Δεν μας ζητάνε την άδεια για κάτι τέτοιο..


Είναι αυτό που είπα και προηγουμενος.
Ακριβώς ίδιες αντιδράσεις, απο την μια την κριτικαρουμε αρνητικά, απο την άλλη όταν συμβαίνει σε εμάς το αντιμετωπίζουμε τελείως διαφορετικά.

Που θέλω να καταλήξω?
Αντιπαραθεσεις που αφορούν τον καθένα προσωπικά αντιμετωπιζονται δικαιολογημενα από εμάς, αντιπαραθεσεις όμως άλλων έχουμε την τάση να βγάζουμε μια εμπάθεια, μια κακιουλα μπορώ να πω ,έτσι απλά για να δείξουμε ότι κάπως είμαστε υπεράνω όλων αυτών που πρωτύτερα όμως έχουμε μπει σε αυτή την διαδικασία αλλά την έχουμε ονομάσει αλλιώς για να μην μπούμε στην διαδικασία σύγκρισης με τους υπόλοιπους ;)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Όχι γιατί δεν απαντάς σε αυτό που σε ρώτησα αν και δεν έχει σημασία να καλύψεις εμένα σημασία έχει να καταλάβουμε κάποια πράγματα...

Διαδικτυακή αντίδραση ή μια διαδικτυακή αντίδραση και η άλλη..
Τι σημαίνει δεν έδωσες την συγκατάθεση σου ?
Που ?
Δημόσια συζήτηση που φιλοξενείται σε διαδικτυακό χώρο δεν ήταν?
Κάποιο σε συζητούσαν, άγνωστοι προφανώς..
Εσένα όμως σε απασχόλησε και ήθελες να τα δεις γιατί προφανώς θα αντιδρουσες αναλόγως.
Δεν μας ζητάνε την άδεια για κάτι τέτοιο..


Είναι αυτό που είπα και προηγουμενος.
Ακριβώς ίδιες αντιδράσεις, απο την μια την κριτικαρουμε αρνητικά, απο την άλλη όταν συμβαίνει σε εμάς το αντιμετωπίζουμε τελείως διαφορετικά.

Που θέλω να καταλήξω?
Αντιπαραθεσεις που αφορούν τον καθένα προσωπικά αντιμετωπιζονται δικαιολογημενα από εμάς, αντιπαραθεσεις όμως άλλων έχουμε την τάση να βγάζουμε μια εμπάθεια, μια κακιουλα μπορώ να πω ,έτσι απλά για να δείξουμε ότι κάπως είμαστε υπεράνω όλων αυτών που πρωτύτερα όμως έχουμε μπει σε αυτή την διαδικασία αλλά την έχουμε ονομάσει αλλιώς για να μην μπούμε στην διαδικασία σύγκρισης με τους υπόλοιπους ;)

Καταρχάς εγώ δεν αναφέρθηκα ποτέ σε καυγάδες τρίτων. Και ούτε πρόκειται να αναφερθώ. Ένα το κρατούμενο.

Κατά δεύτερον, άλλο πράγμα να σου πετάξει μια καφρίλα ένας άκυρος, άλλο να σε ψαχουλεύει έξω απ' το φόρουμ.

Κατά τρίτον, άλλο να απαντάς σε ό,τι σε αφορά και να μην αφήνεις καρφίτσα να πέσει κάτω, άλλο να θες να γνωρίζεις τι έχει ειπωθεί. Μπορείς να βλέπεις τα σχόλια και να μην αντιδράς καθόλου, εξάλλου το έχω κάνει επί 1 χρόνο με μεγάλη επιτυχία, δεν αερολογώ.

Και τέταρτον, η κακία κι η εμπάθεια δεν είναι χαρακτηριστικά που διαθέτουν όλοι σώνει και καλά. Θες να μιλάς σε α πληθυντικό; Οκ, πάσο. Δεν ισχύουν για όλους όμως αυτά που περιγράφεις.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Είναι κάτι το οποίο φοβάμαι για τα παιδια μου. Εγώ έχω περάσει ένα στάδιο απομόνωσης σε μικρή ηλικία από αλλά παιδια, ήταν για λίγο αλλά με στιγμάτισε
Δε θα αναφερθώ στους λόγους γιατί είμαστε δημόσια κι έχουμε κι ένα κουτελο
Παντως προσπαθω να έχω από κοντα τα παιδια μου να τους μιλάω πολυ θέλω να με εμπιστευονται και να τα κανω αυτόνομα και με δυναμισμό. Πάντως γενικά το φοβάμαι. Παλια δεν είχαμε ενημέρωση και είχαμε κι ένα φόβο να ανοιχτούμε στους γονείς εγώ τουλάχιστον η δεν ήξεραν να μας συμβουλευσουν. Όσο για το διαδίκτυο ακόμα είναι μικρα τα δικά μου αλλά θα τα παρακολουθω όλα αργότερα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:(
Συγγνώμη ούτε ένα γκλογκάκι δε βρήκε; 'Ελεος. Πως το κάνουν τα παιδιά στην Αμερική(δεν είναι πάντα "νόμιμα" τα όπλα στα school shootings, άλλος μύθος κι αυτός).

Νιώθω ντροπή για την χώρα μου. Πάλι καλά που δε πήγε και με νεροπίστολο.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
:(
Απίστευτο το να πρέπει να πάρει ΜΑΘΗΤΗΣ το νομο στα χέρια του με όπλο. Φαντάσου πόση πίεση πρέπει να έτρωγε. Τον καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εγω μικρός είχα φάει άπειρο bullying για την εμφάνισή μου (χωρίς να συμφωνώ με αυτό που έκανε).

Καμιά φορά θέλει να σταματήσεις να τρέχεις τρομαγμένος και να γυρίσεις και να δωσεις μια γερή γροθιά στο στομάχι όσων φέρονται έτσι, για να τους θυμίσεις πως κι εσυ έχεις ισχύ, ίσως και μεγαλύτερη από τη δική τους.

Αλλά από τη γροθιά ως το αεροβόλο, όχι είναι κατακριτέο, είναι άλλα μεγέθη επικίνδυνα, και θα μπλέξουν και οι γονείς μάλλον (φαντασου πόση νυχτα ειχαν).
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Τον καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εγω μικρός είχα φάει άπειρο bullying για την εμφάνισή μου (χωρίς να συμφωνώ με αυτό που έκανε)
Καθε πράξη έχει κι συνεπείες ,είτε καλή θα είναι είτε κακη το οποίο εν μέρη καθορίζεται απ' την πράξη


Αν μπορέσουμε να μάθουμε στα παιδιά (μας) το παραπάνω θα λυθούν όλα τα προβλήματα (ίσως)
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Δεν θέλω να φανταστώ πόσο πόνο θα ένιωθε το παιδί.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Αν μπορέσουμε να μάθουμε στα παιδιά (μας) το παραπάνω θα λυθούν όλα τα προβλήματα (ίσως)
Ευχολόγια Νίκο. Γιατι εσυ, εγω, εμείς εδω, θα το μαθουμε στα παιδιά μας. Αλλά όλοι οι υπόλοιποι όχι.

Εαν αυτός ο κόσμος, αποτελείται από αυτά τα παιδιά, αυτών των γονιών, τότε δεν ξέρω αν αξίζει να δει τα δικά μου παιδιά. Ίσως πρέπει η γενιά μου/η γραμμή μου να τελειώσει με μένα, ως τιμωρία σ' αυτή τη σαπίλα εκεί έξω.

Αλλά αυτο αφενός είναι αλαζονικότατο, μια θυμικώς εκπεφρασμένη τιμωρία για τη γραμμή μου περισσότερο παρά για τον κόσμο, τι είμαι στα 7 δις ενας απλός άνθρωπος, αφετέρου δεν ξέρω αν θα έβγαζα κι εγω ενα καλό παιδί ή έναν τετοιο κοπρίτη (αυτον που έκανε το bullying στο παιδάκι με το αεροβόλο).

Και θέλει κότσια να σκεφτείς "Πρέπει ή δεν πρέπει να κανω παιδιά; Ειμαι άξιος;" Αλλά δεν το σκέφτονται όλοι. Αυτόματα πάνε, σα τις γάτες.

Για να το πω λαικά και χύμα, πάει και κάνει παιδιά ο κάθε μουρλός και η κάθε μουρλή, οι λογής εγκεφαλικά λοβοτομημένοι και τελικά τα δικά τους τα ερωτυλικια τα πληρώνει ο υπόλοιπος κόσμος.

Και μετα σου λέει "το παιδί μου είναι εξαίρετο, δεν κάνει τετοια". Τι παιδί μωρή Γενοβέφα Γκούντρουν μαινάδα του Χίτλερ; Παιδί είναι αυτό ή τα SS σε μορφή κονσέρβας;

Εγω τον άλλον 6η Δημοτικού που με ειχε κλείσει στην αποθήκη με τις μπάλες του μπάσκετ και με ειχε ξεσκισει 2 χρονια στο bullying, τον καρπάζωσα εν ωρα μαθηματος, του σκισα ολο το μπλοκ και τον κλώτσησα κι απο την καρέκλα κι εσκασε κατω σαν καρπούζι. Μετα με σεβάστηκε απότομα κι έγινε καλός φίλος μου μέχρι που αποφοιτησαμε απο το Λύκειο. Τα καλοκαιρια μπορει να πιούμε και ποτά στην παραλία αν τον δω.

Δε θέλει ευχολόγια. Αντίδραση θέλει, αλλά με μέτρο. Οχι να παρεις το όπλο και να κανεις τον Καραισκάκη.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Και οι καθηγητές και το σχολείο τι μπορούν να κάνουν..
Αν τιμωρήσουν έναν μπούλη την άλλη μέρα θα πλακώσουν οι γονείς εναντίων τους που τόλμησαν να πειράξουν τον κανακάρη τούς,
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Και οι καθηγητές και το σχολείο τι μπορούν να κάνουν..
Αν τιμωρήσουν έναν μπούλη την άλλη μέρα θα πλακώσουν οι γονείς εναντίων τους που τόλμησαν να πειράξουν τον κανακάρη τούς,
Κάποτε είχαμε μια δασκάλα. Μια παχουλή δασκάλα αυστηρή. Πρέπει να ήταν 1988-89, δεν εχω ιδέα. Κάναμε πολλές μαλακίες στην τάξη. Ο ένας έχυνε το yoco choco στο θρανίο (το τότε μίλκο), η άλλη φούσκωνε τεράστια μπλε μπαλόνια γάτας τα οποία έσκαγε και μας πέταγε όλους στον αέρα, ο άλλος ο μαλακοβιόλης κόλλαγε τις πλαστελίνες παντού, ένα μπουρδέλο από τα λίγα, διάολοι.

(Εγω ήμουν το παιδάκι με τα γυαλάκια του 1ου θρανίου που δεν ηξερα απο ποιο ρουθούνι να αναπνεύσω)

Έμπαινε η δασκάλα μέσα, έβλεπε όλο αυτό το τριμπούρδελο, και άρχιζε ΧΑΣΤΟΥΚΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. Μπούφλες όμως, σου έμενε το μάγουλο στο χέρι. Κοριτσάκια να κλαίνε, αγοράκια να κλαίνε, η μάχη των Αρδεννών, σκάγανε τα γερμανικά 88άρια δεξιά αριστερά.

(Εγω ακόμα δεν ήξερα απο ποιο ρουθούνι να αναπνεύσω ΚΑΙ έκλαιγα, ΚΑΙ είχα την απορία γιατι έφαγα χαστούκα αφου δεν ήμουν άτακτος).

ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕ ΜΥΤΗ από τους γονείς.
Σήμερα παρατήρηση να τους κάνουν, θα φάνε αναφορά, ειδικα αν ειναι ωρομισθιοι ή αναπληρωτες.

Οχι οτι ειναι σωστό αυτο που περνάγαμε εμείς. Καθόλου σωστό. Αλλά για να δεις τη διαφορά γενεών (που την ξέρεις).
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Και οι καθηγητές και το σχολείο τι μπορούν να κάνουν..
Αν τιμωρήσουν έναν μπούλη την άλλη μέρα θα πλακώσουν οι γονείς εναντίων τους που τόλμησαν να πειράξουν τον κανακάρη τούς,
Ότι σπείρεις θερίζεις δεν λέμε ; Εε όταν γίνει το κακό θα φταίνε όλοι οι ενήλικοι που είχαν ευθύνες για τους ανήλικους(κηδεμόνες,καθηγητές κτλπ.) παρά τα παιδιά(είτε λέμε για αυτά που έκαναν μπουλινγκ είτε αυτό που το ώθησαν να κάνει το οποιοδήποτε έγκλημα και δεχόταν το μπουλινγκ). Εξέλιξη λέγεται και συμβαίνει αιώνες στον πλανήτη μας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top