Bullying: Αίτια και τρόποι αντιμετώπισης

Έχετε πέσει ποτέ θύμα bullying;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 34)
  • Ναι, με λεκτική βία.

    Ψήφοι: 15 44.1%
  • Ναι, με σωματική βία.

    Ψήφοι: 3 8.8%
  • Ναι, και με λεκτική και με σωματική βία.

    Ψήφοι: 9 26.5%
  • Όχι.

    Ψήφοι: 7 20.6%

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αντίδραση θέλει,
Συμφωνώ με όλα τα υπόλοιπα αλλά δεν συμφωνώ με αυτό εδώ

Δεν θέλει αντίδραση θέλει παιδεία .Έστω ότι αντιδράσεις ,τι θα κερδίσεις; Σεβασμό ; Μαγκιά ; Τι ;
Γιατί χρειάζεται να κερδίσεις (ότι κερδίσεις απ' την αντίδραση) κάτι από κάποιον που δεν τον πας ρε φίλε ? Αλλού δεν μπορείς να βρεις σεβασμό και μαγκιά?

Το όλο point μου είναι ,όσο και μπουλιγκ να κάνει κάποιος υπάρχουν και άλλες τεχνικές πριν φτάσουμε στην αντίδραση της λεκτικής ,σωματικής βίας ή ακόμα και στον θάνατο .......όπως η αδιαφορία ή μη αντίδραση
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Το όλο point μου είναι ,όσο και μπουλιγκ να κάνει κάποιος υπάρχουν και άλλες τεχνικές πριν φτάσουμε στην αντίδραση της λεκτικής ,σωματικής βίας ή ακόμα και στον θάνατο .......όπως η αδιαφορία ή μη αντίδραση
Τα νομικά επιχειρήματα έχουν αξία όταν εκείνοι που τα επικαλούνται είναι περίπου ισόπαλοι σε δύναμη και ότι, αντίθετα, ο ισχυρός επιβάλλει ό,τι του επιτρέπει η δύναμή του και ο αδύνατος υποχωρεί όσο του το επιβάλλει η αδυναμία του. (Θουκιδίδης - Ιστορίαι 5.89.1)



Αν υποχωρήσεις ή αδιαφορήσεις, θα σε τσακίσει κι άλλο γιατι θα εισαι ο αδύναμος. Και καλό το δίκαιο αλλά ακόμα καλύτερη η ισχύς.

Όχι για να νικήσεις τον ταραξία στο παιχνίδι του με τον κίνδυνο να κοιταξεις προς την Άβυσσο και να γινεις σκοτάδι κι εσυ, αλλά από την ανάγκη του δικαίου αισθήματος του καταπιεσμένου, να βρει το δρόμο του προς τη λύτρωση.

Ξέρω πως διαφωνούμε. Μα όποιος το έχει υποστεί, καταλαβαινει απόλυτα για τι μιλάω.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Τα νομικά επιχειρήματα έχουν αξία όταν εκείνοι που τα επικαλούνται είναι περίπου ισόπαλοι σε δύναμη και ότι, αντίθετα, ο ισχυρός επιβάλλει ό,τι του επιτρέπει η δύναμή του και ο αδύνατος υποχωρεί όσο του το επιβάλλει η αδυναμία του. (Θουκιδίδης - Ιστορίαι 5.89.1)



Αν υποχωρήσεις ή αδιαφορήσεις, θα σε τσακίσει κι άλλο γιατι θα εισαι ο αδύναμος. Και καλό το δίκαιο αλλά ακόμα καλύτερη η ισχύς.

Όχι για να νικήσεις τον ταραξία στο παιχνίδι του με τον κίνδυνο να κοιταξεις προς την Άβυσσο και να γινεις σκοτάδι κι εσυ, αλλά από την ανάγκη του δικαίου αισθήματος του καταπιεσμένου, να βρει το δρόμο του προς τη λύτρωση.

Ξέρω πως διαφωνούμε. Μα όποιος το έχει υποστεί, καταλαβαινει απόλυτα για τι μιλάω.
Το έχω υποστεί κάθε έχω δοκιμάσει και τα δύο ....και με αντίδραση και με χωρίς αντίδραση
Έχω να πω ότι προτιμώ χίλιες φορές όταν δεν αντέδρασα και αδιαφορισα

Δεν σου λέω να φύγεις με κάτω τι κεφάλι ,να κλαίς , φοβισμένος κλπ .Απλά να το αποφύγεις με τρόπο τέτοιο που οι γύρω σου (αλλά και αυτούς που ασκεί το μπουλινγκ) να πιάσει το μήνυμα ότι δεν αξίζει να ασχοληθεις μαζί τους


τις προ άλλες δεν μου έλεγες

Δεν θα φτάσεις ποτέ στον προορισμό σου, αν σταματάς και ρίχνεις πέτρες σε κάθε σκύλο που γαβγίζει ; :P ...​

Άμα δεν δώσεις σημασία σε κάτι που γαβγίζει ,θα σταματήσει ...θα γαβγίζει αλλού όπου πιάσει το δόλωμα
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
τις προ άλλες δεν μου έλεγες

Δεν θα φτάσεις ποτέ στον προορισμό σου, αν σταματάς και ρίχνεις πέτρες σε κάθε σκύλο που γαβγίζει ; :P ...​

Άμα δεν δώσεις σημασία σε κάτι που γαβγίζει ,θα σταματήσει ...θα γαβγίζει αλλού όπου πιάσει το δόλωμα
Δεν ειναι η ιδια περιπτωση για να εξυπηρετειται απο την ιδια θεωρία, αλλά θα στο διασκεδάσω το σκεπτικό σου γιατί το πάτωμα θέλει ένα σφουγγαρισματάκι and I will mop it with you, again.

Ουσιαστικά ο σκύλος γαβγίζει απλώς σε εκεινο το παράδειγμα. Αν σε δάγκωνε και κινδυνευε η ζωή σου φυσικά και θα αντιδρούσες γιατί αλλιώς δεν θα έφτανες ούτως ή άλλως στον προορισμό σου.

Μ αρέσει που πας να μου κάνεις τον έξυπνο αλλά για χάρη σου τη διασκεδάζω την ιδέα και ακόμα την πατάς. Δεν μαθαινεις ποτέ τι δικηγόρος μπορώ να γινω, έτσι; :bleh:

Έλα μη χαλάμε το θέμα. :)
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αν σε δάγκωνε και κινδυνευε η ζωή σου φυσικά και θα αντιδρούσες
Αυτό είναι το mindset.....πόσο χάλια mindset μπορεί να έχει ένα άτομο για να τον αγγίξουν(να σε δαγκώσει :P ) τα λόγια του άλλου ;(ο σκύλος :P )

lemme catch up with you Dr.Harvey....its mike ...mike ross:P

ΥΓ: Δεν χαλάμε το θέμα ,ελπίζω όσοι μας διαβάζουν να τους αλλάξω τρόπο σκέψεις και να καλλιεργήσουν το mindset τους,έχω προσπάθησει βέβαια να το κάνω σε κάποιους αλλα βλέπω ότι πάλι δεν .....make your shitty brain bulletproof
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Valder τελευταίο
1646486384854.png

1646486401770.png


Απ το πρόσφατο βιβλίο που διάβασα The Law Of Human Nature by Robert Greene
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πόσο ειρωνικό κάποιοι εδώ να είναι τόσο κατά του bullying ενώ παράλληλα να κάνουν τόσο πολύ bullying σε διάφορους χρήστες εδώ.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πόσο ειρωνικό να διαμαρτυρονται άνθρωποι που δεν λαμβάνουν υπόψιν ούτε οικογένειες ουτε κοινωνικούς περίγυρος όταν εκθέτουν άσχετους ανθρώπους μόνο και μόνο για να ικανοποίησαν το εγώ τους και μάλιστα να χαίρονται και να καμαρώνουν βλέποντας τα θύματα..

Πραγματικα αυτό πλέον λέγεται θράσος και είμαι τραγικό αλλά η εμπάθεια ειναι εκδιλει πλέον σε κάθε ευκαιρία..

Πραγματικα μέρα που ειναι σήμερα ...λίγη ομορφιά δεν είναι κακο να την βγάζουνε έτσι για να αλλαγή ;)

Αντε καλά να περάσουμε όσοι δουλεύουμε και σήμερα...
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Συμφωνώ με όλα τα υπόλοιπα αλλά δεν συμφωνώ με αυτό εδώ

Δεν θέλει αντίδραση θέλει παιδεία. Έστω ότι αντιδράσεις ,τι θα κερδίσεις; Σεβασμό ; Μαγκιά ; Τι ;
Γιατί χρειάζεται να κερδίσεις (ότι κερδίσεις απ' την αντίδραση) κάτι από κάποιον που δεν τον πας ρε φίλε ? Αλλού δεν μπορείς να βρεις σεβασμό και μαγκιά?

Το όλο point μου είναι ,όσο και μπουλιγκ να κάνει κάποιος υπάρχουν και άλλες τεχνικές πριν φτάσουμε στην αντίδραση της λεκτικής ,σωματικής βίας ή ακόμα και στον θάνατο .......όπως η αδιαφορία ή μη αντίδραση

Ο λόγος που πολλά παιδιά φτάνουν στα άκρα όπως πχ αυτό με το αεροβόλο είναι ακριβώς επειδή δεν αντιδρούν και συσσωρεύουν μίσος και θυμό μέσα τους για καιρό. Οι συγκρούσεις μεταξύ αντιδραστικών και δυναμικών παιδιών μπορεί να είναι συχνά βίαιες και επιθετικές, αλλά μετά μπορεί να τα δεις να παίζουν σαν να μη συμβαίνει τίποτα.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά στη 2α δημοτικού που είχε έρθει ένα παιδί με πάρα πολύ προβληματική συμπεριφορά στο τμήμα μου. Μια μέρα που είχαμε πάει στην εκκλησία, είδα ότι είχε καεί η γούνα απ' το παλτό μου στον καρπό μου και νόμιζα ότι άρπαξε κάπου μέσα στον ναό, αλλά τελικά ήρθε και μου είπε το ίδιο το παιδί ότι εκείνο μου έβαλε φωτιά και είχε πεθάνει στα γέλια μόνο του. Είχε δημιουργήσει πρόβλημα σε πάρα πολλά παιδιά και τον απέφευγε όλη η τάξη, για να μην πω όλο το σχολείο. Εγώ όμως είχα θυμώσει μαζί του και μια μέρα τον βρήκα στο προαύλιο και του έριξα σφαλιάρα - εννοείται ανταπέδωσε ακαριαία με κλωτσιά στο καλάμι την οποία θυμάμαι σαν να 'ταν χθες. Μετά πήγα στη δασκάλα και της τα είπα όλα (περιττό να πω τι σοκ έπαθε), αλλά μετά από αυτό το παράδοξο είναι ότι με άφησε ήσυχη. Εκεί ήθελα να καταλήξω. Ήταν επιθετικός επειδή ήθελε να τον φοβούνται, αλλά μόλις είδε ότι αυτό δε συνέβη και θα μπλέξει αν συνεχίσει έτσι, σταμάτησε. Τουλάχιστον μαζί μου. Γενικά, έβαλε φωτιά στο προαύλιο μετά από λίγες μέρες και τον έδιωξαν δια παντός απ' το σχολείο. :P

Δεν υπάρχει κάποια στάνταρ λύση απέναντι στο bullying γιατί και το ίδιο το bullying έχει πολλές μορφές και διαφορετικά κίνητρα κάθε φορά. Η αντίδραση όμως πολλές φορές βοηθά να σταματήσει αυτή η κατάσταση στο αρχικό της στάδιο και να μην εξελιχθεί σε κάτι χειρότερο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάποια στάνταρ λύση απέναντι στο bullying γιατί και το ίδιο το bullying έχει πολλές μορφές και διαφορετικά κίνητρα κάθε φορά. Η αντίδραση όμως πολλές φορές βοηθά να σταματήσει αυτή η κατάσταση στο αρχικό της στάδιο και να μην εξελιχθεί σε κάτι χειρότερο.
Στην ουσία του έκανες bullying για να σταματήσει αυτός το bullying
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Στην ουσία του έκανες bullying για να σταματήσει αυτός το bullying

Ναι, bullying μια σφαλιάρα μπροστά στ' ότι πήγε να μου κάψει το χέρι, συν την υπεροχή δύναμής του... Πιο πολύ συμβολική κίνηση ήταν ότι δεν τον φοβάμαι παρά bullying :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Στην ουσία του έκανες bullying για να σταματήσει αυτός το bullying

Kαλα του έκανε , οπου δε πιπτει λόγος πιπτει ράβδος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι, bullying μια σφαλιάρα μπροστά στ' ότι πήγε να μου κάψει το χέρι, συν την υπεροχή δύναμής του... Πιο πολύ συμβολική κίνηση ήταν ότι δεν τον φοβάμαι παρά bullying :P

Καλά του έκανες του πσταριού. Να μάθει να φέρεται.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Θα επιβεβαιώσω κι εγώ την τακτική του ότι όταν αντιδράς, σε αφήνουν ήσυχο.
Ουσιαστικά αυτοί που κάνουν bullying, σε πολλές περιπτώσεις και ειδικά αν δεν μιλάμε για παρέα, τη βρίσκουν να σε παρενοχλούν και από το γεγονός ότι τα υπομένεις, όμως δεν θέλουν περισσότερους μπελάδες οπότε κάνουν πίσω αν τους επιτεθείς και ψάχνουν για άλλα θύματα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Ανάλογα την ηλικία ,και εγώ όταν ήμουν μικρός έχω δράσει και με τις δύο πλευρές .Τώρα που μεγάλωσα προτιμώ το πιο ήρεμο

Όλα αυτα συμβαίνουν στα σχολεία επειδη δεν υπάρχουν διευθυντες που να τους παιρνουν στα σοβαρά.

Αν ήμουν εγω διευθυντης και με έβλεπαν να ελέγχω πλήρως όλη τη κατασταση δεν θα τολμούσαν να κάνουν πράγματα που θα με δυσαρεστουσαν. Ειδάλλως θα είχαμε άλλα.... πχ θα έμεναν κάποιοι στην ιδια τάξη , δεν θα τους βοηθουσαμε αλλού κτλπ συνηθως αυτα τα πιτσιρικια επειδη το μυαλο τους δεν το έχουν στα διαβασματα θα ηταν αδύναμοι στα μαθήματα,

δεν χρειάζονται πολλές κουβεντες... μολις βλέπεις ενα πιτσιρικι να δημιουργει προβληματα φωναζεις τους γονεις του στο σχολειο να έχετε μια ειλικρινη συζήτησΗ. Να καταλάβουν οτι δεν τους παίρνει.

Αμα ειδικά εισαι και γυμνασμένος και οχι μεσοκοπος συνταξιούχος , με έναν πανθηρα τατουαζ πίσω απο τη πόρτα του γραφείου το σκηνικό αλλάζει... λιγο απομακρος να εισαι κ να κάνεις κ τον απρόβλεπτο θα γινεις ο φοβος και ο τρομος. Και βεβαια θα διοικησεις το σχολείο όπως πρέπει χωρις να ανοιξει ρουθούνι και να σεβεται ο ένας τον άλλον.

Δεν θα έσκαγα ποτέ στο σχολείο με κοστουμι... θα ήμουν ενας αντισυμβατικος διευθυντης 40-50 χρονων.
Γυαλι ηλιου , τζιν και το μανικι να γεμιζει :P

Θα έσκαγα στο ξαφνικό, να ελέγξω τα αποκρυφα σημεια .... τι κάνουν πχ πισω απο το σχολειο.

"Πως λέγεσαι εσυ αγορι μου..." , Τάξη ; τι κάνεις εδω πίσω ; :)
γιατι καπνιζεις ; πρέπει να γυμναζεσαι κ όχι να καπνίζεις !

Μ αρέσουν αυτα τα δυσκολα σκηνικά. Μ αρεσουν οι δυκολες μονάδες με τους ''ζόρικους'' μέσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.Μόνο κάποιος που έχει βιώσει bullying ξέρει τα συναισθήματα που βιώνεις όταν κάποιος έρχεται με το έτσι θέλω και είτε σε βρίζει/κοροϊδεύει είτε σε χτυπάει.

Όταν ήμουν γυμνάσιο,είχα φάει και εγώ γερό δούλεμα.Δεν ενοχλούσα κανένα πραγματικά.Αλλά αυτό ήταν το πάτημα τους τότε,με έβλεπαν δεν αντιδρούσα και συνέχιζαν ακάθεκτοι.Τι δούλεμα για τα ρούχα που φοράω άκουγα,τι δούλεμα ότι μοιάζω σε κορίτσια που έχουν συμμετέχει σε ταινίες τρόμου,τι υποτιμητικές εκφράσεις είχς ακούσει για το πρόσωπο μου,δεν μπορείτε να φανταστείτε.Καθε φορά που με ενοχλούσαν ένιωθα το ίδιο.Με έλουζε κρύος ιδρώτας, έκλαιγα κρυφά,γυρνούσα σπίτι με νεύρα,κάθε βράδυ έκλαιγα πριν κοιμηθώ κτλ κτλ.

Μια μέρα είχαν έρθει στο προαύλιο,κλασικά για να με ενοχλήσουν.Αρχισαν τα κλασικά.Σηκωνομαι και αρχίζω να φωνάζω,λέω φύγετε τώρα για να μην γίνει χαμός.Εξαφανιστειτε.Γελούσαν.Φωναζω πιο δυνατά, φύγετε,ΤΩΡΑ.Καταλαβαν ότι δεν πάει άλλο,ήμουν έτοιμη να τους πετάξω ότι βρω μπροστά μου.Εφυγαν και δε με ξαναενοχλησαν ποτέ.

Πρέπει να αντιδράμε παιδιά.Πρεπει.Μη τους αφήνετε έτσι.Ακομα και αν σας απειλούν ότι θα σας κάνουν κάτι κακό.Να αντιδρατε σας παρακαλώ.Η εφηβεία είναι μια περίοδος προσαρμογής με τόσες αλλαγές και καλό είναι επειδή από μόνη της είναι μια πολύ στρεσογόνα φάση,να μην προσθέτουμε επιπλέον άγχη και να τα αφήνουμε έτσι.Αντιδράστε για να ηρεμήσετε.Κι εγώ δε το πίστευα μέχρι που το έκανα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Όλα αυτα συμβαίνουν στα σχολεία επειδη δεν υπάρχουν διευθυντες που να τους παιρνουν στα σοβαρά.

Αν ήμουν εγω διευθυντης και με έβλεπαν να ελέγχω πλήρως όλη τη κατασταση δεν θα τολμούσαν να κάνουν πράγματα που θα με δυσαρεστουσαν. Ειδάλλως θα είχαμε άλλα.... πχ θα έμεναν κάποιοι στην ιδια τάξη , δεν θα τους βοηθουσαμε αλλού κτλπ συνηθως αυτα τα πιτσιρικια επειδη το μυαλο τους δεν το έχουν στα διαβασματα θα ηταν αδύναμοι στα μαθήματα,

δεν χρειάζονται πολλές κουβεντες... μολις βλέπεις ενα πιτσιρικι να δημιουργει προβληματα φωναζεις τους γονεις του στο σχολειο να έχετε μια ειλικρινη συζήτησΗ. Να καταλάβουν οτι δεν τους παίρνει.

Αμα ειδικά εισαι και γυμνασμένος και οχι μεσοκοπος συνταξιούχος , με έναν πανθηρα τατουαζ πίσω απο τη πόρτα του γραφείου το σκηνικό αλλάζει... λιγο απομακρος να εισαι κ να κάνεις κ τον απρόβλεπτο θα γινεις ο φοβος και ο τρομος. Και βεβαια θα διοικησεις το σχολείο όπως πρέπει χωρις να ανοιξει ρουθούνι και να σεβεται ο ένας τον άλλον.

Μ αρέσουν αυτα τα δυσκολα σκηνικά. Μ αρεσουν οι δυκολες μονάδες με τους ''ζόρικους'' μέσα.
Πριν 2 χρόνια ....σε μια στάση λεωφορείου είχε πάει το μηχανάκι στο συνεργείο για σέρβις και γύρισα με λεωφορείο πίσω

Στην στάση εκεί που περίμενα λοιπόν ήταν ένας 50αρης θα έλεγα ,μου άρχισε να με βρίζει απ' το πουθενά και πιο συγκεκριμένα τα εξής ( είσαι βλάκας; Σε εσένα μιλάω με το κράνος ,είσαι μαλακας ,γαμας καθόλου , ε μωρη πουτανα )

Στην αρχή νόμιζα ότι μιλούσε σε άλλον γιατί τον είχα από πίσω μου .Γυρναω να δω αν μιλούσε σε εμένα και είδα ότι δεν πάει καλά. Εκεί είχα δύο επιλογές

Α) Να αντιδράσω πίσω άγρια ,τι είναι αυτά που λες κλπ και να πέσει κάνα ξύλο

Β)Να κάτσω ήρεμος και να τον κοιτάξω με ένα βλέμμα του τύπου "ηρέμησε λίγο " και να συνεχίσω minding my business

Επέλεξα το 2ο όπου και σταμάτησε μετά από λίγο ,κουράστηκε μάλλον και έφυγε .Όσοι ήταν εκεί δεν μίλησαν όσο έβριζε ,όταν έφυγε μου είπαν το πόσο καλό αυτοέλεγχο έχω .Δεν με νοιάζει τι πίστευαν για εμένα ,μου έφτασε που ξέρω ποιανού το επίπεδο επηρεάστηκε και με ποιον το μέρος ήταν οι πολίτες όσοι ήταν εκεί


ΑΝ είχα πράξει το 1ο ....το πιο πιθανό να αντιδρούσα εγώ πρώτος με ήπια σωματική βία στην οποία μπορεί να κατέληγα με μια ωραιότατη μήνυση και να τον πληρώνω και από πάνω


Ο αυτοέλεγχος είναι το καλύτερο πράγμα που μπορεί να έχει κάποιος ,να κινείται ήρεμα και έξυπνα και στο τέλος να βγει κερδισμένος
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όταν ήμουν γυμνάσιο,είχα φάει και εγώ γερό δούλεμα.Δεν ενοχλούσα κανένα πραγματικά
Και εμένα πρώτη γυμνασίου μου έλεγε ένα συγκεκριμένο παιδί ,γαμω το κοράνι σου :lol:


ΥΓ:Δεν ήξερα καν τι είναι το κοράνι λολ
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Στο σχολείο που θα ηταν ο Ντέβιλ διευθυντης κανεις δεν θα φώναζε και δεν θα έβριζε. Το θεωρω προσβολή.

Εκτος σχολείου ας έκαναν οτι ήθελαν εκει που ειμαι εγώ υπεύθυνος δεν θα υπάρχει bullying ! Είναι κανόνας. όλοι θα σέβονταν και αν κάποιος δεν ταιριαζε με κάποιον δεν θα έκανε παρέα, θα περιοριζα πάρα πολυ τους νταήδες. Θα τους το ειχα ξεκαθαρισει και στους ίδιους και στις οικογενειες τους τι πρέπει να κάνουν για να υπάρξει μια σωστή εξέλιξη στο έργο όλων μας.

Θα έκανα συχνές βολτες εκτος γραφειου για να έχω μια εικόνα τι γινεται στο σχολείο σε κάθε περίπτωση. ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΓΩ.... Γιατι θα φωναζα τους καθηγητες μεσα αμα τους εβλεπα αδιαφορους και θα τους γκάζωνα... δεν γινεται να κάνω εγω μονο βολτες κ εσεις να κάθεστε μέσα... κάποιοι φωναζουν εξω κ κτυπιούνται... γιατι ; θα βλέπετε στα διαλείματα και θα κατέγραφα ωρα και ημερομηνια που τους το είπα.

Γενικά θα καταλαβαιναν οτι δεν ειμαι ο κλασσικος ευθυνοφοβος δημοσιος υπάλληλος και καλό θα ηταν να μην ερχομασταν σε αντιπαραθέσεις γιατι θα χανάμε και οι 2 και κυριως αυτοι (οι μαθητές). Ξέρω να διαβαζω και να γράφω αναφορές.... έχω πολλους δικηγορους γνωστούς κάποιοι εκ των οποίων ειναι στον Άρειο Πάγο και ανα πάσα στιγμη έχω χρησιμες πληροφοριες και διασυνδέσεις. Θα προτιμουσα ομως τα θέματα να μην τα έλυνε ο εισαγγελέας και ο αστυνομο αλλα μεταξύ μας... στο σχολείο.... είμαστε μια μεγάλη οικογένεια πρέπει να ειμαστε ειλικρινεις και αυθεντικοί. Πρέπει να σεβόμαστε. Μπορει να τους τα έλεγα κ απο το μικρόφωνο μετά τη προσευχη κάποιο πρωί. Για 1-2 λεπτά.

ΥΓ Για αυτον που λές θα ειχα φωνάξει την αστυνομια. Γιατι αν ειναι τρελός δεν μπορεί να κυκλοφορεί έξω ελευθερος. Δεν θα καθομουν βεβαια ισως να τον βρίσω. Γιατι οπως ειπες και εσύ δεν ξέρεις που μπορει να σε μπλέξει. Αντε να μ βγαλει κανα μαχαίρι αυτος... να βγαλω κ εγω το πτυσσόμενο να τον μπαουλιάσω κ μετά να τρέχουμε..... δεν πάει ετσι. Εχεις δικιο σε αυτό το part(μόνο). Κατα τα αλλα ειδοποιείς την αστυνομια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εχεις δικιο σε αυτό το part(μόνο).
Σε κάθε παρτ έχω δίκιο :P


Γενικά νόμιζω είναι ανάλογα τον χαρακτήρα όπως είπε κάποιον ποιο πάνω .Εγώ θέλω να είμαι στους ήρεμους ,δεν θέλω να χάνω ενέργεια με άσκοπα πράγματα που δεν με επηρεάζουν .Αν με επηρέαζαν ναι ίσως αντιδρούσα .Αλλά αφού δεν με επηρεάζουν κλαιν ,κοιτάω την δουλειά μου και δεν ασχολούμαι με όποιον νάνε

Ίσως είναι και η ηλικία βέβαια που οι μεγάλοι δεν δέχονται τόσο bullying σε σχέση με τα μικρά
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top