ChatGPT της OpenAI

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,962 μηνύματα.
Δεν βάζουμε κάτω τους μισθούς μας να ανοίξουμε μια ψησταριά στο μοναστηράκι λέω εγώ; :loltooth:

Aυτό δεν μας το λέει ο κύριος "cool" με το τζάκετ που ήρθε να μας πουλήσει το προϊόν του. Δηλαδή, δεν μας λέει απλά πράγματα της ζωής, για ποιο λόγο ουσιαστικό χρειάζεται αυτή η ανακάλυψη ή ανθρώπινη αντικατάσταση / βελτίωση και εφόσον η συζήτηση είναι υποθετική, δεν μας λέει ότι απλά είναι εικασίες σε ότι μας διδάσκει; Στο τέλος της ημερίδας πάντως ότι θα πεινούσαν τρομερά και αν είχαν ένα πιτόγυρο από ανθρώπινα χέρια φτιαγμένο θα το έτρωγαν μαζί με το χαρτί. :hehe:

Πρώτη φορά στην ανθρώπινη ιστορία δισεκατομμυριούχοι προσπαθούν να ερμηνεύσουν την επιστήμη με βάση την σκοπιμότητα που οι ίδιοι πληρώνουν.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,741 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
Αχ το καλύτερο καναλάκι αυτό, είχε και εκπληκτικά βίντεο που μόνο απο αυτόν καταλάβαινες το backpropagation, τι μου θύμισες <3


offtopic
Ρίχνει πάρα πολύ δουλειά, και το έργο του είναι άξιο θαυμασμού πραγματικά !
Ένα εξίσου καλό κανάλι είναι το Art of the problem εαν το έχεις ακουστά.

Αυτά είναι πάντως όντως δημιουργικό content. Τα βλέπεις και πραγματικά νιώθεις οτι το έβαλες να δουλέψει το ρημάδι. Και όχι μόνο αυτό, αλλά μιλάμε και για τρομερά όμορφες έννοιες. Μακάρι να υπήρχαν περισσότερα κανάλια σε τέτοια στυλ, και για διάφορα άλλα θέματα όχι μόνο για επιστήμες( Ο Σαρακατσάνης ας πούμε βγάζει κάποια καλά ας πούμε περί φιλοσοφίας και σχολιασμού). Και όχι να παίζουν πρωϊνάδικα και survivor νυχθημερών που αδρανοποιούν τον εγκέφαλο.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3,074 μηνύματα.
Chatgpt εχει κουβαλησει απειρες εργασιες <3 . Ο θεος να δινει χρονια στους δημιουργους του.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,741 μηνύματα.
Λοιπόν να προτείνω αυτό για όσους δεν το έχουν διαβάσει.
Στην εισαγωγή λέει για μια υποθετική ομάδα την Omegas όπου είχαν αναπτύξει κάποιο software με advanced AI που πάνω κάτω στα αρχικά του στάδια έκανε ο,τι το chatgpt τώρα.
Άκρως προφητικό και ανατριχιαστικό αν σκεφτεί κανείς πως το βιβλίο γράφτηκε το 2017(!).
Δεν θα κάνω άλλο σπόιλ για την αρχική ιστορία αλλά όποιος το διαβάσει να μας πεί πόσο πιθανό θεωρεί να συμβεί κάτι τέτοιο γιατί προσωπικά το πιστεύω φούλ.
Στην πορεία το βιβλίο γίνεται eye opening σε θέματα πάνω στο ΑΙ και την ανθρώπινη ζωή και το μέλλον σε εναν τέτοιο κόσμο.
IMG_8609.jpeg
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Το πιο τρομαχτικό από όλα είναι ότι εκατομμύρια θέσεις εργασίας θα χαθούν λόγω του AI, είχα θα διαβάσει ότι θα χαθούν 85 εκατομμύρια θέσεις και θα δημιουργηθούν 70 εκατομμύρια τα επόμενα 10 χρόνια. Αυτό σημαίνει negative net effect λόγω της AI. Με τρομάζει το γεγονός ότι όλοι μας φάγαμε 15-20 χρόνια στα θρανία (εγώ είμαι ακόμη) για να κινδυνεύουμε να μείνουμε όλοι άνεργοι στο μέλλον. Λογικά τα κράτη πρέπει να λάβουν μέτρα για το περιορισμό της χρήσης της AI καθώς η ανεξέλεγκτη ανάπτυξη της θα οδηγεί σε όλο και περισσότερες απώλειες θέσεων εργασίας. Από τον τομέα των τραπεζών που έχω μια άμεση επαφή σχεδιάζουν να κλείσουν ακόμη περισσότερα καταστήματα έως το 2030 μειώσεις που θα φτάσουν έως και το 30% στο ήδη αποδεκατισμένο δίκτυο.


 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,741 μηνύματα.
Με τρομάζει το γεγονός ότι όλοι μας φάγαμε 15-20 χρόνια στα θρανία (εγώ είμαι ακόμη) για να κινδυνεύουμε να μείνουμε όλοι άνεργοι στο μέλλον.
Αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα.
Αν μπορώ να δώσω μια συμβουλή προερχόμενη από τεχνολογικό/τεχνικό background είναι να μην περιοριστείτε μόνο σε πολύ τεχνικά skills αλλά να αναπτύξετε και social ή people skills ώστε να είστε ευέλικτοι και έτοιμοι (καλώς ή κακώς) να μπορείτε να μεταβείτε και σε άλλες εργασίες.
Αν πχ είσαι developer μην γράφεις μόνο κώδικα μπες και σε άλλα projects, μίλα με κόσμο κι αν δε στο επιτρέπει η δουλειά σου κάντο σαν χόμπι.
Δεν έχω καλύτερη συμβουλή να δώσω, εγώ ήδη έχω σταματήσει να γράφω κώδικα στην δουλειά μου και ασχολούμαι περισσότερο με projects που έχουν να κάνουν με communication και coordination.

Φυσικά αυτά για όσους μπορούν να τα κάνουν αυτά στην εργασία αλλιώς είπαμε τα χόμπι είναι επίσης χρήσιμα για να αναπτύξετε το κοινωνικό κομμάτι.
Απο κεί και πέρα τα μέτρα πρέπει να ληφθούν σε παγκόσμιο επίπεδο απο τα κράτη πράγμα που με φοβίζει καθώς θεωρώ πως είναι ήδη πίσω στοχευμένα ή μη καθώς παίζεται τρελό χρήμα.

Αλλά τι να πω κι εγώ; ένας άνθρωπος είμαι δεν μπορώ να αλλάξω το world order μόνη μου.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα.
Αν μπορώ να δώσω μια συμβουλή προερχόμενη από τεχνολογικό/τεχνικό background είναι να μην περιοριστείτε μόνο σε πολύ τεχνικά skills αλλά να αναπτύξετε και social ή people skills ώστε να είστε ευέλικτοι και έτοιμοι (καλώς ή κακώς) να μπορείτε να μεταβείτε και σε άλλες εργασίες.
Αν πχ είσαι developer μην γράφεις μόνο κώδικα μπες και σε άλλα projects, μίλα με κόσμο κι αν δε στο επιτρέπει η δουλειά σου κάντο σαν χόμπι.
Δεν έχω καλύτερη συμβουλή να δώσω, εγώ ήδη έχω σταματήσει να γράφω κώδικα στην δουλειά μου και ασχολούμαι περισσότερο με projects που έχουν να κάνουν με communication και coordination.

Φυσικά αυτά για όσους μπορούν να τα κάνουν αυτά στην εργασία αλλιώς είπαμε τα χόμπι είναι επίσης χρήσιμα για να αναπτύξετε το κοινωνικό κομμάτι.
Απο κεί και πέρα τα μέτρα πρέπει να ληφθούν σε παγκόσμιο επίπεδο απο τα κράτη πράγμα που με φοβίζει καθώς θεωρώ πως είναι ήδη πίσω στοχευμένα ή μη καθώς παίζεται τρελό χρήμα.

Αλλά τι να πω κι εγώ; ένας άνθρωπος είμαι δεν μπορώ να αλλάξω το world order μόνη μου.

Δεν νομίζω τα κράτη να λάβουν κανένα σοβαρό μέτρο για την αντιμετώπιση της τεχνολογικής ανεργίας, τουλάχιστον σε πρώτο βαθμό καθώς από ένα σημείο και μετά θα αναγκαστούν να το κάνουν και θα εξηγήσω τον λόγο. Αν τα επόμενα χρόνια δούμε μια μαζική αύξηση της ανεργίας λόγω της AI τα κράτη θα αναγκαστούν να αυξήσουν τα επιδόματα ανεργίας που δίνουν στους πολίτες. Περισσότερα επιδόματα όμως σημαίνει υψηλότεροι φόροι σε όλους μας γεγονός που θα μειώσει τόσο τις νέες επενδύσεις όσο και την κατανάλωση ρίχνοντας την οικονομία σε ύφεση. Την ίδια ώρα αν δούμε τρομακτικα υψηλά ποσοστά ανεργίας τύπου 20-25% λόγω της AI αυτό σημαίνει ότι οι πολίτες πλέον δεν θα είναι σε θέση να αγοράζουν τα προϊόντα των εταιρειών με αποτέλεσμα πολλές εταιρείες να οδηγηθούν σε κατάρρευση και στο τέλος στην χρεωκοπία. Βλέπουμε λοιπόν ότι αν χαθούν εκατομμύρια θέσεις εργασίας λόγω της τεχνολογίας αυτό θα γυρίσει bumerang στους ίδιους τους εργοδότες και το κράτος καθώς τα προϊόντα τους θα μένουν απούλητα και τα κέρδη τους θα αφανιστούν. Ο μόνος τρόπος να μην γίνει αυτό είναι τα ίδια τα robot να καταναλώνουν τα προϊόντα όμως τότε μιλάμε για αντικατάσταση του ανθρώπινου είδους από τις μηχανές και τα robot γεγονός που εύχομαι να μην το ζήσουμε καθώς είναι πολύ πιο τρομακτικό από όσο ακούγεται. Αλλά ναι τα κράτη έπρεπε ήδη να είχαν θέσει constraints στην χρήση robot στην αφορά εργασίας και απορώ γιατί δεν το κάνουν.

Η εργασία είναι απαραίτητη στον άνθρωπο όχι μόνο λόγω επιβίωσης αλλά και για θέματα κοινωνικής ένταξης και εξέλιξης. Προσωπικά θα μου φαινόταν πλήρως καταστροφικός ένας κόσμος χωρίς εργασία όπου όλοι μας θα ξοδεύαμε 24/7 πάνω στα social media μην κάνοντας τίποτα το δημιουργικό. Σκοπός είναι οι συνθήκες εργασίας να βελτιώνονται για όλους χρόνο με τον χρόνο ώστε να αξιοποιούμε δημιουργικά τις γνώσεις μας πάνω στο αντικείμενο που αγαπάμε, δεν είναι στόχος να καταργήσουμε εντελώς την εργασία ώστε να ζούμε όλοι με κοινωνικά επιδόματα προσκυνώντας τον κάθε τρελό που είναι στην εξουσία. Εγώ έτσι το βλέπω και πραγματικά ανησυχώ καθώς είμαι μόλις 24 ετών και βλέπω την επέλαση της τεχνολογίας πιο σφοδρή και απειλητική από ποτέ ρίχνοντας μας όλους στην αβεβαιότητα και το άγχος όσο αφορά το μέλλον μας.

Πάντως ναι είναι καλό για όλους να έχουμε ευρεία γκάμα δεξιοτήτων και να είμαστε ευέλικτοι στις γνώσεις και στις επιλογές μας καθώς ποτέ δεν ξέρεις. Αυτό που έχω δει προσωπικά στον τραπεζικό τομέα είναι ότι δημιουργούνται άπειρες ευκαιρίες στους τομείς του consulting αλλά και του ESG, ειδικά στο ESG οι τράπεζες, αλλά λογικά και οι εταιρείες, έχουν επενδύσει πολλά χρήματα και ανοιγουν συνέχεια νέες θέσεις εργασίας. Άρα οποίος/ οποία θέλει why not?? Καλή ευκαιρία μου φαίνεται και μάλιστα με καλά χρήματα για τα Ελληνικά δεδομένα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
Καλή ανάλυση Φώτη αλλά :
1.Η AI θα βοηθήσει στο να κάνει ένας άνθρωπος πράγματα που χρειάζονταν 100 κάποτε. Αυτό σημαίνει αυτόματα οτι πλέον ο καθένας μας θα έχει δυναμική να κάνει νέα πράγματα που κάποτε θα ήταν αδύνατα ή πολύ δύσκολα, ανοίγοντας νεές ευκαιρίες για διάφορες μορφές αυτο-απασχόλησης.

2.Επίσης εφόσον θα μπορεί να σου παράσχει διάφορες υπηρεσίες, αυτό σημαίνει οτι δεν θα χρειάζεται να πληρώνεις άλλους, οπότε τα έξοδα σου θα μειωθούν. Για παράδειγμα τα φροντιστήρια θα είναι περιττά.

3.Το κυριότερο όμως είναι οτι, εαν μπορείς να έχεις ρομπότ να αναλάβουν σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό την παραγωγική διαδικασία αλλά και καθημερινές εργασίες οι οποίες είναι απαραίτητες αλλά κανένας δεν θέλει να τις κάνει είτε επειδή είναι ψυχοφθόρες, είτε επειδή είναι χρονοβόρες είτε και τα δύο...τότε αυτό συνεπάγεται κατακόρυφη μείωση κόστους πολλών αγαθών, και ακόμα περισσότερο ελεύθερο χρόνο με αποτέλεσμα μεγαλύτερη παραγωγικότητα, περισσότερη καινοτομία κτλπ.

4.Τα προηγούμενα θέτουν τις βάσεις για την θέσπιση UBI, που σημαίνει οτι επιτέλους ο άνθρωπος θα μπορεί να έχει χρόνο να ασχοληθεί με οτι γουστάρει χωρίς να ανησυχεί για το πως θα βγάλει το ψωμί του. Το οποίο είναι και το ζητούμενο. Ο άνθρωπος να σπουδάζει, να μαθαίνει, να ανοίγει το κεφάλι του, να αναπτύσσει και να καλλιεργεί τον πνεύμα του.

Δεν ακυρώνω τα αρνητικά, απλά επισημαίνω και κάποια καλά για να μην ξεχάσουμε οτι δεν θα είναι πτώση χωρίς αλεξίπτωτο. Φυσικά υπάρχουν δύο-τρία σημαντικά ζητήματα που αφορούν εμάς σε αυτή την χρονική περίοδο :

1.Θα φάμε την μεταβατική φάση στην μάπα με οτι αυτό συνεπάγεται καθώς οι κυβερνήσεις δεν κινούνται αρκετά γρήγορα για να προνοήσουν για το μέλλον. Θεωρώ οτι δεν έχουν αντιληφθεί ακόμα πλήρως την σημασία και την σοβαρότητα των εξελίξεων.

2.Τα προηγούμενα θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε εκθετική ανάπτυξη του πληθυσμού, το οποίο φέρνει το ερώτημα κατά πόσο θα αρκούσαν οι πόροι του πλανήτη μας.

Μακροπρόθεσμα το τρίτο θα ήταν :
3.Εαν οι μηχανές εξελιχθούν τόσο πολύ, εν τέλει ο άνθρωπος σε τι θα χρειάζεται ; Γιατί ένα τόσο εξελιγμένο ον όπως μια γενική τεχνητή νοημοσύνη να συνεχίσει να υπηρετεί τον άνθρωπο ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,741 μηνύματα.
Πάντως η Ελλάδα ούσα 100 χρόνια πίσω θα αρχίσει να κάνει keep up beyond our lifespan, αν μπορεί αυτό να προσμετρηθεί στα θετικά :loltooth:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Καλή ανάλυση Φώτη αλλά :
1.Η AI θα βοηθήσει στο να κάνει ένας άνθρωπος πράγματα που χρειάζονταν 100 κάποτε. Αυτό σημαίνει αυτόματα οτι πλέον ο καθένας μας θα έχει δυναμική να κάνει νέα πράγματα που κάποτε θα ήταν αδύνατα ή πολύ δύσκολα.

2.Επίσης εφόσον θα μπορεί να σου παράσχει διάφορες υπηρεσίες, αυτό σημαίνει οτι δεν θα χρειάζεται να πληρώνεις άλλους, οπότε και τα έξοδα σου θα μειωθούν. Για παράδειγμα τα φροντιστήρια θα είναι περιττά.

3.Το κυριότερο όμως είναι οτι, εαν μπορείς να έχεις ρομπότ να αναλάβουν σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό την παραγωγική διαδικασία αλλά και καθημερινές εργασίες οι οποίες είναι απαραίτητες αλλά κανένας δεν θέλει να κάνει είτε επειδή είναι ψυχοφθόρες, είτε επειδή είναι χρονοβόρες είτε και τα δύο...τότε αυτό συνεπάγεται κατακόρυφη μείωση κόστους πολλών αγαθών και υπηρεσιών.

4.Τα προηγούμενα θέτουν τις βάσεις για την θέσπιση UBI, που σημαίνει οτι επιτέλους ο άνθρωπος θα μπορεί να έχει χρόνο να ασχοληθεί με οτι γουστάρει χωρίς να ανησυχεί για το πως θα βγάλει το ψωμί του. Το οποίο είναι το ζητούμενο. Ο άνθρωπος να σπουδάζει, να μαθαίνει, να ανοίγει το κεφάλι του.

Δεν ακυρώνω τα αρνητικά, απλά επισημαίνω και κάποια καλά για να μην ξεχάσουμε οτι δεν θα είναι πτώση χωρίς αλεξίπτωτο. Φυσικά υπάρχουν δύο-τρία σημαντικά ζητήματα που αφορούν εμάς σε αυτή την χρονική περίοδο :

1.Θα φάμε την μεταβατική φάση στην μάπα με οτι αυτό συνεπάγεται καθώς οι κυβερνήσεις δεν κινούνται αρκετά γρήγορα για να προνοήσουν για το μέλλον. Θεωρώ οτι δεν έχουν αντιληφθεί ακόμα πλήρως την σημασία και την σοβαρότητα των εξελίξεων.

2.Τα προηγούμενα θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε εκθετική ανάπτυξη του πληθυσμού, το οποίο φέρνει το ερώτημα στο κατά πόσο θα αρκούσαν οι πόροι του πλανήτη μας.

Μακροπρόθεσμα το τρίτο θα ήταν :
3.Εαν οι μηχανές εξελιχθούν τόσο πολύ, εν τέλει ο άνθρωπος σε τι θα χρειάζεται ; Γιατί ένα τόσο εξελιγμένο ον όπως μια γενική τεχνητή νοημοσύνη να συνεχίσει να υπηρετεί τον άνθρωπο ;

Το ερώτημα όμως είναι το εξής: Αν καταργηθούν μερικοί κλάδοι της οικονομίας όλοι αυτοί οι εργαζόμενοι που θα εργαστούν ώστε να μπορούν να ζήσουν;; Μια γρήγορη απάντηση είναι ότι θα κάνουν μετάβαση σε θέσεις γραφείου, θα ανοίξουν δικές τους επιχειρήσεις και γενικά θα γίνουν white collar workers. Λογική απάντηση όμως έχει ένα βασικό πρόβλημα το οποίο είναι: Υπάρχουν 4-4.5 δισεκατομμύρια white collar jobs αυτήν την στιγμή στην οικονομία ώστε να τους χωρέσει όλους;; Φυσικά και η απάντηση είναι όχι και ούτε θα γίνει κάτι τέτοιο καθώς οι εταιρείες δεν έχουν τόσο μεγάλη ζήτηση για τους κλάδους αυτούς με αποτέλεσμα η ανεργία να αρχίσει να εκτινάσσεται όπως και τα επίπεδα φτώχειας. Άρα ο βασικός στόχος είναι η τεχνολογία να μας βοηθάει στο να γίνουμε πιο παραγωγικοί και όχι να καταργήσει μια σειρά από κλάδους στην οικονομία, μέχρι σήμερα αυτό γινόταν όμως με την AI νομίζω ότι ο στόχος δεν είναι αυτός. Ένα άλλο βασικό πρόβλημα είναι η εκπαίδευση δεδομένου ότι αν η AI μπορεί να γράφει κείμενα και να λύνει ασκήσεις τότε όλοι οι μαθητές/ φοιτητές θα λύνουν όλα τα assignments εκεί με αποτέλεσμα να μην σκέφτονται καθόλου σε τέτοιο βαθμό που δεν θα είναι σε θέση ούτε καν να γράφουν από ένα σημείο και μετά. Και προφανώς το τελευταίο ερώτημα είναι αυτό που πολύ σωστά έθεσες εσύ, δηλαδή αν τα robot έχουν πλέον μεγαλύτερη παραγωγικότητα και νοητική δύναμη από τον άνθρωπο τότε ο άνθρωπος που θα είναι απαραίτητος;; Φοβάμαι πουθενά με ότι αυτό και αν συνεπάγεται, δεν τολμώ να το γράψω καν.

Η μόνη λύση είναι government restricting measures όμως κάτι τέτοιο θα αργήσει να γίνει, ειδικά στην Ελλάδα που είμαστε 20 χρόνια πίσω σε όλους τους τομείς.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
Το ερώτημα όμως είναι το εξής: Αν καταργηθούν μερικοί κλάδοι της οικονομίας όλοι αυτοί οι εργαζόμενοι που θα εργαστούν ώστε να μπορούν να ζήσουν;;
Μα αυτό είναι το νόημα, να μπορούν να ζήσουν χωρίς να δουλεύουν. Αυτό ακριβώς ίσως να μπορέσει να επιτευχθεί μια μέρα με την AI.

Ο άνθρωπος έχει ανάγκη να εργάζεται, όχι να δουλεύει για άλλους όμως σαν το σκυλί και μέσα στο άγχος για το εαν θα απολυθεί και πως θα πληρώσει τους λογαριασμούς.
Μια γρήγορη απάντηση είναι ότι θα κάνουν μετάβαση σε θέσεις γραφείου, θα ανοίξουν δικές τους επιχειρήσεις και γενικά θα γίνουν white collar workers. Λογική απάντηση όμως έχει ένα βασικό πρόβλημα το οποίο είναι: Υπάρχουν 4-4.5 δισεκατομμύρια white collar jobs αυτήν την στιγμή στην οικονομία ώστε να τους χωρέσει όλους;;
Η απάντηση για όλους αυτούς που λες θα είναι :

"Κάντε κάτι άλλο που θα έχει δουλειά γιατί η αγορά εργασίας δεν μπορεί να σας απορροφήσει δυστυχώς."
Έτσι λειτουργούσε πάντα το πράγμα. Σκέψου πόσα παιδιά που σπούδασαν φιλολογίες, μαθηματικά, φυσικά και έφαγαν τα χρόνια τους να καίνε τα κεφάλια τους, εν τέλει έπρεπε να αλλάξουν επάγγελμα.
Άρα ο βασικός στόχος είναι η τεχνολογία να μας βοηθάει στο να γίνουμε πιο παραγωγικοί και όχι να καταργήσει μια σειρά από κλάδους στην οικονομία, μέχρι σήμερα αυτό γινόταν όμως με την AI νομίζω ότι ο στόχος δεν είναι αυτός.
Δεν υπάρχει συγκεκριμένος στόχος πιστεύω. Η τεχνολογία εξελίσσεται, το που θα πάει δεν μπορεί να το γνωρίζει κανείς. Εαν στο μέλλον για τον α ή β λόγο δεν υπάρχει νόημα να υπάρχουν το 90% των δουλειών, τότε απλούστατα δεν θα υπάρχουν. Αυτή είναι μια πολύ λογική προσέγγιση αλλά έχει ένα θεμελιώδες πρόβλημα στο πως υλοποιείται...

Το κριτήριο με βάση το οποίο επενδύουμε σε μια τεχνολογία δεν έχει να κάνει με το εαν έχουμε θετικό πρόσημο για την κοινωνία και την ευρύτερη οικονομία της, αλλά με το οικονομικό πρόσημο που θα έχουν λίγες εταιρίες. Και στην παρούσα φάση η OpenAI καθώς και άλλες εταιρίες πλέουν στα κέρδη.
Ένα άλλο βασικό πρόβλημα είναι η εκπαίδευση δεδομένου ότι αν η AI μπορεί να γράφει κείμενα και να λύνει ασκήσεις τότε όλοι οι μαθητές/ φοιτητές θα λύνουν όλα τα assignments εκεί με αποτέλεσμα να μην σκέφτονται καθόλου σε τέτοιο βαθμό που δεν θα είναι σε θέση ούτε καν να γράφουν από ένα σημείο και μετά.
Αυτό είναι ένα σοβαρό θέμα, αλλά ίσως αποτελέσει και αφορμή να γίνει πιο ουσιαστικός ο τρόπος αξιολόγησης των μαθητών/φοιτητών. Αυτό δηλαδή θεωρώ οτι θα απαιτηθεί για να καταπολεμηθεί αυτό το ζήτημα, καθώς πιο εκλεπτυσμένοι αλγόριθμοι με turnitin και τέτοια δεν νομίζω θα είναι αποτελεσματικά.

Πολλα λογισμικά οτι και να τους πετάξεις πλέον σου βγάζουν οτι είναι AI-generated το κείμενο. Το οποίο δείχνει οτι ο διαχωρισμός είναι πολύ δύσκολος εαν όχι αδύνατος.
Και προφανώς το τελευταίο ερώτημα είναι αυτό που πολύ σωστά έθεσες εσύ, δηλαδή αν τα robot έχουν πλέον μεγαλύτερη παραγωγικότητα και νοητική δύναμη από τον άνθρωπο τότε ο άνθρωπος που θα είναι απαραίτητος;; Φοβάμαι πουθενά με ότι αυτό και αν συνεπάγεται, δεν τολμώ να το γράψω καν.
Εγώ δεν φοβάμαι ιδιαίτερα να σου πω την αλήθεια. Η φύση δεν είναι υποχρεωμένη να κάνει τα καπρίτσια μας. Το μέλλον του ανθρώπου στην παρούσα φάση εξαρτάται απο τον ίδιο. Εαν εμείς σαν άνθρωποι δεν αναπτύξουμε skills, και ιδιαίτερα soft skills που ανέφερε και η @amarelia , και συνεχίσουμε να βαδίζουμε προς την διαφθορά, την βία, τους πολέμους, την έλλειψη ενσυναίσθησης κτλπ. τότε μόνοι μας θα έχουμε βάλει ταφόπλακα στο είδος μας. Ίσως είναι το σημείο καμπής για να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε πιο ουσιαστικά τους λόγους ύπαρξης μας.

Και πιστεύω οτι αυτοί οι λόγοι θα έχουν να κάνουν πιθανότατα με την ευημερία των συνανθρώπων μας.
Η μόνη λύση είναι government restricting measures όμως κάτι τέτοιο θα αργήσει να γίνει, ειδικά στην Ελλάδα που είμαστε 20 χρόνια πίσω σε όλους τους τομείς.
Χλωμό το κόβω. Δεν είναι κάτι που μπορείς να περιορίσεις εύκολα, ακριβώς όπως είναι αδύνατο να περιορίσεις όλα τα τρολλάκια του internet.

Πάντως η Ελλάδα ούσα 100 χρόνια πίσω θα αρχίσει να κάνει keep up beyond our lifespan, αν μπορεί αυτό να προσμετρηθεί στα θετικά :loltooth:
I'll setlle for that :loltooth:.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Μα αυτό είναι το νόημα, να μπορούν να ζήσουν χωρίς να δουλεύουν. Αυτό ακριβώς ίσως να μπορέσει να επιτευχθεί μια μέρα με την AI.

Ο άνθρωπος έχει ανάγκη να εργάζεται, όχι να δουλεύει για άλλους όμως σαν το σκυλί και μέσα στο άγχος για το εαν θα απολυθεί και πως θα πληρώσει τους λογαριασμούς.

Η απάντηση για όλους αυτούς που λες θα είναι :

"Κάντε κάτι άλλο που θα έχει δουλειά γιατί η αγορά εργασίας δεν μπορεί να σας απορροφήσει δυστυχώς."
Έτσι λειτουργούσε πάντα το πράγμα. Σκέψου πόσα παιδιά που σπούδασαν φιλολογίες, μαθηματικά, φυσικά και έφαγαν τα χρόνια τους να καίνε τα κεφάλια τους, εν τέλει έπρεπε να αλλάξουν επάγγελμα.

Δεν υπάρχει συγκεκριμένος στόχος πιστεύω. Η τεχνολογία εξελίσσεται, το που θα πάει δεν μπορεί να το γνωρίζει κανείς. Εαν στο μέλλον για τον α ή β λόγο δεν υπάρχει νόημα να υπάρχουν το 90% των δουλειών, τότε απλούστατα δεν θα υπάρχουν. Αυτή είναι μια πολύ λογική προσέγγιση αλλά έχει ένα θεμελιώδες πρόβλημα στο πως υλοποιείται...

Το κριτήριο με βάση το οποίο επενδύουμε σε μια τεχνολογία δεν έχει να κάνει με το εαν έχουμε θετικό πρόσημο για την κοινωνία και την ευρύτερη οικονομία της, αλλά με το οικονομικό πρόσημο που θα έχουν λίγες εταιρίες. Και στην παρούσα φάση η OpenAI καθώς και άλλες εταιρίες πλέουν στα κέρδη.

Αυτό είναι ένα σοβαρό θέμα, αλλά ίσως αποτελέσει και αφορμή να γίνει πιο ουσιαστικός ο τρόπος αξιολόγησης των μαθητών/φοιτητών. Αυτό δηλαδή θεωρώ οτι θα απαιτηθεί για να καταπολεμηθεί αυτό το ζήτημα, καθώς πιο εκλεπτυσμένοι αλγόριθμοι με turnitin και τέτοια δεν νομίζω θα είναι αποτελεσματικά.

Πολλα λογισμικά οτι και να τους πετάξεις πλέον σου βγάζουν οτι είναι AI-generated το κείμενο. Το οποίο δείχνει οτι ο διαχωρισμός είναι πολύ δύσκολος εαν όχι αδύνατος.

Εγώ δεν φοβάμαι ιδιαίτερα να σου πω την αλήθεια. Η φύση δεν είναι υποχρεωμένη να κάνει τα καπρίτσια μας. Το μέλλον του ανθρώπου στην παρούσα φάση εξαρτάται απο τον ίδιο. Εαν εμείς σαν άνθρωποι δεν αναπτύξουμε skills, και ιδιαίτερα soft skills που ανέφερε και η @amarelia , και συνεχίσουμε να βαδίζουμε προς την διαφθορά, την βία, τους πολέμους, την έλλειψη ενσυναίσθησης κτλπ. τότε μόνοι μας θα έχουμε βάλει ταφόπλακα στο είδος μας. Ίσως είναι το σημείο καμπής για να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε πιο ουσιαστικά τους λόγους ύπαρξης μας.

Και πιστεύω οτι αυτοί οι λόγοι θα έχουν να κάνουν πιθανότατα με την ευημερία των συνανθρώπων μας.

Χλωμό το κόβω. Δεν είναι κάτι που μπορείς να περιορίσεις εύκολα, ακριβώς όπως είναι αδύνατο να περιορίσεις όλα τα τρολλάκια του internet.


I'll setlle for that :loltooth:.

Οικονομικά όμως δεν μπορεί να ζήσει ο μέσος άνθρωπος χωρίς να δουλεύει καθώς δεν είναι αυτός που κατέχει τις μηχανές ούτε είναι αυτός που έχει δικιά του επιχείρηση. Αυτό που θα γινει αν δεν παρθούν μέτρα είναι πολύ απλά να έχουμε μαζική ανεργία και εκτίναξη της φτώχειας. Ο καπιταλισμός διαχρονικά βασίζεται στην σχέση εργοδότη- εργαζόμενου και αυτό δεν μπορεί να αλλάξει. Το καλύτερο σενάριο για εμένα θα ήταν η τεχνολογία απλά να μπει έως βοήθεια σε αρκετούς κλάδους ώστε να μας βοηθήσει να γίνουμε πιο παραγωγικοί και ίσως να δουλέψουμε λιγότερες ώρες όμως πολύ φοβάμαι ότι δεν είναι αυτός ο στόχος της AI με τον τρόπο που την αξιοποιούν. Πάντως ήδη καταγράφεται μια αργή αλλά σταθερή αύξηση της ανεργίας τόσο στις ΗΠΑ όσο και στην Ευρώπη γεγονός που αποδίδεται στην AI, όλα αυτά ενώ είμαστε μόλις στην αρχή δεν θέλω να σκεφτώ τι θα γίνει σε μερικά χρόνια από τώρα.

Όσο αφορά την εκπαίδευση όντως διαφέρει αρκετά το κείμενο που έχει γραφτεί από τον άνθρωπο από αυτό που γράφει η AI όμως στο μέλλον δεν θα ισχύει αυτό καθώς η τεχνολογία εξελίσσεται και αντιγράφει όλο και περισσότερο τον ανθρώπινο τρόπο γραφής. Με δεδομένο αυτό είναι απόλυτα σίγουρο ότι η AI θα καταστρέψει την κριτική σκέψη της νέας γενιάς καθώς δεν θα σκέπτεται πάρα μόνο θα βάζει την Ai να κάνει την δουλειά. Ήδη στο πανεπιστήμια οι περισσότεροι φοιτητές χρησιμοποιούν την Ai στην επίλυση των ασκήσεων ενώ στην προηγούμενη εξεταστική που έγινε από απόσταση λόγω των καταλήψεων αρκετοί πέρασαν τα μαθήματα με αυτόν τον τρόπο.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,640 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
Οικονομικά όμως δεν μπορεί να ζήσει ο μέσος άνθρωπος χωρίς να δουλεύει καθώς δεν είναι αυτός που κατέχει τις μηχανές ούτε είναι αυτός που έχει δικιά του επιχείρηση.
Θα δουλεύεις θεωρώ, απλά θα το κάνεις επειδή γουστάρεις και σε κάτι της επιλογής σου. Και όχι σε κάτι που δεν σου αρέσει ή/και έχοντας το άγχος του πως θα βγει ο μήνας. Αυτή είναι και η ουσία της επανάστασης της AI όμως, όλοι να μπορούν να έχουν την δική τους επιχείρηση και να φτιάχνουν δικές τους μηχανές.
Αυτό που θα γινει αν δεν παρθούν μέτρα είναι πολύ απλά να έχουμε μαζική ανεργία και εκτίναξη της φτώχειας. Ο καπιταλισμός διαχρονικά βασίζεται στην σχέση εργοδότη- εργαζόμενου και αυτό δεν μπορεί να αλλάξει.
Πιθανό, δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Αλλά μην έχεις σίγουρο οτι η σημερινή οικονομία και το πως δουλεύει είναι δεδομένο οτι θα υφίσταται και αύριο μεθαύριο με μια AGI.
Το καλύτερο σενάριο για εμένα θα ήταν η τεχνολογία απλά να μπει έως βοήθεια σε αρκετούς κλάδους ώστε να μας βοηθήσει να γίνουμε πιο παραγωγικοί και ίσως να δουλέψουμε λιγότερες ώρες όμως πολύ φοβάμαι ότι δεν είναι αυτός ο στόχος της AI με τον τρόπο που την αξιοποιούν.
Σε κάθε τεχνολογική εξέλιξη ο άνθρωπος συνεχίζει να εργάζεται το ίδιο με πριν, με την μόνη διαφορά οτι μπορεί να παράξει περισσότερα. Θα ήταν ιδανικό πάντως ένα τέτοιο σενάριο. Ήδη έχει ξεκινήσει πάντως να γίνεται χρήσιμο εργαλείο. Το chatGPT4o είναι αρκετά καλύτερο απο τα προηγούμενα μοντέλα, και απαντάει πολύ πιο εύστοχα.
Πάντως ήδη καταγράφεται μια αργή αλλά σταθερή αύξηση της ανεργίας τόσο στις ΗΠΑ όσο και στην Ευρώπη γεγονός που αποδίδεται στην AI, όλα αυτά ενώ είμαστε μόλις στην αρχή δεν θέλω να σκεφτώ τι θα γίνει σε μερικά χρόνια από τώρα.
Δυστυχώς ναι, έχουν αρχίσει να γίνονται απολύσεις σε πολλές εταιρίες στις ΗΠΑ. Το χρονοδιάγραμμα πριν γίνει το πολύ μεγάλο μπαμ βάσει των τρέχοντων εξελίξεων και το τι λένε οι γκουρού του πεδίου στο πως λειτουργούν είναι περίπου 5 χρόνια το νωρίτερο.

Με δεδομένο αυτό είναι απόλυτα σίγουρο ότι η AI θα καταστρέψει την κριτική σκέψη της νέας γενιάς καθώς δεν θα σκέπτεται πάρα μόνο θα βάζει την Ai να κάνει την δουλειά. Ήδη στο πανεπιστήμια οι περισσότεροι φοιτητές χρησιμοποιούν την Ai στην επίλυση των ασκήσεων ενώ στην προηγούμενη εξεταστική που έγινε από απόσταση λόγω των καταλήψεων αρκετοί πέρασαν τα μαθήματα με αυτόν τον τρόπο.
Η κριτική σκέψη των νέων γενιών τελείωσε όταν απέκτησαν κινητά και tablet με internet με απεριόριστη ελευθερία. Για τα πανεπιστήμια τώρα, όλες αυτές οι αλλαγές μπορεί να αποτελέσουν και αφορμή να αλλάξουν τον τρόπο διδασκαλίας και εξέτασης σε κάτι πιο ουσιαστικό. Μακροπρόθεσμα τουλάχιστον...βραχυπρόθεσμα ναι, οι περισσότερες εργασίες πλέον γίνονται με το chatGPT.

Να πω κάτι όμως πάνω σε αυτό. Το εργαλείο απο μόνο του δεν προκάλεσε αυτά τα προβλήματα. Το εργαλείο απλά έδωσε την δυνατότητα να εκδηλωθούν συμπεριφορές και νοοτροπίες που ήδη προϋπήρχαν μεταξύ των φοιτητών. Εαν δίναμε βάση ως κοινωνία πολύ νωρίτερα σε αυτό το θέμα και αναρωτιόμασταν γιατί πολλοί αντιγράφουν, και είχαμε διορθώσει τις όποιες παθογένειες που οδηγούν σε τέτοιες συμπεριφορές...τότε δεν θα βρισκόμασταν σε αυτή την θέση.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3,074 μηνύματα.
Αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα.
Αν μπορώ να δώσω μια συμβουλή προερχόμενη από τεχνολογικό/τεχνικό background είναι να μην περιοριστείτε μόνο σε πολύ τεχνικά skills αλλά να αναπτύξετε και social ή people skills ώστε να είστε ευέλικτοι και έτοιμοι (καλώς ή κακώς) να μπορείτε να μεταβείτε και σε άλλες εργασίες.
Αν πχ είσαι developer μην γράφεις μόνο κώδικα μπες και σε άλλα projects, μίλα με κόσμο κι αν δε στο επιτρέπει η δουλειά σου κάντο σαν χόμπι.
Δεν έχω καλύτερη συμβουλή να δώσω, εγώ ήδη έχω σταματήσει να γράφω κώδικα στην δουλειά μου και ασχολούμαι περισσότερο με projects που έχουν να κάνουν με communication και coordination.

Φυσικά αυτά για όσους μπορούν να τα κάνουν αυτά στην εργασία αλλιώς είπαμε τα χόμπι είναι επίσης χρήσιμα για να αναπτύξετε το κοινωνικό κομμάτι.
Απο κεί και πέρα τα μέτρα πρέπει να ληφθούν σε παγκόσμιο επίπεδο απο τα κράτη πράγμα που με φοβίζει καθώς θεωρώ πως είναι ήδη πίσω στοχευμένα ή μη καθώς παίζεται τρελό χρήμα.

Αλλά τι να πω κι εγώ; ένας άνθρωπος είμαι δεν μπορώ να αλλάξω το world order μόνη μου.
Πολυ σωστη.Σαν φοιτητης σε πολτεχνικη σχολη software and hardware συμφωνω
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,640 μηνύματα.
Αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα.
Αν μπορώ να δώσω μια συμβουλή προερχόμενη από τεχνολογικό/τεχνικό background είναι να μην περιοριστείτε μόνο σε πολύ τεχνικά skills αλλά να αναπτύξετε και social ή people skills ώστε να είστε ευέλικτοι και έτοιμοι (καλώς ή κακώς) να μπορείτε να μεταβείτε και σε άλλες εργασίες.
Αν πχ είσαι developer μην γράφεις μόνο κώδικα μπες και σε άλλα projects, μίλα με κόσμο κι αν δε στο επιτρέπει η δουλειά σου κάντο σαν χόμπι.
Δεν έχω καλύτερη συμβουλή να δώσω, εγώ ήδη έχω σταματήσει να γράφω κώδικα στην δουλειά μου και ασχολούμαι περισσότερο με projects που έχουν να κάνουν με communication και coordination.

Φυσικά αυτά για όσους μπορούν να τα κάνουν αυτά στην εργασία αλλιώς είπαμε τα χόμπι είναι επίσης χρήσιμα για να αναπτύξετε το κοινωνικό κομμάτι.
Απο κεί και πέρα τα μέτρα πρέπει να ληφθούν σε παγκόσμιο επίπεδο απο τα κράτη πράγμα που με φοβίζει καθώς θεωρώ πως είναι ήδη πίσω στοχευμένα ή μη καθώς παίζεται τρελό χρήμα.

Αλλά τι να πω κι εγώ; ένας άνθρωπος είμαι δεν μπορώ να αλλάξω το world order μόνη μου.

Είναι πολύ καλό οι no code platforms, ειδικά στην εποχή των gnn όπως chatgpt, ώστε να μην αναλώνεσαι στα πολύ τεχνικά και να χεις χρόνο να ασχοληθείς με το big picture και οχι γιατι δε δουλεύει ο κώδικας ξέρω γω
Ή για rapid prototyping
Τα soft skills σαφώς μετράνε στο χώρο μας, ακριβώς πλέον λόγω αυτού, δεν έχει νόημα να ξέρεις τόσο καλά μια γλώσσα προγραμματισμού, όσο το να μπορείς να διαχειριστεις τον επιμέρους σχεδιασμό του project μεταξύ και της υπόλοιπης ομάδας
Το κακό βέβαια είναι ότι όλοι πλέον έχουν γίνει managers. Έχεις μια startup με 10 άτομα και οι 8 είναι managers, ενώ αυτοί που βγάζουν τη βαριά δουλειά τεχνικά είναι οι 2, ας πουμε οι ουμπα λουμπα της υπόθεσης, ενώ μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν το αναποδο

Περιττό να πω πως το πανεπιστήμιο σε ετοιμάζει/εκπαιδευει κατά κορον για το τεχνικό κομμάτι, καθόλου για soft skills
Κάποιος εσωστρεφης που δεν του πολυαρεσει η συναναστροφη με κόσμο θα έχει θέμα σε αυτό που λες
 
Τελευταία επεξεργασία:

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,741 μηνύματα.
Έχεις μια startup με 10 άτομα και οι 8 είναι managers
Επειδή νομίζω είσαι φοιτητής και και επίσης Πολυτεχνίτης θα σου πρότεινα να ασχοληθείς όσο μπορείς με novelty και να χτίσεις με κάποιον κάτι.
Αυτά δεν μπορεί να τα κάνει ο κάθε ένας και πίστεψέ με το τεχνικό κομμάτι όσο περίπλοκο μπορεί να φαίνεται θα το πω κι ας με κράξουν είναι waste of time investment.
Πλέον με το που μάθεις έστω και μια νέα πλατφόρμα έχει βγεί η επόμενη ήδη. (το ίδιο και με τις γλώσσες προγραμματιμσού)
Και ενώ ναι πολλά απο τα skills είναι transferable το ζήτημα είναι πως χάνεις στην ουσία το engagement με το έργο σου και πλέον γίνεσαι μέρος μιας ατέρμονης λούπας που θα σου τρώει χρόνο για να μαθαίνεις να χτίζεις συνεχώς τουβλάκι τουβλάκι ενώ χάνεις και επαφή με την διαδικασία του decision making κι αυτό που σου είπα του novelty, της ιδέας, του πειραματισμού μην σου πω και της σκέψης.

Όσο μεγαλύτερη είναι η εταιρεία τόσο πιο modular θα είναι ο τρόπος που δουλεύει το τεχνικό της τμήμα imo το ανάλογο του βιδώνω βίδα στην βιομηχ. εποχή.

Οι δουλειές αυτές παρά την έκρηξη τους τελευταία είναι blue collar και στο σύνολο απαρτίζουν τους σύγχρονους εργάτες της μοντέρνας εποχής.

Θα αλλάξει το τοπίο κι αν για τα επόμενα 5-10 χρόνια δουλεύεις έτσι πολύ δύσκολα θα μπορέσεις να έρθεις ξανά σε επαφή με τη δημιουργικότητά σου.

Όσο για τους μάνατζερς που λες, δεν σου λεω να γίνεις μάνατζερ καθώς ξέρω πολύ καλά τι σημαίνουν αυτοί οι τίτλοι πρακτικά (έχει τύχει να χρειαστεί να εξηγήσω σε μάνατζερ πως βρίσκεις ποσοστιαία διαφορά μεταξύ δύο αριθμών!).
Για μένα το ιδανικό θα ήταν να αποφεύγετε μεγάλες εταιρείες και να πάτε σε πολύ μικρές με room για flexibility, πληρώνουν και καλύτερα.

Τέλος πάντων η ουσία είναι πως θα πρέπει κανείς να δεί το bigger picture και να μην ριζώσει σε μια θέση ένας τίτλο έναν ρόλο όπως πολύ κακώς κάνουμε στην Ελλάδα, αλλά να πειραματιστεί όσο το σηκώνει η τσέπη και το σπίτι του.
Απο όλες τις δουλειές παίρνεις σκιλς κι ας μην είναι hard skills.
Αυτό ομως για την Ελλάδα είναι αδιανόητο όπου ο καθένας ψάχνει μια σταθερή δουλίτσα να μπαίνει να βγαίνει ο μήνας.

Την ψυχή σου στον διάολο μισθώνεις, trust me και χωρίς νόημα δηλαδή καθώς το τοπίο αναμένεται να αλλάξει ριζικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,640 μηνύματα.
Επειδή νομίζω είσαι φοιτητής και και επίσης Πολυτεχνίτης θα σου πρότεινα να ασχοληθείς όσο μπορείς με novelty και να χτίσεις με κάποιον κάτι.
Αυτά δεν μπορεί να τα κάνει ο κάθε ένας και πίστεψέ με το τεχνικό κομμάτι όσο περίπλοκο μπορεί να φαίνεται θα το πω κι ας με κράξουν είναι waste of time investment.
Πλέον με το που μάθεις έστω και μια νέα πλατφόρμα έχει βγεί η επόμενη ήδη. (το ίδιο και με τις γλώσσες προγραμματιμσού)
Και ενώ ναι πολλά απο τα skills είναι transferable το ζήτημα είναι πως χάνεις στην ουσία το engagement με το έργο σου και πλέον γίνεσαι μέρος μιας ατέρμονης λούπας που θα σου τρώει χρόνο για να μαθαίνεις να χτίζεις συνεχώς τουβλάκι τουβλάκι ενώ χάνεις και επαφή με την διαδικασία του decision making κι αυτό που σου είπα του novelty, της ιδέας, του πειραματισμού μην σου πω και της σκέψης.

Όσο μεγαλύτερη είναι η εταιρεία τόσο πιο modular θα είναι ο τρόπος που δουλεύει το τεχνικό της τμήμα imo το ανάλογο του βιδώνω βίδα στην βιομηχ. εποχή.

Οι δουλειές αυτές παρά την έκρηξη τους τελευταία είναι blue collar και στο σύνολο απαρτίζουν τους σύγχρονους εργάτες της μοντέρνας εποχής.

Θα αλλάξει το τοπίο κι αν για τα επόμενα 5-10 χρόνια δουλεύεις έτσι πολύ δύσκολα θα μπορέσεις να έρθεις ξανά σε επαφή με τη δημιουργικότητά σου.

Όσο για τους μάνατζερς που λες, δεν σου λεω να γίνεις μάνατζερ καθώς ξέρω πολύ καλά τι σημαίνουν αυτοί οι τίτλοι πρακτικά (έχει τύχει να χρειαστεί να εξηγήσω σε μάνατζερ πως βρίσκεις ποσοστιαία διαφορά μεταξύ δύο αριθμών!).
Για μένα το ιδανικό θα ήταν να αποφεύγετε μεγάλες εταιρείες και να πάτε σε πολύ μικρές με room για flexibility, πληρώνουν και καλύτερα.

Τέλος πάντων η ουσία είναι πως θα πρέπει κανείς να δεί το bigger picture και να μην ριζώσει σε μια θέση ένας τίτλο έναν ρόλο όπως πολύ κακώς κάνουμε στην Ελλάδα, αλλά να πειραματιστεί όσο το σηκώνει η τσέπη και το σπίτι του.
Απο όλες τις δουλειές παίρνεις σκιλς κι ας μην είναι hard skills.
Αυτό ομως για την Ελλάδα είναι αδιανόητο όπου ο καθένας ψάχνει μια σταθερή δουλίτσα να μπαίνει να βγαίνει ο μήνας.

Την ψυχή σου στον διάολο μισθώνεις, trust me και χωρίς νόημα δηλαδή καθώς το τοπίο αναμένεται να αλλάξει ριζικά.
ειμαι μεταπτυχιακος, ομως εχω δουλεψει 3μιση χρονια σε ιδιωτικη εταιρεια ως embedded software developer & engineer
ναι δεν εχεις αδικο σε οσα λες, σιγουρα χρειαζονται ολα αυτα
ουτε εμενα μου αρεσει η υπερεξειδικευση
επειδη χανεις το big picture και τη διασυνδεση με ολα τα υπολοιπα κομματια και ομαδες
βεβαια μεχρι προτινος ειχε το πλεονεκτημα οτι γινεσαι expert σε αυτο που εξειδικευεσαι και γινεσαι πιο δυσκολα αντικαταστασιμος, καθως σε χρειαζονται ολο και περισσοτερο για το expertise σου
ωστοσο πλεον, ολα αυτα τα τεχνικα αρχιζουν και τα αναλαμβανουν τα ΑΙ
ειναι tradeoff καθως και τι σου αρεσει να κανεις
οσο ασχολεισαι με το αντικειμενο και τις εξελιξεις, ποτέ δεν θα μεινεις irrelevant
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top