e-steki Feedback thread

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μισελ η αποψη ειναι ΑΠΟΨΗ!
μπορει να ειναι λαθος στα ματια σου,η στα δικα μου, αλλα στα ματια αυτου που την εχει, ειναι απολυτα σωστη! και αυτο, αυτοματα την κανει κριτικη.

εκτος αν εσκεμμενα λεει ασχημα πραγματα (φανταζομαι το κρινουμε αναλογα τη γλωσσα και το υφος που τα λεει-αλλα και παλι ΚΡΙΣΗ ΕΙΝΑΙ) οποτε παει συκοφαντια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η σημαντική διαφορά πιστεύω είναι στην προαίρεση.
Όταν η κριτική γίνεται ώστε να υπάρξει εποικοδομητικός διάλογος, αυτό είναι θεμιτό.
Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που πραγματικά είναι το λιγότερο, σπαστικές (και μιλάω εντελώς προσωπικά εδώ, και όχι εκ μέρους της ΟΔ).

π.χ. υπάρχει μέλος που επιμένει στην κατ' ιδίαν επικοινωνία με την ΟΔ να συντάσει τα μηνύματά του μόνιμα με Greeklish, πράγμα που καταντάει αν μη τι άλλο κουραστικό και ενοχλητικό(ειδικά όταν φαίνεται πως ξεκίνησε με Ελληνικά και στην πορεία τα άλλαξε εσκεμμένα) και σίγουρα δεν δείχνει καλή προαίρεση... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Πολυ καλη προσπαθεια, πολυ καλα γραφικα, αρκετα καλος κοσμος μεσα, ΑΛΛΑ πολυ αυστηρη διαχειρηση (ακομα και σε θεματα μικρης σημασιας).
αυτο με τη διαχειρηση θεωρω οτι εξομαλυνεται καπως, οσο περναει ο καιρος, αλλα ακομα θελει δουλεια.

Εμενα παλι η αποψη μου (κριτικη; :P) ειναι ακριβως αντιθετη! :hmm: Θεωρω οτι η διαχειριση ειναι πολυ χαλαρη (ενταξει οχι πολυ, ισως αρκετα) , και κυριως οτι κατα καιρους ειναι ανιση - φαινομενο λογικο και αναμενομενο, αλλα παρολα αυτα οχι ευχαριστο κατ' εμε.

Υ.Γ: Και για να μην παρεξηγηθω, δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα, αλλα αφου ειδα το παραπανω Post θεωρησα σωστο να εκφρασω και εγω την αποψη μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Eμένα με ενοχλεί το μυγάκι στην υπογραφή της μισέλ, κόντεψα να σπάσω την οθόνη μου μέχρι να καταλάβω τι γίνεται (:(:mad::redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Eμένα με ενοχλεί το μυγάκι στην υπογραφή της μισέλ, κόντεψα να σπάσω την οθόνη μου μέχρι να καταλάβω τι γίνεται (:(:mad::redface:)
εγώ πάλι της το έκλεψα και την πάτησε κάποιος άλλος :lol: :lol: :lol:
ΤΟ γέλιο όταν σήκωσα το τηλέφωνο και με στόλισε με κοσμιτικά επιθετα (πάντα με την καλή έννοια), που τρόμαξε ότι έχει μπει το μυγάκι μες την οθόνη αφού δεν μπορούσε να το απομακρύνει!

:hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν λέω αυτό...
Αν μια άποψη είναι λάθος τότε είναι κριτική ή συκοφαντία;
Είπες οτι συκοφαντία είναι όταν κατηγορείς κάποιον με λάθος επιχειρήματα και κριτική όταν λες την άποψη σου. Αν η άποψη σου είναι λάθος, τότε σύμφωνα με αυτούς τους ορισμούς είναι κριτική ή συκοφαντία;

Αν και απάντησε και η Ισι, στην συκοφαντία απαιτείται γνώση της ψευδότητας του γεγονότος, να ξέρεις δηλ πως αυτό που λες δεν ισχύει στον βαθμό που το παρουσιάζεις πως ισχύει.

Η άποψη είναι απλά μια άποψη, η οποία αν είναι ευγενικά διατυπωμένη, και λάθος να είναι, δεν συνιστά απαραίτητα κριτική. Αν πχ πω εγώ "Δεν μ' αρέσει αυτό το μπεζάκι εδώ", δεν είναι κριτική, ούτε συκοφαντία, είναι απλά η άποψη μου. Αν πάλι πω "καλά, πιο εμετικό χρώμα απ' αυτό το σκ@τομπεζ δεν είχατε να βάλετε;" (:P), τότε πάλι δεν πρόκειται για συκοφαντία, απλά για πολύ κακούς τρόπους και έλλειψη σεβασμού των "συνομιλητών" μου. :D

Και πέρα απ' όλα αυτά, σαν απλό μέλος έχω να δηλώσω πως μου κάνει εντύπωση που κάποιοι θεωρούν πως η διαχείριση είναι αυστηρή. Ποτέ όσο καιρό είμαι εδώ, δεν ένιωσα πως κάποιος με παρακολουθεί, πως προσπαθεί να με ελέγξει, πως υπερβάλλει ή πως δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Το ακριβώς αντίθετο - βρήκα κατανόηση, στήριγμα και ένα χώρο να γράψω ό,τι με βασανίζει. Απ' όσα φόρουμ έχω μπει μάλιστα (αυτό είναι το 3ο στο οποίο γράφω πολύ συστηματικά), θεωρώ πως εδώ έχουν από τις πιο δημοκρατικές κι ελαστικές διαχειρίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Ένα από τα πράγματα που κάνουν το στέκι να ξεχωρίζει κατά τη γνώμη μου είναι το ότι είναι πιο κοντά στον μέσο Έλληνα από κάθε άλλο forum. Αυτό που εννοώ είναι ότι το σύνολο των μελών του πλησιάζει αρκετά στο πως είναι η ελληνική κοινωνία. Αντίθετα στα περισσότερα άλλα ελληνικά forum είτε βρίσκεις πολλούς που ασχολούνται με κάποιο συγκεκριμένο αντικείμενο, είτε οι απόψεις που εκφράζονται είναι υπερβολικά ακραίες κτλ. Εδώ ακούγονται οι περισσότερες απόψεις και υπάρχει κάθε καρυδιάς καρύδι (με την καλή έννοια):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ποτέ όσο καιρό είμαι εδώ, δεν ένιωσα πως κάποιος με παρακολουθεί, πως προσπαθεί να με ελέγξει, πως υπερβάλλει ή πως δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
Ρώτα και όσους δεν έχουν γγράψει γενικά μόνο θετική αύρα σε διάφορα ποστ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ρώτα και όσους δεν έχουν γγράψει γενικά μόνο θετική αύρα σε διάφορα ποστ τους.
Πάντα έχει σημασία όχι μόνο τι λες, αλλά και πως το λες. Δεν μπορώ να ξέρω που αναφέρεσαι, αλλά ειλικρινά αν θεωρείς πως εδώ μέσα σε παρακολουθούν ή σε καταπιέζουν, τότε κακώς επιμένεις. Προσωπικά αν ένιωθα κάπως έτσι θα είχα αποχωρήσει, άλλωστε κανείς δεν με υποχρέωσε ούτε να έρθω, ούτε να μείνω.

Μερικές φορές ειλικρινά νομίζω πως δεν συνειδητοποιούν κάποιοι πόσο σοβαρά είναι αυτά που λένε. Η μόνη άλλη δικαιολογία είναι να έχουν διαφορετικό ορισμό για όσα προσάπτουν. Υπάρχει και ακόμα μία, αλλά είναι κακοπροαίρετη και άρα την απορρίπτω εξαρχής.

Ειλικρινά δεν βγάζω άκρη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πάντα έχει σημασία όχι μόνο τι λες, αλλά και πως το λες. Δεν μπορώ να ξέρω που αναφέρεσαι, αλλά ειλικρινά αν θεωρείς πως εδώ μέσα σε παρακολουθούν ή σε καταπιέζουν, τότε κακώς επιμένεις. Προσωπικά αν ένιωθα κάπως έτσι θα είχα αποχωρήσει, άλλωστε κανείς δεν με υποχρέωσε ούτε να έρθω, ούτε να μείνω.

Μερικές φορές ειλικρινά νομίζω πως δεν συνειδητοποιούν κάποιοι πόσο σοβαρά είναι αυτά που λένε. Η μόνη άλλη δικαιολογία είναι να έχουν διαφορετικό ορισμό για όσα προσάπτουν. Υπάρχει και ακόμα μία, αλλά είναι κακοπροαίρετη και άρα την απορρίπτω εξαρχής.

Ειλικρινά δεν βγάζω άκρη! :)
Διαφωνώ εν μέρει :).Γιατί εσύ (όπου εσύ όχι ως Κajira αλλά ως mod πλεον) θα με "αναγκάσεις" να φύγω? Αν με 30 άλλους ανθρωπους περνάω καλά? Και μη μου πεις "παρτους και πάτε για καφέ" γιατί μπορεί να μην είναι τόσο εύκολο. Πχ αν εγώ καραγουστάρω να μιλάω, πχ με τη Μανια πως στο καλό θα την πάρω για καφέ Ρόδο-Αθήνα?? καταλαβαίνεις τι εννοω νομίζω.

Δεν το λέω γιατί έχω κάποιο παράπονο ιδιαίτερο. 2 φορές διαφώνησα εντόνως με πρακτική μέλους της ΟΔ [προς εμένα εννοώ] την πρώτη συζητήθηκε μέσω πμ και αν και ...εξακολουθώ να διαφωνώ με την άποψη του τουλάχιστον μου έφυγε η αίσθηση ότι το έκανε με ... κακό σκοπό στη δε 2η well εξακολουθώ να διαφωνώ με χειρισμούς σε ανάλογες περιπτώσεις αλλά βλέπω ότι έχει διορθωθει κάπως το θέμα οπότε δεν υπάρχει λόγος να αρχίσω να "γκρινιάζω" για κάτι που είδα ότι υπάρχει καλή διάθεση να ακούσουν αυτούς που πιστεύουν ότι κι εγώ ανεξάρτητα αν ο καθένας από την ΟΔ το διαχειρίζεται με βάση το τι είναι [τώρα δεν είναι μομφή αυτό αλλά προφανώς αλλού σταματάνε τα όρια της απλής διαφωνίας σε ένα πρόβλημα και πχ το κλειδώνεις εσύ και αλλού κάποιος άλλος, παρόλο που προφανώς τα συζητάτε η άποψη του καθενός για το που ακριβώς είναι το όριο διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο--τοπα οκ ή δεν βγαίνει νόημα τώρα? :hmm:]

Στο δια ταυτα [για να είμαι και ον τόπικ :)]

Για να είμαι εδώ, προφανώς και μου αρέσει το εν λόγω φόρουμ. :)
Ακόμα και χρωματικά-αισθητικά.
Το μόνο που μου χτυπάει άσχημα μερικές φορές είναι ότι η διαχείρηση κρίσεων δεν γίνεται πάντα με το βέλτιστο τρόπο. Μπορείς να κλειδώσεις ένα θέμα (και να έχεις δίκιο που το κλείδωσες!) και να μην δημιουργήσεις κανένα "κακό" συναίσθημα σε κανέναν ή να το κλειδώσεις με τρόπο που να...εγείρεις το ... κοινό συναίσθημα...
Αυτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το μισω, δεν το αντεχω με τπτ, μου δεινει στα νευρα...:P (με εχει χτυπισει η βαρεμαρα στο κεφαλι!.... plz help!!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Διαφωνώ εν μέρει :).Γιατί εσύ (όπου εσύ όχι ως Κajira αλλά ως mod πλεον) θα με "αναγκάσεις" να φύγω? Αν με 30 άλλους ανθρωπους περνάω καλά? Και μη μου πεις "παρτους και πάτε για καφέ" γιατί μπορεί να μην είναι τόσο εύκολο. Πχ αν εγώ καραγουστάρω να μιλάω, πχ με τη Μανια πως στο καλό θα την πάρω για καφέ Ρόδο-Αθήνα?? καταλαβαίνεις τι εννοω νομίζω.

Αν και δεν έγραψα ως μοντ το πιο πάνω ποστ μου, αλλά ως καγίρα, κρατάω μόνο αυτό για να διευκρινήσω πως ουδέποτε δεν υποννόησα πως κάποιος πρέπει να φύγει από εδώ επειδή πιστεύει χ πράγματα για την διαχείριση και ζητώ συγνώμμη αν δεν ήταν αρκετά ξεκάθαρο. Θεώρησα πως ο πρώτος ενικός ήταν αρκετός για να καταδείξει πως ήταν μια καθαρά προσωπική μου άποψη και το τι θα έκανα ΕΓΩ αν ένιωθα έτσι. :)

Τα υπόλοιπα είναι η άποψή σου και είναι απολύτως σεβαστή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αν και δεν έγραψα ως μοντ το πιο πάνω ποστ μου, αλλά ως καγίρα, κρατάω μόνο αυτό για να διευκρινήσω πως ουδέποτε δεν υποννόησα πως κάποιος πρέπει να φύγει από εδώ επειδή πιστεύει χ πράγματα για την διαχείριση και ζητώ συγνώμμη αν δεν ήταν αρκετά ξεκάθαρο. Θεώρησα πως ο πρώτος ενικός ήταν αρκετός για να καταδείξει πως ήταν μια καθαρά προσωπική μου άποψη και το τι θα έκανα ΕΓΩ αν ένιωθα έτσι. :)

Τα υπόλοιπα είναι η άποψή σου και είναι απολύτως σεβαστή. :)

δεκτό...ούτε και εγώ το πήγα επί προσωπικού (δλδ ο εσύ συγκεκριμένος διαχειριστής με ονοματεπώνυμο οποιοσδήποτε της ΟΔ να το είχε γράψει αυτό θα έλεγα το ίδιο, μιας και δεν είσαι προφανως ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος χρήστης που λέει το ίδιο πράγμα--από τους αντμιν ως τον απλό "φιλοξενούμενο" -- απλά... ήσουν η "τυχερή" που το είπες τη δεδομένη χρονική στιγμή :P]

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν το λέω γιατί έχω κάποιο παράπονο ιδιαίτερο. 2 φορές διαφώνησα εντόνως με πρακτική μέλους της ΟΔ [προς εμένα εννοώ] την πρώτη συζητήθηκε μέσω πμ και αν και ...εξακολουθώ να διαφωνώ με την άποψη του τουλάχιστον μου έφυγε η αίσθηση ότι το έκανε με ... κακό σκοπό στη δε 2η well εξακολουθώ να διαφωνώ με χειρισμούς σε ανάλογες περιπτώσεις αλλά βλέπω ότι έχει διορθωθει κάπως το θέμα οπότε δεν υπάρχει λόγος να αρχίσω να "γκρινιάζω" για κάτι που είδα ότι υπάρχει καλή διάθεση να ακούσουν

Από την πλευρά της ΟΔ ξέρω ότι υπάρχει καλή διάθεση όμως είναι αδύνατον να συμπέσουν όλες οι αποφάσεις μας με την άποψη που έχει ο εκάστοτε χρήστης για τον τρόπο που πρέπει να χειριστούμε την εκάστοτε περίπτωση. Λάθη γίνονται και θα γίνονται αλλά καλή διάθεση δε μας έλειψε ποτέ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Λάθη γίνονται και θα γίνονται αλλά καλή διάθεση δε μας έλειψε ποτέ. ;)
Ι think that's the important part :);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Kajira εγώ δεν γράφω άλλο εδώ. Πήρα απάντηση από την ΟΔ και έστειλα απάντηση και από αυτή θα εξαρτηθεί και η παραμόνη μου όπως λες αμφίπλευρα.Η XRZ λέει πολύ ευγενικά κάποια από τα πράγματα που είπα εγώ.
Ο μόνος λόγος που απάντησα ξανά εδώ είναι γιατί με quotαρες και μου απάντησες προσωπικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@ Great Chaos. (για να μην κανω παραθεση των μεγαλων παραγραφων). Αυτα που λες τα χω πει 100 φορες σε διαφορα φορουμ, και εχω ερθει σε αντιπαραθεση με πολλες ΟΔ. Μονο 1 (ελληνικο) μεχρι στιγμης, εχω δει, που υπαρχει πραγματικα ελευθερια λογου, και περα απο μερικα ποστς πιο "χυμα", δεν υπαρχει κανενα προβλημα και ολοι αισθανονται απολυτως χαλαρα. Δε θα λεγα οτι μπορω να πω το ιδιο για εδω, ειδικα τον πρωτο καιρο, οπου καθε φορα που εγραφα κατι, γινοταν θεμα. Και μετα απο διαφορους καυγαδες, απλα το παρατησα , μια και υπηρχε και ασυμφωνια αποψεων και αδιαλλαξια απο μερικους. Και το φορουμ ανηκει στα παιδια οποτε οτι θελουν ας κανουν.

Απλα χρειαζεται και αυτο, για να δω πως σκεφτεται ο καθενας απο μια ΟΔ αφου συχναζω. Μετα, θα σκεφτω αν και κατα ποσο θα περιοριστω εγω, για να μπω στο καλουπι του εκαστοτε φορουμ. Το σιγουρο ειναι οτι εφοσον ενα φορουμ δε σε κανει να αισθανεσαι οσο καλα θελεις και μπορεις, μοιραια και συ δε θα προσφερεις οσα θα ηθελες και θα μπορουσες.Δ εθα χεις την ορεξη.

Δε λεω, οταν υπαρχει κοσμος αρκετος, μπορει να γινει χαμος χωρις επιβλεψη. Το θεμα ειναι στο τι επιβλεψη θα γινει, αν γινεται σε ουσιωδη θεματα και για σημαντικους λογους, ή αν γινεται για να λεμε οτι γινεται ή για να φαινεται οτι γινεται. Και αλλο βεβαια να παρα-γινεται σε βαθμο που να καθε 3 και λιγο να διαβαζουμε "δε ξερω αν κανει να το πω αυτο..." , λες και ειμαστε σε τυρανικο καθεστως.

Και τα παιδια εδω συγκεκριμενα, καλη δουλεια κανουν, αλλα για μενα, περνανε το οριο καποιες φορες. Υπερβαλων ζηλος ειναι ; Υπερβολικος φοβος μη γινει φασαρια ειναι ; Αισθημα του "κανω κατι σημαντικο" ειναι ; Κατι απο ολα μαζι ; δε ξερω.

Εγω ενα πραμα λεω και θα το πω και εδω. Αν βλεπουμε το φορουμ σαν ενα δημιουργημα μας, που πρεπει να εχει απολυτα ορισμενο σχημα,υφη,χρωμα κλπ, τοτε καλως ειμαστε αυστηροι. Αν ομως το κανουμε γιατι ειναι απλα ενα μεσο (και οχι αυτοσκοπος) για να φερουμε κοντα τον κοσμο , να γνωριστουμε, να μαθουμε καλυτερα τον εαυτο μας και τους αλλους...τοτε η νοοτροπια πρεπει να ειναι αλλη. Και να μη παιρνουμε τοοσοο σοβαρα καποια πραγματα , ενω αλλα οχι. Ειναι ενα εργαλειο το φορουμ, δεν ειναι ενα βιβλιο που δε πρεπει να αλλαχτει ουτε ενα κομμα, και που το βαζουμε στο ραφι και το χαιρομαστε για να λεμε οτι γραψαμε βιβλιο και εχουμε φανς.

Αυτα γενικα, και χωρις να αποσκοπω σε φασαριες. (βασικα δε καταλαβα και πως προεκυψε, υποθετω καποια ποστ σβηστηκαν σε κουβεντα με τον demelene ? ). Anyway.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Θα ήθελα, αφού τίθεται θέμα, να πω την άποψή μου για κάτι. Είναι πολύ διαφορετικό πράγμα να αναφέρεσαι στην ΟΔ ως σώμα που αποφασίζει και διαφορετικό το ν' αναφέρεσαι στα μέλη της ΟΔ όταν συζητάνε μαζί μας ως απλοί χρήστες.

Το άρθρο 15 μας λέει ότι δεν μπορούμε να αναφερόμαστε σε ολιγωρίες μέλους της ΟΔ ή της ΟΔ συνολικά, εννοώντας προφανώς κατά την άσκηση των καθηκόντων τους. Σωστό αυτό. Και ο Ελληνικός Νόμος απαγορεύει τη δημόσια κριτική σε δικαστές για την άσκηση των καθηκόντων τους ή σε αποφάσεις δικαστηρίων, με μόνη βέβαια διαφορά ότι τα δικαστήρια συνεδριάζουν δημόσια και γι' αυτό οι αποφάσεις τους είναι σεβαστές, αφού όποιος είχε την οποιαδήποτε νομική ένσταση είχε δικαίωμα να την αναφέρει κατά τη διάρκεια της δίκης. Επίσης, επειδή αν κάποιος θεωρεί ότι αδικήθηκε μπορεί να προσφύγει σε ανώτερο βαθμό. Θα ήταν ίσως καλό οι συνεδριάσεις της ΟΔ, όταν πρόκειται για τιμωρία μέλους, να γίνονται δημόσια, έτσι ώστε οι χρήστες να διαπαιδαγωγούνται ως προς τον τρόπο άσκησης της εξουσίας, αλλά και η ΟΔ να αυτοπεριορίζεται ώστε να κρίνει με συνέχεια και συνέπεια, με ίδια κριτήρια για όλους, αφού και όλοι θα μπορούν να δουν ποια κριτήρια χρησιμοποιεί. Δεν γνωρίζω πραγματικά πώς αποφασίζει η ΟΔ για τέτοια θέματα, γι' αυτό το γράφω γενικά ως επιχείρημα υπέρ της παραπάνω άποψης. Επίσης θα ήταν μια ιδέα οι admin να επιλαμβάνονται του θέματος και να συμμετέχουν στη συζήτηση, μόνο όταν κάποιος χρήστης θεωρεί πως αδικήθηκε από την υπόλοιπη ΟΔ και θέλει να προσφύγει σε ανώτερο βαθμό.

Το άρθρο 17 απαγορεύει την προσβολή του στεκιού και της ΟΔ. Με τον τρόπο που είναι διατυπωμένο εννοεί και πάλι την ΟΔ ως σώμα, κατά την άσκηση προφανώς των καθηκόντων της. Δεν αναφέρεται στο ότι τα μέλη της ΟΔ έχουν περισσότερα δικαιώματα όταν συνομιλούν μαζί μας ως κοινοί χρήστες και απλά εκθέτουν τις προσωπικές τους απόψεις.

Δεν μπορεί λοιπόν κάποιο μέλος της ΟΔ, όταν συζητάει με κάποιον να καταχράται την εξουσία που έχει και να εξαφανίζει τις απόψεις του συνομιλητή του, με την αιτιολογία ότι τον έθιξε. Σε τέτοια περίπτωση έχουμε ανισονομία και ανισοπολιτεία. Ακόμη περισσότερο, αμφισβητείται ο ίδιος ο λόγος ύπαρξης του στεκιού.

Αυτό θα ήθελα να το εξηγήσω λίγο καλύτερα. Ο βασικός λόγος ύπαρξης ενός φόρουμ είναι ο διάλογος. Ένα φόρουμ δημιουργείται όταν κάποιοι άνθρωποι αποφασίζουν ν' ανοίξουν διάλογο με την κοινωνία για διάφορα θέματα μέσω διαδικτύου. Συνεπώς οποιαδήποτε φαλκίδευση του διαλόγου έρχεται σε ευθεία αντίθεση με τη συστατική αρχή του στεκιού, άρα το υπονομεύει ευθέως. Σε τέτοια περίπτωση το μέλος της ΟΔ που κάνει κάτι τέτοιο είναι υπόλογο απέναντι στο άρθρο 17, αφού έτσι έμπρακτα προσβάλει το στέκι.

Δεν θα πρέπει να ξεχνούμε ότι η πολιτεία δίνει αξιώματα σε ανθρώπους, προσπαθώντας να προστατέψει κυρίως τα αξιώματα, όσο για τους ανθρώπους, τους προστατεύει ιδιαιτέρως μόνο κατά την άσκηση των καθηκόντων τους. Γι' αυτό και η κατάχρηση εξουσίας αποτελεί μέγιστο κακούργημα για έναν δημόσιο λειτουργό. Αυτός που κατέχει εξουσία θα πρέπει να αυτοπεριορίζεται και να μην τη χρησιμοποιεί στον ιδιωτικό του βίο και στις ιδιωτικές του σχέσεις. Για παράδειγμα, ένας δικαστής που με απειλεί ότι θα με κλείσει φυλακή επειδή έχω ερωτκή σχέση με την κόρη του και αυτό δεν του αρέσει, εξασκεί κατάχρηση εξουσίας και πρέπει να καθαιρεθεί. Ο υπουργός που στέλνει σε δυσμενή μετάθεση τον άμοιρο τροχονόμο που τόλμησε να του κόψει κλήση επειδή δεν φορούσε ζώνη, το ίδιο. Αυτά βέβαια είναι οι αρχές λειτουργίας μια Πολιτείας στα χαρτιά. Στην πράξη δεν τα βλέπουμε αυτά στη χώρα μας κι έτσι δεν νομίζω ότι θα μπορούσαμε ν' απαιτήσουμε να τα δούμε και στο στέκι μας.

Θέλω να τονίσω ότι τα παραπάνω δεν τα γράφω για κάποια προσωπική μου περίπτωση, αφού δεν έχω αντιμετωπίσει μέχρι σήμερα κάτι τέτοιο, αν κι έχω διαφωνήσει με μέλη της ΟΔ, έχω όμως δει άλλους χρήστες να υφίστανται τέτοιες συμπεριφορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Great Chaos, ωραία και αρκετά ιδεολογικά σωστή εκ πρώτης όψεως η τοποθέτηση σου.
Μάλιστα, έχουμε σκοπό να γίνει κάτι προς αυτή την κατεύθυνση στο άμεσο μέλλον.
Ωστόσο δεν έχεις σκεφτεί κάποια πράγματα που καθιστούν αδύνατη την πλήρη εφαρμογή της πρότασης σου.
Στο δικαστήριο, ο κάθε μάρτυρας ορκίζεται οτι θα πει την αλήθεια και μόνον αυτή, και υπάρχουν κυρώσεις εαν ψευδομαρτυρήσει.
Επίσης, στο δικαστήριο διαφορετικοί άνθρωποι παίζουν το ρόλο των δικαστών και διαφορετικοί το ρόλο της πολιτικής αγωγής. Στο στέκι είναι οι ίδιοι, αναγκαστικά.
Επίσης, στο δικαστήριο δεν υπερασπίζεται ο κατηγορούμενος τον εαυτό του, αλλά ο δικηγόρος του, ώστε να αποφεύγονται περιττές εντάσεις και συναισθηματισμοί. Εδώ αυτό είναι αδύνατον.
Τέλος, στο δικαστήριο, αυτό που γίνεται δημόσια, είναι οι καταθέσεις των μαρτύρων και οι αγορεύσεις των δικηγόρων. Και πάλι, κρυφά αποφασίζουν οι δικαστές ποιά θα είναι η τιμωρία του κατηγορουμένου και εαν είναι ένοχος ή όχι. Οι ένορκοι, επίσης συνεδριάζουν in private.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αγαπητή μου Μισέλ, κατ' αρχήν θα ήθελα να εκφράσω τη δριμύτατη διαφωνία μου με το μυγαράκι σου. Όχι μόνο μου τη δίνει, αλλά με έκανε να αισθανθώ εντελώς ηλίθιος όταν προσπάθησα να το κυνηγήσω και να το σκοτώσω κι επέμεινα κιόλας ο βλαξ. Ευτυχώς είδα ότι την πάτησαν κι άλλοι και ότι δεν είμαι ο μόνος χαζός στο στέκι. :D

Φυσικά η ΟΔ δεν είναι δικαστήριο κι αυτό θα πρέπει να γίνει σαφές. Επειδή όμως στηρίζω αυτά που λέω σε ένα μοντέλο πολιτείας που θα μπορούσε, κατά κάποιο τρόπο, να είναι το στέκι, νομίζω ότι υπάρχουν κάποιες αναλογίες και με αυτήν την έννοια χρησιμοποίησα τον όρο. Δεν είναι πάντως κακή ιδέα να υφίσταται κάποιος κυρώσεις όταν "ψευδομαρτυρήσει", με όποιον τρόπο μπορεί να οριστεί αυτό. Το ρόλο της "πολιτικής αγωγής" θα μπορούσε να τον παίζει το μέλος της ΟΔ που είδε το λάθος και επιλήφθηκε. Το ρόλο της "υπεράσπισης" θα μπορούσε να τον παίζει το ίδιο το κρινόμενο μέλος, όπως στην αρχαιότητα ο καθένας αγόρευε για λογαριασμό του (βέβαια υπήρχε και ο Λυσίας, όμως οι επαγγελματίες δικηγόροι δεν νομίζω ότι μας χρειάζονται). Εφόσον κάποιος έχει κάνει κάτι και το θεωρεί σωστό, ας σταθεί να υπερασπιστεί τη θέση του. Οι περιττές ενστάσεις και οι συναισθηματισμοί, πράγματα για τα οποία φαντάζομαι θα έχετε να μας πείτε άπειρες ιστορίες κι είναι πράγματι ενοχλητικά, θα περιορίζονταν από την ίδια τη δημόσια φύση της διαδικασίας. Η δημόσια διαδικασία έχει το πλεονέκτημα ότι δεν αφήνει σκιές περί μεροληψίας κι επιλεκτικής τήρησης των κανονισμών από πλευράς της ΟΔ, αφού ο καθένας μπορεί να δει τα κριτήρια με τα οποία κρίνεται μια υπόθεση κι έτσι δε μένουν πολλά περιθώρια για φωνασκίες. Έτσι περιορίζονται οι "κακές γλώσσες", που υπάρχουν σε κάθε φόρουμ. Επίσης καλλιεργείται "κοινό περί δικαίου αίσθημα" κι έτσι πιστεύω ότι στο τέλος θα περιοριστούν οι περιπτώσεις που θα χρειάζεται να παρέμβει η ΟΔ. Για να μη γίνεται χαμός θα πρότεινα ο κάθε κρινόμενος να έχει δικαίωμα να κάνει μόνο ένα ποστ, αφού μάθει ποιες είναι οι "κατηγορίες", για το οποίο ποστ θα είναι υπόλογος, άρα θα πρέπει να είναι και προσεκτικός. Εάν υπερβεί τα όρια της έντασης, να τιμωρείται και με έξτρα "πρόστιμο". Γενικά πιστεύω ότι μια τέτοια διαδικασία, εκτός των άλλων, θα έχει και μεγάλη...ακροαματικότητα.

Επειδή, όπως έχω πει και στο παρελθόν, η ίδια η λειτουργία του στεκιού δεν επιτρέπει την επικράτηση πλήρους δημοκρατίας, θα πρέπει τα μέλη της ΟΔ να αυτοπεριορίζονται ώστε ο χώρος να προσομοιάζει, όσο το δυνατόν, με ένα δημοκρατικό ή έστω φιλοδημοκρατικό πολίτευμα. Με αυτό θέλω να πω ότι θα πρέπει τα μέλη της ΟΔ, όταν λειτουργούν ως απλοί συνομιλητές, να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο ευαίσθητοι και να προσβάλλονται δύσκολα.

Θεωρώ ότι τα μέλη της ΟΔ θα έπρεπε να αφεθούν ελεύθερα να ασχοληθούν με τα σοβαρά θέματα και να μην ασχολούνται με τα καυγαδάκια και τα "μαλλιοτραβήγματα" των μελών. Σε περίπτωση τέτοιου περιστατικού θα πρέπει τα μέλη κατά πάγια τακτική να καλούνται να τα βρουν μεταξύ τους, σε περίπτωση μάλιστα συνέχισης του καυγά και μάλιστα στο δημόσιο, να τιμωρούνται και οι δύο, αφού καυγάς με έναν δεν γίνεται. Ακόμη, εφόσον κάποιο μέλος διαμαρτυρηθεί στην ΟΔ ότι προσβλήθηκε από άλλο μέλος και τελικά κριθεί ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο, να "πληρώνει πρόστιμο" για άσκοπη απασχόληση της ΟΔ. Έτσι θα μάθουν όλοι να αυτοπεριορίζονται και να μην γκρινιάζουν υπερβολικά.

Μια άλλη καλή ιδέα θα ήταν να προειδοποιούνται οι χρήστες όταν φτάνουν κοντά στα όρια της ευπρέπειας και να καλούνται, δημοσίως ή με ΡΜ, ν' ανακαλέσουν. Έτσι θα χρειάζεται λιγότερη δουλειά από πλευράς ΟΔ, αλλά και θα περιοριστούν τα παράπονα των χρηστών, του τύπου "δεν ήξερα", "δεν κατάλαβα" κλπ. Σε μια δική μου περίπτωση καυγά με άλλο χρήστη όπου η συζήτηση εκτραχειλίστηκε κι έτσι κάποιο μέλος της ΟΔ αναγκάστηκε να μας επαναφέρει στην τάξη, νομίζω πως ντραπήκαμε και οι δύο και τελικά ο καυγάς έληξε μέσω ΡΜ, χωρίς να χρειαστεί να παρέμβει η ΟΔ περαιτέρω. Αυτή μου η εμπειρία και αφού πραγματικά τα βρήκαμε με το εν λόγω μέλος, με κάνει να γράφω τα παραπάνω.

Καλό θα είναι τα μέλη της ΟΔ ν' αφεθούν να χαρούν τον κύριο ρόλο τους ως απλού χρήστη-συνομιλητή, αφού οι περισσότεροι ως τέτοιοι ξεκίνησαν, ώστε να μη φορτώνονται με υπερβολικές ευθύνες και "τσιτώνουν" ακούγοντας το κοντό και το μακρύ του καθενός. Ο υπερβάλων ζήλος και το πολύ σφιχτό moderating δεν κάνουν καλό σε κανέναν. Οι μοδεράτορες είναι για να επιβάλουν την τήρηση των ορίων και να εξυπηρετούν τους χρήστες, όχι για να τρέχουν συνέχεια πίσω απ' τις καταστάσεις. Κάτι τέτοιο ορθώς προκαλεί δυσαρέσκεια.

Τέλος θα ήθελα ν' αναφερθώ στα οφτόπικ. Θα ήθελα να θυμάστε, ότι όταν ένα μέλος κάθεται να γράψει ένα κείμενο, σπαταλά πολύτιμο χρόνο και φαιά ουσία και προφανώς κάτι θέλει να πει με αυτό. Γι' αυτόν τον λόγο, θα πρέπει τα οφτόπικ να κρίνονται με τον αυστηρό ορισμό του όρου, δηλαδή να αφαιρούνται μόνο αυτά που πραγματικά είναι εκτός θέματος ή που πράγματι μειώνουν την αξία και το επίπεδο της όλης συζήτησης. Θα πρέπει οι μοδεράτορες να είναι πολύ προσεκτικοί στην κρίση τους, αφού αν εκείνοι δεν θεωρούν κάτι σημαντικό, μπορεί τα μέλη να το θεωρούν. Πιστεύω ότι αυτό το θέμα έχει γίνει πρόξενος πολλών εντάσεων στο στέκι. Επίσης τα μέλη θα πρέπει να είναι προσεκτικά με τα οφτόπικ, φροντίζοντας να παράγουν όσο το δυνατόν λιγότερα απ' αυτά κι αν το κάνουν να το αναγνωρίζουν από μόνοι τους, ώστε να μη διαμαρτύρονται. Χρειαζόμαστε κι εμείς τον αυτοπεριορισμό μας και την αυτοκριτική μας.

Φυσικά αυτές οι θέσεις μου προκύπτουν από τη μικρή εμπειρία μου στο ίντερνετ και πιθανώς να υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες που εγώ δεν γνωρίζω. Απλά πιστεύω ότι θα πρέπει όλοι να εργαστούμε προς την κατεύθυνση της μείωσης των όποιων δυσαρεσκιών και εντάσεων στο στέκι, ώστε το περιβάλλον να γίνει ευνοϊκότερο για την κύρια ασχολία μας εδώ μέσα: Το διάλογο, την επικοινωνία και τη χαλάρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top