Fitness Thread!

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Εγω δεν θα έδινα σημασία. Δεν είναι αξιόπιστο. Αν αφήσεις διαστάσεις ίδιες και μειώσεις το βάρος σου κατά 10 κιλά, πάλι το ίδιο ποσοστό λίπους θα σου δείξει. Αν τις αφήσεις ίδιες και αυξήσεις το βάρος σου, πάλι το ίδιο θ δείξει. Επίσης δεν λαμβάνει υπόψιν το άνω μέρος του σώματος. Είχα ξαναμετρησει έτσι το λίπος μου πριν χρόνια και ήταν τελείως άκυρο. Δεν θυμάμαι τι τιμές μου είχε βγάλει τότε αλλά θυμάμαι ότι είχα μετρηθεί με ζυγαριά και ήταν 5% περισσότερο στην ζυγαριά.

Το πιο αξιόπιστο είναι να συγκρίνεις το σώμα σου με άλλα, αν και αυτό είναι πάλι αναξιόπιστο γιατί μπορεί να έχεις 2 άτομα στο 25% λίπος και το ένα να έχει μεγαλύτερη μυϊκή μάζα και να φαίνεται με γραμμώσεις και το άλλο όχι.
Αυτό δεν γίνεται που λες ....πως γίνεται να βάλεις κιλά και να μην αυξηθεί η περίμετρος της κοιλιάς ας πούμε ?

ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ | ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ ΜΟΥ
Κιλα=72.6kg | M.O= 73.2kg
Κοιλια=
78.5cm | M.O=79.1cm
Στηθος=
100cm | M.O=99.8cm
ΑΡ Δικεφ=
33cm | M.O=32.6cm
ΔΕ Δικεφ=
33.5cm | M.O=33.2cm
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Εγώ είμαι

1.80 82.5 κιλα

Κοιλιά 85 νηστικός. Πρωί
Στήθος 106
Αριστερό χέρι 37.5
Δεξί χέρι 36.6

Στήθος είχε βάλει ένα τέρατα κι ένας bodybuilder κ τον μέτρουσε κ τον είχε βρει 109.

Νομίζω το μέσο στήθος είναι 98-104

Έτσι το ειχα βρει στο γκουγκλ.

Λίπος εκεί γυρω στο 16% είμαι.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Εγώ είμαι

1.80 82.5 κιλα

Κοιλιά 85 νηστικός. Πρωί
Στήθος 106
Αριστερό χέρι 37.5
Δεξί χέρι 36.6

Στήθος είχε βάλει ένα τέρατα κι ένας bodybuilder κ τον μέτρουσε κ τον είχε βρει 109.

Νομίζω το μέσο στήθος είναι 98-104

Έτσι το ειχα βρει στο γκουγκλ.

Λίπος εκεί γυρω στο 16% είμαι.
Ρε φίλε ζηλεύω τα χέρια χαχαχ .
Εγω τελικά θα συνεχίσω να κάνω τις καμψεις που κανείς εσύ που με πιάνουν μπας και φέρω καλή συμμετρία στήθος με χέρια
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Ρε φίλε ζηλεύω τα χέρια χαχαχ .
Εγω τελικά θα συνεχίσω να κάνω τις καμψεις που κανείς εσύ που με πιάνουν μπας και φέρω καλή συμμετρία στήθος με χέρια
Νίκο μη τρελαινεσαι μικρός είσαι ακόμη... Απλά να ξέρεις από ένα σημείο κ μετα όσες καμψεις κ αν κανεις αμα δεν φας δεν θα μεγαλώσεις..... Είναι απλό. Δες το σενάριο του Jrocky που όλοι τον εβριζαν όταν πηγε απο τα 75 στα 97 κιλά πηρε 22 κιλά μέσα σε 2 χρόνια... Και έκανε του πουστη τα βάρη. Πάγκο 130 κιλά... Άρσεις 220 ... Καθίσματα 180 ... Μόλις λοιπόν αρχισε να κόβει τραβα να τον δεις πως έχει γίνει τώρα στα 85 κιλά.

Αμα δε φας κ δε φορτώνεις μεγάλος μεγάλος δε γίνεσαι ναι εντάξει θα αποκτήσεις μια καλή σωματική κατάσταση πανω απο το μέσο όρο εννοειται αλλά ως εκεί.

Και εγώ μη νομίζεις ότι έχω κ πολυ μεγάλα χέρια... Άλλοι έχουν από 40 κ πανω... Αυτός που σου λέω έχει 43-44. Μπες να τον δεις πως ήταν το 2018 στα 75 κιλά κ πως είναι τώρα στα 85.

Χρειάστηκε ομως να παει στα 97 κιλά και να γίνει σα νταλικέρης και όλοι έλεγαν παει έγινε σκατα αυτός κτλπ. Πήγαινε δες τον τώρα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αυτό δεν γίνεται που λες ....πως γίνεται να βάλεις κιλά και να μην αυξηθεί η περίμετρος της κοιλιάς ας πούμε ?
Να τα βαλεις σε μυες πχ σε ωμους, χερια και πλατη δεν παιζει για παραδειγμα; Ο λαιμος δεν αλλαζει περιμετρο, ομως ολα τα αλλα μπορεις να τα επηρεασεις με recomposition.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Νίκο μη τρελαινεσαι μικρός είσαι ακόμη... Απλά να ξέρεις από ένα σημείο κ μετα όσες καμψεις κ αν κανεις αμα δεν φας δεν θα μεγαλώσεις..... Είναι απλό. Δες το σενάριο του Jrocky που όλοι τον εβριζαν όταν πηγε απο τα 75 στα 97 κιλά πηρε 22 κιλά μέσα σε 2 χρόνια... Και έκανε του πουστη τα βάρη. Πάγκο 130 κιλά... Άρσεις 220 ... Καθίσματα 180 ... Μόλις λοιπόν αρχισε να κόβει τραβα να τον δεις πως έχει γίνει τώρα στα 85 κιλά.

Αμα δε φας κ δε φορτώνεις μεγάλος μεγάλος δε γίνεσαι ναι εντάξει θα αποκτήσεις μια καλή σωματική κατάσταση πανω απο το μέσο όρο εννοειται αλλά ως εκεί.

Και εγώ μη νομίζεις ότι έχω κ πολυ μεγάλα χέρια... Άλλοι έχουν από 40 κ πανω... Αυτός που σου λέω έχει 43-44. Μπες να τον δεις πως ήταν το 2018 στα 75 κιλά κ πως είναι τώρα στα 85.

Χρειάστηκε ομως να παει στα 97 κιλά και να γίνει σα νταλικέρης και όλοι έλεγαν παει έγινε σκατα αυτός κτλπ. Πήγαινε δες τον τώρα.
Τρωω ! Αλλά δεν μπορώ να φάω πατατάκια ας πούμε για να πάρω βάρος ....αυξάνω πμχ το κοτόπουλο ,πατάτες ,σαλάτες κλπ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να τα βαλεις σε μυες πχ σε ωμους, χερια και πλατη δεν παιζει για παραδειγμα; Ο λαιμος δεν αλλαζει περιμετρο, ομως ολα τα αλλα μπορεις να τα επηρεασεις με recomposition.
Ναι σωστά ! Το μυαλό μου το είχα για λίπος πάντα όταν το έγραφα 🤦‍♂️
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι bodyfat % γενικότερα δεν έχει κανένα νόημα, πρώτον επειδή είναι πάρα πολύ δύσκολο να το μετρήσεις ακριβώς, εξισώσεις, ζυγαριές κτλ είναι όλα χαζομάρες και δεύτερον επειδή δεν αποθηκεύουν όλοι στο ίδιο μέρος ή με την ίδια κατανομή. Το καλύτερο κριτήριο είναι πάντα ο καθρέφτης. Αν σου αρέσει αυτο που βλέπεις εισια κομπλε, άλλως απλά πας και χάνεις.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Παρουσίαση του ring fit από ελληνικό κανάλι youtube
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Τι bodyfat % γενικότερα δεν έχει κανένα νόημα, πρώτον επειδή είναι πάρα πολύ δύσκολο να το μετρήσεις ακριβώς, εξισώσεις, ζυγαριές κτλ είναι όλα χαζομάρες και δεύτερον επειδή δεν αποθηκεύουν όλοι στο ίδιο μέρος ή με την ίδια κατανομή. Το καλύτερο κριτήριο είναι πάντα ο καθρέφτης. Αν σου αρέσει αυτο που βλέπεις εισια κομπλε, άλλως απλά πας και χάνεις.
Μα δεν προσπαθούμε να βρούμε που αποθηκεύουμε λίπος ....με αυτό μετράμε στο περίπου το ολικό λίπος του σώματος
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
@Nelliel αυτο που ειπες πριν για το λαιμο.... νομιζεις

και ο λαιμος έχει μύες. Οπως και τα πλευρά. Απλα δεν τον γυμνάζουμε ποτέ. Εγω βασικά θα πρέπει να δωσω έμφαση σε τρικεφαλους (πραγματικα μπορουν να μου μεγαλώσουν το χέρι κατα 2 εκ ευκολα και να φτάσω να παιζω 39-40. )

τρικεφαλους λοιπον
γλουτους οπωσδηποτε (κώλος)
λαιμος
δικεφαλους μηριαιους και κοιλιακους.

Φυσικα κ ολα τα υπολοιπα απλα λεω που θελω να δώσω έμφαση. Μην αρχισει κανεις σε στυλ ααα θές να γυμνασεις κοιλιακους κ γλουτους για να το παιξεις γκομενος

οχι ρε παιδια γυμναζεις αυτες τις μυικες ομάδες γιατι προφανως θα σε βοηθησουν να μη σκυλοτραυματιστεις σε σοβαρες ασκησεις οπως ειναι οι άρσεις.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
@Nelliel αυτο που ειπες πριν για το λαιμο.... νομιζεις

και ο λαιμος έχει μύες. Οπως και τα πλευρά. Απλα δεν τον γυμνάζουμε ποτέ. Εγω βασικά θα πρέπει να δωσω έμφαση σε τρικεφαλους (πραγματικα μπορουν να μου μεγαλώσουν το χέρι κατα 2 εκ ευκολα και να φτάσω να παιζω 39-40. )

τρικεφαλους λοιπον
γλουτους οπωσδηποτε (κώλος)
λαιμος
δικεφαλους μηριαιους και κοιλιακους.

Φυσικα κ ολα τα υπολοιπα απλα λεω που θελω να δώσω έμφαση. Μην αρχισει κανεις σε στυλ ααα θές να γυμνασεις κοιλιακους κ γλουτους για να το παιξεις γκομενος

οχι ρε παιδια γυμναζεις αυτες τις μυικες ομάδες γιατι προφανως θα σε βοηθησουν να μη σκυλοτραυματιστεις σε σοβαρες ασκησεις οπως ειναι οι άρσεις.
Ρε φίλε ,τώρα που το λες για στείλε τρικέφαλο ...δεν σε έχω δει ποτέ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Nelliel αυτο που ειπες πριν για το λαιμο.... νομιζεις

και ο λαιμος έχει μύες. Οπως και τα πλευρά. Απλα δεν τον γυμνάζουμε ποτέ. Εγω βασικά θα πρέπει να δωσω έμφαση σε τρικεφαλους (πραγματικα μπορουν να μου μεγαλώσουν το χέρι κατα 2 εκ ευκολα και να φτάσω να παιζω 39-40. )

τρικεφαλους λοιπον
γλουτους οπωσδηποτε (κώλος)
λαιμος
δικεφαλους μηριαιους και κοιλιακους.

Φυσικα κ ολα τα υπολοιπα απλα λεω που θελω να δώσω έμφαση. Μην αρχισει κανεις σε στυλ ααα θές να γυμνασεις κοιλιακους κ γλουτους για να το παιξεις γκομενος

οχι ρε παιδια γυμναζεις αυτες τις μυικες ομάδες γιατι προφανως θα σε βοηθησουν να μη σκυλοτραυματιστεις σε σοβαρες ασκησεις οπως ειναι οι άρσεις.
Επισηε για το τελευταίο που λες ,κανονικά πρέπει να γυμνασουμε όλες τους μύες γιατί μερικοί το βλέπουν ως εξής ....κάνεις κοιλιακούς οοο θέλει σώμα για καλοκαίρι....κάνεις γλουτούς ,οοοο ειναι αδερφη 😂

Εγώ διόγκωση λαιμού βλέπω μόνο όταν κάνω ώμους εκείνη την στιγμή
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
@Nelliel αυτο που ειπες πριν για το λαιμο.... νομιζεις

και ο λαιμος έχει μύες. Οπως και τα πλευρά. Απλα δεν τον γυμνάζουμε ποτέ. Εγω βασικά θα πρέπει να δωσω έμφαση σε τρικεφαλους (πραγματικα μπορουν να μου μεγαλώσουν το χέρι κατα 2 εκ ευκολα και να φτάσω να παιζω 39-40. )

τρικεφαλους λοιπον
γλουτους οπωσδηποτε (κώλος)
λαιμος
δικεφαλους μηριαιους και κοιλιακους.

Φυσικα κ ολα τα υπολοιπα απλα λεω που θελω να δώσω έμφαση. Μην αρχισει κανεις σε στυλ ααα θές να γυμνασεις κοιλιακους κ γλουτους για να το παιξεις γκομενος

οχι ρε παιδια γυμναζεις αυτες τις μυικες ομάδες γιατι προφανως θα σε βοηθησουν να μη σκυλοτραυματιστεις σε σοβαρες ασκησεις οπως ειναι οι άρσεις.
τοτε το calculator ειναι ακομα πιο αναξιοπιστο. Εγω εμπιστευομαι μονο ζυγαρια, οχι για τον απολυτο αριθμο που δινει αλλα για να βλεπω αυξομειωσεις μακροπροθεσμα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
τοτε το calculator ειναι ακομα πιο αναξιοπιστο. Εγω εμπιστευομαι μονο ζυγαρια, οχι για τον απολυτο αριθμο που δινει αλλα για να βλεπω αυξομειωσεις μακροπροθεσμα.
Συμφωνώ εμενα ζυγαρια με εχει δειξει με λιγοτερο λιπος
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τι bodyfat % γενικότερα δεν έχει κανένα νόημα, πρώτον επειδή είναι πάρα πολύ δύσκολο να το μετρήσεις ακριβώς, εξισώσεις, ζυγαριές κτλ είναι όλα χαζομάρες και δεύτερον επειδή δεν αποθηκεύουν όλοι στο ίδιο μέρος ή με την ίδια κατανομή. Το καλύτερο κριτήριο είναι πάντα ο καθρέφτης. Αν σου αρέσει αυτο που βλέπεις εισια κομπλε, άλλως απλά πας και χάνεις.
Εμενα με ενδιαφερει περισσοτερο η μυικη μαζα και νερο γιατι αφυδατωνομαι ευκολα. Οταν βλεπεις οτι ανεβαινει η μυικη μαζα και πεφτει το λιπος ανεξαρτητα με το τι αριθμους δειχνει, βλεπεις οτι προχωραει το recomp.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα παιδια με έβγαλε 16.9% λίπος. Είμαι στη κατηγορία Fitness 😁😁

Αλλά έχω την εντυπωση ότι είμαι λίγο πιο κάτω στο 16% γιατί το πρωι η κοιλιά είναι άδεια οπότε αντί για 87 περιφερεια θα είμαι 84-85.

Γύρω στο 10% είσαι όταν τσιμπάς τον αφαλό και το δέρμα είναι λεπτό σαν το δέρμα του καρπού σου. Κάπου εκεί είναι το μη αγωνιστικό πρότυπο καθώς είσαι και αρκετά λεπτός αλλά και είναι διατηρήσιμο, κάτι που δεν ισχύει για παρακάτω.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
@Devil εδω σε εχω ..... https://www.calculator.net/calorie-...t=c&cformula=m&cfatpct=20&printit=0&x=66&y=10
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



@Nelliel βαλε μια τις μετρησεις σου και πες μας αν σου βγαζει πανω κατω την ιδια body fat

View attachment 74231View attachment 74236

9.1kg fat
Screenshot_20210112_142258_com.android.chrome.jpg

Τι κερδίζω;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
IMG_20210113_053416.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προπονηση ΣΑΒΒΑΤΟΥ.

ΠΡΟΘΕΡΜΑΝΣΗ
ΣΤΡΟΦΙΚΟ ΠΕΤΑΛΟ
εξω στροφή Υπακάνθιος + ελάσσων στρογγυλός
έσω στροφή Υποπλάτιος
απαγωγές - πιέσεις ώμων μέσος , προσθιος δελτοειδης , τρικεφαλος , υπερακάνθιος.

ΚΥΡΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
ΣΤΗΘΟΣ
1) ΚΑΜΨΕΙΣ ΜΕ ΠΡΟΣΘΕΤΟ ΒΑΡΟΣ 8 ΚΙΛΑ

1o set ζεσταμα 10 επαναληψεις χωρις βάρος.
2ο σέτ 12 επαναληψεις με βάρος 8 κιλά αργη εκτελεση απο την 7η - 12η
3ο σέτ 12 επαναληψεις με βάρος 8 κιλά αργη εκτελεση απο την 6η - 12η
4ο σέτ το ίδιο
Πρόοδος -> Πολύ καλή ένταση - 1 επαναληψη πριν την αποτυχια.

2) SUPERSET ΧΑΜΗΛΟ CROSSOVER ΜΕ ΑΛΤΗΡΑ 8 ΚΙΛΩΝ & ANOIΓΜΑΤΑ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΟ ΜΑΥΡΟ 18κιλά

1ο σέτ 13 και 15
2ο σέτ το ίδιο
3ο σέτ 12 και 15
Προοδος-> SUPERSET χωρις διάλειμα

ΩΜΟΙ
3) SUPERSET ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΜΕ AΛΤΗΡΑ 8 ΚΙΛΩΝ & ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ μαυρο λάστιχο 18 ΚΙΛΑ

4 σέτ * 12 επαναλήψεις + 4 σέτ * 15 επαναλήψεις
Προοδος-> SUPERSET χωρις διάλλειμα

ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
4) SUPERSET EKTΑΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΩΝ ΜΕ ΜΑΥΡΟ ΛΑΣΤΙΧΟ (18 ΚΙΛΑ) - ΔΙΣΕΤ

3 σέτ με 13 επαναλήψεις μαύρο - Δισέτ * 3 σέτ επι 12 επαναλήψεις με κόκκινο
Προοδος -> ΔΙΣΕΤ χωρις διάλλειμα - καλή ένταση

ΣΤΗΘΟΣ -> 9 σετ
ΩΜΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ -> 11 σετ
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ -> 13 σετ

*Προσοχη στις εκτάσεις ώμων - κίνδυνος για τον υπερακάνθιο σε περιπτωση που το χέρι περάσει πάνω απο το επιπεδο του ώμου.

Σημερινη προπονηση πλάτης - θα την βάλω μετά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top