Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Το πρωινό τι είναι

Κουακερόπιτα φτιαγμένη σε αντικολλητικο.

Πολυ απλη συνταγή....

-30γρ φυστικοβουτυρο
- 70γρ κουακερ
- 150μλ ασπραδι παστεριωμένο

σερβιρω με 20-30γρ γλυκο κουταλιου μαρμελάδα απο πάνω και 50γρ σοκολάτα ΙΟΝ πλακίτσες απο σκλαβενίτη.

Θεωρω πως αν το υπολοιπο της ημέρας ειναι αυστηρό δεν υπάρχει θεμα να τρως τετοιο πρωινο ακομη και σε περιοδο γραμμωσης / αδυνατισματος.... γιατι το δικο μου βραδινό δεν ηταν αλλα οκ δεν ειχα φάει κ πολύ καλά μεσημέρι.... ουσιαστικα ειχα κανει 2 γευματα το πρωινο που βλέπεις ... που εφαγα κατα τις 1 γιατι σηκωθηκα στις 11.30 και μετά κατα τις 6 που γυρισα απο γυμναστηριο έφαγα 2 φετες ψωμι ολικης με τυρι χαμηλων λιπαρών και κτυπησα και ενα σέικερ πρωτεινης.

Οποτε πηγα Χαγιάτι φορτωμενος :P ενταξει κ εκει δεν έφαγα ασχημα ... 5 καλαμάκια κοτοπουλο 1 χοιρινό , η σαλατουλα με λιγη φετουλα που οκ ντομάτα ειναι κ πιπεριες κ λιγο λαδάκι κ παατες τηγανητες οκ με πιτα.

Ηταν το βραδινο μετά το γυμναστηριο κ με την ορεξη που ειχα... λουκούμι.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Κουακερόπιτα φτιαγμένη σε αντικολλητικο.

Πολυ απλη συνταγή....

-30γρ φυστικοβουτυρο
- 70γρ κουακερ
- 150μλ ασπραδι παστεριωμένο

σερβιρω με 20-30γρ γλυκο κουταλιου μαρμελάδα απο πάνω και 50γρ σοκολάτα ΙΟΝ πλακίτσες απο σκλαβενίτη.

Θεωρω πως αν το υπολοιπο της ημέρας ειναι αυστηρό δεν υπάρχει θεμα να τρως τετοιο πρωινο ακομη και σε περιοδο γραμμωσης / αδυνατισματος.... γιατι το δικο μου βραδινό δεν ηταν αλλα οκ δεν ειχα φάει κ πολύ καλά μεσημέρι.... ουσιαστικα ειχα κανει 2 γευματα το πρωινο που βλέπεις ... που εφαγα κατα τις 1 γιατι σηκωθηκα στις 11.30 και μετά κατα τις 6 που γυρισα απο γυμναστηριο έφαγα 2 φετες ψωμι ολικης με τυρι χαμηλων λιπαρών και κτυπησα και ενα σέικερ πρωτεινης.

Οποτε πηγα Χαγιάτι φορτωμενος :P ενταξει κ εκει δεν έφαγα ασχημα ... 5 καλαμάκια κοτοπουλο 1 χοιρινό , η σαλατουλα με λιγη φετουλα που οκ ντομάτα ειναι κ πιπεριες κ λιγο λαδάκι κ παατες τηγανητες οκ με πιτα.

Ηταν το βραδινο μετά το γυμναστηριο κ με την ορεξη που ειχα... λουκούμι.
Ευχαριστώ !

Ωραία μια χαρά μπράβο που δεν στερείσαι . Μια ζωή έχουμε. Όλα με μέτρο
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Είμαι επίσημα εκτός κάμψεων και ασκήσεων που επιβαρύνουν τον καρπό την τύχη μου μέσα. Είχα πονους σαν μαχαιριές εδώ και 2 μέρες και με ξυπνούσαν τα βράδια. Έχω ECU instability 😢 Περιμένω να έρθει το wrist widget μου. Μέχρι τότε δεμένο με επίδεσμο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Είμαι επίσημα εκτός κάμψεων και ασκήσεων που επιβαρύνουν τον καρπό την τύχη μου μέσα. Είχα πονους σαν μαχαιριές εδώ και 2 μέρες και με ξυπνούσαν τα βράδια. Έχω ECU instability 😢 Περιμένω να έρθει το wrist widget μου. Μέχρι τότε δεμένο με επίδεσμο.

Αυτο τωρα πως το έπαθες σου ειπαν ;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αυτο τωρα πως το έπαθες σου ειπαν ;
Εχω και στους 2 καρπους instability αλλα μονο στον εναν πονο. Πιστευω οτι ο συνδιασμος χρησης, γυμναστικης και προηγουμενων επεμβασεων συνεβαλλαν στην φλεγμονη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Εχω και στους 2 καρπους instability αλλα μονο στον εναν πονο. Πιστευω οτι ο συνδιασμος χρησης, γυμναστικης και προηγουμενων επεμβασεων συνεβαλλαν στην φλεγμονη.

Μόλις περάσει η φλεγμονή μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις πιέσεις για το στηθος στη πρέσα με ουδετερη λαβή. Η ουδετερη δεν επιβαρύνει τους καρπούς. Η τακτική ειναι να δουλέψεις ασκησεις που δεν επιδεινώνουν το πρόβλημα. Θεματάκια με τραυματισμους όλοι είχαμε κ θα έχουμε αλλα αν ακούγαμε μονο τους γιατρους που ασχολουνται με τη γενική Ιατρική δεν θα κάναμε ποτέ ξανά γυμναστική.

Σε εναν γενικό ιατρο να πάω και να του πώ οτι εκτελώ άρσεις θανατου με 100 κιλά πάνω μου θα μου πει οτι κινδυνευω με βουβωνοκήλες. Ο δε αθλιατρος μου χει πει οτι δεν κινδυνευω με τιποτα αρκει να μην ανεβάζω γρηγορα.

Ακόμη και σε ενα τροχαίο μπορει να σε βοηθήσει να εισαι μυικά φορτωμένος και να σώσεις τη ζωή σου , και το μυικο φορτωμα έρχεται μόνο με καλό φαγητό και καλή δουλεια στο γυμναστηριο με σταδιακη αυξηση των κιλων και των επιδοσεων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μόλις περάσει η φλεγμονή μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις πιέσεις για το στηθος στη πρέσα με ουδετερη λαβή. Η ουδετερη δεν επιβαρύνει τους καρπούς. Η τακτική ειναι να δουλέψεις ασκησεις που δεν επιδεινώνουν το πρόβλημα. Θεματάκια με τραυματισμους όλοι είχαμε κ θα έχουμε αλλα αν ακούγαμε μονο τους γιατρους που ασχολουνται με τη γενική Ιατρική δεν θα κάναμε ποτέ ξανά γυμναστική.

Σε εναν γενικό ιατρο να πάω και να του πώ οτι εκτελώ άρσεις θανατου με 100 κιλά πάνω μου θα μου πει οτι κινδυνευω με βουβωνοκήλες. Ο δε αθλιατρος μου χει πει οτι δεν κινδυνευω με τιποτα αρκει να μην ανεβάζω γρηγορα.

Βασικα μαλλον πρεπει να ακινητοποιησω τον καρπο για ενα διαστημα και να αποφευγω ασκησεις που περιστρεφουν τον καρπο. Καλα ειπα οτι τα zottman curls το επιδεινωσαν. Οι καμψεις δεν με ενοχλουν ιδιαιτερα. Τα curl to press ναι. Κομμενα και αυτα για ενα διαστημα. Θα δω πως θα παω με το wrist widget. Χθες εκανα γυμανστικη, ποδια κυριως, και δεν ειχα θεμα με τα βαρακια στα χερια στα step ups/lunges.

Ορθοπεδικος για ανω ακρα με ειδε που ειναι πορωμενος με την γυμναστικη :P Το τελευταιο πραγμα που θα μου πει ειναι να κοψω την γυμναστικη. Ο ιδιος του εχει διαλυμενα γονατα και αστραγαλους και συνεχιζει να κανει σκι, ποδηλατο, γυμναστικη, hiking και δεν καταλαβαινει χριστο χαχα
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εχω και στους 2 καρπους instability αλλα μονο στον εναν πονο. Πιστευω οτι ο συνδιασμος χρησης, γυμναστικης και προηγουμενων επεμβασεων συνεβαλλαν στην φλεγμονη.
περαστικα ελπιζω να περασει να εισαι στην κανονικοτητα σου οπως και πριν
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
καλυτερα παει, δηλαδη δεν νιωθω μαχαιριες πλεον, αλλα δεν ειναι καλο αυτο γιατι θα αρχισω παλι να κανω ασκησεις που δεν πρεπει :laugh: Θα αφωσιωθω στα ποδια ή μαλλον σε ΗΙΙΤ χωρις βαρη για 1-2 βδομαδες.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Ορθοπεδικος για ανω ακρα με ειδε που ειναι πορωμενος με την γυμναστικη :P Το τελευταιο πραγμα που θα μου πει ειναι να κοψω την γυμναστικη. Ο ιδιος του εχει διαλυμενα γονατα και αστραγαλους και συνεχιζει να κανει σκι, ποδηλατο, γυμναστικη, hiking και δεν καταλαβαινει χριστο χαχα

Φανταζομαι θα σου ειπε αυτα που σου έγραψα και εγώ. :P

Και μένα με ενοχλησε σημερα λιγο το χέρι απο την εσωτερική μεριά του αγκώνα.

Συνηθιζει στο νέο PR. Κάμψεις δικεφαλων με 13 κιλά αλτηρες σε καθε χέρι για 12 επαναληψεις.

Και λιγο το ισχιο με πάτησε σήμερα.

Συνηθιζει κ αυτο τις π΄ρεσες με 100 κιλά και τις άρσεις θανάτου.

Για αυτο λέμε... θέλει χροοοονια η δουλεια να ωριμάσει το σώμα. Αν ειχα τα μυαλά που έχω τωρα θα ξεκινουσα απο τα 18. Οχι στα 32 , σοβαρά κάνω περίπου 2.5 χρόνια. Και ειμαι στο πάγκο 70 κιλά και άρσεις στα 100

Που να έκανα 10 και να ειχα ξεκινησει απο 18. Θα ειχα βάλει στοχο τα 120 στο πάγκο. Και το 200αρι στις άρσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Αυτα με τα χερια θελουν προσοχη οι ασκησεις,τα ξερετε δεν περιμενετε εμενα να σας τα θυμισω,ειδικα αν υπαρχουν τραυματισμοι περιμενεις μεχρι να γινει τελειως καλα γιατι μπορει να κανεις χειροτερη βλαβη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Αυτα με τα χερια θελουν προσοχη οι ασκησεις,τα ξερετε δεν περιμενετε εμενα να σας τα θυμισω,ειδικα αν υπαρχουν τραυματισμοι περιμενεις μεχρι να γινει τελειως καλα γιατι μπορει να κανεις χειροτερη βλαβη.

Τένοντες.... τσινάνε ΄λίγο μέχρι να συνηθισουν ;) αν η ενταση της ενοχλησης ειναι 3 το πολύ 4 στα 10 συνεχίζεις με μικρή προοδο κάθε φορά. Καλο υπνο , φαγητο και σωστη τεχνική.

Το γυμναστηριο έχει πόνο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πηγούλα -> https://www.iatronet.gr/ygeia/fysik.../article/51174/o-mythos-tis-tenontitidas.html
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Τένοντες.... τσινάνε ΄λίγο μέχρι να συνηθισουν ;) αν η ενταση της ενοχλησης ειναι 3 το πολύ 4 στα 10 συνεχίζεις με μικρή προοδο κάθε φορά. Καλο υπνο , φαγητο και σωστη τεχνική.

Το γυμναστηριο έχει πόνο.
σιγουρα ναι σωστα.

Εννοω επειδη ειχα παθει λουμπαγκο στο παρελθον μου ειχε πει ο γιατρος μεχρι να σου περασει καμια ασκηση μονο καποιες κινησεις ας πουμε ξεμουδιασματος γιατι για πλακα θα μπορουσα να κανει βλαβη.
Αυτο ηθελα να πω τους τραυματισμους τους προσεχουμε.

Ο πονος ναι υπαρχει στη γυμναστικη και δειχνει τα ορια σου.
Λιγο λιγο τα ξεπερνας.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
σιγουρα ναι σωστα.

Εννοω επειδη ειχα παθει λουμπαγκο στο παρελθον μου ειχε πει ο γιατρος μεχρι να σου περασει καμια ασκηση μονο καποιες κινησεις ας πουμε ξεμουδιασματος γιατι για πλακα θα μπορουσα να κανει βλαβη.
Αυτο ηθελα να πω τους τραυματισμους τους προσεχουμε.

Ο πονος ναι υπαρχει στη γυμναστικη και δειχνει τα ορια σου.
Λιγο λιγο τα ξεπερνας.

Ασφαλώς μιλάμε για ικανοτητα του μύ να εκτελεί πλήρη έκταση και πλήρες εύρος κίνησης. Εσυ με το λουμπάγκο που μου λές δεν μπορουσες να κάνεις ουτε το 50% της κινησης. Ετσι δεν μπορεις να κάνεις προπονηση. Λουμπαγκο έπαθες επειδη οι ραχιαιοι σου ηταν αδυνατισμενοι και έκανες κάποια αποτομη κίνηση ακομη κ να σκυψεις να δέσεις τα κορδονια σου. Οι Άρσεις θανατου δυναμώνουν ολο τον κορμό συνολικά. Ειναι απο τις πιο βασικές ασκησεις του πυρήνα.

Απορω με την ασχετοσυνη κάποιων να την θεωρουν επικινδυνη άσκηση. Απλα δεν θα βάλεις κιλά στο τέρμα κάθε μέρα. Βαλε το 70% χαμήλωσε πίσω τα ισχία , ωμοι πισω , στηθος έξω , πλάτη σε φυσική λορδωση σηκώνεσαι πιέζοντας με τις πτέρνες το έδαφος και ισιώνεις τον κορμό τραβώντας τους ώμους πίσω για να κρατάς την ουδετερη στάση στην πλάτη. Και το πιγούνι μέσα , αυχένας ευθεια κάτι που κάνω συχνά λάθος χωρις να το θέλω.
 

Συνημμένα

  • 1643139077775.jpg
    1643139077775.jpg
    368.5 KB · Εμφανίσεις: 88

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,808 μηνύματα.
tyn.png
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Ασφαλώς μιλάμε για ικανοτητα του μύ να εκτελεί πλήρη έκταση και πλήρες εύρος κίνησης. Εσυ με το λουμπάγκο που μου λές δεν μπορουσες να κάνεις ουτε το 50% της κινησης. Ετσι δεν μπορεις να κάνεις προπονηση. Λουμπαγκο έπαθες επειδη οι ραχιαιοι σου ηταν αδυνατισμενοι και έκανες κάποια αποτομη κίνηση ακομη κ να σκυψεις να δέσεις τα κορδονια σου. Οι Άρσεις θανατου δυναμώνουν ολο τον κορμό συνολικά. Ειναι απο τις πιο βασικές ασκησεις του πυρήνα.

Απορω με την ασχετοσυνη κάποιων να την θεωρουν επικινδυνη άσκηση. Απλα δεν θα βάλεις κιλά στο τέρμα κάθε μέρα. Βαλε το 70% χαμήλωσε πίσω τα ισχία , ωμοι πισω , στηθος έξω , πλάτη σε φυσική λορδωση σηκώνεσαι πιέζοντας με τις πτέρνες το έδαφος και ισιώνεις τον κορμό τραβώντας τους ώμους πίσω για να κρατάς την ουδετερη στάση στην πλάτη. Και το πιγούνι μέσα , αυχένας ευθεια κάτι που κάνω συχνά λάθος χωρις να το θέλω.
Ωραίο το φορμ σου Ντεβιλ πολύ καλός
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Ωραίο το φορμ σου Ντεβιλ πολύ καλός

Ευχαριστώ φίλε μου. Είμαι εραστής της τεχνικής.

Κάτι όμως τα 100αρια στη πρέσα (πραγματικά 100άρια) , λίγο και τα 100αρια στις άρσεις σαν να με κούρασαν και απο τη Τριτη με έπιασε μια ψιλο ενοχλησουλα στην ιερολαγώνιο παρά τη σωστή τεχνική. Χθές που είχα προπόνηση στήθους έκανα και 2 ασκήσεις για τον κορμό. Εκτάσεις ραχιαίων 4 σετ με 15 επαναληψεις χωρις βάρος, 14 επαναληψεις με 5 κιλά δίσκο , το ιδιο για 13 και τέλος 12αρι χωρις κανενα βάρος να κρατάω.

Μετά εκανα και κοιλιακους συστροφές κορμού ψαλιδάκια τα ποδια για 20-18-15-15 τη ζέστανα καλά τη περιοχή και με ανακούφισε .... Θα μείνω στο 100αρι στις άρσεις για να μην το πιέσω παραπάνω. Αν πάω σε γιατρο να με δει θα πάω σε αθλίατρο καθώς δεν ειμαι για "Κάτσε ξεκουράσου..." , "Οι αρσεις ειναι επικινδυνη άσκηση.." πάνε για κολύμπι μόνο κτλπ. τέτοιος τύπος δεν είμαι.

Δεν το κόβω να έχω δισκοκήλη , απλα ισως κάποια ανισοροπια στη περιοχή δημιουργει την ενοχληση. Οι εκτάσεις κορμού πάντως σε πιάνουν καλά. Σαν ένα αόρατο χέρι να σου πιάνει το σημείο που σε γρατσουνάει.... αααχ!

(1)_0.gif


Και λίγη ανατομία ! :D

Γενικά τις περισσότερες μαλακιες τις έχω πάθει στη μυοτενόντιο σύνδεση , οπως ειχα και με το δικέφαλο που καμια φορά με ενοχλεί. Στη κατάφυση. Εν τω μεταξύ το άλλο στο δεξι χέρι που ειχα το έφτιαξα. Με ρποπονηση φυσικά δεν με ξανα ενοχλησε. Οποτε τωρα μπορω να παιζω τα 80αρια μου στους πάγκους άνετα μέχρι να φάμε καναν ώομο χαχα πλάκα κάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top