Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
Και θα μιλήσω γενικοτερα τωρα , γιατι έχουν υπάρξει αρκετές θεωρητικές διαφωνιες εκτος Ιντερνετ. Σε πολλά! Οχι μονο στην φυσική κατάσταση. Αλλα οπως σε ολα έτσι κ εδώ δεν εχει σημασια να αναλωνομαστε σε θεωρητικές ερμηνειες αν το πρακτικο κομμάτι δεν συμβαδιζει.

Αληθεια πιστευει κάποιος πως έχει μεγάλη σημασια αν αναμεσα σε 2 ανθρώπους - τυχαια αθλουμενους σε ερασιτεχνικο επίπεδο ο μέν ένας εκτελεί άρσεις θανάτου χωρις να τις λέει σωστα αλλα καταφερνει κ παιρνει τα μέγιστα απο την άσκηση χωρις να τραυματιζεται κ ταυτοχρονα να έχει μυικη ανάπτυξη σε αντιθεση με κάποιον άλλο ο οποίος εχει διαβασει 800.000 μελέτες αλλα ειναι στασιμος δεν ξέρει να κάνει την άσκηση κ ειναι σχεδον συνεχει τραυματισμενος; για μένα δεν εχει καμία.
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,250 μηνύματα.
Από τη στιγμή που στην ελληνική γλώσσα τα deadlifts έχουν καθιερωθεί ως άρσεις θανάτου δεν υπάρχει λόγος να το ψάχνουμε ιδιαίτερα. Δηλαδή η φράση "it's raining cats and dogs" πώς θα έπρεπε να μεταφράζεται; Η μετάφραση σε άλλες γλώσσες δεν γίνεται πάντα κυριολεκτικά ούτε αυτολεξεί, είναι απλά αυτό που είναι.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από τη στιγμή που στην ελληνική γλώσσα τα deadlifts έχουν καθιερωθεί ως άρσεις θανάτου δεν υπάρχει λόγος να το ψάχνουμε ιδιαίτερα. Δηλαδή η φράση "it's raining cats and dogs" πώς θα έπρεπε να μεταφράζεται; Η μετάφραση σε άλλες γλώσσες δεν γίνεται πάντα κυριολεκτικά ούτε αυτολεξεί, είναι απλά αυτό που είναι.
νοτ ριλυ, δεν υπαρχει τυπικοτητα και προφανως ουτε εγκυροτητα στον ορο "αρσεις θανατου" οποτε αν μη τι αλλο κανεις δεν πρεπει να τον χρησιμοποιει.
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,250 μηνύματα.
Σε όποιο ελληνικό site κι αν μπεις που σχετίζεται με γυμναστική και fitness, η άσκηση αναφέρεται ως άρσεις θανάτου. Πώς γίνεται να μην είναι έγκυρος ο όρος;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε όποιο ελληνικό site κι αν μπεις που σχετίζεται με γυμναστική και fitness, η άσκηση αναφέρεται ως άρσεις θανάτου. Πώς γίνεται να μην είναι έγκυρος ο όρος;

Ίσως επειδή γενικότερα η ελληνική fitness σκηνή αποτελείται κατά κόρον από άτομα που άσχετοι με το αντικείμενο, επιφανειακοι και εμπειρικοι γνωστές των πραγμάτων με mentality monkey see monkey do.

Μπορείς να καταλάβεις αρκετά πράγματα για κάποιον από το τον τρόπο που μιλάει και την ορολογία που χρησιμοποιεί. Έχεις δει κανένα top shef να τον ρωτάς γιατί η συνταγή λέγεται έτσι; Η γιατί το υλικό αυτό λέγεται έτσι και να σου λέει δεν έχει σημασία το θέμα είναι να ξέρεις να το φτιάχνεις; Οχι, γιατί συνήθως όταν είσαι γνωστής ενός αντικειμένου και σε ενδιαφέρει το μαθαίνεις στην ολοτητα του, έρχεσαι 100% σε επαφή με αγγλοφωνες πηγές και έτσι μαθαίνεις και χρησιμοποιείς και την σωστή ορολογία.

Προσωπικά συμβουλές δεν θα έπαιρνα από άτομο που μου λέει για "Άρσεις θανάτου" γιατί θα τον έβαζα αυτομάτως στην κατηγορία του γυμναστηριακου bro που οι πηγές γνώσης του περιοριζονται σε εμπειρικά brotips και αστικούς μύθους άλλων γυμναστήριακων. Καθαρά εμπειρικου γνωστή του αντικειμένου με μηδενική επιστημονική κατάρτιση σε αυτό και μέχρι στιγμής αν κρίνω από τα όσα έχω ακούσει στα διάφορα γυμναστήρια ειδικά από γυμναστές, ο Θεός να τους κάνει, δεν πέφτω έξω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
Ίσως επειδή γενικότερα η ελληνική fitness σκηνή αποτελείται κατά κόρον από άτομα που άσχετοι με το αντικείμενο, επιφανειακοι και εμπειρικοι γνωστές των πραγμάτων με mentality monkey see monkey do.

Μπορείς να καταλάβεις αρκετά πράγματα για κάποιον από το τον τρόπο που μιλάει και την ορολογία που χρησιμοποιεί. Έχεις δει κανένα top shef να τον ρωτάς γιατί η συνταγή λέγεται έτσι; Η γιατί το υλικό αυτό λέγεται έτσι και να σου λέει δεν έχει σημασία το θέμα είναι να ξέρεις να το φτιάχνεις; Οχι, γιατί συνήθως όταν είσαι γνωστής ενός αντικειμένου και σε ενδιαφέρει το μαθαίνεις στην ολοτητα του, έρχεσαι 100% σε επαφή με αγγλοφωνες πηγές και έτσι μαθαίνεις και χρησιμοποιείς και την σωστή ορολογία.

Χάκερ εγω θυμαμαι που ειχες γράψει σε αλλο θρέντ οτι αυτα που λες εδω σε εμάς (πχ οι γνωστες διορθωτικές παρεμβάσεις που κάνεις σε ολους και νευριάζεις κοσμο :D ) γινονται μόνο εδώ και οχι εκτος σε άτομα που σε ξέρουν. Κατα τη γνώμη μου καλά κάνεις γιατι εάν πάς και την πείς σε κάποιον που πχ ειναι μυικά διπλάσιος σου σε ποδια και πλάτη οτι λέει τις άρσεις θανάτου λάθος θα γελάει και με το δικιο του ο άνθρωπος! Ο καθένας μας οχι μονο εσύ.

Η γνώση δεν φαινεται στην ολοτητα της απο το αν θα παπαγαλισεις έρευνες ή θα έχεις και καλα θεωρητικές γνώσεις σε εναν τομέα κατ εξοχήν πρακτικό οπως ειναι το φίτνεσ. Τα χουμε ξαναπει και παλαιοτερα .... ο καθρέφτης ειναι ο πιο αντικειμενικος κριτής για αυτα που κάνουμε. Αν ξέρεις τι κάνεις έχεις αποτέλεσμα. ;)

Τέλος επειδη έχω μια πραγματικη περιέργεια.... αληθεια ποσο σε ωφέλησε να λές τις άρσεις θανάτου ... άρσεις απο σημείο με συντεταγμένες M(0,0) στο επίπεδο και άλλες τέτοιες.... ψαγμένες χακεριές στο σωματικό σου αποτέλεσμα; βάλε ενα βιντεάκι μια φώτο κάτι αν θές :P

Eμενα αυτη η άχρηστη λεπτομέρεια δεν με επηρέασε καθόλου πάντως. Ουτε χρειάστηκαν πάνω απο 100 κιλά. Εδω στο λέγκ εξτένσιον κάνω το πολύ 50.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Iso πεταμένα λεφτά εκτός αν έχεις συνεννοηθεί και πληρώνεις μαύρα χωρίς ΦΠΑ.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η γνώση δεν φαινεται στην ολοτητα της απο το αν θα παπαγαλισεις έρευνες ή θα έχεις και καλα θεωρητικές γνώσεις σε εναν τομέα κατ εξοχήν πρακτικό οπως ειναι το φίτνεσ. Τα χουμε ξαναπει και παλαιοτερα .... ο καθρέφτης ειναι ο πιο αντικειμενικος κριτής για αυτα που κάνουμε. ;)

Εγώ πάντως αυτό που θυμάμαι παλαιότερα είναι τον epote κι εμένα να σου λέμε ότι με τα deadlifts φτιάχνεις τη μέση σου και πως δεν είναι αυτές οι χαζομάρες που υποστήριζες τότε και εσένα να κοροιδεύεις και να ζητάς φωτογραφίες με δικεφάλους, αλλιώς να μην μιλάμε. Και άντε εμένα με κοροίδευες πάει στα κομμάτια. Κορόιδευες και τον epote που έχει κάνει καριέρα προπονητή και που έχει πολύ μεγαλύτερη πείρα και βαθύτερες γνώσεις από κάθε γυμναστηριακό bro που έχεις ίνδαλμα. Και μετά από ένα χρόνο έρχεσαι και πρίζεις κόσμο για τις 80κιλες "άρσεις θανάτου" σου απλά και μόνο γιατί βρήκες ένα γυμναστηριακό/γυμναστή που σου είπε ότι είναι καλές και σε έπεισε επειδή μάλλον είχε μεγαλύτερα μούσκουλα από σένα.

Κοινώς, δεν εξετάζεις τι ακριβώς λέει ο άλλος και αν αυτό που λέει είναι σωστό, αλλά απλά δέχεσαι ή απορρίπτεις απόψεις ανάλογα το ποιος τις λέει και με το πως φαίνεται στον καθρέφτη ο άλλος...

Το μπούτι σου επίσης τι μου το στέλνεις? Μπορώ κι εγώ να σου στείλω τα genetics της γάμπας μου που δε θα αποκτήσεις ποτέ όσο κι αν χτυπιέσαι. Θα είναι πιο σωστός ο λόγος μου αν σου δείξω πως έχω κάτι που δεν έχεις?
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,250 μηνύματα.
Ίσως επειδή γενικότερα η ελληνική fitness σκηνή αποτελείται κατά κόρον από άτομα που άσχετοι με το αντικείμενο, επιφανειακοι και εμπειρικοι γνωστές των πραγμάτων με mentality monkey see monkey do.

Μπορείς να καταλάβεις αρκετά πράγματα για κάποιον από το τον τρόπο που μιλάει και την ορολογία που χρησιμοποιεί. Έχεις δει κανένα top shef να τον ρωτάς γιατί η συνταγή λέγεται έτσι; Η γιατί το υλικό αυτό λέγεται έτσι και να σου λέει δεν έχει σημασία το θέμα είναι να ξέρεις να το φτιάχνεις; Οχι, γιατί συνήθως όταν είσαι γνωστής ενός αντικειμένου και σε ενδιαφέρει το μαθαίνεις στην ολοτητα του, έρχεσαι 100% σε επαφή με αγγλοφωνες πηγές και έτσι μαθαίνεις και χρησιμοποιείς και την σωστή ορολογία.

Προσωπικά συμβουλές δεν θα έπαιρνα από άτομο που μου λέει για "Άρσεις θανάτου" γιατί θα τον έβαζα αυτομάτως στην κατηγορία του γυμναστηριακου bro που οι πηγές γνώσης του περιοριζονται σε εμπειρικά brotips και αστικούς μύθους άλλων γυμναστήριακων. Καθαρά εμπειρικου γνωστή του αντικειμένου με μηδενική επιστημονική κατάρτιση σε αυτό και μέχρι στιγμής αν κρίνω από τα όσα έχω ακούσει στα διάφορα γυμναστήρια ειδικά από γυμναστές, ο Θεός να τους κάνει, δεν πέφτω έξω.
Εάν θες γυμναστή που δεν λέει τα deadlifts άρσεις θανάτου, τότε μάλλον δεν ψάχνεις για γυμναστή αλλά για γλωσσολόγο. Και μάλιστα αιρετικό γλωσσολόγο, διότι ο γλωσσολόγος γνωρίζει ότι η γλώσσα είναι ένα εργαλείο επικοινωνίας και πως μια φράση είναι σωστή, επειδή απλά ο λαός τη χρησιμοποιεί ευρέως και τη θεωρεί σωστή. Υπάρχουν πάμπολλες μεταφορικές εκφράσεις στη γλώσσα. Με το σκεπτικό σου όλα πρέπει να αντικατασταθούν από κυριολεκτικές εκφράσεις. Τα kidney beans τα λες κόκκινα φασόλια ή φασόλια νεφρών;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
Εγώ πάντως αυτό που θυμάμαι παλαιότερα είναι τον epote κι εμένα να σου λέμε ότι με τα deadlifts φτιάχνεις τη μέση σου και πως δεν είναι αυτές οι χαζομάρες που υποστήριζες τότε και εσένα να κοροιδεύεις και να ζητάς φωτογραφίες με δικεφάλους, αλλιώς να μην μιλάμε. Και άντε εμένα με κοροίδευες πάει στα κομμάτια. Κορόιδευες και τον epote που έχει κάνει καριέρα προπονητή και που έχει πολύ μεγαλύτερη πείρα και βαθύτερες γνώσεις από κάθε γυμναστηριακό bro που έχεις ίνδαλμα. Και μετά από ένα χρόνο έρχεσαι και πρίζεις κόσμο για τις 80κιλες "άρσεις θανάτου" σου απλά και μόνο γιατί βρήκες ένα γυμναστηριακό/γυμναστή που σου είπε ότι είναι καλές και σε έπεισε επειδή μάλλον είχε μεγαλύτερα μούσκουλα από σένα.

Κοινώς, δεν εξετάζεις τι ακριβώς λέει ο άλλος και αν αυτό που λέει είναι σωστό, αλλά απλά δέχεσαι ή απορρίπτεις απόψεις ανάλογα το ποιος τις λέει και με το πως φαίνεται στον καθρέφτη ο άλλος...

Το μπούτι σου επίσης τι μου το στέλνεις? Μπορώ κι εγώ να σου στείλω τα genetics της γάμπας μου που δε θα αποκτήσεις ποτέ όσο κι αν χτυπιέσαι. Θα είναι πιο σωστός ο λόγος μου αν σου δείξω πως έχω κάτι που δεν έχεις?

Εσυ δεν έλεγες. Ο epote ειχε προτεινει. Στον οποίο ειχα πει πως για να την κάνει κάποιος αυτη την άσκηση σοβαρά θα πρέπει να έχει κάποιον να τον κοιτάζει γιατι ειναι επικινδυνη άσκηση αν δεν την ξέρεις. Και προκειμενου να σακατευτεις καλυτερα να επιλέξεις άλλες ασκησεις για τη μέση. Οι οποιες θα σε γυμνάσουν εξισου καλα χωρις το ρισκο τραυματισμου.

Δεν ξέρω την εμπειρια του εποτε γιατι δεν τον ξέρω τον άνθρωπο....εσυ πως τον κρινεις ενω δεν τον ξέρεις προσωπικά; επισης που ξέρεις ποιον γυμναστηριακο βρηκα και αν τον έχω ινδαλμα... γενικα ρε φιλε γράφεις πολλά παραμύθια αυτο έχω καταλαβει.

Δεν εστειλα μπούτι , έστειλα τη προπονηση να φορέσω μπούρκα μήπως; :D

για στειλε να σε δούμε ρε φιλε... γιατι ως τώρα μονο μπλα μπλά βλέπω και υφος καθηγητή. Δειξε μας το δικο σου αποτέλεσμα. Οχι λόγια του αέρα. Κάθε γυμναστης και περσοναλ που παραθέτει τις γνωσεις του εχει και φωτογραφιες ή βιντεο στο Ιντερνετ δεν κρυβεται..... προφανως και ζητάω φωτο για να βλέπω με ποιον μιλάω και κατα ποσο ειναι σχετικος και οχι παπατζής. Σορρυ

Εγω με 80κιλες άρσεις που κοροιδευεις πέτυχα να μεγαλώσω τα ποδια μου... εσυ ποσο κάνεις ρε Σβατζενέγκερ... 200; :D Aντε να σε δουμε. Βάλε φωτο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
Τη ξυρίζω και στη στέλνω.

Οι Άρσεις θανατου δουλευουν αρκετά και τα ποδια. Δε θέλω να μου στειλεις το μικρο σου δαχτυλάκι του ποδιού. Απλά θέλω να δω τι μυικοτητα έχει στα ποδια κάποιος που μου την ειπε οτι ειμαι άσχετος επειδη δε προφέρω τις άρσεις θανάτου σωστά ως εγκεκριμενος γλωσσολογος.... χαχαχα ρε χακερ φιλικά πάντα γράφεις ανέκδοτα.

Ο εποτε μου προτεινε μια ασκηση και ειδα οτι έχει δικιο ο άνθρωπος. Την κάνω τωρα 1 χρονο. Και επειδη την έκανα σωστά σου έστειλα να δεις το αποτέλεσμα. Αυτο εχει σημασια πως την κάνεις και οχι πως την λές! Εσυ κολλησες τυπολατρικά στο πως την λέμε και μας ειπες άσχετους... χαχα αμα δε το καταλαβαινεις τι να σου πώ αλλο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εάν θες γυμναστή που δεν λέει τα deadlifts άρσεις θανάτου, τότε μάλλον δεν ψάχνεις για γυμναστή αλλά για γλωσσολόγο. Και μάλιστα αιρετικό γλωσσολόγο, διότι ο γλωσσολόγος γνωρίζει ότι η γλώσσα είναι ένα εργαλείο επικοινωνίας και πως μια φράση είναι σωστή, επειδή απλά ο λαός τη χρησιμοποιεί ευρέως και τη θεωρεί σωστή. Υπάρχουν πάμπολλες μεταφορικές εκφράσεις στη γλώσσα. Με το σκεπτικό σου όλα πρέπει να αντικατασταθούν από κυριολεκτικές εκφράσεις. Τα kidney beans τα λες κόκκινα φασόλια ή φασόλια νεφρών;

χαχαχαχαχαχ ρε τον χάκερ!

Και εννοειται οτι δεν ειναι ντροπη να ζητησει κάποιος την βοηθεια ενος γυμναστη σε ασκηση που δεν ξέρει εκτος και αν ειναι χάκερ και τα ξέρει ολα οποτε θα προσβληθει αμα κάποιος του δειξει μια ασκηση! χαχα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα είναι πιο σωστός ο λόγος μου αν σου δείξω πως έχω κάτι που δεν έχεις?

Εννοειται. Καπως πρεπει να αποδεικνυει κάποιος αυτα που λέει. Οταν εσυ μου μπαινεις εδω μέσα με υφάκι καθηγητη να μου την πεις (ενω δεν στην ειπα και απλα έγραψα τη προπονηση μου) θα σου ζητησω τη φυσικη σου κατάσταση να δουμε αν αυτα που γράφεις ειναι σοβαρά ή οχι. Με λογια του αέρα δεν προχωράει κανεις. Καθενας μπορει να λέει οτι θέλει.

Στο φιτνεσ ομως που ειναι πρακτικο κομμάτι και μας ενδιαφέρει η αποκτηση μυικής μάζας για την υγεια και τη προστασια των αρθρώσεων μελλοντικά η φωτο της καταστασης αυτου που συμβολεύει ή προτεινει παιζει τεράστιο ρολο στο αν αυτα που λέει ειναι σωστά. Η μυικη μάζα δεν κρυβεται... φαινεται ειτε πάει παραλια κάποιος ειτε γυμναστει με ενα σορτς.

Ο τετρακέφαλος και η δουλειά στα ποδια θα φανει. Καταλαβες; για αυτο μην επιχειρεις να μειώσεις τη προσπαθεια κάποιου επειδη δεν προφερε σωστά την άσκηση αυτο ειναι ανοησια σορρυ κιολας. Θα γελάνε , ο άλλος να εχει πετυχει να αυξησει το ποσοστο μυικης μάζας που ειναι και το κριτηριο αυτου που συζητάμε κ εσυ θα του λες για την ονοματολογια.Εκτος κ αν εσυ προπονεισαι για να μαθαινεις την ονοματολογια , εκει πάσο.

Και επειδη με ΕΙΚΟΝΕΣ καταριπτονται οι μύθοι των ''ειδικων'' πάρε και ενα βιντεο ενος ανθρωπου που ειναι 50αρης και ομως ειναι σε καλυτερη φυσικη κατάσταση και απο 25αρη κάνοντας λίγα κιλα ! Απο το 7ο λεπτο και μετά επειδη κάτι γράψατε και για τα κιλά τις προάλλες. Ξεκοληστε απο τα πολλά κιλά απλά. :)

 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μπούτι σου επίσης τι μου το στέλνεις? Μπορώ κι εγώ να σου στείλω τα genetics της γάμπας μου που δε θα αποκτήσεις ποτέ όσο κι αν χτυπιέσαι. Θα είναι πιο σωστός ο λόγος μου αν σου δείξω πως έχω κάτι που δεν έχεις?

:stunned:

Πολύ παιδαριώδης απόκριση. :baby: Μήπως να ανοίξουμε και ένα thread με τα genetics μας; :slourp:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
:stunned:

Πολύ παιδαριώδης απόκριση. :baby: Μήπως να ανοίξουμε και ένα thread με τα genetics μας; :slourp:

Εγω πάντως περιμένω φωτο γάμπας την οποια δε προκειται ποτέ να αποκτησω οσο κ αν χτυπιέμαι. :P

Τη μια τρώμε απο πλαστικά και πυροβολούμε τη προπονηση μας , την άλλη δεν ξέρουμε την ονομασια των άρσεων. Θέλω φώτο δάσκαλου! Να δω τι κάνω λάθος επιτέλους και δεν έχω τα αποτελεσματα του!
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω πάντως περιμένω φωτο γάμπας την οποια δε προκειται ποτέ να αποκτησω οσο κ αν χτυπιέμαι. :P

Τη μια τρώμε απο πλαστικά και πυροβολούμε τη προπονηση μας , την άλλη δεν ξέρουμε την ονομασια των άρσεων. Θέλω φώτο δάσκαλου! Να δω τι κάνω λάθος επιτέλους και δεν έχω τα αποτελεσματα του!

Την ξυρίζει. :look:

Κλασικά, όπου ακούς πολλά κεράσια... :angel:

Πάντως, πώς γίνεται οι γάμπες να είναι περισσότερο γυμνασμένες από τους μηρούς, τις οποίες υπερηφανεύεται ο χάκερ λόγω genetics; Δηλαδή δεν μπορώ να φανταστώ σε ένα σώμα η γάμπα να είναι πιο γυμνασμένη από τους μηρούς. Δε μου κολλάει. :scratchhead:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,735 μηνύματα.
Την ξυρίζει. :look:

Κλασικά, όπου ακούς πολλά κεράσια... :angel:

Πάντως, πώς γίνεται οι γάμπες να είναι περισσότερο γυμνασμένες από τους μηρούς, τις οποίες υπερηφανεύεται ο χάκερ λόγω genetics; Δηλαδή δεν μπορώ να φανταστώ σε ένα σώμα η γάμπα να είναι πιο γυμνασμένη από τους μηρούς. Δε μου κολλάει. :scratchhead:

Γινεται, ως ένα σημειο. Τα γενετικά οντως ειναι μια παράμετρος αλλα αν γυμνάζεσαι σωστά και τρεφεσαι επισης σωστά και οχι με τορτελινια και μπυρες και μετά να σκέφτεσαι οτι φταιει το πλαστικο που τα φαγες ολα αυτα δεν έχουν σημασια. Θα αρπάξεις και θα αλλάξει το σώμα σου. Ολα κρινονται απο το σωστο φαγητο , την κατάλληλη προπονηση την σωστη ξεκουραση και το βασικο κριτηριο το αποτελεσμα φαινεται στο καθρέφτη.

Αλλα να σου πω οι περισσοτεροι πάνε σαν τα κοκκορια στο γυμναστηριο αυτα ελεγε και ο γνωστος μπιλντερ Σπυρου σε συνεντευξη του. Γελουσε μαζι τους , αντι να κοιτάξουν να κάνουν δουλειά στο γυμναστηριο συναγωνιζεται ο ενας με τον αλλον για τα περισσοτερα κιλα, ειδες τι μου ειπε ο άλλος.... "80κιλες" άρσεις.

Λες και χρειάζεσαι παραπάνω. Αλλα οταν θες να το παιξεις ανωτερος απο το διπλανο χρειάζεσαι. Τις προαλλες εκανα παραλληλη προπονηση με ενα πιτσιρικο 20 χρονω στο γυμναστηριο εγω ειχα βάλει 70 κιλά στη μπάρα στο πάγκο για το στηθος και αυτος ενω ΔΕΝ μπορουσε να βγάλει πάνω απο 3-4 επαναληψεις στα 60 δοκιμασε 65... για να με φτάσει. Αυτά κάνουν. Φορτωνουν τσάμπα τους μυς τους και στο τέλος τραυματιζονται. Θα μπορουσε πολυ καλυτερα να παιξει με 50-40 κιλά. Αλλα αυτα δε μαθαινονται απο το γκουγκλ γιατι οντως το γκουκλ λεει οτι θές να ανεβαζεις φορτιο για να αυξησεις μυικη μάζα αλλα δεν ειναι για ολους....

Πάρε αυτον εδω.... οπου να ναι θα τραυματιστει δεν εχει τη μυικη υποδομη να σηκωσει τοσα κιλά... αυτα ελεγα και στον εποτε πέρυσι.


Εν τω μεταξυ ανεβάζει βιντεο για ''ογκο'' ενω ακομη ειναι 65 κιλά... επειδη κάπου τα ακουσε στο Ιντερνετ :D
Θα τον πάρεις στα σοβαρα τωρα αυτον το μικρο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Ίσως επειδή γενικότερα η ελληνική fitness σκηνή αποτελείται κατά κόρον από άτομα που άσχετοι με το αντικείμενο, επιφανειακοι και εμπειρικοι γνωστές των πραγμάτων με mentality monkey see monkey do.

Μπορείς να καταλάβεις αρκετά πράγματα για κάποιον από το τον τρόπο που μιλάει και την ορολογία που χρησιμοποιεί. Έχεις δει κανένα top shef να τον ρωτάς γιατί η συνταγή λέγεται έτσι; Η γιατί το υλικό αυτό λέγεται έτσι και να σου λέει δεν έχει σημασία το θέμα είναι να ξέρεις να το φτιάχνεις; Οχι, γιατί συνήθως όταν είσαι γνωστής ενός αντικειμένου και σε ενδιαφέρει το μαθαίνεις στην ολοτητα του, έρχεσαι 100% σε επαφή με αγγλοφωνες πηγές και έτσι μαθαίνεις και χρησιμοποιείς και την σωστή ορολογία.

Προσωπικά συμβουλές δεν θα έπαιρνα από άτομο που μου λέει για "Άρσεις θανάτου" γιατί θα τον έβαζα αυτομάτως στην κατηγορία του γυμναστηριακου bro που οι πηγές γνώσης του περιοριζονται σε εμπειρικά brotips και αστικούς μύθους άλλων γυμναστήριακων. Καθαρά εμπειρικου γνωστή του αντικειμένου με μηδενική επιστημονική κατάρτιση σε αυτό και μέχρι στιγμής αν κρίνω από τα όσα έχω ακούσει στα διάφορα γυμναστήρια ειδικά από γυμναστές, ο Θεός να τους κάνει, δεν πέφτω έξω.

Τι εννοείς? Δεν φαντάζομαι να μη σου αρέσει το chest/back/legs split με κυκλικό γύρω γύρω σε όλα τα μηχανήματα μην μείνει και κανένα παραπονεμένο...
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εννοειται οτι δεν ειναι ντροπη να ζητησει κάποιος την βοηθεια ενος γυμναστη σε ασκηση που δεν ξέρει εκτος και αν ειναι χάκερ και τα ξέρει ολα οποτε θα προσβληθει αμα κάποιος του δειξει μια ασκηση! χαχα

Όχι φίλε, κάνεις μεγάλο λάθος. Εγώ δεν είπα πουθενά ότι είναι ντροπή να ρωτήσεις κάποιον και να ζητήσεις βοήθεια όταν δεν έχεις γνώσεις και το έχω κάνει και ο ίδιος πολλές φορές. Αυτό που ήθελα να θίξω είναι πως πρέπει όταν είσαι άσχετος με κάποιον τρόπο να σιγουρευτείς ότι αυτός που ρωτάς όντως ξέρει τι του γίνεται και δεν είναι απλώς ημιμαθής γιατί αλλιώς θα έχεις ο ίδιος πρόβλημα. Εγώ στο fitness δεν είμαι ειδικός και γι αυτό πολλές έχω μιλήσει με τον epote και τον έχω ρωτήσει πράγματα για τα οποία δεν έχω γνώση. Επειδή όμως έχω expertise σε άλλον τομέα, μπορώ εύκολα να καταλάβω και να κρίνω τις γνώσεις κάποιου άλλου από το πόσο εις βάθος μπορεί να εξηγήσει αυτά που λέει και από το πόσο λεπτομερή και εμπεριστατωμένη (data backed) απάντηση μπορεί να δώσει σε μια ερώτηση. Και η εμπειρία μου με τους περισσότερους γυμναστές είναι πως δεν μπορούν να κάνουν αυτό το πράγμα και άρα δεν θα τους εμπιστευθώ γιατί το θέλω το σώμα μου. Ελλείψει καλού γυμναστή θα προτιμήσω το δικό μου προσωπικό research.

Εννοειται. Οταν εσυ μου μπαινεις εδω μέσα με υφάκι καθηγητη να μου την πεις (ενω δεν στην ειπα και απλα έγραψα τη προπονηση μου) θα σου ζητησω τη φυσικη σου κατάσταση να δουμε αν αυτα που γράφεις ειναι σοβαρά ή οχι. Με λογια του αέρα δεν προχωράει κανεις. Καθενας μπορει να λέει οτι θέλει.

Δεν στην είπα, εγώ την άποψη μου για την ονοματολογία εξέφρασα και είπα πως στο μυαλό μου την συνδέω με κάτι καραγκιόζηδες που το παίζουν γυμναστές και δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Μόνος σου μυγιάστηκες όπως κάνεις πολλές φορές σε πολλά threads. Εγώ δεν είπα πουθενά ότι ο Ντέβιλ είναι καραγκιόζης και άσχετος επειδή λέει τα deadlifts άρσεις θανάτου. Απλά όταν ακούω για θανάτους είναι ένα καλό filter για εμένα να μην ασχοληθώ περεταίρω, όπως δεν ασχολείσαι εσύ αν δεν δεις μυικότητα.

Καπως πρεπει να αποδεικνυει κάποιος αυτα που λέει.

Συμφωνώ. Τα μπράτσα όμως δεν είναι απόδειξη ότι ξέρεις το science πίσω από το fitness. Είναι απόδειξη ότι έχεις καλό work ethic και βασική εμπειρική γνώση περί διατροφής και άσκησης και αν ήθελα όντως συμβουλές περί work ethic σίγουρα θα ρωτούσα ένα τούμπανο γυμναστηριακό ή και εσένα. Εμένα όμως όσες φορές ζήτησα συμβουλές δεν με ενδιέφερε αυτό, αλλά το science πίσω από κάθε άσκηση και πως επιδρά στο σώμα και σε αυτό το κομμάτι ένας 150kg κοιλαράς προπονητής ολυμπιακών αγώνων έχει πολύ καλύτερη γνώση από τον φέτα γυμναστηριακό.

Στο φιτνεσ ομως που ειναι πρακτικο κομμάτι

Το να κάνεις γυμναστική είναι πρακτικό κομμάτι. Το να καταλαβαίνεις πως λειτουργεί η γυμναστική είναι επιστημονική γνώση και συνδέεται με την ανατομία, την βιοχημεία κ.ο.κ.

για αυτο μην επιχειρεις να μειώσεις τη προσπαθεια κάποιου επειδη δεν προφερε σωστά την άσκηση αυτο ειναι ανοησια σορρυ κιολας.

Δεν έχω μειώσει ποτέ την προσπάθεια κανενός ανθρώπου στη ζωή μου και είναι κάτι που απεχθάνομαι γιατί το έχουν κάνει άλλοι πολλές φορές σε μένα. Αν προσβλήθηκες ή αισθάθηκες ότι σε μειώνω με κάτι που είπα ζητώ συγνώμη, αλλά το έκανες μόνος σου, δεν ήταν δική μου πρόθεση.

:stunned:

Πολύ παιδαριώδης απόκριση. :baby: Μήπως να ανοίξουμε και ένα thread με τα genetics μας; :slourp:

Εσύ θα συνεισφέρεις τίποτα ουσιαστικό σε κάποια συζήτηση ή θα περιοριστείς στο cheerleading?
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσύ θα συνεισφέρεις τίποτα ουσιαστικό σε κάποια συζήτηση ή θα περιοριστείς στο cheerleading?

Έθεσα μία ερώτηση παραπάνω και πήρα μία απάντηση. Δεν φταίω εγώ αν δεν ξέρεις να διαβάζεις ή αν βλέπεις μόνο αυτά που θέλεις να δεις. :yes:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έθεσα μία ερώτηση παραπάνω και πήρα μία απάντηση. Δεν φταίω εγώ αν δεν ξέρεις να διαβάζεις ή αν βλέπεις μόνο αυτά που θέλεις να δεις. :yes:

Μια χαρά ξέρω να διαβάσω και να βλέπω και τι ακριβώς κάνεις.

Το comment μου για τις γάμπες ήθελε να δείξει ακριβώς αυτό το πράγμα. Το ότι τυχαίνει να έχω πολύ καλό genetic στο συγκεκριμένο σημείο και να έχω ένα αποτέλεσμα χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα που δεν έχουν άλλοι με χρόνια προπόνησης δεν σημαίνει αυτομάτως ότι αυτά που λέω είναι και σωστά, ότι ξέρω πως να γυμνάζω γάμπες ή ότι έχω worth ethic.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top