Fitness Thread!

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια χαρά ξέρω να διαβάσω και να βλέπω και τι ακριβώς κάνεις.

Αμφιβάλλω. Ειδάλλως, δε θα το είχες κάνει θέμα.

Το comment μου για τις γάμπες ήθελε να δείξει ακριβώς αυτό το πράγμα. Το ότι τυχαίνει να έχω πολύ καλό genetic στο συγκεκριμένο σημείο και να έχω ένα αποτέλεσμα χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα που δεν έχουν άλλοι με χρόνια προπόνησης δεν σημαίνει αυτομάτως ότι αυτά που λέω είναι και σωστά, ότι ξέρω πως να γυμνάζω γάμπες ή ότι έχω worth ethic.

Σου ξαναλέω, η σύγκρισή σου ήταν τελείως παιδαριώδης. Γιατί εκεί που σου έδειξε ένα μέλος μία άσκηση, εσύ έτρεξες να πεις για τα genetics σου. Είναι σαν ο x να γυμνάζει πχ την πλάτη και επειδή ο y είναι εκ φύσεως πιο δυνατός σε άλλο σημείο του σώματός του, να του λεει ο y "ναι, αλλά εγώ έχω καλή γάμπα". Άκυρη η σύγκριση.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,488 μηνύματα.
Χάκερ ουτε εγω εχω προθεση να τσακωθω μαζι σου ρε φιλε. Αλλα νομιζω οτι η εμμονη σου με το θεωρητικο κομμάτι θα σε αφήσει πισω και δεν θα βγάλεις κάτι ειλικρινά. Αυτες οι εμβαθυμενες ερευνες δε ξερω αμα το λέω σωστα δεν έχουν να προσφέρουν σε κάποιον που απλα θέλει να εχει το σώμα του σε μια καλή κατάσταση. Η υγεια του σώματος εξαρταται κ απο τη μυικοτητα που έχει κάποιος πάνω του αυτο ειναι το ζητουμενο να σου πει 3-4 πράγματα που χρειάζεσαι κάποιος που ξέρει να τα ακολουθησεις πιστά και να πετυχεις το σκοπο σου.

Εγω προσωπικα πηγαινα σε ενα γυμναστηριο στην Αθηνα που ο ιδιοκτητης του ειναι απο το 1997 εκει πέρα κ ενδιαφέρεται τις προάλλες με έβλεπε που έκανα καθισματα σταμάτησε να με διορθώσει. Ειναι γυμναστης με πτυχιο ΤΕΦΑΑ ξέρει και απο τραυματισμους ειναι 50 χρονων. Τι θα του πω εισαι άσχετος ή ανεπτυξε μου την επιστημη πισω απο αυτά; θα μου πει τρελος εισαι ρε φιλε; xaxa ασε να σου δειξω 2-3 πράγματα να δυναμώσεις τους μυς σου να γινει δουλειά χωρις να σακατευτεις και άσε τα υπολοιπα δεν σου χρειάζονται στη φάση που εισαι.

Οσο για τους τραυματισμους , κανεις οσο εμπειρος και αν ειναι δεν ξέρει τα αδυνατα σημεια σου , μπορει εσωτερικα να χεις ανισορροπιες στους πηχεις κ να σε κτυπησει μια επικονδυλιτιδα - θα το αντιμετωπισεις δυναμώνοντας τα χέρια σου. Μην ανησυχεις ολοι έχουμε τραυματισμους. Αργουν οι τενοντιτιδες.

Για αυτο λεμε μετα το γυμναστηριο κ πριν σωστο φαγητο κ οχι σαβούρα. Η σαβουρα δεν επιδιορθώνει την "ζημια" που εκανες μετα απο μια σκληρη προπονηση απλα ανεβάζεις την ινσουλινη σου λογω της γλυκοζης. Ενω αν φάς 2 κομματια κοτοπουλο ή πιεις ενα ροφημα πρωτ. ή φας ενα γιαουρτι τοταλ 2% με λιγα καρυδια θα πάρει αυτα τα στοιχεια ο οργανισμος και θα τα χρησιμοποιήσει για την επουλωση των μυων και των τενόντων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χάκερ ουτε εγω εχω προθεση να τσακωθω μαζι σου ρε φιλε. Αλλα νομιζω οτι η εμμονη σου με το θεωρητικο κομμάτι θα σε αφήσει πισω και δεν θα βγάλεις κάτι ειλικρινά. Αυτες οι εμβαθυμενες ερευνες δε ξερω αμα το λέω σωστα δεν έχουν να προσφέρουν σε κάποιον που απλα θέλει να εχει το σώμα του σε μια καλή κατάσταση. Η υγεια του σώματος εξαρταται κ απο τη μυικοτητα που έχει κάποιος πάνω του αυτο ειναι το ζητουμενο να σου πει 3-4 πράγματα που χρειάζεσαι κάποιος που ξέρει να τα ακολουθησεις πιστά και να πετυχεις το σκοπο σου.

Ναι συμφωνώ, το να έχεις υγιές σώμα είναι πρωτίστως θέμα του να κάνεις και όχι να λες και επίσης συμφωνώ ότι οι περισσότεροι άνθρωποι αρκούνται σε εξηγήσεις του κάνε αυτό και εκείνο, το κάνουν και τελειώνει η υπόθεση.
Απλά αυτός δεν είμαι εγώ και αυτό είναι θέμα χαρακτήρα. Στα θέματα που θεωρώ σημαντικά όπως το θέμα της υγίας θέλω να έχω εις βάθος γνώση και δεν μου αρκεί το επιφανειακό. Αν ο άλλος δεν έχει βαθύτερη γνώση ή βαριέται να μιλήσει γι αυτό δεν είναι το άτομο που θα θελήσω να μιλήσω μαζί του.


Εγω προσωπικα πηγαινα σε ενα γυμναστηριο στην Αθηνα που ο ιδιοκτητης του ειναι απο το 1997 εκει πέρα κ ενδιαφέρεται τις προάλλες με έβλεπε που έκανα καθισματα σταμάτησε να με διορθώσει. Ειναι γυμναστης με πτυχιο ΤΕΦΑΑ ξέρει και απο τραυματισμους ειναι 50 χρονων. Τι θα του πω εισαι άσχετος ή ανεπτυξε μου την επιστημη πισω απο αυτά; θα μου πει τρελος εισαι ρε φιλε; xaxa ασε να σου δειξω 2-3 πράγματα να δυναμώσεις τους μυς σου να γινει δουλειά χωρις να σακατευτεις και άσε τα υπολοιπα δεν σου χρειάζονται στη φάση που εισαι.

Κι εγώ πήγαινα σε γυμναστήρια όπου ο γυμναστής σε έβαζε να κάνεις 15 isolation ασκήσεις κυκλικό σε μηχανήματα (πρόγραμμα intermediate/advanced bodybuilder) ενώ είναι αρχάριος και δεν έχεις τις αντοχές να βγάλεις ούτε το 1/3 των ασκήσεων για να τσεπώσει την συνδρομή και να μην ασχοληθεί μαζί σου, σε γυμναστήρια όπου δεν σου έδειχνε κανείς πολυαθροικές ασκήσεις με μπάρα που είναι οι κατεξοχήν ασκήσεις που πρέπει να κάνει ένας αρχάριος για να βρει τα προβλήματα του, σε γυμναστήρια που πήγαινες να κάνεις 40κιλά deadlift και ερχόταν ο γυμναστής και αντί να σε παρακολουθήσει και να σου πει κάνεις αυτό και αυτό λάθος, σου έλεγε δεν πρέπει να το κάνεις αυτό, δεν είναι ασκήσεις για εσένα αυτές θα βγάλεις την μέση σου, πήγαινε στο μηχάνημα (για να τσεπώσει 1 χρόνο συνδρομή) κ.ο.κ.

Α να μην ξεχάσω και τους personal trainers που έχω συναντήσει, η κατάρτιση των οποίων περιορίζεται σε πτυχίο ΤΕΦΑΑ (έχω πάει κι εγώ πανεπιστήμιο και ξέρω μια χαρά τι άσχετους παράγει) στο να φτιάξουν γραμμομένο σώμα και μαλλί ώστε να είναι ωραίοι γκόμενοι και απευθύνονται σε ηλίθιους που νομίζουν ότι θα γίνουν κι αυτοί έτσι όταν τους προσλάβουν και όταν τους πληρώνεις εσκεμμένα σου λένε κάνε αυτό μετά κάνε αυτό κτλ αντί να σου μεταδώσουν τον τρόπο σκέψης, ώστε να σου είναι απαραίτητοι και να σε έχουν πελάτη.

Όταν έρχεσαι σε επαφή με τόσους άσχετους,λαμόγια και ηλίθιους καταλαβαίνεις ότι άμα θες να κάνεις να κάνεις δουλειά πρέπει να κάτσεις να διαβάσεις και να κάνεις research μόνος σου πάνω στις ασκήσεις, γιατί ας μην λέμε βλακείες, το να ασχοληθεί μαζί σου άτομο με γνώσεις epote πάνω στο θέμα και να σου κάνει coaching είναι πανάκριβο σπορ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,488 μηνύματα.
Φιλε μου άκου οποιόν θές. Σας τα χω ξαναπει εδω μεσα γραφω την αποψη μου δε συμβουλευω Κανεναν.... Αν ο αλλος δε σε καλυπτει μην τον ακουσεις αλλα αμα έκανες τέτοια εξηγηση και ήμουν εγω ο γυμναστης θα σου λεγα κοιταξε να δεις... με ολο το σεβασμο εδω ηρθες για να μάθεις και οχι για να διδάξεις! Αυτα που θα σου πεί ειναι διαλεγμένες θεωριες απο ενα μεγάλο κουβάρι θεωριών το οποιο ναι μεν ειναι σωστο και αξιοσεβαστο για οποιον το κατέχει αλλα εσενα δεν θα σου χρειαστει δε θέλει κόπο θέλει τροπο.

Επισης οπως και με τις γλωσσες προγραμματισμου στην Python παιρνεις έτοιμες συναρτησεις εισοδου δεδομενων απο χρηστες ενω πχ στη C πρέπει να ξέρεις να φτιάχνεις μια δικιά σου με χειρισμο λαθων κ να κοβει βλακεια εισοδο απο χρηστη με ενα καρο inTERNAL checks πχ if ( ch == '/n') :D , σε ενδιαφέρει αυτο ή να φτιάξεις την εφαρμογη; σε ενδιαφέρει να κάτσεις να μάθεις πως χειριζεται το λειτουργικο συστημα την εισοδο των συμβολοσειρων απο τους χρήστες και πως την μεταφράζει εσωτερικά σε ακέραιους και μετά σε αλληλουχιες απο δυαδικά ψηφία ή σε ''καιει'' να εχεις έτοιμη την εφαρμογη στο πελάτη ωστε να πληρωθεις;

Οσο για τις πολυαρθρικες
ΝΑΙ ειναι φοβερές
ΝΑΙ ανεβάζουν την αυξητική με φυσικο τροπο
ΝΑΙ σε ανατινάζουν...
ΑΛΛΑ...

Αν δεν εχεις ΜΟΝΙΜΩΣ έναν απο πάνω σου και δεν ξέρεις να τις εκτελεις τοτε πολυ συντομα θα κάνεις ζημιά.
Στο πάγκο έχεις ιδέα σε ποσα σημεια πρέπει να χεις το νου σου;

Nα σου πω εγώ.

- ΩΜΟΥΣ
-ΑΓΚΩΝΕΣ
-ΑΥΧΕΝΑ
-ΜΕΣΗ
- ΣΤΗΘΟΣ
-ΚΑΡΠΟΥΣ

Πιστευεις οτι ενας αρχάριος θα την έχει; sto παγκο την έχουν πατήσει πολλοί στους ώμους και στους αγκώνες.

Οι γυμναστες καμια φορά σε στέλνουν στα μηχανηματα για να εχεις ελεγχομενη κινηση και να δυναμώσεις τις αρθρώσεις σου. Πχ το θεωρω επικινδυνο οπως ειχα πει και στον Βάλντερ να στειλεις εναν αρχαριο στο μονοζυγο. Να χει απαιτησεις να σηκώσει το σωμα του 5-6 φορές 70-80 κιλά ενω δεν ειναι εξοικειωμενος ακομη με εναν 10κιλο αλτηρα στις κάμψεις δικεφάλων.

Επισης δεν ξέρω αν στο χει πει ο εποτε αλλα η μπάρα εχει μικροτερο ευρος κινησης απο εναν πχ αλτήρα ;) για τα λάστιχα που παιζω αυτη τη περιοδο δεν το συζητάμε κάν. Θα κάνω 5-6 μηνες προπονηση και θα ανεβάσω φωτο να δεις. Πως ήμουν τώρα και πως έγινα. Με λάστιχα. Για αυτο σου λέω... ολα ειναι σχετικά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

το να ασχοληθεί μαζί σου άτομο με γνώσεις epote πάνω στο θέμα και να σου κάνει coaching είναι πανάκριβο σπορ.

Γενικα πρέπει να πληρώνεις προπονητη φιλε. Εγω επαιζα πολυαρθρικες 7-8 μήνες αλλα επειδη δεν ήμουν ηλιθιος. Ξεκινουσα με πολυ λιγα κιλά... με τραβουσα βιντεο , το εδειχνα στο γυμναστη μου λεγε τι να διορθωσω κ ξανά. Δε μπορουσα να τον φωνάζω συνέχεια. Μια φορα πέρασε κ με διορθωσε κ στα καθισματα που επεφτα γρηγορα κ η μεση εκανε κάμψη στο σημειο της ουράς με άμεσο το κινδυνο δισκοκηλης.

Πρέπει να ξέρεις τι κάνεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
με ολο το σεβασμο εδω ηρθες για να μάθεις και οχι για να διδάξεις!

Ναι να μάθω ήρθα, άλλα άλλο πράγμα είναι να μαθαίνεις και άλλο να προσβάλει ο άλλος την νοημοσύνη σου. Εγώ όσες φορές δίδαξα κάτι σε κάποιον πάντα προσπαθούσα να του μεταδώσω τον τρόπο σκέψης ώστε να μπορεί να είναι αυτόνομος, δεν του έλεγα κάνε αυτό κάνε εκείνο γιατί "έτσι¨, ξέρω εγώ που στο λέω.
Επισης οπως και με τις γλωσσες προγραμματισμου στην Python παιρνεις έτοιμες συναρτησεις εισοδου δεδομενων απο χρηστες ενω πχ στη C πρέπει να ξέρεις να φτιάχνεις μια δικιά σου με χειρισμο λαθων κ να κοβει βλακεια εισοδο απο χρηστη με ενα καρο inTERNAL checks πχ if ( ch == '/n') :D , σε ενδιαφέρει αυτο ή να φτιάξεις την εφαρμογη; σε ενδιαφέρει να κάτσεις να μάθεις πως χειριζεται το λειτουργικο συστημα την εισοδο των συμβολοσειρων απο τους χρήστες και πως την μεταφράζει εσωτερικά σε ακέραιους και μετά σε αλληλουχιες απο δυαδικά ψηφία ή σε ''καιει'' να εχεις έτοιμη την εφαρμογη στο πελάτη ωστε να πληρωθεις;

Αν ο σκοπός σου είναι να κάνεις τη δουλειά γρήγορα για να πληρωθείς θα γράψεις python. Αν ο σκοπός σου είναι να φτιάξεις κάτι πολύ καλό σε βάθος σε χρόνου το οποίο είναι optimized και τρέχει σφαίρα θα γράψεις C. Σε ότι αφορά την υγεία και το σώμα επειδή έχω μόνο ένα, θα επιλέξω το δεύτερο τρόπο.
Οι γυμναστες καμια φορά σε στέλνουν στα μηχανηματα για να εχεις ελεγχομενη κινηση και να δυναμώσεις τις αρθρώσεις σου.

Οι αρθρώσεις δεν δυναμώνουν γιατί είναι απλά κόκαλα. Δυναμώνουν οι μύες και οι τένοντες. Αυτό που κάνουν τα μηχανήματα είναι να γυμνάζουν του κύριους μύες ενώ κρατάνε το σώμα σε προκαθορισμένη στάση και άρα έτσι αφήνουν υπανάπτυκτους όλους τους stabilizer muscles που αναπτύσσει η ελεύθερη άσκηση οι οποίοι είναι ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολύ σημαντικοί στην αποφυγή τραυματισμών και την κίνηση γενικότερα καθώς στην ζωή σου δεν είσαι καθηλωμένος σε μια στάση. Με το μηχάνημα καταλήγεις να είσαι δυνατός στους κύριους μύες και να κάνεις μετά λάθος τις ασκήσεις στις ελεύθερες γιατί δεν έχει σταθεροποιητικούς χωρίς άμεσο feedback από το σώμα σου που θα έπαιρνε ένας αγύμναστος και έτσι κάνεις σιγά σιγά κακό στις αρθρώσεις σου χωρίς να το καταλαβαίνεις. Δεν χρειάζεται να δυναμώσεις καθόλου πριν αρχίσεις ελεύθερες ασκήσεις εκτός και αν είσαι τόσο αδύναμος που δεν μπορείς να σηκώσεις ούτε μια άδεια μπάρα , που και πάλι υπάρχουν τρόποι. Όταν για παράδειγμα κάνεις δικέφαλο με βαράκι και πρέπει να κρατήσεις εσύ τον αγκώνα σε συγκεκριμένη θέση αυτό γυμνάζει πολύ περισσότερους μύες από τον δικέφαλο στο μηχάνημα που σου κρατάει αυτό τον αγκώνα εκεί που πρέπει.

Τα μηχανήματα δεν υπάρχουν για να γυμνάζεται ο κόσμος καλύτερα και ασφαλέστερα. Τα μηχανήματα υπάρχουν για να μπορεί το γυμναστήριο να δίνει σε μεγάλο αριθμό ατόμων υποτυπώδη εκγύμναση χωρίς να έχει έναν γυμναστή πάνω από το κεφάλι του κάθε ασκούμενου. Αν αύριο πας εσύ να σηκώσεις ένα ψυγείο και πάθεις δισκοκοίλη γιατί δεν ξέρεις να κρατάς ένα ελεύθερο βάρος καθώς έκανες deadlift μόνο σε μηχάνημα και δεν έχεις σταθεροποιητικούς τότε ο γυμναστής δεν φέρει καμία ευθύνη αλλά την συνδρομή του την έχει τσεπώσει. Αυτά φυσικά δεν θα στα πει κανένας γυμναστής σε γυμναστήριο για προφανείς λόγους, επιχείρηση μαζικής εκγύμνασης έχουν οι άνθρωποι, πολλές συνδρομές θέλουν με ελάχιστο κόπο. Αυτά θα τα ακούσεις μόνο από πολύ καλούς personals trainers/coaches πουλάνε mindset και έχουν αρχές.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,488 μηνύματα.
Στο οτι οι γυμναστες στα γυμναστηρια δεν ασχολουνται φυσικα έχεις δίκιο. Αυτο δυστυχως ειναι μαυρη αληθεια με λιγες φωτεινες εξαιρέσεις. Στο γυμναστηριο που σου λέω οτι πήγαινα εγώ ο ιδιοκτητης σε διορθωνε. Ο αλλος που ρχοτανε μεσημέρι 2 η ωρα μεχρι τις 7 ουτε ασχολιοταν καθοταν γραφειο κ ηταν στο φβ αρα επρεπε να πηγαινεις ώρες συγκεκριμένες αν ηθελες ουσιαστικη βοηθεια.

Οσο για τα ψυγεια και αυτα τα ανορθοδα lifts! Αν σ αρέσουν υπάρχει ενας στο γιουτιουμπ που ασχολειται με πέτρες - logs και γενικα προπονηση στρονγκμαν Viking Bae το κανάλι του. Αλλα κ αυτος τραυματισμενος ειναι τωρα στην μέση εδω κ 3 μήνες.

Φιλε εγω θα σου πω μια κουβέντα - αν θες τη λαμβανεις υποψη , η υπερβολη απο την μεσοτητα και την έλλειψη δεν εχουν μεγάλη αποσταση. Οι πιο πολλοι καταστράφηκαν πχ Κολεμαν και άλλοι επειδη δεν σταμάτησαν οταν έπρεπε. Το να θέλεις συνεχως να σηκωνεις βαρύτερα πράγματα και να θές και αλλη μυικη μάζα σε οδηγει σε άλλες καταστάσεις.

Κάνε μια προπονησούλα νορμαλ μεν αλλα εξυπνη να στοχευει στον ερεθισμο-ανάπτυξη των μυών , άνοιξε το στηθος σου , στρογγυλεψε τους ώμους σου , γέμισε τα χέρια και τα ποδια σου φτάσε 80-85 κιλά και ως εκεί θα εισαι πολυ πάνω απο το μέσο ορο με ωραιο σχημα σώματος και υγεια. Απο εκει κ έπειτα μπαινεις σε άλλα μονοπάτια , το ψυγειο καλυτερα να πληρώσεις και θα το σηκωσει ο γερανος και οχι εσύ.

Δοκιμασε στις άρσεις να παιξεις ένα σετ (αφου εχεις κάνει ζέσταμα) στα 70 κιλά για 12 επαναληψεις
και μετά καπάκι με 5 δευτερολεπτα διάλειμμα 50 κιλά για άλλες 10 επαναληψεις και μετα ελα πες μου αν ειχε ένταση η προπονηση. Παιρνεις τα μέγιστα απο την άσκηση χωρις να ρισκάρεις τραυματισμο. ;)

Ο γυμναστης που λέω δεν μπορει να σηκωσει το χέρι του πανω απο τον ώμο του κ δεν την έπαθε στο γυμναστηριο αλλα σε μετακομισεις. Η προπονηση πρέπει να ειναι συγκεκριμενη και οχι πάμε να σηκωσουμε οτι σηκώνεται. Οι δε πιτσιρικάδες στο γιουτιούμπ που διαφημιζουν οτι σηκώνουν 200αρες στις άρσεις απλα κουράζονται χωρις λογο. Εκτος και αν πάνε με προπονητη για αγώνες powerlifting. Κατα τα αλλα ειναι ανούσιο. Και θα την πάθουν μια φορά και θα μεινουν κρεβάτι για πολλους μήνες ή θα ταλαιπωρουνται χρονια με μονη επιλογη το χειρουργιο.

Τα βάρη δεν ειναι παιχνιδι.

Εγω γιατι δεν ειμαι τραυματισμενος στη μέση;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάνε μια προπονησούλα νορμαλ μεν αλλα εξυπνη να στοχευει στον ερεθισμο-ανάπτυξη των μυών , άνοιξε το στηθος σου , στρογγυλεψε τους ώμους σου , γέμισε τα χέρια και τα ποδια σου φτάσε 80-85 κιλά και ως εκεί θα εισαι πολυ πάνω απο το μέσο ορο με ωραιο σχημα σώματος και υγεια. Απο εκει κ έπειτα μπαινεις σε άλλα μονοπάτια , το ψυγειο καλυτερα να πληρώσεις και θα το σηκωσει ο γερανος και οχι εσύ.
Καταρχάς μαν για να φτάσεις σε σημείο να προπονείσαι με λίγα κιλά πρέπει να έχεις φτάσει σε τίμιο intermediate ή ακόμα καλύτερα σε advanced επίπεδο για να έχει νόημα αποτελεσματικά μιλώντας η προπόνηση με λίγα κιλά και πολλές επαναλήψεις. Με άλλα λόγια, δλδ, αν έχεις μωρουδίστικο deadlift 80-100kg πρέπει να περάσεις τα επόμενα χρόνια φτάνοντας το στα 200 κατά προτίμηση - ή λίγο λιγότερα οκ, τουλάχιστον 150 - μέχρι να σκεφτείς να αλλάξεις τρόπο προπόνησης.

Κατά δεύτερον κι αν δεν κάνω λάθος η προπόνηση με ελαφριά βάρη γίνεται για λόγους μυικής ανάπτυξης ςσε βάρος της δύναμης, γι' αυτό και μετά από λίγους μήνες πρέπει αν επανέλθεις σε πρόγραμμα που σου επιτρέπει την ενδυνάμωση - η οποία με τη σειρά της θα επιτρέψει την περαιτέρω μυική ανάπτυξη.
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χάκερ εγω θυμαμαι που ειχες γράψει σε αλλο θρέντ οτι αυτα που λες εδω σε εμάς (πχ οι γνωστες διορθωτικές παρεμβάσεις που κάνεις σε ολους και νευριάζεις κοσμο :D ) γινονται μόνο εδώ και οχι εκτος σε άτομα που σε ξέρουν. Κατα τη γνώμη μου καλά κάνεις γιατι εάν πάς και την πείς σε κάποιον που πχ ειναι μυικά διπλάσιος σου σε ποδια και πλάτη οτι λέει τις άρσεις θανάτου λάθος θα γελάει και με το δικιο του ο άνθρωπος! Ο καθένας μας οχι μονο εσύ.

Η γνώση δεν φαινεται στην ολοτητα της απο το αν θα παπαγαλισεις έρευνες ή θα έχεις και καλα θεωρητικές γνώσεις σε εναν τομέα κατ εξοχήν πρακτικό οπως ειναι το φίτνεσ. Τα χουμε ξαναπει και παλαιοτερα .... ο καθρέφτης ειναι ο πιο αντικειμενικος κριτής για αυτα που κάνουμε. Αν ξέρεις τι κάνεις έχεις αποτέλεσμα. ;)

Τέλος επειδη έχω μια πραγματικη περιέργεια.... αληθεια ποσο σε ωφέλησε να λές τις άρσεις θανάτου ... άρσεις απο σημείο με συντεταγμένες M(0,0) στο επίπεδο και άλλες τέτοιες.... ψαγμένες χακεριές στο σωματικό σου αποτέλεσμα; βάλε ενα βιντεάκι μια φώτο κάτι αν θές :P

Eμενα αυτη η άχρηστη λεπτομέρεια δεν με επηρέασε καθόλου πάντως. Ουτε χρειάστηκαν πάνω απο 100 κιλά. Εδω στο λέγκ εξτένσιον κάνω το πολύ 50.
View attachment 69588


Πολύ ωραίο βιντεάκι, αλλά ακόμη πιο ωραίο το αποτέλεσμα!!! :eek: :eek: Πετάγονται οι μύες γαρ! :redface: Φαίνεται ξεκάθαρα ο όγκος των ποδιών! :eek: Μπράβο και για την σωστά εκτελεσμένη τεχνική! :strong:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,488 μηνύματα.
Πολύ ωραίο βιντεάκι, αλλά ακόμη πιο ωραίο το αποτέλεσμα!!! :eek: :eek: Πετάγονται οι μύες γαρ! :redface: Φαίνεται ξεκάθαρα ο όγκος των ποδιών! :eek: Μπράβο και για την σωστά εκτελεσμένη τεχνική! :strong:

Οταν κάνεις προπόνηση έξυπνα και σωστά έχεις και τα κατάλληλα αποτελέσματα ;)
Προσωπικά μ αρεσουν και μένα που πηραν ογκο απο πέρυσι. Τα ποδια ειναι η βάση μας. Πρέπει να ειναι δουλεμένα.

Αν κάποιος κάνει 80 κιλά επι 10 επαναληψεις = 800 κιλά.

Καπάκι 60 κιλά στις 6 επαναλήψεις = 360 κιλά

1160 κιλά σύνολο δηλαδή μέσα σε 3 λεπτά. Πολύ δυνατή προπόνηση! Ουτε αυτοι που σηκωνουν 200αρες δεν δινουν τέτοια ένταση σε τοσο λιγο χρονικο διάστημα επειδη αντε μια το πολύ δυο φορές να σηκώσουν τοσο μεγάλο φορτιο μετά θέλουν 3-4 λεπτά ξεκούραση. Γενικα δεν ειναι μονο η αυξηση του φορτίου παράγοντας μυικής ανάπτυξης αλλα και ο αριθμος των επαναλήψεων.

Και εισαι και πιο σωστος τεχνικά γιατι δε χαλάει η στάση του σώματος λογω υπερβολικού φορτιου αρα δε κινδυνεύεις να τραυματιστεις. Αντε να το κατανοήσουν αυτο οι τσοπανηδες που φορτώνουν τις μπάρες με φορτια που ΔΕΝ μπορουν να ελέγξουν !

Και μετά ... 'ααα εχω ενα τσιμπημα εδώ'

'ααα τραυματιστηκε η μέση μου' ναι γιατι εισαι κεφτές μπαγλαμάς :pleasantry::hehe::hehe:
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οταν κάνεις προπόνηση έξυπνα και σωστά έχεις και τα κατάλληλα αποτελέσματα ;)
Προσωπικά μ αρεσουν και μένα που πηραν ογκο απο πέρυσι. Τα ποδια ειναι η βάση μας. Πρέπει να ειναι δουλεμένα.

Αν κάποιος κάνει 80 κιλά επι 10 επαναληψεις = 800 κιλά.

Καπάκι 60 κιλά στις 6 επαναλήψεις = 360 κιλά

1160 κιλά σύνολο δηλαδή μέσα σε 3 λεπτά. Πολύ δυνατή προπόνηση! Ουτε αυτοι που σηκωνουν 200αρες δεν δινουν τέτοια ένταση σε τοσο λιγο χρονικο διάστημα επειδη αντε μια το πολύ δυο φορές να σηκώσουν τοσο μεγάλο φορτιο μετά θέλουν 3-4 λεπτά ξεκούραση. Γενικα δεν ειναι μονο η αυξηση του φορτίου παράγοντας μυικής ανάπτυξης αλλα και ο αριθμος των επαναλήψεων.

Και εισαι και πιο σωστος τεχνικά γιατι δε χαλάει η στάση του σώματος λογω υπερβολικού φορτιου αρα δε κινδυνεύεις να τραυματιστεις. Αντε να το κατανοήσουν αυτο οι τσοπανηδες που φορτώνουν τις μπάρες με φορτια που ΔΕΝ μπορουν να ελέγξουν !

Και μετά ... 'ααα εχω ενα τσιμπημα εδώ'

'ααα τραυματιστηκε η μέση μου' ναι γιατι εισαι κεφτές μπαγλαμάς :pleasantry::hehe::hehe:

Γι' αυτό είσαι τόσο γυμνασμένος!!! :eek: 💪💪💪
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εχετε να προτεινετε ασκησεις για quads?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,488 μηνύματα.
Γι' αυτό είσαι τόσο γυμνασμένος!!! :eek: 💪💪💪

θέλω να φτάσω το επιπεδο του 50αρη εδω στο 16 και 10 τσέκαρε ! Ποσο αρμονικα γυμνασμενος ειναι ο ωμος και το χέρι του συνολικά αλλα κ η πλάτη.


μολις φτάσω σε αυτο μετά απλή συντήρηση ! Πολύ δυνατος κ πολυ γυμνασμένος!

Κοιτα τι ωραια προπονηση κάνουνε και πως δουλεύουν τους μυς σωστα ωραια κ χωρις υπερβολές.

μου πάει τωρα ο άλλος ο μπακαλιάρος (στα ποδια) κ τη πλάτη κ μου βάζει 150 κιλα άρσεις. Ο μισος απο μένα ειναι σε ογκο στα ποδια κ πάει να κάνει το κοκκορακι.

Λές και εχει μεγάλους μυς κ τα 80-100 δεν τον πιάνουν. Απο εκει κ μονο καταλαβαινεις οτι κάποιοι ειναι τελειως άσχετοι με το αντικειμενο. Και κριμα γιατι κανεις δεν τους πιάνει να τους πει... ελα εδω ρε λεβέντη μου ομορφε. Δεν έχεις τη μυικη υποδομη να παιξεις αυτά τα κιλά. Παιξε πιο τεχνικά με λιγοτερα κ θα βάλεις μυικοτητα για τον απλο λογο οτι ηδη εισαι αρχάριος. Θα χεις ένα πολυ καλο αποτελεσμα χωρις τραυματισμούς.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εχετε να προτεινετε ασκησεις για quads?

Καθίσματα δαγκωτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,488 μηνύματα.
Οι αρθρώσεις δεν δυναμώνουν γιατί είναι απλά κόκαλα. Δυναμώνουν οι μύες και οι τένοντες. Αυτό που κάνουν τα μηχανήματα είναι να γυμνάζουν του κύριους μύες ενώ κρατάνε το σώμα σε προκαθορισμένη στάση και άρα έτσι αφήνουν υπανάπτυκτους όλους τους stabilizer muscles που αναπτύσσει η ελεύθερη άσκηση οι οποίοι είναι ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολύ σημαντικοί στην αποφυγή τραυματισμών και την κίνηση γενικότερα καθώς στην ζωή σου δεν είσαι καθηλωμένος σε μια στάση. Με το μηχάνημα καταλήγεις να είσαι δυνατός στους κύριους μύες και να κάνεις μετά λάθος τις ασκήσεις στις ελεύθερες γιατί δεν έχει σταθεροποιητικούς χωρίς άμεσο feedback από το σώμα σου που θα έπαιρνε ένας αγύμναστος και έτσι κάνεις σιγά σιγά κακό στις αρθρώσεις σου χωρίς να το καταλαβαίνεις. Δεν χρειάζεται να δυναμώσεις καθόλου πριν αρχίσεις ελεύθερες ασκήσεις εκτός και αν είσαι τόσο αδύναμος που δεν μπορείς να σηκώσεις ούτε μια άδεια μπάρα , που και πάλι υπάρχουν τρόποι. Όταν για παράδειγμα κάνεις δικέφαλο με βαράκι και πρέπει να κρατήσεις εσύ τον αγκώνα σε συγκεκριμένη θέση αυτό γυμνάζει πολύ περισσότερους μύες από τον δικέφαλο στο μηχάνημα που σου κρατάει αυτό τον αγκώνα εκεί που πρέπει.

Σου ξαναλέω τα ελευθερα βάρη θέλουν και κάποιον απο πάνω να σε προσέχει, ειδικά στα καθισματα που μπορει να νομιζεις οτι κάνεις σωστά την άσκηση. Επισης αυτο που κάνουν κάποιοι να φορτώνουν συνεχως κιλά οδηγει μεν σε κάποια μορφη δύναμης (powerlifting) αλλα οδηγει και σε δυσκαμψιες διοτι η μπάρα δουλευει μέχρι ενα εύρος. Απο εκει κ έπειτα υπάρχουν νεκρά σημεια λογω της βαρυτητας. Κάνε την ιδια άσκηση με ένα λάστιχο και θα καταλάβεις. Ο τενοντας νιώθει τάση στην ομοκεντρη φάση της κινησης κατα την εκτελεση καμψεων αγκώνος και οχι κατα την έκκεντρη που απλα η βαρυτητα κινει τον αλτήρα προς τα κάτω.

Υπάρχουν ενα κάρο άλλες ασκησεις που κάνεις ξεχωριστα για την ισορροπια που λες πχ ασκησεις ιδιοδεκτικοτητας για τις εσωτερικές στοιβάδες της σπονδυλικής στήλης οι οποίες ειναι οι μοναδικες που γυμν΄'αζουν σε εκεινο το σημειο ουτε οι άρσεις ουτε τα καθισματα φιλος. Ασκησεις με λάστιχα δοκιμασες; με διζυγο-κρικους; καλες οι θεωριες αλλα δοκιμαζουμε προπονησεις και τεχνικές βρισκουμε τι επιδρά πανω μας πρακτικά και μετά βγάζουμε ενα συμπέρασμα τωρα να λέω σε ολους οτι μονο με μπάρα θα τους δει θεός μπορει να ειναι και ακατάλληλο. Κάποιος ο οποιος έχει παθησεις των αρθρώσεων δεν του κάνουν οι μπάρες.

Έπειτα ο εποτε ειχε δικιο ως προς το οτι οι αρσεις ειναι μια πολύ καλή άσκηση αλλα προσωπικά δεν έβαλα ποτέ πάνω απο 90 κιλά στην άσκηση και εκτέλεσα χωρις πολύ ζορι 4 σταθερές επαναλήψεις. Ειχα επαναληψεις στα 100-120 μπορει και παραπάνω. Υπηρχε λογος; για μένα οχι γιατι 1ον δεν κάνω powerlifting και 2ον γιατι έκανα τα ποδια μου τούμπανο με άλλες τεχνικές κ λιγότερα κιλά. Απλά τα πράγματα. Και συνηθως επαιζα στα 70 κιλά που ειχα ενα ωραιο κάψιμο μετα απο 12 επαναληψεις. Το ένιωθα.

Να ξέρεις πάντως οτι υπήρξαν αρκετοι που μου ειπαν οχι μονο να μη φορτωσω κιλά σε άρσεις κ πάγκο αλλα να μην τις ξανακάνω ποτε αυτες τις ασκήσεις. Ασχετους δεν τους λές διοτι ηταν κ οι 2 κομματια στα 85 κιλά βάρος. Φανταζεσαι τι σημαινει αυτο. Στα 85 κιλα να εισαι κομμάτια. Ας πουμε το hips thruster και οι ραχιαιοι μια χαρά γυμνάζουν τη μέση σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,488 μηνύματα.
@Devil, γράψε κανένα βιβλίο! :hypno: :spasiklas:

Μπα δεν ειμαι ικανός για να γράψω και βιβλιο! Αλλα οσο ασχολεισαι βλέπεις πράγματα. Εμενα πχ ο μεσος γλουτιαίος με ειχε τσιμπησει μια φορά στις άρσεις. Δεν εκανα λάθος την άσκηση, αλλα ακομη κ αν δεν κάνεις λάθος δεν εισαι σιγουρος οι τενοντες σου σε τι κατάσταση βρισκονται εσωτερικά....

Τωρα πηρανε ολα τα νιάνιαρα απο μια κάμερα ανεβάζουν βιντεο στο γιουτιουμπ και την ειδανε προπονητές. Βάζουν 170αρες κιλά και κάνουν εφέ, ειναι η νέα μοδα της εποχής.

Μια στιγμή ομως ειναι αρκετη για να σακατευτεις μετα απλα θα μεινεις εκτος και θα πέσεις και μυικά. Και ειδικα με τη μέση δεν παιζεις μπορει να μεινεις ανάπηρος.

Μπορεις να πετυχεις τρομερο αποτέλεσμα με λιγα κιλά και τεχνικη προπονηση , το δικο μου αποτελεσμα το έβαλα μάλιστα. Τωρα οποιος θέλει να μπλέξει με φυσικοθεραπευτες γιατρους και χειρουργικές επεμβάσεις ας πηγαινει στα γυμναστηρια οντας άσχετος και ας κάνει ταρζανιές. Ο Λιμπερτους ειχε δικιο οι αρσεις θανάτου ειναι επικινδυνη άσκηση αν δεν την ξέρεις. Δε χρειάζονται πολλά κιλά. Δεν κάνεις powerlifting. Η προπονηση αυτή θελει συνεχως προπονητή απο πάνω σου.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σου ξαναλέω τα ελευθερα βάρη θέλουν και κάποιον απο πάνω να σε προσέχει, ειδικά στα καθισματα που μπορει να νομιζεις οτι κάνεις σωστά την άσκηση. Επισης αυτο που κάνουν κάποιοι να φορτώνουν συνεχως κιλά οδηγει μεν σε κάποια μορφη δύναμης (powerlifting) αλλα οδηγει και σε δυσκαμψιες διοτι η μπάρα δουλευει μέχρι ενα εύρος. Απο εκει κ έπειτα υπάρχουν νεκρά σημεια λογω της βαρυτητας. Κάνε την ιδια άσκηση με ένα λάστιχο και θα καταλάβεις. Ο τενοντας νιώθει τάση στην ομοκεντρη φάση της κινησης κατα την εκτελεση καμψεων αγκώνος και οχι κατα την έκκεντρη που απλα η βαρυτητα κινει τον αλτήρα προς τα κάτω.
Σημείωση πως φουσκωμένος γυμναστής με είχε δει να κάνω σκουατ επειδή του το είχα ζητήσει και δεν κατάλαβε πως το κάνω τελείως λάθος, όπως κατάλαβα εγώ πολύ μετά. Γιατί; Γιατί οι γυμναστές τις καρδιάς σου είναι άσχετοι, γιατί δεν είναι απλό να μάθεις να μάθεις να διδάσκεις βάρη και να μάθεις πως οι διαφορές στο κάθε σώμα μπορεί να απαιτούν διαφορετική αντιμετώπιση.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι αν οι γυμναστές είναι ικανοί να προσαρμόζονται στα διαφορετικά προφίλ των πετατών τους...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,488 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι αν οι γυμναστές είναι ικανοί να προσαρμόζονται στα διαφορετικά προφίλ των πετατών τους...

Φιλος αν δεν βάλεις πέρσοναλ θα πρέπει να ριξεις αρκετο διάβασμα και δουλειά, αυτη ειναι η ουσια. Απο εκει και πέρα το οτι δεν ασχολουνται οι γυμναστες ή οτι κάποιοι ειναι άσχετοι ειναι να χουμε να λέμε. Δεν θα μπω σε τέτοια κουβέντα γιατι δεν έχει νόημα , ειναι γνωστά αυτά.

Εννοειται πως με 50 ευρω συνδρομη το χρονο κανεις δεν θα ασχοληθει μαζι σου αν το διαιρεσεις δια 12 δεν ειναι ουτε 5 ευρω το μήνα , απλα σε αφήνουν να χρησιμοποιήσεις το χώρο του γυμναστηρίου. Για αυτο λέμε οτι ειναι επικινδυνο κάποιος να παιζει πολλά κιλά σε ελεύθερα βάρη οντας αρχάριος. Αυτο ειπα εξαρχής.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Και πόσο πάει ο πέρσοναλ και τι κάνει; (πχ και προτασεις για διατροφή)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top