Fitness Thread!

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα 5 γεύματα του Ντεβιλ τα κάνω άνετα σε ένα.
Εγώ σήμερα έφαγα καρμπονάρα με υλικά περίπου 160 γραμμάρια μακαρόνια, 3 φέτες μπέικον, κάπου 80γρ τριμμένο τυρί και 2 κρόκους. Μετά έφαγα μισή μερίδα κοτόπουλο με πατάτες με σαλάτα και λίγη μαγιονέζα. Σωστό γουρούνι δλδ. Αν πεινάσω αργότερα θα φάω καροτοσαλάτα μόνο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
60gr υδατάνθρακα ειχε μονο η βρώμη που έφαγα σημερα το πρωι.

+ μελι (20γρ)
+ μπανανα (30γρ)
+ γιαουρτι (10γρ)

120γρ μονο το πρωινο :P

μετά βεβαια εφαγα 300γρ πατατες και τωρα το βραδυ μονο σαλατα + σαρδελα (200γρ). Θα κτυπησω και ενα σεικερ σε λιγο.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ σήμερα έφαγα καρμπονάρα με υλικά περίπου 160 γραμμάρια μακαρόνια, 3 φέτες μπέικον, κάπου 80γρ τριμμένο τυρί και 2 κρόκους. Μετά έφαγα μισή μερίδα κοτόπουλο με πατάτες με σαλάτα και λίγη μαγιονέζα. Σωστό γουρούνι δλδ. Αν πεινάσω αργότερα θα φάω καροτοσαλάτα μόνο.

Σιγά το γουρουνιασμα. Αν απλώσω το φαΐ μέσα σε ολόκληρη τη μέρα μπορώ να φάω κυριολεκτικά πάρα πάρα πολύ. Μιλάμε για φάση 2 πίτσες οικογενειακές το μεσημέρι, δύο μερίδες δημητριακά με γάλα το πρωί και μετά 3 πιτογυτα το βράδυ. Γι αυτό ποτέ και δεν την πάλεψα με αυτά τα ηλιθια 5 γεύματα τη μέρα. Όλη μέρα πεινάω. Ένα τεράστιο γεύμα και τις υπόλοιπες 23 ωρες fasting. Το μόνο πράγμα που λειτουργεί για μένα.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σιγά το γουρουνιασμα. Αν απλώσω το φαΐ μέσα σε ολόκληρη τη μέρα μπορώ να φάω κυριολεκτικά πάρα πάρα πολύ. Μιλάμε για φάση 2 πίτσες οικογενειακές το μεσημέρι, δύο μερίδες δημητριακά με γάλα το πρωί και μετά 3 πιτογυτα το βράδυ. Γι αυτό ποτέ και δεν την πάλεψα με αυτά τα ηλιθια 5 γεύματα τη μέρα. Όλη μέρα πεινάω. Ένα τεράστιο γεύμα και τις υπόλοιπες 23 ωρες fasting. Το μόνο πράγμα που λειτουργεί για μένα.
Κλ ναι και γω έχω κάνει πολύ χειρότερες γουρουνιές. Για μένα δουλεύει το 16-8 με 18-6.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κλ ναι και γω έχω κάνει πολύ χειρότερες γουρουνιές. Για μένα δουλεύει το 16-8 με 18-6.

Γενικά το mainstream bodybuilding πρόγραμμα με τα 5 γεύματα δεν έχει κανένα νόημα κατά τη γνώμη μου. Με omad πετυχαίνεις τα ίδια αποτελέσματα και έχεις και ταυτόχρονα όλα τα τρελά πλεονεκτήματα του fasting όπως επισκευή dna στα κύτταρα, αυξημένο lifespan, μείωση φλεγμονων, για να μην πιάσουμε καν τα ταπερ που πρέπει να κουβαλάς. Το μόνο πλεονέκτημα των 5 γευμάτων είναι πως τρως λίγο σε κάθε γεύμα και έτσι μπορούν να πάρουν πολλές θερμίδες και άτομα που δενπορουν να φάνε πολύ σε κάθε γεύμα.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά το mainstream bodybuilding πρόγραμμα με τα 5 γεύματα δεν έχει κανένα νόημα κατά τη γνώμη μου. Με omad πετυχαίνεις τα ίδια αποτελέσματα και έχεις και ταυτόχρονα όλα τα τρελά πλεονεκτήματα του fasting όπως επισκευή dna στα κύτταρα, αυξημένο lifespan, μείωση φλεγμονων.
Αν και είμαι υπέρ του φάστινγκ, πιστεύω πως σίγουρα πολλοί όταν θα το δοκιμάσουν θα δουν μείωση της απόδοσης στο γυμναστήριο. Για τους περισσότερους βασικά θα έλεγα μας βολεύει να πάρουμε λίγη πρωτεΐνη και υδατάνθρακα πριν το γυμναστήριο.

Πάντως, ο οργανισμός μπαίνει σε κατάσταση αυτοφαγίας μόνο όταν η γλυκόζη στο συκώτι αναλώνεται, αρά δε θα μπεις σε κατάσταση αυτοφαγίας(που είναι πάρα πολύ ωφέλιμη) κάνοντας IT, εκτός αν κάνεις κετογονική δίαιτα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν και είμαι υπέρ του φάστινγκ, πιστεύω πως σίγουρα πολλοί όταν θα το δοκιμάσουν θα δουν μείωση της απόδοσης στο γυμναστήριο. Για τους περισσότερους βασικά θα έλεγα μας βολεύει να πάρουμε λίγη πρωτεΐνη και υδατάνθρακα πριν το γυμναστήριο.

Πάντως, ο οργανισμός μπαίνει σε κατάσταση αυτοφαγίας μόνο όταν η γλυκόζη στο συκώτι αναλώνεται, αρά δε θα μπεις σε κατάσταση αυτοφαγίας(που είναι πάρα πολύ ωφέλιμη) κάνοντας IT, εκτός αν κάνεις κετογονική δίαιτα.

Αν θες το πιο hardcore πρόγραμμα κάνεις 48ωρες. Τρως τους υδατάνθρακες πριν την προπόνηση για να έχεις καύσιμο προπονείται και μετά τρως την πρωτεΐνη και τα λιπαρά. Αυτά γίνονται άνετα σε ένα 6ωρο window. Μετά την υπόλοιπη μέρα καθώς και την αυριανή την πας με dry fasting. Και αυτά για άτομα που είναι πολύ χαμηλά σε ποσοστό λίπους. Αν είσαι χοντρός είναι ακόμα πιο εύκολο.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν θες το πιο hardcore πρόγραμμα κάνεις 48ωρες. Τρως τους υδατάνθρακες πριν την προπόνηση για να έχεις καύσιμο προπονείται και μετά τρως την πρωτεΐνη και τα λιπαρά. Αυτά γίνονται άνετα σε ένα 6ωρο window. Μετά την υπόλοιπη μέρα καθώς και την αυριανή την πας με dry fasting. Και αυτά για άτομα που είναι πολύ χαμηλά σε ποσοστό λίπους. Αν είσαι χοντρός είναι ακόμα πιο εύκολο.
Τώρα που χάνω κιλά θα ήθελα να κάνω μεγάλα φάστινγκς αλλά δεδομένου πως προφανώς περνάω τη μέρα στο σπίτι αυτό δε πολυγίνεται.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα που χάνω κιλά θα ήθελα να κάνω μεγάλα φάστινγκς αλλά δεδομένου πως προφανώς περνάω τη μέρα στο σπίτι αυτό δε πολυγίνεται.

Τι εννοείς δεν πολυγινεται; Αν κάθεσαι όλη μέρα και δεν ασκείσαι ειναι η ιδανική ευκαιρία για dry fasting. Τα μεγάλα fasts δεν έχουν και ιδιαίτερο νόημα, εκτός από την περίπτωση που θες να γιατρέψεις κάποιο πρόβλημα υγείας. Για χάσιμο λίπους δύο με τρις μέρες ειναι ιδανικά.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχάς μιλάμε για κανονικό φάστινγκ και όχι χωρίς νερό, δεν το θεωρώ καλό και είμαι συνηθισμένος στα 5 λίτρα τη μέρα.

Όταν είμαι σπίτι το φαγητό είναι πάντα κοντά και θα το σκεφτώ πολλές φορές στη μέρα. 'Οταν είμαι έξω είναι πολύ πιο εύκολο.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Είτε το μυαλό μου είναι πολύ μικρό είτε το στομάχι μου πολύ μεγάλο για να αντιληφθώ ότι υπάρχει κόσμος που μπορεί να μείνει νηστικός για πάνω από 10 ώρες (όπου οι 8 ύπνος)...
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είτε το μυαλό μου είναι πολύ μικρό είτε το στομάχι μου πολύ μεγάλο για να αντιληφθώ ότι υπάρχει κόσμος που μπορεί να μείνει νηστικός για πάνω από 10 ώρες (όπου οι 8 ύπνος)...

Probably both. Εγώ είμαι στις 48 αυτή τη στιγμή.
 

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
^ εγώ πάντως είμαι και στις δύο φάσεις - είτε θα τρώω πολλά μικρά γεύματα είτε απλά θα φάω ένα μεγάλο και τέλος. Βέβαια, όταν αθλούμαι (σπανίως πλέον) θέλω μονίμως να τσιμπολογάω για κάποιο λόγο...

Ωστόσο ποτέ δεν μπήκα στο κόλπο του να μετράω θερμίδες για κάθε γεύμα.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή μετά το πέρασμα του πρώτου 24ωρου νιώθεις πως έχεις την απαραίτητη ενέργεια για να συνεχίσεις χωρίς φαγητό;

Οταν σταματάς να τρως ο οργανισμός αρχίζει να καίει το γλυκόγονο που έχεις αποθηκευμένο στο συκώτι σου, ενώ παράλληλα αρχίζει να μπαίνει σε κατάσταση κετοσης δηλαδή να παράγει κετονες (πηγή ενέργειας) από το λίπος σου. Όταν τελειώσει το γλυκόγονο του συκωτιού αρχίζει να καίει το γλυκόγονο των μυών και όταν τελειώσει και αυτό βρίσκεσαι σε πλήρη κατάσταση κετοσης και τρεφεσαι αποκλειστικά με κετονες, που σημαίνει δηλαδή πως όλες οι θερμίδες που καις σε αυτή τη κατάσταση είναι καθαρό σωματικό λίπος. Όσο έχεις αποθέματα λίπους, έχεις και ενέργεια. Για να αισθάνεσαι ότι δεν έχεις άλλη ενέργεια και να αρχίσεις να έχεις σωματικά προβλήματα πρέπει να πέσεις σε πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους (να βλέπεις φλέβα στην κοιλιά), όπου μετά αρχίζει ο οργανισμός να καταβολιζει τους μύες και εν τέλει τα ίδια τα οργανα για να ζήσει.

Η ενέργεια που παίρνει κανείς από τις κετονες είναι παραπλήσια με αυτή που παίρνει από το γλυκόγονο. Ουσιαστική διαφορά θα δει κανείς μόνο όταν κανει άσκηση με υψηλή ένταση, όπου το γλυκόγονο δίνει καλύτερες επιδώσεις.

Το water fasting είναι η διαδικασία στην οποία πίνεις μόνο νερό με ηλεκτρολύτες (αλάτι και ποτασιο συνήθως) για μια παρατεταμένη περίοδο, ας πούμε 3+ μέρες κατά τις οποίες ζεις ουσιαστικά από το λίπος σου.

Το dry fasting είναι το ίδιο με το water fasting απλά στερείσαι και το νερό. Ο οργανισμός σε αυτή τη περίπτωση καίει ακόμη περισσότερο λίπος καθώς τώρα δεν καίει λίπος απλά για βρει την ενέργεια που χρειάζεται αλλά και για να βρει και το νερό που χρειάζεται (το λίπος περιέχει μεγάλη ποσότητα νερού). Το πλεονέκτημα του dry fasting είναι πως ενισχύεται δραματικά η αυτοφαγια του οργανισμού. Αυτό έχει πάρα πολλά πλεονεκτήματα όπως καθαρισμό "μπαζων" στο εσωτερικό των κυττάρων, επισκευή του γενετικού υλικού των κυττάρων που σημαίνει ότι μένεις νέος περισσότερο, αυξημένο προσδόκιμο ζωής (έρευνες σε ποντικάκια έχουν δείξει μέχρι και 30% αυξημένο lifespan), καταστροφή καρκινικων κυττάρων, καταστροφή scar tissue, καταπολέμηση χρόνιων ασθενειών και άλλα.

Τις πρώτες φορες που θα κανεις fasting πιθανώς να έχεις ζαλάδες η να αισθάνεσαι πως δεν έχεις ενέργεια καθώς ο οργανισμός μας δεν είναι συνηθισμένος σε κάτι τέτοιο, διότι σήμερα μας λένε πως αν δεν φάμε 3 γεύματα τη μέρα θα πεθάνουμε. Αφού κάνεις κάποιες νηστείες και συνηθίσει ο οργανισμός σου δεν έχεις κανένα θέμα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Οταν σταματάς να τρως ο οργανισμός αρχίζει να καίει το γλυκόγονο που έχεις αποθηκευμένο στο συκώτι σου, ενώ παράλληλα αρχίζει να μπαίνει σε κατάσταση κετοσης δηλαδή να παράγει κετονες (πηγή ενέργειας) από το λίπος σου. Όταν τελειώσει το γλυκόγονο του συκωτιού αρχίζει να καίει το γλυκόγονο των μυών και όταν τελειώσει και αυτό βρίσκεσαι σε πλήρη κατάσταση κετοσης και τρεφεσαι αποκλειστικά με κετονες, που σημαίνει δηλαδή πως όλες οι θερμίδες που καις σε αυτή τη κατάσταση είναι καθαρό σωματικό λίπος. Όσο έχεις αποθέματα λίπους, έχεις και ενέργεια. Για να αισθάνεσαι ότι δεν έχεις άλλη ενέργεια και να αρχίσεις να έχεις σωματικά προβλήματα πρέπει να πέσεις σε πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους (να βλέπεις φλέβα στην κοιλιά), όπου μετά αρχίζει ο οργανισμός να καταβολιζει τους μύες και εν τέλει τα ίδια τα οργανα για να ζήσει.

Η ενέργεια που παίρνει κανείς από τις κετονες είναι παραπλήσια με αυτή που παίρνει από το γλυκόγονο. Ουσιαστική διαφορά θα δει κανείς μόνο όταν κανει άσκηση με υψηλή ένταση, όπου το γλυκόγονο δίνει καλύτερες επιδώσεις.

Το water fasting είναι η διαδικασία στην οποία πίνεις μόνο νερό με ηλεκτρολύτες (αλάτι και ποτασιο συνήθως) για μια παρατεταμένη περίοδο, ας πούμε 3+ μέρες κατά τις οποίες ζεις ουσιαστικά από το λίπος σου.

Το dry fasting είναι το ίδιο με το water fasting απλά στερείσαι και το νερό. Ο οργανισμός σε αυτή τη περίπτωση καίει ακόμη περισσότερο λίπος καθώς τώρα δεν καίει λίπος απλά για βρει την ενέργεια που χρειάζεται αλλά και για να βρει και το νερό που χρειάζεται (το λίπος περιέχει μεγάλη ποσότητα νερού). Το πλεονέκτημα του dry fasting είναι πως ενισχύεται δραματικά η αυτοφαγια του οργανισμού. Αυτό έχει πάρα πολλά πλεονεκτήματα όπως καθαρισμό "μπαζων" στο εσωτερικό των κυττάρων, επισκευή του γενετικού υλικού των κυττάρων που σημαίνει ότι μένεις νέος περισσότερο, αυξημένο προσδόκιμο ζωής (έρευνες σε ποντικάκια έχουν δείξει μέχρι και 30% αυξημένο lifespan), καταστροφή καρκινικων κυττάρων, καταστροφή scar tissue, καταπολέμηση χρόνιων ασθενειών και άλλα.

Τις πρώτες φορες που θα κανεις fasting πιθανώς να έχεις ζαλάδες η να αισθάνεσαι πως δεν έχεις ενέργεια καθώς ο οργανισμός μας δεν είναι συνηθισμένος σε κάτι τέτοιο, διότι σήμερα μας λένε πως αν δεν φάμε 3 γεύματα τη μέρα θα πεθάνουμε. Αφού κάνεις κάποιες νηστείες και συνηθίσει ο οργανισμός σου δεν έχεις κανένα θέμα.
Αυτό λοιπόν το κάνει κάποιος που θέλει να επιτύχει απώλεια βάρους. Όταν περάσει αυτό το 48ωρο και μέχρι να έρθει η επόμενη περίοδος fasting, δεν είναι λογικό να πέσει κάποιος με τα μούτρα στο φαγητό; Κι αν το κάνει αυτό, δεν αναιρεί ό, τι πέτυχε σε αυτές τις 2 μέρες νηστείας;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
H διαλλειμματικη νηστεία αμφισβητείται όλο και περισσότερο. Ας μείνουμε στα σίγουρα της μεσογειακής δίαιτας με μικρά και συχνα γεύματα. Όσοι αθλούνται μπορουν να πάρουν και λίγη πρωτεινη παραπανω. Ενα 30% του συνόλου των θερμίδων. Είμαι κατα της σκόνης γιατί υπαρχουν ενα σωρό φυσικά προϊόντα που τα αναγνωρίζει εύκολα ο οργανισμός όπως το ασπράδι αυγού και η βρώμη. Τόσο οι σκόνες, όσο και οι μπάρες προτεινης έχουν ακατάλληλα έλαια ως συντηρητικό...
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό λοιπόν το κάνει κάποιος που θέλει να επιτύχει απώλεια βάρους. Όταν περάσει αυτό το 48ωρο και μέχρι να έρθει η επόμενη περίοδος fasting, δεν είναι λογικό να πέσει κάποιος με τα μούτρα στο φαγητό; Κι αν το κάνει αυτό, δεν αναιρεί ό, τι πέτυχε σε αυτές τις 2 μέρες νηστείας;

Η νηστεία έχει σημαντικά οφέλη υγείας, δεν την κάνεις μόνο για να χάσεις βαρος, παρόλα αυτά ναι οι περισσότεροι που το ξεκινάνε ειναι για να χάσουν βάρος.

Αυτό που περιγράφεις ειναι το refeed syndrome. Αυτό το παθαίνεις κυρίως όταν κάνεις plain water fasting, δηλαδή πίνεις σκέτο νερό χωρίς ηλεκτρολύτες. Αυτό συμβαινει επειδή όταν πίνεις πολύ νερό κατουρας και πολύ και έτσι αδειάζει το σώμα σου από αλάτι που είναι πολύ σημαντικό. Μόλις φάς μετά ο οργανισμός ψαχνει για αλάτι και σου δημιουργεί τη λαιμαργία αυτή. Γι αυτό δεν κάνουμε νηστεία με σκέτο νερό αλλά με νερό που περιέχει αλάτι και άλλους ηλεκτρολύτες. Σε αυτήν την περιπτώση όχι δεν παθαίνεις αυτό που λες. Ίσα ίσα μετα τη νηστεία χορταινεις αρκετά εύκολα. Αν πίνεις σωστά τους ηλεκτρολύτες και παρόλα αυτά όλη μέρα σκέφτεσαι το φαΐ και μόλις λήξεις την νηστεία σαβουριαζεις αυτό είναι ένδειξη εθισμού στο φαγητό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

H διαλλειμματικη νηστεία αμφισβητείται όλο και περισσότερο. Ας μείνουμε στα σίγουρα της μεσογειακής δίαιτας με μικρά και συχνα γεύματα.

Αμφισβητειται από ποιον και ως προς τι; Εγώ αναφέρθηκα κυρίως σε prolonged fasting όχι διαλειμματικη. Η μόνη διαλειμματικη με ουσιαστικά πλεονεκτήματα είναι το ένα γεύμα τη μέρα.

Τα πολλά μικρά συχνά γεύματα αντιθέτως είναι ο λόγος που βλέπεις κάτι Αμερικανούς 250 κιλα με διαβητη.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είτε το μυαλό μου είναι πολύ μικρό είτε το στομάχι μου πολύ μεγάλο για να αντιληφθώ ότι υπάρχει κόσμος που μπορεί να μείνει νηστικός για πάνω από 10 ώρες (όπου οι 8 ύπνος)...

Φυσιολογικός άνθρωπος είσαι κορίτσι μου, χωρίς μαζοχιστικές τάσεις!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top