Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Ναι συνήθως παιρνω σε σκόνη ή ροφημα ασπραδιού (βιολογικο) που ειναι πολυ ελαφρύ και ωραίο. Θα επαιρνα μονο αυτο αλλα δυστυχως εχει 4 ευρώ το μπουκαλάκι. Οποτε κάθε μερα 4 ευρώ ειναι 120 μονο αυτο το μήνα.

Δεν ξέρω τις διαφορές , εγω πηρα την αναβράζουσα γιατι θέλω να την πινω απο το παγουρι μου με παγάκια. Σαν πορτοκαλάδα ειναι :P

Τα φρουτα τα χω κοψει παντελώς αυτη τη περιοδο οπως και τα ψωμιά και τους χυμούς και τα μακαρονια. Δεν ειναι οτι ειναι ανθυγιεινα αλλα για αυτο που θέλω να κάνω δεν ειναι κατάλληλα.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://www.offsite.com.cy/eidiseis...EaWMkdyWKAhh5tTuxzstCWrols5a_lz2AGr6rCQ9777OY
Κάτι σχετικό με τους διατροφολόγους που λέγαμε. Έχει πέσει παρά πολύ η δουλειά τους.
Λένε βλακείες. Οι διετολόγοι που βγαίνουν ήδη είναι πάρα πολύ συχνά άσχετοι κι επικίνδυνοι ενώ υπάρχει γενικότερο πρόβλημα ψευτοεπιστήμης στον κλάδο το οποίο το βλέπουμε στο ότι στις σημαντικότερες τοποθετήσεις που είχαν τις προηγούμενες 10ετίες έχει πλέον αππορφιθεί εφ' άπαξ. Δλδ πράγματα όπως το ότι τα λιπαρά προκαλούν καρδιακά προβλήματα ή τα αυγά χοληστερινή ή πως το πρωινό είναι σημαντικό γεύμα και πρέπει να τρώμε ζάχαρες και στο πρωινό και γενικά.

Αντ' αυτού καλό θα ήταν όλοι αυτοί οι "ελαφριοί" επιστήμονες να μάθουν σωστά στατιστική(κάτι που θα τους φανεί πολύ πιο δύσκολο απ' τα υπόλοιπα πράγματα που έπρεπε να μάθουν δυστυχώς), αλλιώς να μην το παίζουν ειδικοί.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην χειροτερη κανεις μια ενεση κορτιζονης στον τενοντα και ησυχαζεις για ενα διαστημα ή μπορει και για παντα. Μπορεις να δοκιμασεις να παρεις NSAIDs για ενα διαστημα μηπως και δεις διαφορα. Οι τενοντιτιδες θελουν χρονο παντως.
Ξέρει κανει τι διαφορά υπάρχει μεταξύ αναβραζουσας και μασωμενης ως προς τα αποτελεσματα;
Το ίδιο πράγμα είναι. Είτε διαλύεται στο νερό είτε στο στόμα σου η χημική σύσταση παραμένει σταθερή. Τι αποτελέσματα περιμένεις απο συμπληρώματα βιταμίνης C ; Εφόσον καταναλώνεις φρούτα το συμπλήρωμα είναι περιττό.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
Το ίδιο πράγμα είναι. Είτε διαλύεται στο νερό είτε στο στόμα σου η χημική σύσταση παραμένει σταθερή. Τι αποτελέσματα περιμένεις απο συμπληρώματα βιταμίνης C ; Εφόσον καταναλώνεις φρούτα το συμπλήρωμα είναι περιττό.
To καλοκαιρι δεν υπάρχει προβλημα. Το χειμωνα δεν τρωω τοσο πολλα φρουτα.

Το ερωτημα μου αφορούσε την καλύτερη απορροφησιμοτητα της βιταμινης C.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

Το ίδιο πράγμα είναι. Είτε διαλύεται στο νερό είτε στο στόμα σου η χημική σύσταση παραμένει σταθερή. Τι αποτελέσματα περιμένεις απο συμπληρώματα βιταμίνης C ; Εφόσον καταναλώνεις φρούτα το συμπλήρωμα είναι περιττό.
Prolotherapy, stem cells κτλ, δεν κανουν τιποτα. Οι ορθοπεδικοι στην ομαδα μου ουτε να τα ακουσουν δεν θελουν. Γιατι; Γιατι ειναι αχρηστα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Παιδιά η δικιά μου άποψη ειναι πως το θέμα του φιτνεσ (διατροφη + γυμναστική) ειναι περίπλοκο.

Βλέπεις κάτι παιδάκια στο γιουτιούμπ να βρισκουν μια κάμερα και να το παιζουν προπονητές. Κάθε σώμα και κάθε οργανισμος ειναι διαφορετικός. Επειδη ειχες μια υποδομή και έπιασες να κάνεις λιγο γυμναστική και φουσκωσες λιγο στα 18 και τα 20 δεν σε κάνει ουτε προπονητη ουτε ειδικό.

Ο άλλος προτεινει στο κανάλι του κετσαπ με στεβιες και μακαρονάδες επειδη "δουλεψαν σε αυτόν". Το θέμα της προπονησης ειναι επισης πολύπλοκο και θέλει ψαξιμο. Τα βάρη δεν κάνουν για ολους. Χρειάζονται άλλου ειδους προπονηση ή συνδυασμο αυτων.

Το άλλο το παιδάκι - πιτσιρικος 24 χρονων (δεν ξέρω τι διαολο παιρνει και αν παιρνει) διαφημιζει προπονηση πολλών κιλών στο πάγκο και στα καθισματα και στις άρσεις. Φυσικά ειναι κομμένος παντού και έχει ενα χέρι σαν τον Hulk τον κάνει αυτο κατάλληλο για να προπονησει τον οποιονδηποτε; προφανώς και οχι.

Ξέρουμε τι παιρνει για να βγάζει τέτοιου ογκου προπονησεις; προφανως και οχι. Διοτι αν παιρνεις αναβολικά , αυτα επιταχυνουν ολες τις διαδικασιες μαζι και της ανάρρωσης για να μπορεις να κανεις 3-4 βαριές προπονησεις μέσα στην εβδομάδα. Αυτα αν πάει να τα κάνει ένας άλλος θα βγάλει ενα καρο προβληματα.

Που θέλω να καταληξω..... οι ορθοπεδικοι δεν θα σε σώσουν αν εσυ

(Α) ΠΑΣ και μιμεισαι ΟΤΙ ΜΑΛΑΚΙΑ βλέπεις στο γιουτιούμπ να κάνει κάποιος... ο οποιος δεν ξέρεις
- Ποσο καιρο προπονειται
- Τι παιρνει (αναβολικα κτλπ)
- Αν έχει απο πισω του γιατρους - προπονητες και αθλιατρους.

(Β) Δεν ξέρεις να κάνεις προπονηση.

Τραυματιζεσαι ξανά και ξανά και υποτροπιάζεις συνέχεια.

Τις προάλλες έβλεπα έναν να κάνει μονοζυγο για 2 ώρες. Εγω τελειωσα έφυγα αυτος ακομη έκανε. Βαριά κιλά σε ασκήσεις και κακή τεχνική. Ο άλλος έκανε κάμψεις δικεφάλων και έγερνε τη μέση προφανως απο το βάρος.

Βγάλε τα μισά κιλά φιλε μου , πιάσε σωστά τη μπάρα κάνε την κινηση ελεγχομενα , η μέση δεν πρέπει να κουνιεται ουτε να σπρώχνεις με τους ώμους η φυσική σταση των ώμων ειναι πισω και κάτω η μέση ευθεια και το στηθος περήφανα πεταχτο έξω , καπάκι κάνε δυο ακομη ασκησεις για δικεφαλους με τα μισά κιλά πάλι, και πές μου στο τέλος του κύκλου αν πρήστηκες ή οχι. Πηγαινε σπιτι μετά μη βγεις για πιτσες και μπυρες μετά το γυμναστήριο φτιάξε 2-3 αυγά κοψε μια σαλάτα βαλε λιγο γιαουρτάκι και μετά απο κανα 6μηνο ελα πες μου αν το σωμα σου ανταποκρινεται ή οχι.

Ο αλλος σημερα με ρωτουσε αν μπορει ο γιατρος να του γράψει αυξητική να πάρει γιατι έφτασε 65 κιλά. Θέλουν γρηγορα αποτελέσματα και τα θέλουν τωρα.

Αποτέλεσμα θα αρχισεις να βλέπεις σοβαρο μετά τα 2-3 χρονια προπονησης και συνεχους διατροφης. Το φιτνεσ ειναι ενας μαραθώνιος. Αν δεν προσέχεις τη διατροφη και τη προπονηση απλα δεν θα βλέπεις αποτελέσμα και θα τραυματιζεσαι κιολας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://www.offsite.com.cy/eidiseis...EaWMkdyWKAhh5tTuxzstCWrols5a_lz2AGr6rCQ9777OY
Κάτι σχετικό με τους διατροφολόγους που λέγαμε. Έχει πέσει παρά πολύ η δουλειά τους.

Εδώ βλέπουμε την Ελληνική νοοτροπία στο φόρτε της. Όταν είσαι άσχετος, η γενικότερα οι συμβουλές που δίνεις είναι για τον πέο και τις βρίσκεις με ένα google search, ο κόσμος δεν πρόκειται να έρθει σε σένα και να σκάσει το μεροκάματο του, θα πάει να τις βρει τζαμπέ. Επομένως η αμέσως επόμενη κίνηση των Ελλήνων διατροφολόγων είναι να μοστράρουν το χαρτί τους (λες και έχει καμία σχέση το αν έχεις χαρτί με το αν αυτά που λες είναι πίπες) από το Τ.Ε.Ι Καλαμάτας και να τρέξουν στο μπαμπακούλη κράτος για να απαγορεύσει σε όσους δεν έχουν το συγκεκριμένο χαρτί να δίνουν δίαιτες.

Κάτι αντίστοιχο κάνανε και με τα φροντιστήρια που πρέπει να έχεις χαρτί για να διδάξεις αγγλικά ας πούμε. Ο Ελληνικός σοβιετικός τρόπος σκέψης στο μεγαλείο του.

Και μην αρχίσω τώρα με τους διαιτολόγους που πας εκεί και σου λένε τις πιο απαρχαιομένες μαλακίες που μπορείς να φανταστείς.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Physique Update

Eδω και 2 εβδομάδες ακολουθω μια ελάχιστα υποθερμιδικη διατροφη. 100 θερμιδες κάτω απο τη συντήρηση.

Πρωτεινη 130-140γρ την ημέρα σταθερά (προτιμησα το 1.6 ανα κιλο και οχι το 2 που λένε)

Υδατάνθρακα 200γρ την ημέρα (περιπου η μιση ποσοτητα) απο εκεινη που έτρωγα το χειμωνα.

Τι πάρτι υδατανθρακα ειχε γινει το χειμώνα πραγματικά. Λαμβανα την ημερα 350-380γρ

Έπεσε και πολλη προπονηση βεβαια. 3 φορές την εβδομάδα το λιγοτερο. Οποτε ο υδατανθρακας προσπαθουσα να πηγαινει εκει ως καυσιμο.

Εφτασα να ειμαι 85 κιλά (στη τελευταια φωτο που ειχα βάλει) με 1.80 ύψος μέσα στη καραντινα ουτε πηρα ουτε έχασα. Ειχα και ενα τραυματισμο τον οποιο φροντιζα. Αυτο ειναι και ενα καλο που έμαθα. Οταν δεν κάνεις τιποτα και ουσιαστικα δεν έχεις προοδο.

Δηλαδη δεν πας γυμναστηριο ή πας αλλα δουλευεις σε πολύ χαμηλές στροφές οποτε δεν πιέζεις και τον εαυτο σου για να προοδευσει. Να ξεφυγει απο το σημειο που ειναι. Δε χρειάζεται να τα γαμησεις ολα και να το ριξεις στη σαβουρα δε χρειάζονται τα άκρα. Τρως στη συντηρηση το ιδιο "καθαρα" με πριν και απλα περιμενεις να περάσει αυτη η μεταβατικη περιοδος για να επανέλθεις ξανά στη μάχη.

Τώρα.... εγω σημερα παρατηρησα οτι καταρχας "ξεθολωνω" και κατα δευτερον ζυγιστηκα και ειμαι στα 84.6 κιλά.

Σε 2 εβδομάδες δηλαδή έχασα ας πουμε 400 γρ. που σημαινει οτι αν συνεχισω ετσι το 3μηνο προγραμμα που έχω βάλει θα ειμαι 2.5 κιλά κάτω δηλαδη στα 82.5 βεβαια δεν έχουν σημασια τα κιλα σαν νουμερο αλλα τι χάνεις. Αν χάνεις μυικο ιστο και οχι λιπος δεν το πάς καλά.

Εννοειται οτι πρσπαθω με την προπονηση των λαστιχων να πιέζω τον εαυτο μου. Να φτάνω στη μυικη κοπωση να νιώθω κάψιμο κτλπ. οποτε το προγραμμα ειναι αυτο

- Πρωτεινη στο 1.6 ανα κιλο δηλαδη 136γρ μετρωντας την μονο απο ζωικές πηγες. Πχ δεν θα μετρησω τη πρωτεινη του ρυζιου ή της πατατας.

- Ελαχιστο θερμιδικο έλλειμα

- Χαμηλος υδατανθρακας ισα ισα να με καλυπτει στη προπονηση

- Προπονηση με αντιστάσεις.

Η εικονα που ειδα σημερα το πρωι στο καθρέφτη μ αρεσε, πέφτει η κοιλιτσα μένει το σχήμα πάνω αρα ειμαστε σε καλο δρομο.

Το προγραμμα του χειμώνα ηταν πλεονασμα θερμιδων , υδατανθρακας ψηλα πρωτεινη το ιδιο και σκληρη προπονηση με πολυαρθρικες ασκησεις - ελευθερα βάρη.

Έχω ακομη 2.5 μήνες προγραμμα μπροστά μου. 10 εβδομάδες ακομη.

Αν θέλει κανεις/καμια βάζω και το προγραμμα με τις τροφές καθημερινα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ο αθλιος ο απο κατω αρχισε να μου βαραει το ταβανι οταν κανω ΗΙΙΤ και δυσκολευομαι πλεον να κανω εντονες ασκησεις που εχουν jumping jacks και αλλα τετοια παρομοια. Καραγκιοζης. Τι περιμενεις απο καπνιστη; Να νοιαζεται για υγιεινο τροπο ζωης; Θα κανω παραπονα στον ιδιοκτητη του κτιριου. Δεν κανω γυμναστικη σε ωρες κοινης ησυχιας και να μου βαραει το ταβανι ειναι αισχρο. Ας ερθει να μου χτυπησει την πορτα και να μου κανει παραπονα αυτοπροσωπως ο καραγκιοζης.

Την πρωτεινη την εχω σιχαθει. Τωρα βαζω φραουλες (οσο πιο αγουρες γινεται), φυστικοβουτυρο και κακαο για να μη μου ερχεται πολυ γλυκια. Θα γεμισω την καταψυξη με κοτοπουλο και το ψυγειο με cottage cheese για πρωτεινη γιατι εχω σιχαθει και τις μπαρες πρωτεινης καθοτι ειναι πολυ γλυκιες. Δεν μπορω τα γλυκα. Πρεπει να βγαλουν πρωτεινη με γευση τυριου.

Εχω αρχισει να σηκωνω περισσοτερα κιλα (ειχα πολυ αδυναμα χερια και χρησιμοποιουσα βαρακια του 1 κιλου). Τωρα ειμαι στα 10 κιλα σε καποιες ασκησεις και στα 3-5 κιλα σε αλλες. Κανω οσο πιο πολλα βαρη γινεται στις μερες που οι γυναικειες ορμονες ειναι στον πατο για να χτισω πιο γρηγορα μυες. Περα απο τα χερια εχω δει τρελη διαφορα στους κοιλιακους. Εχει φυγει σχεδον το περισσοτερο λιπος και εχει μεινει λιγο ακομα. Οι γαμπες εχουν αποκτησει γραμμωση και ειδα βελτιωση και στην κυτταριτιδα. Με τοσο τρεξιμο δεν εφευγε. Μαλλον ηθελε αντιστασεις.

Ο αρχικος μου στοχος να γινω φετες μεχρι τελη Αυγουστου μαλλον δεν ειναι ρεαλιστικος. Εχω ακομα 1.5 μηνα, αλλα δε νομιζω να δω μεγαλη διαφορα για να ειμαι ειλικρινης. Θα δωσω στον εαυτο μου περισσοτερο χρονο. Ισως 6 μηνες ή ακομα και εναν ολοκληρο χρονο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Ο αθλιος ο απο κατω αρχισε να μου βαραει το ταβανι οταν κανω ΗΙΙΤ και δυσκολευομαι πλεον να κανω εντονες ασκησεις που εχουν jumping jacks και αλλα τετοια παρομοια. Καραγκιοζης. Τι περιμενεις απο καπνιστη; Να νοιαζεται για υγιεινο τροπο ζωης; Θα κανω παραπονα στον ιδιοκτητη του κτιριου. Δεν κανω γυμναστικη σε ωρες κοινης ησυχιας και να μου βαραει το ταβανι ειναι αισχρο. Ας ερθει να μου χτυπησει την πορτα και να μου κανει παραπονα αυτοπροσωπως ο καραγκιοζης.

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: χαχαχαχα
πηγαινε βρε και εσυ σε ένα πάρκο να σε κτυπήσει λιγος αέρας. ;)
εγω σημερα πηρα τα 2 λάστιχα και πηγα και έκανα προπονηση με φοντο τη θάλασσα. Με κτυπουσε και το αεράκι ηταν φοβερά.
Νέλλη δοκιμασε πολυαρθρικες ασκήσεις για να δεις πιο "εντονη" και γρηγορη διαφορά.

Εχω αρχισει να σηκωνω περισσοτερα κιλα (ειχα πολυ αδυναμα χερια και χρησιμοποιουσα βαρακια του 1 κιλου). Τωρα ειμαι στα 10 κιλα σε καποιες ασκησεις και στα 3-5 κιλα σε αλλες. Κανω οσο πιο πολλα βαρη γινεται στις μερες που οι γυναικειες ορμονες ειναι στον πατο για να χτισω πιο γρηγορα μυες. Περα απο τα χερια εχω δει τρελη διαφορα στους κοιλιακους. Εχει φυγει σχεδον το περισσοτερο λιπος και εχει μεινει λιγο ακομα. Οι γαμπες εχουν αποκτησει γραμμωση και ειδα βελτιωση και στην κυτταριτιδα. Με τοσο τρεξιμο δεν εφευγε. Μαλλον ηθελε αντιστασεις.

To απλό τρέξιμο δεν κάνει πολλά οπως νομιζουν κάποιοι. Προσεξε μην ανεβάζεις πολύ γρηγορα κιλά. Έεχεις και άλλες παραμετρους να δουλεψεις ωστε να δυσκολεψεις την άσκηση με τα ιδια κιλά.

Ο αρχικος μου στοχος να γινω φετες μεχρι τελη Αυγουστου μαλλον δεν ειναι ρεαλιστικος. Εχω ακομα 1.5 μηνα, αλλα δε νομιζω να δω μεγαλη διαφορα για να ειμαι ειλικρινης. Θα δωσω στον εαυτο μου περισσοτερο χρονο. Ισως 6 μηνες ή ακομα και εναν ολοκληρο χρονο.

Μια χαρά σε βλέπω. Μπράβο το χεις πάρει ζεστά. Συνεχισε και ολα καλά.
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Το τρεξιμο ειναι θεϊκοο. Οι γαμπες που έχω ειναι μονο και μονο επειδή τρέχω στο γηπεδο. Εχω σταματησει τον διαδρομο στο γυμναστηριο, και κανω μονο ποδηλατο.
Για καποιο λογο ο διαδρομος δεν με κουραζει καθολου
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ με παρέπεμψε ο Viedo για να ποστάρω για διατροφή. Λοιπόν ως γνωστόν έχω το θέμα με την μέση οπότε γυμναστική σωστή γιόκ, είμαι πλέον σε φάση φυσικοθεραπείας να βάλω μέσα τις κήλες που πετάχτηκαν μετά χειρουργείου.
Το πρόγραμμα είναι κάπως έτσι:
ΠΡΩΙ
3 σετ ραχιαίοι χ 5 δεξί χέρι-αριστερό πόδι κ αριστερό χέρι δεξί πόδι
μετά ανάσκελα
10 σέτ επί 5 δεύτερα βύθιση μέσης κάτι σαν κοιλιακοί
και μετά πάλι ανάσκελα
μαζεύω τεντώνω το κάθε πόδι 10χ3 φορές μιλάμε τα ισχύα έτοιμα να διαλύσουν δύσκολη άσκηση
αυτά 2 φορές την ημέρα
επίσης θέλει 30' περπάτημα(15' σταματάω για 5' ανάπαυση και μετά άλλα 15') και κρεμιέμαι μετά σε ένα μονόζυγο για 10-15'' να κάνω διάταση φαίνεται να κάνει καλό.

Σαν διατροφή επειδή έχω και ΣΕΕ(Ευερέθιστο έντερο) δεν μπορώ να φάω όσπρια κ πολλά λαχανικά, έχω διαμορφώσει ένα λίγο περίεργο πρόγραμμα με βοήθεια διατροφολόγου

ΠΡΩΙ
1 χαπάκι για το στομάχι και 1 ποτήρι νερό
1 κ.σ. παραφινέλαιο
1,5 κ.σ. ψύλλιουμ σε 1 ποτήρι νερό
1 κακάο ζεστό με λίγη φρουκτόζη κ λίγο κατσικίσιο γάλα
1 φέτα ψωμί με ταχίνι κ μέλι

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ
500 ml γάλα ή κεφίρ
1 μπανάνα
1/2 κομπόστα
κανέλα κευλάνης, γλυκόριζα
1 κ.σ. μέλι
κακάο Valrhona
2 κ.σ. πρωτείνη γάλακτος(τώρα λέω να πάρω ρυζιού)

ΜΕΣΗΜΕΡΙ
1 μπιφτέκι άπαχο κοτόπουλο ή μοσχάρι ή 3 ροδέλες μπακαλιάρο
1/2 κότατζ
ρύζι basmati ή ζυμαρικά με παρμεζάνα(αφαιρώ το κότατζ) ή καλαμπόκι βραστό ή καρότα βραστά ή μαρούλι

ΑΠΟΓΕΥΜΑ
2-3 ακτινίδια
ξηροί καρποί

ΒΡΑΔΥ
Γιαούρτι ή τόστ με γαλοπούλα τυρί κτλ

περίπου έτσι κινούμαι.
Εξτρά παίρνω Centrum Men, Tonalin CLA, Ιχθυέλαιο, Προβιοτικά Solgar, Rhodiola κτλ όχι όλα μαζί 1 μήνα το ένα, μετά 1 το άλλο κτλ πχ είχα πάρει 3 μήνες το Centrum, τώρα θα ξεκινήσω 1 μήνα Rhodiola κτλ

Παλιά έκανα παρόμοια διατροφή αλλά με 3 φορές την εβδομάδα βάρη επί 1 ώρα περίπου και 1 φορά ποδηλασία 1+ ώρα... ήμουνα τότε 77 κιλά και 1.82, τώρα είμαι 82 περίπου αλλά παίρνω το Lyrica για τους πόνους και ανοίγει την όρεξη, τραβάει πολύ τα γλυκά, είμαι κ γλυκατζής παναθεμά με.

Πότε πότε τρώω σοκολατίνα Γκαλίνγκο.. έχει σοκολάτα Valrhona Galingo και μέσα γέμιση αλμυρή καραμέλα μαζί με 2 μπάλες παγωτό Sneakers από κατσικίσιο γάλα, αλλά 1 φορά την εβδομάδα. Άλλη μία μπορεί να φάω 1 μαύρη σοκολάτα 70% Παυλίδης.. εντάξει μην βαράτε, προσπάθώ για διατροφή όσο μπορώ, απλά με έχει ρίξει κ ψυχολογικα το χειρουργείο κ οι πόνοι της μέσης.

Ακούω σχόλια :)
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Την πρωτεινη την εχω σιχαθει. Τωρα βαζω φραουλες (οσο πιο αγουρες γινεται), φυστικοβουτυρο και κακαο για να μη μου ερχεται πολυ γλυκια. Θα γεμισω την καταψυξη με κοτοπουλο και το ψυγειο με cottage cheese για πρωτεινη γιατι εχω σιχαθει και τις μπαρες πρωτεινης καθοτι ειναι πολυ γλυκιες. Δεν μπορω τα γλυκα. Πρεπει να βγαλουν πρωτεινη με γευση τυριου.

μπορείς να παίρνεις άγευστη, αφού προσθέτεις αυτά που λες απλά θα πάρει τη γεύση τους
και είναι και πιο υγιεινή
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν είμαι ειδικός αλλά πολλή ζάχαρη δεν περιέχει η διατροφή;

Απορία, το παραφινέλαιο το πίνουμε;

Και το γαλατάκι πολύ μού φαίνεται;
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει πρωτεινη με γεύση τυριού την έπαιρνα παλιά είναι αυτή εδώ https://realgreekprotein.gr/?product=ελληνική-φυσική-πρωτεΐνη-ορού-γάλακτ θυμάμαι ήταν από κατσικίσιο γάλα στα 25€/κιλό τώρα την πήγαν 35€, τέσπα, έβγαζε πολύ τυρίλα.

@Viedo το παραφινέλαιο είναι φαρμακευτικό για προβλήματα δυσκοιλιότητας δωσμένο από γιατρό για ένα θεματάκι που είχα. Αυτός πρότεινε και All Bran απλά με βολεύει καλύτερα το Ψύλλιουμ. Η ''ζάχαρη'' από το μέλι αφομοιώνεται σωστά, η λευκή ζάχαρη είναι η τοξική. Η φρουκτόζη οκ ίσως να είναι λάθος μάλλον θα πάρω ζάχαρη καρύδας ή κάποιο σιρόπι αγαύης, σφένδαμου κτλ. Το γάλα γιατί είναι πολύ? , βιολογικό είναι καλό κάνει, τα μοσχαροειδή έχουν τα αντιβιοτικά, τα αμνοερίφια είναι πιο καθαρά και ειδικά τα bio. Α το μέλι που παίρνω είναι συνήθως bio με πιστοποίηση. Κάπου πρέπει να μειώσω ποσότητες είναι η αλήθεια, εκεί είναι ίσως το πρόβλημα. Πάντως η διατροφολόγος μου έλεγε να πίνω αρκετό γάλα κ να τρώω γιαούρτι με πέτσα.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Νομίζω δεν απορροφάται τόσο γάλα, ειδικά στην ηλικία σου.
Κάτι τέτοιο σκέφτηκα για το παραφινέλαιο.
Για τους διατροφολόγους θα αφήσω τον φίλο Devil να στα χώσει :P

Η φρουκτόζη αποθηκεύεται περισσότερο ως λίπος από τη γλυκόζη. Το μέλι 2.5-3 κουταλιές την ημέρα δεν είναι καλό :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Το τρεξιμο ειναι θεϊκοο. Οι γαμπες που έχω ειναι μονο και μονο επειδή τρέχω στο γηπεδο. Εχω σταματησει τον διαδρομο στο γυμναστηριο, και κανω μονο ποδηλατο.
Για καποιο λογο ο διαδρομος δεν με κουραζει καθολου

Ο δίάδρομος ειναι λογικό να μην σε κουράζει δεν έχει ουτε κραδασμους ουτε την αντισταση του αέρα.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω δεν απορροφάται τόσο γάλα, ειδικά στην ηλικία σου.
Κάτι τέτοιο σκέφτηκα για το παραφινέλαιο.
Για τους διατροφολόγους θα αφήσω τον φίλο Devil να στα χώσει :P

Η φρουκτόζη αποθηκεύεται περισσότερο ως λίπος από τη γλυκόζη. Το μέλι 2.5-3 κουταλιές την ημέρα δεν είναι καλό :P
Πειράζει το συκώτι απ'ότι διάβασα. Κοίτα ανά διαστήματα περιόρισα γλυκά και σοκολάτες κ πήγα 80 κιλά προ καιρού, μετά αύξησα το Lyrica επειδή πόναγα και ξανακατρακύλησα. Δεν ελεγχεται εύκολα, τόση υπνηλία και κομμάρες θέλεις ενέργεια και αναγκάζεσαι να πάς σ'αυτά. Το Lyrica μειώνει τον πόνο αλλά έχει σοβαρές παρενέργειες... πχ αύξηση βάρους
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το Lyrica μειώνει τον πόνο αλλά έχει σοβαρές παρενέργειες... πχ αύξηση βάρους
Το γνωρίζω το Lyrica πολύ καλά -δυστυχώς-.

Θα προτείνουν άτομα εδώ σίγουρα διατροφικές εναλλακτικές λύσεις, πιο υγιεινές, αλλά αν σου δίνει ενέργεια και σε βοηθάει it's fine :)

π.χ. στο πρωινό που τρως και μέλι και ταχίνι, θα μπορούσες να το περιορίσεις μόνο στο ταχίνι, ή φυστικοβούτυρο αν σού αρέσει, ή με τα ακτινίδια αντί να τρως 2-3 θα μπορούσες 1 και άλλο 1 φρούτο της αρέσκειάς σου, που να βοηθάει στη δυσκοιλιότητα.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το γνωρίζω το Lyrica πολύ καλά -δυστυχώς-. Αν σου δίνει ενέργεια και σε βοηθάει it's fine :)
Δεν δίνει ενέργεια ίσα ίσα σε ρίχνει, αναγκαστικά πας σε μέλια, σοκολάτες κτλ για ενέργεια, δεν ξέρω πρέπει να βρώ εναλλακτικές, ένα διάστημα έπινα 3-4 κούπες μελισσόχορτο και με ανέβαζε αλλά καλοκαιριάτικα να πίνω ζεστό τσάι είναι ''κάπως''. Ισως αρχίσω να φτιάχνω και να το αφήνω να κρυώνει και να το βάζω στο ψυγείο να το πίνω κρύο..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top