Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,997 μηνύματα.
Σημερινά γεύματα 3 ως τωρα

1ο
75γρ κουάκερ
1 γιαουρτι 200γρ στραγγιστο 2% ολυμπος
20γρ μέλι
50γρ καρύδια

2ο
1 γιαουρτι 200γρ στραγγιστο ολυμπος
10γρ μέλι
50γρ καρύδια

3ο
100γρ ρυζι
3 αυγά
15μλ λάδι
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
τοξική;;; μήπως υπερβάλλεις λίγο;

η ποσότητα της ζάχαρης είναι πολύ σημαντικότερη από τον τύπο της. τι να σου κάνει το συγκριτικά χαμηλότερο insulin spike στο μέλι αν το τρως σε τέτοιες ποσότητες

αυτά τα πρόσθετα και τα φάρμακα που αναφέρεις στα έχει γράψει όλα κάποιος γιατρός;
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά πέταξα την φρουκτόζη και αγόρασα ζαχαρη καρύδας(αν κ δεν την γουστάρω αλλά ειναι όντως πιο υγιεινή).
Μέλι τρώω το πολύ μία κουταλιά σούπας όχι παραπάνω και είναι ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ.
@Devil τι σόι γεύματα είναι αυτά; Ποιος σου είπε να τρώς έτσι;
Αν θες διατροφή γράμμωσης δες αυτό.. https://bodybuilders.gr/bodybuilding.asp?dtype=4&catid=6&recid=196

Γεύμα 1 (08:00)
10 ασπράδια, 1 κρόκος
60γρ βρώμη κουάκερ

Γεύμα 2 (11:00)
200γρ τόνο σε νερό
150γρ πατάτα βραστή
150γρ λαχανικά στον ατμό

Γεύμα 3 (14:00)
200γρ κοτόπουλο στήθος
150γρ καστανό ρύζι

Γεύμα 4 (17:00)
200γρ κοτόπουλο στήθος
100γρ γλυκοπατάτα

Γεύμα 5 (20:00)
150γρ σολομό
250γρ λαχανικά στον ατμό
1 κουταλιά omega 3/6/9

Γεύμα 6 (23:00)
150γρ κοτόπουλο στήθος
250γρ λαχανικά στον ατμό
1 κουταλιά omega 3/6/9

Απλά είναι για 1 μήνα γιατί λείπουν τα γαλακτοκομικά και θα πάθει κανείς οστεοπόρωση..
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,997 μηνύματα.
Τι ειμαι ρε φίλε να παιρνω 300γρ πρωτεινη τη μέρα;;; 100 κιλά bodybuilder;;;;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αυτή η διατροφή δεν πρέπει να γίνεται από έναν απλό άνθρωπο πλάκα πλάκα.

Από τον Hulk, τον Captain America, τον Thor μπορεί :P
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
mollers έχει δοκιμάσει κανεις;;;

βοηθάει με πονο σε αρθρώσεις;
( δεν ρωτάω για μενα obviously 😅)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,997 μηνύματα.
Αυτή η διατροφή δεν πρέπει να γίνεται από έναν απλό άνθρωπο πλάκα πλάκα.

Από τον Hulk, τον Captain America, τον Thor μπορεί :P

Xaxaxaxa αυτό λέω κ εγώ τέτοια διατροφή κάνει ο Μάγκος και ο Κεφαλιανος.
 

Metalhead_4_life

Νεοφερμένος

Ο Metalhead_4_life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Είστε σίγουροι ότι η φρουκτόζη δεν είναι και τόσο καλή; Με την έννοια ότι η ζάχαρη και όλα τα γλυκά είναι επεξεργασμένα προϊόντα και άρα πιο εύκολα αφοιμοιωσημα από τον οργανισμό. Έτσι δεν παράγει μεγάλο έργο να τα καταναλώσει, συνεπώς δεν καίει τις ανάλογες θερμίδες με την πέψη, όπως αν λάβει πχ φυτικές ίνες στις οποίες τα φρούτα είναι πλούσια.

Δηλαδή φρούτα μέλια και γενικά όσα μας δίνει η ίδια η φύση βοηθούν στην αποθήκευση λίπους λόγω της φρουκτόζης;

Είχα διαβάσει κάτι παρόμοιο αλλά αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας με διαφωτίσει.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,997 μηνύματα.
Αν όλα τα αλλά τα κάνεις σωστά το μέλι το πρωι δεν θα σε χαλάσει μιλάμε για 20γρ ποσοτητα. Όπως έγραψα κ στο φίλο πριν δεν είμαστε 100 κιλά αγωνιστικοι με 7-8 τοις εκατό λίπος. Όποτε δεν μας ενδιαφέρουν τέτοιες λεπτομέρειες.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως το να τρώω άπαχα γιαούρτια και καρύδια τι είμαι μπαλαρίνα;
Από την άλλη όντως η διατροφή που έδειξα είναι από το site του Κεφαλιανού(υπάρχει και η αύξηση μυικής μάζας του Αρνολντ Σβαρτζενέγκερ εδώ..

Γεύμα 1 (07:30)
3 ολοκληρα αυγα
100 με 200γρ μοσχαρισιο κιμα
2 φετες ψωμι με βουτυρο
2 ποτηρια γαλα

Γεύμα 2 (10:00)
Μισο σαντουιτς, καποιο ειδος κρεατος.
1 βραστο αυγο
1 ποτηρι γαλα

Γεύμα 3 (12:30)
1 σαντουιτς με κρεας
1 σαντουιτς με τυρι
2 ποτηρια γαλα
Φρουτα

Γεύμα 4 (15:00)
1 βραστο αυγο
3 φετες τυρι
2 ποτηρια γαλα

Γεύμα 5 (18:00)
200 με 300γρ μοσχαρισιο κρεας (κιμα)
1 πατατα στο φουρνο με βουτυρο
Σαλατα και λαχανικα
2 ποτηρια γαλα

Γεύμα 6 (21:00)
Ροφημα πρωτεινης στο μπλεντερ με:
2 ποτηρια γαλα
Μισο φλυτζανι σκονη γαλακτος
1 αυγο
Μισο φλυτζανι παγωτο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,997 μηνύματα.
Από την άλλη όντως η διατροφή που έδειξα είναι από το site του Κεφαλιανού(υπάρχει και η αύξηση μυικής μάζας του Αρνολντ Σβαρτζενέγκερ εδώ..

Γεύμα 1 (07:30)
3 ολοκληρα αυγα
100 με 200γρ μοσχαρισιο κιμα
2 φετες ψωμι με βουτυρο
2 ποτηρια γαλα

Γεύμα 2 (10:00)
Μισο σαντουιτς, καποιο ειδος κρεατος.
1 βραστο αυγο
1 ποτηρι γαλα

Γεύμα 3 (12:30)
1 σαντουιτς με κρεας
1 σαντουιτς με τυρι
2 ποτηρια γαλα
Φρουτα

Γεύμα 4 (15:00)
1 βραστο αυγο
3 φετες τυρι
2 ποτηρια γαλα

Γεύμα 5 (18:00)
200 με 300γρ μοσχαρισιο κρεας (κιμα)
1 πατατα στο φουρνο με βουτυρο
Σαλατα και λαχανικα
2 ποτηρια γαλα

Γεύμα 6 (21:00)
Ροφημα πρωτεινης στο μπλεντερ με:
2 ποτηρια γαλα
Μισο φλυτζανι σκονη γαλακτος
1 αυγο
Μισο φλυτζανι παγωτο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εκεινο που ήθελα να σου πω ειναι πως δεν συγκρινομαστε με τον Κεφαλιανο ουτε εσυ ουτε εγώ. Ειναι επαγγελματιας και οχι ενας απλος ασκούμενος ερασιτέχνης. Αυτος χρειάζεται και 200γρ πρωτεινης την ημέρα εσένα και εμένα μας ειναι άχρηστα. Οπως και το ψωμι που βλέπω εδω το οποιο προσωπικά θεωρω κακη επιλογη σε μια αυστηρη διατροφη. Ο κεφαλιανος ομως πρέπει να το φάει γιατι θερμιδικά δεν θα καλυψει τις ανάγκες του. Ποσο ρυζι να φάει την ημέρα 1 κιλο; εσυ και εγώ αμα το φάμε στις πσοτητες αυτές το πιο πιθανο ειναι να αρχισει να σχηματιζεται ενα ωραιοτατο σωσιβιο γυρω απο τον αφαλό.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άσε εχθές το βράδυ άργησα πολύ να κοιμηθώ και κατά τις 05:00 με έπιασε τρομερή πείνα έφαγα ένα μπιφτέκι κοτόπουλο 250γρ και ήπια κ ένα σοκολατούχο Φάρμα Κουκάκη 500ml και με νάρκωσαν κ έπεσα ξέρος μέχρι τώρα στις 15:00... Τώρα που ξύπνησα σκέφτομαι ότι μάλλον παίρνω υπερβολικές θερμίδες(λές και είμαι αθλητής ένα πράγμα) και κάπου πρέπει να μειώσω ποσότητες χωρίς να μειωθεί η πρωτείνη που αυξάνει μυική μάζα και μειώνει το λίπος. Ειδικά στο πρωτεινούχο ρόφημα έχω παρασυρθεί κ βάζω 500γρ γάλα, φρούτα κτλ κ βγαίνει 3,5 ποτήρια είναι πάρα πολύ, πρέπει να βγαίνει μάξιμουμ 2 γιατί μετά οι θερμίδες είναι 1000 τουλάχιστον, όσες δλδ χρειάζεται ο Γκεμπρεσιλασιέ μετά από μαραθώνιο. Δεν βλέπω βέβαια να έχω παχύνει αλλά έχουν σφίξει οι μύες αρκετά... άρα κάτι γίνεται.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ευτυχώς το έχεις καταλάβει και μόνος σου, ότι είναι λίγο υπερβολικό τόσο γάλα. 500ml σοκολατούχο γάλα είναι πολύ. 1 με 1 1/2 ποτήρια είναι μια χαρά.

Το σοκολατούχο ειδικά έχει μέσα πολύ πράγμα, που καλό είναι να αποφεύγεται σε συχνή λήψη.

Εγώ απορώ πάντως πώς έχεις θέμα δυσκοιλιότητας με όλα αυτά που τρως. :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,997 μηνύματα.
Νομίζω δεν απορροφάται τόσο γάλα, ειδικά στην ηλικία σου.
Κάτι τέτοιο σκέφτηκα για το παραφινέλαιο.
Για τους διατροφολόγους θα αφήσω τον φίλο Devil να στα χώσει :P

Η φρουκτόζη αποθηκεύεται περισσότερο ως λίπος από τη γλυκόζη. Το μέλι 2.5-3 κουταλιές την ημέρα δεν είναι καλό :P

Πάντως αν χρειαστει να πάρει κάποιος συμπλήρωμα κρεατίνης θα πρέπει να ρωτησει υποχρεωτικά εναν διατροφολογο.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω θέλει 300γρ κατσικίσιο γάλα, 1 μικρή μπανάνα, 1 κ.σ. μέλι, κακάο, γλυκόριζα, κανέλα και 1 scoop πρωτεινή γάλακτος βιολογική και είναι οκ σαν ρόφημα θα βγεί περίπου 2 ποτήρια νομίζω, πλήρες γεύμα.
Τελικά τα σοκολατούχα πρέπει να έχουν πολύ ζάχαρη μέσα κ το milko free μισό κουβά ασπαρτάμη για να είναι τόσο γλυκό.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,997 μηνύματα.
Τα σοκολατούχα ειναι σαβούρα. Πέτα τα στα σκουπίδια.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
mollers έχει δοκιμάσει κανεις;;;

βοηθάει με πονο σε αρθρώσεις;
( δεν ρωτάω για μενα obviously 😅)
mollers έχω πάρει, το μουρουνέλαιο, τώρα να βοηθάει στον πόνο των αρθρώσεων δεν ξέρω καλό κάνει πάντως, έχει Ω3, Ω6 κτλ αλλά μπορείς να τα βρείς κ στα λιπαρά ψάρια, καρύδια, αμύγδαλα, ταχίνι κτλ γενικά καλό κάνει κακό δεν κάνει, με μέτρο γιατί χοντραίνει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα σοκολατούχα ειναι σαβούρα. Πέτα τα στα σκουπίδια.
Το Φάρμα Κουκάκη είναι απ'τα πιο καλά όμως... ψάξε το, αλλά πολύ ζαχαρη βρε παιδί μου.

Υπάρχει κ blog με θέμα το σοκολατούχο https://sokolatouho.blogspot.com/
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλύτερα να φτιάχνεις σοκολάτα ρόφημα στο σπίτι μόνος σου, από το να πίνεις τέτοια πράγματα.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
xaxa.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

xaxaxaxaxa.png
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,997 μηνύματα.
Καλύτερα να φτιάχνεις σοκολάτα ρόφημα στο σπίτι μόνος σου, από το να πίνεις τέτοια πράγματα.

Εντάξει αμα δεν θέλει κάτι συγκεκριμενο ας τα πίνει.

Αλλα άν θέλει να ανεβάσει τη μυική του μάζα κάποιος και μάλιστα χωρις συμπληρωματα τύπου κρεατινες - πρωτεινες κτλπ ολα αυτα θα τα πετάξει στα σκουπιδια.

5 η ωρα μισο λιτρο σοκολατούχο και μετά ύπνο; δηλαδη τι σου προσφέρει το τιγκα στη ζάχαρη γάλα εκεινη την ώρα; προσωπικα τιποτα μονο θα με χαλούσε.

Εδω δυσκολευεσαι χωρις συμπληρώματα αν ειναι να εισαι και στη διατροφη οτι να ναι. Γάμησετα.

Ο άλλος σε 4-5 μήνες έφτιαξε τρομερο αποτέλεσμα. Του λέω τι έκανες μου λεει αυστηρη διατροφη + προπονηση 5 φορες την εβδομάδα + πρωτεινη + κρεατινη + υπνο σωστο + οχι ξενυχτια + οχι ποτά.

Για να μη βλέπουμε σώματα φτιαγμενα και νομιζουμε οτι εγιναν μονο απο τα αναβολικά. Θέλει προσπαθεια και πειθαρχια. Θέλει συγκεκριμενο πλάνο. Αυτοι ειναι οι κανονες του παιχνιδιου. Τωρα οποιος δε θελει δε βάζει τον εαυτο του σε αυτη τη "ταλαιπωρια"

λυσαξανε χθες να φάνε πιτογυρα και παροτρυνανε και μενα. Αρχικα ρωτησα αν το σουβλακι ειναι με στηθος ή μπουτι (ΟΛΟΙ ΜΠΟΥΤΙ) για να ειναι τιγκα στο λιπος. Μετά πηγα πηρα ενα γιαουρτι 2% δεν εφαγα ουτε καλαμακι κοτοπουλο και αυτο σαβουρα ειναι οπως το φτιάχνουν εξω.

Έβαλα και μερικές πατάτες ψητές πηρα και ενα καλαμποκι και έφαγα.

Οταν θές να κανεις αποτέλεσμα θα προσέχεις το φαγητο σου. Εγω προτεινα να φάμε εξω να παραγγειλω ενα ωραιο φιλέτο με ρυζι. Αυτοι θέλανε ντελιβερι, τα ντελιβερι φέρνουν σαβουροφάγια και εγω δεν ήθελα και δεν θέλω να χαλάω τη διατροφή μου. Απλό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top