Fitness Thread!

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγω δεν θα εμπιστευομουν τυφλα τον φυσιοθεραπευτη. Εχω δει περιστατικα μετα απο χειρουργειο που λογω κακου φυσιοθεραπευτη αναγκαστηκαν να υποβληθουν σε 2ο χειρουργειο. Θελει μετρο μετα απο επεμβαση. Εγω κατεληξα να κανω 3η επεμβαση γιατι ξεκινησα φυσιοθεραπεια νωριτερα απο οτι επρεπε. Να ακουτε τον γιατρο σας.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αφού ανεβάζουμε φώτος, ορίστε το smoothie μου. Είναι ό,τι καλύτερο όταν δεν πεινάω για να συμπληρώνω θερμίδες...

IMG_20200806_200847.jpg

IMG_20200806_200358.jpg


Για πιο ελαφρύ μπορείτε να βάλετε γάλα αμυγδάλου αντί για αγελαδινό και μέλι αντί για μαρμελάδα. Απλά ας πούμε ότι εγώ είμαι λίγο βόδι :P. Την άνοιξη βάζω λίγο λιγότερη μπανάνα και προσθέτω και 4 φράουλες, βγαίνει εξίσου τέλειο.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οχιι οχιιι

Ειναι οτι χειρότερο να πας για μασαζ σε άνθρωπο που δεν εισαι 100% σίγουρος οτι ξέρει πως να χειριστεί το τραυματισμό σου !

Μόνο σε φυσιοθεραπευτή.

Μια στο μπαλέτο είχε τραυματισμό και την εκαναν τρεις χειρότερα .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τωρα εγω το να παω απο μπαλέτο σε κροσφιτ αποκλείεται😅😅😅
Αυτό με τον τραυματισμό από φυσικοθεραπεύτη μου το είπε αυτός που πάω. Έχει εκεί μία περίπτωση κάποιου που έκανε επέμβαση πήγε σε άλλο φυσικοθεραπεύτη, ξαναπέταξε κήλες(2 μήνες μετα το χειρουργείο!!!) κ ξαναμπήκε χειρουργείο. Τωρα του κάνει ο δικός μου φυσικοθεραπείες. Κοίτα θεωρητικά είναι απ'τους 2-3 καλύτερους στο Ρέθυμνο. Το αν με κάνει καλά άγνωστο, μπορεί να με διαλύσει κ να παραλύσω. Το έγραψα κ σε άλλο ποστ, σκέφτομαι σοβαρά να ξυρίσω το κεφάλι μου ως άλλος καθηγητής Εξάβιερ(των Χ-ΜΕΝ), μιας και παιζει να παραλύσω θα πρέπει να προετοιμάζομαι. Απλά θέλω τούρμπο καρότσι να πηγαίνω γρηγορα. Άστα...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αφού ανεβάζουμε φώτος, ορίστε το smoothie μου. Είναι ό,τι καλύτερο όταν δεν πεινάω για να συμπληρώνω θερμίδες...

View attachment 70455
View attachment 70456

Για πιο ελαφρύ μπορείτε να βάλετε γάλα αμυγδάλου αντί για αγελαδινό και μέλι αντί για μαρμελάδα. Απλά ας πούμε ότι εγώ είμαι λίγο βόδι :P. Την άνοιξη βάζω λίγο λιγότερη μπανάνα και προσθέτω και 4 φράουλες, βγαίνει εξίσου τέλειο.
Αύξησε το γάλα(από 100 σε 200γρ) κ ρίξει μέσα λίγη πρωτείνη! Επίσης βρές άλλο φυστικοβούτυρο δεν ειναι οκ αυτο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προσωπικά προσπαθώ να κρατάω την πρόσληψη πρωτείνης σε μία δόση των 1.2-1.5γρ/κιλό την ημέρα... δεν είναι σταθερό. Άλλες φορές πέφτει 1γρ άλλες πάω 1.6 ίσως... βλέπω το σώμα όμως ότι έσφιξε(μαζί με τις ασκήσεις). Σαν ζελές είχα γίνει... βουτυρομπεμπές.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πολλα φυστικοβουτυρα περιεχουν ζαχαρη. Αν δεν μπορειτε να βρειτε χωρις ζαχαρη (προσωπικα δεν μου πολυαρεσει χωρις γιατι κολλαει στον ουρανισκο, αλλα παρολα αυτα το αγοραζω), μπορειτε να φτιαξετε μονοι σας με αψητα φυστικια τα οποια θα ψησετε για λιγο στον φουρνο και μετα θα τα αλεσετε (εχει απειρες συνταγες στο ιντερνετ). Θα συμφωνησω οτι τα 100γρ γαλα ειναι λιγο. Μικρο μου φανηκε το ποτηρι. Εμενα μου βγαινει περιπου 400-500ml οταν φτιαχνω smoothie.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ΒιοΥγεία βγάζει βιολογικό φυστικοβούτυρο 250γρ με 3,5€ περίπου.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 

Guest 920123

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναί ρε κάνε ασκησούλες και μια χαρά θα πάς.Απο το κρεβάτι δε γιατρευτηκε ποτέ κανεις.

Και αν θές τη γνωμη μου.... πηγαινε να σου κάνουν και μια μασαζάρα ;) ξέρεις..... άλλος άνθρωπος θα γινεις χαχα :D

έχει κάτι καλές θεραπευτριες... ειχα πάει και εγω στα νιάτα μου. Τωρα μονο βολτα με τον ανιψιο να του δειξω τα κατατοπια και μετά για τσάι στο διπλανο καφενειο.

Έκλεισα ραντεβου με το γυμναστηριο σημερα τους πηρα τηλεφωνο θα πάω κατα τη 1.
Ουτε καν σαν αστειο μην το ξαναπεις, αυτο ειδικα σε ατομα που εχουν θεμα με την σπονδυλικη στηλη..

Εχεις μπροστα σου το ζωντανο παραδειγμα τι μπορεις να παθεις αν ο αλλος δεν ξερει πως να χειριστη το σωμα σου ακομα και φυσιοθεραπευτης να ειναι ....

Τριτη μεσημερι κανω φυσιοθεραπεια γιατι ειχα καποιους πονους στην μεση και Τεταρτη ξημερωατα ξυπναω με αφορητους πονους και παραλυση του αριστερου ποδιου...
Το ξεφτερι ασκησε πολυ περισσοτερο πιεση στην σπονδυλικη στηλη με αποτελεσμα η ηδη υπαρχουν κηλη που ειχα να ¨αγκαλιασει¨το ισχιακο νευρο και να ασκει ισχυροτατη πιεση ....

Αποτελεσμα ?αμεσα χειρουργειο και δοξα το Θεο επιτυχημενο γιατι περπαταω....οσο για την ζημια που εγινε στο νευρο δεν επανορθωνεται, απλα θα πορευομαι εγω και ο πονος μου καποιες μερες ......


Μακρυα απο μασαζ απο ασχετους ανθρωπους ,μονο σε εξιδικευμενα θεραπευτηρια!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Ρανια το μασάζ που του λέω να παει να κάνει είναι το ίδιο με το πετικιουρ που δήθεν έλεγε ότι έκανε η Μιρελα στο Κωνσταντίνου κ Ελένης.... Ένα προσχημα δηλαδή για σεξουαλική διασκέδαση!!!!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Ρανια το μασάζ που του λέω να παει να κάνει είναι το ίδιο με το πετικιουρ που δήθεν έλεγε ότι έκανε η Μιρελα στο Κωνσταντίνου κ Ελένης.... Ένα προσχημα δηλαδή για σεξουαλική διασκέδαση!!!!

Είμαστε τα αθωα μυαλα του φορουμμμ.😅
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Είμαστε τα αθωα μυαλα του φορουμμμ.😅

Ε νταξει που να το ξέρεις ότι όταν θα λεγα μασάζ θα εννοουσα αλλου ειδους χαχαχα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πολλα φυστικοβουτυρα περιεχουν ζαχαρη. Αν δεν μπορειτε να βρειτε χωρις ζαχαρη (προσωπικα δεν μου πολυαρεσει χωρις γιατι κολλαει στον ουρανισκο, αλλα παρολα αυτα το αγοραζω), μπορειτε να φτιαξετε μονοι σας με αψητα φυστικια τα οποια θα ψησετε για λιγο στον φουρνο και μετα θα τα αλεσετε (εχει απειρες συνταγες στο ιντερνετ). Θα συμφωνησω οτι τα 100γρ γαλα ειναι λιγο. Μικρο μου φανηκε το ποτηρι. Εμενα μου βγαινει περιπου 400-500ml οταν φτιαχνω smoothie.

Για τον μιλκο μπουκάλι κ το 1 λίτρο γάλα λίγο θα είναι χαχαχα 😂😂😂😂
 

Guest 920123

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρανια το μασάζ που του λέω να παει να κάνει είναι το ίδιο με το πετικιουρ που δήθεν έλεγε ότι έκανε η Μιρελα στο Κωνσταντίνου κ Ελένης.... Ένα προσχημα δηλαδή για σεξουαλική διασκέδαση!!!!

Τωρα νομιζω είσαι πιο συγκεκριμενος στην περιγραφη σου :)
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
DIATROFI.png


Από σήμερα θα ακολουθήσω αυτό. Το είχαμε βγάλει πέρυσι με την διατροφολόγο μου κ έκανα μερικές αλλαγές, μείωσα κάπου θερμίδες κτλ... Είδα ότι έβαλα 1 κιλό(83 πλέον κ 1.82, από 82, 80.5 πριν το χειρουργείο, οπότε σύνολο 2,5 κιλά επιπλέον) άρα χρειάζεται πρόγραμμα. Νομίζω είναι οκ, θα προσπαθώ να μετράω ποσότητες όσο μπορώ... δεν αναφέρονται, τα CLA, ιχθυέλαιο κτλ(δεν χωράγανε :) ). Λοιπόν τα λέμε... Σήμερα ξεκούραση ήμουνα χάλια εχθές. Μίλησα με φυσικοθεραπεύτη να μειώσω λέει ασκήσεις κ τις αυξάνω όταν θα είμαι καλύτερα. Δλδ μείωση-αύξηση ανάλογα του πως είμαι. Χρονικός ορίζοντας το 3μηνο για να δούμε μία διαφορά, αλλά όλα θα φανούν στο 6μηνο. Αν δεν βελτιωθώ μάλλον νυστέρι αλλά πρέπει μου είπε να το παλέψω. Το 2ο χειρουργείο ίσως με σακατέψει περισσότερο. Τα σέβη μου φίλοι/ες :)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Το ροφημα πρωτεινης πινεται μετά τη προπονηση. Η παρμεζάνα ειναι μούφα επιλογή.
Πέτα τα τοστάκια στα σκουπιδια....

Το σακουλακι ρυζι τι ειναι.... ποση ποσοτητα ποσα γρ..... τα καρυδια τι ειναι;

ποια η ποσοτητα; ta 125gr spaggetini ειναι πριν ή μετα το βράσιμο;

φιλε σορρυ που στο λεω αλλα οπως έλεγε και ο Φιλ... στο βιντεο για τους διατροφολογους. Πας τους δινεις 30 ευρω για να σου γράψουν ενα χαρτι με μαλακιες. Σορρυ κιολας.

Το διπλο τυρι το Σαββατο τι ειναι;

Σου ξεκινάει την ημερα χωρις ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΑ. Καλα κρασιά. Ε διατροφολογοι. Πατέντα :P

Ενδεικτικα και μονο θα σου πω πως αν οι θερμιδες συντηρησης για να μην παχυνεις ειναι 2300 την ημέρα και εσυ πάς και φάς "ΚΑΡΥΔΙΑ" ετσι γενικα και αοριστα.

Τα 100γρ δινουν 670 θερμιδες.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ζηλεύω που ανεβάζετε όλοι τα φαγητά σας, σας δείχνω λοιπόν τα hash browns που έφτιαξα για πρωινό (1 μέτρια πατάτα, 1 αυγό, 2 κ.σ. αλεύρι ολικής, αλατοπίπερο - το μείγμα δεν το έψησα όλο γιατί μου φάνηκε πολύ)
IMG_20200807_075830.jpg
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Εγω γενικά μέχρι πέρσυ έκανα πολυ εντατικά μπαλέτο και γενικά μαθήματα χορου σε επαγγελματική Σχολή κτλ.

Εεε μολις σταμάτησα φέτος καμια σχέση.

Εντάξει οχι καμια , απλα ειμαι πολυ αυστηρή με τον εαυτό μου.
Πάντως παντα ήμουνα γυμνασμένη , λεπτή καθώς στο μπαλέτο 1.5 ωρα περα απο αεροβιο δουλεύεις ολη τη ωρα το βαρος του σώματος σου.
Με γράμμωση αλλα μπαλαρινιστικη γράμμωση.

Εε οταν σταμτησα αρχισα να γίνομαι πιο juicy 😅

Το θεμα ειναι οτι πήγα γυμναστήριο αλλα έγινα
γυμνασμένη( σχετικά ,απλα έσφιξα) juicy.

Μπαλέτο δε μπορούσα να παω καθώς στη πολη που μετακόμισα δεν έχουμε καλες σχολές και είτε πας ειτε δε πας.. το ενα κι το αυτό.

Μετα που σταμάτησα και το γυμναστήριο λόγω διαβάσματος εγινα flabby.

Έχασα και 1, 2 κιλα άθελά Μου κι νομίζω αυτο συντέλεσαι ακομα περισσότερο στο να γινω flabby κάθε έχασα μυες.

Μιλαω για τα δικα μου δεδομένα παντα και σε σχέση με το πως ήμουν πριν.

Αυτος ειναι ο πονος μου λοιπόν😅

Πρέπει απο Σεπτέμβρη να ξεκινήσω εντατική γυμναστική γιατί δεν με έχω συνηθίσει έτσι.

Απλα το μπαλέτο ηταν τοσο αυτονόητο για μένα που δε το έβλεπα σαν γυμναστική και τωρα δυσκολεύομαι να εντάξω στο πρόγραμμα μου πολύ αερόβιο κτλ :cry_x:

*
Αναφέρω το αερόβιο καθως για το σωμα που θέλω ειναι απαραίτητο.
Οχι απο μονο του βέβαια!
Έχεις σκεφτεί να κάνεις γιόγκα; Έχει αρκετές ομοιότητες με την μπάρα του μπαλέτου σαν τρόπος εκγύμνασης, είναι αναερόβια και δουλεύεις με το βάρος του σώματος. Κι εγώ λόγω κορονοιού αναγκαστικά σταμάτησα το μπαλέτο κι ήταν το καλύτερο υποκατάστατο. Όχι απλώς με συντήρησε, αλλά, ειδικά στα πόδια και τα χέρια, με γύμνασε ακόμα περισσότερο. Η γιόγκα δεν είναι μόνο ευλυγισία όπως νομίζουν μερικοί, ούτε διαλογισμός! Αν έχεις πρόσβαση σε κάποιο στούντιο στην προτείνω έστω για δοκιμή, μιας και είναι συνήθως οικονομική.
 

Guest 920123

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
View attachment 70459

Από σήμερα θα ακολουθήσω αυτό. Το είχαμε βγάλει πέρυσι με την διατροφολόγο μου κ έκανα μερικές αλλαγές, μείωσα κάπου θερμίδες κτλ... Είδα ότι έβαλα 1 κιλό(83 πλέον κ 1.82, από 82, 80.5 πριν το χειρουργείο, οπότε σύνολο 2,5 κιλά επιπλέον) άρα χρειάζεται πρόγραμμα. Νομίζω είναι οκ, θα προσπαθώ να μετράω ποσότητες όσο μπορώ... δεν αναφέρονται, τα CLA, ιχθυέλαιο κτλ(δεν χωράγανε :) ). Λοιπόν τα λέμε... Σήμερα ξεκούραση ήμουνα χάλια εχθές. Μίλησα με φυσικοθεραπεύτη να μειώσω λέει ασκήσεις κ τις αυξάνω όταν θα είμαι καλύτερα. Δλδ μείωση-αύξηση ανάλογα του πως είμαι. Χρονικός ορίζοντας το 3μηνο για να δούμε μία διαφορά, αλλά όλα θα φανούν στο 6μηνο. Αν δεν βελτιωθώ μάλλον νυστέρι αλλά πρέπει μου είπε να το παλέψω. Το 2ο χειρουργείο ίσως με σακατέψει περισσότερο. Τα σέβη μου φίλοι/ες :)
Καλή αρχή milko και εύχομαι γρήγορα να δεις αποτελέσματα και αν δεν δεις μην πτοείσαι δεν χρειάζεται και εδώ :)
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
@Alizoula2 δοκιμασε barre. Ειναι σαν μπαλετο.

Εκει που με πονουσαν και τα 2 γονατα για 1+ μηνα, χθες και σημερα δεν εχω καθολου πονο. Πηρα ενα παυσιπονο για πονοκεφαλο προχθες και ξεκουραστηκα 3 ημερες και εκτοτε πονος μηδεν. Μυστηριο. Στο ενα εχω ακομα ενοχληση οταν παταω με το γονατο στο πατωμα, αλλα δεν ποναω οταν καθομαι ή οταν ανεβαινω σκαλες.

@milkompoukalo δεν ειμαι και πολυ του προγραμματος οποτε αν θελεις να χασεις βαρος προτεινω να μετρας θερμιδες. Εχει πολλα καλα apps. Το lifesum ειναι καλο. Προτεινω να παρεις και ενα activity tracker (fitbit, garmin) για να μετρας καλυτερα ποσες θερμιδες καις. Εγω χρησιμοποιω το fitbit με το δικο του app στο οποιο καταγραφω ολες τις θερμιδες και οσες καιω. Αν τρως 1500 θερμιδες καθημερινα και καποιες φορες καις 2000 και αλλες 2500, τοτε ναι μεν θα χασεις πιο γρηγορα βαρος, αλλα κινδυνευεις να ριξεις τον μεταβολισμο σου. Τα apps καταγραφουν και ποση πρωτεινη, υδατανθρακες, κτλ τρως, οποτε δεν βαδιζεις εντελως στα τυφλα. Εχεις αναφερει οτι εχεις θεμα με το γαστρεντερικο σου. Δεν μπορεις να φας καθολου λαχανικα; Απο το προγραμμα σου λειπει ολοκληρη ομαδα τροφιμων. Παω πασο αν σε ενοχλουν, αλλα αν οχι, θα μπορουσες να προσθεσεις μαρουλι, σπανακι, ροκα, καροτα, παντζαρια, ραπανακια, kale, snow/snap peas, μπροκολα, κουνουπιδια, φασολακια, αρακα, πρασο, λαχανακια βρυξελλων, κολοκυθα, γλυκοπατατα, κτλ κτλ
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
@milkompoukalo

γιατι δεν δοκιμάζεις αυτο εδω;


απο το μιλκο εχει πολυ λιγοτερους υδατανθρακες πχ αυτο εδω εχει 3γρ στη συσκευασια ζάχαρα ενω στο μιλκο ειναι 27 νομιζω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
@Alizoula2 δοκιμασε barre. Ειναι σαν μπαλετο.

Εκει που με πονουσαν και τα 2 γονατα για 1+ μηνα, χθες και σημερα δεν εχω καθολου πονο. Πηρα ενα παυσιπονο για πονοκεφαλο προχθες και ξεκουραστηκα 3 ημερες και εκτοτε πονος μηδεν. Μυστηριο. Στο ενα εχω ακομα ενοχληση οταν παταω με το γονατο στο πατωμα, αλλα δεν ποναω οταν καθομαι ή οταν ανεβαινω σκαλες.

Ψιλοτραυματισμοι ειναι αυτοι , απλα εμενα με προβληματισε ο ορθοπεδικος που ειπε οτι ακομη και αυτοι θέλουν φυσικοθεραπεια ενα διαστημα αλλιως γινονται χρονιοι. Απλα εχεις αυτη την ενοχληση αλλα αν το πάμε ετσι πρέπει να κανω φυσικοθεραπεια και που με τσιμπάει που και που ο ραχιαιους χαμηλά; :P η λιγο ο τραπεζοειδης οταν ξυπνάω το πρωι;

ε νταξει αν ειναι να κάνουμε φυσικοθεραπειες για ολα.... θα μας δουλευουνε κιολας οτι κανουμε σαν γέροι. Σημερα εμενα το χέρι με ενοχλησε σε βαθμο 2-3 στα 10. Μιλαμε για πολύ ηπια πράγματα. Δε ξέρω φοβααι οτι θα βαρεθω να πάω για φυσικοθεραπειες τον Σεπτεμβριο που μου ειπε.

θα κοψω για τους ώμους λιγο τις πιέσεις πανω απο το κεφάλι .... που φαινεται να επηρεάζει το σημειο και βλέπουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top