Fitness Thread!

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
IMG_20200902_200802.jpg

Χταποδακι με μουστάρδα και άγρια μπέιμπι ρόκα...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
χαχαχα αλλαξαν και τα reactions ! Προσθεσαν νέα.

Σηωθηκα με πονοκέφαλο πριν κανα μισάωρο αλλα τωρα πέρασε και εω να πάω γυμναστηριο. Εχω και άρσεις θανατου σημερα..... με 60 κιλά επειδη ειμαι πιτσιρικος :P
 

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να παραδειγματιστω απο καποιον που ειναι 80+ κιλα , ασχολειται χρονια με τη γυμναστικη, και κάνει 50 kg πάγκο και 60kg deadlift? XD Νομίζεις ότι όταν μιλάω για κιλά το κάνω για να σε μειώσω ενώ όντως είναι πολύ λίγα και συγχέεις την αύξηση των κιλών στις ασκήσεις, προκειμένου να αυξήσεις μυική μάζα, με την ανάγκη επίδειξης.
Υ.Γ. ΠΛΙΖ μην μου ζητήσεις να ανεβάσω φωτό, απάντα για μια φορά σε αυτό που γράφω.
 

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να παραδειγματιστω απο καποιον που ειναι 80+ κιλα , ασχολειται χρονια με τη γυμναστικη, και κάνει 50 kg πάγκο και 60kg deadlift? XD Νομίζεις ότι όταν μιλάω για κιλά το κάνω για να σε μειώσω ενώ όντως είναι πολύ λίγα και συγχέεις την αύξηση των κιλών στις ασκήσεις, προκειμένου να αυξήσεις μυική μάζα, με την ανάγκη επίδειξης.
Υ.Γ. ΠΛΙΖ μην μου ζητήσεις να ανεβάσω φωτό, απάντα για μια φορά σε αυτό που γράφω.


Μην αχσχολεισαι με το circlejerking, φαε καλα και χωρις πολλα λιπαρα, πηγαινε προπονηση 4-5 φορες την εβδομαδα, βρες ενα καλο προγραμματακι και μεινε αφοσιωμενος
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Να παραδειγματιστω απο καποιον που ειναι 80+ κιλα , ασχολειται χρονια με τη γυμναστικη, και κάνει 50 kg πάγκο και 60kg deadlift? XD Νομίζεις ότι όταν μιλάω για κιλά το κάνω για να σε μειώσω ενώ όντως είναι πολύ λίγα και συγχέεις την αύξηση των κιλών στις ασκήσεις, προκειμένου να αυξήσεις μυική μάζα, με την ανάγκη επίδειξης.
Υ.Γ. ΠΛΙΖ μην μου ζητήσεις να ανεβάσω φωτό, απάντα για μια φορά σε αυτό που γράφω.

Φωτο δε προκειται να ανεβάσεις και ξέρεις τον λογο. Γιατι εισαι και εσύ απο αυτους που έχουν γνώμη για όλα και κρινουν πισω απο τον ΗΥ. Αν οντως σε ενδιέφερε να κάνεις σοβαρή συζητηση και δεν ειχες το κολλημα οτι εμεις σου κάνουμε επίδειξη σε ενα θρεντ κατεξοχην αθλητικο που ο καθενας γράφει τη προοδο και τη βελτιωση του.... δεν θα υποστηριζες τις ανοησιες περι παιδικών κιλών. Καταρχας εσυ ποιος εισαι για να σου κάνω επιδειξη σε ξέρω; νομιζεις οτι εχω εγω καμιά κάψα να κάνω επιδειξη σε σενα;

Και για μια τελευταια φορά.. για άλλους που θέλω να προλάβω ... οποιος κάθεται και διαβαζει τα πινακάκια που έδωσες χθές και δεν έχει πραγματική γνώση των μεγεθών σε ενα γυμναστήριο θα νομιζει οτι αν κάνει 10κιλους αλτηρες ειναι αρχάριος.

Αυτό εδώ
IMG_20200902_105638.jpg
.


ειναι 30 κιλά αλτήρας. Το σαιτ σου το αξιοπιστο λέει οτι κάποιος gia na θεωρηθει μέσος και οχι αρχάριος πρέπει να κάνει πιέσεις ώμων με αυτο εδώ.

Κανεναν δεν έχω δει να το κάνει. Εκτος απο οποιον ειναι 100 κιλά στο φάρμακο και θέλει να κατεβει σε μεγάλες κατηγοριες και έχει ένα χέρι πάνω απο 42 εκατοστά σε διάμετρο για να μπορέσει ο τρικεφαλος του να συγκρατήσει στο κατέβασμα ολο αυτο το βάρος.

Οι ιδιες υπερβολές ισχύουν και στις άρσεις. Στο γυμναστηριο τους τελευταιους 2 μηνες δεν εχω δει κανέναν να βάζει 150 κιλά στις άρσεις για να θεωρηθει .... ΜΕΣΟΣ. Οι περισσοτεροι απο αυτους έχουν φτιαγμενη πλάτη. Οι άρσεις θανάτου ειναι πολυ-αρθρική άσκηση .. πιάνει σχεδον το 70% του σώματος και αν κάποιος ειναι και έστω σε ενα σημειο αδύναμος και δεν το έχει γυμνάσει σωστά βάζοντας τοσο μεγάλο φορτιο οχι μονο δε θα γυμναστεί σωστά αλλα θα τραυματιστει και άσχημα. Μιλάς για πράγματα το οποια δεν γνωριζεις. Και θές να κάνουμε και συζήτηση ενω ειρωνευεσαι;

Σήμερα έκανα άρσεις με 60 κιλά και εκτάσεις τετρακέφαλων στα 40 κιλά. Και το αποτέλεσμα μου στα ποδια ειναι αυτο ->


















Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εσυ που κρινεις.... εμας τι κάνουμε και ποσα χρονια και ποσα κιλά σηκώνουμε. Τι αποτελεσμα έχεις να δειξεις;
Εμενα προσωπικά με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα. Δεν με ενδιαφέρει να δωσω εξετάσεις στην θεωρητική γυμναστική της γκουκλολογίας.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200902_101140.jpg
    IMG_20200902_101140.jpg
    1 MB · Εμφανίσεις: 243
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην αχσχολεισαι με το circlejerking, φαε καλα και χωρις πολλα λιπαρα, πηγαινε προπονηση 4-5 φορες την εβδομαδα, βρες ενα καλο προγραμματακι και μεινε αφοσιωμενος
Ναι θα ξεκινήσω stronglifts μέρα παρά μέρα, με κάποια αερόβια στις ενδιάμεσες μέρες. Στο μόνο που θα επιμείνω στην απάντηση σου είναι το χωρίς πολλά λιπαρά, υποθέτω ότι λες για επεξεργασμένα (τύπου βιτάμ etc) ή κορεσμένα σε μεγάλο βαθμό, γενικά όμως τα λιπαρά είναι απαραίτητα και υγιεινά (αυτά που θα έχω στη διατροφή μου είναι ιχθυέλαια, ελαιόλαδο, ξηροί καρποί, και κορεσμένα απο γαλακτοκομικά και κρέατα). Επίσης δεν έχω πρόβλημα με τα κιλά μου και επειδή θέλω να βάλω μυική μάζα τα λιπαρά είναι εξαιρετικά ως πηγή ενέργειας.
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φωτο δε προκειται να ανεβάσεις και ξέρεις τον λογο. Γιατι εισαι και εσύ απο αυτους που έχουν γνώμη για όλα και κρινουν πισω απο τον ΗΥ. Αν οντως σε ενδιέφερε να κάνεις σοβαρή συζητηση και δεν ειχες το κολλημα οτι εμεις σου κάνουμε επίδειξη σε ενα θρεντ κατεξοχην αθλητικο που ο καθενας γράφει τη προοδο και τη βελτιωση του.... δεν θα υποστηριζες τις ανοησιες περι παιδικών κιλών. Καταρχας εσυ ποιος εισαι για να σου κάνω επιδειξη σε ξέρω; νομιζεις οτι εχω εγω καμιά κάψα να κάνω επιδειξη σε σενα;

Και για μια τελευταια φορά.. για άλλους που θέλω να προλάβω ... οποιος κάθεται και διαβαζει τα πινακάκια που έδωσες χθές και δεν έχει πραγματική γνώση των μεγεθών σε ενα γυμναστήριο θα νομιζει οτι αν κάνει 10κιλους αλτηρες ειναι αρχάριος.

Αυτό εδώ
View attachment 70902.


ειναι 30 κιλά αλτήρας. Το σαιτ σου το αξιοπιστο λέει οτι κάποιος gia na θεωρηθει μέσος και οχι αρχάριος πρέπει να κάνει πιέσεις ώμων με αυτο εδώ.

Κανεναν δεν έχω δει να το κάνει. Εκτος απο οποιον ειναι 100 κιλά στο φάρμακο και θέλει να κατεβει σε μεγάλες κατηγοριες και έχει ένα χέρι πάνω απο 42 εκατοστά σε διάμετρο για να μπορέσει ο τρικεφαλος του να συγκρατήσει στο κατέβασμα ολο αυτο το βάρος.

Οι ιδιες υπερβολές ισχύουν και στις άρσεις. Στο γυμναστηριο τους τελευταιους 2 μηνες δεν εχω δει κανέναν να βάζει 150 κιλά στις άρσεις για να θεωρηθει .... ΜΕΣΟΣ. Οι περισσοτεροι απο αυτους έχουν φτιαγμενη πλάτη. Οι άρσεις θανάτου ειναι πολυ-αρθρική άσκηση .. πιάνει σχεδον το 70% του σώματος και αν κάποιος ειναι και έστω σε ενα σημειο αδύναμος και δεν το έχει γυμνάσει σωστά βάζοντας τοσο μεγάλο φορτιο οχι μονο δε θα γυμναστεί σωστά αλλα θα τραυματιστει και άσχημα. Μιλάς για πράγματα το οποια δεν γνωριζεις. Και θές να κάνουμε και συζήτηση ενω ειρωνευεσαι;

Σήμερα έκανα άρσεις με 60 κιλά και εκτάσεις τετρακέφαλων στα 40 κιλά. Και το αποτέλεσμα μου στα ποδια ειναι αυτο ->
View attachment 70904

















Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εσυ που κρινεις.... εμας τι κάνουμε και ποσα χρονια και ποσα κιλά σηκώνουμε. Τι αποτελεσμα έχεις να δειξεις;
Εμενα προσωπικά με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα. Δεν με ενδιαφέρει να δωσω εξετάσεις στην θεωρητική γυμναστική της γκουκλολογίας.

Πω πω... είσαι skinny fat! :no:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Εννοειται οτι τα καλά λιπαρά χρειάζονται αλλα ορμονικά και οχι τοσο ως πηγή ενέργειας - εκτος και αν κάποιος κάνει κέτο ... πηγή ενέργειας παραδοσιακά ειναι ο υδατάνθρακας :)

120γρ σαρδέλα , 100γρ πατατα - κολοκυθι - λάδι. Μετα το γυμναστηριο. Κτυπησα 200μλ ασπραδι αυγου και τωρα θα δωσω και ενα μισο σέικερ συμπληρωμα πρωτεινης. Νιωθω τα χέρια μου τοσο ωραια πιασμένα. Πρέπει να τροφοδοτήσουμε το σώμα για την ανάρωση :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πω πω... είσαι skinny fat! :no:

Με 52 εκατοστα διαμετρο ποδιου - μισο μέτρο δεν με λές και σκιννυ φάτ :P

σκιννυ φάκ μπορεί :D

Ντάξει πιτσιρικας ειμαι ακομη δε βαριέσαι χαχα
 

Συνημμένα

  • IMG_20200902_112850.jpg
    IMG_20200902_112850.jpg
    1.1 MB · Εμφανίσεις: 216

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Να βλέπουν οι άλλοι πιτσιρικοι, να παραδειγματιζονται.

Μια χαρά τα λές φίλε! Αλλα στη τελική μερικοι ειναι αποφασισμένοι να φάνε το κεφάλι τους μονοι τους. Τα βλέπω και στο γυμναστηριο και δεν ασχολούμαι. Ειχα πει σε ενα πιτσιρικα τις προάλλες να προσέχει γιατι θα κτυπησει ετσι οπως κάνει. Στο τέλος του πεσε ο αλτηρας στο ποδι.

Οι προπονησεις με βαριά λιφτς ειναι ιδιαιτερα τεχνικές ... πάγκος - αρσεις - καθισματα. Εμπλέκονται πολλές αρθρώσεις και μπορει πολύ ευκολα να γινει η ζημιά αν κάποιος ειναι άσχετος και δεν έχει καθοδηγηση απο κάποιον ειδικο προπονητή.

Βάζω στοίχημα οτι οι μισοι που θα κοροιδεψουν κάποιον οτι κάνει λιγα κιλά στο πάγκο... αν τους ρωτήσεις πως κάθονται στο πάγκο δεν θα ξέρουν καν να τοποθετήσουν το σώμα τους σωστά.

Το πιο κλασσικο παράδειγμα το οποιο ειχε μπει και εδω στο φορουμ ηταν ο μιλκομπούκαλο ο οποιος έτρεχε απο χειρουργο σε χειρουργο και δεν μπορουσε ουτε πιέσεις ωμων ορθιος με 3 κιλά αλτηρες να κάνει. Τοσο χάλια ηταν η κατασταση του.

Ο άλλος που κανει γιουτιουμπ και ειχε κατέβει σε αγώνες powerlifting παρεμεινε 1.5 χρονο εκτος λογω τραυματισμου στη μέση του.



https://www.youtube.com/channel/UC3B83ELL4X2x2qPLr-sisXQ

Υπάρχουν και άλλοι βεβαια που δεν την κάνουν ποτέ αυτη την άσκηση και μια χαρα γυμνασμένους τους βλέπω, και με λιγοτερο ρισκο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν παιζει να κάνει κάποιος τα νουμερα που λέει σε αυτο το σαιτ χρησιμοποιώντας αλτήρες και να μη τραυματιστει εκτος και αν ειναι 100 κιλα μποντι μπιλντερ στο φάρμακο οπως ο Αλιμπάκης που κάνει πιεσεις ωμων με 100+ κιλά. Καταρχας δεν μπορεις να σηκώσεις εναν αλτηρα 40 κιλων πάνω απο τους ώμους. Απορω ποιος τα σκέφτηκε αυτά τα νούμερα.

Οποιος κάνει ασκησεις με τέτοιους αλτήρες τον προκαλώ να βάλει βιντεο ή εστω εικονα αποκομένη κατα την εκτέλεση. Δε μπορω άλλο φούμαρα σορρυ. Εδω το θρέντ ειναι άλλης φύσεως. Στα αλλα ας λεει ο καθενας οτι θέλει.

Με έναν αλτήρα το πολύ 10 κιλών και πάγκο 50-60 κιλά έχεις φτιάξει πολυ δυνατους ώμους κ στηθος κ με ασφάλεια. Αλλα θα πρέπει να ξέρεις να προπονεισαι. Μετά θα σε ρωτήσει ο άλλος ποσα κιλά κανεις... θα του πεις εεε κανονικα ενα 50αράκι βάζω.

Θα στην πει οτι εισαι αρχάριος επειδη ετσι διάβασε κάπου. Και μολις ζητησεις φωτο για να αποδειχθει οτι τελικά στο κτισιμο ενος γερου σώματος δεν μετράνε μονο τα κιλά οπως εσυ υποστηριζεις θα σου πει οτι η φωτο δεν ειναι κριτήριο.

Μετά..... εγω φτάνω τους άλλους σε αδιέξοδο και ειμαι για ιγκνόρ. :laugh::laugh:

Εσενα σου φαινεται λογικό επιχειρημα ολο αυτο; αφου ρε μεγάλε έχεις γνώσεις και αποτέλεσμα και λές πχ τον άλλον αρχάριο με αυτα που λές βάλε να το δούμε !!! Να καταλαβει και ο άλλος γιατι ειναι αρχάριος και εσυ ο μάγκας. Αλλιως και ο Παππους μου μπορει να μιλήσει για φιτνεσ.

Τα κιλά από μόνα τους δεν λένε κάτι.

Έχουμε κιλά Χ επαναλήψεις Χ σετ και το γινόμενο αυτό είναι ο όγκος προπόνησης.

Ό λόγος που οι διάφοροι οδηγοί χρησιμοποιούν τα κιλά ως μέτρο φυσικής κατάστασης είναι γιατί είναι ο πιο εύκολος χοντροκομμένος τρόπος να κρίνεις σε τι επίπεδο φυσικής κατάστασης είναι κάποιος ανάλογα με το βάρος του. Φυσικά όλα αυτά αναφέρονται σε 1rep max και είναι χοντροκομμένα γιατί αγνοούνται πολλοί παράγοντες όπως η γενετική σωματοδομή. Η φωτογραφία είναι και αυτή χοντροκομμένος τρόπος καθώς και πάλι αγνοούνται παράγοντες. Μπορείς να έχεις αρκετά γυμνασμένο κορμί χωρίς να κάνεις τρομερή γυμναστική αν είσαι γενετικά προικισμένος. Ο μόνος τρόπος για να κρίνεις κάποιον αντικειμενικά είναι να παρακολουθήσεις μακροπρόθεσμα την προπόνηση, την διατροφή και τα gains του.

Η προπόνηση χαμηλής έντασης και υψηλών επαναλήψεων προκαλεί σαρκοπλασμική υπερτροφία. Οι μύες χωράνε περισσότερο atp και το διαχειρίζονται καλύτερα. Γι αυτό φουσκώνεις. Όσο περισσότερο atp έχεις τόσο περισσότερες επαναλήψεις μπορείς να κάνεις. Γι αυτό κάνεις και μικρά διαλείμματα ανάμεσα στα σετ.

Η προπόνηση υψηλής έντασης προκαλεί μυοινιδική υπερτροφία. Οι μύες αποκτούν νέες ίνες και εκπαιδεύεται το νευρικό σύστημα να επιστρατεύει περισσότερα κύτταρα κατά τη σύσπαση του μυ. Γι αυτό και η κίνηση είναι κοφτή, εκρηκτική ενώ τα διαλείμματα μεγάλα ώστε να αναπληρωθεί πλήρως το atp μέχρι το επόμενο σετ.

Όποιος θέλει να έχει καλή φυσική κατάσταση, η οποία δεν σημαίνει μόνο ωραίο σώμα, ενσωματώνει και τα δύο είδη προπόνησης.

Τραυματισμοί, σοβαροί κα μη μπορούν να υπάρξουν και στα δύο είδη προπόνησης, όταν κάνεις πράγματα με λάθος τεχνική, πολύ εκτός ορίων, ή απλά ήρθε η κακιά στιγμή. Οι τραυματισμοί σε προπονήσεις με πολλά κιλά είναι διαχειρίμοι όσο κάνεις την άσκηση σωστά. Κάποιος που βγάζει 100 κιλά squat δεν σπάσει τη μέση του 102, το πολύ να μη τα σηκώσει και να κάτσει στις βοηθητικές το βάρος. Οι χοντροί τραυματισμοί γίνονται όταν από τα 100 που τα βγάζεις με τα βίας πας στα 120 και αυτό δεν το κάνει κανένας νοήμον. Τραυματισμούς μπορείς να έχεις επίσης και με σετ χαμηλής έντασης όταν δεν τα κάνεις σωστά. Μπορεί να μην σου βγει ο δικέφαλος, αλλά είναι πιο ύπουλοι γιατί προκαλούν μικρές τριβές χωρίς το feedback του πόνου, ο οποίος ξεκινά όταν έχει γίνει ήδη η ζημιά.

Χτες κόβαμε και φορτώναμε ξύλα. Είναι ένα παράδειγμα δουλειάς στην οποία σηκώνεις αρκετό βάρος από το έδαφος και έχει μεγάλο volume. Σε τέτοιες καταστάσεις είναι πολύ χρήσιμο να έχεις κάνει προπόνηση υψηλής έντασης διότι αν έχεις κάνει 200αρι deadlift μπορείς να σηκώνεις κορμούς 80 κιλών με ασφάλεια, καθώς ας μην ξεχνάμε ότι η δουλειά έχει μεγάλο volume (δουλεύεις 8 ώρες) και μετά τις 5 ώρες είσαι ψόφιος και μπορεί άνετα να γίνει η στραβή αν δεν είσαι συνηθισμένος.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Τα κιλά από μόνα τους δεν λένε κάτι.

Έχουμε κιλά Χ επαναλήψεις Χ σετ και το γινόμενο αυτό είναι ο όγκος προπόνησης.

Πράγματι δεν λένε κάτι. Γιατι εγω χθές έκανα 60 κιλά επι 12 επαναληψεις επι 4 σέτ άρσεις θανατου με πολύ καλή ένταση σε πληροφορω και αν και ηταν η 1η ασκηση μετά απο αυτο εφυγα σφαιρα για αποδυτηρια για να αλλάξω μπλουζα καθως ειχε γινει μουσκεμα και ειχα ανεβάσει και παλμούς. Το άθροισμα αυτό δινει περιπου 3 τονους. Σε κάποια φάση φωναξα και το γυμναστη που το ξέρω και με ξέρει και του ειπα να με τσεκάρει. Μου ειπε οτι εκτελώ την άσκηση τέλεια απλα λιγο στο ανέβασμα να πετάω λιγο περισσοτερο το στήθος.

Πιστευεις οτι δεν θα μπορουσα να βάλω 100-120 κιλά; και απλα να κάνω 1-2 επαναλήψεις; :P

Ό λόγος που οι διάφοροι οδηγοί χρησιμοποιούν τα κιλά ως μέτρο φυσικής κατάστασης είναι γιατί είναι ο πιο εύκολος χοντροκομμένος τρόπος να κρίνεις σε τι επίπεδο φυσικής κατάστασης είναι κάποιος ανάλογα με το βάρος του. Φυσικά όλα αυτά αναφέρονται σε 1rep max και είναι χοντροκομμένα γιατί αγνοούνται πολλοί παράγοντες όπως η γενετική σωματοδομή. Η φωτογραφία είναι και αυτή χοντροκομμένος τρόπος καθώς και πάλι αγνοούνται παράγοντες. Μπορείς να έχεις αρκετά γυμνασμένο κορμί χωρίς να κάνεις τρομερή γυμναστική αν είσαι γενετικά προικισμένος. Ο μόνος τρόπος για να κρίνεις κάποιον αντικειμενικά είναι να παρακολουθήσεις μακροπρόθεσμα την προπόνηση, την διατροφή και τα gains του.

Προσωπικά χθές απέδειξα οτι δεν ειναι απλα χοντροκομένη ειναι κάποιες φορές ουτοπική. Αν ειδες τη φωτο με τον 30κιλο αλτηρα και διαβασεις το ποστ θα καταλαβεις το γιατι.

Η προπόνηση χαμηλής έντασης και υψηλών επαναλήψεων προκαλεί σαρκοπλασμική υπερτροφία. Οι μύες χωράνε περισσότερο atp και το διαχειρίζονται καλύτερα. Γι αυτό φουσκώνεις. Όσο περισσότερο atp έχεις τόσο περισσότερες επαναλήψεις μπορείς να κάνεις. Γι αυτό κάνεις και μικρά διαλείμματα ανάμεσα στα σετ.

Η προπόνηση υψηλής έντασης προκαλεί μυοινιδική υπερτροφία. Οι μύες αποκτούν νέες ίνες και εκπαιδεύεται το νευρικό σύστημα να επιστρατεύει περισσότερα κύτταρα κατά τη σύσπαση του μυ. Γι αυτό και η κίνηση είναι κοφτή, εκρηκτική ενώ τα διαλείμματα μεγάλα ώστε να αναπληρωθεί πλήρως το atp μέχρι το επόμενο σετ.

Όποιος θέλει να έχει καλή φυσική κατάσταση, η οποία δεν σημαίνει μόνο ωραίο σώμα, ενσωματώνει και τα δύο είδη προπόνησης.

Τραυματισμοί, σοβαροί κα μη μπορούν να υπάρξουν και στα δύο είδη προπόνησης, όταν κάνεις πράγματα με λάθος τεχνική, πολύ εκτός ορίων, ή απλά ήρθε η κακιά στιγμή. Οι τραυματισμοί σε προπονήσεις με πολλά κιλά είναι διαχειρίμοι όσο κάνεις την άσκηση σωστά. Κάποιος που βγάζει 100 κιλά squat δεν σπάσει τη μέση του 102, το πολύ να μη τα σηκώσει και να κάτσει στις βοηθητικές το βάρος. Οι χοντροί τραυματισμοί γίνονται όταν από τα 100 που τα βγάζεις με τα βίας πας στα 120 και αυτό δεν το κάνει κανένας νοήμον. Τραυματισμούς μπορείς να έχεις επίσης και με σετ χαμηλής έντασης όταν δεν τα κάνεις σωστά. Μπορεί να μην σου βγει ο δικέφαλος, αλλά είναι πιο ύπουλοι γιατί προκαλούν μικρές τριβές χωρίς το feedback του πόνου, ο οποίος ξεκινά όταν έχει γίνει ήδη η ζημιά.

Χτες κόβαμε και φορτώναμε ξύλα. Είναι ένα παράδειγμα δουλειάς στην οποία σηκώνεις αρκετό βάρος από το έδαφος και έχει μεγάλο volume. Σε τέτοιες καταστάσεις είναι πολύ χρήσιμο να έχεις κάνει προπόνηση υψηλής έντασης διότι αν έχεις κάνει 200αρι deadlift μπορείς να σηκώνεις κορμούς 80 κιλών με ασφάλεια, καθώς ας μην ξεχνάμε ότι η δουλειά έχει μεγάλο volume (δουλεύεις 8 ώρες) και μετά τις 5 ώρες είσαι ψόφιος και μπορεί άνετα να γίνει η στραβή αν δεν είσαι συνηθισμένος.

Εννοειται οτι πρέπει να χρησιμοποιείς και τις δύο προπονήσεις. Δεν έχεις άδικο σε αυτο. Επισης μια χαρά τα γράφεις για τα διαλειμματα.

Ωστοσο εγω προσωπικά δεν θα προτεινα σε κάποιον αρχάριο που δεν έχει ακομη την μυική υποδομή να ξεκινησει προπονηση με υψηλά φορτια τύπου powerlifting και ανα εβδομάδα να ανεβάζει 2,5 κιλά συμφωνα με το πρωτοκολλο δυναμης 5χ5. Ουτε συμφωνω με τη νοοτροπια να σνομπάρει τα μικροτερα φορτια και να ψάχνει αυτα τα πινακάκια στο Ιντερνετ.

Αναγκαστικά η πορεια του πρέπει να περάσει μέσα απο το κλασσικο body building για 1-2 χρονια με σοβαρη προπονηση και διατροφη οπωσδηποτε. Μολις κοψουν οι ώμοι του , γεμισει το στηθος , μεγαλώσουν τα χέρια και η πλάτη του μπορει να προκαλέσει με υψηλοτερα φορτια εφοσον θα έχει αναπτυξει και κάποιο βαθμο προσαρμοστικοτητας στους τένοντες.

Αυτην ακριβως την αιτιολογια έχουν και οι φωτογραφιες. Το να μου λέει εμενα κάποιος οτι τα 50-60 κιλά στο πάγκο ειναι λιγα ενω ταυτοχρονα μπορει να ειναι σαν μπακαλιάρος μυικά μου δειχνει οτι αυτος ο ανθρωπος δεν έχει καμια γνωση των μεγεθων και πάει για να σακατευτει. Υπερ-φορτώνοντας ενα μη ανεπτυγμένο ακομη μυικο συστημα. Ειναι η κοινή λογική την οποια οι περισσοτεροι δεν έχουν στα γυμναστηρια για αυτο κ τραυματιζονται. Αν δεν μπορεις να σπρώξεις στο πάγκο 60 κιλά σε 12 επαναληψεις πλήρως ελεγχομενες και χωρις να σφαδάζεις δεν εισαι για να ανεβάζεις παραπάνω. Τα ιδια ισχυουν και στις άρσεις και στα καθισματα.

Εκτος και αν το κάνει για να τρολάρει οπως έκαναν κάποιοι αλλοι άσχετοι παλαιοτερα που έμπαιναν στο θρεντ για να ποστάρουν γουρουνόπουλα ή για να κάνουν λάικ σε οποιον μου πάει κοντρα άσχετα το τι γράφει :P (Ναι υπάρχει και τέτοιος κοσμος). Οι φωτογραφιες ειναι για να κρινουμε και γιατι οχι να βοηθήσουμε. Πχ θα σου πω... ο τραπεζοειδης σου ειναι λιγο πεσμένος βάλε στο προγραμμα ασκησεις και για αυτον να τον κάνεις σε 2 μηνες τούμπανο!

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα φάω πολύ λίγη πετσουλα...
View attachment 70913
Και βέβαια...
View attachment 70914

Ξεκοκαλισε το ! :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Οι τραυματισμοι που ειναι τενοντιτιδες δεν θα σε αφήσουν να κάνεις προπονηση γιατι θα σε ενοχλουν καθολη τη διάρκεια της προπονησης πράγμα που δεν θα σου αρέσει άρα θα κοψεις προπονησεις.


εμενα δεν με πονάει τιποτα οταν κάνω προπονηση. Αν με πονουσε θα ειχα σταματήσει. :)

Αν κάποιοι δεν θέλουν να ακουσουν , και θέλουν να το καταλαβουν μέσα απο την εμπειρια τους η οποια θα περιλαμβάνει κανα 2μηνο αποχη (στη καλύτερη) απο προπονηση και φυσικοθεραπειες εντάξει. Οι τενοντιτιδες προκυπτουν οταν βαρυνεις τον τένοντα πάνω απο το οριο αντοχης του. Υπάρχει συγκεκριμενη προπονηση κάθε εβδομάδα που σε βοηθάει να δυναμώσεις χωρις να τραυματιστεις. Δεν σου κάνει εντυπωση που βλέπεις κοσμο στο γυμναστηριο εκει που ερχοτανε ξαφνικά να λειπει διαστηματα;

Εγω ξέρω ποιο ειναι το "γενικό" οριο πέρα απο το "ειδικο" οριο που έχει να κάνει με τον κάθε ασκουμενο ξεχωριστά. Αυτοι που ψάχνουν τα κιλά απο το μάξ στρενγκθ το γνωριζουν; θα μπορουσα να δωσω ενα πολυ σωτήριο τίπ αλλα όχι. Ας πάει ο καθενας που ειρωνευεται να πληρώσει γυμναστη να του τα μάθει.

Μιλάω πάντα για το οριο το οποιο ειναι τέτοιο ωστε να προκαλεις διεγερση του μύ και αρα μυική ανάπτυξη με τη καταλληλη διατροφη και ξεκουραση χωρις ταυτοχρονα να τραυματιστεις. Ακομη και την "κακια" στιγμή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.

σήμερα έπεσα πάνω σε αυτο το βίντεο. Και βέβαια αυτοι εδω που ειναι επαγγελματιες πλέον (δεν εχει σημασια αν παιρνουν φάρμακα) αυτο δεν αναιρει το επιπεδο στο οποιο έχουν φτάσει.

Και βλέπω οτι πραγματικά λένε πράγματα που έγραψα και εγώ χθές. Καταρχας ο τύπος ειναι 110 κιλά και κάνει κάμψεις δικεφάλων με μπάρα στα 50 κιλά. Σύμφωνα με τα standards https://strengthlevel.com/strength-standards/barbell-curl

θεωρειται αρχάριος :P προφανώς θα χει την εξυπνάδα να καταλαβει οτι ο δικεφαλος ειναι ενας μικρος μύς και δεν ειναι για μεγάλα ζορια.

Νομιζω δεν υπάρχει μεγαλυτερη αποδειξη οτι τα νουμερα σε αυτο το σαιτ δεν λένε τιποτα. Εκεινο που σε ενδιαφέρει οπως τονισαν και αυτοι ειναι να προκαλέσεις μια διεγερση πάνω απο το comfort zone σου κάθε φορά.

Μετά αν παρακολουθησει κάποιος το Q&A τους που αξιζει το κοπο... απο το13ο λεπτο και μετά... στο 15 και 20' περιπου τον ρωτάνε ποιος έχει μεγαλυτερο λιφτ σε άρσεις και καθισματα. Ο τύπος ειπε γελώντας οτι δεν κάνει ΚΑΝ άρσεις και καθισματα !

Τέλος στο 20λεπτο δεν μ αρεσε σιγουρα η γκριματσα του Αλιμπάκη οταν ο άλλος ειπε για βερμουδα bodybuilding

εντάξει ρε φιλε εσυ μπορει να μπηκες στη διαδικασια να ξεπεράσεις το φυσικο σου πλατό με αναβολικά πλέον και ορμονικούς κύκλους. Ουσιαστικα έκανες παρέμβαση στη βιολογια σου. Ασχετα του τι αποτελεσματα θα έχει στην υγεια σου με το συκωτι τα νεφρά ή την καρδια σου ... αν θέλεις να εισαι δικαιος δεν νομιζω οτι ειναι σoβαρο να κοροιδεψεις κάποιον που δεν θέλει να μπει σε αυτη τη διαδικασια.

α! να ξεκαθαρισουμε. Ειμαι εντελώς κατα των αναβολικών.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Και βλέπω οτι πραγματικά λένε πράγματα που έγραψα και εγώ χθές. Καταρχας ο τύπος ειναι 110 κιλά και κάνει κάμψεις δικεφάλων με μπάρα στα 50 κιλά. Σύμφωνα με τα standards https://strengthlevel.com/strength-standards/barbell-curl

θεωρειται αρχάριος :P
Για μας φίλε όχι μόνο δεν είναι αρχάριος αλλά αντίθετα πολύ ψαγμενος.
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι τραυματισμοι που ειναι τενοντιτιδες δεν θα σε αφήσουν να κάνεις προπονηση γιατι θα σε ενοχλουν καθολη τη διάρκεια της προπονησης πράγμα που δεν θα σου αρέσει άρα θα κοψεις προπονησεις.


εμενα δεν με πονάει τιποτα οταν κάνω προπονηση. Αν με πονουσε θα ειχα σταματήσει. :)

Ωραίο άρθρο! <3
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top